Door de blauwe golf van Napels naar Capri - eiland der gelukkigen Farnborough, luilekkerland voor luchtvaartmensen VS moeten douanetarieven en invoerbeperking verzachten Technici uit negentig landen komen er kijken Wil Moskou met de Grote Drie spreken Mondaine muziek als een vloek in de stilte De eerste avond op onze pergola maakte een sprookje tot werkelijkheid Snelle vooruitgang in West-Europa Konijnenziekte teistert België Wensen van de Wereldbank Eisenhower zal streven van de Bank steunen Zes driehoeken is dé stunt Hoge Ilimalayatop bereik GEESTELIJK LEVEN Noorse predikanten naar Zweden BEROEP1NGSWERK DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 IJ KENT de sage wellicht en mis- schien ook niet (meer). Wat heden ten dage de machtige stad Napels is, behoorde zo ongeveer 1000 jaar voor Christus aan Sirene. Deze, de legendari sche vrouw-vis Parthenope, werd vol gens een Grieks inschrift in een steen, gevonden in de fundering van de kerk San Giovanni Maggiore, aldaar be graven. Hoe dan ook, een feit is, dat Napels en zijn stranden, van Misene tot Mi- nerva aan de schone blauwe golf, reeds werden verheerlijkt en bezongen door Virgilius en ook door zijn tijdge noten Ovidius en Horatius. Zij zagen Napels enstiervenNoordelijk eo Zuidelijk van Napels, omspoeld door het diepblauwe water, liggen daar de twee toeristen-eilanden Ischia en Capri. Ik vertelde U reeds, leze ressen en lezers, ons doel was Capri en niets anders, omdat men, met be perkte geldmiddelen en krap toege meten vacantietijd, nu eenmaal niet alles ter wereld kan bezoeken. Dat zou bovendien verkeerd zijn voor het koesteren van onze dromen, die toch nooit alle verwerkelijkt worden. Maar Ischia behoort, mèt Capri, als een onverbrekelijke twee-eenheid bij de legende. Want Ischia met zijn hoog torenende tcrater en Capri (gelukkig zonder krater) waren de twee han den, die de zeelieden in de oude tijden omklemden, nadat ze, door de beto verende lokzangen der Sirenen, in de val waren gelokt, waarna ze dan met hun leven moesten betalen voor hun argeloosheid. Ge kunt vanuit Napels met de trein of touringcar langs de autostrade, vla de Vesuvius en Pompei', naar Sorrento en dan verder met de boot naar Capri. Die tocht zal ook wel haar bekoring hebben, maar als die duurdere reis U niet schikt, ga dan rechtstreeks met de mooie salonboot, dwars door de Golf van Napels. U zult voor die paar guldens heus geen spijt hebben van de trip. <amu/ 1— Kt. V? San Michele, het huis, waar des tijds de auteur van het gelijk namige boek, Dr Axel Munthe, woonde, fyJA EEN UUR bereiken we Sorrento en steile rots. recht uit zee rij zend, waar, hoog boven de waterspie gel, de huizen en hotels zijn gebouwd. Tot onze spijt moeten we Sorrento, nadat wat reizigers aan wal zijn gezet en ook opgenomen, weer verlaten. Hunkerend kijken we over de reling van ons schip naar de mooie stad. Hier aan land te mogen gaan. Maar we mogen volstrekt niet klagen onze hunkering zal immers dubbel en dwars worden beloond; nog maar een half uur en dan stomen we de haven van Capri binnen. Als dan Sorrento allengs vervaagt, lopen we naar de voorplecht, waar het een gedrang is van je welste iedere nieuwe toerist wil Capri zien. „Dét moet het zijn", zeg ik, op een hoge rots wijzend. „Dat stenen gevaarte?" vraagt mijn vrouw. Uit haar vraag klinkt de te leurstelling om het beloofde land. Is dkt Capri?" ,Si, signora", zegt een matroos, die naast ons staat. Maar dan, een kwartier later, doe men vanuit de grauwe rotswanden de omtrekken op van de hulzen, van on der tot aan de top. Weer wat later zien we dat die huizen gekleurd zijn rose, blauw, geelMijn vrouw laat een gerekt „ohhoren. En dan, na tien minuten, laat de stoomfluit van ons schip een vreugdekreet sner pen. We stomen langzaam de haven van de Marina Grande binnen. Op de lange aanlegsteiger wemelt het van mensen. Rappe matrozenhan- den werpen de trossen en binnen en kele minuten liggen we gemeerd. Tussen het bonte gewoel van rijk uit gedoste portiers, die hun hotels aan prijzen, vissers, matrozen en toeristen, werken wij ons naar de havenkant. De haven op het eiland Capri alleen al is een juweel met de vele karakte ristieke winkeltjes en de visserswo ningen, tegen de helling der rots ge bouwd. QNDANKS de eenzame ligging daar midden in zee, is het eiland volstrekt niet primitief wat de accomodatie be treft. Integendeel, al zijn er nog altijd de Phoenicische trappen met de 771 in de rotsen uitgehouwen treden uit de tijd van keizer Tiberius, er is ook een kabelbaan de Funicolare. We wor den in het leuke speelgoedtreintje met een matige gang de steile rotsen opgehesen, dwars door de bloeiende wijngaarden en tussen oleanders door. Als we uit het treintje stappen, staan we op een plein, de Piazza Campa- nila. Daar staan we, met onze drie zware koffers, die we, uit zuinigheid, zelfs overal hebben gesjouwd, omdat die zwerver uit Napoli met zijn rode neus het niet onder de 500 lire wilde doen. Maar dan blijken we opeens te zijn opgemerkt door een troep haveloze jongetjes met bruine, blote benen, een troep vagebondjes, die op de trappen van de kerk zitten. „Penuione, signore?" vraagt een knaap van een jaar of zeven. Zijn donkere ogen zien mij aan, terwijl zijn kleine vuile knuistjes al twee koffers hebben gegrepen. Ik stel m(jn Italiaanse woorden- fabriek uit het aangeschafte boekje „Wat en Hoe moet ik het zeggen in Italiaans" in werking. „Quanto costa?" vraag ik. „Two hundred lire", klinkt prompt het antwoord, als ik zeg dat we op de Via Tragara moe ten zijn. De kleine schelm zijn Engels is niet slechter dan mijn Italiaans. „All right", zeg ik. „Villa Luisa", Hij en zijn broertje, die hij eerst aan ons voorstelt: „My brother", slingeren onze koffers op de smalle schouder tjes en snellen ons vooruit. PEN REIS naar Zuid-Italië zou niet volmaakt zijn, indien men, na nome bezichtigd te hebben, Capri niet zou bezoeken. De andere ochtend zitten we in een touringcar, die ons naar Napels voert. Het is een pracht tocht, herg op, berg af langs de kust van de Thyrreense Zee. Eigenlijk is dit de streek van de troosteloze Pontijnse moerassen, welke evenwel onder het bewind van Mussolini zijn drooggelegd beslist een goede daad van de Duce. Later, als we terug gaan naar Rome, maar dan per trein, rijden we dwars door het vlakke gebied een uitgestrekheid, die in Holland vette weiden met fris groen gras zou zijn, terwijl het hier een vrijwel kale en verschroeide vlakte is door de onbarmhartige zonnestra len. Maar met de touringcar kijken we er van de hoge autobaan op neer en de vele dorpen in de hergen met de groene wijngaarden bieden heel wat afwisseling. Het is een tocht van vier uur en omdat het die dag Zon dag is, zijn de bewoners allen op de been, gekleed in fleurige kleder drachten. In het plaatsje Gaëta, hoog op een rots boven de Golf van Gaëta, pauseren we om koffie te drinken. Er staan op deze plaats wa gens, volgeladen met trossen goud-groene druiven eigenlijk de bloe men van Zuid-Italië. Later zal blijken, dat de bevolking voor haar gasten ook die waarde er aan toe kent. Knappe meisjes lopen rond met korven vol van de heerlijke vruchten, die ze pas hebben geplukt. Met gracieus gebaar en lachende monden bieden ze de toeristen haar heer lijke lading aan. „Prego, signora, signore!" roepen ze met melodieuze stemmen. We behoeven niets te betalen; een gastvrij gebaar van schone meisjes. QNZE slaapkamer komt uit op een terras van wel vfjf meter breedte de pergola! Van hier hebben we een magnifiek uitzicht op het eiland en de zee. De zuilen van de pergola zjjn omslingerd met wijnranken van het ,,dak", dat bestaat uit latwerk, han gen de druiventrossen, die daar bloeien en verdrogen. We kijken gefascineerd naar dc zee omlaag waar, rechts, de Marina Piccola (de kleine kust) moet zijn. Links van het eiland torenen de drie Faraglioni, een rotsengroep. Daar, zowel als bij de Marina Piccola, moet het heerlijk zwemmen zijn in het diepblauwe water. Morgen gaan we er heen. Op verschillende hoogten hangen letterlijk de gepleisterde hul zen met hun tuinen tegen de rotsen. Die eerste avond weten we niet goed wat we het eerste zullen gaan doen. Onze magen beginnen te knagen (de lunch van de eerste dag op Capri heb ben we al standvastig overgeslagen). Maar een niet te duur diner zullen we toch werkelijk moeten nemen. Toch blijven we die allereerste avond nog toeven op onze pergola, ondanks onze vragende magen. Misschien komt het wel omdat we zelf in onze moderne woning in Den Haag een balcon achter ons huis hebben, waar men niet kan lopen alvorens de keukendeur te heb ben gesloten, doch we zijn belden ver liefd op de vijf meter «"rede pergola. U hebt ze zelf ook waarschijnlijk wel eens met critische blik bekeken, lezers, de schilderijen in de kunstwin kels, waar ge zulk een pergola in een hangende tuin bewonderde. Nu ja... wel mooi.maar.echt.De be toverende „echtheid" van die geschil derde sprookjes hebben we die eerste dag ondergaan des middags de nabij heid der bloemen, die, als het hoog seizoen is op Capri, overal bloeien. De blanke muren van villa Luisa zowel als van het huis der buren, dat een meter of tien lager „hangt", zjjn versierd met guirlandes van rode win gerd. Tussen de stenen van de muur, die de beide villa's scheidt, nestelen zich bosjes myrFTVi en rozemarijn en duizendschoon, waartussendoor zich talloze vlugge hagedisjes voort be wegen. JN DE late avond, na het diner zitten we dan weer op onze pergola. De blauwe baai, diep onder ons. is donker en stil nu en ook de wijde, met diamanten bezaaide hemel boven Capri. Half beneden de rots zien we de verlichte terrassen der vele hotels. Ergens, van een punt op de rotsen, klinken de tonen tot ons door van een jazz-band daar is een dancing en nachtclub. De schelle klanken van het koper vor men evenzovele dissonanten in de natuurlijke stilte van deze godde lijke avond. Het is een onderdeel van de vloek op Capri, waar Axel Munthe in zijn boek ,JSan Michele over klaagt. Deze muzieklijkt ons een ontwijding en het stoort ons geluk die eerste avond. West-Europa heeft in de afgelopen acht maanden grote vorderingen ge maakt en zal in het komende jaar waarschijnlijk weinig of geen economi sche hulp van Amerika meer nodig hebben, zo heeft Harold Stassen, direc teur van het Amerikaanse bureau voor buitenlandse operaties, verklaard. De productie in West-Europa is thans gro ter dan ooit te voren. Met name in West-Duitsland en Engeland is de le vensstandaard aanzienlijk gestegen. In het fiscale jaar dat op 30 Juni 1954 eindigt, zullen de V.S. economische hulp tot een bedrag van 450 millioen dollar aan West-Europa verlenen. De myxomatose, de gevreesde konij nenziekte, die in Frankrijk reeds zulke slachtingen onder de langoren heeft aangericht, is thans ook in België uit gebroken. Reeds zijn op verscheidene plaatsen in het land konijnen aan de kwaal bezweken. Er zijn reeds ziekte gevallen geconstateerd op twintig kilo meter van de Nederlandse grens. De bossen van Houthulst in West-Vlaan- deren, waar de ziekte het eerst werd waargenomen, zijn in enkele dagen herschapen in een waar slagveld, waar de dode konijnen bij honderdtallen ver spreid liggen. Men heeft de ontmij ningsdienst van het leger in deze streek moeten inschakelen om de ka davers, die een gevaar voor de volks gezondheid zijn geworden, op te rui men. De Verenigde Staten kunnen hun dominerende positie in de wereldeco nomie moeilijk in overeenstemming brengen met hun vrees voor buiten landse concurrentie, die tot uiting komt in de handhaving van tarief muren en andere beperkingen van de invoer van buitenlandse producten, al dus de president van de Wereldbank, Eugène Black, in een toespraak tot dc gouverneurs van de Wereldbank en van het Internationale Monetaire Fonds, die te Washington bijeen zijn voor de jaarvergadering van deze instelling. Hij verklaarde, dat deze belemmerin gen verarming van de gehele wereld, ook van de Ver. Staten veroorzaken. Black zette uiteen, dat de recente verbetering van de betalingsbalans- positie van bepaalde landen geenszins de behoefte aan een meer liberale handelspolitiek van de Verenigde Sta ten heeft weggenomen en gaf als zijn mening te kennen, dat het evenwicht in de betalingsbalansverhoudingen pre cair is. Het is volgens Black noodza kelijk, dat Amerika zijn douanetarie ven verlaagt en zijn invoerbeperkin gen verzacht. Black zeide van oordeel te zijn, dat de efficiency in de Europese industrie moet worden verbeterd, zodat de uit voer zal kunnen worden vergroot en Europa zijn producten zal kunnen jJ)E VOORLOPIGE indruk op de luchtvaartshow te Farnborough van hetgeen de Britse industrie op het ogenblik aan luchtvaartmaat schappijen en luchtmachten kan bieden is: Niet zo bar veel nieuws, maar als vanouds veel goeds. Die indruk is overigens voor wijziging vatbaar, want men zal zich pas een enigszins gefundeerd oordeel kun nen vormen als men langer dan zeven uur de bijna 240 stands met materialen, de circa veertig op de grond geëxposeerde vliegtuigen en het ruim twee uur durende voorvliegen van vijf en dertig toestellen zou kunnen bekijken. Dan komt men tot de slotsom, dat deze expositie weer het luilekkerland voor luchtvaarttechnici en vrienden van de luchtvaart is. Dit jaar zijn weer duizenden technici uit niet minder dan negentig landen naar Farnborough gekomen om op de hoogte te raken van hetgeen de Britse luchtvaartmensen weten te presteren. CEN GEHEIM is moeilijk te bewa- I-J ren. Dit wordt wel verre van ge makkelijk als het een nieuw vliegtuig betreft, vooral als het dan nog gaat om knapen als de AVRO „Vulcan - bommenwerper en de Handley Page „Victor'-bommenwerper. Zij staan daar om op een- plek van het vliegveld, waar niemand te dicht bij kan komen, maar waar iedereen ze met het blote oog goed kan zien en natuurlijk met de telelens uitstekend kan fotografe ren. Tijdens het opstijgen en dalen kan men de telelens wel laten rusten, want dan komen deze machines op een afstand van dertig meter op de grond voorbij. Over deze hypermo derne toestellen zijn bijna geen ge gevens verstrekt, maar de buitenland se vakpers weet over deze viermo torige straalbommenwerpers na een tijdje toch wel heel wat te vertellen... 'De „Vulcan", het eerste viermotori ge straalvliegtuig met driehoeksvleugel was de sensatie in 1952. Twee „Vul- cans", drie een-motorige proefkonijn tjes en tenslotte een nieuw lesvlieg- tuig vormden -met zijn zessen drie hoeken tegelijk in de lucht, en in for matie, het stuk van het jaar. Dat was iets nieuws, dat zelfs in de Verenigde Staten nog niet is vertoond en dat zover bekend is, ook achter het „ijze ren gordijn" nog niet is gepresteerd. Wat dit „nummer" aangaat was het inderdaad „The greatest air show on earth". Een verbeterde uitvoering van de „Valiant'-bommenwerper met vier straalmotoren van Vickers-Armstrong heeft juist de eerste vlucht gemaakt en zal hier mogelijk later in de week nog verschijnen. Reusachtig is het viermotorige „Be verley "-vrachtvlieg tuig. Prins Bernhard heeft dit toestel onlangs bij een bezoek aan de fabriek nog bestuurd. De Engelsen zijn in hun sas met het laatste snelheidsrecord van Neville Duke (1171 km p. u.) met zijn Haw- ker-Hunter. Sommige kranten zijn begonnen het levensverhaal van de 31-jarige Duke te publiceren. Paradepaarden van de Britten op het terrein der burgerluchtvaart zijn de „Coniets", de „Viscounts", de „Brit- tannia", de „Heron". Van de De Havil- land „Cornet" verkeersmachine met vier straalmotoren zijn twee series gebouwd, 1 en IA. Het eerste toestel van de derde serie, de „Cornet 2". die groter en beter moet zijn, is gereed. Er is veel belangstelling voor deze machine. De tienmotorige vliegboot Saunders Roe „Princess", die vorig jaar voor het eerst te 'zien was, zal dit jaar vermoedelijk worden opgelegd tot betere tijden aanbreken. De ma chine ontbrak op het appèl. Een van de meest sensationele toe stellen is de AVRO VULCAN. waarvan de meeste eigenschappen op de geheime lijst voorkomen. De AVRO VULCAN is de eerste bom menwerper, welke uitgerust is me' vier straalmotoren, die geheel on zichtbaar in de typische driehoek vleugel zijn opgeborgen verkopen aan de landen, die haar van grondstoffen voorzien. Hij ver klaarde dat het een van de voornaam ste taken van de wereldbank is bij te dragen tot vergroting van de kapi taalvoorziening der onvoldoende ont wikkelde gebieden. Naar Reuter uit Washington ver neemt verwacht men, dat het pro bleem van het herstel van de vrije omwisselbaarheid van het Pond Ster ling op de een of andere wijze de besprekingen tijdens de jaarvergade ring van de Wereldbank en het inter nationale monetaire fonds zal domi neren. Vele deskundigen zijn thans van oordeel, dat een punt is bereikt, waarop de handhaving .van invoerbe perkingen .door He Véfehigde Staten de voornaamste hinderpaal voor her stel van de omwisselbaarheid is en de verwachting is dan ook, dat de minis ters, die aan de jaarvergadering deel nemen, openlijk uiting zullen geven aan hun wens, dat de hulpprogram ma's, die in de buitenlandse economi sche politiek, welke de Verenigde Staten sedert de oorlog hebben ge boerd, de plaats innamen van handels programma's, zullen worden vervangen door maatregelen tot liberalisatie van de invoer. De Amerikaanse minister van Fi nanciën, George Humphrey, zei dat de V.S. niet bevreesd zijn voor de gevolgen van de vrede. De minister keerde zich tegen de in het buitenland bestaande vrees voor een inzinking in de wereldeconomische toestand als eventueel gevolg van een verminde ring in de Amerikaanse militaire be groting en hij verzekerde dat egn werkelijke vrede het voor de V.S. mogelijk zou maken een groter deel van de bronnen van dit land aan te wenden ter verbetering van de we reldtoestand. Minister Humphrey ziet in de ver eenvoudiging van de Amenkaaase douanevoorschriften en in de verlen ging van de overeenkomsten op we derkerigheidsbasis het bewijs van het verlangen der Amerikaanse regering de buitenlandse handel te bevorderen. De minister gaf aan de gouverneurs der Wereldbank de verzekering, dat de Amerikaanse regering, die bezig is met het onderzoeken van de bases voor haar buitenlandse economische politiek, zal besluiten tot een pro gramma voor lange duur, waarbij de Amerikaanse regering zich ten volle bewust is van het belang van de Amerikaanse economische politiek voor de welvaart in de overige wereld. In een boodschap van welkom aan de vergadering heeft President Eisen hower volledige steun toegezegd aan de internationale pogingen tot uitbrei ding van de handel, ontwikkeling van natuurlijke hulpbronnen en stabilisatie der wereldvaluta's. De V.S., aldus Eisenhower, ondersteunen ten volle óe grote doeleinden, van de Wereld bank en van het Internationale Motie- ure Fonds. Het Koninklijk Paar bracht gisteren in Amsterdam een be zoek aan de volkstuindersten- toonstelling .,De Gouden Poort". Koningin en Prins op de expo sitie in liet RAI-gebouw. Geheel rechts in ambtsgewaad burge meester D'Ailly. Enkele leden van een Franse expe ditie, onder wie de 34-jarige mode-on1 werpster Claude Kogan uit Nice, het ben op 28 Augustus de top van d Noem Kcrem (7.100 meter) in de Hints laja bereikt. De door de Fransma Pierre geleide expeditie kwam Woens dag te "Srinagar in Kasjmir aan. Mc vrouw Kogan had reeds twee hoge top pen in Peru beklommen. Haar ma kwam vorig jaar bij een ongevl tijden het beklimmen van een berg om he leven. Uit gewoonlijk welingelichte krin gen te Oost-Berlijn is Woensdag vei nomen, dat de Sovjet-Unie van plan i de uitnodiging van de drie Westelijk mogendheden tot het houden van eei conferentie der ministers van Buiten landse Zaken van de „Grote Vier aan te nemen. De Sovjet-Unie zou niet in Lugan- willen bijeenkomen, doch de verga dering te Potsdam of in Berlijn willei houden, zodat zij voortdurend deskun digen over Duitsland zullen kunner raadplegen, aldus verluidt in genoem de kringen. CHURCHILL NAAR RIVIERA Sir Winston Churchill zal 17 Sep tember te Nice aankomen om zijn va cantie door te brengen in de villa vai Lord Beaverbrook. In Noorwegen ziet de toekomst e: donker uit voor de jonge theologen. Di kans, om een eigen gemeente te die nen in de Noorse Kerk, is gering, van wege het grote aantal candidaten. Ii Zweden is een toenemend gebrek aai theologen. Reeds jaren wordt nage dacht over de oplossing van dit vraag stuk. en men heeft het gezocht in d< overbrenging van Noorse candiriater naar Zweden. Voorwaarde voor een aanstelling ir de Zweedse Kerk is, dat de betreffen de candidaat een examen heeft afge legd in Zweeds kerkrecht voor de bis schop en het domkapittel. Een Noors* predikant, die geheel wenst over tt gaan naar de Zweedse Kerk. kan eer verzoekschrift indienen om de Zweed se nationaliteit te verkrijgen, volgen.' de regel3 die voor ieder Noors staats burger gelden. Veel moeilijker was het vraagstuk van de bevestiging in het ambt var Noorse theologen in de Zweedse Kerk Er is nu deze oplossing gevonden dat een Zweedse bisschop, zodra hij contact heeft met een Noors candidaai die hem geschikt voorkomt, vergunning vraagt bij de betreffende Noorse bis schop om toestemming tot bevestiging op Noorse wiize. Dit is voor 't eerst geschied najaar 1952. toen een Noors theol.cand. beves tigd is in dienst van de Zweedse Kerk. Op 't ogenblik staan vijf Nooise predikanten gereed voor de dienst in de Zweedse Kerk en dit getal zal zeker in de naaste toekomst nog groeien. Dit is een feit van kerkhistorische bete kenis. omdat hierdoor de eenheid der Kerk tot over dc nationale grenzen openbaar wordt NED. IIERV. KERK Beroepen te Zalk- en Veecate: H. K. Stnuttener, cand. te 's Gravcnhage. Bedankt voor Dirksland: W. v. Tuyl te Lopik. Bedankt voor Vinkeveen: J. G. Abbringh te Oosterwolde Gld. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hylaart en te Waterin gen: C. Klapwijk, cand. te 's Graven- hage. Beroepen te Valtermond: H. Bade, cand. te Sncek. Bedankt voor Koudekerk a.d. Rijn: L. Zwanenburg te Schoonebeek,

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9