De aardbevingen in Griekenland een nationale ramp Oproep van Laniel om werk te hervatten zonder succes Oost-Berlijn wil met Westelijk stadsdeel onderhandelen Poortvliet huldigde inwoonster die honderd jaar werd Vele steden totaal verwoest In het gedrang Vier millioen man in staking Sovjet spionnagenet in Japan ontdekt Kerkmuur stortte op twee arbeiders „Alarm"-colportage wordt voortgezet Een machinefabriek „weggetunneld" Hulp van vele zijden Vrijdag 14 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78c Jaargang No' 1214 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Honderden doden en 45000 daklozen Nog steeds stakingen in Oost-Duitsland Weduwe Grijs moest driemaal evacueren Ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd Fabriekscomplex moet het veld ruimen Russische lijfeigene vond de fiets uit Narriman krijgt geen toelage Rust op Ceylori is nog niet weergekeerd Vier en twintig „spoor"- mensen in arrest Fabriek „General Motors" in de as gelegd WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, pei maand t 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49 DE AARDBEVINGEN, die ook gisteren nog op de drie Griekse eilan den Cephalonia, Zante en Ithaka voortduurden, betekenen voor Griekenland, dat al zovele jaren lijdt onder de tragische kinderroof en zich met moeite economisch heeft hersteld, een nationale ramp. Alleen in de plaatsen Argostoli en Lixouri op het eiland Cephanolia zijn reeds vierhonderd lijken geborgen. Aangenomen moet worden, dat het totaal aantal slachtoffers veel groter zal zijn. Er zijn honderden gewonden en naar schatting reeds 45.000 daklozen. In de nacht van Woensdag op Donderdag en gistermorgen zijn nog acht en twintig aardschokken ge registreerd, w.o. een zeer hevige. Bij de stad Argostoli zag men een ge hele berg in zee glijden. Een Britse torpedobootjagcr, die de stad Satni naderde nam schokken waar alsof op een afstand dieptebommen ont ploften. Op een der eilanden is een geheel dorp door de bevingen ver dwenen. Dwars over het strand van Cephanolia verschijnen kloven en scheuren. Vele plaatsen zijn in ruines veranderd. De Griekse regering heeft de juistheid van berichten volgens welke gehele eilanden in zee zouden wegzinken, ontkend. Koning Paul en koningin Frederika zijn gistermiddag met een marinevaartuig naar het geteisterde gebied ver trokken. De gehele Griekse vloot, de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee (die oefeningen staakte) en Britse schepen en vlieg tuigen nemen aan het reddingswerk deel. tfr urrravemngen welke de Griekse eilanden Cephalonia, Ithaka en Zante teisteren, hebben reeds hon derden mensen doen omkomen, ter wijl vrijwel alle eilandbewoners dakloos zijn geworden en zich in panische angst naar de kust be geven. Onze foto toont één van de talloze droeve tafereeltjes: Twee kinderen die verlaten tussen de ruïnes van hun huis staan. De directeur-generaal van de Japan se politie heeft medegedeeld, dat er in Japan een spionnagenet is ontdekt, waarvan de onlangs gearresteerde Russische burgers deel uit maakten. In een communiqué wordt gezegd, dat de spionnen op het eiland Hok- kaïdo met clandestiene radiozenders inlichtingen zonden aan de Sovjet- Unie. Het Russische vaartuig, dat Zon dag door de Japanse autoriteiten werd aangehouden en opgebracht, zou tot taak hebben gehad de spionnen van een nieuwe code voor de over te seinen berichten te voorzien. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. De Oostberlijnse autoriteiten zijn be reid met Westberlijnse functionaris sen besprekingen te voeren over de technische zijde van maatregelen, die ten doel hebben het leven in Berlijn te vergemakkelijken, aldus schrijft het semi-officiële Oost-Berlijnse blad „Ber- lir.er Zeit mg". De loco-burgemeester van Oost-Berlijn en eerste secretaris van de Oostberlijnse afdeling van de SEL), Neumann, verklaarde Woensdag op een vergadering van het Oostber lijnse stadsbestuur, dat besprekingen over de openbare vervoermiddelen en de strijd tegen ziekten de spanning in Berlijn zouden kunr.en verminderen. Volgens het blad noemde Neumann als voorbeeld de vorige maand gesloten overeenkomst over c!e watervoorzie ning. IN Poortvliet, waar de Februari-ramp ook diepe wonden heeft geslagen, !was het gisteren feest. Mevrouw Helena, Cornelia Grijs, die al meer dan een kwart eeuw weduwe is, vier de namelijk haar honderdste verjaar dag. Het was een drukte van belang in de kleine woning van de honderd jarige, hetgeen te begrijpen valt, om dat zij niet minder dan ongeveer driehonderd klein- en achterkleinkin deren heeft. li AAR oudste kind (een gebogen man van 75 jaar) was ap het feest aan wezig. De jongste, een broekje van 54, ontbrak evenmin. Burgemeester Van Doorn, van Poortvliet, kwam na mens het gemeentebestuur een bloem stuk overhandigen. Bü het slopen van de in de oorlog beschadigde kerk aan de Bezuidenhout- seweg te 's Gravenhage, is gistermid dag een muur omgevallen. Twee ar beiders kwamen onder het vallende puin terecht, waardoor zU ernstig wer den gewond. De twee mannen, resp. 31 en 32 jaar oud, stonden op de muur, toen deze naar binnen sloeg. Zij kregen stukken puin op hun onderlichaam. De één be kwam een bekkenfractuur en de ander een verbrijzeld been. Een 49-jarige ar beider, die een lier bediende, kreeg de slinger van dit toestel tegen zijn li chaam, waardoor hij inwendige kneu zingen opliep. Deze man behoefde ech ter niet, zoals zijn twee maats, naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Hij wordt thuis verpleegd. AMERIKAANSE HULP VOOR CHINA Woensdag is een derde groep Thunder- Jets van het type F 84 te Taipeh aange komen en aan de Chinese nationalisten overgedragen, in het kader van het Ame rikaanse militaire hulpprogramma. De honderdjarige vond de evacuatie bij de Februari-ramp helemaal niet zo bijzonder. Het was vcror haar de derde keer, dat zij voor het aanstormende water moest vluchten. Haar gezond heid is zelfs door de Februari-vloed niet geschaad. Ze geniet een prima ge zondheid en ze is nog helder van geest. Alleen het gezicht is wat minder goed. Maar ze wist haar 34ste achterklein kind Maarten nog best van haar 42ste kleinkind Kees te onderscheiden. De algemeen leider van de kort ge leden opgerichte „Nationaal Europese Sociale Beweging", Paul van Tienen, heeft naar aanleiding van de Zaterdag te Amsterdam gearresteerde en weer vrij gelaten vier colporteurs met het blad „Alarm" een communiqué uitge geven, waarin o.m. wordt gezegd„De Sociale Beweging" beschouwt zich ze ker niet als een voortzetting van de NSB. Zij vormt de Nederlandse orga nisatie van een Europese beweging, d'e in ieder opzicht een geheel nieuwe ver schijning vormt in het staatkundig le ven. Van een toepassing van artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht, op grond waarvan de „Sociale Bewe ging" tot verboden organisatie ver klaard zou kunnen worden kan, ge zien ook de onvoorwaardelijke invrij- heidsteling van de arrestanten, geen sprake zijn. Het communiqué ver meldt voorts: „Evenmin bestaat er een colportageverbod voor de „Sociale Beweging". De politie heeft slechts enkele colporteurs in het centrum van Amsterdam gearresteerd, terwijl in de buitenwijken van de stad en in alle overige steden niet werd ingegrepen. De werkleider voor Nederland van de Sociale Beewging, mr J. Wolthuis, heeft alle plaatselijke functionarissen op dracht gegeven de colportage van „Alarm" onverminderd voort te zetten". JAPAN WENST HULP VAN NEDERLANDSE EXPERTS Gisteren is op Schiphol een Japanse regeringsambtenaar aangekomen, die in ons land besprekingen zal voeren en onderzoeken of Nederlandse water bouwkundige experts Japan kunnen helpen bij het droogleggen van onge veer 17.400 hectare land, gelegen aan de baai van Anake. De Japanse gast zal hier twee weken vertoeven. Uit OostDuitsland komen nog steeds berichten over langzaam-aan-acties waarmee de arbeiders tegen de rege ring protesteren. Door gedeeltelijke stakingen zóu in het gehele kolen- gebied de productie nog steeds ver minderen. Bijna 10.000 Oost-Duitsers hebben Woensdag in West-Berlijn levensmid delenpakketter. afgehaald. Er zijn al meer dan 2,5 millioen pakketten uit gereikt. Volgens inlichtingen uit Oost-Berlijn zou materiaal gereed gemaakt zijn voor een door de Oostduitse radio en pers te voeren campagne om het te doen voorkomen alsof in West-Berlijn uitgereikte voedselpakketten paarde- vlees bevatten, dat oorspronkelijk als hondenvoedsel was bedoeld... Het gehele complex van de N.V. Machinefabriek Du Croo en Brauns be noorden het IJ te Amsterdam zal bin nen enkele jaren moeten verdwijnen, nu de IJ-tunnel, overeenkomstig het raadsbesluit van de gemeente Amster dam, volgens plan vijf is geprojecteerd, namelijk lopende van de Foeliestraat onder het marine-etablissement en de Piet Heinkade door naar de Valken- weg, dwars door het terrein van deze fabriek. Van gemeentewege heeft de directie reeds een aanzegging gekregen, dat het terrein binnen enlcele jaren dient te worden opgeleverd en dat ver langens betreffende toewijzing van een ander terrein in de gemeente kunnen worden opgegeven. Een schatting te geven van de kas ten, welke de verhuizing met zich zou brengen, achtte de directie te riskant. De N.V. heeft het nadeel, dat de aange gane erfpachtregeling van het terrein dateert uit 1896, waarbij de gemeente het recht heeft zonder enige vergoe ding de erfpacht op te zeggen, indien het algemeen belang zulks vordert. Over deze voor de N.V. ongunstige re geling worden thans besprekingen ge voerd tussen de directie en de ge meente. „Wij stellen wel zoveel vertrouwen in het stadsbestuur en de gemeenteraad van Amsterdam, dat wij er op rekenen, hier zander kleerscheuren uit te zullen komen," aldus de directie. Volgens radio-Moskou is de fiets 15" jaar geleden uitgevonden door de Rus sische lijfeigene Artamonof. die in het gebied van de Oeral woonde. De Egyptische regering heeft het ver zoek van ex-koningin Narriman om een toelage afgewezen, omdat ex-ko- nig Faroek een volledige bruidsschat van 10.000 Egyptische ponden be taalde en het huwelijkscontract geen extra-toelage beloofde, aldus heeft een Egyptische woordvoerder te Cairo mee gedeeld. Narriman zal echter wel haar garderobe, die in verscheidene paleizen in Cairo en Alexandrië was achterge bleven, toen het koninklijk paar in ballingschap ging, terugkrijgen. De 19-jarige ex-koningin had de rege ring om een maandelijkse toelage ge vraagd, aangezien haar financiële positie een „dergelijke bijstand nood zakelijk maakt". JAE COMMANDANT van een Britse torpedojager meldt uit de Cepha- loniaanse havenstad Argostoli, dat deze stad geheel is verwoest. Vijftig duizend mensen kwamen zonder voed sel en water te zitten. Kort voor de brand hier een opslagplaats van 120 ton ontplofbare stoffen bereikte, kon men deze nog in zee werpen. Het paleis van Justitie stortte in kort na dat de minister van Sociale Zaken het had verlaten. Een aantal ambtenaren van de telegraafdienst, dat hier had postgevat, kwam om het leven. De top van de berg Amos is ge spleten. Grote rotsblokken vielen om laag en richtten verwoestingen aan. Vele doden liggen onder het puin. Op het eiland Cephanolia is ook de totale vernieling van de stad Lixouri gemeld. Vele bewoners wierpen zich in zee bij het naderen van reddings vaartuigen. Een Grieks marine-officier, die had geholpen bij het wegvoeren van de gewonden, zei dat verscheidene vrouwen, wier kinderen om het leven waren gekomen, zelf ook een eind aan haar leven wilden maken. Een Ëritse kruiser, die bij Zante ligt, seinde, dat de stad is verwoest en voor driekwart verbrand. De helft van Je bevolking had de wijk genomen naar de bergen. Zieken en gewonden werden met landingsvaartuigen geëvacueerd. Zij die nog in de stad zijn achtergebleven „leven in een hel". Op het eiland Ithaka zijn twee dor pen met de grond gelijk gemaakt Door het ontbreken van verbindingen was het meestal nog niet mogelijk in het binnenland een onderzoek in te stellen. Behalve talloze schepen zijn ook vele vliegtuigen ingeschakeld om voedsel ar medicamenten af te werpen in geïso leerde dorpen. De Amerikanen vervoe ren met hefschroefvliegtuigen bloed- plasma en geneesmiddelen naar het ge teisterde gebied. Elders wordt ook bed- degoed afgeworpen voor de talloze daklozen. Hier en daar zijn noodzieken huizen gebouwd. Talrijke hoofden van diplomatieke missies in Athene hebben namens hun regeringen en volken uitdrukking ge geven van hun diepgevoeld medeleven met de ramp en van bereidheid ot hulp in elke vorm. De Amerikaanse organisatie CARE heeft levens- en ge neesmiddelen toegezegd. De Britse or ganisatie „Save the Children" zal voor 300 kinderen kleding en andere zaken sturen. Officieren van het Griekse le ger staan een deel van hun salaris af. Soldaten stonden 150 ton melk af. Het Amerikaanse Rode Kruis schonk 50.000 dollar. Het Britse Rode Kruis gaf een eerste schenking van 1150 pond sterling. De CARE-mission in Den Haag heeft bekend gemaakt, dat door een teder hulp aan de Griekse slachtoffers kan worden geboden door geld te storten op girono. 512679. Reeds is een begin gemaakt met het uitreiken van voed sel, dekens en kledingpakketten. Voor elk dezer pakketten is een bedrag van f 38 nodig. Snelle hulp is ook hier dubbele hulp. Uit Colombo is vernomen, dat gis teren opnieuw ongeregeldheden in de stad en in andere plaatsen op Ceylon zijn uitgebroken. Winkels werden ge plunderd, gebouwen in brand gesto ken en er werd met stenen geworpen. Nog niet bevestigde berichten zeggen, dat het door communisten ontketende tumult reeds dertien doden en ruim honderd gewonden heeft geëist. |n een serie korte artikelen hebben wij enige tijd geleden het complex van maatregelen, dat de regering zich oor- stelt te nemen in verband met de ko mende huurverhoging op 1 Januari 54, besproken. Een onzer voornaamste be zwaren tegen dit geheel was, dat het niét overzichtelijk genoeg was gehou den. De regering had, zo schreven wij, beter kunnen voldoen aan de wens van de Kamer en antwoord moeten geven op de vragen, die de Kamerleden naar aanleiding van de nota van de ministerpresident in Maart hadden ge steld. Toen zij dit om ons onbekende rede nen naliet, riep zijnaar wij aanne men zonder zulks te willen pas goed cïe moeilijkheden in het leven. Het is nu eenmaal zo, dat belastingkwes^es iedereen raken en dat iedere Neder lander er op dit gebied zo zijn eigen mening op na houdt. Het Voorlopige Verslag van de Twee de Kamer over deze serie voorstellen bewijst, dat wij geen ongelijk hebben gehad. Zelden hebben wij een minder overzichtelijk stuk onder de ogen ge kregen. Het lijkt erop, dat de honderd Kamerleden ieder hun eigen inzichten hebben gespuid. Het gevolg hiervan is, dat het eerste doel van de regering, nl. een einde maken aan de periode, waar in de huurprijzen zó laag waren, dat huiseigenaars op geen stukken na be vredigd konden worden en daardoor woningbouw in de particuliere sector stimuleren, volkomen in het gedrang lijkt te raken temidden van de punten, die al sinds jaar en dag in de Kamer tot de veelbesproken twistappels moe ten worden gerekend. Bovendien is het buiten kijf, dat de Tweede Kamer be paald geprikkeld is door het uitblijven van een officiëel antwoord op haar vragen. Indien de regering mocht heb ben verwacht alle kwesties in de kiem te smoren door de voorgestelde maat regelen zelf dan heeft zij wel totaal misgetast. Wij vragen ons zelf af of minister "Van der Kieft en zijn staatssecre taris in staat zullen zijn de Kamer te vreden te stellen. Zeker in dit geval ware het beter voorkomen dan gene zen geweest. Bij de zee van moeilijkheden komt dan nog de duidelijke tijdnood. Het is namelijk de bedoeling van de regering de huurverhoging tegen 1 Januari af tc kondigen. De Kamer kan zich met vóór September met deze vraagstuk ken bezig houden en is bovendien toch al met ander werk overladen. Nu kan men wellicht de opmerking maken, dat de Kamerleden zich dan maar een wij ze zelfbeperking moeten opleggen, van de andere kant zijn de maatregelen wel zo belangrijk en is zelfs de kwes tie van de loonsverhoging nog niet bezien, dat een nauwkeurige behande ling wel een eerste eis moet blijven. Dit alles heeft tot gevolg, dat de huurverhoging op zichzelf in de ver drukking raakt. En over de noodzaak van de totstandkoming van deze maat regel kan niemand van mening ver schillen. Men kan alleen maar zeggen, dat huurverhoging allang had moeten worden toegepast. Hoewel de kwestie van lonen en prijzen daaraan onverbre kelijk is verbonden. Alsmede de nijpende positie van de midden- i/l groepen. DE FRANSE werknemers hebben gisteren geen gehoor gegeven aan de oproep van premier Laniel om het werk te hervatten. Het aantal Fransen dat staakt voor hogere lonen en als protest tegen de be zuinigingsmaatregelen betreffende het overheidspersoneel, steeg gis teren tot vier millioen. Het meren deel van de 350.000 spoorweg- mensen, 150.000 van de 220.000 PTT-employé's, de helft van de 250.000 mijnwerkers, het meren deel van de 130.000 arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven en het personeel in openbare dien sten, hebben het werk neergelegd. Ook de mijntechnici zijn in staking gegaan. De Franse regering is gisteren han delend opgetreden om de dreigende verlamming van de openbare diensten te verhinderen. Premier Laniel kondigr de aan, dat de arbeiders, die weigeren het bevel om het werk te hervatten op te volgen, prompt zullen worden ver volgd. Ofschoon de gevolgen van deze vastberaden houding de eerste d.igen niet merkbaar zullen zijn, verwacht men toch, dat op de duur de algemene opinie ten gunste van de regering zal omzwaaien. Inmiddels wordt gemeld, dat de voor zitter van de Nationale Vergadering reeds 171 aanvragen heeft ontvangen van afgevaardigden, die wensen dat het parlement van zijn vacantie wordt te ruggeroepen. Minstens 209 verzoexen zijn nodig aleer de voorzitter verplicnt is aan het verzoek te voldoen. De vakverenigingen hebben intussen een leemte ontdekt in de wetgeving, die de regering toestaat stakers onder dreiging van schorsing en gerechtelijke vervolging, te gelasten het werk te hervatten. Gebleken is, dat de wet niet van toepassing is op de stakers,' die slechts 24 uur het werk neerleggen. Men redeneert nu, dat door dagelijkse aankondigingen van stakingen van 24 uur, de stakingen onbepaalde tijd kun nen voortduren. Vandaag zal ook in een aantal be drijven, die werken voor de nationale verdediging een staking worden uitge roepen. In Toulouse heeft de politie vierentwintig spoorwegarbeiders gear resteerd, die weigerden het bevel te gaan werken op te volgen. Voorts zijn in deze stad wachtposten geplaatst bij de electrische centrales, nadat „groepen saboteurs" een installatie in een trans formatorstation hadden vernield. Maandag zullen in Frankrijk waar schijnlijk geen kranten verschijnen. Drukkers, telexisten en ander personeel hebben nl. besloten 24 uur te staken. Het opmerkelijke aspect van de sta kingsbeweging is overigens, dat zU zo rustig verloopt. Niettegenstaande de ongemakken is het publiek geneigd grappen te maken en de situatie van de humoristische kant te bekijken. In Pa rijs ontstonden grote verkeersopstop pingen als gevolg van de onbekendneid van de chauffeurs der geïmproviseerde militaire busdiensten met de eigenaar digheden van het Parijse verkeer. De passagiers waren als 'haringen in een ton in de vrachtwagens gepakt. Engel sen. die van plan waren hun vacantie in Frankrijk door te brengen, trekken nu naar de Belgische kust. In een fabriek van „General Motors" te Livonia, een voorstad van Detfoit, heeft Woensdag een zware brand ge woed, waardoor twee personen om het leven kwamen, vijf werden gewond en een schade werd aangericht van 35 millioen dollar De brand die ontstond doordat een vonk van een lasapparaat een hoeveelheid olie deed ontploffen, greep zo snel om zich heen, dat het personeel zich maar ternauwernood in veiligheid kon brengen. De fabriek wordt als verloren beschouwd. Verwachting tot hedenavond: WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere, maar in het Oosten van het land koeler. Zaterdag: Zon op 5.23, onder 20.05 Maan op 11.53, onder 21.20.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1