Groot aantal deelnemers aan de K.S.K.-étalage wedstrij d Ontwikkeling en vermaak in het Nieuwediep van voorheen Prijswinnaars Vaardig sneltekenaar achter Telefacie-apparaat Model Vikingschip (1ste prijs) voor bootsman Berghout Het gebeurde in Nieuwediep Uitstalkasten demonstreren: veel keus in Den Helder Fa. J. N. Qaerelle 'sWinters werd een uitgebreid programma afgewerkt Programma's V.U. Binnenstad vertoont aantrekkelijk beeld Iedere minuut een tekening Tentoonstelling van gekweekte plantjes De expositie van schilderijen IN HET KORT Het „Nut" verrichtte belangrijk werk Kleur en fleur in Verkoopfeest BE HERFSTCOLLECTIE TASSEN en PARAPLUlE's Tussen Haaks en Ruitje „Marmag"-dames morgen naar Santpoort Kindercorso en strijd voor bromfietsers Mysterieuze portretten verschijnen op een scherm voor ons bureau IN_ de krant van gisteren heeft al een mededeling gestaan over het Telefacie-apparaat, dat voor ons bureau zal worden gedemonstreerd. Laten ive even vaststellen, dat hier van duivelskunstenarij geen sprake is. Slechts het spiedend oog en de vaardige hand van de tekenaar Rotgans, alsmede een origineel tekenraam, zijn nodig om het Telefacie- apparaat te laten beantwoorden aan het schone doel: het portretteren van argeloze voorbijgangers en voorbijgangsters. De tekenaar gaat voor het publiek schuil in een cabine, die aan de straatzijde een venster vertoont. Achter dat venster, gevat in een actuele lijst, hangt het papier, ivaarop de portretten als door lovenaartshand vervaardigd zullen ver schijnen. „Winnubst" bracht twee serenades Periodieke zeilwedstrijden Volgende maand de zee-wedstrijden Uit de geschiedenis van Den Helder (12) DB,. lichamelijke opvoeding stond in die tijd nog in de kinderschoenen. Er waren geen gymnastiekverenigin gen en bij gebreke daarvan nam het „Nut" de zorg voor de lichamelijke oefening op zich. Tot onze verbazing dacht men in de zestiger jaren van de vorige eeuw al vrij vooruitstrevend S.V.W. is Zondag de gast van Zeemacht Feestavond van vereniging Tweede Vroonstraat Leeszaal in Augustus VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 VAN AANPAKKEN moet liet komen. Als we niet aanpakken, komen we geen stap verder. Het gaat natuurlijk niet om het wekelijks aan pakken van het loonzakje. De handen moeten uit de mouwen, als we voorlopig niet bezorgd willen zijn over de inhoud van dat loonzakje. Activiteit moet er zijn, doelbewuste activiteit, en dat hebben ook de organisatoren van het K.S.K.-verkoopfeest begrepen. Zij deden een beroep op de winkeliers, niet alleen om aan de verkoopactie mee te werken, maar ook om eens wat extra zorg aan de étalages te besteden. Kort na de bevrijding zou dat weinig succes hebben opgeleverd. Ook onder de Helderse winkeliers waren er toen verscheidenen, die hun taak uitsluitend zagen in het doorgeven van goederen van producent naar consument. Die eerste jaren na de oorlog werd aan dé étalages bijvoorbeeld niet zo bijster veel zorg besteed. Maar nu: meer dan tachtig winkeliers in de binnenstad nemen aan de étalagewedstrijd van de K.S.K. deel. Zij allen hebben hun best gedaan om tegenover de jury (en het publiek) een goede beurt te maken. Dat is hun uitstekend gelukt, al komen zij uiteraard niet allen voor een prijs in aanmerking. ook tal van niet-deelncmers wat meer aandacht dan gewoonlijk aan hun uit stalkasten hebben gewijd- Dat is het aanzien van de binnenstad aanmerke lijk ten goede gekomen. Het doet ons genoegen, dat het initiatief van het K.S.K.-bestuur ook een prikkel in de ze richting heeft opgeleverd. Nu is het wachten op de marktver- koop, die volgende week Dinsdag en Woensdag wordt gehouden. We kunnen er op rekenen, dat ook de deelnemers hieraan met alle energie en vindingrijk heid het opstellen en installeren van hun kraampjes voorbereiden. Naar het resultaten zijn we zeer benieuwd. vindt U in de K.S.K.-feest- etalage van de Breevvatcrstraat 5, bij de Spoorstraat. t Advertentie ing tViea.j Het bestuur van de Helderse Volks universiteit deelt ons mede, dat be langstellenden gratis een programma boekje voor het seizoen 1953'54 kun nen afhalen aan de adressen Singel 32 en Singel 53. MET ons hebben al duizenden stad genoten en mensen uit de omgeving eens een kijkje in de binnenstad ge nomen en de werkelijk grootsteedse in druk, die onze winkelstraten oo het ogenblik maken, -bewonderd. Er is op alle gebied veel keus in Den Helder en dat wordt nu achter honderden éta- lageramen op aantrekkelijke en dik wijls artistieke wijze gedemonstreerd- Het moet voor de jury bijzonder moeilijk zijn geweest, de prijswinnaars te bepalen. De taak van deze heren werd even vergemakkelijkt, doordat de deelnemende winkeliers in groepen wa ren onderverdeeld. De lijst vermeldde zeven groepen: Bloemen (vier deelne mers), Manufacturen enz. (tien deelne mers), Levensmiddelen enz (dertien deelnemers), Huishoudelijke artikelen enz. )twee en twintig deelnemers) Schoenen (zeven deelnemers). Cosme tische artikelen enz. (tien deelnemers) en Modezaken (achttien deelnemers). Bjj het beoordelen van de étalages heeft de jury punten gegeven voor ori ginaliteit, compositie, verkoopwaarde, verlichting en afwerking. De verkoop waarde telde het zwaarst, hetgeen te begrijpen is, omdat de winkelier tracht, door middel van zijn étalage zijn om zet te vergroten. Zo zouden we ons kun- De jury, bestaande uit de heren Van Hasselt, Van Neerijnen en Ottersberg, heeft gisteravond de prijswinnaars aangewezen. De ge lukkigen waren: Bloemen: 1. Corona; eerv. ver melding Van Amersfoort. Manufacturen: 1. T. C. Gevers, 2. Eska; eerv. verm. Stoffenha- ven en C. Kossen. Levensmiddelen: 1. Zijlstra, 2. Takken; eerv. verm. Van der Lee en Dito. Huish. artikelen: 1. Puinbroek, 2. Heijligenberg (Keizerstraat), 3. M. H. Klercq; eerv. verm. Buy- tendijk, Van Willigen en Tielrooy. Schoenen: 1. Van der Poll, 2. Bervoets; eerv. verm. Koppen. Cosmetische art.: 1. Querelle, 2. Deutekom; eerv. verm. Dito en Apollo. Modezaken: 1. Gerard Worm, 2. Herman de Haan; eerv. verm. Hilckmann, Sanders en Gré Quast. Hr. Ms. onderzeeboot „Tijger- haai" is gisteren naar Rotterdam ver trokken. Hr. Ms. „Marnix" koos gisteren zee met bestemming Londonderry. De Nederlandse kustvaarder „We- gro", onderweg van Vöskusk naar Londen, is gisteren in de haven komen bijliggen. De Duitse kustvaarder „Hugo" onderweg van Kenu naar Antwerpen, zocht eveneens beschutting in Nieuwe- diep. Hr. Ms. „Douwe Aukes" is giste ren van de Rijkswerf naar de Buiten haven gegaan. Het is morgen hoog water om 5.30 en 18.20 uur, en laag water om 12.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 16,7 graden Celsius. De dames van de basketball-afdeling der „Marine-magazijnen" zijn uitgeno digd om het komende weekend de gasten te zijn van de Zwem- en Bas ketball-vereniging Santpoort, die van daag en morgen een basketball-tornooi organiseert. Hieraan nemen behalve de organiserende vereniging en Marmag deel H.G.A., H.O.C. en Antilope. De teams van buiten spelen alleen Zater dag. De strijd gaat om een wisselbeker. Zondag zullen de deelnemers de dag in en rond Santpoort op gezellige wij ze doorbrengen. MORGENMIDDAG wordt het corso gehouden, dat door de Speeltuinvereniging Den Helder voor haar kinderen van zes tot en met twaalf jaar is georganiseerd. De jongens en meisjes, die mee doen met wagentjes, autopeds, fietsjes en dergelijke, verzamelen zich om kwart over twee in de Boerhaavestraat, waarna zij om half drie, met de „Postfanfare" voorop, zullen starten voor de volgende route: via Koningsplein door de Koningstraat, linksaf Spoorstraat, Molenstraat, Breewa- terstraat. Spoorstraat, linksaf Keizerstraat, Sluisdijkstraat. Alle deelnemertjes, die vanzelf sprekend zo goed mogelijk voor de dag komen, krijgen een ver snapering en kunnen voorts fraaie prijzen winnen, die door de Win keliersvereniging K.S.K. worden beschikbaar gesteld. Het zal een leuk gezicht zijn, wanneer al die kinderen, verkleed en met ver sierde middelen, de drukte in de stad nog doen toenemen. Wi) behoeven waarschijnlijk niet nogmaals de aandacht te ves tigen op de behendigheidswed strijden voo~ bromfietsers, welke vanavond om acht uur in de Ko ningstraat worden gehouden. Ook dit belooft een evenement te worden, en dat staat vast er zal ioèl ietc tr lachen zijn! nen voorstellen, dat men de overigens voortreffelijke étalage van het bloemen magazijn „Corona" in de Koningstraat minder hoog heeft aangeslagen wat de verkoopwaarde betreft. Met een gerin ge verandering zou een dergelijke eta lage dienst kunnen doen voor een folo- atelier of een juwelierszaak, waar trouwringen worden verkocht. Uit dit enkele voorbeeld blijkt al, dat het beoordelen van étalages lang niet eenvoudig is. Het hangt veelal van de branche en de artikelen af, wat van een étalage kan worden gemaakt. Maar heel belangrijk blijft de zorg, die er aan wordt besteed. Daardoor wordt de aantrekkelijkheid voor een groot deel bepaald. Het moet gezegd worden, dat DOOR kleine kijkgaatjes neemt de tekenaar zijn „slachtoffers" waar. Met een bijzondere inktsoort, die door -het papier heendringt, zet hij snelle lijntjes op het papier, die, tezamen een welge lijkend portret vormen. Toevallig heb ben we dezer dagen op het Hilversumse „Stadserf" een dergelijke attractie ge zien. Het was werkelijk de moeite waard, de caricaturen op het tekenpa pier te zien groeien en de omstanders te zien genieten als zij het portret her kenden. Dat zal nu ook in de Koningstraat gebeuren. Vier middagen en vier avon den troont de heer Rotgans, onzichtbaar voor het publiek, in zijn cabine en ver vaardigt hij tekeningen aan de lopende band. Zijn productie moet niet ver lig gen v«n de zestig per uur, dat wil dus zeggen ongeveer elke minuut een por tret. De tekenaar, royaal als hij is. wil van zijn producten geen verzameling maken maar ze onmiddellijk ter hand laten stellen aan degenen die - wellicht zon der het te weten - voor hem hebben geposeerd. Iedereen die naar het Tele facie-apparaat komt kijken, maakt dus de kans, dat hij (of zij) door de heer Rotgans wordt afgebeeld en even later met een goedgelijkend portret naar huis kan gaan. Volledigheidshalve nog even de tij den, waarop het Telefacie-apparaat in werking zal zijn: Zaterdag 5 September, Dinsdag 8 September, Woensdag 9 Sep tember en Zaterdag 12 September, tel kens 's middags van drie tot vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur. De R.K. Harmoniekapel „Winnubst" heeft gisteravond een serenade ge bracht bij het echtpaar Handgraaf- Van der Meulen, dat gisteren vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje is gestapt. De bruidegom, die tien jaar tambour-maitre van „Winnubst" is geweest, „werd toegesproken door voorzitter Mahieu. N^d'at enkele nummers waren ten gehore gebracht, zette de stoet zich, onder leiding van de heer Schenkels, weer in beweging, want er stond nog een tweede serenade op het program ma, en wel bij het echtpaar Been-Van Dok. Een aardige attentie van „Win nubst". bezit van hun in dikwijls harde strijd veroverde trofeeën. In de Marinecantine die met het oor op het dansje-na druk bezet was, werden de prijzen uitgereikt door kapitein "uitenant ter zee A. C. M. de Neeve, die nog eens in het algemeen wees op de grote waarde, die het sloepenzeilen voor de marinemannen heeft. aan kwartiermeester Van der Leedcn, de vierde aan matroos Averink (inmid dels gedemobiliseerd) en vijfde aan bootsman Snelleman. Overste De Neeve vestigde nog de aandacht op de onderlinge wedstrijden van de K.M.J.C., die volgende maand (waarschijnlijk op 8, 9 en 10 October) worden verzeild. Het wordt een zee zeilwedstrijd over 178 mijl van IJmui- den via het lichtschip Smith Knoll on der de Engelse kust naar Den Helder (finish bij het Wierhoofd). De winnaar van de eerste prijs in de A-klassc, bootsman Berghout, kon be halve de wisselprijs (een fraai model van een Vikingschip) een zilveren ta felaansteker en een gouden medaille in ontvangst nemen. Zijn bemanningsle den ontvingen elk een kleinere pen ning. De tweede prijs was voor schip per Luiting, de derde voor bootsman Giesbers cn de vierde voor bootsman Kooistra. Na rijp beraad had de jury de netheidprijs toegekend aan de adel borst der eerste klasse H. L. B. Mahieu. De luitenant ter zee der eerste klasse P. Bussemaker werd winnaar in de B- klasse en verwierf hierin tevens de netheidprijs. De tweede prijs viel ten deel aan matroos Boelhouwer, de derde De plantjes, die in het voorjaar aan de schooljeugd zün uitgereikt, zullen althans voorzover zjj dank zij een goede verzorging zün opgegroeid van stekje tot volwassen plant, op Dinsdag 15 en Woensdag 16 September worden tentoongesteld in het Museum aan de Earste Vroonstraat. De kinderen kunnen hun plantjes op Dinsdagmiddag 15 September na half vier in het Museum inleveren. De ex positie is 's avonds van zeven tot negen uur en de volgende middag van drie tot tot vijf uur voor het publiek open gesteld. Woensdagavond 16 September om zeven uur vindt de prijsuitreiking plaats. Zoals gemeld, is de schilderijen expositie „Kunstenaars helpen", een week uitgesteld. De officiële opening zal nu op Zaterdagmiddag 12 Septem ber om drie uur ten Raadhuize ge schieden. De tentoonstelling blijft tot en met Zaterdag 19 September voor het publiek geopend. De uren van openstelling worden nog nader bekend gemaakt. Het Tivoli-theater vertoont van heden- tot en met Maandagavond „High Noon". In de Witte-bioscoop draait gedurende deze avonden „Ver boden jungle". Van Maandag 14 tot en met Zaterdag 19 September wordt in onze stad gecollecteerd ten bate van het tbc-fonds „Draagt elkanders lasten ftjU DE AVONDEN gaan lengen beginnen we te denken aan wat we in die lange, koude winteravonden zullen doen, gedwongen als we zijn om binnenshuis of althans in een verwarmde, afgesloten ruimte te ver blijven. Volksuniversiteit en Muziekkring hebben reeds van zich doen horen en de agenda van de Helderse Gemeenschap geeft reeds tal van bezette avonden" aan. Door de eeuiven heen zijn de lange winter avonden gewijd aan ontwikkeling en ontspanning, en wij willen trachten, een beeld te geven van de mogelijkheden van een kleine eeuw geleden. Zoals nu de Volksuniversiteit activiteit op alle gebied ontplooit ten voordele van hen, die zich verder willen ontwikkelen, zorgde de Maat schappij tot Nut van het Algemeen daar een eeuw geleden voor. Wij vinden nog iets terug van die werkzaamheid in de Nutsbewaarscholen en de Nutsspaarbankdoch overigens is het „Nut", althans in deze stad, tot historie geworden. IAE NAAM zegt reeds genoeg: „Tot Nut van het Algemeen", dus tot voordeel van iedereen. Het bestuur van deze Maatschappij had het alge meen welzijn van de gehele bevolking voor ogen en probeerde op alle moge lijke manieren in de meest uiteen lopende zaken te voorzien. Zo bezat het „Nut" op de Vismarkt een leesbibliotheek, die in de winter maanden op één avond in de week was geopend en waar honderden boe ken werden uitgeleend. De bibliotheek is na de stichting van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in de laatst genoemde opgegaan, doch de belang stellende plaatsgenoot, die de Leeszaal bezoekt, zal in tal van oude boeken het stempel van de Nutsbibliotheek aantreffen. „VOLKSVOORLICHTING" TN DATZELFDE gebouw was het „Lo kaal voor Volksvoorlichting" geves tigd, dat is de tegenwoordige Nuts- bewaarschool. Daar werd iedere twee de Vrijdag een lezing of een voor dracht gehouden over een algemeen onderwerp. Het was geen wonder dat dit lokaal juist in Nieuwstad of, zoals het in de volksmond heette, het „Strooien Dorp" gevestigd was. Daar immers woonden de arbeiders, die wat meer ontwikkeling best konden ge bruiken en in een verslag wordt met voldoening melding gemaakt van het feit, dat het lokaal iedere Vrijdag avond geheel gevuld was, wel een be wijs dat de „voorlezingen" in de smaak vielen. Voor het „Algemene Publiek" wer den bovendien culturele avonden ge organiseerd, waarvan het programma meestal in drie delen was gesteld. Eerst een lezing over een staatkundig of cultureel onderwerp, daarna een litteraire bijdrage en tot slot toneel spel of declamatie. Deze avonden be- gonn omdat ze zo lang duurden "reeds om zeven uur. GYMNASTIEK over gymnastiek voor jongens en voor meisjes, want in een bekendmaking lezen wij, dat jongelieden zich door lopend kunnen aanmelden, doch dat aanmelding ook open staat voor jonge dochteren, die zich onder vrouwelijke leiding in de gymnastiek kunnen be kwamen. In zeker opzicht zijn wij in deze twintigste eeuw iets achteruit geraakt, want de jongens en de meis jes konden ook deelnemen aan scherm lessen, die daartoe door de gymnas tiekleraar J. G. Martin, aan de Vis markt werden gegeven. Die mijnheer Martin moet een veel zijdig begaafd mens zijn geiyeest, want behalve dat hij gymnastiek- en scherm lessen gaf in opdracht van het „Nut", verzorgde hij misschien wel finan cieel daartoe gedwongen ook dans lessen, voor zoals hij zelf adverteert „Jongeheeren en Jongejufvrouwen als mede gezelschappen oudere jongelie den die zich daartoe onderling willen verenigen". INDUSTRIESCHOOL jy^IDDELBARE scholen en dergelijke behoorden een kleine honderd jaar geleden nog tot de vrome wensen. De leerplicht was nog maar kort inge voerd en de meeste jonge mensen volgden de lagere school tot hun twaalfde of dertiende jaar. Om dezen een betere basis te geven richtte het Nut een lagere industrieschool op met het doel, aan jonge mensen, die voor uit willen komen, een practische basis te geven voor hetgeen zij op de lagere school hadden geleerd. De lagere industrieschool was ge durende de zes wintermaanden ge opend. Viermaal per week werd les gegeven in handtekenen, bouwkundig tekenen, de beginsele.i der wis- en natuurkunde en in de werktuigkunde. Om er zeker van te zijn dat de leer lingen het onderwijs zouden kunnen volgen, moest er een soort toelatings examen worden afgelegd om de bedre venheid van de aanstaande leerlingen in het rekenen en schrijven vast te stellen. Dat rekenen ging niet verder dan een behoorlijke kennis van de ge wone en tiendelige breuken. Tot schrik van de examencommissie kon den van de zes en twintig adspirant- leerlingen er maar zeventien geplaatst worden, omdat de overigen zelfs niet aan de meest elementaire eisen vol deden. De verzuchting, dat het met de leergierigheid op de lagere scholen IN ons vorige artikel hebben wij even zijdelings gewezen op het „Duistere Den Helder", met zijn vele pleziergelegenheden voor zeevarenden, en daarmee mis schien ten onrechte de indruk gewekt, als zou er geen betere mogelijkheid tot ontspanning en ontwikkeling bestaan. Bijna een eeuw geleden werd echter juist zeer veel voor de volksontwikke ling gedaan, en het was de plaat selijke afdeling van de Maat- schappijtot Nut van het Alge meen die in deze min of meer de plaats innam van de Volksuniver siteit van onze dagen. niet zo buitengewoon goed gesteld was, lijkt dan ook zeker op zijn plaats. MUZIEKLEVEN JAE MUZIKALE tegenhanger van de Volksuniversiteit is nu de Muziek kring, een eeuw geleden was dat het Concertgezelschap „Apollo". Dit con certgezelschap stelde zich tot doel om „goede muzijk tot geringen prijs" on der de burgers van Den Helder te brengen en daartoe liet men een vrij groot aantal uitvoeringen geven. Nu verkeerde het concertgezelschap in de gelukkige omstandigheid, dat het staf muziekkorps van de Koninklijke Ma rine hier gestationneerd was, zodat vrijwel iedere Zondagavond in „Ti- voli", bij mooi weer zelfs in de tuin daarvan, concerten konden worden ge geven. De programma's zouden in onze moderne twintigste eeuw geen gek figuur slaan: onder andere werden werken van Rossini en Verdi ten ge hore gebracht. Maar hiermee was de activiteit van „Apollo" geenszins tot een einde gekomen. Want niet alleen waren haar leden minnaars van de schone muze, het waren ook beoefe naars daarvan. „Apollo" was min of meer te vergelijken met de tegenwoor dige zang- en reciteervereniging „Har monie", het bezat een eigen koor en een eigen orkest, die gezamenlijk uit voeringen gaven van laat ons zeggen „stukken van enige standing". Bij dit alles moeten we niet verge ten, dat Den Helder toen nog geen 20.000 inwoners telde, en dat de alge mene omstandigheden sociaal be zien lang niet zo gunstig waren als tegenwoordig. Wjj kunnen daarom ook slechts onze bewondering uitspre ken voor onze voorvaderen uit de vorige eeuw, die een zo grote activi teit ontplooiden. Want uit de activiteit van het Nut en van Apollo blijkt wel, dat er voor goede ontspanning voor de gehele Helderse Gemeenschap vol doende zorg werd gedragen. Wij heb ben nu nog niet eens gesproken over andere verenigingen, die uitvoeringen gaven voor hun eigen, min of meer beperkte ledenkring. Daar waren er ook talloze van. Over die kant van bet gemeenschapsleven hopen wij in een volgend artikel iets te vertellen. Door een misverstand tussen de bestuurders kwamen voor de aanleg steiger van de Texelse boot een perso nenauto en een vrachtwagen met el kaar in botsing. De personenauto, be stuurd door een pastoor uit Nibbix- woud, werd aan de rechtervoorzijdt beschadigd. Bij het vastleggen van de motor boot, die bij het overzetten van per soneel naar de overkant van de haven wordt gebruikt, raakte de jeugdige C. van T. met zijn rechterhand bekneld tussen het schip en een steigerpaal. Eén vinger werd daarbij verbrijzeld en een andere gebroken. De jongen is ter obsevatie in het gemeentelijk zieken huis opgenomen. Een transportarbeider, die werk zaam was bij het lossen van een schip met cement, geraakte met zijn linker voet onder het linkerachterwiel yan een wegrijdende vrachtauto. Ook hij is, met een vrij ernstig gekneusde voet, ter observatie opgenomen in het ge meente-ziekenhuis. Door een agent van politie wer den op de Van Foreestweg onder Ju- lianadorp twee mannen aangehouden, «ie op een motorbakfiets enkele ijze ren deuren vervoerden. Deze deuren bleken afkomstig van een bunker in de duinen, ter hoogte van het „Pad van De Boorder". Proces-verbaal we gens diefstal werd opgemaakt. In de Weezenstraat werd een meisje op de fiets aangereden door een jongen, die haar rechts wilde pas seren. Haar nieuwe fiets liep daardoor flinke schade op. De wederzijdse ouders hebben omtrent de vergoeding daarvan een minnelijke schikking ge troffen. Een bioscoopbezoeker vond na af loop van de voorstelling in plaats van zijn eigen regenjas een ander,, eri aan merkelijk kleiner exemplaar aan de kapstok. Vermoedelijk is hier een ver gissing in het spel geweest. De politie verleent gaarne haar bemiddeling bij het „terugruilen". Zeemacht speelt Zondagmiddag om half drie op het Ankerpark tegen S.V.W. haar eerste competitiewedstrijd. Het elftal ziet er voor deze gelegen heid als volgt uit: doel: Van Noord; achter: Schaaf en Wiggers; midden: Kloosterman, Pijke en Meijer; vóór: Klein, De Groot, Lit, Van Rooyen en Van Tilburg. De buurtvereniging „Tweede Vroon- straat" opent het seizoen op Dinsdag 15 September met een feestavond in Casino. Het Langedijker Cabaretgezel schap komt dan voor het voetlicht met een bont programma onder de titel „Lach maar weer". Met operette fragmenten, sketches en Westfriese hu mor zullen de bezoekers die avond aan genaam worden bezig gehouden. De Openbare Leeszaal te Den Helder werd in Augustus bezocht door 411 mannen, 67 vrouwen, 20 meisjes en 39 jongens; in het totaaldus door 537 per sonen. Uitgeleend werden 2826 ro mans, 1475 studiewerken en 2444 jeugd boeken; in het totaal 6745 exemplaren. De nieuwe aanwinsten voor Septem ber zijn: ROMANs Ammers-Kueller, van: De koning en de heks. Balzac, de: Cesar Biretteau. Bomans: Buitelingen.; De on sterfelijke Pa Pinkelman. Gébler: Da geraad der vrijheid. Gogh-Kaulbach, van: Het onmisbare. Joncs: Snel stroomt het water.Martin: Vrijgevoch ten. Mendels: Je wist het toch.... Mon- sarrat: Zr. Ms. Marlboroueh vaart thuis Roche de la: De Whiteoaks van Jalna: Grootmoeder wint. Rutgers-van der Loeff-Basenau: Voor een kans op ge luk. Warner: De professor. BUITENLANDE ROMANS: Gide: La oorte étroite. Saint-Erupéry, de: Pilote de guerre. Trovat: Faux jour. STUDIEWERKEN: Cólmjon: Hoe het oude Terschelling zich vernieuw de... Craats, van der: Wat weet ik van bloemschikken? Eggink: De muze en de seizoenen, Gamow: Het ontstaan van het heelal. Hooftman: Moderne luchtstrijdkrachten. Manger: Wat weet ik van tafeldekken en -dienen? Nigg: Grote heiligen. Schouten: Grote ster renkundigen. Slees wijkOud worden en jong blijven. Smits: Moderne zee strijdkrachten. Toynbee: De wereld en het Westen. GESCHENKENCathédrales de France. Christie: The mysterieus mr. Queen. David: Now we are free. Gal- lico: De sneeuwgans. Gardner: Tha case of the backward mule. Gardner: The case of the drowning duck. Gru- .b®r.: The fourth letter. Jaarverslag l.ioz van de Nederlandse reisvereni- ging. Jansen: Rechts- en wetskennis. Priestley: The old dark house. Stich ting tot organisatie opleiding belas ting-assistent. Stichting scholendienst v.h. instituut voor arbeidersontwikke ling. Zuid-westhoek van Friesland. i

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2