Van een hutgenote kan men veel over het leven in de V.S. leren Ruim zeshonderd doden op de Griekse eilanden Raad van Wieringen Vrijdag voor het laatst bijeen Sportdag in 't Zand bracht Anna Paulowna de zege SCHEEPVAARTBERICHTEN Zware nederlaag van Succes I Op weg naar een huwelijk in Amerika (2) Nederlands vakmanschap bij jachtbouw wordt zeer gewaardeerd Ontmoeting met Rijndam HE1 HUIS van Mrs. V. heeft 16 ka mers en 4 badkamers; de enige hulp die zij ontvangt bestaat uit een werkster (gekleurd) die eenmaal per week in haar eigen auto verschijnt. Zij werkt ongeveer 8 uur. ontvangt daar voor een warme maaltijd 9 dollar 1 dollar voor de benzine per dag. ürk WEEKOVERZICHT URKER VISSERIJ Schade in de honderden millioenen Rusland mag deelnemen aan politieke conferentie BURGERLIJKE STAND Omvangrijk agenda af te werken Ouderen toonden weinig belangstelling Helderse vissers vingen de meeste vis Hippolytushoef Texel Concert harmonieert met met lampionoptocht DINSDAG 18 AUGUSTUS 1958 (Bijzondere correspondentie) a.b. s.s. Maasdam, West bound. '5 MORGENS om 7 uur staan onze naaste buitenhutburen op, iets dat belaas gepaard gaat met het onaangename slaan van deuren. Alle kas ten hebben druksluitingen, zodat tvij vergast worden op sjiep boem, pats, sjiepboem pats. Gelukkig verdwijnen deze pret tige buren, als de liefelijke klanken van een gamelan door de gangen klinken om het uur van de eerste zitting voor ontbijt aan te kondigen. Dan heerst er tien minuten een zalig ontspannende rust in onze hut, doch dan verschijnen met de regelmaat van een klok boven mijn hoofd twee allerbekoorlijkste voetjes, gestoken in knal blauwe badstof fen schoentjes en mijn Amerikaanse bovenbewoonster wipt kwiek, in een beeldige lichtblauwe nylon nachtjapon, het laddertje af op weg naar haar bad. Tien minuten later is het mijn beurt. Alles is geregeld aan boord, ieder heeft haar (zijn) vaste tijd voor baden, die, evenals de plaats aan tafel in welke service men eet en de ligstoel aan het dek, metéén bij aankomst in orde is gebracht. Op deze reis is er een mij onbekend bescherm-engeltje, dat zorgvuldig z'n vleugelen over mij uitstrekt. Veertien dagen vóór afvaart is mij een andere en betere hut aangewezen dan vooruit besproken; tien dagen vóór vertrek boekte mijn medehutbewoonster pas voor deze trip en hoe uitstekend hebben wij het met elkaar getroffen. „We will manage zeiden tvij dadelijk en zo is het inderdaad de hele reis gegaan. Behalve in bed, waren wij nooit tegelijk in de toch wel zeer beperkte ruimte van een hut; als de boven-bewoonster haar bad neemt, maak ik mij bad-klaar, in de tijd van mijn afwezigheid kleedt de eerste zich aan om klaar te zijn als de tweede komt. Zo doen wij ook 's avonds en het gaat prima. Als het blijkt, dat wij gezamenlijke kennissen hebben, zijn wij helemaal met elkander ingenomen. 71J IS de eerste Amerikaanse vrouw waarmee ik op deze reis in direct contact kom en, waar ik erg benieuwd ben naar de verschillende mogelijk heden van leven in Amerika, vertelt zij mij uitvoerig van haar dagelijkse leven. Mrs. V. is zéér well-to-do, komt nu uit Holland, waar zij en haar echtge noot de laatste aanwijzingen hebben gegeven voor het voor hen in Vinken veen juist gebouwde luxe-motorjacht. Volgens baar gaat er niets boven het Hollandse vakmanschap, de liefde voor het werk, die uit elk klein voor werp aan boord spreekt. Alles is zo voortreffelijk gemaakt, zo goed afge werkt en zo overdacht, dat zij dit Hollandse product verre prefereren boven een Amerikaans. Het jacht is voorzien van zes slaap plaatsen, is van teak-hout gemaakt, zeewaardig, heeft douche, gas, electri- citeit, radio, televisie en telefoon. Ook zit aan de buitenkant een plaat waar op duidelijk de werf en herkomst van het schip staan aangegeven. Voorwaar een reclame voor de bouw van boten voor Nederland Zowel man als vrouw heeft deze winter een cursus van de staat ge volgd in navigeren en wat daarmee verband houdt. De man heeft het exa men afgelegd, wat méér inhoudt dan men zou vermoeden. In geval van oorlog n.1. worden kustvaartuigen ge vorderd voor het kust-patrouilleren. Heeft men, als eigenaar, de daarvoor gevraagde proeven afgelegd, dan kan men zelf deze dienst verrichten. Behalve deze nieuwe aanwinst is de familie in 't bezit van een race-boot. Waar beide zoons (17 en 21) ook een eigen auto hebben, is dit naar Holland se begrippen wel een grote luxe, het geen niet wegneemt, dat de jongen, die in Boston voor werktuigkundige studeert, gedurende twee maanden als een manusje voor alles in een garage werkt en daar 60 dollar in de week verdient. Ten gerieve van het geheel heeft men zowel boven als beneden een stof zuiger met een babystofzuiger voor de trap. Een electrische in-de-was-zet-ma- chine voor de vloeren (van hout) huurt men eens in de maand voor een dollar per dag; ijskast en diep-vries box zijn dagelijkse gebruiksvoorwer pen; een electrische was- en droogma- chine (ook voor de afwas) dito, maar Mrs. V. prefereert voor strijken de hand boven de strijkmachine, hoewel zij deze ook bezit. Zij heeft veel te strijken, want haar gezin van man, zijzelf en twee zoons, gebruikt alleen aan overhemden per week 21 stuks. Elke dag neemt men schoon goed. Nylon zou het strijken voorkomen doch dit dragen haar „man nen" alleen op reis. Maar, vervolgde zij, ik draag zelf dan maar wei nylon, dan hoef ik ten minste niet voor mijzelf te strijken en 'k maak telkens meer vorderingen, nu doe ik nog maar 8 minuten over een overhemd! Wat niet wegneemt, dat 21 x 8 minuten toch nog een kleine drie uur vergen, elke week weer alleen aan overhemden 1 Zij heeft een heel druk leven, brengt, als iedere Amerikaanse vrouw die bui ten New York woont, 's morgens haar man met de auto naar de trein en haalt hem 's avonds af. Z'„' zorgt voor 't eten altijd zelf, ook verzorgt zij de vele ontvangsten en cocktailparties die zij thuis hou den. Zij kookt in hoofdzaak met pres- sure-cooking, waar de groenten in een paar minuten gaar in zijn (doe het nooit met aardappels). 's Avonds zit men aan een goed gedekte tafel met kaarslicht en zilver, wat ook tijd en aandacht vergt. Haar man bekleedt een vooraan staande functie, du: wordt er veel tijd geëist voor society-verplichtingen en wat daarmee verband houdt. Haar garderobe is duizelingwekkend; geen japon zonder bijpassend schoeisel, sieraden en tas, maar bijna alles voor de avond. Overdag worden practische zonnepakjes gedragen. Zij is geestig, elegant, knap en een bekwaam organisatrice. Kan men een betere hutgezeliin treffen? W7IJ ZIJN beiden aan de kapiteins- tafel genodigd en genieten de voor delen van dien. Onze mede-tafelgeno ten zijn drie stel Rotarians op thuis reis, naar verschillende delen van het Amerikaanse continent. Daar zijn de goedmoedige en gezette Mr. en Mrs. W. uit Canada, de Duits georiënteerde Mr. en Mrs. F. uit Michi- gan en de zacht humoristische Mr. en Mrs. G. uit Missouri. De laatsten zijn werkelijk schatten, een ontwapenende zachte en grappige glimlach ligt op 't gelaat van die zuiderlingen. Hij heeft een groothandel van kruidenierswaren, maar als bij-bedrijf worden pijnbomen gekweekt J De „civil-war" tussen Noord en Zuid is nog steeds niet helemaal van de baan; de kleine spitse en plagende op merkingen die hierover gelanceerd worden, geven daar dagelijks blijk van. Wij komen tot de conclusie dat Noord jaloers is op Zuid en niet Zuid boos op Noord, want, al zijn er in Zuid geen slaven meer, toch Is de hulp van de kleurlingen veel gemak kelijker te verkrijgen dan in de Noor delijke regionen. Ook de concurrentie welke bestaat tussen Canada en de U.S.A. is duide lijk te bemerken. De Canadese dollar staat hoger dan de Amerikaanse; met beminnelijke vriendelijkheid worden er schermutselingen gehouden over oorzaak en gevolg. Met onze tafelgenoten hebben wij een bezoek aan de brug gebracht, door de gummi-kijker op 't radarscherm ge keken, een zwarte plaat, waarop alleen de koers van het schip is te zien, zo- De aanvoer van kuilpaling was de afgelopen week onbevredigend. De vangsten waren tamelijk teruggelopen. Deze varieerden per vaartuig en per dag van 60 tot 150 pond. Ook dq note ringen voor de kuilpaling vertoonden een behoorlijke daling gedurende de eerste helft der week. Van Dinsdag tot Donderdag waren deze per pond van 70 tot 95 cent. Vrijdag en Zaterdag liepen ze evenwel weer wat op tot zelfs f 1.08 per pond. De aanvoer van lijnpaling was heel aardig. Deze vis serij werd zelfs geheel stopgezet. Fuik paling noteerde per pond f 0.90 f 1.52. Aanvoer van snoekbaars was vrij goed. Noteringen echter bijzonder laag. Per pond 2840 cent. Rode baars noteerde per pond f 1.29—-f 0.47. Voorn noteerde 4 cent. De aanvoer van nest was vrij goed. In totaal werd ongeveer 103 ton aangevoerd. Prijs per bak van 75 pond f 2.57. De weekbesommingen der kuilvis- lang niet land of ander objecten in sers varieerden deze week per vaar de buurt zijn. Wij hebben het verschil kunnen con stateren tussen magnetische en automa tische kompassen. MIDDEN op de oceaan komt de sen satie van de reis. Wij liggen ge durende één der spaarzame zonnedagen, op het achterdek te zonneneen ma troos komt aangestapt met de rood- wit-blauwe vlag onder de arm, het kan maar één ding betekenen: schip in zicht I In een minimum van tijd hangen wij over de reling aan bakboordzijde en werkelijk, heel in de verte, aan de horizon, is een nog ondefinieerbare vorm te bemerken. De matroos heeft ondertussen de Ne derlandse vlag gehesen en zit, met beide lijnen in z'n handen, te wachten. Het is als een lopend vuurtje over 't schip gegaan: „de R:'dam gaan wij ontmoeten". Alles komt aan dek, be manning en passagiers, groter wordt de tegenligger, recht stevenen Maasdam en Rijndam op elkaar af. Ook aan boord van het zusterschip is de vlag gehesen en staat men mannetje naast mannetje aan de reling van onder tot boven. En dan, ja, daar gaan de fluiten, daar gaan de vlaggen naar beneden tot groet en joelen en wuiven allen elkander hartelijk toe. Meesterlijk is het; over en weer spreken Captain en marconist met el kander.... dan is 't voorbij en her vatten beide schepen weer hun koers. Ships that pass in the Sun 1 HE GENEUGTEN aan boord zijn betrekkelijk gering; lezen-schrij- ven-film-sport-fjirten-kaarten en gok spelletjes, waarvan de laatsten inij zeldzaam kinderlijk voorkomen, maar waaraan vooral door de Amerikanen met veel plezier wordt deelgenomen. Bingo, een soort lottospel, paardenra ces en prijsdansen met een sinaasap pel geklemd tussen de voorhoofden van een dansend stel (de lengte van het paar moet ongeveer even groot zijn) geven wat variatie. Het liefst zijn mij de wandelingen 's avonds op het achterdek tegen wind en storm in of op het speeldek, hoog boven de golven. Zo nadert de dag, dat ieder aan stuurboordzijde loopt te kijken met de vraag in de gedachten; Zuster Anna, ziet gij nog niets komen, Wanneer komt het beloofde land? ft AAR schatting hebben thans reeds meer dan zeshonderd personen het leven verloren bij de aardbevingen, die de eilanden aan de West kust van Griekenland hebben geteisterd. Onder de gewonden zijn er achthonderd, die moeten worden geopereerd. De helft hiervan is reeds naar Patras overgebracht. Dertigduizend gezinnen zijn 1 xarschijnlijk dakloos. Zestig millioen dollar zal nodig zijn, om hen weer aan een huis te helpen, twintig millioen zal moeten worden besteed aan levens middelen, kleding en dekens voor de getroffenen. Aldus een aantal mededelingen van de met het hulpwerk belaste Griekse generaal Iatrides Van de Amerikaanse oorlogssche pen, die voor de verlening van de eer ste nodige hulp naar Zante waren ge dirigeerd, wordt thans het grootste deel teruggetrokken. Enkele bodems blijven nog om de bewoners der eilan den van brood te voorzien. De Britse oorlogsschepen zullen wat langer blij ven. Hun bemanningen hadden giste ren nog volop werk aan het blussen der branden aan de waterkant van Zante. Naar verluidt is de bibliotheek van de stad, die vele historische docu menten bevatte, uitgebrand. Er is voorts nog een eenheid van het Griekse Rode Kruis naar Zante gezonden; deze is inmiddels aangeko men en zal de verzorging van de vluchtelingen ter hand nemen. De wa tertoren van de stad wordt hersteld; Engeland en Amerika zijn het Zon dagavond eens geworden over de kwes tie der Russische deelneming aan de komende politieke conferentie voor Korea. A Na een vergadering van de zestien landen met troepen in Korea is mee gedeeld, dat Engeland en Amerika een resolutie zullen steunen, in te dienen door Australië en Nieuw-Zeeland, op de algemene vergadering van de V.N., waarin wordt aanbevolen dat de Sov jet-Unie aan de conferentie deelneemt „mits de andere zijde (de communisten) het wenst". BRITS OORLOGSSCHIP ONTZET BRITSE KOOPVAARDER Het Britse fregat „Saint Brides Bay" heeft een nationalistisch-Chinees oor logsvaartuig op de vlucht gejaagd, dat het Britse vrachtschip „Nigelock" op bracht naar de Pescadores-eilanden De „Nigelock" was op weg naar Sjanghai. ook is men begonnen aan het schoon maken van de electrische centrale. Ge vaarlijke puinhopen in de stad worden geslecht. Er is bekend gemaakt, dat plunderaars op staande voet worden terechtgesteld. Nog steeds worden schokken waar genomen. Deskundigen beschrijven deze als nabevingen en zeggen, dat deze nog wel een jaar kunnen aanhouden. Sommige hebben echter nog vrij veel schade aangericht. tuig van f 300 tot f 700. Bij de staand- netvissers was dit per vaartuig f 100 tot f 400. Aangevoerd werd49048 pond kuilpaling; 1331 pond lijnpaling; 487 pond fuikpaling; 7482 pond snoek baars; 649 pond rode baas; 37 pond karper; 719 pond voorn; 20 pond snoek en ?07488 pond nest. De totale omzet bedroeg f 54.611. Geboren: Wouter, z. v. Hessel de Vries en Antje Kamper; Aaltje, d. v. Klaas Visser en Janneje van Urk; Elly, d. v. Otto August Adolf Roth en Aaltje van Dokkum; Hendrikje, d. v. Pieter de Vries en Annetje Koffeman; Jacob, z.v. Jan Ras en Aaltje Bos. Gehuwd: Lammert de Boer en Truitje Kaptein. Overleden: Grietje van Urk, 82 jr., wed. van Auke van Slooten; Riekelt Koffeman, 10 dagen, z. v. Jelle Koffe man en Zwaantje Visser. De per 1 September a.s. aftredende gemeenteraad komt Vrijdagavond te half acht voor de laatste maal bijeen. O.a. zal men zich hebben uit te spre ken over een verzoek van de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun nabestaan den om een jaarlijkse subsidie van I cent per inwoner. B. en W. zien de hulp aan militaire gedupeerden niet als een gcmeentctaak en stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De Stichting voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne in Noord Holland vraagt ten behoeve van de door haar geëxploiteerde consultatiebureaux voor zuigelingen te Hippolytushoef en Den Oever voor 1954 weer een subsidie van 7.50 per zitting. Voorgesteld wordt bij een geraamd aantal zittingen van 104, 780.beschikbaar te stellen. Voorts vraagt de Stichting voor een nieuw te openen consultatiebureau voor kleuters een subsidie van 260.— 10.per zitting). B. en W. stellen voor deze aanvrage eerst in behande ling te nemen als de oprichting van een dergelijk bureau een feit is ge worden. Om de verkoop op Zondag en op werkdagen na sluitingstijd vanuit een kiosk op het busplein te Den Oever, ten behoeve van het reizend publiek mogelijk te maken werd onlangs de verordening Winkelsluiting aangevuld Krachtens een recente uitspraak van de Hoge Raad is 'n kiosk geen winkel, hoewel de Winkelsluitingswet onder winkel verstaat: „Iedere besloten in richting waar in de uitoefening van kleinhandel of ambacht waren plegen te worden verkocht. Het kioskbedrijf is thans onder de straathandel te bren gen. In verband hiermede wordt een Jammer, dat de belangstelling van de zijde der ouders niet groter was voor de jeugdsportdag, die, onder begunstiging van uitstekend weer, op het terrein van Geel Zwart werd gehouden, nadat de Zeer Eerwaarde heer kapelaan Van 't Hart de opening had verricht. Er is over het algemeen goede sport door de jongelui geleverd, waarbij vooral de strijd tussen ZAP uit Anna Paulowna en Geel Zwart uit 't Zand zeer spannend was om de sportbeker, terwijl 't Veld, Oude Niedorp, wel iets afstak op verschillende nummers. De totale uitslag was ten slotte Anna Paulowna 223 punten, 't Zand 222 pun ten en 't Veld Oude Niedorp 179 punten. Los hoogspringen 12 en 13 jaar: 't Zand (12 punten), Anna Paulowna (10 pt.) 't Veld (9 pt.) Los-verspringen (14 en 15 jaar): 't Zand (42 pt.) Anna Paulowna (46 pt.) 't Veld (41 pt.) 100 meter hardlopen (16 tot 20 jaar); 't Zand 19 pt.) Anna Paulowna (18 pt.) 't Veld (11 pt.) Los ver-springen (16 tot 20 jaar): 't Zand (21 pt.) Anna Paulowna (27 pt.) 't Veld (17 pt.) 100 meter hardlopen (14 en 15 jaar): 't Zand (13 pt.) Anna Paulowna (11 pt.) 't Veld (12 pt.) 80 meter hardlopen (12 en 13 jaar): 't Zand (13 pt.) Anna Paulowna (9 pt.) 't Veld (11 pt.) Los-hoogspringen (14 en 15 jaar): 't Zand (24 pt.) Anna Paulowna (32 pt.) 't Veld (20 pt.) 400 meter hardlopen (16 tot 20 jaar): 't Zand (9 pt.) Anna Paulowna (9 pt.) 't Veld (12 pt.) Los-hoogspringen (16 tot 20 jaar): 't Zand (45 pt.) Anna Paulowna (43 pt.) 't Veld (27 pt.) 80 meter hordenloop (14 en 15 jaar): 't Zand (16 pt.) Anna Paulowna (8 pt.) t' Veld (9 pt.) 80 meter hordenloop (16 tot 20 jaar): 't Zand (8 pt.) Anna Paulowna (10 pt.) 't Veld (8 pt.) Bijzondere prestaties werden geleverd door A. v. d. Berg (G.Z.) 1,35 m. en G. v. Kimmenaede (Z.A.P.1,30 m. Los hoogspr. (12—14 jaar). Loshoog (14— 16 jaar) H. v. d. Berg en J. Konijn (Z.A.P.) C. Smit (V.Z.V.) allen 1,40 m. Loshoog (16 tot 20 j.) P. Slijkerman Gz. (G.Z.) 1,50 m. A. Slijkerman (G.Z.) 1,45 m. M. v. Klink (Z.A.P.) 1,45 m. Los verspr. (1214 j.) G. Slijkerman (G.Z.) 3,95 m. A. v. d. Berg (G.Z.) 3,95 m. G. Timmer (Z.A.P.) 3,70 m. Los verspr. (14—16 j.) B. Smit (V.Z.V.) 4,10 m. L. de Haas (G.Z.) 3,95 m. C. Tesselaar (V.Z.V.) 3,92 m. Los verspr. (1620 j.) W. van Oosten (Z.A.P.) 4,75 m. Opnieuw is er een wedstrijd gehou den tussen de leden van de HSV Den Helder en van „De Snoekbaars" uit 't Zand om de door de eerste vereniging uitgeloofde wisselbeker en opnieuw hebben de Heldersen zich superieur getoond, daardoor de beker definitief in hun bezit is gekomen. Van elke club namen 19 personen aan deze wed strijd deel. In totaal vingen deze 38 vissers baars ter lengte van 17,69 m. Den Helder was echter verre in de meerderheid met 11,85, terwijl de Snoekbaars er slechts 5,84 m. tegenover wist te stellen. De wedstrijd werd ge houden in het Noordholiandskanaal bij de Kolksluis. De beste visser van het hele corps was de heer D. J. Bal- jion, die niet alleen de meeste, maar ook de grootste baars ving, een knaap van 28 cm. Voor deze prestatie ontving hij van de voorzitter van de Snoek baars een doos sigaren. „DE LUCHTPOST" NAM DEEL AAN WEDVLUCHT De P.V. „De Luchtpost" nam op 16 Aug. deel aan de 7e wedvlucht vanaf Rozendaal. De afstand was 156 km. De duiven werden om 8 u. 20 gelost met Westerwind. De eerste duif werd ge klokt om 10 u. 45 m. 25 sec. Snelheid 1071,05 meter per minuut. Uitslag: G. Mast 1, 6; J. Bays 2, 3; W. de Waal 4; H. Pijlman 5 en M. Vroone 7. Zaterdag wordt weer ingekorfd voor óe navlucht voor Rozendaai Aagtedijk, 15-8 n.m. van Bahia naar New York Aalsum, 15-8 te R'dam Albireo, 15-8 van Rio de Janelro naar Vittorla Alcyone, 17-8 te Vittoria ver wacht Aletta, 15-8 van Pladju naar Penang Amstelland, 16-8 v.m. te St, Vincent (KV) Antonia, 14-8 van Bom- bay naar Singapore Alnati, 16-8 140 mijl noord ten oosten van St Pauls naar Las Palmas Annenkerk, 17-8 van Tan- gate naar Mombasa Aagtekerk, pass. 1618 Minikoy naar Colombo, 17-8 aldaar verwacht Alderamin, pass. 16-8 Kreta naar Port Said Alioth, 15-8 van R' dam naar Hamburg Aludra, 15-8 n.m. te R'dam Amsteldijk, 16-8 van Sura- baja naar Pladju Arendskerk, 16-8 n.m. van Alexandrië naar Genua Ari- adne, 15-8 van R'dam naar Tangcr Armilla, 16-8 van Singapore naar Lien- cbieu Blitar, 17-8 te Adelaide Bor- neo, pass. 17-8 Gibraltar naar A'dam Boskoop, 16-8 n.m. te Lissabon Ban tam, pass. 16-8 Kaap Bon te R'dam Bennekom, 16-8 van Antwerpen naar Tri- r.idad Bloemfontein, 16-8 275 mijl west-zuidwest van Walvisbaai naar Te- neriffe Bonaire, 16-8 730 mijl zuid west van Fayal naar Plymouth Cal- tex Pernis, pass. 16-8 te R'dam Cal- tex The Hague, pass. 15-8 Malta naar R'dam Caltex Utrecht, 15-8 n.m. van Sidon naar R'dam Celebes, 15-8 nm. van Marseille naar A'dam Coryda, 15-8 van Pulubukom naar Adelaide Cottica, 15-8 330 mijl zuidwest van Flores naar Barbados Chama, 19-8 van Liverpool te R'dafn verwacht Caltex Delft, 16-8 te R'dam Caltex Leiden, pass. 16-8 Finisterre naar Sidon Caltex Neder land, pass. 16-8 Beachy Head naar Sidon Drente, 17-8 te Singapore Duivcn- dijk, 15-8 te Antwerpen Danae, 16-8 te A'dam Eos, pass. 15-8 Gibraltar naar R'dam Esso Den Haag, pass. 15-8 Pan- tellarla naar Antwerpen Etrema, 15-8 van Surabaja naar Pladju Elmina, 16-8 vn Accra naar Lome Enggano, 17-8 te Madras Friesland (SSM), 16-8 te Fredericia Friesland (KRL), 16-8 te Makassar Gaasterland, 16-8 van Ham burg te A'dam Gooiland, 16-8 te Pa rana Gordias, 16-8 n.m. te Nordenham Groote Beer, 16-8 350 mijl oost-noord oord van Kaap Race naar Quebec Hec- tor, 17-8 te Limasol Heemskerk, pass. 16-8 van Gibraltar naar Marseille Haarlem, 15-8 an Barranquilla naar Tela Hathor, 15-8 n.m. van Izmir naar Istan- bul Hecuba, 16-8 van Hamburg te A' dam Helicon, 15-8 van New York naar Port au Prince Hermes, 16-8 n.m. te Barbados Indrapoera, 16-8 Perim ge- pass. naar Suez Java, 16-8 van Bel- wan naar Colombo Johan van Oldcn- barncvelt, pass. 17-8 Bali naar Surabaja Jagersfontein, 15-8 van Bremen naar Hamburg Karsik, 15-8 van Dar es Sa- iaam naar Mauritius Kedoe, pass. 16-9 Kaap Vincent naar R'dam Kota Gedeh, pass. 16-8 Sabang naar Colombo Laren- berg, pass. 16-8 Finisterre naar Tarente Lcmsterkerk, 15-8 van Karachi naar Bahrein Lieve Vrouwekcrk, 15-8 te Colombo Ltndekerk, pass. 16-8 v.m. Gibraltar naar R'dam Linge, 15-8 n.m. van Sandvik naar A'dam Laagkcrk, pass. 16-8 Kaap Vincent naar Santander Langkoeas, 16-8 te Bremen Laurens- kerk, 18-8 te Marseille Leersum, 18-8 v.m. te Houston verwacht Loenerkerk, 16-8 van Hamburg naar Antwerpen Manoeran, 16-8 van Tandjong Pandan naar Tandjong Priok Maas, 16-8 te Cristobal Mataram, pass. 15-8 n.m. Kaap Guardafui naar Belawan Modjo- kerto, 16-8 te Belawan Murena, 15-8 n.m. te Suez Nieuw-Amsterdam, 15-8 n.m. te New York Noordam, 16-8 te R'dam Notos, 16-8 bij Ouessant naar A'dam Nigerstroom, pass. 16-8 Oues sant naar Bordeaux Ootmarsum, 16-8 van Fernandina naar Charleston On- dina, 15-8 van Port Darwin naar Balik Papan Oranjestad, 15-8 840 mijl noord oost ten oosten van Barbados naar Ma- deira Oranjefontein, 17-8 te Kaapstad Prins Johan Willem Frlso, pass. 16-8 Scillys naar Montreal Polydorus, 16-8 van Semarang naar Tegal Polyphemus, 16-8 n.m, te Penang Prins Fredcrik Hendrik, pass. 16-8 n.m. Belle Isle naar Montreal Prins Willem V, 16-8 van R' dam naar Chicago Phrontls, 16-8 te Belawan Prins Maurits, 16-8 n.m. te Montreal Rafacia, 15-8 van Pulubukom naar Bangkok Rijndam, 16-8 300 mijl zuidoost ten oosten van Kaap Race naar Southampton Rljnkerk, 16-8 van Aden naar Cochin Roepat, 16-8 van Singa pore naar Port Swettenham Rondo, 17-8 te Surabaja Sarangan, 17-8 te Singapore Singkep, 17-8 te TJilatjap Stad Dordrecht, pass. 16-8 Finisterre naar Palermo Sumatra, 17-8 te Surabaja Sehiedijk, 15-8 van New Orleans naar Charleston Sibajak, 16-8 140 mijl zuid- zuidoost van Kaap Sable naar Southampton Sommelsdijk, 15-8 te Halifax Stad Rotterdam, 16-8 te Mlddlesboro Slie- drecht, pass. 16-8 Finisterre naar R'dam wijziging van de eerstgenoemde ver- ordening voorgesteld. De scholen willen gaarne de beschik king hebben over een vermenigvuldi gingsapparaat om zelf lessen, taken, landkaartjes e.d. te kunnen vervaardi gen. De inspecteur van het L.O. is van oordeel dat een dergelijk apparaat nuttige mogelijkheden biedt en dat vooral voor de toepassing van onder- wijsvernieuwingsdenkbeelden een goe de duplicator een welhaast onmisbaar apparaat is. B. en W. vragen een crediet van 870.— voor het aanschaffen van 2 Banda-apparaten voor gezamelijk ge bruik op de scholen, t.w. één voor H'hoef en Westerland en één voor de scholen te Den Helder en Oosterland. De kermisexploitanten hebben zich ernstig benadeeld geacht door het feit dat aan een circus toestemming werd verleend tijdens de kermis hier enige voorstellingen te geven. Reeds vóór de aanvang van de kermis maakten zij hun bezwaren kenbaar. Bij hun inschrijvingen voor een standplaats (reeds in het voorjaar) hadden zij met de aanwezigheid van een circus geen rekening gehouden. B. en W. achten deze bezwaren ge grond. Gebleken is dat het bezoek aan de verschillende inrichtingen minder is geweest dan in andere jaren. Zij stellen voor op de pachtinschrijvingen een reductie te verlenen van 50%. De verpachting bracht op 4388.60, zodat 2194.30 zal moeten worden te ruggegeven. Dit wordt gedeeltelijk ge compenseerd door de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting betaald door het circus, zijnde 1043,79. Ook de organisatie der Wielerronde acht zich gedupeerd. Ook hiervoor wordt een reductie van 50% billijk geacht. De school te Westerland vraagt een extra-crediet van 220.30 voor het aan schaffen van tafeltjes in de klassen. Succes 1 speelde Zondag een nuttige oefenpartij tegen KFC 2 welke door de gasten werd gewonnen met 16. Een geflatteerde uitslag, want zo in het veld waren de partijen aardig aan elkaar gewaagd. Technisch waren de Kogers wel iets beter. Zij openden de score met een fraai doelpunt van links buiten Haan, die spoedig daarop nog een fout van de Succes-verdediging afstrafte (02). Met een prachtige kopbal uit een voorzet van Hoogeste- ger bracht Cor Rotgans de stand op 12. Langzamerhand kwam er wat meer samenspel bii de Successers en zü kwamen meermalen gevaarlijk voor het vijandelijke doel. Hier schitterde vooral keeper De Jong die voortreffe lijk ingreep. Ook spil Wiarda vormde een struikelblok. Tot de rust werd niet meer gescoord. In de tweede helft heeft Succes lange tijd om de gelijk maker gestreden. Er was zelfs een pe riode van duidelijk overwicht. Om de aanval wat meer kracht bij te zetten ging spil Mulder zelfs aéhter de voor hoede opereren. De nu met Heijerman aangevulde achterhoede, waarin A. Hollander al een zwakke partij ver tolkte. maakte echter fout op fout en doordat ook reserve-keeper Wanma- ker enige malen blunderde was het voor KFC niet moeilijk de volle winst te nemen. De Wieringer elftalcommissie kan met het oog op de naderende compe titie hieruit zeker lering trekken. Om even over achten Zaterdag avond begon het Koninklijk Texels Fanfarecorps een concert, dat het in samenwerking met de accordeonclub van de heer Brouwer, gaf. Doordat verschillende leden van het Fanfare corps ontbraken, konden de bezoekers niet enthousiast zijn over het gebo- dene. Wij hadden het Fanfarecorps wel eens beter gehoord. Het accojrdeon- gezelschap van de heer Brouwer deed zijn uiterste best goede muziek te brengen, doch het geluid ging groten deels verloren in het lawaai, dat de kinderen maakten die in het Park ge komen waren om deel te nemen aan een lampionoptocht. Toen één der kinderen op de gelukzalige gedachte gekomen was vast maar het lichtje aan te steken, was het hek van de dam. Het Fanfarecorps kon toen niet anders, dan vóór de kinderschare te gaan staan en blazend weg te mar cheren. En terwijl de accordeonisten van de heer Brouwer nog zoete tonen uit hun instrumenten toverde, slin gerde zich een lichtende stoet door de nauwe straatjes van ons hoofddorp. De deelneming aan deze lampion optocht was bijzonder goed. Zowel de ouders, als de kinderen en de vreem delingen, genoten van dit feest. Voor de toekomst is het o.i. echter aan te bevelen het geven van een con cert gescheiden te houden van een lampionoptocht. De ervaring van deze Zaterdag heeft namelijk geleerd, dat het concert dan voor 75 pet in het water valt. TRIOLERAVOND IN HET PARK Vanavond komt de „Osterreichische Bundesbahnmusikkapelle" in het Park te Den Burg concerteren. Het corps is ongeveer 55 man sterk en wordt aan gevuld door een groep jodelaars, volksdansers en Schunplattlern. Als Pluvius nu eens rustig thuisblijft en de Texelaars en gasten van ons eiland in groten getale naar het Park komen, kunnen we rekenen op een zeer goede avond. Voor Texel i3 het bijzonder aardig dat er nu voor de eerste keer harpspel te beluisteren is. Na afloop van het concert geeft de Tiroler Boe- renkapel nog dansmuziek in één van de plaatselijke hotelletjes. Minstens tot 3 uur vermelden de aanplakbiljet ten. Hetgeen wat belooft. MARKTBERICHT TEXEL, 17 Aug. 50 lammeren 46— 54, 40 schapen 85—95, 7 pinken 325—375, 43 biggen 4055, 5 nuchtere kalveren 45—65.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5