Van andere zijde ruim een ton voor de Utrechtse Opera Minister Cals motiveert de weigering Een zegenrijk bewind Driemaal barrage voor eerste plaats van springconcours Feest voor de volkstuinders Knaapje werd een vergiftigde poeder toegediend De ouverture van het voetbalseizoen Stormvogels en VSV treffen clubs uit Utrecht NIEDORPER TONELISTEN VOOR HET HOF Slechts „plaats" voor 'één Opera? Voorzichtig begin in de 3e en 4e klasse W aarschu wing tegen zg. Osiristarwe Nu het Rijk geen subsidie geeft Concours hippique Ad Klebe geridderd RUSTDAG TE NEUHAUSZN Florence Chadwick voor 3e maal over Kanaal West Nederland-rit De liefde tot zijn land... Roekeloosheid in apotheek Twee assistenten- voor de rechter De landskampioen naar Leeuwarden Post voor marinepersoneel Maandag eerste troepen naar Duitsland F 140.000 voor de Griekse slachtoffers GEEN AUTEURSRECHT VERSCHULDIGD? ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 p|', VOORZIT I I R an het actie-comite tot instandhouding van de Utrechtse Opera deelde gisteren mee, dat door stortingen en toe zeggingen van diverse zijden, o.a. van de gemeente Utrecht hij hein reeds ruim 100.000 is binnengekomen. Zoals bekend is voor het sei zoen 19531954 voorlopig als tegemoetkoming in de kosten een som van ruim 200.000 nodig. Zoals wij in ons nummer van gisteren schre ven was aanvankelijk, o.a. via de radio bekend gemaakt, dat de voor stelling van ,,Carmen in Utrecht Donderdagavond niet kon doorgaan in verband met het geschil met de Nederlandse Opera. Een kwartier voor de aanvang kwam er een wijziging, zodat de uitvoering wel door ging. Een deel van het publiek, dat van plan was geweest de voorstelling hij te wonen, doch na het radiobericht thuis bleef, heeft gistermorgen uit sympathie met het streven van de Utrechtse Opera aan de loketten van de Schouwburg toch het geld gestort van de plaatsen, die zij anders zouden hebben ingenomen. INTUSSEN zijn de voorwaarden be kend geworden, door de Nederlandse Opera gezonden aan de heer Fentener van Vlissingen van de Raad van Be heer van de Utrechtse Opera. Aan de Utrechtse Opera wordt toegestaan „Carmen" ook te Utrecht voor het ge hele lopende speelseizoen op te voeren, onder voorwaarden, dat men niet zou spelen in Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en nog enige andere steden. Op dit aanbod moest Donderdag te 17 uur een schriftelijke accoordverklaring van de zijde van de Utrechtse Opera bin nenkomen. Toen die niet kwam, had dit de gevolgen waarover wij gisteren schreven. Door buitenslands zijn van de heer Fentener van Vlissingen. die eerst de zevende September terug zal zijn. kunnen de voorwaarden aan de Utrechtse Opera gesteld, eerst op 7 September door de Raad van Beheer worden behandeld. De Utrechtse Ope ra heeft intussen gezegd, er op te ver trouwen, dat de Nederlandse Opera het leven van de Opera uit de Domstad niet zal afsnijden door te wachten op het antwoord van haar ultimatum tot de heer Fentener van Vlissingen zal zijn teruggekeerd. HOEWEL het er dus op gaat lijken, dat van andere zijde de voor de Ut rechtse Opera voor dit seizoen beno digde gelden zullen binnenkomen, blijft de weigering van een Rijkssubsidie aan deze Opera een punt van bespreking. Op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. Ploeg-Ploeg inzake deze weige ring aan minister Cals, heeft deze thans schriftelijk geantwoord. De minister is het bekend, dat de Utrechtse Opera in het vorige seizoen ongeveer 60 voorstellingen gaf (o.a. in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht) en deze een bevredigende De- langstelling genoten en, in het kader der bescheiden middelen, als verdien stelijk werden aangemerkt. In tegen stelling tot eerdere plannen, streeft de Opera naar een volledige uitbouw tot een zelfstandig Opera-instituut met eigen orkest. Voor een rijkssubsidie in een dergelijke opzet is nimmer enige verwachting gewekt. Een bedrag van f 230.000 als gevraagd voor het seizoen (Vervolg van pag. 1) VEELBEWOGEN is het leven van het V koninklijk gezin in de afgelopen vijf jaar niet geweest. Enkele keren was Hare Majesteit voor korte tijd van haar echtgenoot gescheiden. Dat was toen Prins Bernhard, op verzoek van de regering, bezoeken bracht aan Zuid- Amerika in het begin van 1950, aan de Verenigde Staten enige tijd daarna en aan de West. Ook gezamenlijk hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een aantal buitenlandse reizen gemaakt, niet-officiële, zoals naar de Oosten rijkse wintersportplaats Sankt Anton, en officiële. Van 23 tot 26 Mei 1953 vertoefde het koninklijk Paar, als gast van de presi dent Auriol, in Parijs. Het werd een uitbundige zegetocht, waarbij de Ko ningin en de Prins alle Fransen voor zich innamen. Niet minder succesvol verliep het officiële bezoek van 21 tot 24 Novem ber in hetzelfde jaar aan Engeland. En dat van 19 tot 21 Juni 1951 aan Luxemburg. Van 1 tot 28 April 1952 verbleven de Koningin en Prins in de Ver. Staten, waar zij voor zich zelf en voor óns land veel sympathie ge wekt hebben. Hare Majesteit toonde zich steeds een innemende gast of gastvrouw en tegenover de buitenlandse journalisten ook een verstandige Koningin, die ad- rem op vele haar gestelde vragen ant woordde. Herhaaldelijk bezocht de Koningin in de laatste vijf jaar Nederlandse pro vincies en Nederlandse steden en dor pen, waar niet alleen de bevolking met haar meeleefde, maar zij even zeer met de bevolking. Zeer geliefd heeft zij zich gemaakt doo. haar diepgaande, daadwerkelijke belangstelling in de door de waters nood getroffen gebieden en door het aandeel, dat zij in de troost en de leni ging van de nood heeft gehad. VJIE ben ik, dat ik dat doen mag?", vroeg Juliana bij de inhuldiging in de Nieuwe Kerk In Amsterdam op 6 September 1948. Na vijf jaar weet het Nederlandse volk heel precies het antwoord: ,.De beste Koningin, die het zich wensen kan". Het moge haar gegeven zijn nog tal- riikc 'aren met evenveel energie en met rtp-piBc nn#>'"-rende ove-gave, tot bei! ven ons i?"d de teugels van het bewind in handen te houden. 1953-'54, is nooit in uitzicht gesteld. De begroting van het departement van O. K. en W. biedt daartoe geen enkele mogelijkheid. - De spreiding van de muziekdrama tische kunst gaat de minister ter harte. Een rapport heeft de minister reeds aanleiding gegeven hoe een initiatief als het Utrechtse in te passen in het ge heel van het operabefeid. Doch een definitief oordeel heeft de minister zich nog niet kunen vormen. De minister kent de behoefte aan f 300.000 voor het genoemde seizoen voor de Utrechtse Opera. Hij meent, dat het besluit van de gemeenteraad van Utrecht f 70.000 beschikbaar te stellen, zo is, dat dit wordt uitgekeerd als het Rijk f 230.000 geeft. Het is de minister bekend, dat de Utrechtse Opera zegt het werk te moe ten staken als het Rijk het ontbrekende bedrag niet zal beschikbaar stellen. De minister beschikt niet over gegevens om hierover te oordelen. Het vraagstuk van subsidiëring en spreiding van de muziekdramatisch» kunst in ons land maakt een onderwerp van studie uit, dat echter dermate in gewikkeld is. dat de minister zijn uit eindelijk standpunt nog niet heeft kunnen bepalen. Wel is hij aanvankelijk van mening, dat gezien de beschikbare gegevens, in ons land slechts een zelfstandig wer kend volledig geoutilleerd Opera-insti tuut (Nederlandse Opera. Red.) door toekenning van overheidssubsidies in stand kan worden gehouden. Andere opera-instellingen, zo meent hij, die een beroep doen op financiële steun van het Rijk, zullen eventueel een aanvul lende taak kunnen vervullen. In enke le maanden is het vinden van een goede en duurzame oplossing echter niet mo gelijk, aldus minister Cals. Tijdens een ontvangst van deelne mers en officials van het internatio nale Concours Hippique te Rotterdam op de „Westerdam" is de heer A. D. Klebe, die dit jaar voor de zesde achtereenvolgende maal als secretaris van het C.H.I.O. optreedt, wegens zijn in verhand hiermee verrichte diensten tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau benoemd. De opperstalmeester van H.M. de Koningin, majoor W'. F. K. Bisschoff van Heemskerck, las de oor konde, waarin het besluit was op genomen, voor, waarna Z.K.H. Prins Bernhard de heer Klebe de ridderorde op de borst speldde. Het tweede internationale spring- nummer van Vrijdag, een puissance springconcours om de Prijs van de Haven, werd na felle en spannende strijd, waarbij drie maal barrage werd toegepast, gewonnen door de Belgische amazone, mej. M. J. Heymans, met „Ecusson". Mej. Heymans en de Frans man Lt. G. Lefrant met „Alibaba" legden het derde barrage parcours, waarbij over 2 hindernissen (een muur I.80 meter en een hindernis met drie rood-wit gemarkeerde planken van 1.75 meter) werd gesprongen, beiden foutloos af. Voor de eerste plaats _ou een vierde barrage moeten beslissen, doch de chefs d'equipe van België en Frankrijk verzochten aan de jury het lot te laten beslissen wie als eerste zou eindigen daar zij ruiter en ama zone, alsmede de paarden wilden spa ren voor de wedstrijden op de laatste twee dagen. Het publiek nam deze be slissing met sportieve instemming op en applaudisseerde bij de bekendma king. Het lot wees mej. Heymans als winnares aan. In totaal waren 31 deelnemers aan dq start verschenen. Het parcours dat een lengte had van 410 meter, vergde 8 sprongen. De maximum toegestane rijtijd bedroeg 82 sec. en het tempo waarmee gereden moest worden was 300 meter per minuut. De uitslag luidde: 1. na drie barrages en loting mej. M. P. Heymans (Belg.) met „Ecusson" 0 fouten2. na drie barra ges en loting Lt. G. Lefrant (Fr.) met „Alibaba" 0 fouten. 3 en 4 ex aequo na drie barrages mej. J. Palethorpe '(G.-B.) met „Earlsrath rambler", T. Timmer (Ned.) met „Radja" ieder 4 fouten, 5 t/m 8 ex aequo na twee barrages kol. A. E. Pantchulidzwe (N.ed.) met „Pooka", lt. Bertrand du Breuil (Fr.) met „Ukasse", L. Uyten- daal (Ned.) met „Maiglocke" en G. Poffe (Belg.) met „Hicamboy" ieder 4 fouten. De uitslag van de internationale dressuurproef om de Prijs van Sipt Joris luidt: 1. mej. H. Weygand (Dld.) met „Perkunos" 382 pnt.; 2. mej. H. Weygand (Dld.) met „Pernod" 364 pnt.; 3. kap. M. Honegger (Zwits.) met „Romeo" 355 pnt.; 4. L. H. M. van Loon (Ned.) met „Saraceen" 346U pnt.; 5. mevr. E. Bigler (Zwitser!.) met „Trebonius" 341 pnt. Voor de deelnemers aan het candida- tentornooi te Neuhausen was het giste ren een rustdag. In de vierde ronde komt onze dr Euwe vandaag uit tegen Keres. Onze landgenoot speelt met zwart. Prins Bernhard ls benoemd tot cura tor van de Ned. Economische Hogeschool. De 33-jarige Amerikaanse Florence Chadwick is er voor de derde maal in geslaagd het Kanaal te bedwingen. Na Donderdagavond bij St. Margarets Bav aan de Engelse kust te water te ziin gegaan zette zij Vrijdagmiddag bij Cap Blanc Nez voet aan wal. Haar tijd van 14 uur 43 minuten be tekende een record voor de tocht van Engeland naar Frankrijk. In 1950 was zij van Cap Gris Nez naar Dover en in 1951 in omgekeerde richting het Ka naal overgezwommen. Het verblijf van Florence Chadwick op Franse bodem was overigens van zeer korte duur. Na drie minuten sprong zij weer in de Noordzee om naar Engeland terug te zwemmen. Na 2uur moest zij haar poging echter staken. Onder vrij gunstige weersomstandig heden vertrok Vrijdagavond om half negen uit Wassenaar de eerste van de 103 equipes, die deelnemen aan de door de RAC-west georganiseerde West Nederland rit. Het traject voor deze rit, die meetelt voor het indivdueel be- trouwbaarhedsrt kampoenschap van de KNAC 1953, bestaat uit drie gedeelten met een gezamenlijke lengte van on geveer 700 km. Pauzes zijn ingelegd te Zeist en Lage Vuurse. De rit eindigt in Kralingen waarna de deelnemers ge neutraliseerd doorrijden naar het res taurant Bellevue in Rotterdam. De eer ste rijders worden daar Zaterdagmiddag tegen zes uur verwacht. Aan de start merkten wij verscheidene bekende Ne derlandse riiders en kaartlezers on. on der wien het Arnhemse koppel Reymes- Pronk, dat de leiding heeft in de strijd om bovengenoemde kampioenstitel. (Van onze Haagse redacteur) Onder de vele Amerikanen, die on der leiding van Lissone-Lindeman Europa bereizen, arriveert Maandag een groep van twintig toeristen in ons land, die zeker het vermelden waard is. Op hun 53-daagse tocht door het oude Europa, waarbij zij niet minder dan 34 steden bezoeken, voert de leidster van deze groep nl. elke derde dag een te lefoongesprek met de radicr-omroep van hun stad in Amerika, Glendale (Cali- fornië), om de reiservaringen te ver tellen. In samenwerking met de plaatselijke telefoondienst van Glendale worden deze drie-daagse gesprekken gelijktij dig per telefoon „uitgezonden" naar de familieleden, zodat deze thuis de stem van Europa kunnen beluisteren. Ter gelegenheid van het vijf-en. twintigjarig bestaan van het Verbond van V olkstuindersver- enigingen in Nederland wordt in het RAI-gebouw te Amsterdam een bloemententoonstelling ,J)e Gouden Poort" genaamd, ge houden, welke gisteren door mi nister Mansholt is geopend. De minister r.) en de burgemees ter van Amsterdam, mr A. E. d'Ailly, tijdens een rondgang over de tentoonstelling. In Januari 1951 overleed het tien maanden zieke zoontje van de fam. M. doordat de moeder het kind uit een doosje poeders, klaargemaakt in een apotheek te Katwijk, een poeder ingaf, die naar later bleek vergiftigd was. De apothekerassistent J. B. en diens vrouwelijke collega A. M. P. waren eerder door de Haagse rechtbank ver oordeeld, doch vonden dat dit ten on rechte was gebeurd. Zü gingen in be roep. Gisteren werd de zaak door het Haagse Gerechtshof behandeld. De as sistenten werden ervan beschuldigd roekeloos zeer onverantwoordelijk en onachtzaam te werk te zijn gegaan. De assistente was destijds bezig in de apotheek met het klaarmaken van JfiET DE WETENSCHAP dat de twee laagst geklasseerden naar de tweede klasse zullen verhuizen, beginnen de eerste klassers morgen het nieuwe competitieseizoen. Als dus tussentijds geen veranderingen in het besluit over de promotie-degradatie regeling zullen vallen, verdwijnen acht eerste klassers naar de tweede klasse. Daar, zoals wij reeds eerder publiceerden, slechts vier van de twaalf tweede klasse-kampioenen zich een plaats in het Nederlandse voetbal„dorado" kunnen veroveren, wordt het aantal eerste klassers van 56 lot 52 teruggebracht. Om ons aan de vooravond van het nieuwe seizoen bezig te houden met de vraag welke clubs mogelijkerwijs voor degradatie in aanmerking komen, gaat ons te ver. Wel kunnen wij nu reeds vaststellen dat het voor sommige Noordelijke en Oostelijke clubs zeer moeilijk zal worden om zich te handhaven. DIJ HET MAKEN van eer\ prognose voor de eerste voetbalronde moeten wij uiteraard voornamelijk steunen op de resultaten van het vorige seizoen. Daar schuilen natuurlijk gevaren in. omdat tal van clubs met andere op stellingen en jongere spelers experi menteren en bovendien men de clubs uit de afdelingen A en B en die van C en D door elkaar „gegooid" heeft. De Haarlemse clubs RCH en Haar lem brengen een bezoek aan het Noor den. De kampioenen spelen tegen Leeuwarden en de roodbroeken tegen Be Quick. Het zouden, altijd volgens de verhoudingen in het vorige seizoen, overwinningen voor de Westelijken moeten worden. Stormvogels gaat de competitie voor eigen publiek in de wedstrijd tegen Elinkwiik beginnen. Met de supporters van de IJmuidena- ren verwachten wij een goede start. Benjamin Oosterparkers krijgt zun vuurproef in de thuiswedstrijd tegen DWS. Vermoedelijk de volle winst voor de hoofdstedelingen en ook Ajax, dat in Amsterdam tegen Heracles speelt, heeft redelijke winstkansen. De Boys uit Zwolle verliezen hoogstwaar schijnlijk van die uit Enschede en Wa- geningen zien wij van NEC winnen. VSV komt vrijwel met dezelfde ploeg in het veld. Dit team heeft het in de tweede helft van het vorige seizoen voortreffelijk gedaan. Als die goede vorm ook in de le helft aanwezig was geweest, zou VSV tot de kampioenscan- didaten hebben behoord. Dat zou weieens een prikkel kunnen zijn om reeds in de eerste wedstrijd de puntjes op de „i" te zetten. Overigens wordt de uit wedstrijd tegen DOS geen gemakke lijk begin. Wij geloven niet dat Vole- wijekers in staat zal zijn Heerenveen te weerstaan, EDO moet van 't Gooi kunnen winnen en Vitesse van AGOVV. In de overige wedstrijden Enschede—GVAV. Go Ahead—Rigters- bleek en Sneek—Blauw Wit komen naar alle waarschijnlijkheid als gelijk waardige tegenstanders tegen elkaar in het veld. Sparta wordt in zijn eerste wedstrijd stevig aan de tand gevoeld. Emma komt naar Spangen en het zal daar on getwijfeld wel warm toegaan. Voor PSV bestaat aanzienlijk minder reden tot ongerustheid. Wij nemen aan dat de Phiüpsmensen een overwinning op Sittardia behalen. Voor de Rotterdam se en Schiedamse voetballiefhebbers begint het seizoen met een bijzonder aantrekkelijke wedstrijd, namelijk SVVXerxes. BW gaat twee punten halen in Den Haag waar HBS als gast heer fungeert. De kersverse eerste WH ontvangt Bleyerheide. De kans op een goed begin is dus zeker aan wezig. VVV zal zich waarschijnlijk in de uitwedstrijd tegen Brabantia van een winstpunt verzekeren en Longa start in de wedstrijd tegen NAC ais favoriet. Maurits maakt een vergeefse reis naar Tilburg. Het zou weieens kunnen gebeuren dat Willem II in de ze afdeling een van de weinige thuis- spelende clubs is die de volle winst mag behouden. RBC namelijk ontvangt Eindhoven, EBHO Feyenoord, Excelsior ziet Hermes DVS op volle oorlogs sterkte verschijnen en MVV mag pro beren ADO op een afstand te houden. De wedstrijden JulianaLimburgia en NOADDHC konden weieens in een gelijk spel eindigen. Ook voor enkele derde en vierde klassers begint morgen de jacht op de punten. Weliswaar was aanvankelijk bepaald dat voor de lagere klassen de competitie eerst op 13 September zou beginnen, maar enkele clubs die daar om hebben verzocht, zijn in de gele genheid gesteld om Zondag reeds te starten. In de derde klasse C ontvangt GVO Wijk aan Zee, clubs die het vorige seizoen elkaar de punten reeds heb ben betwist. Nieuwe gezichten in deze afdeling zijn Hilversum en SDW die de strijd in de Radiostad gaan aanbin den. Voor de vierde klasse A staat een wedstrijd op het programma tussen twee oude bekenden. Watervogels en Oudesluis. Andijk en Meervogels ziin de enige clubs die in 4B in het veld verschijnen. de poeders. B. maakte een hoestsiroop waarvoor hij een hoeveelheid vérgif afwoog, die mede als grondstof voor de siroop zou dienen. Hij legde dit op een papiertje bij de weegschaal neer en ging even weg. Toen hij terugkwam, was het vergif verdwenen. Mej. P. antwoordde op ziin vraag waar het ver gif was gebleven, er niets vanaf te we ten. Het moet bij de poeders die mej. P. klaarmaakte in het doosje zijn ge stopt. De beheerster van de apotheek verklaarde als getuige gehoord, dat al le poeders vernietigd hadden moeten worden, toen het vergif werd vermist. De procureur-generaal achtte beide verdachten schuldig aan dood door schuld. Hij eiste tegen B. een onvoorwaardelij ke vrijheidsstraf van een maand en te gen mej. P.. wier verantwoordelijkheid iets minder sterk lag een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van een jaar en f 100 boete. Hoewel deskundigen verklaarden dat het vergif dodelijk voor een kind was in de gebruikte hoeveelheid, acht ten de verdedigers, dat niet met zeker heid kon worden gezegd welke factor de dood had veroorzaakt- Het kind was al ziek.... Beiden vroegen voor hun cliënten daarom vrijspraak. De post voor opvarenden van Hr. Ms. „Soemba" sluit op 8, 10 en 14 Sep tember voor 17.00 uur te Amsterdam. Adresseren met toevoeging Amsterdam C.S. Marine. Voor de opvarenden van Hr. Ms. „Evertsen", „Koirtenaer", „Van Am- stel" en „De Bitter" sluit de post op 13 September te 13.00 uur. Adressering eveneens naar Amsterdam C.S. Marine. Frankering tegen internationaal tarief. De Rijkslandbouwconsulent voor de zaadleelt te Wageningen heeft de aan dacht gevestigd op de zg. „wondertar- we" of Osiristarwe, waarvan zaaizaad wordt aangeboden. Men schrijft aan deze tarwe veelal geheimzinnige eigen schappen toe en de prijs is daarmede dikwijls in overeenstemming. De tarwe, die in het wild in het Middellandse Zee gebied voorkomt, staat echter i" cul tuurwaarde ver achter bij andere tsr- wegewassen, terwijl ook de wintervast- heid gering is. Het verhaal, dat deze tarwe uit de Egyptische koningsgraven afkomstig is, kan men veilig tot de fa belen rekenen, aldus de Rijksland bouwconsulent. Eerstdaags zal het eerste Nederlandse legerkorps naar Duitsland worden ver plaatst crm deel te nemen aan de oefe ning „Grand Repulse". Van 18 tot 24 September zal een aanvalsoefening worden uitgevoerd in het gebied tussen Enschede en Bremen. Reeds Maar.ua* zal een aantal legerkorpstroepen naar het oefengebied worden verplaatst om de depots voor het legerkorps in te richten. Op 14 September volgen de vierde divisie en de overige onderdelen. Na afloop van de oefening keren de troe pen geleidelijk vóór 1 October naar Nederland terug. Aan het Nederlandse legerkorps, ge vormd door de vierde divisie en de legerkorpstroepen, tezamen ongeveer vijf- en dertigduizend man, zal een Britse pantserdivisie worden toege voegd. Deze troepen staan onder bevel van de commandant van het Neder landse legerkorps, luitenant-generaal A. Th. C. Opsomer. De oefening wordt geleid door de staf van de Noordelijke legergroep en zij wordt uitgevoerd on der toezicht van een Engels-Nederland se scheidsrechters ploeg. De door het Nederlandse Roode Kruis georganiseerde geldinzameling voor de slachtoffers van de aardbevingsramp op de Ionische eilanden verloopt uitste kend. Donderdag werd ruim f 10 000 op gironummer 777 (ten name van het hoofdbestuur van het „Nederlandse Roode Kruis") gestort. Nu is de stand f 139.378.49. De Griekse gezant heeft de Koningin persoonlijk dank betuigd voor de Nederlandse hulp. Voor het Amsterdamse Gerechtshof is gisteren de zaak behandeld, waarbij drie bestuursleden van de toneelver eniging „Cicero" te Nieuwe Niedorp zijn betrokken. Deze bestuursleden hadden zonder toestemming van de to- nceluitgeverij „Vesta" het toneelstuk „De man in burger" laten opvoeren en werden door de Meervoudige Kamer te Alkmaar veroordeeld tot betaling aan de uitgeefster van een auteursrecht van acht gulden. Bovendien werd ieder afzonderlijk veroordeeld tot een boete van één gulden, wegens overtreding van de auteurswet. De procureur-generaal bij het Hof wees er op, dat auteursrecht wordt be schouwd als een roerende zaak en kan worden overgedragen. Gehele of gedeeltelijke overdracht kan slechts geschieden bij authentieke of onderhandse acte. Overdracht vol gens deze acten, aldus de procureur- generaal, blijkt niet en ik vorder des wege vernietiging van het vonnis. Hij voegde hieraan toe, dat de klacht niet juist was ingediend. Pleiter voor de bestuursleden van de toneelvereniging merkte op, dat het al lerminst vaststaat, dat de auteur zijn volledige rechten heeft overgedragen. Wat de tenlastelegging vraagt is iets, wat, volgens hem, betrekkelijk zonder belang is. Ontslag van rechtsvervolging zou z.i. dan ook moeten plaats hebben. De verdediger bracht verder naar vo ren, dat, uit de voorhanden bewijsmid delen niet kan volgen, dat de uitgeve rij „Vesta" rechthebbende op de rech ten is. De Nederlandse auteur van „De man in burger" maakte een bewerking van een Amerikaans stuk. Hoe staat het dan met het recht van de Amerikaanse auteur, die vermoedelijk niet eens weet, dat zijn stuk hier is uitgegeven, laat staan, dat hij zou weten, dat het is opgevoerd. De Amerikaanse auteur ztl zeker geen betaling hebben ont vangen. De verdediging van de uitgevers maatschappij bracht in het midden, dat men hier alleen te maken heeft met een bescherming van de bewerking De uitspraak is bepaald op 18 Sept. f

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11