„High Noon" in Tivoii-theater Vice-admiraal F. Stam ter aarde besteld Joop de Knegt, Mieke Telkamp en vele anderen in Tivoli Predikbeurten JimmyBrown en de Oranjeheitiden Nieuws uit Wielingen Ondernemingbelasting wordt niet terugbetaald UW OMZET VERGROTEN Feestprogramma Onvergetelijke avond van rijpe kleinkunst Julianadorp Muziek en zang in het café „Prins Hendrik'* Reizen door Denemarken Sport voor Julianadorp Zijpe Ir Staf: Hij stierf in het harnas" Middenmeer Natte granen aan de beurs Texel Voor 5,6 en 12 September Tegenslag voor IJselmeervissers De Hoge Raad wees thans arrest 7 Zand Nieuw seizoen wacht BURGERLIJKE STAND Komt U zelf eens kijken.... Falconregenjas Faken 49.75 89.50,105.- I'n Vulpen voor f 3.85 Boekhandel SPRUIT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 De ballade „High Noon", die al niet meer voorkomt by de top-hits, zal in onze stad stellig opnieuw opgang maken, nu hedenavond in het Tivoii-theater wordt be gonnen met de vertoning van de gciyknamige film. Deze rolprent zal niet de gehele weck worden gedraaid, doch slechts tot en met Maandagavond. In zeker opzicht spilt ons dit, daar „High Noon" méér is dan een gewone „wild-west" en bovendien, omdat regisseur Fred Zinne- tnan op prachtige wijze dit sombere relaas voor het witte doek heeft vastgelegd. De camera's brengen de bioscoopbezoeker naar het Stadje Iladleyville, waar zojuist sheriff Will Kane (Gary Cooper) in het huwelijk is getreden. Zijn bruidje is een Quakerse en dus tegen elke vorm van geweld. Daarom had Will haar moeten beloven, dat hij een an der beroep zou kiezen. Hij heeft daarin gaarne toege stemd, want binnen vijf j'aar heeft hij het stadje ge zuiverd van gangsters, zodat hij tevreden kan ztjn. Iedereen houdt van hem. Maar dan komt er een telegram. Een beroepsmoorde naar, jaren geleden door Kane achter slot en grendel gebracht kondigt aan, dat hij om klokslag twaalf (high noon) in het plaatsje zal terugkeren. Toen hij naar de gevangenis werd gebracht, waren zijn laatste woorden: „Ik zal terugkomen om Kane te doden!" Aanvankelijk verlaat deze de stad, mede op aandrin gen van zijn vrouw, doch onderweg komt Kane tot andere gedachten. Hij zal terug gaan en de strijd uit vechten. De drie luitenants van zijn tegenstander zijn al gearriveerd, doch de sheriff vreest straks het viertal niet, wanneer hij zes helpers kan vinden. Met de minuut neemt de spanning toe, maar al wat Will krijgt: geen assistenten. De wijzers van de klok kruipen voorwaarts: geen helpers. Zelfs zijn jonge vrouw laat hem in de steek. En dan de vrees van deze eenzame man, die op zijn post blijft, zijn testament schrijft en de dood open in het gezicht ziet. Meer willen wij over de inhoud niet vertellen. De film is uitstekend, al zal men er geen cultureel plezier aan beleven. Doch de strijd tegen zijn angst van een eenzame, door een ieder verlaten, dappere man mee te maken, is zeer de moeite waard. En men zal ontdekken, dat in geval van nood de zaken dikwijls staan, zoals deze eenvoudige „western" ze uitbeeldt. Gary Cooper geeft van sheriff Kane een uitmuntende vertolking. UET PROGRAMMA, dat gisteravond in Tivoli op de planken is gebracht, is eigeniyk niet goed onder één woord te vangen. Het was geen cabaret, het was geen revue, maar het was in feite een parade van zeer populaire sterren, van wie Mieke Telkamp en Joop de Knegt wel de trekpleisters waren. Het is ons gebleken, dat men de namen der andere medewerkenden minstens zo vet als bovengenoemde namen op het programma had moeten drukken, want het geheel vormde een avond, die lang in de herinnering zal biy'ven. Men zal niet spoedig weer zo genieten en zo lachen, als men gisteravond in het Tivoii-theater heeft gedaan. Gerard van Krevelen, die haar ontdek te en over haar waakt. Als hij het goed met haar meent, dan laat hij haar meer of uitsluitend Duitse liedjes zingen. En dan houdt hij onder haar zingen zelf zijn mond dicht. Toby Rir komt aan het slot van ons praatje. Stellig niet, omdat hij de min ste zou zijn van dit select gezelschap. Integendeel, zijn bedrage in deze avond hadden wij niet gaarne gemist. DOLAND WAGTER heeft zich deze keer beperkt tot de conférence, een uitstekende parodie en een kluchtig nummer samen met zijn zoon, die on getwijfeld een goede toekomst tegemoet faat als komiek. Het is daarbij gemak- elijk, dat hij nog kan pianospelen ook Ook Dick Hallis, die meestal achter de piano was gezeten, toonde zich veelzij dig. Als jongleur kan hij zich met de besten meten. Onverbeterlijk was Wag- ter Sr. in zijn televisie-parodie. De Chico's, goede bekenden hier, on dervonden, dat ze aan populariteit niets hebben ingeboet. Geen wonder overi gens, daar dit driemanschap wonderlijk goed op elkaar is afgestemd; de gitarist van het trio is bovendien een bekwaam liedjesschrijver. Joop de Knegt op de planken, zal voor velen niet de Joop de Knegt van de radio zijn geweest. Hij vertoont zich als een wat bedeesde jongen in LSK- uniform, die nog niet volledig onbe vangen een volle zaal tegemoet treedt en nog juist te kort schiet in routine. Maar wat doet zijn stem het en wat zal het beter gaan, als hij enkele jaren ouders is en de microfoon-techniek ge heel en al onder de knie heeft. Hoe geheel anders verscheen Mieke Telkamp. Piepjong, maar als een vrouw Van de wereld, met half geblondeerd haar en zo vrij als een artiste met tien tallen jaren practijk. En toch is haar ster nog later gerezen dan die van col lega De Knegt. Zij werd begeleid door Het concert, dat door de harmonie vereniging „Kunstzin" en de dames zangvereniging „Ons eigen lied" in de muziektent van het Loopuytpark zou worden gegeven, kon door het slechte weer, dat een zitje minder aangenaam deed worden, niet doorgaan. Daarom verhuisde men naar de zaal van café „Prins Hendrik", waar beide verenigingen alsnog optraden. Het pu bliek, dat van deze verandering niet op de hoogte was, schitterde door af wezigheid. Zou het niet op de weg van „Kunstzin" liggen, het gemeentebe stuur te verzoeken, een paar wind schermen in de tent aan te brengen? Terwijl de dames van „Ons eigen lied" van wie de meesten lid zijn van de Plattelandsvrouwen, in de achter zaal van „Prins Hendrik" zongen, ver gaderden de overige leden in de zij zaal, waar zij luisterden na.ir een reis beschrijving over Denemarken, welke werd gegeven door de jeugdige Piet de Graaf Dzn., die als leerling van de Landbouwschool te Schagen met een gezelschap van die school, onder lei ding van ir Rinsema, een tocht door Jutland had gemaakt. De verteller deed het aardig. Hij had interessante gegevens, voornamelijk op landbouw- en veeteeltgebied. Ter her innering aan deze lezing werd hem een boek overhandigd. JVC 1 begint Zondag de competitie met de uitwedstrijd tegen Hugo Boys, welke om half drie begint. Het ver trek van de spelers is cfp half twee gesteld. JVC 2 krijgt om twee uur bezoek van HRC 6 De volgende Zondag ko men ook de overige elftallen van JVC in het veld. Het derde elftal moest, door een tekort aan spelers uit de competitie worden terug getrokken. MOEDERCURSUSSEN BEGINNEN Voor de moedercursussen, welke door de afdeling Zijpe—Callantsoog van Het Witte Kruis zullen worden gegeven te Petten en 't Zand, heeft zich een vol doend aantal dames opgegeven. De cur sussen, welke onder leiding staan van Zr. B. v. d. Vuurst te Alkmaar, zullen half September aanvangen. VEEHOUDERSBEDRIJFJE VERKOCHT Het aan de Grotesloot nabij Sint Maar tensbrug gelegen veehoudersbedrijfje van de erven Nobel is onderhands verkocht aan de heer W. Geerligs aldaar. De heer Geerligs is van plan het bedrijfje zelf te exploiteren. ONDERWIJZERES GAAT HEEN Mej. S. Hopman te Schagerbrug, sinds l September 1947 onderwijzeres aan de openbare lagere school te Sint Maartens brug, heeft in verband met haar a.s. hu welijk met ingang van 1 November a.s. ontslag uit haar functie gevraagd. Onder grote belangstelling en met militaire eer is gistermiddag het stof felijk overschot van de vice-admiraal F. Stam, vlagofficier materieel der Koninklijke Marine, op de algemene begraafplaats te Bussum tcr aarde be steld. Onder de aanwezigen konden worden opgemerkt de admiraal C. E. L. Helfrich b.d., de generaal mr H. J. Kruis, de luitenat generaal B. R. P. F. Hassclman, de militaire attaché's van Engeland, de Verenigde Staten, Indonesië de overste Harjono en de Canadese militaire attaché. Ver der wairen aanwezig de minister van oorlog ir C. Staf, de staatssecretaris van Ootrlog mr F. J. Kranenburg en nog vele hoge militaire autoriteiten. De kist werd aangedragen door onder-officieren van het Marine-op leidingskamp te Hilversum en was gedekt met de Nederlandse driekleur Slippendragers waren de vice-admi raal A. de Booy, de schouten bij nacht G. W. Slot, baron Th. K. van Asbeck en F. H. M. van Straelen. Aan de greeve werd het woord ge voerd door de minister van Oorlog, ir Staf, die er aan herinnerde, dat vice- admiraal Stam in het harnas is ge vallen. Ondanks zijn lichamelijke aan doening die hij in zitli wist, nam hij risico's. Hij heeft zich als bevelhebber van Hr. Ms, Tromp in de oorlog, als marine-attaché in Washington, en als vlag-officier materieel, de plaats die hij het laatst vervulde, een voortreffe lijk officier getoond, wiens trouw, ijver en bekwaamheid voorbeeldig waren. In de Wieringermeer en omgeving werkt men tegenwoordig met hoog vochtgehalte. De granen die van het land gedorst worden zijn tot heden zeer matig van kwaliteit en bovendien verre van droog. De drogerijen in de polder hebben de handen vol om alles voor bederf te vrijwaren. Vooral de tarwe heeft van het slechte weer van de laatste dagen veel geleden, terwijl ook de haver en de enkele resterende partijen erwten in kwaliteit hard zijn teruggelopen. De afzet van voedergranen verloopt kalm. Haver liep met 0.50—1.00 per 100 kg terug, terwijl zomer- eri wintergerst zich met kalme vraag wis ten te handhaven. In groene erwten gaat tengevolge van geringe vraat voor export nog weinig om. In dt grauwe erwten waren grote kwaliteits verschillen, evenals in capucijners Voor beide soorten werden hoge prij zen betaald by goede kwaliteit Minister Staf betuigde namens de re gering erkentelijkheid, dankbaarheid en waardering j-ge.s de overleden vice-admiraal en zei aan het slot van zijn afscheidswoorden: „Wij zullen zijn herinnering in hoge ere houden". Namens de vlagofficieren, die met de vice-admiraal Stam hebben samenge werkt, betuigde de vice-admiraal A. de Booy zijn hartelijke deelneming voor de familieleden. Hij wees er op, dat de vice-admiraal Stam zich geen tijd en moeite heeft gespaard om zijn plicht te vervullen en zijn plichtsop vatting, ijver en toewijding zullen een lichtend voorbeeld blijven. De schout bij nacht C. W. Heringa, bracht aan de groeve dank voor de leiding èn het werk van de overledene, die hij diepe eerbied en een innige ge negenheid toedroeg. Als vroeger chef van de vice-admiraal Stam sprak admiraal C. E. L. Helfrich b.d. een persoonlijk woerd, waarin hij de bewondering om de geestkracht en het vertrouwen van de overledene tot uiting bracht. De directeur van werk spoor ir M. H. Damme, uitte aan de groeve namens het Nederlandse be drijfsleven erkentelijkheid en dank baarheid jegens de overledene. Aan de groeve werd het Onze Vader gebeden door de hoofdvlootpredikant ds J. H. Sillevis Smitt. Tenslotte dankte zoon van de vice- admiraal Stam, sergeant-adelborst F. Stam voor de belangstelling en de blij ken van deelneming, die bij dit on verwacht overlijden waren onder vonden. Herv. nem., u. as De DEN HELDER: Ned. Nieuwe kerk Weststraat, 10.30 Hoest; Palmstraat 10 uur ds Borghardt 19 uur ds Borghardt (HA); Huisduinen 19 uur ds De Hoest. Geref. kerk Be- theikerk, 9 uur ds Swen, 10.45 uur ds Swen, 17 uur ds Hamming; Rehoboth- kerk 10 uur ds Hamming, 17 uur ds ?„wen' .T °ud' Gelef- kerk, Hoogstraat 10 en 17 uur ds Groenewegen. Geref. gerh., Janzcndwarsstraat, 10 cn 16 uur leesdienst. Chr. Geref. kerk. Steen- gracht, 10 en 17 uur ds I. van de Knijff. Evang. Luth. gem., Wezenstraat, 10 30 uur dr J. A. Stellwag Vrij. Evang. gem., Hoogstraat, 10.15 en 17 uur evang Nerings - Vrije Christengemeen schap, Spoorstraat, 10 uur de heer G Zeldenrust van Leeuwarden. Oud Kath. kerk, Middenweg, 10.30 uur hei- lige mis. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen Weststraat, 10.30 en 17 uur dienst Baptisten gem.. Spoorstraat, 12 uur Zondagsschool, 16 uur de heer J Ha mer uit Harlingen (HA). Doopsgez gem., Kerkgracht, 10.30 uur ds J J j in™ min Evangel,isatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur samenkomst, 12 en 14 30 uur Zondagsschool. Leger des Heils S*raiCaht' 10 uur heiligingssamen- komst, 19 uur openluchtsamenkomst (Spoorstraat). 20 uur heilsbiieen'komst JULIANADORP: Geref. kerk 9 30 uur leesdienst. 14.15 uur ds Hamming Ned. Herv. gem. 14.30 uur ds J. Borg hardt K 79. De twee bestuursleden van de KNVB, die Jimmy Brown een bezoek kwamen brengen, heetten Pruik en Wouwelmans. Ze gingen aarzelend op de punt van een stoel zitten en zij za gen Jimmy enigszins verlegen aan. Meneer Wouwelmans nam het woord, daarbij zenuwachtig met zijn hoed spe lend. „Meneer Brown", zei hij, „wij zijn tot u gekomen, om u te vertellen, dat er sedert gisteren een grote ommekeer heeft plaats gevonden in de boezem van het bondsbestuur. De lieden, die tot nu toe de heer Ballewipper door dik en dun hebben verdedigd, hebben zich vrijwillig teruggetrokken en zij, die reeds vele maanden lang getracht hebben de invloed van deze groep te beknotten teneinde geheel nieuwe we- gen te bewandelen bij de samenstelling van het nationale elftal, hebben over wonnen. Van deze laatste groep zijn wij, de heer Pruik en ik, de voorman nen. Wij zijn vast besloten een frisse wind te doen blazen door het gehele bondsapparaat en het is uit dien hoof de, dat wij u eens kwamen polsen omme.... omme...." Hier ^bleef me neer Wouwelmans steken. Hij was aar dig van wal gestoken, maar hij wist niet goed, hoe hij zijn zin moest be. eindigen.. Meneer Pruik probeerde het duidelijk te maken. Hij zeide: „Meneer Wouwelmans 1 idoelt, dat we graag zouden zien datte.. datte.... Maar ook hij zag geen kans zijn zin af te maken. De heren keken elkaar on zeker aan en hadden koppen als vuur gekregen. Jimmy begon er hoe lang. er hoe minder van te snappen. Om hen op hun gemak te stellen, liet hij hen een sigaar opsteken, die zij gretig ac cepteerden.... Dinsdagavond zijn de leden van de „Feestcommissie" (Vereniging voor volksfeesten en folklore) bijeen geko men om de laatste hand te leggen aan de feestelijkheden rond de zesde Sep tember. De plannen hebben nu hun de finitieve vorm gekregen. Begonnen wordt met volksspelen op de Groeneplaats op Zaterdag 5 Sep tember. De voornaamste attracties daar bij zijn het tobbesteken. Hopelijk zijn de weergoden ook een beetje in feest stemming. Ter aanmoediging van de deelname zijn er enkele geldprijzen be schikbaar gesteld. De altijd weer vele liefhebbers en kijkers trekkende kin derwagenrace voor dames zowel als voor heren staat als nummer twee op het programma. Hier worden de snel- sten beloond met taarten eri worsten. De dag eindigt met een gezellig bal in het Casino. Op Zondag 6 September volgt dan de voortzetting met een nieuw evenement voor het eiland, geïnspireerd op de grote successen van onze wielerploeg in Frankrijk, de ronde van Texel. Wiel renners bestaan er op ons eiland niet, dus ook geen racefietsen. Vandaar dat de deelnemers in twee groepen worden gesplitst: normale fietsen en sportfiet- sen. De Ronde is in drie etappen ver deeld en na de eerste en tweede zien we een heuse „gele trui"-drager. De start is om 2 uur op de Groeneplaats, waar de burgemeester het startschot zal lossen. De eigenlijke race begint even wel op de Waalderweg. De finish van elke etappe is op de Wilhelminalaarr. De route van de eerste etappe is: Waalderweg, De Waal, Oudeschild, De Schans, Hogeberg, Schilderweg, Wilhel- minalaan. 2e etappe: Maalderstraat, Stenen plaats, Hogerstraot, Gasthuisstraat, Westerweg, Den Hoorn, P.H. polder, Ceres, Westergeest, Hogeberg, Schilder- weg en Wilhelminalaan. Laatste etappe: Witte Kruisweg, Koo- gerweg, De Koog, Kampweg, Mienter- glop, Pijpersdijk, Ruigedijk, Postweg, Schoolweg, Hoofdweg, Watergemaal, De Waal, Waalderweg en weer Wil helminalaan. De totale lengte van het parcours is 53 kilometer. De deelnemers worden voorzien van een duidelijk startnum mer en mogen onderweg niet van fiets verwisselen. In iedere etappe worden twee premies verrreden terwijl voor de eerste tweede en derde aankomende eveneens premies beschikbaar zijn ge steld. Elke etappewinnaar krijgt een medaille en de overwinnaar een extra fraaie. Tenslotte is er op Zaterdag 12 Sep tember, des middags om twee uur een kinderoptocht van versierde fietsen, wagens etc. Knderspelen volgen en esn tractatie zal natuurlijk niet ontbreken. Over de Ondernemingsbelasting is in visserijkringen veel te doen geweest. Dit vond zijn oorzaak in een artikel, voorkomende in deze Wet, dat de on dernemingen, welke de zee- of kustvis serij uitoefenden vrij waren van deze belasting. Indertijd heeft een belasting-consu lent een procedure hierover aanhan gig gemaakt voor de Wieringer vissers. De Hoge Raad stelde hem in 't gelijk, waardoor de Wiéringer vissers de on dernemingsbelasting over de opbreng sten benoorden de afsluitdijk (dus uit Noord- en Waddenzee) terug ontvingen. De opbrengst uit de binnenvisserij (IJselmeer) bleef echter belast. Nu heeft ongeveer tezelfdertijd de heer mr Verbeek, adviseur van de Coöp. Ver. van IJselmeervissers, een procedure geopend om te trachten alle onderne mingsbelastingen terug te krijgen, dus ook over de IJselmeer-opbrengsten. In hoofdzaak wilde deze heer aan tonen, dat de aard der werkzaamhe den der binnen vissers (IJselmeervis sers) geheel dezelfde was als die van de buitenvissers. Hij hoopte hiermede te bereiken, dat de Hoge Raad de IJsel- De vacantietijd loopt ten einde en de zomergenoegens gaan langzamerhand weer plaats maken voor zaken, die in de win ter het best tot hun recht komen. Ook ..Zanglust" gaat zich weer gereed maken voor het nieuwe seizoen. Heden, Vrijdag avond, zullen de repetities in zaal De Wit weer beginnen. Het bestuur en niet het minst de dirigent hopen, dat naast alle leden op deze avond ook aanwezig zul len zijn degenen, die kunnen zingen, maar nog steeds aan de kant staan. Iedereen heeft op zijn tijd ontspanning nodig en waarin kan men zich meer ontspannen en uitleven dan in de zang? De bridgeclub „Up and down" gaat ook weer beginnen. Op Dinsdagavond a.s. wordt weer begonnen met de bridge avonden, waarbij ook nieuwe leden van harte welkom zullen zijn. meervissery als buitenvissery zou gaan bestempelen, waardoor dan ook deze opbrengsten onbelast zouden geraken. De Hoge raad heeft thans Arrest ge wezen. Daarin wordt beslist, dat het IJselmeer wel degeiyk binnenwater is en de daarop uitgeoefende visserU „binnenvisserö". De betrokken vissers zullen derhalve niets meer kunnen te rugontvangen. Een langdurige stryd is hiermede ten einde. Geboren: Johanna Martha, d.v. J. H. de Krijger en T. Hogesteger; Hannie Jantje, d.v. G. de Jong en P. Horst man Minke Francisca, d.v. S. Meets- ma en T. Jongstra; Klaas Durk, z.v. W. de Vrij en H. Folkers; Jacoba Maria, d.v. J. Boersen en M. Omis; Harm, z.v. A. M. Hegeman en G. Rops; Marchina, d.v. S. Kooij en M. Older- burger; Ansje Adriana, d.v. G. Baijs en A. Verblauw; Simon, d.v. P. Tij- sen t.i J. Vrieswijk; Albert, z.v. P. van Dijk en T. de Wit; Maria Chris- tina, d.v. C. F. Koops en Th. E. Burm; Jantje, d.v. R. Kuiper en E. Hooiveld; Alida, d.v. C. v. d. Kreeke en E. Ellens. Ondertrouwd: A. Elbersen en A. LandmanJ. P. Wigbout en M. G. Kuiper; J. J. v.d. Goot en T. Assies; C. Jeeninga en J. Wiersma; B. de Jong en G. J. Veling; J. Boekei en M. G. Rotgans; J. Hofman en A. Rot gans; C. P. Lont en G. Rotgans; T. Verwoerd en P. M. van Nol; Jac. T rit en G. Post; G. W. Kroes en G. van Hoesel. Gehuwd: J. J. Duijnker en G. de Smit; G. Zoon en M. C. de Krijger; J. P. Wigbout en M. G. Kuiper; C. Jeeninga en J. Wiersma; J. J. v.d. Goot en T. Assies. Overleden: L. Bunt, 79 jr. Weduwe van J. P. Bugel; P. Schraa, 69 jr. echtg. v. S. de Haan; (te Alkmaar) Corn. Hendrikse, 14 jr. LOCO-BURGEMEESTER BENOEMING Voor de vervanging van de Burge meester bij diens afwezigheid, is door Burgemeester en Wethouders voor de komende ambtsperiode aangewezen, de heer F. Bontkes, wethouder. VARKENSPEST Onder de varkens van de veehouder K. Kikkert te Westerland werd een geval van varkenspest geconstateerd. Als U dagelijks door weer en wind moet fietsen (en het kan hier nog al eens flink regenen) dan is hier Uw kaps om een te kopen, die stortbuien kan verdragen. Een sportieve jas met royaal gesneden coupe... een échte Een jas met garantie U kunt kiezen uit 4 moderne kleuren! staalgrijs, mosgroen, sandy-beige en airforceblue Falcon Egyptisch katoen Falcon gabardine j (met gouden pen) leveren wy ook, maar Zie de Specia'e Falcon-etalage I Falcon is geknipt voor ieder weer en... voor iedere portemonnaie is DE VULPEN, die U voldoening schenkt. Keizerstraat 76. Tel. 2223. Nieuw product bekend maken? Op de meest afdoende wijze kunt U dit be reiken door Uw advertentie in deze courant te plaatsen. U bereikt dan een koopkrachtig publick

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4