Brattahlid Een nacht op Castella-Vaatwas Nederlanders trekken steeds meer over de grenzen LAXEERAKKERTJES De man uit Australië Versteend treurspel op plaats waar Erik zijn huis bouwde blinkender vaat en zachtere handen! Met VELPON zie je er geen barst van! Eerste doel der reis ligt achter ons Alles gaat beter Onder Groenlanders en Eskimo's (24) JK KAN me niet meer herinneren hoe lang wij vertoefden in en rond en op de ruines van Brattahlidik weet alleen dat wij er kwamen op een namiddag, dat het avond werd en daarna nacht, en dat wij er nog steeds waren. We vergaten daar de kou, de tijd en onszelf. Omdat we ons reali seerden dat dit de enige maal in ons leven was, dat we deze sfeer, deze wonderlijke, haast onwereldse atmosfeer zouden kunnen ondergaan. Zulk een plek bezoekt een mens maar eenmaal in zijn leven. Daarom konden wij moeilijk scheiden van de plaats, waar Erik de Rode zijn huis bouwde. En waar voor ons werd opgevoerd die nacht, een versteend treurspel, een der bitterste tragedies, door de Skandinavische skalden bezongen. Luister eens naar: Radioprogramma Anth. van Kampen Prof. Roepke verlaat de Landbouwhogeschool Staatsmijnen hadden een grote productie Pim, Pam Pom en de wonderlamp Jaarverslag der N.J.H.C. Bezoek van Duitsers sterk toegenomen Ons dagelijks feuilleton Scheep vaartberichten ]K stond temidden van de overblijfse- len van de kathedraal, die mij veruit 't meest intrigeerde. Omdat ik wist dat op deze plaats God'o woord gebracht was aan mensen, die er voor het eerst in hun leven van hoorden. Daar, in dit uit stukken graniet en bazalt gebouw de tempeltje, spraken monniken over het Evangelie. Ze moeten sterke stem men gehad hebben, om boven het kla gen en fluiten en pommeren van de wilde winden te kunnen uitkomen. Hier luisterden de kindskinderen van Erik, die een moordenaar was, naar iets waarover ze zelfs nog nooit gedroomd hadden. En nu, 1953, alleen door de tijd zwartverweerde stenen. Met eraan kor stend zwart en bruin en goudachtig ver kleurd mos. Mos van jaren en jaren oud. In de ruïne groeit gras. Ik loop er voorzichtig doorheen en vind twee, drie kleine anemoontjes. Ik buk me werktuigelijk om er een te plukken, maar het is alsof mijn hand wordt vast gehouden. Ik weet waarom: omdat ik niet wil zijn een tourist. Omdat hier nergens een spoor te vinden is van tou risme. Geen blikjes, geen papier, geen MUZIEK VAN GOMEZ. Brazilië kennen we vooral als de baker mat van veel hedendaagse dans muziek, die is voortgekomen uit de vermenging van Indiaanse, Afrikaanse en Portugese elementen. Op de kunstmuziek heeft deze echter tot het begin van deze eeuw nooit veel invloed gehad, omdat de katholieke kerk zich voor haar behoefte aan liturgi sche muziek richtte naar de Eu ropese stijlen. Vandaar, dat de muziek van de operacomponist Antonio Carlos Gomez zo volko men Italiaans klinkt. Dat is nog in de hand gewerkt door een studietijd in Milaan. Zijn belang rijkste opera, II Guarany, heeft dan ook, ondanks het Braziliaans Indiaanse gegeven, een Italiaanse tekst en is ook in Milaan herhaal delijk uitgevoerd. Behalve uit deze opera zal men ook fragmen ten kunnen horen uit Salvator Rosa, die veel minder succes heeft gehad. Gomez leefde van 1839 tot 1896. (Vrijdag 21.05 over Hilver sum I, 402 m) VRIJDAG 11 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24-00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7 30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8-00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 935 Strijkorkest. 10.00 Gram. 10.55 Gram 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Ac tualiteiten. 13.25 Orgelspel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest, klein koor en sol. 14.20 Parijse liedjes. 14.50 Gram. 15.20 Kamerkoor, orkest en sol. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.30 Symphonette Or kest en Theaterkoor. 18.00 Militair pro gramma. 18.10 Lichte muziek. 18.30 Twents programma. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en Toelichting". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20-30 Voor de jeugd. 21.05 Gram. 21.35 „Schijnliefde", causerie. 21.50 Promenade Orkest. 22.25 Piano-duo. 22.45 „De leek en de Litur gie", causerie. 23 00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPDO. 23.00—2400 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9-00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.45 Blokfluit. 11.00 Voordracht. 11.20 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 12.57 Voor de vrouw. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gram.muziek. 13.30 Lichte muziek. 1400 Kookpraatje. 14.20 Viool en cello. 14.50 Voordracht. 15.10 Gitaar spel. 15.30 Orgel en piano. 1600 Gram. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Hawaiïanmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18-45 „Inclu sief of exclusief", vraaggesprek. 19.00 Kinderkoor 19.15 Radio-Reiswijzer. 19.30 „Wat wij Vrijzinnige Protestanten gelo ven", causerie. 19-50 Berichten. 20.00 Nieuws. 2005 „De Verenigde Naties", causerie. 20.15 Declamatie en piano. 20.30 „Europa één", causerie. 20.40 „Verdraag zaamheid", causerie. 21.00 „Tempo Giusto". 21.45 Internationale Arbeidslie deren. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.40—24.00 Gram.muziek. Televisie-programma. AVRO. 20.15- 21.45: Gedeelten IJsrevue. eindjes cigaret. Hoe zouden ze er moe ten komen, op deze volledig vergeten plaats in een vergeten en verloren land! Geen naam in de stenen gekrast, geen woord, geen letter, geen figuur. Ik loop naar de andere ruïnes. Die van de stallen en huizen en opslag plaatsen. Het is alles hetzelfde. Ver weerde platte stenen, die door hun lig ging alleen nog een vage herinnering oproepen aan datgene wat ze vormden, duizend jaar geleden. Er is een ruïne, waar je nog de grote, platte stenen kunt zien, die naar de ingang voerden. In het clair-obscuur van de ingegaane nacht zie ik b ij n a de mensen, de kin deren lopen. In en uit, in en uit. Er is niet eens zo heel veel verbeeldings kracht voor nodig. RiiiiiiunnifiiiiniiiiiiiiiiJiiniaiiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuuDiiHiiiUfiiiuniinHiiiNiiiiii door Ik loop terug naar de kathedraal, die me als het ware roept. Van der Zee zit verderop, en de Groenlanders slapen rustig door. Ik ga zitten bij de ingang van die oude tempel-ruïne. Het is nacht, maar de helgele boterbloemen en paardenbloemen hebben hun kelken wijd geopend. Ineens dringt dit tot me door. Eerst dan Hier, in Zuid Groen land, zijn bloemen. De enige misschien op heel dit reuzen-eiland. En ook 's- nachts waken ze. Geen seconde licht willen ze verzuimen, op te vangen in de korte zomer van dit ruwe oord. Tussen het gras wat dwergberkjes en bessenstruiken. Een paar insecten krui pen voorbij, over stukken graniet. Ze haasten zien niet. Waarom zouden ze? De aanwezigheid van hun grootste vij and, de mens, zegt hun weinig. Het is misschien lang geleden dat hier een ander mens zat. Het is heel stil. Alleen het water in de fjord ruist gedempt schurend voor bij. Soms kantelt een ijsschots. De wind vlaagt over de stenen der ruïnes. Er staat een harde maansikkel aan de hemel. Geen sterren. Wat is het licht in deze nachten! En dan komt er, onverwacht, een kleine bezoeker. Een vogeltje, dat zich op de rand van de bovenste laag stenen der kathedraal zet en begint te fluiten. Iedere vijf seconden fluit hij eenmaal, heel kort, maar heel nadrukkelijk. Als ik hem bekijk merk ik dat de kleine kraaloogjes recht op me gericht zijn. Het is alsof die vogel zegt:- ga weg van hier, dit is geen plaats om in de nacht te zijn. Dit is een plaats, al lang geleden in bezit genomen door de stilte en de nacht. Ga weg. - Die ene vogel, het ruisen van het water, en de wind klagend om de muren. Niets meer. Het was in deze betoverde vallei, vol schaduwen, voj vreemd licht, met het over het grint van het strandje ritse lende water, dat de inspiratie vaardig over mij werd. Misschien lacht gij om dit soort dingen, dat is wel mogelijk. Wie weet of ik er later niet zelf om lach. Maar vergeet niet dat ik dit neer schrijf, slechts enkele uren na die al lerwonderlijkste nacht, die me verbijs terde en terugvoerde naar een tijd, zo ontzaglijk ver achter ons liggend. En aldoor floot daar maar die ene vogel. En aldoor was het alsof ik de Tijd zelf hoorde knagen, knabbelen en schuren aan die oude en moegeworden stenen van de kathedraal. 70 verging de nacht. Tweemaal kwa men de Groenlanders om ons te gebaren dat we terug moesten, Er lag bezorgdheid over hun gezichten. Het ijs waarschijnlijk. Wel, nooit interesseerde me ijs minder dan in deze nacht. Omdat ik dit alles wilde vasthouden. Voor later. Om er over te schrijven en te spreken. Omdat deze sfeer van een onbeschrijflijke haast wilde bekoring was. Omdat hier, letterlijk, de stenen spraken. Eindelijk vloog die vogel weg. Toen was het alsof alles insliep, behalve de bloemen die fel doorleefden, geqn tijg te veriezen hadden met slapen. Ik stond op en voelde dat ik ver steend was var, kou. Versteend en ver stijfd. Had ik daar geslapen? Was ik al die tijd werkelijk daar geweest? Ik keek op mijn horloge en schrok. Het was bijna ochtend van de nieuwe dag. Van der Zee en ik hadden in de uren daarvoor af en toe een enkel woord gewisseld. Hoeveel....? Ik geloof dat ze aan de vingers van twee handen te tellen zijn. We moesten weg. omdat de Groen landers weigerden langer te blijven. Tenslotte was de Tunek hun meer waard dan de grillen van twee vreem de, rare bezoekers uit een hun onbe kend land. En nog draalde ik. Ik wilde alles vasthouden, als een levenddode foto, om, me dit tafereel straks, later, weer precies te kunnen herinneren. Ik zal die avond en de nacht erna niet meer vergeten. Ze waren voor ons beiden het laatste couplet van een oer oud epos, een klassiek heldenlied. De woorden ervan waren de met mos over dekte, verzakte en gescheurde stenen van die Kathedraal, die stallen en die huizen. En de laatste stenen van het huis, dat Erik bouwde. Ik hoop een ding diep in mijn hart: dat deze laatste stenen van de eerste nederzetting der Vikings nog zo lang vergeten zullen blijven door het touris me van onze tijd, dat de wind het laat ste steengruis van die ruïnes heeft ver stoven. Zo lang, tot de Tijd voorgoed bezit genomen heeft van Erik's huis. Totdat de laatste vogel in de nacht angstig rondfladdert, op zoek naar een allerlaatste steen, waaronder hij zijn allerlaatste nest bouwde. We waadden door het moeras, het grint, en zo bereikten we de vlet. Daar na de Tunek. Ze zochten haar weg terug door het ijs en het was een lange weg. We za ten naast elkaar. Van der Zee en ik, verkleumd en kil tot op ons gebeente. En we waren allebei vervuld van Brat tahlid. Op die terugweg wist ik dat een doel van deze reis volbracht was. De Oostelijke nederzetting hadden wij be reikt en een derde deel van Groenland.? Westkust was nu bereisd. Wat hierna kwam.... dat lag alleen Noordelijk. Een kustlijn van 2500 kilometer - lag voor ons. En hoeveel kilometer ver sperrend ijs? Misschien dat wij slagen Noordelijk weg te komen. Wij weten nu van hoe veel factoren dit afhankelijk is. Men kan alleen hopen op wat geluk en een goed gesternte. Wel. waarom zouden we er niet op rekenen? Wellicht lukt het. Imarak. Misschien! Bii Koninklijk Besluit is, op voor dracht van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan prof dr W. K. J. Roepke met ingang van 15 September a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar in het dierkundig deel der plantenaek- tenkunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze functie bewezen diensten. De Staatsmijnen in Limburg hebben in 1952 zeven en een half millioen ton steenkolen gedolven, waarvan de helft aan derden werd verkocht en de an dere helft in cokesfabrieken, centrales en het stikstofbindingsbedrijf werd veredeld. De totale omzet beliep f 431 millioen, waarvan een derde werd ver kregen uit export. De export van cokes steeg van 200.000 ton tot 1.1 millioen ton. 116. De aansporing van Aii, het ne gerjongetje, om wat voort te maken, werd niet in de wind geslagen door de drie broertjes. Zo vlug mogelijk brachten ze het visgerei van de baron in de auto terug, terwijl Ali de ge deukte bumper zo goed mogelijk recht boog en het afgeknapte spiegeltje weer op zijn plaats bevestigde. „Voortma ken", riep hij tegen Pim, Pam en Pom. „We hebben al te veel tijd verloren en wij mogen niet te laat komen voor de viswedstrijd". „Je hebt gelijk", zei Pim, terwijl hij achter het stuur kroop. „Je zult jammer genoeg weer moeten verdwijnen, Ali, want de baron mag je niet zien, maar zo gauw we je nodig hebben, zullen we je weer roepen, re ken daar op!" Terwijl Ali in de tover- lamp verdween, sloeg Pim de motor aan en pog geen vijf minuten later reed de wagen de baron al achterop. Deze maakte wel even een luchtsprong, toen hij zijn eif^n wagen achter zich hoorde toeteren, maar hij was zo blij, dat zijn wagen gered was, dat hij alles geloof de, wat Pim, Pam en Pom hem op de mouw speldden. „Nu, ik moet zeg gen, jullie zijn flinke jongens", zei hij bewonderend. „Jullie hebt me al me nigmaal uit de moeilijkheden gered". Per pak 25 cenl Dubbel pak 45 cent (Advertentie lng. Med.i Opname van een ruine te Brattahlid, de oudste Viking-nederzetting op Groenland, gebouwd door Erik de Rode. UET TOTALE AANTAL overnachtin- gen in de Nederlandse jeugdher bergen heeft in 1952: 389.171 bedragen tegen 396.632 in 1951, een daling dus van rond 7500. De hierin begrepen aantallen overnachtingen van buiten landers beliepen resp. 84.478 en 60.933, hetgeen een stijging van rond 23.500 betekent. Uit deze cijfers volgt, dat het aantal overnachtingen van landgenoten in onze jeugdherbergen met circa 31.000 achteruitging. Dit wordt opgemerkt in het jaarver slag over 1952 van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale. In totaal wer den de jeugdherbergen in 1952 door trekkers van 54 nationaliteiten bezocht (In 1951: 48). Opvallend wordt ge noemd de grote stijging van het aan tal overnachtingen van Duitsers. Het maakte 30 pet. uit van het totale aan tal van buitenlanders. Voorts is er een stijgend bezoek van Nederlanders aan buitenlandse jeugd herbergen merkbaar. In 1951 bedroeg het aantal overnachtingen van Neder landers in buitenlandse jeugdherber gen 118.991. Over 1952 zijn de cijfers nog niet bekend. Eind 1952 bedroeg het aantal jeugd herbergen in ons land 50, waarvan er vijf werden beheerd door een zelfstan dige stichting en de overige door de NJHC zelf. Hoewei het aantal ingeschreven or ganisaties, waaronder veel scholen en gemeenten, een grote stijging vertoont, is het totaal cijfer der individuele trek kers voor het eerst sinds de bevrijding teruggelopen. Zonder twijfel, aldus het jaarverslag, heeft hierbij ook een rol gespeeld de instelling van een maximum leeftijdsgrens voor individuele trek kers, die bepaald werd op 35 jaar. Meer en meer bleek namelijk, dat oudere personen zich lieten inschrij. ven, vaak ook met het uitsluitende doel als Uw stofwisseling in orde is! Niets beter dan (Advertentie, lng. Med.) 28. Peter was verliefd op Claudia. Maar was Claudia verliefd op hem? Neen, dat wist ze niet. „De arme jongen", concludeerde Mathilde. Ze wist welke rol Dick in het leven van Claudia speelde en ze was er heilig van over tuigd, dat Peter zichzelf bedroog. Mathilda was trouwens niet de enige, die geloofde, dat Peter verliefd was geworden op Claudia. Tante Cecilia helde ook naar die mening over. De symptomen waren allemaal aanwezig, hield ze zich voor. Hoe kon anders zijn vreemd gedrag verklaard worden, en zijn plotselinge verlangen naar een zaamheid? Van alle vrienden die hij in Pottsville had gemaakt kwamen slechts nog een of twee zo nu en c'.an nog eens een praatje maken. De ande ren vonden hem te onoplettend en te zeer van zijn eigen gedachten vervuld om hem nog langer als aangenaam gezelschap te beschouwen. Zover er nog een sprankje twijfel was overgebleven werd dat wegge nomen door Peter zelf, toen hij tante Cecilia voorstelde met Claudia, hem zelf en misschien Kitty voor een week end naar het strand te gaan. „Misschien knapt ze daar wat -an op, tantetje", zei hij. „Ze is zichzelf niet meer geweest sinds dat feestje. Ik maak me ongerust over haar". „Ongerust Peter? Wat bedoel Je?" Haar stem vloeide over van vriende lijkheid. „Wel, ik weet niet, hoe ik het pre cies zal zeggen, maar Pottsville maakt je zo zenuwachtig. Het is er zo stil en rustig". Peter verslikte zich in een appel. „Zij is hier haar hele leven ge weest. Ik denk, dat ze verandering van lucht nodig heeft. Dat verdient ze" „Waarom?" „Waarom?" Peter keek verschikt op. „Dat is een eigenaardige vraag. Ze ver dient het, omdat ze het verdient. Daar om! Ze is overspannen, tante. Werke lijk, dat is ze. Kunt u dat niet zien? Ze zou een vrolijk en plezierig leven moeten heben, vol zonneschijn en mu ziek. Ik heb geprobeerd, haar uit de sleur te halen en wat leven in de brou werij te brengen door allerlei mensen naar hier te halen en zelfs een paar jachtpartijtjes te organiseren. Maar ook daar zag ze steeds weer dezelfde gezichten en hoorde ze altijd weer de zelfde gesprekken". „Je hebt haar altijd al graag gemo gen, nietwaar Peter?" Haar dunne lippen vormden onder haar grote neus een glimlacn. „Van de eerste dag af", antwoordde hij vlug. „Engelachtig, dat is ze" Cecilia haalde diep adem. „Heb je er ooit over gedacht haar dat te vertel- len? Peter zocht naar zijn woorden. „Neen. dat heb ik niet. Had ik dat dan moe ten doen?" „Waarom niet? Zou jij het niet op prijs stellen als iemand tegen je zei dat zij of hij je graag mocht?" Zwijgend staarde hij voor zich uit. „Dat is me nog niet vaak gebeurd. Maar ik vond het wat leuk, toen mijn leraar mij eens een compliment maakte over m'n Grieks. Eneh in de klas noemden ze me wel eens Winnetou of Old Shatterhand". „Dat is niet precies hetzelfde. Wat ik bedoel Peter is dit. Stel je voor dat iemand jou zou vertellen dat Claudia een beetje verkikkerd was op Dick Forrester. Hoe zou jij je dan voelen?" „Claudia verkikkerd op Dick? Tante tje, doe niet zo gek". Cecilia richtte een onderzoekende blik op hem. „Wat bedoel je daar mee?" Peter nam een grote hap uit de ap pel en gebaarde luchtig: „Ik denk dat ze hem wel mag hoor, maar als u vraagt om wie ze werkelijk wat méér geeft dan gewoon, weet ik wel, dat ik dat ben". Cecilia wilde het naadje van de kous weten. „Hoe weet je dat?" vroeg ze. „Ze heeft het me zelf verteld. De dag nadat ik hier kwam al, tante. Vreemd hé?. Misschien dat het klimaat of zoiets mij Veranderd heeft. Ik heb het daar ook met Mathilde, de meid, over gehad. Het gebeurde, toen we sa men een ommetje maakten, in haar auto. Claudia keek me heel erg raar aan en zei....? „Ja?" Wat zei ze? Vertel het me en sta daar niet zo te gniffelen". „Welnu, ze zei dat ik gevaarlijk voor haar was. En dat ze zich niet vertrouw de als ze met me samen was". Cecilia krabde op haar hoofd. „Dat doe ik ook niet. Maar misschien Keeft ze het anders bedoeld". Peter richtte zich fier op. „Voor mij tante, heeft het maar één betekenis". „Verklaar je nader, als je wilt". „Wel, ze bedoelde, dat ik wat zou., eh proberen". „En deed je dat?" „Maar tante....!" „Nou zou dat zo erg zijn? Er hebben wel vaker jongens en meisjes met el kaar geflirt!" „Oh nu ja als u dat bedoelt. Zoiets was het ook". „Prachtig, prachtig". Cecilia streek haar kleren zorgvuldig glad en poetste met een grote zakdoek haar neus op. „En vertel me nu eens beste jongen, als ik je nu eens zou zeggen dat zij krankzinnig veel van je houdt, maar dat ze niet dicht bij je durft te komen, omdat ze bang is dat je haar zou...." „Verstoten? „Zoiets, ja. En...." „En dat ze zich zelf heeft opgeslo ten. omdat. ja". Cecilia snoof voorzich tig haar neus in de sterk geurende zakdoek. Peter beet bedachtzaam een stuk van zijn appel, maar ook in zijn vinger. Toen hij van de schrik bekomen was, zei tante Cecilia: Ik ben ook dol op Claudia. En het zou me heel erg spii- ten, als je haar op de een of andere manier teleur zou, stellen". Met nog steeds de bloedende vinger in zun mond, besteedde Peter nauwe lijks aandacht aan wat ze zei. (Wordt vervolgd.) ZO GOED UIMT VEI PON VRAAG DE JUISTE S00RJ (Advertentie, lng. Med.) van buitenlandse jeugdherbergen ge bruik te maken. Dit kwam het bestuur minder wenselijk voor, daar het accent van het werk op de jeugd ligt. Het na delige exploitatiesaldo over 1952 be droeg f 27.692,17. Alkaid, pass. 8-9 Fernando Noronha naar Reclfe Almdijk, 9-9 te Havana Almkerk, 8-9 n.m. te Antwerpen Amerskerk, pass. 8-9 Belawan naar Co lombo Ampenan, 8-9 van Basrah naar Bahrein Amstelkroon, 8-9 n.m. te Mon- treal Antonio, 5-9 van Haiphong naar Pladju Aalsdijk, 7-9 van Norfolk naar New York Annenkerk, 9-9 van Mar- seille naar Antwerpen Appingedijk, 6-9 te Houston Argos, pass. 9-9 Kaap St Vincent naar Oran Albireo, pass. 9-9 5.10 uur Vlissingen naar R'dam Alchiba, pass. 8-9 St Pauls Rock naar St Vincent (KV) Alcyone, 10-9 te Buenos Aires verwacht Aldabi, 8-9 van Vitoria naar Bahia Amsteldiep, 6-9 te Belawan Arkeldijk, 9-9 te Ant werpen Boissevaln, 9-9 te Montevideo Boskoop, 9-9 te Port Limon Ba- rendrecht, 8-9 van Oslo naar Punta Car- don Bonaire, 8-9 Finlsterre gepass. naar Funchal Caltex The ilague, pass. 8-9 Gibraltar naar R'dam Caltex Utrecht, pass. 8-9 oostDunt Kreta naar R'dam Camphuys, 11-9 te Djakarta verwacht Clstula, 9-9 te Calcutta Corilla, 9-9 te Singapore Caltex Leiden (t), pass. 9-9 Algiers naar Sidon Cla- vella (t), 10-9 te Sydney verwacht Cal tex Pernis (t), 8-9 van R'dam naar Si- don Diemerdijk, 8-9 te R'dam Dui- vendijk, 8-9 van R'dam naar Vancouver Drente, 9-9 te Colombo Enggano, 7-9 van Calcutta naar Madras Erinna, 15-9 te Stanlow verwacht Esso Den Haag, pass. 8-9 Gibraltar naar Antwer pen Eemdijk, 8-9 Bermuda gepass. naar Antwerpen Eemland, 8-9 van Buenos Aires naar Montevideo Felipes, 7-9 van Padang naar Pladju Friesland (KRL), 9-9 te Belawan Gaasterkerk, 8-9 van Genua naar Port Said Groote Beer, 8-9 270 mijl oost-noordoost van Kaap Race naar New York Hector, 8-9 van Oran naar Malaga Helder, 9-9 te Maracaibo Helena, 9-9 te George town Hydra, pass. 8-9 San Salvador raar Port au Prince Ilos, 8-9 van Brunsbuttel naar Gothenburg Jagers fontein, 8-9 590 mijl noord van St Helena naar Kaapstad Johan van Oldenbarne- vcld, pass. 8-9 naar A'dam Kotabaroe, 10-9 te Port Said verwacht Kota Geleh, pass. 8-9 ten zuiden westpunt van Kreta naar R'dam Kertosono, 8-9 van Cal cutta naar Penang Llnge, pass. 8-9 Kaap Finlsterre naar Dakar Lawak, 8-9 van R'dam naar Hamburg Loe- nerkerk, pass. 8-9 westpunt Kreta naar Port Said Lieve Vrouwekcrk, 8-9 van Aden naar Massawa Malea, pass. 8-9 Sabang naar Singapore Marpessa, 13-8 te Singapore verwacht Meerkerk, pass. 8-9 Finlsterre naar Boulogne Meratus, 9-9 te Singapore verwacht Mitra, 8-9 te Aruba verwacht Modjokerto, 8-9 van Surabaja naar Makassar Molenkerk, pass. 8-9 Kaap St Vincent naar Ant werpen Muiderkerk, 9-9 te Melbourne Murcna, 8-9 dwars Scillys naar Singa pore Myonia, 4-9 te Berre Merwede, vertr. 9-9 n.m. van Antwerpen naar La- pallice en Houston Meliskerk, pass. 9-9 Malta naar Port Said Nieuw Am sterdam, 8-9 van New York naar R'dam Noordam, 8-9 160 mijl oost ten zuiden van Kaap Race naar R'dam Oranje, pass. 8-9 Oporto naar Southampton Oranjestad, 8-9 van Madelra naar La- guaira Oberon, 8-9 van Philadelnhia naar New York Oranjefontcin, 8-9 van Port Elizabeth naar Kaapstad Poelau Lsut, 7-9 te Belawan Prins Philips Willem, 8-9 van Hamburg naar Ant werpen Prins Willem van Oranj.c 8-9 te R'dam Radja, pass. 8-9 Santa Maria naar Halifax Ridderkerk, 8-9 van Beira naar Dar es Salaam Riouw, pass. 8-9 Finlsterre naar Marseille Ruys, 8-9 van Hongkong naar Kobe Rondo, nass. 8-9 Minikoy naar Suez Rlinkerk, 9-9 te Fremantle Salland, pass. 8-9 Ouessant naar A'dam Saroena, 8-9 van Miri naar Singapore Sinekep, 8-9 van Tandjong Priok naar Belawan Stad Maastricht, nass. 8-9 Lissabon naar Lt- vorno Straat Malakka. 10-9 te Penang verwacht Sumatra, 8-9 van Makassar naar Singapore Sarpedon, 8-9 n.m. van Oranlestad naar Porta Cardon Sllln- doenS, 7-9 van Belawan naar Mauritius Stad Maassluis, 10-9 te Wabana ver wacht Telamon, 9-9 te Willemstad Tiba, pass. 8-9 Fernando Noronha naar Santos Tiinanas, 9-9 te Lourenzo Mar- quez Veendam, 8-9 670 mill west van Scillys naar New York - Waterman, 8-9 te Crirtobal Willem Ruys. 9-9 tg Tandlong Priok Zeeland (KRL), 9-9 te Colombo.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2