Suriname wil overleg inzake de RTC voortzetten Welbestede dag voor het Koninklijk Paar Konijnenziekte myxomatose in Noordwijk geconstateerd Noordkoreaanse premier c.s. voor overleg in Moskou Bezwaren tegen Nederlandse voorstellen Kwestie- Alberts Nu aardschokken op Cyprus Niettemin grondslag voor gesprek Enige democraat in kabinet-Eisenhower afgetreden EX-KONING PETER WIL SCHEIDEN „Laatste onderhoud" in Biarritz V.S. krijgen bases in Spanje r 11 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1238 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Het bezoek aan Amsterdam Bezoek aan scholen en Rijkswerkplaats Groot gevaar voor onze konijnenstapel Onbegrijpelijkebesmetting EVG-verdrag in Belgische Tweede Kamer Accoorden worden zeer binnenkort getekend Mossadeq in hongerstaking Prins Bernhard en de gevallen kruk Minder vreemde troepen in Oostenrijk Oostenrijk wil meedoen aan gesprek van Vier Dank aan de Russen voor velerlei hulp Reeds veertig doden en vele gewonden WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat (52B4 Den Helder Postgironummer 44904) Telefoon 2345 IAR1EVEN Advertenties 16 ct p m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1 elk woord meet 5 cent Abonnementen: pet kwartaal I 6.05, pet maand t 2 02 bu vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 CURINAME heeft zich bereid verklaard, het overleg met Nederland inzake de voortzetting van de Ronde-Tafelconferentie te vervolgen. Weliswaar heeft men nog verschillende bezwaren tegen de voorstellen, die»hicrtoe van Nederlandse zijde zijn gedaan, maar een grondslag voor verdere besprekingen acht men toch wel aanwezig. De besprekingen zouden echter niet voor December a.s. kunnen beginnen, aangezien de Staten van Suriname eerst nog enkele belangrijke kwesties, als de be groting, moeten afdoen. In Nederlandse regeringskringen is men over ]irt besluit van Suriname zeer voldaan. Hoewel December als tijdstip, waarop de zg. „kleine commissie" hijeen zou komen wel enige bezwaren heeft, hoopt men, dat hieraan nog iets te doen zal zijn. Op het ogenblik wacht de Nederlandse regering nog op het antwoord van de Neder landse Antillen op de brief van minister Kernkamp. nE BEREIDVERKLARING van Suri name was het 'esultaat van een druk overleg in de hoogste r^erings- kringen. Mr R. Pos, de algemene ver tegenwoordiger van Suriname in Den Haag, keerde Vrüdag in Den Haag te rug. nadat hU in zjjn land overleg had gepleegd over de jongste Nederlandse voorstellen. HU sprak achtereenvolgens met de landsregering, met de delega tie voor de RTC en in enige besloten zittingen ook met de Staten. Volledige overeenstemming werd bereikt over het antwoord aan de Nederlandse re gering. Het ontwerp van dit antwoord werd in een besloten zitting van de Staten met algemene stemmen goedge keurd. In de brief van de Surinaamse lands regering wordt uiting gegeven aan haar teleurstelling over 'iet feit, dat het „destijds door de minister ingenomen standpunt omtrent de betekenis van het memorandum van New Vork in Nederland en de Nederlandse Antillen een zodanige tegenkanting heeft ont moet, dat het niet voor verwezenlü- king vatbaar moet worden geacht De Surinaamse regeringsraad bluft van mening, dat de opvatting van de mi nister over het memorandum van New York de grootste mogelükheid biedt voor de bestendigheid van een wezen- lUke band tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen. Uit de voorstellen der Nederlandse regering is het de landsregering niet duidelyk geworden, dat door het op nemen in de preambule van het sta tuut van de term „recht van zelfbe stuur" tot uitdrukking wordt gebracht dat de historische verbondenheid wordt omgezet in een vrijwillige verbonden heid. Voor een vrijwillige verbonden heid acht de regeringsraad nodig, dat Suriname de vrije keuze heeft gehad tussen het verbonden zijn en het niet- verbonden zijn, terwijl de voorwaar den van de verbondenheid, en ander zijds de gevolgen van een uitspraak om niet verbonden te zijn, vooraf be paald moeten zijn geweest en aan de bevolking bekend. Verder heeft Suriname met aandacht kennis genomen van de maatregelen welke de Nederlandse regering voor stelt ter vereenvoudiging van de pro cedure tot wijziging van het statuut, teneinde de mogelijkheid voor een ver dere ontwikkeling open te laten. In het in Juni door de Nederlandse regering aan beide overzeese gebieds delen aangeboden voorstel wordt be paald, dat het recht van zelfbeschik king in de inleiding van het statuut zal worden vastgelegd, maar dat dit niet het recht van afscheiding inhoudt. Echter zal de procedure voor herzie ning zo eenvoudig mogelijk worden ge maakt, onder meer door de grondwets artikelen, welke betrekking hebben op de staatkundige verhouding en de over gang naar de nieuwe verhouding voor Suriname en de Antillen te doen ver vallen. Het overleg zou kunnen worden hervat op basis van het ontwerp statuut van 13 Mei 1952, waaromtrent reeds een grote mate van overeenstem ming was bereikt. Gisteren heeft het Witte Huis be kend gemaakt, dat Martin P. Durkin, de Amerikaanse minister van Arbeid, en de enige democraat in het kabinet- Eisenhower, is afgetreden. Het zou zyn misnoegen hebben gewékt, dat de legering niet had aangedrongen op herziening van de arbeidswet' van Taft en Hartley. Voor zijn benoeming tot minister was Durkin leider van de Bond van Loodgieters. KONINGIN JULIANA heeft gis termorgen een bezoek gebracht aan de moderne Prinses Beatrix- school in de nieuwe Amsterdamse tcijk Bos en Lommer. Tevens be zocht zij de Mytylschool in de Walergraafsmeer, waar aan licha melijk, gebrekkige kinderen onder wijs wordt gegeven. De Koningin toonde op beide scholen zeer grote belangstelling voor alles, wat haar verteld en getoond werd. [)E GEVREESDE konijnenziekte myxomatose, welke de Franse konijnenstand reeds vrijwel heeft uitgeroeid en ook in België en liet Frans-Duitse grensgebied woedt, is gisteren voor het eeist in ons land, en wel in Noordwijk, geconstateerd. De gevallen werden aangetoond in de konijnenstapel van een sportfokker en ongeveer twee dozijn dieren moest worden Ex-koning Peter van Zuid-Slavië en zijii echtgenote. Alexandra, een Griek se prinses, hebben gisteren te Biarritz een, zoals een der secretarissen van ex ouing Peter het noemde, „laatste onderhoud" gehad ter bespreking van de voorwaarden voor een echtschei ding. De 30-jarige ex-koning en de 32- larige ex-koningin, die reeds enige waanden gescheiden leven, waren ver- Rezrid van hun advoc: :n. Zij kwamen overeen, definitief de verschillende kwesties inzake hun persoonlijke be trekkingen en hun kind, prins Alexan- der, uit te werken met het oog op een eventuele echtscheidingsactie. De acht-jarige prins Alexander zal bi Zwitserland worden opgevoed, slechts „rekening houdend met zijn ei gen belangen en met die van zijn (Zuidslavische) volk", aldus verklaar den de advocaten na het onderhoud. Ex-koning Peter was in 1944 in Lon den gehuwd met prinses Alexandra, een nicht van koning George van Grie kenland ep een achter-achter-kleinkind van koningin Victoria. De Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers zal op 6 October in bijzondere vergadering bijeenkomen ter bespreking van een wetsontwerp voor goedkeuring van het Europese Verdedigingsverdrag en een ontwerp ter herziening van de grondwet om toepassing van het verdrag mogelijk te maken. afgemaakt. Hoe de besmetting in het welverzorgde en geisoleerde konijnenbezit is geraakt, is voors hands raadselachtig. Jagers en jachtopzieners in de buurt van Noordwijk hebben geen enkel ziek of dood dier onder de wilde ko nijnen aangetroffen. Nieuwe dieren van huiten af zijn de laatste tijd niet in het bezit van de sport fokker gekomen. LIET RAADSELACHTIGE geval van myxomatose te Noordwijk werd Woensdag onder de aandacht van de veeartsenijkundige dienst gebracht. Gis teren werd de aanwezigheid van de ziekte door de Rijksseruminrichting te Rotterdam onherroepelijk vastge steld. Inmiddels zijn ln de Rijksserum inrichting reeds voorbereidingen ge troffen om de thans te Parijs gevon den en beschikbare entstof op grote schaal te gaan vervaardigen. Men hoopt deze entstof, die uit de aard der zaak alleen aan tamme konijnen kan worden toegediend, op zeer korte termijn ter beschikking te hebben. Door het enten van tamme konijnen bestaat een redelijke kans deze dieren voor de bijzonder pijnlijke ontstekin gen met immer fatale gevolgen te behoeden. De konijnenstand, die door myxomatose wordt aangetast, biedt weldra jen beeld van mateloze ellen de. De ontstekingen en gezwellen, die zich achter* in de kop ontwikkelen, zijn zonder twijfel uiterst pijnlijk. Ook de ogen wordet. aangetast. De dieren lopen gillend rond en zijn hun schuwheid volkomen kwijt. Zodra entstof beschikbaar komt zal met enten kunnen worden begonnen. Voordien echter kan men ook reeds de grootste voorzichtigheid in acht nemen Het is het beste om geen konijnen te vervoeren en deze zoveel mogelijk voor contactenvan buiten af te be schermen. Deelnemen aan tentoonstel lingen, het onderling verhandelen en verruilen van konijnen e.d. wordt ernstig ontraden. Voorts is het zeer raadzaam geen voer te snijden of te betrekken van plaatsen, waar ook wellicht wilde ko nijnen zouden kunnen komen. Isoleren is dus voor hen, die van hun dieren houden en deze zo goed mogelijk willen beschermen, een eer ste vereiste. Voorts is het uiterst be langrijk om voorzichtig te zijn met kadavers en ook, om dieren, die ken nelijk aan myxomatose lijden, te la ten doden en vernietigen Dit bespaart de dieren veel pijn en beschermt an deren tegen besmetting. Indien men met aan myxomatose lijdende konij nen in aanraking is geweest, is het intsmetten van kleding e.d. stellig raadzaam Hokken, waarrn zieke en dode dierenverblijven, blijven haar den van besmetting". DRINS BERNHARD bracht tegelij kertijd een bezoek aan de Rijks- werkplaats voor vakontwikkeling in de hoofdstad. Des middags ontvingen Koningin Juliana en Prins Bernhard de leden van de Amsterdamse ge meenteraad ten paleize en onderhiel den zich op ongedwongen wijze met hen over verscheidene hoofdstedelijke problemen. Gistermiddag ontving Koningin Ju liana bovendien het dagelijks bestuur van de jurycommissie van de Konink lijke subsidie in audiëntie. Het be stuur, bestaande uit de schilders Mat- thieu Wiegman (voorzitter),- Mark Kolthoff en Gerard van Vliet, bood de Koningin een album met 25 kunst werken aan, vervaardigd door de jon gere schilders, die gedurende het eer ste regeringslustrum onzer vorstin de Koninklijke subsidie verwierven, jyGisteravond werd door het Konink- :,:>k paar in de troonzaal van het Paleis wederom een diner gegeven, waaraan ditmaal o.a. de leden van de ministerraad en de staatssecretaris sen aanzaten. Na afloop woonden de Koningin en de Prins in het Concert gebouw het volksconcert bij, dal het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum gaf. De ere wacht voor het Paleis wordt afwisse lend betrokken door het Studenten- weerbaarheidskorps en matrozen. nE AMERIKAANSE en de Spaanse regering zijn voorlopig overeenge komen. dat binnen drie weken een reeks militaire en economische over eenkomsten zullen worden gesloten. Hierover zUn reeds zeventien maanden lang te Madrid onderhandelingen gaan de. Onder meer zal worden bepaald, dat de Amerikaanse strüdkrachten het recht zullen krUgcn, van bepaalde Spaanse marine-havens en vliegvelden gebruik te maken, teneinde Europa te helpen beschermen tegen een moge- lUke aanval door de communisten. Verder zal worden afgesproken, dat Amerika levensmiddelen, grondstoffen en andere goederen beschikbaar stelt voor de versterking der Spaanse eco nomie, en dat het wapenen en andere militaire goederen zal zenden voor de modernisering van de Spaanse strijd krachten. Volgens de correspondent van de „New York Times" in Teheran is ex- premier Mossadeq in hongerstaking gegaan uit protest tegen zijn over brenging naar een cel in het leger kamp van Soel-Tanabad bij de Per zische hoofdstad. Hij zou een onder houd met een advocaat hebben ge vraagd voor het opmaken van zijn testament. In Londen verwacht men, dat de Brits-Perzische onderhandelin gen weer zullen worden heropend door bemiddeling van de VS. in het kader van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam bezocht Prins Bernhard gisteren een der rijkswerkplaatsen, waar hij de leer lingen die worden omgeschoold, gadesloeg bij hun werk. IVIM MOCS uit Andijk, de 24- jarige cursist in de precisie- bankwerlcerij van de Rijkswerk plaats voor vakontwikkeling in de hoofdstad, heeft gistermorgen iets beleefd, dat hem waarschijn lijk de rest van zijn leven niet meer zal overkomen. Toen Prins Bernhard namelijk tussen de ma chines doorliep, kletterde van Wims schaafbank een zware ijze ren kruk vlak voor de voeten van de Prins op de grond. Nog voor de beduusde cursist de kans had gezien de kruk op te rapen, had Prins Bernhard zich al gebukt en dit voor hem gedaan. Glimlachend overhandigde de Prins de kruk aan Wim, die zo verbluft was, dat h{j geen woord kon uitbren gen. De laatste tijd is een groot aantal Russische soldaten uit Baden. Moedling en andere militaire centra in Oosten rijk in Oostelijke richting vertrokken. Er zijn geen tekenen, die er op wij zen, dat deze militairen worden ver vangen. Reeds eerder is er bericht dat de Russen van plan zijn een aanzienlijk deel van hun strijdkrachten terug ts trekken. Dit werd reeds gemeld vóór de Britten bekend maakten, dat zij hun bezettingstroepen met twee derden zou den beperken. Ook uit Parijs komen berichten, vol gens welke de Franse regering over weegt een groot deel van zijn strijd krachten uit Oostenrijk terug te trek ken. Oostenrijk heeft de Grote Vier ver zocht deel te mogen nemen aan een eventuele bespreking over het sluiten van een staatsverdrag met Oostenrijk. TN sportkringen vooral, maar ook daar buiten, is enig gerucht ontstaan over de uitlatingen van het bestuur van de Arnhemse eerste-klas-voetbal- club Vitesse aangaande een der speiers van het eerste elftal, de oud-internatio naal Alberts. Deze speler had de wens te kennen gegeven in een lager elftal opgesteld te worden, omdat hü een hekel had aan de druk, waaronder spelers van het eerste elftal terwille van „de wedstryd op Zondag" worden gezet. Hij liet van dit voornemen zijn medespelers onkundig. Het bestuur van Vitesse heeft zich daarop niet ontzien publiekelijk te berichten, dat de psy chische en physieke toestand van Al berts van die aard was 'dat hy zijn plaats in het eerste ilftal 'tneende te moeten afstaan. Het laat zich horen, dat de naar dok tersverklaring zowel geestelijk als lichamelijk kerngezonde Alberts bij zonder verontwaardigd was. Alber's voelt er rondweg gezegd niets meer voor de „financiële bloei" van zijn ver eniging van „zijn vorm" afhankelijk te stellen. Hij heeft zijn plezier in de voetbalsport verloren. Wij zouden zeg gen, dat zulks het goed recht van een amateur Is. Neen, meent het amateuris tische Vitesse-bestuur, Alberts gaf blijk van gebrek aan teamgeest. Wij hebben ons vroeger op deze plaats al eens afgevraagd hoever het met de amateuristische status van de KNVB is gekomen. En wij stelden vast, dat men daar een soort struisvogelpo litiek bedrijft met niet te willen in zien, dat men geen betalend publiek tot wedstrijden kan toelaten, die gespeeld worden door liefhebbers, die „er geen cent beter van worden". Het entréegeld is het einde van het amateurisme. Men kan daar lang en breed over praten: wie op de hoogte is van het belang van „geld" voor een voetbalvereniging kan over de opgewonden kreten van bonds- bestuyrders, zodra het over amateuris me gaat, zijn schouders slechts opha len. Het bestuur van Vitesse slaat de KNVB een argument vóór de amateur- status uit handen. Hier is een speler, die er niets meer voor voelt aan de zware trainingsvoorwaarden, lichame lijk, en aan „donderkwartiertjes in de clubtent", geesteHjk, te voldoen. In plaats van te zeggen, dat uit deze op vatting de echte amateur naar voren komt, verklaart Vitesse openbaar, dat het Alberts in zijn bovenkamer man keert. Deze knaap mag immers niet meer voor eigen genoegen in een lager elftal spelen. Daarvoor is hij te goed! Indien wij Alberts waren, zouden wij het Vitesse-bestuur voor de rechter dagen. De sport is niet gediend met de aanwezigheid van een aantal chauvinis ten, dat zich van de waardeerbare me ning van een clublid niets aantrekt. W j geloven bovendien, dat de KNVB verplicht is in deze zaak zijn opvat ting te laten horen. Indien deze boud het tenminste met het amateurisme ernstig meent....! Het geval-Alberts bewijst opnieuw, dat het ridicuul is, dat men in de Ne derlandse voetbalwereld van twee wal len wil eten. Dat gaat nu eenmaal niet zonder dat er moeiHjkhe'den I 71 komen. Gisteravond is een uitgebreide Noord koreaanse regeringsdelegatie per trein aangekomen in Mostrou voor het voe ren van besprekingen met de Sovjets. I)e delegatie staat onder leiding van de premier van Noord-Korea. Voorts kwam o.a. naar Moskou de minister van Buitenlandse Zaken, Nam II, die aan het hoofd stond van de Noordelij ke delegatie bij de onderhandelingen te Panmoendjon. De delegatie werd begroet door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, de minister van De- Opnieuw hebben aardschokken in bet Middellandse Zeegebied* onheil aange richt. nu op het eiland Cyprus. Hon derd vyf en dertig dorpen in het dis trict Paphos werden getroffen. Drie dorpen zUn nagenoeg geheel verwoest, andere werden zwaar beschadigd. Voor zover men thans heeft kunnen nagaan zijn veertig mensen om het leven ge komen. werden vUf en zestig personen ernstig en ruim honderd licht gewond. Duizenden mensen zUn dakloos ge worden. De beving duurde acht se conden De schade wordt officieel geraamd op enige millioenen guldens. De bewoners van het getroffen gebied hebben hun huizen verlaten en kamperen in parken en tuinen uit angst voor nieuwe schok ken en vernielingen. De aardbevingen volgden op een plotselinge daling van de temperatuur en een zware regenstorm na de warmste zomer van de laatste vijf en twintig jaar. Op gironummer 777 van het Ropde Kruis ten behoeve van de slachtoffers van de bevingen op de Griekse eilan den is reeds een som van f 163.316.86 gestort. Bijna vijftienhonderd kinderen van Duitse vluchtelingen hebben deze zomer een vacantie van negen weken door gebracht in Frankrijk, waar zij bij par ticulieren werden ondergebracht. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren een bedrag van 6 millloen D.M. beschikbaar gesteld voor de invoer uit Nederland van diverse industriële pro ducten. fensie, maarschalk Boelganin en de vice-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko. In een toespraak zeide de Noordko reaanse premier, dat het doei van het bezoek o.m. is de bespreking van kwes ties' betreffende verdere uitbreiding van de economische en culturele be trekkingen tussen Korea en de Sovjet- Unie. Hij sprak de verwachting uit, dat het bezoek zou bijdragen tot het herstel van de economie en de verste viging van het democratische bewind in Korea en verder tot de vreedzame vereniging van het land en de verster king van de vrede en veiligheid in Azië. De premier dankte het Russische volk voor de bevrijding van de Ko- reanen van de Japanse „koloniale on derdrukking", voor de hulp „in de drie moeilijke jaren van de vaderlandse oorlog tegen de Amerikaanse inter- ventionisten en hun stromannen" en tenslotte voor de financiële steun ten bedrage van 1 milliard roebel voor de wederopbouw van Noord-Korea. Verwachting tot hedenavond: FLINKE OPKLARINGEN Aanvankelijk wisselend bewolkt met op vele plaatsen droog weer, maar morgenmiddag vanuit het Noordwesten toenemende bewol king en in het Noorden van het land kans op wat lichte regen. Matige tot vrij krachtige naar West of Zuidwest krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag: Zon op 6.09, onder 19.03 Maan op 10.52, onder 19.45

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1