Rumoer om het rederijkersstuk „Gemeenteraad van Wielewaal" De Turkse luchtreizigers zijn Rie Kostelijk dankbaar Bloemenveiling „W.-Friesland" Beroepstoneel kwam dikwijls de stad bezoeken Nu eindelijk een eenvoudige service bij de DHY Leden van ,01ympia' in het nauw FELLE BRAND IN ENKHUIZEN Tito sprak tot oud-strijders Als een kleine Ata- türk in Ankara Vit de geschiedenis van Den Helder (13) Post voor matrozen bij de oefening Mariner Bekroningen Utrechtse Paardedagen Kauwgommetje en sigaret Australië verlaagt zijn belastingen Het graf van Petrus niet gevonden Geen zeep DONDERDAG 1(1 SEPTEMBER 1983 WU MENSEN van de moderne twintigste eeuw denken geen ogenblik na, als we het knopje van de radio omdraaien en een door ons gewenst programma uit een onnoemelijk groot aantal stations kunnen kieren. Evenzeer is he voor ons een wet van Meden en Perzen dat we desge- wenst tweemaal per week ,n de bioscopen een nieuw programma kun- nen zien. Doch als we ons m de toestand van een kleine eeuw geleden willen verplaatsen, dienen we voor ogen te houden, dat al deze voor ons ro vanzeltsprekende dingen nog niet waren uitgevonden. ken. Bijvoorbeeld die van de Vereni ging ter Verbreiding van de Waarheid, waar iedere Vrijdagavond christelijke boeken werden uitgeleend. Leesgeld was er niet, per seizoen moest men een verplichte catalogus a 15 cent aan schaffen. Dan waren er twee Christe- lijke volksbibliotheken, gevestigd in het Gebouw voor Evangelisatie en in het gebouw van da Christelijke Jongo- lingsvereniging. Ook deze „particuliere" bibliotheken mochten zich in een grote belangstelling verheugen. Ook zangverenigingen en zangscholen waren ruim vertegenwoordigd. Wij we ten van het bestaan van een vijftal zangverenigingen en van twee zang scholen. Uit verslagen blijkt, dat. juist mensen van „de mindere stand" lid waren van deze verenigingen, waaruit blijkt dat „deze mensen oog en oor veM hebben voor het schoone". De bekend ste zangvereniging was „Cecilia" die een zestal uitvoeringen per seizoen gaf op Zondagavonden, terwijl de zang school „Euphonia" vooral door jongere mensen werd bezocht, die zich de edele zangkunst eigen wilden maken, om daarna lid te worden van een van de verenigingen. Volksontwikkeling TN het „Strooien Dorp" hield de heer Rinner in het „gebouw voor gods dienstige en zedelijke ontwikkeling", dat in de Vijzelstraat stond, elke Dins dag „avondvoorlezingen ter bevordering van volksbeschaving en volksgeluk". Eens per veertien dagen hield de Lu therse dominee J. H. Sonstral op Vrij dagavond in het kerkgebouw zijn „His- CR WAS In het Nieuwediep van 1865 een heuse rederijkerskamer. Zij heette „Olympia" en voerde als zin spreuk „niet volmaakt". Nu hadden de rederijkerskamers fn het algemeen sinds hun ontstaan in de middeleeuwen een hele ontwikkeling doorgemaakt. Oor spronkelijk was hun doel zelf schep pend werk dus gedichten, toneel spelen enzovoorts te produceren. Onze Nederlandse literatuur dankt me nig fraai werk aan de bedrijvigheid van de rederijkers, waartoe (bijvoor beeld) Bredero en Spieghel behoorden. Doch In 1865 waren alle redrjjkerska- mers min of meer op hetzelfde punt aangeland: het waren niet veel anders meer dan declameer- en toneelvereni gingen. die de op te voeren stukken bil de een of andere uitgever bestelden. Zo had „Olympia" in April 1865 nog een mooie opvoering gegeven van „De Kantooropstand, of De Middenweg is de beste" en in September een goed- ontvangen uitvoering van „26 April 1885". een namiddag op en naast het telegraafstation in een provinciestad", dus voor die tijd een hoogst actueel on derwerp. Doch na September zag men de rest van het jaar vergeefs uit naar een nieuwe uitvoering.... Dat kwam omdat er iets bijzonder? aan de hand was. Van de hand van een stadgenoot, wiens naam in de his torie verloren is gegaan, was namelijk e«n stuk voor rederijkers verschenen, getiteld „De Gemeenteraad van Wiele waal". Als we de beschouwingen over dat stuk mogen geloven, stak het be hoorlijk de draak met de edelachtbare heren leden van de raad van Wielewaal, net zoals de verslaggever dat in Else- viers Weekblad met de Raad van Zwin deren pleegt te doen. De rederijkers van „Olympia" waren er allemaal vóór, dit stuk te spelen. Ze vonden het prach tig, de rollen werden verdeeld en de studie begon. Maar na een maand be gon de één na de ander terug te krab belen. Ineens voelden ze niets meer voor het stuk Het bleek, dat diversen van de mede- spelenden het stuk hadden laten lezen door leden van de Heideree Gemeente raad. die meenden er zichzelf in te her kennen. Er werd dus achter de scher men wat gewerkt met intimidatie en er werd wat gekonkeld, zodat het stuk n-i e t werd opgevoerd. Voordat een ander stuk was gekozen en ingestu deerd. waren weer een paar maanden voorbij, en de opvoering in het begin van 1866 rammelde: geen rolvastheid, geen flux-de-bouche, te veel jong ma teriaal, kortom. Olympia deed haar spreuk „niet volmaakt" eer aan. Maar ook de gemeenteraad bleek niet vol maakt te zijn en bij de opening van de spoorlijn naar Alkmaar werd speciaal vermeld, dat behalve de leden van ae gemeenteraad van Den Helder, ook de gemeenteraadsleden van Wielewaal ge nodigd waren.... Naast dit gezelschap was er nog een ander, 't gezelschap „Ernst en Scherts", dat van iets minder standing was, doch ook driemaal per jaar uitvoeringen gaf in het Herenlogement van de heer C. Pedroli aan het Westplein; een over blijfsel van dit logement stond tot in de oorlog nog op dezelfde plaats. Veel beroepstoneel 7EKER TWEE. meestal zelf driemaal per maand kwam het beroepstoneel naar onze stad. Vaste bespelers van Tivoli waren de heren Boas en Judeis wet drama's en „vaudevilles". De uit voeringen waren van behoorlijke duur. Vóór de pauze werd een groot stuk van vier bedrijven gegeven met als nagift nög een één-acter. Zo vermeldde het programma van 23 October het grote vaudeville in vier bedrijven „Fa- detta, de kleine Toverheks" en de één- acter „Adam en zijn Waschvrouw". Be halve dit gezelschap waren ook de Haagse Koninklijke Hollandsche Tone listen" hier geregelde gasten. De zaal van „Tivoli" had een capaciteit van vijfhonderd mensen en de entree be droeg één gulden. In prijzen van tegen woordig omgerekend zou dit zeven gul den zijn, dus een nogal forse prijs. Ge zien het feit, dat deze toneelgezelschap- Pen sieeds terugkeerden blijkt de re cette steeds voldoende te zijn geweest. Met een boekje in een hoekje" ad verteert de Openbare Leeszaal en bi bliotheek steeds. Ook nu wordt het winterseizoen als leesseizoen beschouwd, doch hoeveel meer gold dit voor die dagen van weleer zonder radio en zon der bioscoop. Behalve de Nutsbiblio- theek waren er nog diverse bibliothe- lN. ons vorige artikel schreven wij voornamelijk over de Maat schappij tot. Nut van het Alge meen. en haalden daarbij aan, dat het verenigingsleven in Den Helder bloeide. Onze belofte om daar iets over te laten horen wil len we meteen maar inlossen. Behalve over de verschillende verenigingen zullen we iets ver tellen over volksvermaak en volksontwikkeling. van de Duitse Bond behandelde. De Burgersociëteit „De Eendragt." greep iets hoger en hield „Litteraire Soirees", waarop schrijvers van buiten de stad kwamen voorlezen uit eigen werk. De schrijver van de nog steeds gelezen Over-Betuwsche Novellen, de heer Cremer, kwam bijvoorbeeld zijn „Pamv- veerke" voordragen. Maar ook was er nog vermaak van grover aard. Jongstleden Zondag wa ren wij al bramenzoekend in CaK lantsoog. waar het kermis bleek te zijn en een groot aantal mannen om beur ten een knuppel wierp tegen een ton, die tussen twee touwen was opgehan gen. De bedoeling was, de ton kapot te „knuppelen". Een veelverbreid volks vermaak, dat vooral door de kasteleins werd georganiseerd, was het „kat-knup- pelen", waarbij een kat in de ton werd gestopt en dus mettertijd de „kat uit de ton geknuppeld" werd. Zo'n evene ment vond in onze gemeente elke week wel hier of daar plaats. Dan was er vrijwel iedere Zondag avond bal in de diverse logementen en herbergen, waarbij vooral „De Tuin tjes" op Huisduinen op de plaats waar nu het tehuis voor ouden van da gen staat favoriet was. Daar kon men. al minnekozend, over dijk en strand heewandelen (het strand begon waar nu Kaap Hoofd is), men kon er gezellig zitten en dansen (muziek en den dans vrij) en zich tenslotte door een met één of twee paarden bespan nen rijtuig naar Nieuwediep terug ia- ten rijden. Het aantal van zulke dans gelegenheden in Den Helder en Huis duinen bedroeg ten naastebij tien. zo dat we mogen concluderen dat de dans- lust er met de jaren minder op is ge worden. WU hopen een indruk te hebben Re torische Avondstonden", waarin hij te-1 geven van de mogelijkheden tot ont- ruggreep op de oude geschiedenis, zo- spanning in het Nieuwediep van een als bijvoorbeeld het ontstaan van de 1 driekwart eeuw geleden. Vermaak in „Duitse Orde" en de „Maltezer Rid- I een stad „in Gaslicht", die half zo groot ders". of waarbij hij geschiedenis van actuele importantie, zoals het ontstaan was als thans, maar waar het hart van de wereldhandel klopte. Te Enkhuizen heeft vannacht in Schejik's Emailleerinrichting aan de Paktuinen een felle brand gewoed waardoor een grote schade werd aange bracht, die op f 50.000 moet worden ge steld. Hoewel nog niet met zekerheid een oorzaak bekend is, meent men dat deze gezocht moet worden in een met olie gestookte emailleer-oven. Het feit. dat de twee meter lange, ijzeren schoor steen van het dak was afgeslagen, wekt het vermoeden dat zich in de oven een explosie heeft, voorgedaan. De Enkhuizer brandweer, die snel ter plaatse was, stond voor een gevaarliike taak, omdat zich naast het brandende perceel een opslagplaats van zuurstof- en actyleencylin'ders bevindt. Men slaagde er echter in dit materiaal tiidig te verwijderen. De verzekering dekt de materiële schade. Sluitingen voor mail, uit te reiken te Portland aan opvarenden van Hr Ms torpedobootjagers Evertsen en Korte- naer, te Portsmouth aan opvarenden van Hr Ms fregatten Van Anistel, De Bitter en Jan van Brakel en van Hr Ms patrouillevaartuig Queen Wilhel- mina: 16. 18 en 21 September te Am sterdam, alle drie dagen om 17.00 uur. Sluiting voor mail, te Portsmouth uit te reiken aan opvarenden van Hr Ms onderzeeboten Walrus en Zeeleeuw; 12, 16 en 18 September te Amsterdam, alle drie dagen om 17.00 uur. Adressering als volgt; naam. rang of kwaliteit, marinenumrner aan boord van Hr Ms.(volgt de naam van het schip) Amsterdam C.S., Marine. De naam van de haven, waar de mail wordt uitgereikt, dient niet te worden vermeld. Op de jaarlijkse Utrechtse Paarden dagen werden gisteren o.m. de volgen de bekroningen toegekend; Hengsten Gelders type (oud), eerste premie; Ka- rolus van Wittenstein, eigenaar Heng- stenassociatie „Schagen en omstreken"; Merriën Gelders type (jong), eerste premie: Orselij. eigenaar Jb. Struijff te Burgerbrug; Hengsten Gronings type (jong), eerste premie: Otinko, eigenaar C. Kuiper te Heerhugowaard; Merriën Gronings type (jong), eerste premie: Oleny. eigenaar J. Nieuwhof te Mid- denmeer; Merriën Gronings type (oud), eerste premie: Mediana, eigenaar A. de Visser te Texel. f HMf Tito sprak tol een kwart mil- lioen oudstrijders in Okroglivu nabij de Italiaanse grens. Vele mensen liepen met spandoeken. Een oude vroutv toont een groot portret, waarop haar vier zoons staan afgebeeld, die in de laatste oorlog zijn gesneuveld. Leed en oorlogsver achting staan in haar ogen te lezen. Een Chinees communistisch vaartuig heeft gisteren gevuurd on een sloep van de Engelse Marine, die in de monding van de Parelrivier. Zuid-West van Hong kong, patrouilleerde. Zes leden van de bemanning van de sloep zijn om het leven gekomen. Australië zal voor het belastingjaar 1953/54 zijn heffingen aanzienlijk ver lagen. De inkomstenbelasting gaat ge middeld met 1214 procent omlaag, ook de vennootschapsbelasting wordt ver minderd, de omzetbelasting zelfs voor een deel afgeschaft. In totaal raamt men de verlagingen op 118 millioen pond sterling bij een begrotingscijfer van 982 millioen. Tweehonderd milli oen wordt uitgegeven voor defensie. „^JUALLA, Munnever, Memduha en Perihan". zal voor U ongetwijfeld aliacadabra zijn. En toch is het als met alle ingewikkeld schijnende za ken een dood-simpele aangelegenheid. Het zijn de voornamen van vier van de negen Turkse meisjes, die zeven weken lang van een Alkmaars meisje, mej. Rie Kostelijk, een opleiding hebben ontvangen als stewar dess. Zo vreemd als deze namen ons thans in de oren klinken, zo vreemd waren ze ook voor de chef-stewardess van de KLM. toen ze begin Juli liet leslokaal in Ankara binnenstapte en de lijst van leerlingen ter hand nam. De nieuwe lerares nam haar toevlucht tot een hulpmiddeltje. Achter de naam Mualla zette ze tussen haakjes „knap en zwart", achter Perihan kwam te staan „grote neus". En met die signalementen gelukte het de meisjes de eerste dagen uit elkaar te houden. Mej. Kostelijk is chef-stewardess van de instructie en het was zowel voor haar als voor de KLM een vererende uitnodiging om in Ankara de eerste stewardessen op te leiden voor de Turkse luchtvaartmaatschappij, de DHY, Devlit Hava Yollare, wat zoveel betekent als Staatsluchtlijnen. „U moet Turkse stewardessen oplei den", had men mej. Kostelijk verteld en dat was het enige wat ze wist toen ze begin vorige maand in Ankara arri veerde. Eigenlijk wist ze niets van de eisen, die men aan de Turkse meisjes wilde stellen en al evenmin hoe de service op de Turkse vlieglijnen was. Dat laatste bleek gauw genoeg te zijn opgelost. Wanneer de passagiers in het vliegtuig hadden plaats genomen kwa..i de boordmecano de riemen con troleren en de kaartjes knippen 1) en voor de rest mocht de reiziger zich zelf vermaken. liet kauwgommetje, het sigaretje, die klein? attenties, die de passagier zich thuis doet voelen en waardoor hij het idee krijgt een graag geziene gast te zijn, ontbraken nu juist op de overi gens voortreffelijke en door deskundig personeel gevlogen Turkse lijnen. Deze figurlijke boeketjes bloemen is mej. K< stelijk in Turkije komen brengen. 2e heeft de meisjes geleerd wat er van haar wordt verlangd als stewardess. Ze heeft ze alles via een tolk, wat het lesgeven niet bepaald vergemakkelykte, omdat er geen contróle mogelijk was 1 geleerd wat het begrip service be- tekent er op gewezen, dat het belang rijk is een antwoord te weten als de passagiers onderweg iets vragen over de route of over de aansluitingen en in grote trekken de babyverzorging aan boord van het vhcgtuig behande d. Aan dit laatste is men echter nog met toe De Turkse luchtreizigers moeten het voorlopig met het kauwgom en de sigaret doen en dat ze daarover reeds „in de wolken" zijn, bewijzen de stapels brieven, die bij de DHY binnenkomen. De president-directeur Riza Bey Cer- gal heeft het goed gezien, dat de Turk se luchtlijren een andere weg moesten volgen. Niet wat de route betreft, maar wat de service aan de passagiers aan gaat. Het is eigenaardig, dat men in het land van de grote Atalürk, waar over in 1935 reeds een vrij intensief luchtnet lag, zich nooit aan dit toch zo belangrijke onderdeel iets gelegen heeft laten liggen. Eén keer schijnt er een proef met stewardessen genomen te zijn en toen die niet beviel heeft men deze dienst niet meer in dc prac- tijk toegepast. Na de komst van dc nieuwe presi dent-directeur, meneer Riza Cergal, is daarin verandering gekomen. Een van zijn eerste maatregelen was de KLM te verzoeken de opleiding van de eer ste stewardessen te verzorgen en zo kwam het, dat mej. Kostelijk op 3 Juli in het vliegtuig naar Istanboel stapte, om vandaar per Dakota, het enige type, dat de DHY in dienst heeft, naar Ankara (klemtoon op de eerste letter greep) te vliegen. r\AAR kwam ze tegenover Mualla, Sabaha en Perihan te staan, aardige en hartelijke meisjes, maar toch met een onmiskenbaar Aziatische denkwij ze. Er was er niet een, die gedurende de cursussen, welke in plaats van drie, zeven weken in beslag bleken te ne men, ook maar één vraag stelde. Herhaaldelijk drong mej. Kostelijk er op aan dat de meisjes zouden vra gen als ze iets niet hadden begrepen, maar een glimlach was het antwoord. Tot op de laatste dag. Toen ging een van de nieuwe stewar- dessen staan cn stelde een vraag: „Ge- i looft U in God?" Het had al die weken achter de gesloten gezichten gebrand. Zou deze vrouw uit Holland, zou zij als niet-Moslem in een God geloven? Voor de meisjes was dit een obsessie geworden en één van haar was het ten slotte, die op de allerlaatste dag de stoute schoenen aantrok. Mej. Kostelijk heeft op Oosterse wij ze de vraag met een wedervraag be antwoord, want ze zag zeei terecht in, dat een discussie over Bijbel en Koran nooit tot een bevredigend einde zou kunnen worden gebracht. standig en even gewoon als een trip naar Tokio vindt mej. Van Voorthuy- sen het om een stuk zeil te kopen en dat met veel passen en meten in de W.C. te frommelen. Ze zijn gewend zichzelf te redden. Of dat nu in Ankara is, in Buenos Aires of in Amsterdam. In de kamer van mej. Rie Kostelijk vind i we herinneringen uit alle de len van de wereld. Een beeldje uit Bangkok, een vaasje uit Zwitserland en pulletje uit Rio. „Maar Turkse koffie kan ik U he laas niet aanbieden", zei ze veront schuldigend. „Het apparaat, dat daar voor dienst moet doen heb ik van mijn T9rkse leerlingen cadeau gekregen, doch ze moeten het mij nog nasturen". We hebben het dus met gewone Hol landse koffie moeten doen en onderwijl gehoord welk een fascinerend en con trastrijk land Turkije is. Istanboel. de levendige havenstad met haar Het graf van de apostel Petrus is niet gevonden, verklaarde de archeo loog prof. Carlo CecheUi onlangs in een lezing aan de Universiteit van Rome. Zoals men weet maakte Paus Pius in zijn kerkboodschap van 1950 bekend, dat het graf van de apostel gevonden was maar dat mer, de beenderen, die er in lagen, niet had kunnen identifi ceren als zijnde die van Petrus. In December 1951 verklaarde inmiddels een archeodoog, dat zekere stoffelijke resten, die bii de opgravingen waren aangetroffen, met „morele zekerheid" aan de apostel Petrus toebehoorden. Dit bestrijdt nu prof. Cechelli. die als grond voor ziin mening o.a. laat gel den. dat keizer Nero de lichamen der christelijke martelaren als fakkels in het keizerlijke park gebruikte. Het lichaam van dc gekruisigde Petrus is met grote zekerheid a£s fakkel ge bruikt. verklaarde de hoogleraar. BRITSE „GUERRILLA"-STAKING DUURT VOORT De gisteren gehouden urenlange be sprekingen. om een einde te maken aan de „guerrilla"-staking van ongeveer 4.500 Britse electriciëns, zijn vastge lopen. Het ministerie van Arbeid maakte bekend vastgesteld te hebben, dat „er geen voor beide zijden aanvaardbare grondslag voor regeling van de ge schilpunten" bestaat. i De veiling van 9 Sept. 1953 gaf het beeld van het aflopen van het lever baar-seizoen. Voor leverbaar waren I aangevoerd 880 manden, waarvan een prachtige baai, die Rio ver in de scha- groot gedeelte irissen in diverse soor- duw stelt en Ankara, hel regerings centrum; het zijn steden, die duidelijk demonstreren hoe snel het land in op komst is sinds wijlen Atatürk zijn mo derne hervormingen invoerde. Men ziet zijn beeltenis in het kleinste huis en in de grootste magazijnen en men zou al een heel slechte beurt maken wan neer men een Turk vertelde nog riooit van deze grote mens te hebben ge hoord. De enige grote verkeersader in Ankara heet hoe kan het anders? de Atatürk-boulevard. Het is de weg van contrasten. In de villawijk ziet men er mondaine vrouwen lopen, net zoals op Fifth Avenue en even buiten de stad, waar de woestijn begint komt men op diezelfde boulevard een vrouw op een ezeltje tegen Hemen hutten en prachtige flats, moderne transport middelen en geen service. RIE KOSTELIJK 7 weken Ankara Zij, die gewend is aan druk kwet terende leerlingen die onophoudelijk vragen: „Wanneet gaan we vliegen, gaan we nog naar New York en krij gen we gauw'een uniform?" heeft zich even aan de Oosterse geslotenheid moe ten aanpassen. Desondanks is haar verblijf in An kara gekenmerkt geweest door een sfeer van hartelijke vriendschap. „Maar ik ben blij uu weer in Am sterdam te zijn", lachte zij, toen we haar bezochten. Mej. Kostelijk bewoont met een collega, chef-stewardess Nila van Voorthuysen een gezellige flat in de Waldeck Pyrmontlaan Dat is de veilige haven voor deze twee lucht vaartvrouwen, die elkaar in maanden niet zien als de een in New York zit en de ander op Biak. Het zijn soms vreemde afspraken, die ze met elkaar maken: „Als jij uit Rio terugkomt, ben ik net weer uit Tokio en dan kunnen we samen een avond naar Tuschinski' Vo.u haar is het de gewoonste zaak v.,o de wereld. Haar beroep maakt divx jonge vrouwen zelf- In de glanzende Dakota's d,c van de ene hoek van het land naar de andere kruisen was voor de komst van mej. Kostelijk geen stukje zeep te bespeu ren. Zelfs in de toiletten niet, waar ook een handdoek en papier ontbraken. Als een Atatürk in liet klein is dit Alkmaarsc meisje begonnen dc DHY op haar manier te moderniseren. Zij bepaalde zich niet uitsluitend tot de jpleiding van de stewardessen, maar liet ook positiemeldingen druk ken, bestelde in Cairo lucifers met de naam van de DHY er op. gaf aanwij zingen voor de samenstelling van de inhoud der EHBO-kisten cn adviseerde de luchtvaartmaatschappijen in vele andere zaken. De brieven van de ver raste passagiers zijn het bewijs, dat de komst, van mej. Kostelijk'i.aar Tur kije reeds haar vr. zhten heeft afge worpen. Zij zal het contact' met, de Devlit Hava Yollard niet verliezen, want i.et is de bedoeling, dat zij eens per half jaar het cabinepersoneel controleert en eventueel verdere aanwijzingen geeft. Voorlopig zal zij zich weer gaan be moeien met de opleiding van de ste wardessen voor de New York en Zuid- Amerika-route. Mej. Kostelijk is blij weer in Neder land te zijn,, maar één ding heeft haar gespeten. Dat zij met tegenwoordig kon zijn bij het. Beyranfeest. dat vandaag begint. Het is een offerande-feest, waarop degenen, die het zich kunnen veroorloven een lam slachten, daarvan de ene helft behouden en de andere schenken aan de armen, die langs de deuren komen. Doch een bezoek aan het ouderlijk huis in de Roemer Visseherstraat is na die omzwervingen ook veel waard.... ten. Voor de vrije veiling waren aan gevoerd 580 manden, die hun weg von den naar de broeiers. De plantgoed veiling gaat in kwaliteit vooruit. Vele partijen ondermaats plantgoed gaan rechtstreeks voor overname aan het Surplusfonds. Het veilen hiervan heeft toch geen zin. De noteringen wa ren als volgt: Brilliant. Star Max 11-12 7.60; Elec- tra 10-11 3.20: Mr v. d. Hoef! 11-12 3.70, 10-11 2.90; Peach Blossom 12 op 6.20, 11-12 5.90; Progression 10-11 3.90: All Bright 11-12 4.80; Bartigon 11-12 3.70—4.20; Clara Butt 11-12 2.90; Edith Eddy 11-12 4.40; Golden Age 12 op 8.60; Korneforus 12 op 7.30; Krel. Triumph 12 op 4.40, 11-12 3.40; Lode- wijk XIV 11-12 4.30; Nivea 12 op 5.70; Olga 12 op 7.10; Orange Wonder 12 op 7.00; Pierson Parquit 12op 5.00, 11-12 5.10; Rose Copland 12 op 3.60, 11-12 3.70—3.30; Rijnland 12 op 3.70, 11-12 1.20; Ursa Minor 12 op 6.20; Will. Pitt 12 op 3.503.70, 11-12 3.30; Wintergoid 12 op 7.50, 11-12 6.10; Iris Wedgewood 10 op 6.10—4.00, 9-10 1.20—1.80, 8-9 0.40 —0.80; II. C. v. Vliet 8 op 4.40—6.30, 7-8 2.30—2.60, 6-7 0.40—0.60; White Ex celsior 8 op 0.90—1.30, 7-8 0.70—0.80, 6-7 0.40White Perfection 8 op 1.302.00, 7-8 1.30White Superior 8 op 1.90, 7-8 1.70, 6-7 0.50; Yellow Queen 6-7 2.10; Golden Emperor 8 op 6.90, 7-8 5.90, 6-7 2.60. Plantgoedveiling: Apricot Yel low 0.55, Boule de Neige 0.60, Brilliant Star 1.00—2.40, Coul. Cardinal 0.85— 1.20, Cram. Brillant 0.60, Cullinan 0.32, Electra 0.45—1.00, Fred. Moore 0.50, Gen. de Wet 0.90—1.80, Ibis 0.55, Jong Oranje 0.34—0.30, La Reine Max 0.34, Mr v. d. Hoeft 0.401.00, Murillo 0.36 —0.60, v. d. Neer 1.80, Oranje Nassau 1.302.00, Peach Blossom 1.401.70, Pelikaan 0.32, Prosperity 0.50, Schlegel Max 0.70—0.80, Schoonoord 2.10, Thee roos 0.38—1.30, Triumphator 0.751.30, Witte Valk 0.40, Bandoeng 1.40. Barti gon 0.50, Campfire 0.40—0.85, Carrara 0.75, Clara Butt 0.44, Copland 0.80, Crown Imperial 0.48, Dillenburg 0.40, Eclipse 0.85, Edith Eddy 0.751.10, v. d. Eerden 0.55—1.00, Early Bartigon 0.75, Fantasy 0.32, Feuerzauber 0.45. Golden Harvest 0.852.10, Hillegarda 1.50, Kleurenpracht 0.70, Korneforus 2.50, Krel. Triumph 0.85—1.10, Lustige Witwe 1.70, Malta 0.45, Motherday 1.40, Madam Lefeber 3.30, Ph. Snowden 0.60, Pr. Elisabeth 0.40, Pride of Haarlem 0.32, Prunus 1.00, Pax 1.50, Rose Cop land 0.40—0.80, Rijnland 0.60, Scarlet Admiral 0.60, Sonja .70, Sunshine 1.40 —1.60, Telescopium 0.70, Themis 0.32, Thérèse 0.65, Violet Queen 0.32, White Sail 0.38—0.65, Will. Copland 0.32, Will. Pitt 0.40, Yellow Emperor 0.50, Iris Prof. Blaauw 1.00—0.70, Teunuifonium- zaad 125,

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5