De koning van het hazardspel Westelijken vragen opheffing van interzonale passen De kernreactie van de Waterstofbom ER Herinnering aan de Woestijn-oorlog Scheveningens havenhoofd in herstel Duitse klacht over Nederlandse douane De vervanging van frankeerzegels Met het rad van fortuin in een houten kraampje begon Raymond Smith zijn verbazingwekkende carrière Een jaarlijkse omzet van 500 inillioen Een handel in verdovende middelen ontdekt De wijn fonkelt in Utrecht Nauwere relaties tussen Oost- en West-Duitsland DE Westelijke Hoge Commissarissen hebben op verzoek van de West- duitse regering aan hun Russische col- 1 - 4 VIER PROTONEN -wotarsfofofoman- d* u/tt/ndt! ïjk wordtn so- mtngtkionktn tot ttn atoom 2HtffHal/umi Ongeldige paspoorten niet geaccepteerd „President Robert" is nog in bewaring Vervroegde aflossing van Belgische lening Scheepvaartberichten VRIJDAG 28 A"ni'STTIS 1958 (Van een bijzondere correspondent). was eens een kleine slagers jongen, die ervan droomde om eens zelf de rol van de geluks godin te spelen, nadat hij op een mooie Zondag zijn hele weekloon aan de roulettetafel verloren had. Zo begint het sprookje van de „Koning van de kansspelen", Raymond I. Smith, die 66 jaar geleden in Vermont in de Ver enigde Staten geboren werd. Toen hij nog een arme slagers jongen was, droomde hij al van zijn toekomstige levensweg, die hem naar rijkdom en succes zou leiden en zijn pech in het kansspel diende hem als weg wijzer voor het leven. Korte tijd na deze slag, die hem getroffen had, opende hij zelf een primi tief houten tentje, schilderde er als lokmiddel een groot rad van fortuin op met reusachtige cij fers en begon daarmee zijn ver bazingwekkende carrière, die hem heden tot een in vakkringen internationaal bekende autoriteit heeft gemaakt. ZIJN zaken hebben een omvang ge kregen, waar hij zelf nauwelijks ooit van gedroomd zal hebben. Al leen al in zijn hoofdbedrijf in de scheidingscentrale Reno Heeft hij meer dan 300 boekhouders in dienst, die de reusachtige omzetten van de onderneming ten bedrage van bijna 500 millioen gulden per jaar moeten boeken en beheren. Dag in dag uit verschijnen er 10.000 bezoekers aan zijn kansspelautomaten, die in de Verenigde Staten in bedrijf zijn. Nie mand weet hoeveel Smith daarmee verdient de winstcijfers worden strikt vertrouwelijk behandeld. Men kan >vel zo ongeveer gevolgtrekkin gen maken, als men weet, dat Ray mond Smith ieder jaar belangrijke schenkingen doet ten gunste van de verschillende godsdienstige genoot schappen in de V.S., waarbij hij een volkomen gelijke verdeling in acht neemt; protestantse padvinders en methodistenseminaries komen net zo goed in aanmerking als katholieke instellingen, mormonen, adventisten en nazareners al deze giften be dragen in totaal minstens 3 millioen gulden 'sjaars. Casino van Renol DE ONDERNEMING is eigenlijk pas sinds een jaar of tien tot de grootste bloei gekomen, nadat Smith zijn twee zoons in de zaak opnam; tot die tijd hadden omzet en winst zich binnen bescheiden grenzen be wogen. Dit werd anders, toen Smith zijn sinds jaren gekoesterd lieve lingsplan om zich in Reno, het schei dingsparadijs, te vestigen, kon ver wezenlijken. 2000 reclameborden ver schenen langs alle grote wegen van de V.S., om de veelvuldige attracties van de „meest vrije stad van de V.S." op te hemelen. Dit idee werd een doorslaand succes. Intussen wa ren de beste rekenaars en statistici van Amerika voor Smith aan het werk getogen om de winstmogelijk heden bij net kansspel wetenschap pelijk vast te leggen. Er werd nauw keurig uitgeknobbeld welke soprt kansspelen in de casino's van Smith de belangrijkste plaats moesten in nemen. Met bijzondere zorgvuldig heid werd het functionneren van de automaten gecontroleerd. Handig psycholoog nOOR zijn aanwijzingen en bestel- lingen bij de automatenindustrie veroorzaakte Smith een algehele re volutie in de techniek van de kans spel-automaten; 800 nieuwe machines dankten hun ontstaan aan zijn vin dingrijkheid. Bij alle bestellingen schreef Smith de fabrikanten voor, dat 97 procent van het geld, dat de spelers erin gooiden, hun weer ten goede moest komen. De ingenieurs van Smith protesteerden eerst en wezen èrop, aat tot dusver hoogstens de helft weer bij de spelers terecht gekomen was. Maar Smith bleef op zijn standpunt staan; hij wilde zijn klanten niet plukken, omdat hu ook zo wel aan zijn trek kwam. Hij weet best, dat Het bij zijn zaak de massa is, die het moet doen; het is lucra tiever met een grote massa kleine spelers te maken te hebben dan met een paar geroutineerde hazardspe lers. De inzetten bij zijn automaten variëren dan ook tussen 10 cent en 1 dollar. Heeft de bezoeker eenmaal hier, als het ware in het voorportaal van de geluksgodin, vertrouwen ge kregen, dan is hij des te eerder te bewegen dieper in de verschillende afdelingen van het Casino door te dringen, waar het ook om grotere risico's en winsten kan gaan. Nog een ander zakelijk principe bewijst, dat SmitH een goede psycho loog is: de winsten worden in zil veren dollars uitbetaald. De munt geeft een meer substantiële, vertrou wenwekkende indruk dan het banK- biljet. Bovendien zijn de croupiers zorgvuldig uitgezocht. Het zijn voor 60 procent knappe vrouwen, die reeds door hun verschijning het spel animeren. Het Casino in Reno is de hele dag en de hele nacht geopend, 24 uur per dag wenkt Vrouwe For- tuna. Het is tot op heden maar twee dagen gesloten geweest; toen de oor log voorbij was en toen president Roosevelt stierf. en fanatieke statisticus CMITH schijnt een fanatieke statis- •5 ticus te zijn en hij houdt er dan ook een eigen statistische afdeling op na, waarvan de leider vroeger di recteur was van het Bureau voor de Statistiek van de stad New York. Van deze voorliefde profiteren de spelers zelf, die aan iedere tafel, aan iedere automaat een nauwkeurig overzicht vinden van de zogenaam de permanenties, d.i. de reeksen van uitgekomen gelukscijfers; maar ook de familie zelf heeft het voordeel, dat ze ten allen tijde precies nagaan aan welke tafel de grootste winsten worden gemaakt. De nieuwsgierig heid van de gastheer gaat nog ver der: hij heeft zelfs de morele eigen schappen van zijn klanten vastgelegd en zodoende weet men bijvoorbeeld, dat de mensen uit Californië Het ge makkelijkst hun geld uitgeven, ter wijl die uit New England Heel voor- eichtig zijn met het nemen van ri sico's DEENSE SCHRIJVER IN W.BERLIJN GEARRESTEERD De Westberlijnse politie heeft giste ren bekend gemaakt, dat zij de Deense schrijver Arthur Boernsted heeft aan gehouden op verdenking van spionnage ten behoeve van de Sovjet-Russische geheime dienst. Boernsted zal aan de Amerikaanse autoriteiten worden over gedragen. Volgens de politie had Boernsted ge tracht een wit-Russische emigrant in West-Berlijn te dwingen voor de Russi sche geheime dienst te spionneren. De politie-eenheid, die Boernsted aan hield, is gespecialiseerd in het verhin deren van pogingen tot ontvoering. Dp Franse politie h"rft Donderdag- ochtend een zestigjarige voormalige spoorweg-employé, Coatval, in hech tenis genomen, die er van wordt ver dacht, aan het hoofd te staan van een grote organisatie voor smokkel van verdovende middelen. De organisatie zou werkzaam zijn in Turkije, Italië, Frankrijk en Zuid-Amerika. Rechercheurs hadden 24 uur eerder een inval gedaan in de „fabriek" van de bende, een kasteel nabij Chartres, waar men heroïne produceerde. De po litie arresteerde een Zuidslavisceh che micus Dodorawitsj, de Zwitser Wicky en de Fransman Desrues, die bij de politie als smokkelaar in verdovende middelen bekend stond. Wicky werd door de Zwitserse politie gezocht we gens fraude. Tweeduizend electriciens in een aantal Britse bedrijven hebben een „gu- erillastaklng" gehouden. Deze is afgelast nadat de werkgevers zich bereid verklaar den, over looneisen te onderhandelen. Een smakelijke en plezierige wed strijd zal er van 2 tot en met 4 Sep tember worden gehouden in de raads- kelder onder het Utrechtse stadhuis. V U' bekende buitenlandse wijnhulzen zullen op die dagen namelijk hun beste wijnproevers tegen elkaar in het strijd perk laten treden. Het is de eerste maal dat In ons land een internationale wijn proeverij wordt gehouden. De proeve van proefbekwaamheid vormt het hoogtepunt van de wijn beurs, welke tevens bedoeld is om de belangstelling voor de wijn in ons land op te voeren. Het wijnverbruik heeft het vóóroorlogse peil nog niet bereikt. De import bedroeg in 1939 bijna twaalf millioen liter. In 1953 was de import de helft minder. Herinneringen aan de slag bij El Alamein na elf jaar. Een Arabier zoekt tussen uitgebrande en stukgeschoten tanks of er nog iets van zijn gading bij is. lega gevraagd, de interzonale passen en de verblijfsvergunningen voor rei zen tussen Oost- en West-Duitsland uf te schaffen. Zij hebben daarmee vol daan aan een verlangen van de West- duitse Bondsdag. Wordt aan het Wes telijke verzoek voldaan, dan zou het personen-verkeer practisch geheel vrij worden gelaten, hetgeen te Bonn wordt beschouwd als van groot belang voor het behoud van de banden tussen beide delen van het land. Het personenverkeer is enige tijd ge leden reeds belangrijk uitgebreid. Sinds het einde van Jur.i hebben de Russi sche autoriteiten 220.000 interzonale passen uitgegeven. Een grote stroom Oostduitsers komt nu dagelijks naar de Bondsrepubliek, terwijl ook in omge keerde richting de familiebezoeken zeer zijn toegenomen. De interzonale treinen tussen Berlijn, Maagdenburg en het Roergebied zijn overvol. De op achthonderd personen berekende trei nen vervoeren vaak twee- tot drie duizend passagiers tot Helmstadt; hier staan dan meestal extra treinen ge reed om een deel van de reizigers over te nemen. Deze overbezetting en de viervoudige controle in het Russiscne grensstation Marienburg leiden vaak tot urenlange vertragingen. Sinds kort hebben de Russen ook het busverkeer tussen Oost en West weer vrijgegeven. Een belangrijke hinderpaal is, dat de Oostduitsers hun geld niet mogen omwisselen in Westmarken. Het geld, dat zij meenemen, wordt nauwkeurig in hun pas genoteerd en moet bij terug keer nog geheel aanwezig zijn. In ver schillende steden verschaft men de Oostduitse bezoekers dan ook gratis tramkaarten en toegangsbewijzen voor allerlei stedelijke instellingen. Ook wanneer de Oostduitsers marken over de grens smokkelen, zijn zij op hulp van derden aangewezen, aangezien een Westmark hun vijf Oostmarken kost. 1UU Malenkow heeft beweerd: „Ook Rusland heeft de water stofbom!" zult V zich ongetwijfeld de vraag stellen: „Hoe werkt toch dat stuk vernietigingstuig?". En wij zouden u zonder één onwaar woord kunnen zeggen: „In die bom wordt het proces nagebootst, dat onafgebroken in onze zonen in alle andere sterren geschiedt en waardoor die hemellichamen zo ontzaglijk veel energie kunnen uitstralen, namelijk: het „samen- lasseh" van vier waterstof-atomen tot één helium-atoom". Het is nog maar kort geleden dat de natuurkundigen meenden: „Het atoom is het kleinste, niet verder splijtbare deeltje van de materie". Deze opvatting nu is de laatste tien tallen jaren onjuist gebleken: het onvoorstelbaar kleine atoom er gaan milliarden in een spelden knop! bleek te bestaan uit nog onvoorstelbaarder kleine deeltjes, protonen, neutronen en electronen. Protonen hebben een positieve elec- trische lading, electronen een ne gatieve en neutronen zijn ongela den. In de atoomkern vindt men alléén protonen en neutronen, voor zover deze laatste nodig zijn, want zij neutraliseren de positieve elec- trische lading der protonen, die als de neutronen er niet waren elkaar zouden afstoten. Dus zouden de atoomkernen uit elkaar barsten. Maar nu het waterstofatoom, het eenvoudigste atoom dat er is. Het heeft maar één proton in zijn kern, dus dóér is geen neutron nodig. Om die ene proton wervelt op (vqor atomaire verhoudingen) ontzaglijk grote afstand één electron. Het hele geval kan men het beste vergelijken met een zon, waaromheen één pla neet v/entelt. Het element, dat num mer twee staat in de rij van de ruim negentig elementen, die er in de natuur bekend zijn, heet helium, omdat het voor het eerst op de zon (helios) is ontdekt. Het heeft twee protonen in zijn kern, waaromheen twee electronen dwarrelen. Maar die gelijk geladen protonen zouden met reuzenkracht uiteen vliegen als er niet ook twee neutronen in die kern zaten, welke het zaakje bijeen houden. Nu blijkt het mogelijk een proton (dié volkomen gelijk, ofte wel identiek is aan een waterstof atoomkern) om te ze"®" *e" neutron, maar... dan moet hij zijn electrische lading kwijt. Dus als men vier waterstof-atomen laat sa menklonteren tot één heliumatoom moeten twee protonen neutronen worden en komen er twee positieve electrische ladingen - dus energie vrij. Maar er komt nog veel meer vrij, want het proces verloopt niet zo eenvoudig als wij hierboven schets ten. Als „tussenstoffen" bij het sa menpakken van waterstof-atomen tot Helium-atomen dienen koolstof, stikstof en zuurstof, die daarbij nog enorme hoeveelheden energie uit stralen. Voorwaarden voor deze om zettingen zijn een temperatuur van minstens twintig millioen gra den Celsius en een voor ons, men sen onbegrijpelijk hoge druk. Bei de nu vinden de natuurkundigen, die zich bezig houden met de sa menstelling van sterren, o.a. in ónze zon, namelijk een temperatuur van ongeveer 22 millioen graden en een druk van rond 250 mil- liardC!) atmosfeer. Dit alles nu heb ben de atoom-geleerden kennelijk weten na te bootsen in de water stofbom, waarin vrijwel zeker de „gewone" atoombom als ontstekings materiaal dient, omdat zij in een fractie van een seconde de hoge temperatuur en de onvoorstelbare zware druk veroorzaakt. Zo luidt de (tot het uiterste ver eenvoudigde) theorie van de water stofbom. Hoe het ding werkelijk functionneert is slechts aan enkele geleerden en technici bekend, zowel in de Verenigde Staten als (vermoe delijk) nu in Rusland. Niet alleen omdat het het belangrijkste mili taire geheim is, maar ook omdat voor Het begrijpen hoe het geval moet worden geconstrueerd zo (voor leken) onvoorstelbaar grote hoeveelheid kennis nodig is. Voor de ietwat meer ingewijden het volgende bij de tekening, die wij ontlenen aan Kahn's „De Wereld van het atoom". De beginfase van de cyclus is bovenaan 6 C 6, normaal koolstof (dus koolstof met zes pro tonen en zes neutronen in de kern). In die kern dringt onder hoge tem peratuur en druk een proton (water stof-atoom), waardoor 7 N 6, over laden stikstof ontstaat. Eén proton wordt omgezet in een neutron, waarbij een electron èn straling vrij komen. Resultaat: het zware z.g. isotoop van koolstof 6 C 7 (een iso toop is een variatie van een nor male atoom, waarin te veel of te weinig neutronen zijn „verpakt"). Bij 6 C 7 komt weer een proton, 7 N 7, sterk stralende stikstof, ont staat. Weer een proton, 8 O 7, een stralend zuurstof-isotoop dient zich aan. Het is niet stabiel en gaat over in 7 N 8, onder afgifte van een tweede electron. Het vierde proton (waterstof-atoom) vliegt nader, 8 O 8 ontstaat en onder uitstoting van 2 He 2 (helium) vertoont zich weer 6 C 6, het normale koolstof atoom, dat uitgangspunt was van de hele cyclus. Deze kringloop voltrekt zich op de zon. Het schijnt, dat het de atoomgeleerden en -technici is ge lukt enkele van de geschetste fasen over te slaan, door twee waterstof isotopen te gebruiken. Namelijk deuterium, ook wel zwaar water genoemd formule 1 h 1, het is dus een waterstof-atoom, dat wèl een neutron heeft en tritium, dat als formule Heeft 1 h 2, dus water stof met twee neutronen i de atoomkern. Hoe het proces van sa menballing der waterstofatomen tot helium-atomen volgens deze metho de geschiedt is uiteraard strkit ge heim. Dr Lenz, een Duitse staatssecretaris, is een overtuigd voorstander van een federatief Europa, en als h(j het niet was, dan zou hij het zeker geworden zijn, na de moeilijkheden die hem door de Nederlandse douane van de grens post Elten in de weg zijn gelegd. Dr. Lenz zou Woensdag spreken op de bijeenkomst van de Europese fede ralisten in Hilversum en daartoe had hij zich, in het gezelschap van zijn twee kinderen op weg naar Nederland bege ven. Bij de Nederlandse grens bleek echter, dat de visa van de kinderen nie' in orde waren. Ze hadden een Bel gisch, inplaats van een Nederlandse paspoort, hetgeen te wijten was aan een vergissing van een bediende van dr Lenz. De douane deelde dr Lenz, die verwacht had genoeg gezag te bezitten om zijn kinderen toch over de grens te krijgen, mede, dat men na één« a anderhalf uur de kwestie in orde tbu kunnen hebben. Hier kon de staatsse cretaris niet op wachten, met het oog op het aanvangsuur van de bijeen komst in Hilversum. Hij besloot daar om terug te keren. Hij, evenals andere Duitse autoritei ten, noemden de houding van de Ne derlandse douane „weinig toegankelijk en weinig hoffelijk". Zoiets doet men niet in een tijd, dat de grens niet lan ger beveiligd is door prikkeldraadhek ken onder hoogspanning en mijnenvel den. De directeur-generaal der PTT heeft het volgende bekend gemaakt: Binnenkort zullen de frankeerzegels in de waarden van 10 cent tot en met 5.worden vervangen door zegels met een nieuwe beeltenis van H.M. de Koningin. Een frankeerzegel in de waarde van 10.wordt in deze uit gifte niet aangemaaktgenoemde waarde komt derhalve te vervallen. Alle zegels in de waarden beneden 10 cent zullen voortaan, in het cijfer- type (ontwerp-Van Krimpen) worden uitgegeven. De rijksbriefkaarten, alsmede het luchtbriefformulier, worden voorzien van een zegelafdruk met de nieuwe beeltenis van H.M. de Koningin. Van de nieuwe serie zegels met de beeltenis van H.M. de Koningin zal op Maandag 7 September de dag vol gende op die, waarop 5 jaar geleden H.M. de Koningin de regering aan vaardde het eerste zegel (10 cent) verschijnen. De kleur van dit zegel is bruin (Venetiaans rood). De overige zegels en andere post- waarden met de nieuwe beeltenis van H.M. de Koningin zullen geleidelijk verkrijgbaar worden gesteld. De huidige zegels en andere post- waarden met de beeltenis van H.M. Koningin Juliana blijven met uit zondering van de beide z.g. inhuldi gingszegels, die 1 September 1953 bui ten omloop gesteld zullen worden tot nader bericht voor de frankering geldig. Zij zullen, zolang de voorraad strekt, nog worden verkocht. „President Robert", de fantast die deei uitmaakte van het gezelschap Nederlan ders, dat indertijd met een luxueus Jacht onder geheimzinnige omstandigheden het ruime sop koos, bevindt zich nog in be waring. Werd hij eerst beschuldigd van deviezen-smokkel, nu is hem oplichting van zijn mede-tochtgenoten ten laste ge legd. 1 REEDS MEER DAN EEN TON VOOR GRIEKENLAND De bijdragen voor de hulpverlening aan de. slachtoffers van de aardbevingen op de Ionische eilanden, op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis, hadden Woensdag avond het totaal-bedrag van een ton overschreden. Het Ned. Roode Kruis heeft dank zij de vele financiële bijdragen en giften in natura. reeds voor f 170.000.— aan goederen naar Griekenland kunnen sturen. Het Zuiderhavenhoofd te Scfie veilingen, dat tijdens de storm ramp op 1 Februari ernstig werd beschadigd, is nog steeds niet geheel hersteld van de opge lopen schadeDe werkzaam heden aan het havenhoofd zijn echter in volle gang. Als gevolg van besprekingen tussen België en Nederland, zal onze regering in September een begin maken met de ver vroegde aflossing van een door BelglS verstrekte lening van 1900 millioen franc» tegen een rentevoet van 2,5 procent per jaar. In Juni 1954 zal het laatste frankske in de Belgische schatkist terug zijn, Aagtekerk, 26-8 te Singapore Abbe- Kerk, 30-8 v.m. te Rangoon verwacht Adinda (t), 27-8 te Singapore Aletta (t), 26-8 van Pladju naar Bangkok Alioth, 26-8 van Antwerpen naar Rot terdam Alnati, 27-8 te Antwerpen Alphard, 26-8 te Antwerpen Amor, 26-8 n.m. te Patras Amsteldicp, pass. 26-8 ten noorden van Sokotra naar Be- iawan Amsteltoren, 26-8 van Port Elizabeth naar Kaapstad Ak- krumdijk, 26-8 van Hamburg te R'dam Alcyone, 26-8 van Santos naar Rio Grande Alpherat, 27-8 te Bahia Aiwakl, 27-8 te Montevideo Annenkerk, 27-8 te Aden Arendskerk, 27-8 te Bilbao Axel dijk, 26-8 van Boston naar Philadel- phia Bloemfontein, 26-8 van Tenerlffe naar Southampton Caltex Delft it). 26-8 n.m. te Sidon Caltex Nederland (t), pass. 26-8 oostpunt Kreta naar Sidon Cistula (t), 27-8 te Rangoon Camp- huys, 26-8 van Djeddah naar DJakarta Coryda, 28-8 n.m. te Adelaide verwacht Delft, 27-8 te R'dam Duivendijk, 27-3 te Hamburg Eemland, 27-8 van Mon tevideo naar Buenos Aires Esso Rot terdam (t), pass. 26-8 Lands End naar R'dam Etrcma (t), 27-8 te Pladju Felipes (t), 27-8 te Pladju Gaasterkerk, 26-8 te R'dam Gordlas, 27-8 te R'dam Groote Beer, 26-8 600 mijl west-noord west van Scillys naar R'dam Harder wijk, 25-8 van Dakar naar Engeland Heemskerk, 27-8 te Port Sudan Heli con, 26-8 van Aruba naar Houston Hos, 26-8 van Sevilla naar Lissabon Karimata, 26-8 van Tandjong Priok naar Cheribon Kieldrecht, 26-8 van Singa pore naar Port Swettenham Laurcns- kerk, 26-8 van Suez naar Aden Leer- sum, 26-8 van Brownsville naar New Orleans Lemsterkerk, 27-8 te Kuwait Leopoldskerk, 26-8 van Bombay naar Colombo Loppersum, 26-8 te Huelva Maasdam, 27-8 te New York Maas haven, 26-8 van Belfast naar Dakar Mapia, pass. 27-8 v.m. Jebel Teir naar Aden Melisikerk, 27-8 te Antwerpen Mentor, 27-8 te R'dam -Murena, pass, 26-8 Finisterre naar Antwerpen Ma- cuba (t), 26-8 van Aden naar Ummsaid Malea (t), pas. 27-8 Perim naar Sin gapore Malvina (t), 26-8 van Hongkong naar Miri Meratas (t), 31-8 te Colombo verwacht Metula (t). 26-8 ten anker Tandjong Priok Mlrza (t), 28-8 te Mirl Nigerstroom, 26-8 van Dakar naar Freetown Notos, 27-8 te R'dam Noor- dam, 26-8 840 mijl oost ten noorden van Kaap Race naar New York Oranje, 26-8 van Colombo naar Suez Oranje stad, 26-8 te Antwerpen Overljsel, 26-8 van Casablanca naar Beyrouth Papendrccht (t), 26-8 te Augusta Per- na (t), 26-8 te Mlri Prins Alexander, 26-8 te R'dam Prins Willem V, 27-8 te Montreal Radja, 26-8 rede Djibouti Raki, pass. 26-8 Kaap St Vincent naar Port Said Ridderkerk. 27-8 te Beira verwacht Ruys, 27-8 te Singapore galland, pass. 26-8 Fernando Noronha naar Las Palmas Sheratf.n, pass. 26-8 Martinique naar Aruba Stad Vlaardin- gen, 26-8 van Wabana naar Emden Soestdijk, 27-8 te R'dam Stentor, 26-8 van Paramaribo naar A'dam Tablan, 26-8 te New York Tallsse, 27-8 te Singapore Ternate, 26-8 van Singapore naar Sorong Thalatta (t). pass. 26-8 Aden naar Singapore Tibia (t), 26-8 van Miri naar Singapore TJipanas, 26-8 van Singapore naar Lorenzo Marquez Tiberius, 27-8 te Port au Prince TJi- badak, 27-8 te Sydney Veendam, 26-8 810 mtfl oost ten noorden van Kaap Race naar Southampton Waterman, 26-8 dw. startpunt naar Curncao Wcster- dam, 26-8 550 m(jl oost ten zuiden van Kaap Race naar R'dam IJsse'. 26-8 van Alexandrlë naar Beyrouth Zuider kruis, 26-8 van Las Palmas naar South ampton.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7