Voordrachten Lily Bouwmeester in schamel bezet Casino Zes-en-dertig teams in de nieuwe competitie Jimmy Brown en de Oranjehemden Volgende week Woensdag eerste schoolconcert in Casino Eerste ontspanningsavonden in de Marinecantine H.B.O. kerngezonde organisatie met zuinig beheerde reserve Verschrompelingsproces in een uiterlijk groeiende stad IN HET KORT Te moeilijke opgave voor H.C.S.C. „SS"nr.skv.nTrH?.cs.c...« Cabaret Willy Rex en Nol van Dijk Veel moet veranderen in Den Helder Vlagofficier materieel aangewezen „Tuindorp" organiseert kinderspelen Organisatie berust bij Volksuniversiteit Hermes-jeugdtornooi op nieuwe velden h,\„. ,}Even tijd voor wat vrolijkheid Jaarvergadering H. en 0 Basketballers starten met Vooral heren tonen veel belangstelling Huitinga en Klaassen in het bestuur Technische Commissie Geen uitbreiding van r~ "N Het gebeurde in Nieuwediep VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 HET EENZAME FIGUURTJE vóór het rode achterdoek op hel Casino- podium hield onze aandacht gisteravond gevangen, maar tocli dwaal den onze ogen een paar maal over de vele rijen lege stoelen en de mis schien vijftig andere bezoekers. Dan kwamen ons de woorden in gedach ten, die wij kort geleden ergens lazen: ..Het levensgevoel van de mo derne mens is cultuur-vijandig ingesteld.Men zou daaraan kunnen twijfelen, en hopen dat het anders is, maar daarvoor was toch hij het optreden van Lily Bouwmeester geen aanleiding. Het heeft er soms de schijn van, dat Den Helder geestelijk kleiner wordt naarmate de stad uiterlijk groeit. Het aantal huizen, lantaarnpalen, gasmeters, telefoon aansluitingen en distributie-luidsprekers neemt toe, maar de ziel van deze stad schrompelt in. Het is zeker niet zo, dat de mensen steeds meer terugvallen op de gezelligheid, de sfeer en de intimiteit van liet eigen huis. Dan zou voor bezorgdheid weinig reden zijn. CR IS ECHTER sprake van een toe- nemende vervlakking, welke zich in allerlei levensuitingen openbaart. Men is steeds meer tevreden met steeds minder, en dat zou verdienste lijk zijn als bet sloeg op louter uiter lijke dingen. Helaas is het echter zo, dat de eisen afnemen op gebieden, waar het leven van de mens juist zijn grootste en schoonste ontplooiing kan vinden. Meer cn meer wordt de mid delmatigheid tot norm verheven. Dat zal niet alleen in Den Helder het ge val zijn, maar het komt hier wel dui delijk naar voren in de gemakkelijk overzienbare gemeenschap, die de overigens zo heterogeen samengestel de bevolking van deze stad vormt. .Tuist in een gemeente, die zo'n sterk wisselend bevolkingsbeeld ver toont en onder haar ingezetenen vo gels van velerlei pluimage telt, mocht men voor een voordrachtavond van Lily Bouwmeester min^ens enige honderden belangstellenden verwach ten. Met ons zal de Casino-directie daarin zijn teleurgesteld. Een artist moet wel over uitzonderlijke eigen schappen en over een luid-klinkende raam beschikken, wil het Helderse publiek in drommen opkomen. Een bewijs van critische zin? Een aanwij zing, dat in het kopje van Noord- Holland uitsluitend fijnproevers wo nen? Het ware te wensen. Nu willen wij niet beweren, dat nuen niet gelukkig kan zijn zonder Lily 'Bouwmeester te hebben gehoord. Maar wel het tegenovergestelde: de genen, die het gisteravond hebben gewaagd, haar- die, eenzame .actrige zonder grootse entourage, te gaan luisterèó, zijn een tikkeltje gelukki ger naar huis teruggekeerd. Haar pro gramma „Stukjes en beetjes" was ge zellig en lichtverteerbaar, maar het was ooken vooral méér. Het bood zij, in een monoloog van geestig aan- eengelaste fragmenten, voordroeg, was niet in hoge mate belangrijk. Geen diepzinnigheden en geen ingewikkel de problematiek, soms alleen maar een aardig woordenspel; maar het bezat geest en stijl. Het vormde eigenlijk een enkele bladzijde uit het denkbeeldige boek, waaruit men de moeilijke kunst van te leven kan le ren. En ja, wat met dat lelijke woord „cultuur" wordt aangeduid is een on misbaar ingrediënt van de ware le venskunst. Een leven zonder „cul tuur" is als een zomerdag zonder zon. Maar de zon en het zonlicht zijn zichtbaar en „cultuur" is een ongrijp baar iets. Er moet in Den Helder veel veran deren, willen artisten als Lily Bouw meester hier volle zalen trekken. Dat is jammer, vooral ook voor het ge meenschapsleven en de artistieke pres taties in eigen kring. We zijn toch heus niet zo ver, dat het culturele leven in onze stad kon bloeien zon der injecties, zonder stimulerende jyE veelzijdige actrice Lily Bouw- meester, telg uit een befaamd geslacht van Nederlandse tonelis- ten, heeft haar optreden in groepsverband toilten afwisselen met een tournee als voordrachts kunstenares. Den Helder genoot gisteravond de eer van de pre mière, die werd bijgewoond door de echtgenoot van Lily Bouw meester, de acteur en toneel criticus Cor van der Lugt Mel- sert. Na deze tournée hoopt zij weer als toneelspeelster op te treden, en wel in Jan de Hartog's veelbesproken stuk „Het Hemel bed". voorbeeldrn enzonder vergelij kingsmateriaal dat de zo noodzakelij ke zelfcritiek bevordert. Het klinkt pessimistisch, maar reeds aan het be gin van een seizoen vol gemeenschaps uitingen moeten wij de vrees uitspre ken, dat het in de aanhef gesignaleer de verschrompelingsproces zich zal voortzetten. En wie zal dat kunnen tegenhouden? In het Tivoli-theater wordt van heden- tot en met Maandagavond ver toond „Het legioen der dapperen" met John Wayne. In de Witte-bioscoop gaat op dezelfde avonden „Johannes en de dertien schoonheidskoningin nen". Aan boord van het s.s. „Cottica", dat vermoedelijk op 25 September uit de Nederlandse Antillen te Amster dam zal terugkeren, bevindt zich onze stadgenoot, de luitenant ter zee A der tweede klasse J. F. Brongers, Anker park 15. Morgen wordt in onze stad gecol lecteerd ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. De schout-bij-nacht titulair van de Koninklijke Marinereserve C. W. He ringa is, te rekenen van 1 September 1953, door de minister van Marine belast met de waarneming van de functie van vlagofficier-materieel bij het minis terie van Marine. Deze aanwijzing is een gevolg van het plotseling overlij den-van vice-admiraal F. Stam. De heer Heringa diende reeds geruime tijd in de functie van plaatsvervangend vlag-officier-materieel en vervulde voordien vele belangrijke betrekkin gen in marineverband, onder meer die van directeur van het Marine-etablisse ment te Soerabaja. Het bestuur van de speeltuinvereni ging „Tuindorp" heeft, ter gelegenheid van de sluiting van het seizoen, de volgende spelen in voorbereiding: Dins dag 15 September twee uur poppen kast (kinderen 3 tot 5 jaar); vier uur blokjesrapen (5 tot 6 jaar); Woensdag 16 September half drie „Op reis gaan" zijn uitermate belangrijk, omdat zij een onmisbare aanvulling of zo men wilt- correctie kunnen betekenen op hetgeen de jèugd via de radio van de muziek aan de weet komt. Zeer veel van de z.g. popu laire muziek is dermate eenzijdig, dat zij het gehoor afstompt voor het wezenlijke van de voornaamste muzikale uitdrukkingsmiddelen. Voor- OOK IN HET SEIZOEN 195354 worden weer door de Helderse Volksuniversiteit, in samenwerking met de Stichting „Eén uur muziek", enkele schoolconcert en georganiseerd. Deze muzikale lessen elftal staat al meteen voor een zware opgave, daar het Amsterdamse KMVZ (vorig jaar nog derde klasser)) naai Den' Helder korrif. Over het algemeen wordt niét verwacht, dat onze stad genoten deze strijd (aanvang 16.15 uur) tot een goed einde zullen bren gen De opstelling luidt: doel: GrSaff, achter: P. Bais en Ruitén, midden: Blind, D. Bais en S.luiter, voor: Snij der, Gootjes, J. van Veen, S. Post en De Haan. De Helderse hockeyclub „Hermes" organiseert Zondag ter gelegenheid van het twaalf-en-een-halfjarig be staan een jubileum-jeugdtornooi. Zo als wü reeds eerder berichtten, zullen hiermee de nieuwe voorlopige velden aan de Bremstraat officieel in gebruik worden genomen. Aan dit tornooi, dat om twaalf uur begint, wordt door de volgende vereni gingen deelgenomen: Terriers, Amster dam, Alkmaar, Strawberries. Kraaien, LHG, RAP en Hermes. De opstellin gen der Hermes-elftallen luiden: Meisjes: A. Govers: Th. Donkersloot en K. Dukers: W. Parlevliet, M. de Haan en R. Zweed: R. Schol, H. La- gerveld, C. Bolier, T. Weenink en D. Burghard. Jongens: P. Boon; J. Brouwer en J. Beek; H. Kramer. W. Hessen en B. van Zijl; H. van Brussel, J. Spetter, J. Bax, R. Graat en G. Landman. Zeer ad rem stonden zij elkaar te woord en het improviseren bleek hun wel toevertrouwd. Ook toen zij optra den als „Twee vlegels aan de vleu gel" werd met volle aandacht geluis terd. De eerste avond was het publiek weinig talrijk, maar het heeft een goede roep van het gebodene doen uitgaan. Gisteravond was de zaal al thans uitstekend bezet. Men kon ge nieten van een beschaafd programma, dat in een vlot tempo werd afgewerkt. Wij welen niet wat er in de koffers heeft gezeten, waarmee Willy Rex en Nol van Dijk, als kruiers vermomd, de zaal van de Marinecantine kwamen binnenzeulen. Maar hadden ze, na afloop van de voorstelling, de zaal met dezelfde koffers verlaten, dan bestond er bij ons geen twij fel omtrent de inhoud van de bagage; dan hadden we begrepenze kruien onze dagelijkse zorgen iveg. „Even tijd voor wat vrolijkheid" v;as de titel van het cabaretprogramma, waarmee het toneelseizoen van O., S. en O, werd ingeluid. Nu, er was heel wat vrolijkheid en tijd om te lachen soms nauwelijks. De vrolijke kruiers hadden welkome gasten meegebracht, waarmee het aan genaam was kennis te maken. Noemen we Mimi Kok, die zich een begaafde cabaretière toonde. Hóe verstond zij de kunst om, aan de vleugel begeleid door Wim Bos, een liedje te brengén. Deze pianist, de welbekende partner van Johnny Meyer, bespeelde het in strument op virtuoze wijze. Hoewel zijn mimiek af en toe overdreven was, kon hij zich toch in de sympa thie van het publiek verheugen. Dan was er het trio, met de koel-zakelijke naam: „Jack Smith and Company". Dit drietal wist te boeien, niet alleen door de wijze waarop zij de accordeon be speelden, maar ook door de „show" die zij ten beste gaven. De jeugdige vrouwelijke „compagnon" had geen gering aandeel in het succes van dit optreden. Was het wonder, dat de applausmeter tot het maximum steeg! Alleen is het jammer, dat ook hier weer een concessie aan het publiek werd gedaan door de traditionele pot pourri „weg te geven". Willy Rex en Nol van Dijk verwek ten als kruiers direct al hilariteit. De dialoog, die zij als zodanig bezigden, was niet buitengewoon geestig, in tegenstelling met hun overige samen spraken, die veelal doorspekt waren met goed gevonden woordspelingen. De kleindiersportvereniging „Den Helder en Omstreken" houdt op Vrij dag 18 September om acht uur in het Museum aan de Eerste Vroonstraat de jaarvergadering. Naar wij vernemen, is deze vereniging voornemens ook dit jaar op 24, 25, 20 en 27 December een grote tentoonstelling te organiseren. fijne humor, ontsproten aan het brein i al wanneer men de lichte verst rooiingsmusiek gaat beschouwen als het EegevgenStrdooer ^Tun^naTes^t" dat ^nietbaar en te begrijpen is, doet men zichzelf onwille- een groot beeldend vermogen. Wat keurig m hoge mate tekort. Juist om het inzicht in de mogelijk heden van de muziek te verdiepen,. en het oor te openen voor werkelijke mu zikale schoonheid, worden de school- concerte.i voor de jeugd georganiseerd. De ervaring van enkele jaren heeft uit gewezen, dat de oudere scholieren niet alleen met grote belangstelling deze instructieve concerten volgen, maar bovenal profijt ervan trekken voor hun hele leven. Het spreekwoord: Onbekend maakt onbemind, geldt immers ook voor muziek, en zeker voor composities die wat meer toegewijde aandacht vragen (en deswege een grotere voldoening schenken) dan zoveel oppervlakkige nummertjes, die met op effectbejag toegespitst raffinement in elkaar zijn gezet. De reeks wordt in dit seizoen ge opend door Leo Rommerts, met zang en gitaar. Piet Pijnenborg treedt weer op als commentator en begeleider. Het Concert wordt in twee gedeelten gege ven op Woensdagmiddag 16 September in Casino. Het eerste uur begint om kwart voor drie en heeft als motto: „De bron van het lied". Oud-Nederlandse wijsjes en ook volksliederen uit andere landen staan op het programma. In het tweede uur. dat om kwart voor vier begint, wordt in grote trekken de ont wikkeling van hét eenvoudige volks lied naar de romantische ballade ge volgd. Het is morgen hoog water om 9.25 en 21.55 uur, en laag water om 3.40 en 16.15 uur. De temperatuur van het zee water wa3 16.5 graden Celsius. 8, 9 en 10. jaar; Vrijdag 18 September vier uur spélen voor kinderen van 6 en 7 jaar. (Advertentie, Ing. Med.) Donderdag gaat de basketball-competitie in Den Helder weer draaien. Aan de vooravond daarvan kan worden opgemerkt, dat de belangstel» ling voor deze mooie sport nog steeds toeneemt, zij bet ook, dat het enthousiasme van de dames iets minder lijkt te worden. Doch wat de lieren betreft staan de zaken er bijzonder rooskleurig voor. Dit jaar wordt zelfs met een derde klasse gestart, en al met al ziet liet er naar uit, dat bet aantal deelnemende teams met zeven gaat groeien. V oor» lopig zijn vijf teams meer ingeschreven, daar van KVH 3 en LSK de definitieve toezegging nog niet is ontvangen. Een geheel nieuwe vereni ging in de Helderse Basketball Organisatie is de Helderse Politic Sport Vereniging, die in de derde klasse is ingedeeld. Met uitzondering van K.V.H. 3 en L.S.K-, die zich ongetwijfeld haasten met de aanmelding, luiden de indelin gen voor het seizoen 1953-1954 als volgt: Heren 1ste klasse: HAV, KVH, Openba re Werken. Zeemacht, WSOV, Oranje Blauw, FAC én Adelborsten: Heren 2de klasse: WSOV 2, FAC 2, HAV 2.HCSC, KVH Marmag, HKV eh Adelborsten 2; Heren 3de klasse: FAC 3, HAV 3, De heer B. H. Perels, de voorzitter van de Helderse Basketball Organisatie, welke gisteravond in café Sanderse de jaarvergadering hield, heeft, in zijn ope ningswoord rake dingen gezegd over de opvatting van het begrip sport. HU maakte daarbü gebruik van een tweetal artikelen, waarvan het ene, van de hand van Jan Blankers, onzes inziens te zeer op een uitblinkster als zUn echtgenote, mevrouw Blankers-Koen, was afgestemd. Beter in het gehoor lag een stem uit het blad van de basketball-bond, die aandringt op beleving" van vreugde aan de sport ter stimulering van de volksgezondheid. In deze geest zag de heer Perels straks gaarne de basketball-mensen aangetreden. Van het bestuur stelden zich, wegens drukke werkzaamheden, de heren J. C. H, Bol en W. A. Aalbersberg niet her kiesbaar. In de vacatures werd voor zien en het bestuur ziet er thans als volgt uit: B. H. Perels (voorz.); H. A. Enklaar Jr. (tweede voorz.); M, R. van Essen (secretaris), C. Snoey (penning meester); H. Klaassen, W. H. Huitinga en mej. L. A. Oly. Wat de financiële zijde van de orga nisatie betrof, deden zich geen proble men voor. Er is een ruime f 500 in kas, een aardig bedrag, waarop men zich echter niet dient blind te staren. De organisatie komt nog voor kosten wan neer het kleedlokaal aan de Abel Tas manstraat moet worden „aangekleed", 85. Toen Jackie Brown aan de feest maaltijd ter ere van het kampioenschap der Biggers dat telegram in de handen werd gedrukt, schrok hij zo van het geen hij las. dat hij dadelijk van zijn stoel op stond en naar zijn vader liep die aan het andere eind van de feest dis zat. „Pappie", riep hij onthutst, „moet u nu toch eens lezen wat een raar telegram ik daar net gekregen heb Jimmy, die juist van plan was een klein speechje af te steken, keek een beetje verstoord op, maar toen hij het verschrikte gezicht van Jackie zag, nam hij snel kennis van hetgeen er in het telegram stond. „En toch zal jij nooit de Oranjetrui dragen", stond er Het was hetzelfde dreigement, dat Jim my dagelijks per brief ontving en dat hem ook al via de telefoon was toe»e- voegd. Het beviel hem niets, maar te gen Jackie deed Jimmy alsof het niets te betekenen had. „Een of andere dwaas die je aan het schrikken wil maken" z.ei hij luchtig. „Ik zou mii er maar niets van aantrekken. Het heeft niets te betekenen." Dit stelde Jackie gr- sel gerust, want wat zijn vader zei, aanvaardde Jackie altijd voetstoots. Meneer Bikkebakker, die schuin tegen over Jimmy zat en voor wie deze dag de mooiste uit zijn leven was, had wel gemerkt, dat er iets aan de hand was. „Toch geen narigheden, meneer Brown?" vroeg hij enigszins nieuws gierig. Doch Jimmy schudde het hoofd. Hij had nog niemand iets gezegd van al die geheimzinnige dreigementen, maar helemaal gerust was hij er toch niet op. en dan houdt men voor de toekomst nog gaarne iets apart voor de grote droom: een sporthal! De contributies zijn in middels verhoogd en bedragen voor senioren f 4.50, voor junioren f 1. Er behoefde alleen over de nieuwe Technische Commissie gestemd te wor den. Het bestuur had als candidaton gesteld de heren H. A. Enklaar (voorz.), W. A. Aalbersberg (secr.) en B. H. Pe rels (lid). FAC voegde hieraan een candidaat toe in de figuur van de heer A. Oversluizen. De stemming bracht aan het licht, dat de vergadering de drie eerstgenoemde heren wenste te zien aanblyven. Later kwam de aap uit te mouw: FAC bleek een voorstander van een TC, bestaande uit vijf leden. Toen was de TC echter al gekozen, zo dat FAC volgend jaar opnieuw zijn wensen te kennen mag geven. De heer Enklaar brak tegen het einde van de avond een lans voor de jeugd, waarna hij beklemtoonde, dat de ver enigingen zelf een zo goed mogelijke training dienen te organiseren. Dit in verband met de dalende belangstelling van de zijde der dames. Tenslotte zeide hij, dat de T.C. geheel open stond voor critiek, doch uitsluitend, wanneer deze op de juiste wijze werd geleverd. Het behoeft onzes inziens geen be toog. dat FAC ln dit opzicht de zaken verkeerd heeft aangepakt. Men dient in het oog te houden, dat de T.C. door de vergadering wordt gekozen en dat men dus in deze commissie vertrouwen dient te stellen. Zulks zal evenzeer het geval zijn, wanneer een T.C. uit vijf personen zou bestaan. Extra aandacht zal aan de jeugd worden besteed. Vorig jaar was de or ganisatie en leiding van deze compe titie in handen van slechts één persoon, de heer M, R. van Essen (die het uit stekend deed), doch thans is «cn vol ledige commissie benoemd, bestaan de uit de heren H. Klaassen, R van de Maas, P. Faber, T. Faber en C. Schek- kerman. Op 'de agenda stond voorts het punt- uitreiking prijzen aan de kampioenen van de vorige competitie. De heer Pe rels behoefde weinig te zeggen, daar bij vier standmedailles kon meegeven aan de voorzitter van KVH, de heer C. de Jonge, Men weet immers, dat in de seniorencompetitie de vier teams van KVH op de eerste plaatsen ein digden! De juniorenmedaille was voor HAV, de adspirantenmedaille voor ULO 2. Marmag 2, Zeemacht 2, HPSV en Open bare Werken 2- Dames 1ste klasse: HAV, HCSC, Hermes, KVH, Marmag, Zeemacht en FAC- Dames 2de klasse: KVH 2, HAV 2. Marmag 2, HKV cn FAC 2. De- tweede klasse dames is kleiner geworden doordat HCSC 2 afviel en Zee macht naar de eerste klasse overging.- Overigens zij vermeld, dat het streven is gericht op acht teams per afdeling, een aantal, dat in de klassen 1 en 2 der heren is bereikt. Het dames-team van FAC is arbitrair naar de eerste klasse gepromoveerd. Het is verheugend, dat ook KVH nu met een juniorenteam heeft ingeschre ven. Zoaijs men weet bezat alleen HAV een dergelijke ploeg, welke deelnam aan de jeugdcompetitie, waarin ook de schoolteams een plaatsje vinden. Met deze juniorenteams kunnen evenwel nog niet de plannen worden verwez.en» lijkt, welke zijn gericht op een competi tie voor junioren (van verenigingen) en een competitie voor junioren. Een stap voorwaarts is nog dat men in plaats van twee nu drie Zaterdagmiddagen per maand de beschikking krijgt over de Sportschool op de Werf, voor wat de jeagd betreft. Thans vermelden wij het seniorenpro gramma zoals dat reeds voor de eerste wedstrijdavonden is opgemaakt: Don derdag 17 Sept. 18.45 u. FAC 2-Marmag (heren 2) 19.35 uur HPSV-Marmag 2 (heren 3), 20.25 uur HAV-Openbare Werken (heren 1), 21.15 uur KVH- WSOV (heren 1). - Vrijdag 18 September: 18.45 uur HAV- Hermes (dames 1), 19.35 uur KVH-Mar- mag (dames. 1), 20.25 uur Marmag 2- FAC 2 (dames 2), 21.15 uur HCSC-FAC (dames 1). Aan de Binnenhaven is een chauf feur, terwijl zyn vrachtauto met behulp van een lopende band met zakken tarwe werd geladen, met zijn linker hand bekneld geraakt tussen de leren band en de rol van het werktuig. Met een geblesseerde hand cn een gebroken onderarm moest hij naar .het gemeente ziekenhuis worden overgebracht. De heer W. uit de Koningstraat heeft vrij ernstige brandwonden aan gezicht en handen opgelopen, toen een pan met kokend vet, waarin oliebollen werden gebakken, van het gasstel -.55 k?01" .W- is ter verpleging in het gemeente-ziekenhuis opgenomen. -In„de ketiken boven de winkel van mevr. H. aan de Keizerstraat stond een pan met gehaktballen op het gas. Dit gerecht-in-wording werd even te lang in de steek gelaten met als gevolg, dat de gehaktballen zwartgebrand in de pan agen cn een dikko walm door het keukenraam naar buiten sloeg. De brandweer behoefde niet in te grijpen. Bil de politie werd aangifte ge- aaan, dat zou zijn ingebroken in een woning aan de Rijksweg, waarvan de bewoners overdag niet thuis zijn. Er was een ruit gebroken, waardoor de indringers!?) de spagnolet hadden kun nen bereiken Aan het interieur viel echter niets bijzonders op te merken, *°dat, vermoedelijk spelende kinderen een steen tegen het raam nebben geworpen. „„7 Va!] de in aanbouw zijnde huisjes Jtraflt Va" dr,gen aan de Jasmijn straat zijn zeven ruiten kapot gegooid door een drie-jarig jongetje, dat een voor »itSe«fc V n°2 0ens drie ruiten vooi zijn rekening nam. De ouders rui en voor de schade moeten opdraaien. j.„n n stadgenote heeft aangifte ge- 0^0? ,na»n J VOrmissing van een bont cape uit de garderobe van één der openbare gelegenheden hier ter stede.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2