Canadese gemeenten bezitten grote mate van vrijheid Westduitse stembusstrijd komt in het laatste stadium Nieuws uit Wielingen Internationaal Werkkamp te Oosterland gesloten Van het eiland Texel Trailkampioenschap van KNM V Anti-semitisme en bedenkelijke beschuldigingen Fa. P. SMIT IN HET KORT Vitesse houdt voet bij stuk Bij gebrek aan politieke belangstelling is de raad soms lang aan het bewind Manifestatie van verbondenheid Vervolg stadsnieuws „Gruno" opende het seizoen in Casino Boek van gemeente voor J. P. Witsen Examens Oosterlander kinderen met Deense vriendjes Duitsland-Engeland op sintelbaan BEKENDMAKING Krugerstraat 95-99 Ruyghweg 55-57 Telefoon 3033 Telefoon 3314 A. van der Sluis was superieur MARKTBERICHTEN Urk Vloot wordt uitgebreid Onderlinge verschillen zijn zeer groot Naumann krijgt hulp MAANDAG 81 AUGUSTUS 1953 Toen na zeven weken arbeid door groepen trekkers uit aeht verschillende lan den, het internationaal werkkamp In de Wieringer Jeugdherberg officieel werd gesloten, hebben de vertegenwoordigers van het bestuur van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale, de leden van het plaatselijk bestuur en de beide wet houders, de heren Bontkes en De Visser, zich ervan kunnen overtuigen hoeveel werk er in de afgelopen periode werd verricht. Zowel de jeugdherberg zelf als het terrein er omheen heeft een heel ander aanzien gekregen. Ook de forse rijwiel bergplaats vertegenwoordigt een flink 6tuk werk. Na een gemeenschappelijke, voortreffelijk door de jeugdherberg- ouders en hun helpers verzorgde maal tijd, richtte de werkkampleider, de heer B. Stam, zich tot de laatste groep deelnemers en dankte hij hen voor de verrichte arbeid, waarvan hij hoopte, dat ze de uitbouw van het jeugdher- beirgwerk ten goede zou komen. Hij dankte ook voor de vriendschap, die in dit werkkamp tot uiting was gekomen en reikte ten slotte aardige souvenirs uit De secretaris van de N.J.H.C., de hear Leyenaar, sprak eveneens z'n waardering uit voor datgene wat hier door gezamenlijke inspanning tot stand was gekomen. Hij offreerde de heer Stam een boekwefrk. Ook van de kampdeelnemers mocht deze een ge schenk in ontvangst nemen. Begeleid door de heer Schuurman op de guitaar, zongen de werkkampers daarna een paar Engelse liedjes. De heer Sj. de Vries, propagandist van de N.J.H.C., vertoonde vervolgens een interessante film over Amsterdam. Een tekenfilm en een film, waarin Charley Chaplin als politie-agent optrad, brach ten de vrolijke noot in het programma. Namens het plaatselijk bestuur sprak de heer J. Boon zijn voldoening uit over de aanwezizgheid van de beide wethouders en over de hulp, die het gemeentebestuur in verschillende vorm heeft verleend. Ook begroette hij de vorige jeugdherbergvader, de heer Kaars uit Terschelling, en dankte hij allen, die hun bijdrage hebben geleverd aan de totstandkoming van de ver beteringen. Wel zijn nog niet alle on- In Casino heeft de Groninger-vereni ging „Gruno" Zaterdagavond het nieu we toneel- en cabaretseizoen ingezet. De stemming onder de Gronigers was uitstekend, hetgeen niet in de laatste plaats was te danken aan het pro gramma, dat goeddeels door eien krach ten ten toneel werd gevoerd. Men heeft waarlijk genoten van de één-acters ..Het testament van Johan- nes" en „De niie meester", die in deze intieme kring wel aan de eisen volde den en da tonelisten de gelegenheid gaven hun bescheiden talenten te to nen. Het ls immers niet ieders werk, dat acteren! Hoewel het dus moeilijk waa, werd toch een alleszins acceptabel peil bereikt. Dit geldt ook voor de dames en he ren. die in ander verband op het to neel verschenen. Daar was bijvoor beeld de heer K. Pronk, die liedjes zong als „Wilde rozen" en dat lang niet onverdienstelijk deed. Wellicht doet hij op deze wijze voldoende ervaring op om zich te scholen en ..eenhouding" te vinden. Ziin optreden werd telkens met een zeer hartelijk applaus .beloond. Dat was trouwens ook het geval met de andere nummers, die accordeonmu- ziek brachten, zang (een eigen groep je) en prairie- en Tirol-klanken. Het bal. na afloop van deze geslaag de avond, werd van vrolijke noten voorzien door „The Rhym Sheik". Zoals men weet heeft J. P. Witsen uit Schagerbrug. leerling van de Zeevaart school te Den Helder, de kijker gewon nen van het College Zeemanshoop, Welke elk Jaar wordt beschikbaar gesteld voor de beste Zeevaartscholier uit geheel Ne- derland van de afdeling A. Deze kijker zal hem binnenkort op school worden cverhandigd. Intussen heeft ook het gemeentebestuur van Den Helder zijn waardering doen blijken. Zaterdagmorgen om half elf heeft wethouder L. F. van Loo Sr, in aanwe zigheid van onder andere de ouders van de gelukkige en van wethouder Luyckx en de heer L. J. Daalder, op het gemeen tehuis te Zijpe aan J. P. Witsen een boek werk aangeboden, getiteld „De wateren der wereld". Deze geste van het gemeentebestuur werd zeer op prijs gesteld. Hedenavond om half negen begint in het Julianapark de ozmerzangavond van de sectie Zang van de Helderse Gemeenschap, waaraan negen koren en vijf muziekkorpsen medewerken. Eerst houdt de burgemeester, mr G. D. Rehorst, mede ter opening van het Verkoopfeest van de K. S. K„ een toe- sprsak. Het slechte weer heeft Zaterdag middag het optreden van het open- luchtcireus aan de Middenweg niet mo gelijk gemaakt. De vóó-laatste étappe van DOK's tien étappen-wedstriid is gisteren door C. de Jong gewonnen. In de B-ploeg wérd H. Koopman eerste. Te Utrecht zijn de examens van de Nederlandse Modevakschool gehouden. Van de ENSAlD-modevakrchool te Den Helder (lerares mevr. Wolters) slaagden: voor het diploma A, hi'g;houdelljk ge bruik: de dames E. Heutinck-Koenen, C L' Istelle, I. Haaisma, G. Haaisma, J. Haaisma, W. Huigen, C. Prins, T. van de Merwe, N. Slot; voor costumière slaag den de dames C. L' Istelle en T. van de Merwe; voor coupeuse C. Prins. overtuigen hoeveel derdelen voltooid, maar de vaklieden zullen er tezjjnartijd de laatste hand aan leggen. De heer Bosker sprak eveneens woorden van dank, ook tot de jeugdherbergouders voor de uit stekend verzorgde maaltijd. Hij hoopte, dat de kampdeelnemers met prettige herinneringen aan hun verblijf op Wie- ringen huiswaarts zouden keren. In het kader van het Internationaal Plan van de Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Opvoeding en Onder wijs corresponderen de leerlingen van de hoogste klassen der O.L.S. te Oos terland reeds ongeveer een jaar met de Johnsen-groep van de Bernadotte- school uit Hellerup (Denemarken). Onder leiding van de onderwijzeres, mej. Grethe Johnsen en enkele ouders, hebben de Deense kinderen in de af gelopen week een reis door ons land gemaakt. Op de terugreis bezochten zij dezer dagen de Oosterlander school. In het met bloemen versierde lokaal werd het gezelschap door onderwij zend personeel en de kinderen ont vangen. Gezamenlijk werd een brood maaltijd genuttigd, waarbij de Ooster lander kinderen op limonade tracteer- den. Op het schoolplein werden daar na enkele gemeenschappelijke spelle tjes gedaan. Tot slot zongen zowel d^ Deense als de Nederlandse kinderen enkele leuke liedjes en toen vertrok ken de gasten naar Delfzijl. De vriend schapsbanden, door de correspondentie tussen de beide groepen gekweekt, werden zo op prettige wijze door deze persoonlijke ontmoeting verstevigd. De Arnhemse voetbalvereniging Vitesse heeft besloten niet accoord te gaan met de door het gemeentebestuur van Arnhem voorgestelde huurvoor waarden voor het terrein Monnikhu'- zen, zijnde f 22,000 per jaar plus de kosten van onderhoud welke op f 10.000 worden geraamd. Over de even tuele consequenties van dit besluit, dat tot gevolg kan hebben dat Vitesse per 1 November, wanneer het oude con tract met de gemeente afloopt niet meer de beschikking heeft over het terrein, kon de voorzitter van Vitesse, de heer H. P. Hoolboom, nog geen me dedelingen verstrekken. Het bestuur van de vereniging was wel met de voorwaarde van de gemeente accoord gegaan, mits Vitesse gedurende een periode van twaalf jaar het recht zou hebben om het terrein te kopen. Als gevolg van de gemeente-politiek met Arnhemse Hockeyclub en de cricket betrekking tot de sport zijn eerder de club Arnhem naar Rheden vertrokken. De landen athletiekwedstriid tussen de herenteams van Duitsland en Groot Brittannië te Berliin is met 112 tegen 94 punten door de Duitsers gewonnen. De Engelse dames rehabiliteerden het sterke geslacht van Albion door de Duitse dames te Nienburg met 49 tegen 47 punten te verslaan. De 30.000 toeschouwers in Berliin hebben vooral op de 1500 meter heren van zeer goede sport kunnen genieten. Werner Lügg en Bill Nankville liepen een buitengewoon spannende race wel ke tenslotte met slechts 0.4 sec. verschil door de Duitsers in 3.51.6 werd gewon nen. Burgemeester en Wethouders van DEN HELDER maken gekend, dat, ingevolge het besluit van de Raad van 25 Augustus 1953, in de gemeente op 8 en 9 Sep tember 1953, van 5 tot 24 uur: a. de winkels voor het publiek geopend mogen wor den gehouden; b. in de uitoefening van markthandel, straathandel of handel te water waren te koop mogen worden aan geboden of mogen worden verkocht. Op die dagen zullen de Keizerstraat, Spoorstraat en Koningstraat van 12 tot 24 uur voor alle rUv'rl<eer zijn afgesloten. Een zelfde maatregel zal op 4 Septem ber 1953 van 20 tot 22 uur gelden ten aanzien van de Koningstraat. DEN HELDER, 28 Augustus 1953. HAARDEN - HAARDKACHELS - KACHELS FORNUIZEN en andere verwarmingsinstallaties. Ook DEELNEMER aan de K.S.K.-ACTIE. Tijdens verbouwing Krugerstraat, verkoop tydelyk Ruyghweg. UOE BELANGRIJK men de Canadese gemeenten ook voor het nationale karakter acht, er is over dit onderwerp tot dusverre betrekkelijk weinig geschreven. Men zal de groot ste moeite hebben om in een leeszaal een boek over de Canadese gemeente in het algemeen te vinden, of het moest zijn, dat men een beschrijving zoekt van een be paald dorp f een bepaalde stad, die op de een of andere manier bekendheid geniet. Zij, die zich in Caaana komen vestigen, zijn steeds ver baasd over de ontelbare dingen, die de Canadese gemeen ten doen verschillen van de wooncentra in andere delen van de wereld. Verschillen, die óf reeds bij de eerste ont moeting in het oog springen, óf die slechts langzamerhand duidelijk worden. In alle gevallen echter moeilijk in enkele woorden weer te geven. Ook in dit opzicht moeten wij ons herinneren, dat Cana da in eerste instantie bevolkt werd door kolonisten uit Frankrijk en de Britse eilanden, twee bevolkingsgroepen, die in het land van herkomst reeds verschillende vormen van gemeenten kenden. Daarbij dient men te bedenken, dat die eerste kolonisten al heel weinig tijd hadden om zich om een „dorpsleven" te bekommeren. Zij hadden het te druk met de bescherming van have en goed tegen de vijandige Indianen-stammen. Zij moesten zich een bestaan scheppen door woeste gronden in cultuur te brengen; de bossen moesten terug gedrongen worden en hun leven waa vol gevaren en onzekerheden. In de volgende driehonderd jaar zijn de Canadese ge meenten steeds direct of ndirect beïnvloed geweest door de gebeurtenissen van alle dag. Hun ipkomst en groei werd bepaald doo- de geografische ligging, het klimaat, de aanwezigheid van bodemrijkdommen, mogelijkheden voor de industrie en het karakter van de bevolkingsgroe pen, die er zicb kwamen vestigen. W ARMENHUIZEN, 29 Aug. 56.000 kg aardappelen: Eigenheimers 12,70 13,90, Bintjps 11,40—12.40, Meerlanders 10,10—11,10, Schotse muizen 12,40—13.80, Doré 13,50 en Koopmans blauwe 11.70; 13.100 kg slabonen 20—30; 2100 kg bie ten A 5,20—5,40; 550 kg uien 7,10. OPPERDOES: Dubbele bonen A 27— 34, B 2028, Blauwe Eigenheimers 13.60. De motorclub Texel organiseerde gistermiddag op voortreffelijke wijze een motorrit, welke meetelde voor het Trailkampioenschap van de KNMV. Het was een zwaar parcours Driemaal moest een twaalf kilometer lang traject worden afgelegd. In die twaalf kilome ter zaten een tiental Nonstops, d.w.z. een smalle strook duin die slingerend omhoog en omlaag ging tussen vlag getjes. Verraderlijke drempels en die pe geulen mul zand, waren de oorzaak dat vele rijders hun voeten te hulp moesten roepen om het evenwicht te bewaren, hetgeen natuurlijk met straf- punten werd gehonoreerd. Menigmaal kon het evenwicht helemaal niet meer bewaard worden en belandden rijder en motor horizontaal in het zand. A. V. d. Sluis bleek een klasse apart. Dit had hij overigens reeds in Breda en Arnhem bewezen Zijn motor prachtig in evenwicht houdend schoot hij hem door de moeilijkste plekken en was de trail al te z\*aar dan stond hij practisch stil, wrikte wat met het voorwiel en ploseling schoot de Norton weer om hoog. Het leek dan zo eenvoudig, dat een volgende crack die in het zand vast liep het publiek bij moest brengen dat het toch heus bijzonder moeilijk was. Toen Olie uit Waddinxveen voor de eerste maal door de vierde nonstop kwam sprong hij vlak voor de nonstop van zijn motor om snel even te kijken, hij holde over de duintoppen, snelde terug en stuurde zijn m tor er fout loos doorheen. Van de drie en dertig inschrijvers verschenen de Vos en Brouwer niet aan de start wegens motordefect. De Texelse rijder A. van Liere viel in de eerste ronde uit wegens een gebroken debraillagekabel. Bii de Junioren wist de Hagenaar Hak beslag te leggen op de eerste plaats. Met zijn Puch had hii vijftig strafpunten opgelopen. De acht tienjarige Kooiiman uit Arnhem reed ziin Chocovel naar de tweede plaats met 68 punten, en v. d. Berg uit Breda bezette met zijn BSA de derde plaats. De eerste Texelaar was Kees Zegel die vijfde werd. Een uitstekende prestatie in dit gezelschap. Herman Koogerwerd ALKMAAR, 28 Aug. Bevelanders 10 —12,50; slabonen 20—34; stoksnijbonen 30—52; stamsnijbonen 20—28; pronkbonen 13—23; komkommers 8—19; tomaten 20 —31; bloemkool 12—35; rode kool 5,50— 13: groene kool 7.50—14; spinazie 14—45; postelein 5—16; sla 2.50—21; andijvie 5— 8: rode bieten 5—8,50; bospeen 8—18; uien 7—13; prei 11—17; selie 2,50—4; soepgroenten 2.505; pruimen 20—38; augurken: basterd 541.19; perziken 4 17; druiven: Frankenthalers 85—1,06; suiker-meloen 25—62; peren 10—29; ap pel, 10—36; knolsoepgroenten 8—17. NOORDSCHARWOUDE, 29 Augustus. 36.000 kg aardappelen, eerstelingen 11.50—12.60; eigenheimers 11.90—14.— blauwe eigenheimers 1113.80bintjes 10 70—11.20; koopmans blauwe 12.50; meerlanders 11.80; bevelanders 10.10— 11.50; ijselster 11.30; grove 12.10—12.70. 13.000 kg uien 5.60-7.80; grove 5.40— 5.90; drielingen 6—11.— nep 17—21.—. 19.000 bieten A 5.60—6.10; B 4.4000 kg peen B 6.20; C 4.50. 43.000 kg sla bonen A I 28—34.—I 207"22~„i1 20.—. 11.000 kg rode kool A 44.80, B 3.-. 3000 kg gele kool A 4—7.70; B 3—. 27.000 kg witte kool 3—3.40. 800 kg groene kool 7.10—8.30. 200 kg zilvernep 23—40.—. OBDAM, 28 Aug. 4500 kg slabonen 20—26 2000 kg grote aardappelen 11.40 12.10, 600 kg drielingen 4.50, 30.000 kg bonken 13; 200 kg blauwe eigenlr 14.50 20.000 kg bieten A 5.90—6.60, B .60, 1400 kg uiten 6.30—6.60 achtste. Pim Koopman elfde en Piet Heerschap dertiende. Bii de Senioren kwam v. d. Sluis (Arnhem) dichter bii het kampioenschap door ziin derde overwinning. Dat hii slechts viif straf punten had bewijst, dat hij ziin Nor ton volledig beheerste. Ziin voornaam ste rivaal. Evert Bos uit de Meern werd voor de derde maal in successie tweede met vijftien strafpunten. Derde werd Olie uit Waddinxveen met 46 punten od Triumnh. De buitenvisser H. Snoek liet te Westgraftdijk een nieuwe buitenkotter bouwen. Dit schip heeft een lengte van 22% m. Voor de buitenvissesr P. van Urk wordt te Monnikendam ook een kotter gebouwd, bestemd voor de buiten visserij. En voor J. van den Berg wordt op een scheepswerf te Dedemsvaart eveneens een nieuwe ijzeren kotter af gebouwd, die binnen kort gereed komt. Deze vlootuitbreiding betekent voor de grote Urkar Noordzeevloot een belangrijke aanwinst. Ontario. In de Noordelijke gebieden van Quebec en Ontario heeft men de uitgesproken mijnwerkersdorpen. Langs de oevers van de St. Lawrence vindt men meer kleine gemeenten, waar vrij wel uitsluitend tuinbouw wordt be dreven. En dan zijn er nog gehuchten, die hun ontstaan enkel en alleen dan ken aan de spoorwegen en langs het transcontinentale netwerk van tiendui zenden kilometers zijn dat er nogal wat! ]N ADMINISTRATIEF opzicht bestaat er tussen al deze dorpen een grote mate van overeenkomst. In het alge meen kennen zij een burgemeester, al hoewel men in Ontario doorgaans spreekt van een „reeve", de baljuw, die dan een groter district onder zijn ju risdictie heeft. Meestal is er ook een gemeenteraad, variërend van vier tot acht leden. Deze functionarissen wor den voor een periode van één, twee of drie jaar door de bevolking gekozen. In sommige streken is de belangstel ling voor de plaatselijke politiek vaak zo gering, dat een verkiezing van nieu we gezagsdragers welhaast onopge merkt aan het kiezerscorps voorbij gaat. Bij gebrek aan tegen-candidaten blijven burgemeester en raadsleden dan voor lange perioden aan het be wind. De gemeente-diensten zijn in deze kleine dorpen uiterst informeel. Vaak zal men niet over een centrale water voorziening beschikken en de bevol king is dan aangewezen op pompwa ter. Nu is het grondwaterpeil in Cana da over het algemeen vrij gunstig, zo dat dit niet al te grote moeilijkheden met zich brengt. Hier en daar ziet men voorts hoe een ondernemende zaken- man een waterleiding installeert en dit van British Columbia is een uitgespro- j bedrijf dan aan de gemeente of aan ken fruitteeltgebied en hetzelfde geldt zijn medebewoners tegen vergoeding voor de dorpjes op het Niagaraschier- beschikbaar stelt. Een soortgelijk beeld eiland en in andere delen van Zuid- vertonen de meeste andere openbare 1 ATEN wij ons voornamelijk bepalen tot het kleine Canadese dorp, waar van de omvang niet veel groter is dan die van een gehucht. „Het" Canadese dorpje is misschien niet helemaal juist, want ook deze kleine gemeenten ver schillen zeer veel van elkaar. Aan de Oostkust heeft men de kleine vissers plaatsjes, waar het leven wordt be ïnvloed door de stijging en daling van de prijzen voor haring en kabeljauw. Meer naar het Westen zijn de dorp jes niet veel meer dan een paar ge bouwen rond het stationnetje, met de „g«neral store", de dorpswinkel, het postkantoor en een kerkje als centrale punten. In de Prairie-provincies con centreert het leven in zulke dorpen zich om de pakhuizen van de graan maatschappijen. In Alberta en aan weerszijden van het Rotsgebergte heeft men dorpen, die vaak niet veel meer zijn dan nederzettingen, die ontston den met de vestiging van een mijn industrie of de ontdekking van een oliebron. Aan de kust van de Stille Oceaan heeft men tenslotte weer de typische vissersplaatsjes, verscholen in de ontelbare inhammen van de grillige kust. Het spreekt vanzelf, dat er uitzon deringen op deze regel zijn. Er zijn dorpen, die hun ontstaan dan ken aan de fruitteelt en waar het beeld beheerst wordt door appelboomgaar den; in de Annapolis-vallei van Nova Scotia bijvoorbeeld en in de zogenaam de „Eastern Townships" van Quebec. Hier en daar in New Brunswick heeft men dorpen, waar een belangrijke teelt is van veenbessen. De Okanagan-vallei Van een correspondent te Bonn) DE VERKIEZINGSCAMPAGNE in W est-Duitsland is nu in het sta dium van de plakkaatoorlog gekomen. Op alle zuilen hebben de reclames voor sigaretten en schoensmeer plaats moeten maken voor de hoofden van Adenauer en Ollenhauer, voor de rijksadelaars van de liberale partij en voor de uitnodiging van de Duitse partij, de rechter vleugel sterk te maken. Filmauto's rijden door de steden en naar het schijnt zullen straks ook vliegtuigen politieke leuzen door de lucht gaan trekken. Erg kieskeurig gaat het er, nu men de laatste twee weken voor de verkiezingen voor de boeg heeft, in de argumentenkeuze niet meer toe. Zo heeft de tot de huidige regeringscoalitie behorende Duitse partij de indruk gevestigd, dat zij bij haar pogingen om de rechtervleugel te versterken zelfs niet schroomt voor een prikkelen van de nog bestaande anti-semietisclie gevoelens. IN NEDF.RSAKSEN heeft deze partij een plakkaat verspreid, waarin de kiezers wordt gesuggereerd, dat de so cialistische leider Ollenhauer een Jood zou zijn en als 'geëmigreerde Duitse Jood' tijdens de oorlog in het Britse leger tegen Duitsland gestreden zou hebben. Degenen, die voor dit plakkaat verantwoordelijk zijn, zijn door de socialistische partijleiding voor een rechtbank in Brunswijk gedaagd. De rechter heeft hun opgedragen alle plak katen te verwijderen, daar de bewe ringen volkomen onwaar bleken. In Bonn wordt het voorval in Ne- dersaksen beschouwd ais een bedenke lijk voorbeeld van de wijze, waarop de campagne in het meest nationalis tische deel van Duitsland wordt ge^, voerd. De centrale leiding van di Duitse partij hseft inmiddels haastig verklaard, dat zij ge;n schuld zou dra gen aan de anti-semietische ontsporing in Nedersaksen. Op de extreme vleugel gaat uiter aard alle belangstelling uit naar de politieke terugkeer van Goebbels staats secretaris dr Naumann, die tot nog toe echter niet veel kans heeft gehad zich tot de kiezers te richten. Naumann zal nu in de aanstaande weken nog as sistentie krijgen van zijn vriend Hans Ulrich Rudel, Hit'.ers meest gevierde luchtheld. De partij deelde Vrijdag in Hannover mede, dat Rudel vanuit Ar gentinië, waar hij tot dusverre vertoef de, via Amsterdam op weg is naar Duitsland om aan de verkiezingsstrijd deel te nemen. Rudel candideert voor dezelfde partij als Naumann. INMIDDELS schuwen ook de grote partijen de kleine middelen niet. Se dert weken wordt een belangrijk deel van de strijd tussen regeringspartijen en oppositie gevoerd om de vraag, wie over de meeste gelden beschikt en waar deze vandaan komen. Volgens de socialisten zouden Duitse industrie len, die voor dit doel in enkele bij' zondere organisaties zijn samenge bracht, enorme bedragen hebben gevo teerd om in elk geval de huidige re< gering te doen zegevieren. Een der sociaal-democratische partijleiders sprak zelfs van meer dan honderd millioen mark. De socialistische partij heeft een dik memorandum uitgegeven onder de titel „ondernemersmillioenen kopen politie ke macht". De regeringspartijen hebben op hun beurt de eenheidsvakbond er van beschuldigd dat hij niet alleen de socialistische propaganda steunt, doch ook de partijkas. Dit laatste is door de vakbond ontkend. Het zit de socialisten natuurlijk bij zonder dwars, dat de regering haar of ficiële mededelingenblad in deze dagen e .1 polemische bijlage heeft gegeven, waar-i zo menen de socialisten propaganda op kosten van de belasting betalers gedreven wordt. Heftig zijn de tegenstanders van de regering voorts van leer getrokken tegen wat zij zien als een ingrijpen van de PTT in de strijd. De PTT exploiteert namelijk in Duitsland ook autobusdiensten en u heeft zij extra bussen met prijsreductie ingelegd ter gelegenheid van een rp- treden van dr Adenauer ergens in het Odenwald. Een besluit van de PTT om in de laatste weken voor de verkiezin gen geen huis-aan-huis-bestellingen te verrichten wordt door de socialisten geïnterpreteerd als een poging om de vakbond te verhinderen zijn aangekon digde verkiezingsliteratuur te ver spreiden. Op zijn beurt heeft dr Adenauer voor een paar Bonnse pepertjes ge zorgd door twee leden van de socialis tische partij ervan te beschuldigen voor hun propaganda geld uit de Sov jet-zone te hebben aangenomen. Na tuurlijk zijn de socialisten daar heel boos over, daar zij in geen geval als broeders der communisten te boek wil len staan. Zij hebben al aangekondigd dr Adenauer hierom wegens laster te zullen aanklagen. diensten in de kleine Canadese ge meenten; politie en brandweerbescher ming, de reinigingsdienst en dergelijke. Ook de betrekkingen tussen deze ge meenten en de provinciale overheid zijn zeer verschillend. Dit hangt door gaans af van de provincie, waarin het dorp is gelegen. In alle Canadese ge westen heeft men een departement voor gemeente-zaken, maar de wer king van deze instellingen kan zeer sterk variëren. Reeds jarenlang is men doende nieuwe regelingen te treffen voor de betrekkingen tussen gemeente en provincie en trouwens ook voor die tussen de provincies en de Fede rale overheid maar de bevindingen van een speciale Commissie over deze kwesties zijn nog steeds niet in een wetgeving neergelegd. Nu zijn alle Canadese gemeenten ongeacht hun grootte verenigd in de Federatie van Burgemeesters en Gemeenten en deze organisatie is een krachtige woordvoerder gebleken voor de ge meente-belangen. HE BELANGEN van de Canadese ge- meenten zijn al even gevariëerd als het uiterlijke beeld, dat zij vertonen. Wij denken bijvoorbeeld aan de kleine gemeenten, die vergroeid, zijn met of direct grenzen aan grote steden. Zij vormen een deel van het stadsleven, maar zij hebben toch hun eigen burge meester en gemeenteraad. Goede voor beelden hiervan --zijn de randgemeen ten van Toronto die kortgeleden een deel van hun autonomie aan de ge meenteraad van Groot-Toronto hebben prijsgegeven en Montreal, een stad, die niet minder dan zestien verschil lende gemeenten omvat. Geheel verschillende belangen ken nen ook de zogenaamde „company towns", gemeenten die bestuurd wor den door grote maatschappijen. Arvi- da, in het Noorden van de provincie Quebec, is zo'n „Company town". Zij behoort aan de „Aluminum Company of Canada" en zij is gebouwd rond om een reusachtige aluminiumsmeHe- rij. Een ander voorbeeld is Baie Co- meau, aan de Noordelijke oever van de St. Lawrence, die toebehoort aan een van de grootste Canadese heut- pulp- en papierfabrieken. Zjj, die zich voor het eerst in Cana da vestigen, worden vaak aangenaam verrast door de grote mate van vrij heid, die er in dit land heerst. Daar is allereerst de volkomen vrijheid om zich ln elke willekeurige gemeente te vestigen, zonder de noodzakelijkheid van registratie of verblijfsvergunning. Ook kent men in Canada niet die strenge voorschriften inzake de burger lijke stand, zoals die bijvoorbeeld in Nederland bestaan. In de provinaie Q-iebec bestaat een geboorte-aangifte aan het gemeentehuis; in andere pro vincies kunnen gemeente-ambtenaren en andere overheidspersonen een bur gerlijk huwelijk voltrekken, maar «ver het algemeen bestaan er bij deze zaken geen verplichtingen, noch strafrechte lijke vervolging bü nalatigheid. Er is een grote mate van stabiliteit in de kleine gemeenten en het is hier, dat de nieuw aangekomene een in druk kan krijgen van het ware Cana dese volkskarakter. Hier is Canada als het ware ontstaan en het is doorgaans ook van die kleine gemeenten, dat mo derne pioniers naar de onbewoonde streken van Canada trekken om deze tot ontwikkeling te brengen. WOGNUM, 28 Aug. 1953. Potersvel- ling. Aanvoer 400.000 kg. Eersteling A mt 28—35 26.40—26.70, A mt 35—50 20.40—20.70, A mt 50—60 15.50; Rode eersteling A mt 25—28 20.60, A 2835 42.60, A 35—45 31.20, A 35—50 28 Rode eersteling B 25—28 19.10, B 28—35 39.60, B 35—55 24.10, B 35—50 26.10; Eerste ling E mt 35—50 21.30—21.70; B mt 25— 28 8.10. B mt 28—35 22.60, B mt 35—50 17.60, B mt 45—60 14, S mt 28—35 27.80: Blauwe Eigenheimers E mt 25—28 22.10, E mt 28—35 34.20, E mt 35—4.5 27.60, E mt 4550 18, SE mt 2528 23.10, SE mt 28—35 35.20, SE mt 35—45 28.80; Noordeling B mt 45—60 11.90: Bevelander A mt 2528 22.50, A 23 -35 33.40, A mt 35—45 22.80; Saskia E mt 28—55 28.30. HEM. 28 Aug. 1953. Meerlanders 11.70 tot 12.70, Eersteling 11.80—12.30. Eigen heimers 12.1012.90, Bloemkool 8—25, Slabonen 2241, Tomaten 2136, Knol biet 4.60—7.40, snijbonen 47—48, kom kommers 1217, Uien 9—10, Andijvie 6—7, Sla 7—12, Rode kool 6.60—12.50, Frankenthalers 58—87, Perziken 8—14, Reine Victoria 846, Gele pruimen 4—12, Franse suikerpeer 7—12. Bla ave pruimen 10—18, Early Victoria 11—18 Zigeunerinnen 10—21, James Grieve 17—50, Clapps 10—28, Reine Claude 10—18.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7