Tweede Kamer besprak nieuwe regeling van erfrecht Avifauna gaat verdwijnen Vijfentwintighonderdste BNG- woning te Uithoorn geopend Reshevsky deelt nu de eerste plaats met Smyslov Type-wedstrijden om nationale titel weer op komst Klaas Tot op Terschelling ter aarde besteld Revolutionnaire voorgesteld wijziging De rechten van de scheppende mens Legertruck reed op personenauto Moord bij Leusden opgelost Robic drie maanden geschorst Ons land op de beurs te Frankfort Districtsfokveedag te Purmerend Snelle opbloei van de Bouwkas Accoord tussen gemeente en curatoren bleek onmogelijk Raad bleek tot aankoop bereid Zwerver uit Nijmegen aangehouden D*i„ FOLITIF te Nijmegen heeft een tachtigjarige zwerver in arrest ge steld, die werrdt verdacht van roof moord op een lotgenoot. De man is een goede bekende van de politie, cn is o.m. in 1940 nog wegens diefstal, vrij heidsberoving en mishandeling veroor deeld tot vijf jaar -evangenisstraf. Belgisch sleepscliip op het IJselmeer gezonken Bronstein en Euwe besloten tot remise Szabo en Gligoric gingen tennissen Vingervlugheid hoog in aanzien Een enorme stoet volgde de baar Geertje Wielema gaat weer naar Hongarije Ronde van Roosendaal voor Henk Stevens Clubkampioenschappen wielrennen op de weg Per 1 Mei '54 erkende tbc-vrije markt PURMEREND GAAT IN ROOK OP VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1958 (Van onze parlementaire redacteur) „RE^OU 1IONNA1K noemde mejuffrouw Zeelenberg, een van de juridische deskundigen van de P.v.d.A., Donderdagmiddag in de Tweede Kamer de verandering, die de regering in het erfrecht voor- stelt. Op de vraag, of het gewenst is de echtgenoot een ander erfdeel hij versterf toe te kennen dan een kindsdeel, antwoordde de regering, die op het ogenlilik bezig is het burgerlijk recht te codificeren en hier en daar zo nodig aan te vullen of te wijzigen, namelijk, dat aan de langstlevende echtgenoot vooraf uit de inboedel voor een waarde van ten hoogste f 15.000,— aan goederen toegekend behoort te worden en van het overblijvende als de echtelieden in gemeenschap van goe* deren getrouwd waren de helft en een kindsgedeelte. Hiermede worden dus ten aanzien van de vrouw want het gaat hij de ver deling meestal om de weduwe, die zich verder moet kunnen blijven bewegen gunstiger bepalingen geschapen. Van oudsher heeft al ge- golden, zo zeide de raad-adviseur prof. Meyers, die de wijziging in de Kamer verdedigde, dat de man zijn weduwe niet op het stro legt. 'AANGEZIEN misschien wel in 90% van de gevallen de erfenis met de inboedel erbij niet of nauwelijks aan ^een waarde van 15.000,toekomt, is hier inderdaad sprake van een zeer aanzienlijke bevoordeling van de langstlevende echtgenoot. Prof. Meyers vestigde er de aandacht op, dat het woord voordeel aan het erfrecht ont leend is en in zijn letterlijke betekenis opgevat dient te worden: de weduwe krijgt een deel vooraf, dus een vóór- deel. Aanvankelijk bleek de Kamer niet helemaal duidelijk te zijn het wa ren weer uitsluitend enkele rechtskun digen, die aan het debat deelnamen dat in wezen aan het deel van de er fenis, dat overblijft, als de weduwe haar helft heeft geïncasseerd, een be drag in goederen van ƒ7500,ont trokken wordt. Toen men te dien aan zien tot het juiste inzicht gekomen was, verenigde de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met de desbe treffende regeringsconclusie. Ook de andere antwoorden, die de regering op de vragen omtrent het erfrecht had gegeven, genoten de instemming van de Kamer. HANK ZIJ een op korte termijn ge- voerd overleg tussen de Commissie voor privaat- en strafrecht en de rege ring kon de Kamer zich Donderdag middag al beraden over de rechten van de scheppende mens. waarover in het begin van de week het debat was Uit gesteld. omdat de leden eerst nog ken nis wensten te nemen van enkele pas verschenen geschriften op dit gebied. Onder het hoofdstuk „de rechten van de scheppende mens" denkt de re gering in het nieuwe Burgerlijk Wet boek samen te vatten, wat nu verspreid staat in de Octröoiwet. de Auteurs wet. de Merkenwet en enkele andere wetten. Toegevoegd zullen worden bepalin gen omtrent de bescherming van sier en gebruiksmodellen. Het overleg tus sen regering en commissie had slechts tot resultaat opgeleverd, dat de rege ring een commissie zal benoemen, die heeft uit te maken, wat onder ge- bruiksmodel moet worden verstaan. Prof Gerbrandy (AR) opperde be zwaren tegen de uitdrukking „Schep pende mens". Zijn godsdienstige over tuiging bleek zich te verzetten tegen het in verband brengen met elkaar van scheppen en mens. Wel gebruikte hij het woord „creatief" en 'daarover verwonderde zich prof. Meyers terecht. Deze had lang over een goede titel voor de desbetreffende bepalingen na gedacht. Hij meende, dat hij goed ge slaagd was en dat vond mejuffrouw Tendeloo van de PvdA ook. INTERESSANT in de discussie over de materiële inhoud van de toekom stige bepalingen van het Burgerlijk Wetboek was o.a de conclusie der re gering. dat het recht op een woord- merk alleen dan door het worden van een soortnaam verloren moet gaan, wanneer het recht een bepaalde ouder dom (bijv. twintig jaar) heeft verkre gen. Wanneer iemand in een apotheek om aspirine vraagt, dient men hem het originele Duitse product, dat voor het eerst onder deze naam in de handel gebracht werd, te geven-, ook al ver koopt die apotheek eigen tabletten van volkomen gelijke samenstelling. Dat is eigenlijk te gek. Want aspirine is geen eigennaam meer, het is niet meer de naam van een merk. maar een naam van een soort geneesmiddelen gewor den. Moeten zo'n naam en dergelijke na men nu toch maar steeds beschermd blijven? Neen, antwoordde prof. Mey ers. Octrooien en het auteursrecht zijn ook in tijdsduur beperkt. Het ligt dus voor de hand. dat dit eveneens geldt voor een woordmerk. dat tot soortnaam geworden is. De Kamer aanvaardde deze conclu sie en verenigde zich ook met de an dere. die de regering over deze mate rie had opgesteld. Op de Rijksweg onder Laren is gis termiddag een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. De heer J.W uit Colmschate bij Deventer, die met zijn auto uit de richting Amsterdam kwam, wilde op het kruispunt met de weg Hilvegsum- Laren plotseling linksaf de richting Laren inslaan, doch liet eerst een tegenligger passeren. Een militaire vrachtauto, die met matige snelheid achter hem reed, remde krachtig af, doch gleed door de gladheid van de weg door. Hij maakte een halve draai en greep de auto van de heer W., waardoor diens wagen totaal vernield werd. De beide inzittenden, de heer W. en mejuffrouw M.S. werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Laren vervoerd. Voor het leven van mejuf frouw S. wordt gevreesd. De militaire politie heeft, de zaak in onderzoek (Van onze speciale verslaggever) DONDERDAGOCHTEND is te Uithoorn in tegenwoordigheid van tal van burgemeesters, o.w. mr dr H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar, de 2500ste B.N.G.- (Bouwkas Noord-Nederlandse Ge- meenten)-woning door de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, ir H. B. J. Witte, officieel geopend. Alvorens tot de opening werd over. gegaaa had ten gemeentehuize te JJit- hoorn een bijeenkomst plaats, waar het woord werd gevoerd door resp. de heer C. M. A. Koot. burgemeester van Uithoorn, mr A. Kleyn, burgemeester van Meppel en president-commissaris van de Bouwkas en Z.E. ir Witte. In zijn begroetingsrede vestigde bur gemeester Koot er de aandacht op, dat Uithoorn in het knooppunt van Noord- Holland, Utrecht en Zuid-Holland ligt en een industrieel centrum in deze om geving is geworden. Mr A. Kleyn gaf vervolgens een kort overzicht van de activiteit van de B.N.G. De eerste B.N.G.-woning werd gebouwd in Westerbork. In 1949 kwam in Midwolda (Gr.) de 500ste woning; 1950 was het jaar van de 1000ste wo ning. Te Diepenveen in Overijssel ver rees in 1952 de 1500ste woning. Maart 1953 was in Borculo de 2000ste woning een feit. En thans is dan de 2500ste te Uithoorn in gebruik genomen. Onze laatste aanwinst, aldus mr Kleyn, bevindt zich in de provincie Zeeland. Het zal nog geruime tijd duren voor de provincie Noord-Holland even sterk bewerkt is als de noordelijke provin cies van ons land. Het regeringsbeleid begint nu steeds meer aandacht te schenken aan de eigenbouw door de kleine woningbezitters. Minister Witte, hierna aan het woord, verklaarde dat de opening van de 2500- ste B.N.G.-woning als een mijlpaal is te beschouwen. „De eigen woning heeft de laatste tientallen jaren min der waardering gevonden dan zij ver dient. Men is steeds meer overgegaan tot de bouw van grote complexen. In Ï)E GEMEENTE Alphen aan de Rijn zal het internationale vogelpark Avifauna niet aankrpen. Het Is name lijk niet mogelijk gebleken, om met de curatoren in het faillissement over de koopprijs tot overeenstemming te ko men. Gevraagd werd een bedrag van f 485.000. terwijl de raad het college Van B. en W had gemachtigd, ten hoog ste vier ton te besteden De meerder hcid van het college bleek niet bereid dit verschil voor rekening der gemeen te te nemen. Het gehele bedrijf zal nu worden verkocht cn het park opge doekt De gemeenteraad van Alphen aan de Rijn kwam Woensdagavond om acht uur in een spoedvergadering bijeen teneinde pen voorste) van B en W in zake de aankoop van het vogelpark te bespreken De discussies werden met gesloten deuren gehouden en enige ma len onderbroken voor beraad in de fracties Des nachts om half twee deel de burgemeester Witschey aan de Wachtende persmensen mede dat de raad met overgrote meerderheid tot aankoop had besloten, doch dat er nog nader over de prijs zou moeten wor den onderhandeld. Een andere gegadigde, een confectie bedrijf uit Rotterdam, had drie ton ge boden voor terreinen en gebouwen, maar trok zich toen terug, omdat er in de omgeving van Alphen niet voldoeh- de geschikte arbeidskrachten zouden kunnen worden aangetrokken. De verwachting, dat er over de koop prijs nog wel zou kunnen worden ge sproken. bleek gistermorgen iidcl te ziin. Toen de burgemeester de curato ren opbelde, bleek hem. dat dezen met bereid waren, het park met toebeho ren voor minder dan f 485.0000 te ver kopen. Het gemeentebestuur kreeg tot Zaterdagmiddag één uur tijd om te be slissen. Aanvaardde het de vraagprns niet. dan zou de levende have worden verkocht voor zestigduizend gulden, de inventaris van het hotel voor halve ton en het terrein met opstallen in publieke veiling worden gebracht. Weliswaar bleek het mogelijk, de ontbrekende f 85.000. op zeer gunstige voorwaarden te lenen, maar de meeste wethouders bleken niet bereid, verder te gaan. ondanks het feit dat de risi co's voor de gemeente zeer gering wa ren. Hiermee is elke kans voor Alphen om Avifauna in eigendom te krijgen verkeken. Nederland, bracht ir Witte naar voren, wordt 28 pet. van de woningen door de eigenaren bewoond. In Amerika be draagt het eigen woningbezit meer dan 50 pet. van de totale woningvoorraad. Materiële dingen, die de mens nastaan, zoals een huis. wil hij gaarne in eigen dom bezitten. Er is immers een samen spel tussen materie en geest. Een huis bepaalt mede de gesteldheid van de mens. Psychologisch gezien is derhalve eigen bezit van een woning van groot belang. Dat wil nog niet zeggen, dat onder alle omstandigheden en in iedere gemeente een eigen huis voor iedereen de ideale oplossing zou zijn. Soms doet zich het geval voor, dat iemand het beheer van een eigen woning niet aan kan. „De B.N.G., zo vervolgde de minister, heeft een succes gehad, dat de ver wachtingen van de initiatiefnemers overtrof. We proberen een weg te vin den om de pogingen tot verkrijging van eigenwoning-bezit te stimuleren. Daarvoor zijn tal van financieringsmo gelijkheden, die ontwikkeld kunnen worden. Enige eenheid in die systemen zal echter moeten worden nagestreefd. Een in October te vormen werk groep zal de minister adviseren om trent de - bevordering van het eigen woningbezit Bezichtiging van de nieuwbouw tn Uithoorn, welke een vrij uitgestrekt gebied beslaat en uit een oogpunt van bouwkunst en weloverwogen gemeente uitbreiding in smakelijke vorm verras sende aspecten oplevert, en het in ogenschouw nemen van het in deze nieuwbouw gelegen B.N.G.-complex, hadden plaats na de officiële ontvangst in de raadzaal. De 2500ste B.N.G.-woning werd door minister Witte geopend, ook in letter lijke zin, waarbij hij zijn gelukwensen richtte tot de bewoners van het huis, de heer en mevrouw Geertsen. De Rijkspolitie van Lensden vond op "8 Augustus het li.ik van het slacht offer op de Leusderheide. Papieren ontbraken, maar niettemin slaagde men er in, de stoffelijke resten te iden tificeren. Ze Weken van een 54-jarige man te zijn, die reeds geruime tijd uit een inrichting te Nijmegen werd ver mist. Hij stor.d als gierig bekend; aan genomen werd, dat hii ongeveer zeven honderd gulden bij zich had gehad. De zwerver was de laatste tiid nog al eens in de omgeving van Amers foort waargenomen, onder meer in ge zelschap van een tweede persoon. Dat werd aanleiding om hem aan te hou den op verdenking van "oofmoord. De beide mannen kenden elkaar goed; zij vertoefden geruime tijd tezamen in de Niimeegse inrichting. Vierhonderd meter ten Noord Oos ten van Leliestad is gistermiddag het Belgische sleepschip „Bruge" 'n het IJselmeer gezonken. Het schip was geladen met slakken De opvarenJen zijn aan boord van de sleepboot ge nomen en in Urk aan land gezet. De stuurhut en davids van het sleepschip steken boven het water uit Het wrak ligt zeer gevaarlijk voor de scheep vaart op de route Amsterdam-Lemmer De Franse professional Jean Robic is door de sportcommissie van de Franse Wielerbond voor drie maanden geschorst. Bovendien heeft men hem een boete van 50.000 francs 500. opgelegd. Deze straffen werden uitge sproken naar aanleiding van het feit, dat Robic niet op tijd bij de wereld kampioenschappen was verschenen, waardoor hij, zoals bekend, te Lugano niet mocht starten. Bobet, Deledda, Geminiani, Rolland en Varnajo kregen alleen een boete van 5000 francs, omdat ook zij niet op het door de Franse bond voorge schreven tijdstip te Lugano waren ge arriveerd. (Van een speciale verslaggever) ACHT VAN de vijftien deelnemers aan het candidatentornooi te Neu- hauscn hebben zich gisteren alleen maar bezig gehouden met afgebroken partijen. Ook onze landgenoot, dr Eu we, die nog een hangpartij met Bron stein had lopen. Zonder verder te spe len besloten de beide grootmeesters tot remise, zodat zij thans ieder met 3' punt de 6c en 7é plaats delen. Het uit spelen van afgebroken partijen kost veel energie Niet alleen in de uren, waarin de partij verder gespeeld moet worden, maar meer nog in de uren van voorbereiding. Een afgebroken partij moet nu eenmaal geanaliseerd worden, en dat gaat gewoonlijk ten koste van de nachtrust der spelers. Het ligt der halve voor de hand. dat de meesters het uitspelen van de afgebroken par tijen zoveel mogelijk trachten te ont gaan. r\RIE VAN de vijf afgebroken par- tijen eindigden in remise. Smyslov behaalde echter op Geiler de volle winst, evenals Szabo in zijn partij te gen Gligoric. Het laatste ging trouwens in de beste verstandhouding, want in plaats van te schaken gingen de Zuid- Slaviër en de Hongaar tennissen. Ko- tov heeft na de hervatting van zijn duel met Keres nog allerlei moeilijk heden moeten overwinnen. Pas toen hij zich twee uren lang met de rug tegen de muur had verdedigd, kon hij met een lachend gezicht opstaan. Hij had n.1. een manoeuvre ontdekt, waardoor de opdringende zwarte koning haastig de vlucht moest nemen. Enkele zetten later werd tot remise besloten. Het scheen, dat Smyslov zijn stuk ken tegen Geiler maar een beetje heen en weer schoof, zonder bepaald plan. Voor de insiders is dit soort spel van Smyslov echter zeer interessant, want deze meester is juist het gevaarlijkst, wanneer hij ogenschijnlijk niets doet. Plotseling staan als op commando zijn troepen op de juiste plaats, en hij slaat toe. Natuurlijk kende ook Geiler deze eigenaardigheid in de stijl van zijn te genstander, maar toch zag hij geen kans om zich hiertegen te verdedigen. Op een voor hem onverwacht ogenblik zag hij de stukken van Smyslov van drie zijden op zijn koning toesprin gen, Gelier gaf een pion. maar raakte bovendien nog zo in tijdnood, dat hij op de 54e zet de toegemeten bedenk tijd overschreed. CNKELE DUIZENDEN vlugge vin- gers zullen elkaar op 19 September in de Haagse Houtrust-rotonde weer beconcurreren In snelheid en vaardig heid tijdens de nationale kampioens wedstrijd in machineschrijven. Voor deze derde wedstrijd hebben reeds ruim honderd deelneemsters en enkele deel nemers ingeschreven. De kampioenen der vorige jaren zullen trachten de wis selbeker opnieuw te veroveren. De wedstrijd, uitgeschreven door de „Stichting nationale kampioenschappen in machineschrijven", heeft tot uit gangspunt, dat het peil van vaardig heid en bekwaamheid der typisten dient te worden verhoogd, waardoor de doelmatigheid in het Nederlandse bedrijfsleven, alsook in het ambtelij ke-, culturele en organisatorische le ven, bevorderd wordt. QNDER ZEER grote belangstelling is gistermiddag op West-Terschelling het stoffelijk overschot van de onlangs omgekomen schipper van de redding boot „Brandaris", Klaas Tot ter aarde besteld. Ruim vijfhonderd mensen volg den de baar, die met vele bloemstukken was bedekt. De route leidde langs de haven, waar de Brandaristen anker lag. De stoet hield halt voor de aan legplaats, waarop de stuurman van de reddingboot zich van het schip naar de wal begaf om zich met een grote krans van de KNZHRM by de stoet te voegen. QP HET kerkhof voerde burgemeester H. Wielinga, mede als voorzitter van de plaatselijke reddingcommissie, het woord. „Het kundig zeemanschap van Tot", zo zeide de heer WieliDga. „heeft hem gebracht tot de positie, die hij bekleedde. Naast de grote deernis met de familie is er droefheid om de slag. die door dit overlijden aan de ..Brandaris" is toegebracht". De heer H. Th. de Booy, directeur van de KNZHRM. zeide moeilijk te kunnen beseffen dat hij nu Klaas Tot-f| die zo grote levenskracht had cn on stuimige moed, vaarwel moest zeggen. Reeds op 16-jarige leeftijd voer Klaas voor het eerst met de „Brandaris" ter redding mee. In zijn korte leven maakte hij in totaal 131 rcddingtochten mee waarbij hij bijna 200 mensenlevens red de. Tot had het vertrouwen van zijn bemanning, van de plaatseliikc com missie en het hoofdbestuur Bovendien had hij de bewondering van het Neder landse volk. De naam Klaas Tot staat in de annalen der reddingmaatschappii geschreven bij die van de grote man nen. die hem zijn voorgegaan. Geen storm was hem te zwaar, geen moei lijkheid te groot. Alle stations, botenhuizen en boten der Reddingmaatschappij vlagden gis teren halfstok, als hulde aan deze grote redder. Klaas Toxopeus, de schipper van de „Insulinde", sprak als collega woorden van diep medeleven. Zijn hoop, dat Klaas Tot rust zou mogen vinden in de grond van Terschelling is nu ver vuld. Een neef sprak namens de familie woorden van dank. Na de teraardebe stelling werd er in de Nederlandse Her vormde kerk een korte rouwdienst ge houden HE PRESTATIES, die in 1952 tijdens de wedstrijd werden geleverd, la gen onder die van 1951. Dit wordt door de organisatoren geweten aan het min- der gunstige licht en aan de koude, die op de wedstrijddag heerste. Daar om zal dit jaar voor beter licht en zo nodig voor verwarming worden ge zorgd. De kampioene 1952, mevr. Wynsma- Booms, haalde 398 aanslagen per mi nuut, waarbij zij minder dan een half percent fouten maakte. Een Belgische dame, die hors concours deelnam, pres teerde 430 aanslagen per minuut bij eenzelfde foutenpercentage. De moge lijkheden tot Nederlandse records lig gen dus open. Dit jaar zullen ter op luistering opnieuw een Belgische en een Luxemburgse typekampioene mee doen. Aan iedere deelneemster, die dit maal 350 aanslagen bij een gering fou tenpercentage haalt, zal een oorkonde worden uitgereikt. Boven de 350 aan slagen wordt een eervolle vermelding uitgereikt. De uitslag van de wedstrijd zal op Woensdag 23 September gepubliceerd worden. De prijsuitreiking volgt op 26 September tijdens de damesbeurs in Hou trust. Hoezeer de typekampioenschappen in de belangstelling staan, blijkt uit het feit, dat de inschrijvingen uit alle kan ten van het land binnenkomen. Voor namelijk candidaten uit het Westen van het land dongen in de eerste jaren mee. De strijdlust is ook doorgedrongen tot de telextypisten (verre schrijvers), die ook al wedstrijden houden en „In- tergrafia" is van plan kampioenswed strijden te gaan uitschrijven voor ma- chinezetters Waarmee gezegd kan wor den, dat vingervlugheid* langs deze we gen in steeds hoger aanzien komt. Zoals bekend heeft dit automatisch een verliespunt tengevolge. In dit spe ciale geval kwam de scheidsrechter er nog aan te pas, omdat de vlag van Geller's klok een halve minuut te vroeg was gevallen. Men kwam tot de con clusie. dat Geiler tweemaal een tik op de klok had gegeven. Door de eerste tik was zijn vlag gevallen, door de tweede tik was de wijzer een halve minuut teruggesprongen. Invloed op de uitslag van de partij had deze vast stelling niet, aangezien het reglement voorschrijft, dat de vlag steeds beslist, zelfs als deze een volle minuut vóór de tijd valt. Tenslotte was er nog de partij Smys- lov-Kotov. Men had gedacht, dat Smys lov ook hier goede kansen had om het volle pond te halen, maar Kotov dacht er anders over. Door een handige ma noeuvre wist hij de dreigende gevaren te bezweren, waarna spoedig tot re mise werd besloten. De uitslagen van de afgebroken par tijen luiden: 6e ronde: Smyslov-Kotov tl.-'i: Bronstein-Euwe Is - MGligoric Szabo 0-1. 7e ronde: Kotov-Keres %-W. Geiler -Smyslov 0-1. De stand na de zevende ronde luidt thans: 1. en 2. Reshevsky en Smyslov ieder 5 pnt. uit 7 partijen; 3- Keres 4(4 pnt. (7); 4. Najdorf 4 pnt. (6); 5. Bo- leslavsky 314 pnt. (6); 6. en 7. Bron stein en Euwe ieder 3'2 pnt. (7): 8- cn 9. Taimanov en Gligoric 3 pnt. (6); 10. en 11. Averbach en Szabo 3 pnt. (7); 12. Stahlberg 21/, pnt. (7); 13. en 14. Gelier en Petrosian ieder 2 pnt. (6); 15. Kotov V/s pnt. (6). Dat het zwemmen van de Neder landse meisjes te Boedapest ondanks de- grote nederlaag, welke de Neder- lanase ploeg tegen Hongarije heeft ge- Iepen, indruk heeft gemaakt,' blijkt uit de uitnodiging, die door de Hongaarse Zwembond aan de KNZB is gericht. Op Maandag 21 December zullen te Boedapest internationale zwemwedstrij den worden gehouden, waarvoor de beste Europese zwemmers en zwem sters zullen worden uitgenodigd. Aan de KNZB is verzocht een drietal zwem sters aan te wijzen voor resp. 100 m vrije slag, 100 m rugslag en 200 m schoolslag. De rugslagzwemster werd door de Hongaren met name genoemd: Geertje Wielema. De Ronde van Roosendaal, waarvoor 46 professionals aan de start versche nen, is gewonnen door Henk Stevens (Elsloo). Hij reed de 120 kilometer in 2 uur 59 min. 8 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Haan (Mechelen. Limburg) op 18 sec.; 3. Dekkers (Eindhoven) z. t; 4. Gerrit Voorting (Roosendaal) z.t; 5. Van Est (St. Willebrord) z. t.; 6. Smits (Am sterdam) op 25 sec.; 7. Wagtmans (Breda) z. t.; 8. Bakker (Zaandam) z. t; 9. Adri Voorting (Haarlem) z. t.; 10. Roks (Zundert) z. t Voor het Nederlandse clubkampicren- schap wielrennen op de weg, dat op Woensdag 23 September in de omge ving van Eindhoven wordt gehouden, hebben 41 verenigingen ingeschreven. Dit is een record voor deze wedstrijd, Per 1 Mei 1954 zal de veemarkt te Purmerend tot een erkende t.b.c.-vrije markt worden verklaard. Dit was de belangrijkste mededeling, die de bur gemeester, mr R. Kooiman, deed bij de gisterenmorgen geopende districts fokveedag in deze gemeente, waarvoor 565 stuks vee waren ingesch- ven. Bij het overzicht, dat hij over de Purmerender veemarkt gaf bleek, dat deze wat de totale aanvoeren betreft, de zevende plaats inneemt. In 1952 kwamen 159.476 stuks vee ter markt. De schapen- en lammerenmarkt neemt na Leiden de tweede plaats in Neder land in met een aanvoer in 1952 van 48.374 stuks. Thans in September is de totale aanvoer van vee reeds 123.017 stuks: rundvee 26.602, nuchtere en graskalveren 26.602, varkens 8400, biggen 26.602, schapen en lammeren 30.083, bokken en geiten 1785 en paar den 1329. Voor de opening van deze vijfde dis trictsfokveedag bestond uit wijde om trek grote belangstelling. Burgemees ters uit vele omliggende gemeenten waren tegenwoordig. Opa Klijzing, de wereldrecordhouder pijproken, heeft besloten voor zijn club „De Gesellighe Dampkring" uit te ko men bij de nationale pijprokerswed strijd in Purmerend. Ook de Neder landse recordhouder, de eer S. de Ridder, zal Zaterdagmiddag 3 uur de brand in zijn pijp steken. Reeds meer dan honderd pijprokers hebben voor dit nationale concours in geschreven. Er wordt gerookt met IV, gram Hollandse baai. Op de najaarsbeurs te Frankfort is ons land o.a. vertegenwoor- digd met een grote kaasstand, die veel aandacht trekt. Een meisje in klederdracht verwel komt de bezoekers en laat hen proeven van dit Hollandse zuivel product bij uitstek.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3