De waarheid over Australië Iedere dag druk programma voor Koninklijk Paar Geen burgerlijke erkenning van kerkelijk huwelijk Aanslag op nieuwe Sultan van Marokko mislukte Bedrijfschap gaat einde maken aan margarine-oorlog Een journalistieke studiereis naar „de andere kant De positie van Duitsland Op zoek naar de voor- en nadelen van emigratie Moskou bereid tot „Duits" gesprek? Richtprijs bacon met vijf cent verlaagd Zaterdag 12 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e 'aarsan« No' 1239 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel,, Wieringen en Anna Paulowna Guur September- weekeinde WEERBERICHT Prins Bernhard vliegt zelf naar Tanganjika Groep communisten in Perzië gearresteerd Huil volgt Mark Clark op in Verre Oosten Het bezoek aan Amsterdam Koningin Juliana in de Jordaan Mag. Stokman in Tweede Kamer: Nadere regeling van het ech tscheidingsrech t De dader neergeschoten Overleg bleef zonder resultaat Rassendiscriminatie in Z.-Afrika door de TUC veroordeeld Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1— elk woord meer 5 cent- Abonnementen: per kwartaal f 6.05, per maand t 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 ALS de minister van Sociale Zaken, de heer Suur- lioff, na zijn terugkeer uit Canada opmerkt, dat de emigratie naar dat land prachtig geslaagd is, dan is de Nederlander enerzijds geneigd zulk een hoge autoriteit op zijn woord te geloven, maar van de andere kant komt er bij hem een gevoel van twijfel op, omdat een minister niet zo spoedig bereid is zijn eigen zaak af te breken. De kranten lezer zal uit een eenvoudig bericht hebben gezien, dat op Maandag 21 September een kleine groep Nederlandse journalisten voor een studiereis van rond twee maanden naar Australië en Tasmanië zal vertrekken. Bij deze groep is uiteraard een vertegenwoordiger van de Regionale Dagblad Pers, van welke combinatie onze krant deel uitmaakt. Deze journalisten gaan zonder officiële opdracht. Zij hebben de taak daarginds hun ogen en oren te gebruiken en op eigen verantwoordelijkheid, zonder enige bin ding aan welke autoriteit dan ook, te oordelen over alle vraagstukken, welke met emigratie verband houden. M. KOEMANS naar onze tegenvoeters 7ULK een reis kost een ontzaglijke voorbereiding. Ik doel dan niet op de technische: van het invullen van talloze formulieren tot en met het ondergaan van onprettige injecties; maar op de geestelijke bereidstelling door bronnenstudie, welke nodig is om straks een onverbloemd en eerlijk oordeel te kunnen geven. Er worden in de wereld om veel te veel zaken doekjes gewonden, waar royale open hartigheid gunstiger resultaten zou hebben. Uw reizende hoofdredacteur is derhalve niet van plan zich door anderen een opvatting te laten opdrin gen. Daarmee is niemand gediend. Daarmee zijn het geweldige probleem van de overbevolking in ons land, de urgente kwestie van werkgelegenheid en de werkloosheid, het vraagstuk van het bereiken van een zekere matë van welvaart, welke allen zonder uitzonde ring toekomt, geen streep nader tot oplossing gebracht. Het is daarom, geloof ik, goed. dat we deze reis beginnen en eindigen in grote ernst. Op deze groep journa listen, en dus ook op mij, rust de taak Australië op een of andere manier dichter bij het Nederlandse volk te brengén. Te speuren naar de mate riële en geestelijke voordelen en na delen, aan emigratie verbonden. Te onderzoeken welke positie de vrouw in de kring van emigranten inneemt. Na te gaan of het de Nederlander wel mogelijk is zich in een vreemd land onder totaal andere omstandig heden te assimileren met een jong volk, dat zelf op tal van gebieden nog niet een vaste lijn in doen en denken heeft kunnen vinden. Ziet Ge, dót is het waarvoor die zeven Nederlandse journalisten komen te staan. Niet voor een min of meer geslaagd interviewtje met plaats- of streekgenoten al zal ik niet aarze len deze gesprekken zo getrouw moge lijk weer te geven; niet voor geïnspi reerde natuurbeschrijvingen, indien de woorden en zinnen daarvoor bij mij willen opkomen al zal ik mij niet remmen bij de beschrijving van het Australische land, als de behoefte om dergelijke notities te maken dringt. Ik ben langzamerhand wel zover in de berg van lectuur over land en volk van onze tegenvoeters doorgedrongen, flSTEREN viel het met de bui- ïglieid mee, maar de tempe ratuur blijft nog steeds te laag. Hier en daar stookt men 's avonds at een kacheltje. Een depressie veroorzaakte in de afgelopen nacht enige regen en doet van daag een krachtige Noordwesten wind langs onze kust waaien, üe vooruitzichten blijven op aanhoudend koel en onbestendig weer wijzen. Er komen wel enkele opklaringen voor, maar ook de kans op af en toe buien blijft ook voor morgen nog groot, üe herfstmaanden September en Uctober geven gemiddeld de meeste regen in de kustprovincie. Dit als gevolg van de buien, die zich vooral 's avonds en 's nachts boven het nog vrij warme Noord zeewater vormen en boven land aangekomen uitregenen. Tijdens een buiig weertype, zoals zich dat deze dagen Voordoet, zijn de neerslagkansen in onze kuststreek dan ook belangrijk groter dan in de zomermaanden. Verwachting tot hedenavond: VEEL WIND Veel bewolking met slechts at en toe een bui. Matige tot krachtige, vooral langs de kust nu en dan harde Noordwestelijke wind. Ta melijk koud. Zondag: Zon op 6.11, onder 19.00 Maan op 12.05, onder 20.08. Maandag: Zon op 6.12. onder 18.58. Maan op 13.16, onder 20.30. dat ik een fantast zou zijn wanneer ik méér zou willen doen! Stelt U zich één ogenblik voor, dat ik een duizend poot was, dan nog zou ik tienduizend en méér handen te kort komen om alle emigranten uit ons milieu te gaan bezoeken ofmet hen te spreken. Ik zou daar zelfs niet in slagen, wanneer ik in staat zou zijn twee maanden lang. dag en nacht, in Perth, Melbour- ne, Sidney. of Brisbanë spreekuur te houden. Om deze redenen is het openen van een soort inschrijving niet alleen een hachelijke, maar ook een belachelijke onderneming. Ik zal werkelijk uit de grond van myn nart dankbaar zbn, indien ik straks „aan de andere kant" de rust kan opbrengen om de gege vens, die als Ven lawine op mij af zullen komen, te ordenen, te verwer ken en te noteren in een reeks artike len, waarin duidelijk de waarheid wordt gezegd. En niets anders. Het Nederlandse volk en al diegenen, die op het punt staan zich in een vreemd ver land te gaan vestigen, of zij. die ergens in zich de idee van emigratie wakker voelen worden, kunnen deze waarheid best verdragen. Ik weet op' dit ogenblik helemaal niet hoe zij zal uitvallen. Maar prettig ol onprettig: hij en zij, die niettemin tot emigratie besluiten, zullen er meer aan hebben zo nauwkeurig mogelijk op de hoogte te zijn gesteld omtrent alles wat hun te wachten staat dan dat zij min of meer gepaaid zijn met brochures, die ook aan vacantie-vierende toeristen worden toegezonden. Zo staan de zaken. En zo sta ik tegenover deze zaken. MAANDAG 21 September, 's middags om half twee begint de reis. De eerste etappe eindigt met de aankomst van de KLM-machine (waarin behal ve de journalisten emigranten plaats nemen) in Perth aan de Westkust van Australië op 27 September. Op 3 Oc- tober gaat de tocht naar Adelaide, 9 October naar Melbourne, 16 October steken we over naar Tasmanië. Op 21 October zijn we in Melbourne terug en dan volgen in bonte en voor mijn gevoel nog altijd verbluffende rij: Het officiële Oostduitse blad „Taeg- liche Rundschau" laat doorschemeren, dat de Sovjets tot Vierlandenbespre- kingen over de kwestie-Duitsland wen sen te komen. Met nadruk wordt evenwel verklaard, dat de recente Bondsdagverkiezingen in West-Duitsland geen voorbeeld kun nen zijn voor verkiezingen in het ge hele Duitsland. Met behulp van Oost- Duitsland moesten in het gehele land zulke omstandigheden worden gescha pen, „dat de democratische partijen en organisaties vrij en ongehinderd, juist zoals bij ons (Sic! red.) kunnen werken en de fascisten en de oorlogsstokers uit het politieke leven worden ge weerd", aldus de „Taeglische Rund schau". Wist u, dat het stedelijk zwembad In Turnhout (België) over gratis warm water beschikt van 30 graden C Men onttrekt het aan een in de grond lopende z.g. warm waterader.... Corowa, Bonegilla, Canberra, Sydney, Brisbane, Coffs Harbour en opnieuw Canberra, waar we de hoogste Austra lische autoriteiten zullen ontmoeten. Het is dan inmiddels half Novem ber geworden. Dan zal ik meer weten dan nu. Trouwens ik zal vóór die tijd „per artikel" al lang bij mijn lezers terug geweest zijn, omdat ik het ijzer zal smeden als het heet is. Daarna zal er wel gelegenheid zijn elkaar nader te spreken, persoonlijk in voordrachten, waar Ge zulks wilt, of wederom in de krant Want wat ik zeer sterk voel is dit: de emigratiegedachte leeft in ons volk; e- zijn er tallozen in alle gewesten, die familieleden, vrienden of kennis sen hebben zien vertrekken. Indien ik erin mag slagen enigszins te voldoen aan aller verlangen naar het „waarachtige verhaal" dan zal ik mij op het einde van dit jaar bepaald een gelukkig mens mogen noemen. H. M. KÖEMANS Naar wij vernemen zal Prins Bern hard, die 15 September a.s. naar Tan ganjika hoopt te vertrekken om deel te nemen aan enkele jachtpartijen, de tocht in zijn eigen Dakota maken. Hij zal het vliegtuig zelf besturen. Gisteravond heeft de Perzische po litie in de haven Bandar Pahlevi een en negentig Perzische communisten gearresteerd. De groep kwam aan wal vanaf een Russisch passagiersschip .Zij hadden een congres in Boekarest bij gewoond en daarna een ren door Rus land gemaakt. Volgens de politie zijn hij de arrestatie „belangrijke docu menten" in beslag genomen. Onder de gevangenen bevindt zich de eige naar van een communistisch blad. President Eisenhower heeft gisteren generaal Jphn Huil benoemd als op volger van generaal Mark Clark als opperbevelhebber van de strijdkrach ten der Verenigde Staten en der Ver enigde Naties in het Verre Oosten. Generaal Huil is 58 jaar. Officieel zal hij zijn nieuwe functie op 30 Oc tober aanvaarden. Op die dag n.1. zal Mark Clark de militaire dienst verla ten. Huil zal op 1 October reeds in Tokio aankomen. OOK GISTEREN hebben Ko ningin Juliana en Prins Bern hard weer een zeer drukke dag gehad in het kader van het Ko lt, M. de Koningin was gisteren o.a. enige tijd te gast bij het R.K.-jon- gensweeshuis in de Jordaan. Zij was direct van de partij toen de leerlingen een dansje maakten. (Van onze parlementaire redacteur) MAGISTER STOKMAN, de theo logische expert van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., heeft gistermiddag in de Kamer een zeer merkwaardige en boeiende rede voering gehouden over het bur gerlijk en het kerkelijk huwelijk. Des te merkwaardiger, omdat hij een geheel andere mening ver kondigde dan prof. Lemaire van de Katholieke Nationale Partij, die vóór hem zijn licht over de dualiteit van het kerkelijk en het burgerlijk huwelijk had laten schijnen. Deze deed dat bij de be handeling van de principes, die pISTERMIDDAG is in Rabat een moordaanslag gepleegd op de nieu we Sultan van Marokho Sidi Moeial Mohammed Ben Arafa. De Sultan was te paard op weg naar de moskee om er de gebeden te leiden, toen een auto met grote snelheid inreed op de stoet van de Sultan. Deze was omgeven door zijn lijfwacht en ministers. Een ser geant van de „Zwarte Garde" van de Sultan wist op de treeplank van de auto te springen en het portier van de wagen te openen. Het paard van de Sultan werd aangereden en de Sultan zelf viel, doch bleef ongedeerd. De sergeant intussen sleepte de bestuur der, die een dolk probeerde te trek ken, uit de auto. De pleger van de aanslag, een acht en twintig jarige huisschilder uit Rabat, werd door de lijfwacht van de Sultan doodgescho ten. De sergeant bekwam hierbij lich te verwondingen. Er ontstond onder de toeschouwers een paniek, die echter snel weer ver dween. De Sultan zelf bleef kalm en zette, zonder naar de pleger van de aanslag om te kijken, de tocht naar de moskee voort. Het was de eerste maal na het afzetten van de vorige Sultan, dat de nieuwe heerser in de moskee de gebeden leidde. De toestand in de stad is verder rustig. Het Franse bestuur in Marokko verklaarde, dat men niet overweegt speciale veiligheidsmaatregelen te ne men. aan het nieuwe Burgerlijk Wet boek, met welke samenstelling prof. Meyers op het ogenblik bezig is, ten grondslag zullen moeten liggen. LIET BURGERLIJK huwelijk is in de de ogen van de Katholieken een blote formaliteit, die het sluiten van het kerkelijk huwelijk in de weg staat, zo beweerde prof. Lemaire. Voor de opheffing van die dualiteit zou hij gaarne een oplossing zien. Hij beval daartoe aan de benoeming van een commissie om het vraagstuk te bestuderen. Zij zou moeten nagaan, of aan de huwelijkscandidatefi de keo- ze kan worden gelaten tussen het burgerlijk huwelijk en het kerkelijk huwelijk, waarbij aan het laatste bur gerlijke rechtsgevolgen verbonden zou den behoren te worden. Mag. Stokman kwam tot een geheel andere conclusie. Hij noemde zich een theoretisch en principieel voorstander van de erkenning van het kerkelijk huwelijk, ook door de burgerlijke overheid. Hij meende echter, dat voor een wijziging van een sinds zeer lang bestaande toestand (het kerkelijk hu welijk wordt niet burgerlijk erkend) in ons land waarschijnlijk geen meer derheid te vinden, is en dat de kwes tie daarom op dit ogenblik niet aan de orde gesteld 'behoort te worden. Er zouden trouwens aan de burger lijke erkenning van het kerkelijk hu welijk bezwaren verbonden zijn. Op de kerkelijke autoriteiten zou een wel grote verantwoordelijkheid worden ge laden. Wat zou er gebeuren, als de officiële stukken niet op de juiste wijze werden opgemaakt, als de uit schrijving ervan werJ vergeten, of als ze zoek raken? En wat, als de echtelieden het lidmaatschap opzeggen van het kerkgenootschap, dat het rechtsgeldige huwelijk voltrok en als Zij daarna willen scheiden? Uit de rede van mag. Stokman bleek duidelijk, dat hij thans zeker nóg geen oplossing voor de opheffing van de dualiteit van het kerkelijk en het burgerlijk huwelijk ziet. Hij had geen bezwaar tegen de benoeming van een commissie, maar deze zou dan toch lot een conclusie moeten komen, die voor iedereen aanvaardbaar is. (Zie vervolg elders in dit blad) ninklijk bezoek aan de hoofdstad. Koningin Juliana bezocht gister morgen de Opleidingsschool van het Koninklijk Nederlandscli Ge leidehondenfonds, waar zij enkele demonstraties met de honden aan schouwde. In gezelschap van Prins Bernhard bezichtigde de Koningin voorts de Vincent van Gogh- tentoonstelling in het Stedelijk Museum. HES MIDDAGS bracht Koningin Juliarra een bezoek aan de Jordaan, waar zij met groot enthousiasme werd ontvangen. Zij werd rondgeleid door de Sociëteit voor bejaarden van de Vereniging voor christelijk-maat- schappelijke arbeid „Koning Willems huis". Ook bezocht de Koningin het R.K. Jongensweeshuis in het hart van de Jordaan, waar zij met de opgetogen kinderen „In Holland staat een huis" danste. Prins Bernhard bezichtigde gister morgen de nieuwe centrale van het Gemeentelijk Energie Bedrijf aan de Hemweg. Des middags bracht de Prins een langdurig bezoek aan het Insti tuut voor kernphysisch onderzoek aan de Oosterringdijk. Nadat in Mei van dit jaar de richt prijs voor baconvarkens met 4 cent per kg kon worden verlaagd, heeft de da ling in de prijzen voor geïmporteerde veevoedergrondstoffen zich in die mate voortgezet, dat wederom een verlaging van de kostprijs van de slachtvarkens is ingetreden. Overeenkomstig hierme de heeft de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening beslo ten met ingang van 14 September 1953 de richtprijs voor de baconvarkens met 5 cent per kg te verlagen en op f 2.29 per kg geslacht gewicht vast te stellen. De prijsontwikkeling voor het var kensvlees op de wereldmarkten maakt het voorts mogelijk, de regeling voor de prijsuitslag voor baconvarkens met ingang van dezelfde datum tijdelijk buiten werking te stellen, zodat de overnameprijs voorlopig gelijk is aan de nieuwe richtprijs. Op een vergadering van de Ara bische verdedigingsraad in Caïro heeft de minister van Defensie van Irak ver klaard, dat zijn land de militaire samen werking met Engeland niet zal prijs geven. DE stembusuitslag in West-Duitsland heeft de afgelopen week aanleiding gegeve. tot talloze commentaren. Deze meningen zijn zeker niet alle even gunstig geweest. Dat is zeer wel te be grijpen. Ook wij hebben meer dan eens onze verontrusting uitgesproken over een ontwikkeling, welke West-Duits land spoedig tot leidende natie in West-Europa zou ihaken. Wij geloven zelfs, dat deze mogelijkheid eerder dan wfj verwachten zekerheid zal zijn ge worden. De verbluffende zege van Adenauer is inderdaad een goedkeuring geweest op diens buitenlands beleid, al mag men zeker niet vergeten, dat lang niet alle kiezers dit beleid voor ogen hadden, toen zij hun vertrouwen ic Adenauer uitspraken. Integendeel: wi) hebben onlangs geschreven, dat heï Duitse volk na de nederlaag in 194! volkomen op de materie ingesteld schijnt. Men vraagt zich niet af of een bepaalde politieke lijn goed of slecht is men wil alleen weten of men er zeil beter van wordt. Wie zou willen ontkennen, dat de West-Duitser van de dojr de interna tionale tegenstellingen gedwongen po litifek beter is geworden? En men kaï het de Verenigde Staten niet kwalijl. nemen, dat zij bereid zijn zich lieve) te verbinden met een sterk Duitslanc met doelbewuste leiding dan met oei Europa, dat nog altijd de weg naai hechte eenheid niet gevonden schijnt te hebben. Het is kenmerkend, dat het commentaar „vreugdevol" van het Ne derlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken vlak daarop als „niet van offi ciële zijde" werd gekwalificeerd. In Engeland heerst klaarblijkelijk onbe hagen, terwijl in Frankrijk natuurlijk de mening is versterkt, dat Duitsland en Adenauer straks in Europa de eer ste viool zullen spelen. Wij behoeven niet te zeggen, dat met name Frankrijk door eigen schuld tot een positie van de tweede rang is gekomen. Het is, geloven wij goed. te consta teren, dat om de hierboven aangehaal de redenen het in Adenauer gesteldi .vertrouwen niet gegrond is op de juist heid en trefzekerheid van z;ijn. buiten landse politiek. Veeleer is het zo, da! de economische hoogconjunctuur, wel ke Duitsland thans zonder twijfel be leeft, de kiezer tot behoud van waj vóór de verkiezingen was heeft ge bracht. Hieruit zou tevens kunnen wor den afgeleid, dat de Duitser zich van Adenauer zal afkeren, indien de eco nomische situatie zich eens ten on gunste van West-Duitsland zou wenden. Inmiddels denken wjj niet, dat daar voor in de toekomst veel kans bestaat Zolang de Verenigde Staten naast Duitsland geen gelijkwaardige kracht in Europa kunnen vinden, zijn zij wel gedwonen West-Duitsland te blijven steunén, het zelfs de gelegenheid te geven de leiding in ons werelddeel te nemen. De beste medicijn tegen een al te sterke opleving van dit Duitsland, met zijn mogelijkheden tot nieuwe bloei van valse nationale gevoelens (met wat daaraan vastzit), is overeenstemming in het overige Europese gezelschap over actuele vraagstukken van E.D.G., eco nomische en pplitieke integratie. Ten slotte gaat de tijd voort én wij kunnen hem al pratend, al confe- f^l rerend beslist niet tegenhouden. 1 DEEDS enige jaren woedt er ln ons lana een „margarine-oorlog'Het ziet er thans naar uit, dat het Bedrijf schap voor Margarine, Oliën en Vet ten door een eenvoudige verordening een eind zal maken aan een concur rentiestrijd, die door geen onder handelingen op te lossen is geweest. Op grond van deze beslissing zal aan iedere fabrikant in het tand een be paald aandeel in de productie wor den vastgesteld, minister mansnoit zal er zyn goedkeuring aan moeten hechten. De economische crisis van de jaren dertig noodzaakte de fabrikanten, een algemene afspraak te maken, waarbij aan ieder een bepaald quotum werd toegestaan. Reeds toen werden de grondstoffen centraal aan de. fabrie ken verstrekt. De conventie is enige jaren geleden, afgelopen. Nieuwe voor stellen werden ingediend! maar niet algemeen aanvaard. Sommige fabri kanten wensten een grotere vrijheid en de mogelijkheid, om in onderlinge concurrentie hun aandeel in de totale omzet te verhogen. Er ontstond een margarine-oorlog, die voor vele fabrikanten tot enorme verliezen heeft geleid. Pogingen om tot onderling overleg tot overeenstem ming te komen, mislukten. Heel wat margarine is de laatste jaren benedén de kostprijs van de grondstoffen ver kocht. Om nu aan de moordende con currentie en het eindeloze onderhande len een eind te maken, wil het béstuur van het bedrijfschap een verordening met bindende productie-quota vaststel len, welke de minister van Landbouw verbindend zal dienen te verklaren. In de detailhandel bestaat een zeke re ongerustheid ten aanzien van deze verordening. Men vreest dat zij zal leiden tot een scherpe daling van de toch al erg wisselvallige Wistmarges. Officieel is echter nog niet bekend, of een aan de fabrikanten op te leggen verordening ook zal leiden tot vast gestelde verkoopsprijzen en winstmar ges voor de wederverkopers. Gisteren is het congres van het Britse Vakverbo .d (TUC) gesloten. Een beroep op het Verbond om een campagne teneinde te trachten een eiml te maken aan het bewind van de conservatieve regering werd ver worpen Dit omdat dit een politiek vraagstuk betreft, wat niet de TUC maar de Labjourpgrty aangaat. Men nam ceri resolutie aari, waarin krach tig wordt geprotesteerd tegen de „ras sendiscriminatie en de aanvallen on vakverenigingen in Z.-Afrika". De vak vereniging van electro-teehnici kon geen aanhang vinden voor een protest tegen „onderdrukkende maatregelen", d.e in Kenya worden toegepast. De directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, zal op Maandag 14 September in het gebouw van het hoofd bestuur der P.T.T. de eerste automatische clectronische rekenmachine ln Nederland in dienst stellen. Deze machine is in de laboratoria der PT.T. ontwikkeld en gebouwd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1