Tweehonderd millioen voor de Indische oorlogsslachtoffers IJsfrictions houden drEuwe fit L Moreel aspect mag niet worden verwaarloosd Algemene staking dreigt op de Indonesische ondernemingen Vier mannen lieten metgezel voor ogen verdrinken Contact van Westelijke Drie over Pella's voorstellen Els vertroetelt haar vader, die agressiever is dan ooit Alphen aan de Rijn koopt Avifauna Koninklijk bezoek aan de hoofdstad ten einde Nederlandse soldaten naar Duitsland vertrokken „Ptera" in gebruik gesteld Legertruck reed op groep mensen in Antillen aanvaarden Nederlands voorstel Nieuwe situatie eist nieuw beraad Reshevsky en Kotov in duel met de klok Ik sla er op los De motorzesdaagse begint heden Noord-Korea achter Tsjoe En Lai Fatemi zou in Cairo zijn aangekomen De kans op regen wordt groter Commissie achterstallige betalingen vraagt Voor f. 400.000 Onbegrijpelijk ongeval te Enkhuizen Wonder van techniek Twee doden Loonconflict bereikt - hoogtepunt De zinken dubbeltjes en bronzen centen uit de circulatie Kleine commissie moet spoedig vergaderen het antwoord van de Neder landse Antillen op de jongste voorstellen van Nederlandse zijde, die beogen een grondslag te vinden voor een voortzetting van de Ronde Tafel-Conferentie niet de West, is naar Nederland gezon den. De Nederlandse Antillen zijn unaniem van oordeel, dat de Ne derlandse voorstellen principieel aanvaardbaar zijn. Wel drongen zij er op aan, dat zo spoedig mo gelijk de kleine commissie bij eenkomt. De Antilliaanse delega tie is gereed en bereid als gast heer op te treden. Noodlanding in Hamburgs havengebied Vrees voor lekke banden Een nieuw Europees record kogelstoten (17.36 in.) Politieke conferentie thans onmogelijk Belangrijke verklaring van Naguib verwacht OINSDMi 15 SEPTEMBER 1958 pE COMMISSIE achterstallige betalingen voor oorlogsslachtoffers uit Indonesië heeft in haar gisteren gepubliceerd rapport voorgesteld, dat Nederland een bedrag van f 200.250.000 beschikbaar stelt voor deze categorie oorlogsslachtoffers. Het onderzoek der commissie betrof voor namelijk de betaling door de Nederlandse regering van ambtenaren salarissen, die gedurende de jaren 1912—1945 in Indonesië niet aan de rechthebbenden konden worden uitbetaald. Verder betrof het de ver goeding van materiële oorlogsschade aan ingezetenen van het voor malige Nederlands-Indië, de pensioenbetalingen en de restitutie van „delegaties" (bedragen, gedurende de oorlog in Nederland uitbetaald aan verwanten van in Nederlands-Indië verblijvende personen). Naar wij vernemen, is er tussen curatoren in het faillissement van de N.V. Britimy en het college van b. en W. van Alphen aan de Rijn een accoord bereikt over de aan koop van het vogelpark „Avifau na" door de gemeente. Curatoren hebben erin toegestemd, het park in zijn geheel voor de som van f 400.000 aan de gemeente over te doen. Gisteravond is een raadsvergade ring gehouden, waarin het desbetref fende voorstel van B. en W. na lange debatten met 15 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Het was nodig, dat nog Maandagavond een besluit werd genomen, opdat het nog heden door Gedeputeerde Staten zal kunnen wor den bekrachtigd. Op 2 October zullen ln het Kur- haus te Scheveningen de Europese dans- kamploenschappen voor professionals 1953 worden gehouden. HE COMMISSIE verklaart in haar rapport zich te onthouden van be oordeling der vraag, of en hoeverre er een verantwoordelijkheid van Neder land is voor al hetgeen er in het voor malige Nederlands-Indië is geschied, doch bepleit deze zaak niet alleen staatsrechtelijk juridisch, maar vooral ook uit morele gezichtshoek te bezien Wat betreft de zgn. rehabilitatie regelingen, aldus het rapport, de vast stelling van deze uitkeringen geschied de in twee stadia en de tweede helft van de slotuitkering is door de over grote meerderheid der ambtenaren nog steeds niet ontvangen. Ook de be palingen omtrent ouderdomsvoorzie ningen van particulieren zijn tot nog toe een dode letter gebleven. De commissie is het niet eens met het standpunt der regering, dat ver goeding voor huisraadschade moet worden geacht mede te zijn verwerkt in de slotrehabilitatie-uitkering, en meent, dat de huisraadschade der In dische oorlogsslachtoffers in Nederland 61.250.000 meer heeft belopen dan de te ontvangen rehabilitatie-uitkeringen. Voorts heeft de commissie gemeend bfj haar voorstellen geen rekening te moeten houden met eventuele „back- pay" van het vol salaris over de tijd der Japanse bezetting, maar des te meer te moeten aandringen op verwe zenlijking van haar desideratte be treffende rehabilitatie, materiële oor logsschade enz. HBT KONINKLIJK PAAR heeft gistermorgen om tieu voor tien aan de grens van de gemeente Amsterdam bij de Hartveltsweg afscheid genomen van burgemees ter A. J. d'Ailly en hoofdcommis saris H. A. J. G. Kaasdrager, waarna de Koninklijke wagen zich naar Soestdijk begaf. Hier mee is een einde gekomen aan het bezoek, dat het Koninklijk gezin aan de hoofdstad heeft ge bracht. Op weg naar Paleis Soestdijk heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de studio's van de Wereldomroep te Hilversum, waar zij de rede, welke zij Zateraagavond voor de jeugd heeft uitgesproken, eveneens in de Engelse en Franse taal heeft gehouden. De Wereldomroep zelf zal de rede in het Engels uitzenden, terwijl de Franse versie zal worden uitgezonden door de Farijse en Luxemburgse radio. Zaterdagavond heeft Prinses Irene, vergezeld van haar verzorgster, een bezoek gebracht aan de Cineac in de Reguliersbreestraat in Amsterdam. Het bezoek bleef volkomen onopgemerkt Nederlandse militairen zijn naar Duitsland vertrokken waar zij zullen deelnemen aan de interna tionale oefening Grand Repulse, die vandaag begint. Toen ze in Twente de Nederlands-Duitse grens overschreden, moesten ze voor de douane hun plunje, zakken leeghalen. VIER INWONERS van Enkhuizen zullen zich eerstdaags voor de kantonrechter hebben te verantwoor den wegens het niet verlenen van hulp aan een in nood verkerende medemens. In de nacht van Zaterdag op Zondag is namelijk de 59-jarige J. de V. uit Enkhuizen in een sloot ge vallen en verdronken. Gebleken is nu, dat dit tragisch ongeval is geschied onder de ogen van de vier genoemde personen, die zich in gezelschap van het slachtoffer bevonden, doch een misdadig onverschillige houding heb ben aangenomen. In plaats van de helpende hand te bieden, toen de man te water was ge- De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, heeft gistermiddag in de Van Houwelingenzaal van het hoofdbestuursgebouw van de P.T.T., de eerste automatische electronische re kenmachine in Nederland ,de „Ptera", officieel in gebruik gesteld. De heer Neher zei in zijn toespraak o.m., dat men, toen werd besloten deze rekenmachine te bouwen, er van was verzekerd dat de machine economisch verantwoord was. „Er moest worden voorkomen, dat wij „technocraten" worden", aldus spreker. De vrees, die er soms bestaat dat de mens tengevolge van de bouw en het gebruik van robots zou worden uitgeschakeld is ongegrond, aldus spre ker. Een dergelijk apparaat kan zelf nooit constructief denken, alleen uit voeren wat hem door de mens wordt opgelegd. Spreker roemde het gede gen vakmanschap van het P.T.T.-per- soneel, dat thans weer is gebleken bij de bouw van deze rekenmachine. Gistermiddag omstreeks vijf uur is te Volkel (gem. Uden) een militaire vrachtauto ingereden op een groepje personen, dat naar de kermis stond te kijken. Tengevolge hiervan is een drie en een half jarig kind op slag gedood. Haar moeder, de weduwe V, "uit Volkel, werd zwaar gewond en de toeschouwster E. uit Wanroy even eens. De ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Veghel gebracht, waar mevrouw E. kort daarna is over leden, De politie heeft de zaak in on derzoek. Oldenzaal heeft als eerste stad ln Twente aardgas. De overgang tot aardgas geschiedt seetorsgewljs Zondag werd te 22 uur de kolengasvoor-eeiitrg ln de eer ste sector beëindigd en om 22.29 uur stroomde het aardgas in Oldenzaal door hal net. raakt, ging het viertal naar de wo ning van één hunner, om daar onder het genot van een kop koffie te be raadslagen wat er kon worden ge daan. Tenslotte besloot men één van de vier naar het politiebureau te stu ren om aangifte van het ongeluk te doen en het te doen voorkomen, of hij alleen op enige afstand de man had zien verdrinken. Om dit verhaal aannemelijk te maken, is degene, die naar de politie zou gaan, eerst zijn voeten gaan nat maken in de Prinsen gracht. Hij wilde hierdoor de indruk wekken, dat hij een poging tot red ding had ondernomen. Een Enkhuizer ingezetene, die passeerde en dit vreemde gedoe gadesloeg, stelde de politie ervan in kennis en zo kon de waarheid worden achterhaald. Twee van de vier mannen, die tegenover de politie verklaarden zeer onder de indruk van het gebeurde te zijn, gingen Zondag met de suppor tersbus van een voetbalclub mee en keerden 's avonds niet onder de in druk, maar wel onder de invloed, huiswaarts. De politie heeft dit twee tal toen bij het station ingerekend. DEGON ZATERDAG op de onderne- u mingen op Noora-sumatra reeds een staking van acht en veertig uur onder de arbeiders, gisteren werd be kend, dat de vakorganisatie van deze mensen een algemene staking over ge heel Indonesië in voorbereiding had. Aanleiding hiertoe is, dat de centrale commissie ter beslechting van arbeids geschillen de loon- en andere eisen van de arbeiders heeft afgewezen. De vakbond, de Sarbupri, beschouwt deze uitspraak als een belediging voor de arbeiders. In Atjeh is de toestand momenteel zeer gespannen. De mobiele brigade en de politie zijn geconsigneerd, belang rijke regeringsgebouwen worden be waakt. Naar verluidt zijn cr bepaalde illegale activiteiten gaande. Een na dere omschrijving van de aard dezer verschijnselen is echter niet gegeven. In de kringen van aet lege is men Bij K.B. worden met ingang van heden buiten omloop gesteld de zin ken dubbeltjes en de overeenkomstig de muntwet 1901 geslagen bronzen centen. De gelegenheid tot inwisseling van deze munten zal openstaan van 15 Sept. 1953 tot en met 15 Dec. 1953. De munten kunnen tot elk bedrag worden ingewisseld bij alle postkantoren, bij kantoren en hulpkantoren der poste rijen en poststations. er echter van overtuigd, dat er geen opstand tegen het gezag ln voorberei ding is. De bestaande tegenstellingen tussen bepaalde groepen acht men daar te vallen onder de bevoegdheden van de politie. In de compositieprijsvraag, uitge schreven door de beiaardschool te Meche- len, is de derde suite voor beiaard van onze landgenoot Henk Badlngs bekroond. Het werk toont tal van rhythmische en harmonische experimenten. CNGELAND zal Amerika en Frank- ruk raadplegen over net voorstel van de Italiaanse premier Pella, om een conferentie van vijf mogendheden over Triest te beleggen. Men is te Londen van mening, dat de situatie, zoals zij is geworden door de rede voeringen van Pella en Tito, opnieuw moet worden bestudeerd. Zowel in Londen als in Parijs is men met het gematigde karakter van Pella's rede zeer ingenomen. Welis waar acht Parijs het voorstel van de Italiaanse premier tot het houden van een conferentie van vijf moeilijk uit voerbaar, maar zijn plan voor een volksstemming in Triest acht men zeer eervol. Het kan door de internatio nale publieke opinie slechts welwil lend worden ontvangen, al maakt Ti- to's standpunt de uitvoering wel moei lijker. In Italië heeft Pella's rede een uit stekende pers gehad. Een eenmotorig Nederlands sport- vliegtuig, dat tijdens het weekend aan een stervlucht naar Hamburg had deel genomen, heeft gistermorgen op de te rugweg naar ons land een noodlanding moeten maken. Het toestel maakte een paar rondjes boven de Hamburgse ha ven, toen de motor plotseling dienst weigerde. De bestuurder zette het vliegtuig aan de grond op een open terrein nabij de haven, maar kwam bij de uitloop in aanraking met de rails op een spoorbaan. Het landings gestel werd afgerukt en de propeller versplinterd. Een der inzittenden, een Duitse dame, werd aan het gezicht ge wond. NEGEN DODEN BIJ ONTPLOFFING VAN VUURWERK In de Noordportugese stad Vila Real is een voorraad vuurwerk ontploft, welke voor een feest werd klaarge maakt. Negen personen zijn gedood, zeventig gewond. (Van een speciale verslaggever) Pi verschrikkelijke tijdnood heeft Reshevsky ook de Rus Kotov weten te bedwingen. De Amerikaan had, zijn gewoonte getrouw, veel bedenktijd ge bruikt en moest op een gegeven moment nog 20 zetten doen in 5 minuten. Indereen in de zaal hield de adem in. Reshevsky's hand schoot naar voren. Er volgde een bliksemsnel uitgevoerde aanval op de damesvleugel. Kotov moest een pion afstaan, maar nog was Reshevsky niet tevreden. In ijltempo volgden de zetten elkaar op. Alleen het gehamer van de spelers op de klok, die de laatste seconden van de bedenktijd wegtikte, was hoorbaar. De partij werd tenslotte in gladgewonnen stelling voor Reshevsky afgebroken, maar onder protest van Kotov, die er bezwaar tegen maakte, dat de wedstrijdleider de Amerikaan op diens verzoek had ingelicht omtrent het aantal zetten, dat nog gedaan moest worden. De Rus verliet in zeer opgewonden toestand de zaal. De afgebroken partij KotovBronstein zal pas later worden uitgespeeld. Niet Kotov, maar Bronstein heeft hier de beste kansen. In de laatste zetten voor het afbreken van de partij heeft Kotov ni. in tijdnood een verkeerde combinatie gemaakt. Taimanov had dr Euwe reeds Maandag vroegtijdig te kennen gegeven, dat hij zijn partij uit de achtste ronde gewonnen gaf. Ook in de partijen Gligoric—Stahlberg 1—0; Stahlberg—Taimanov 0—1 en Bole- slavskyGligoric 'It'/s werd geen zet meer gespeeld. i ir viti isr fi/i iiiv p\E Nederlandse grootmeester, die de fraaie derde plaats bezet, heeft thans een zomerhuisje aan het Meer van Zürich betrokken, alwaar afwis selend zijn dochter Els, zijn vrouw en andere vrouwelijke familieleden de ex-wereldkampioen vertroetelen. Men heeft eenvoudig een stukje Amster dams familieleven naar Zwitserse bodem overgeplant en te oordelen naar de rust, welke dr Euwe ken merkt en de aggressiviteit, waarmede hij voor het bord zit, mag deze fa- milietactiek wonderwel geslaagd he ten Er wordt vastgehouden aan een vaste dagindeling: 9 uur ontbijt, 10 uur vvandeling, 11 uur voorbereiding met zijn secretaris V. d. Berg voor de partij van de dag, 13.3014.30 uur een slaapje en om 16 uur vertrek naar de tornooizaal. Op dat ogenblik kreeg dr Euwe in de afgelopen weken van zijn doch ter Els altijd een ijsfriction, welke na het vierde speeluur elke zitting duurt vijf uur werd herhaald en waarbij dr Euwe veel baat vindt. „Voor mij als oude man". Het dr Euwe zich schertsend ontvallen in derdaad is hij de oudste deelnemer „is zo'n friction van groot belang. Eerst had prof. Iiugo Meyer, lid van de wedstrijdleiding, groot bezwaar tegen de coiffcurstalenten van Els. Hij was van mening, dat contact met het publiek net of je mijn dochter met het publiek zou kunnen vereen zelvigen uit den boze is. Maar iedereen stond erbij, als de friction werd toegepast en tenslotte heeft prof. Meyer, zij het wat namopperend, van verdere protesten afgezien", Euwe erkent het ronduit. „Als het vierde uur is ingegaan moet ik voor mij zelf oppassen. Dan treedt de kri tieke fase in. Het is nu eenmaal de kunst orn aiifcs aan het bord te blijven zien." Op onze vraag of zijn stijl is ver anderd, daar dr Euwe veel aggressiever speelt dan ooit tevoren antwoordde onze landgenoot lachend: „Noemt ge dit aggressief? Ik sla er op en als het kan, hard ook. Ik voel me voortreffe lijk, lichamelijk fris en vergeet niet, ik speel niet onder druk. Ik heb veel te winnen en toch eigenlijk, de kracht van mijn concurrenten bekijkend, niets te verliezen. Ik wil mijn partij mee- blazen, met Reshevsky en met Najdorf om de hegemonie van de Russen te breken Ik ben tevreden over mijzelf, maar denk nu niet, dat ik zelfgenoeg zaam ben. Ik zal erop los blijven slaan, zolang ik mij daartoe in staat voel. Laat ik verder eraan toevoegen, dat de Russen mij, over de gehele linie ge nomen, niet meevallen. Na Reshevsky goede kansen op de eindoverwinning te hebben gegeven, wees dr Euwe op de steun, welke hij uit Nederland ont vangt. „Zeer velen schrijven mij aan moedigende brieven of sturen telegram men. En dat sterkt de wilskracht om het er zo goed mogelijk af te brengen". En dat dr Euwe het er tot nu toe goed, ja zelfs zeer goed heeft afge bracht, bewijst de stand van het klas sement: 1. Smyslov 6 punten uit 8 par tijen; 2. Reshevsky 5% plus 1 afgebr. partij (9); 3. Euwe 5'/t P- (9): 4. Keres 5 p. (9); 5, 6. en 7. Najdorf, Boleslavsky en Gligoric 4% (8); 8. Bronstein 4 p. plus 1 afgebr. partij (9); 9. Taimanov 4 (8); 10. en 11. Petrosian en Averbach 3i/ p. (8); 12. Szabo 3V4 (9); 13. Geiler 3 p. (8); 14. Stahlberg 2% p. (9); 15. Kotov li/2 p- plus 2 afgebr. partijen (8). In Gottwaldov, het voormalige Zlm, hebben 239 motorrijders uit 18 landen de laatste voorbereidingen getroffen voor de motorzesdaagse, welke van daag met de rit GottwaldovBratis lava v.v. (374 km) een aanvang neemt. De 21 Nederlandse rijders hebben de Zondag en Maandag ge bruikt voor trainings- en verken- ningsritten en zijn tot de conclusie gekomen, dat het weer geen gemak kelijke zesdaagse zal worden. Men is bevreesd voor veel lekke banden, daar vele wegen waarover het ver voer voornamelijk met paard en wa gen geschiedt, met hoefnagels bezaaid liggen. Er zijn in totaal vijf teams, die om de Internationale Trophy zullen strij den: Tsjechoslowakije, Hongarije, Duitsland, Zweden en Engeland. Voor de Zilveren Vaas, in 1951 door de KNMV gewonnen, zullen 16 ploegen op de weg verschijnen. Naast de vier Nederlandse clubteams zal ook het Maico-team van Markus, Schram en Schreuders mogen starten. De Tsjechische athieet Jiri Skobla heeft tijdens wedstrijden te Praag het Europees record kogelstoten, dat se dert 14 Juni van dit jaar roet 17,31 m. op zijn naam stond, verbeterd. Skobla stootte de kogel nu 17,36 m. ver. SUNDERLAND VERLOOR Sunderland, dat Zaterdag Arsenai met 7—1 verpletterde, heeft gisteren een 31 nederlaag gelsden tegen Aston Villa. MOORD-KOREA heeft de besluiten van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties aangaande de poli tieke conferentie over Korea verwor pen. Dit blijkt uit een telegram van de Noordkoreaanse regering aan Ham- marskjoeld, de secretaris-generaal der VN, waarin zij verklaart, de opvat tingen van de Chinese premier Tsjoe En Lai dienaangaande volledig te steu nen. Zuid-Korea heeft daarentegen doen weten, dat het de voorstellen van de Chinese communisten volledig ver werpt Het Is daarin verder gegaan dan an dere landen. Londen acht de Chinese voorstellen teleurstellend. Men meent, daar. dat de voorbereidingen voor de politieke conferentie thans niet kun nen worden voortgezet. Tsjoe herhaalt de oude argumenten, waarmee de Al gemene Vergadering reeds heeft afge rekend. In het feit. dat Noord-Korea de Chinese voorstellen ondersteunt op het moment, dat premier Kim H Soeng zich in Moskou bevindt, ziet men een aanwijzing, dat de politiek van Pjong jang en Peking volledig overeenstemt met die van Moskou en eer aandui ding van de Russische houding op de komende Algemene Vergadering. Parijs acht de voorstellen van Tsjoe En Lai een herhaling van de reeds door de Algemene Vergadering verworpen Russische resolutie. Beide zijn voor Frankrijk onaanvaardbaar. Men verwacht hier een Indische be middelingsvoorstel. Hoessein Fatemi, de voortvluchtige Perzische ex-minister van Buitenlandse Zaken, is, naar verluidt. Maandagavond in Cairo aangekomen. Sedert verleden maand generaal Zahedi na een snelle staatsgreep aan de macht kwam. heeft de Perzische po litie naar Fatemi gezocht. Aanvankelijk was gemeld, dat de ex-minister door een menigte „in stukken was ge scheurd". Het nationale congres van de Egyp tische vrijheidsbeweging is onverwachts tegen vandaag in vergadering bijeen geroepen, omdat president Naguib een belangrijke politieke verklaring wil af leggen. Bovendien zullen vice-premier Nasser en de minister van Voorlichting Salerr}, het woord voeren. Verwacht wordt, dat Naguib het premierschap, dat hij momenteel ook bekleedt, aan Nasser zal overdragen. In Syrië ls thans de vorming van politieke partijen op bepaalde voorwaar den weer toegestaan. De oude werden ln April 1951 ontbonden. Op 9 October wor den er verkiezingen gehouden. MA ZATERDAG is het weer be langrijk beter geworden. Gis- teren, nadat de mist was opge trokken had het weer een vrien delijk karakter, al was het goed merkbaar dat wij in de herfst zit ten. De wind uit het Zuiden voert warmere lucht aan, maar het ziet er naar uit, dat de vreug de van korte duur zal zijn. Ten Zuidwesten van Engeland komt een depressie tot ontwikkeling die vandaag geleidelijk de bewol king zal doen toenemen, terwijl de kans °P regen eveneens groter wordt. Hier in de kustprovincie zijn in de komende dagen buien mogelijk, waarvan enkele moge lijk met onweer gepaard gaan. Ook op wat langere termijn be zien, blijft het weer nog wissel vallig, al zal de temperatuur aanmerkelijk aangenamer zijn dan verleden week

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5