Petrosian behaalde voordeel in zijn partij tegen Euwe ET Een halve eeuw Overheidszorg voor onze zuivelproducten Nederlander Schram dooreen volgauto gedupeerd ('hefarme .4 Truman en Stevenson vallen regering-Eisenhower aan Kotov heeft protest tegen Reshevsky ingetrokken De schaakcompetitie zal medio October aanvang nemen Rijkszuivelstation let op de naleving der voorschriften Organisatie matig Vier betrouwbare middelen in 1 tablet 4 Boerderijen prooi van het vuur Kamers in nieuwe zitting bijeen De zuidelijke helft medio 1954 gereed Reshevsky-Smyslov De internationale motor zesdaagse Ook Puck Brouwer gaat niet naar Londen HET ZWITSERS B-TEAM ARSENALS EERSTE ZEGE Twee doden, drie gewonden bij auto-ongeluk Politiek van afbraak en ondermijning" Koninklijke onderscheiding voor W. Vogt Enkele wijzigingen in de indeling Het schoonste geschenk Tunnelbouw te Velsen Definitieve ouderdoms voorziening is urgent WOENSDAG 16 SEPT^MnER 1953 J)E PARTIJ Petrosian—dr Euwe, welke gisteravond in de tiende ronde van het candidatentornooi werd gespeeld, bewoog zich ge ruime tijd langs rustige banen. In de laatste fase, toen beide spelers in tijdnood kwamen, is de Rus echter in het voordeel gekomen. Euwe zag zich genoodzaakt een pion af te staanmaar verlichting bracht dut niet. In de af gebroken stelling heeft Petrosian goede winstkansen. Het eerste incident in het cundidaten schaaktornooi behoort alweer tot het verleden. Kotov heeft namelijk zijn protest inzake de partij tegen Reshevsky ingetrokken en bovendien zijn verontschuldi gingen aangeboden. Een hele opluchting voor de wedstrijdleidingwant op een AmerikaansRussisch geschil, hoe onbelangrijk op zich zelf ook, is men hier uiteraard niet gesteld. DE ORGANISATIE van het tornooi is lang niet zoals wij dat in Nederland gewend zijn- De speelzaal in Zürich is beslist te klein. De partijen kan men volgen op mooie, grote demonstratie borden, maar de zetten worden er niet naast geschreven, zoals dat in grote Ne derlandse tornooien gebeurt. Over het algemeen begon de tiende ronde rustiger dan de voorgaande. Zo bepaalde Petrosian zich tegen dr Euwe tot een solide opstelling, waardobr deze zijn stukken zonder grote moeilijkhe den in het spel kon brengen In het middenspel had Petrosian enig terrein voordeel en zoals gezegd werd de par tij in voor Euwe nadelige stelling al- gebroken. De belangrijkste partij was stellig die tussen de leiders Reshevsky en Smyslov. De Amerikaan kwam in het bezit van het loperpaar, maar deson danks leverde de Rus behoorlijk te genspel. Na 19 zetten vervlakten de Stellingen zich. Reshevsky bood remise aan. dat Smyslov aannam, nadat hij het in eerste instantie had geweigerd. In de partij NajdorfStahlberg ontstond al spoedig een eindspel, dat wellicht tussen andere spelers snel in remise geëindigd zou zijn. In dit speciale geval was dit moeilijk, want de Argentijn en de Zweed spreken al sinds jaren niet met elkaar, dus ging de partij als een rustig kabbelend beekje verder. Rustig was ook het verloop van de partij TaimanovBoleslavsky. Maar al bleven de stellingen hier in evenwicht, toch was er wel enige spanning. Bole slavsky bezat namelijk het loperpaar en trachtte de actieradius van deze fi- furen zoveel mogelijk te vergroten, elfs al moest hy enige nadeel aanvaar den ten aanzien van zijn pionnenstel- ling Tenslotte werd de partij in ge lijke stand afgebroken. In de overige drie partijen stonden de zaken echter geheel anders. Bron- (wit) 1. d2d4 2. c2c4 3 Pbl—c3 4.' e2e3 5. Lfld3 6. Pgl—f3 (zwart) Pg8—f6 e7—e6 Lf8b4 c7c5 0—0 b7b6 Hierdoor behoudt de partij een eigen karakter. De meer gebruikelijke voort zetting 6d5. 7. 0—0, Pc6 leidt tot de zogenaamde normaalstelling van het Nimzo-Indisch, een stelling die in dit tornooi al heel veel is voorgekomen. 7. 0—0 Lc8b7 8. Lel—d2 cöxd4 9 e3xd4 d7—d5 10.' c4xd5 Lb4Xc3 Op dit moment verrassend, vooral omdat het normale 10pxd5, 11. pxd5, Lxd2 er niet slecht voor zwart uitzag. 11. b2xc3 Dd8Xd5 12. Tfl—el Pb8—d7 13. Ddle2 Dd5h5 14. a2a4 a7a6 Door ruil op f3 kern zwart de pion- stelling van de tegenstander ontwrich ten. Daarentegen had echter wit's loper paar vrij spel gekregen. 13. Tel—bl Reshevsky dacht over deze zet lang na. Voor de resterende 25 zetten be schikte hij nog slechts over 30 minuten bedenktijd. 15. Tf8—d8 16. Ld2e3 Lb7—e4 maakt het gevaarlijke witte loperpaar onschadelijk. 17. Le3—14 Dh5—f5 18. Ld3xe4 Pf6Xe4 19. Lf4—d2 remise. stein dacht op de zestiende zet in zijn duel met Geiler, een vol uur na, en offerde daarna twee pionnen om de koningsvleugel van de tegenstander aan stukken te slaan. Gligoric zette er alles op om de uit zijn evenwicht gebrachte Kotov een nieuwe nederlaag te bezorgen. Hij opende op de dame-vleugel een grootscheepse aanval, maar tot directe resultaten leidde dit voorlopig niet. In de partij Averbach—Szabo offerde de Hongaar in de bekende variant van de Spaanse opening een paard. Hij kreeg er een gevaarlijke aanval door in handen, maar tot meer dan remise door eeuwig schaak kon dit niet lei den. Hetzelfde resultaat had de partij Bronstein—Geiler, welke 24 zetten duurde. Gligoric heeft zijn aanval op de damevleugel niet kunnen voortzet ten. Hij probeerde het daarop op de andere zijde van het bord, maar Kotov zette direct een tegenaanval in, die hem de kwaliteit opleverde. Toen deze par tij werd afgebroken h;ld de Rus een duidelijk gewonnen stelling bereikt. Ook de beide andere partijen zijn niet tot een beslissing gekomen Tai manov is een pion voor, maar Bole slavsky heeft in zijn loperpaar nog te genspel. In de partij NajdorfStahl berg heeft de Argentijn de beste kan sen. De afgebroken stelling van de partij Petrosian—dr Euwe ziet er als volgt uit: Wit: (Petrosian) Ke3, Dh8, Lb2, pion nen b4, c5, f4, g4 en h4. Zwart (dr Euwe) Kd7, Dd5, Lf7, pion nen b7, c6, e6 en h6. Wit is aan zet. De uitslagen luiden: Reshevsky Smyslov 1/2V2, BronsteinGeiler i/j, GligoricKotov afgebr. in gewon nen stelling voor Kotov, Taimanov-Bo- leslavsky afgebr. in gelijke stand. Naj- dorf-Stahlberg afgebr. in betere stand voor Najdorf, Petrosiandr Euwe af gebroken in betere stand voor Petro sian, AverbachSzabo V2l/t- Keres was vrij. De stand na de tiende ronde luidt: 1. Smyslov 6% punt (9); 2. Reshevsky 6 punten plus 1 afgebr. partij (10); 3. dr Euwe 5 <4 pnt plus 1 afgebr. partij (10); 4. Keres 5 pnt. (9); 5., 6. en 7. Gligoric, Najdorf en Boleslavsky, ieder 41/2 pnt. plus 1 afgebr. partij (9); 8. Bronstein 414 pnt. plus 1 afgebr. partij (10); 9 Taimanov 4 pnt. plus 1 afgebr. partij (9); 10. Averbach 4 pnt. (9); 11. Szabo 4 pnt. (10); 12 .Petrosian 3Vz pnt. plus 1 afgebr. partij (9); 13. Gei ler 314 pnt. (9); 14. Stahlberg 2Vi pnt plus 1 afgebr. partij (10); 15. Kotov l'A pnt. plus 3 afgebr. partijen (9). Op de eerste dag van de internationale molorzesdaagse in Tsjecho- Slowakije hebben de Nederlandse deelnemers reeds met pech te kampen gehad. De Maicorijder Schram werd door een fout van de bestuurder van een der volgauto's in een greppel gedrukt. Hij liep daarbij een gebroken duim en waarschijnlijk een gekneusde rib op. Zijn machine werd totaal vernield. Frans Vos maakte met zijn Malchless, waarbij zijn schouder in onzachte aunraking kwam met een boom, een slipper. Hij kon de strijd na een klein oponthoud echter De vier geneesmiddelen van Chelarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiinten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen •n griep. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n Zftje doet wonderen.1 (Advertentie Ing. Med.) voort zetten. Voorzover gisteravond kon worden nagegaan, had echter geen enkele Ne derlandse rijder, uitgezonderd natuur lijk de onfortuinlijke Schram, een straf- punt opgelopen. Het traject was nogal meegevallen. Het was een prachtige rit van Gottwaldov over Senica en Pernek naar Bratislava en vandaar weer terug naar Gottwaldov via Pezinok en Stram. De zon zorgde ervoor, dat de wegen in behoorlijke staat bleven, al was het nadeel van deze droogte natuurlijk, dat de deelnemers veel last hadden van stof. De Maico-rijder Schreuders was de eerste en op deze dag de enige, die ken nis maakte met de beruchte hoefnagels. Met een verbeten gezicht heeft hij er een uit zijn achterband moeten trek ken, maar het repareren kostte zo wei nig tijd, dat hij zich binnen de vastge stelde tijd aan de volgende controle post kon melden. Hoewel nog niet met zekerheid kon worden gezegd hoe de buitenlanders het er hadden afgebracht, kan als zeker worden aangenomen, dat een der leden van de Zwitserse Vaas- ploeg de strijd heeft moeten staken. Men is er zeker van, dat de komende (Advertentie, Ing. Med.) dagen nog veel, zo niet alles van de deelnemers en hun machines zal vergen en dat nog talrijke uitvallers en straf- punten zullen worden genoteerd, maar evenzeer is men er van overtuigd, dat men de organisatoren niets zal kunnen verwijten, want en dat is, naar een der Nederlandse leiders, de heer Burik ons meedeelde, de mening van alle „oude rotten" de organisatie is in alle onderdelen, zoals medische verzor ging en verkeersregeling, perfect Puck Brouwer, die voor de landen- wedstrijd tegen Engeland op 30 Sep tember voor de 100 yards, de 220 yards en de 4 x 220 yards estafette was aangewezen, zal te Londen niet aan de start verschijnen. De Celebes- athlete heeft te kennen gegeven dit seizoen niet meer aan wedstrijden deel te nemen en in verband hiermee zal zij tegen Engeland niet van de partij zijn. Na het terugtrekken van Fanny BlankersKoen, die zoals bekend wegens een blessure de reis naar En geland niet zal meemaken, betekent een en ander dus dat de Nederlandse damesploeg twee van haar beste athleten moet missen. De Zwitserse B-ploeg, die heden middag op het Sparta-terrein tegen Nederland-B speelt, is als volgt samen gesteld: Georges Stuber (Lausanne Sports), Roger Quinche (F.C. Bern) en Kernen (Chaux-de fonds); Perroud (Urania Genève), Wetter (Grasshop pers) en Thueler (Solothurn); Baehler (Young Boys), Bickei (Grasshoppers), Beerli (Young Fellows), Mella (Can- tonal) en Wuest (Luzern). Alfred Bickei van de Grasshoppers is de oudste speler van het team. Hij kwam reeds71 keer in de natio nale ploeg uit en 7 maal in het B- team. Hij is de meest bekende voetbal ler van Zwitserland. Zijn aantal inter nationale wedstrijden wordt alleen overtroffen door de bekende back Minelli. Bickei is 35 jaar. Arsenal heeft zijn eerste overwinning behaald. De Gunnera wonnen gistermid dag de uitwedstrijd tegen Chelsea met 2-0. De Londenaren hebben door deze overwinning de onderste plaats verlaten. Middlesbrough werd nu de weinig ver erende taak van rode lantaarndrager op gedragen. Op de Bredase weg te Rijsbergen is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Tengevolge van het sprin gen van een band is een Belgische auto tegen een boom gereden met het gevolg, dat twee inzittende dames op slag werden gedood. Een mede- inzittende man en zijn twee zoons werden zwaar gewond. De toestand van eerstgenoemde is zorgwekkend. QP EEN tweedaags congres van de Amerikaanse democratische partij te Chicago hebben de democratische leiders heftige critiek geoefend op de huidige (republikeinse) regering. Ex- president Truman verklaarde, dat de regering van Eisenhowcr in de Ame rikaanse hoofdstad een „ondermijnen de en afbrekende" politiek voerde. De democraten moesten Amerika en de wereld van „de weg naar verval" terughouden. Stevenson, de democra tische candidaat bij de jongste presi dentsverkiezingen, beschuldigde de republikeinen er van, dat zij de zaken op de lange baan schuiven. Luid ge lach en applaus volgde op een op merking van hem, waarbij hij de Amerikaanse regering een „regering- van-uitstel" noemde. De republikeinse leider verklaarde veel op het hart te hebben, waarover hij wilde sprekenover het moreel van de buitenlandse dienst, over de uitwerking van holle politieke geba ren, zoals de veel besproken orders aan de Zevende vloot die uit de wa- In Nieuwleusen ten Oosten van Zwolle zijn gisterochtend door een felle brand vier boerderijen verwoest. Vijf gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden. Slechts een klein gedeelte van de inboedel kon in veiligheid worden gebracht. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan in de boerderij van W. Boer. De verdere getroffenen zijn H. Boerman, B. Brink man, A. J. Brinkman en G. Sifcoenma- ker. Door de felle wind aangewakkerd sloegen de vlammen van de ene boer derij naar de andere over. Twee boer- Gerijen stonden aan een xant van een weg, de andere twee aan de andere zijde. Hooibergen en de rieten daken waren een gemakkelijke prooi voor de vlammen. Ook is enig klein vee verbrand. Een vijfde boerderij werd ook door het vuur aangetast, maar deze kon worden behouden. De brandweer van Nieuwleusen stond aanvankelijk vrijwel machte loos tegenover het vuur, bij gebrek aan een tankwagen. Op de waterlei ding was te weinig druk. Alle boer derijen waren verzekerd. Op d® officiële afscheidsreceptie, die bet bestuur van de Nederlandse Ra dio Unie gistermiddag de heer W Vogt heeft aangeboden bij zijn heen gaan als directeur van deze Unie, heeft mr Ph. de Vries, adjunct-regeringscom nissaris voor het radiowezen, medege deeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de heer Vogt te bevor deren tot officier in de Orde van Oran je Nassau. De Nederlandse regering heeft aan de regering van de Bondsrepubliek West Duitsland meegedeeld, dat zij bereid is in onderhandeling te treden over de afschaf fing van het Nederlandse visum voor Duitse bezoekers. teren van Formosa zou worden te ruggeroepen, en de „doodgeboren" resoluties over geheime verdragen, over de besnoeiingen op de defensie- kosten, de inmenging in buitenlandse aangelegenheden etc. Volgens Stevenson leek het erop, alsof de regering met de bekendma kingen over besnoeiingen op de ver dediging, die werden gevolgd door dreigende woorden in Azië, tot de communisten wilde zeggen: „Nog één verkeerde beweging van jullie, en we zullen nog een paar milliard dol lar bezuinigen op onze uitgaven voor de defensie". Een Japanse parlementaire missie heeft een bezoek gebracht aan het Indo nesische parlement in DJakarta. (Vervolg van pag. 1) Het beeld van de begroting heeft zich in vergelijking met de laatste jaren in ongunstige zin ontwikkeld, zo zeide de heer v. d. Kieft. Dat is voor een deel het gevolg van de belastingverlaging, waartoe de regering besloten heeft. De minister sprak de verwachting uit, dat deze verlaging der belastingen een be langrijke stimulans voor de economi sche ontwikkeling van ons land zou zijn en hij hoopte, dat de begroting in een goede samenwerking tussen rege ring en Staten-Generaal. strekkend tot het landsbelang, behandeld zou kunnen worden. De gedelegeerden van de Noordhol landse Schaakbond hebben het com- petitieschema, op enkele wyzigingen jja, zoals dal door de competiticleidcr de heer C. J. Muijcn was voorgesteld geaccepteerd. In de indeling, die wij enige weken geleden hebben gepubli ceerd, werden alleen de groepen 3A, 3B, 4A, 4B, 4C en 4D gewijzigd. Kcnne- werland 2 verhuist naar 3B, Castricum 2 naar 4D en VVV 5 naar 4A. In 4B Worden Schaakiust 3 en Caissa bijge voegd. Op deze bijeenkomst van gedelegeer den werd bekend gemaakt dat het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de mogelijkheid had onderzocht tot het lesgeven in de schaaksport in klassikaal verband. Het resultaat daarvan is dat door de heer E. Bijpost een leiddraad werd samengesteld voor leraren schoolscha- *en, waarbij tevens werd gevoegd een boekje waarin de leerstof is vervat. De promotie-degradatieregeling vond aller instemming, met uitzondering van de regeling voor de Overgangs klasse. Pat Mat (Beverwijk) vond het niet juist om, indien een tiental van de K.N.S.B. naar de Overgangsklasse degradeert, twee clubs te laten degra deren. Zij vond dit wel wat onbillijk or van zes clubs er dan twee te laten degraderen. Voorgesteld werd om de Overgangsklasse in dit geval dan op zeven clubs te brengen en het jaar daarna de versterkte degradatie toe te passen. De wedstrijdleider van de K.N.S.B., de heer S. Thürkov sloot zich daar volkomen bij aan. De heer E. G. Kayser uit Alkmaar werd gehuldigd als kampioen van de N.H.S.B. Vit handen van de voorzitter mocht hij de grote zilveren wisselbeker in ontvangst nemen. Bij de rondvraag deelde de wed strijdleider mede dat de competitie in de derde weck van October zal begin nen. Er zal tevens geen pardon meer zijn van clubs die een speler opstellen die nog niet bij de secretaris van de N.H.S.B. is opgegeven. De mutaties zullen dus vóór die tijd in zijn bezit moeten zijn. (Van onze speciale verslaggever) flfEDERLAND telt ongeveer 570 zuivelfabrieken. Ze vormen tezamen in onze nationale huishouding de grootste tak van nijverheid. Vorig jaar produceerden ze een exportwaarde van 851 millioen gulden. Geen ander export-artikel kon deze waarde benaderen. De zuivel is ons voornaamste exportproduct. Hoe voornaam, het feit dat Nederland vorig jaar onder de zuivel-exporterende landen naar hoeveelheid gere kend, op de eerste plaats stond met gecondenseerde melk, op de tweede voor kaas, op de derde voor boter en op de vierde voor melkpoeder, zegt ook wel iets. Het. is een landsbelang deze voorname positie op de wereldmarkt te behouden. Dat zal alleen mogelijk zijn, wanneer we erin slagen de kwaliteit van onze zuivelproducten minstens te hand haven op het tegenwoordige niveau en misschien zelfs nog iets te verbeteren. j^ET BEDRIJFSLEVEN heeft voor deze wenselijkheid een open oog. Zijn organisaties hebben dan ook in het verleden in verschillende delen van ons land contrölestations opge richt. Daar zijn de botercontróle-sta- tions en de kaascontróle-stations, daar is de controle-instelling voor Melkpro ducten in Den Haag en het Kwaliteits- contrólc-Bureau in Amsterdam. En dan verder is er de Nizo in Hoorn, dat thans naar Ede wordt overgeplaatst, waar wetenschappelijk gezocht wordt naar mogelijkheden om tot products- verbetering te geraken. De controle-stations hebben de naam zegt het al een controlerende taak. Allerwege zwermen steeds de mannen van deze diensten uit om steekproeven te nemen, waarvan in de laboratoria der stations de juiste waar de kan worden vastgesteld. Met een strenge contró1" op de sa menstelling en op de kwalrcit van haar producten, zorgt de bonafide industrie ervoor, dat de naam van onze zuivel producten in binnen- en buitenland onaangetast blijft. Ter waarborging van een dcugeliike en uniforme werkwijze zijn alle con trole-stations op eigen verzoek onder een centraal Rijkstoezicht gesteld. De buitendienst" van dit Rijkstoezicht is in handen van de Rijkszuivel-inspectie, terwijl de wetenschappelijke kant van deze overkoepelende zekerheidsstelling opgedragen is aan het Rijkszuivelsta tion in Leiden, welk instituut 6 Octo ber zijn 50-jarig bestaan gaat herden ken met de officiële ingebruikneming van zijn nieuw gebouw aan de Vree wijkstraat. dat een einde maakt aan een uitermate gebrekkige huisvesting op o.a. de zolders van enkele huurhui zen in de nabijheid. pyE TWEEDE halve eeuw van zijn be staan kan het Rijkszuivelstation dus zijn werk beginnen in een goeddeels vernieuwd milieu. Dat de vernieuwing zich ook uitgestrekt heeft tot de in ventaris van het gebouw, is duidelijk. Tal van moderne apparaten, die het laboratoriumwerk sterk kunnen ver eenvoudigen of nog meer kunnen pre ciseren. zijn in het gebouw onderge bracht. Ze zullen ertoe kunnen bijdragen de betekenis van dit instituut nog groter te maken. Die betekenis is de eerste halve eeuw van zijn bestaan reeds aan zienlijk vergroot. Want behalve met de boter. kaas. melkpoeder en gecondenseerde melk heeft het Rijkszuivelstation bemoei ingen met de consumptiemelk door een contact met de Melkcontróle-stations in het Westen van ons land. Het treedt geheel naast het zuivel .erreir, door monster-onderzoekingen op vrij grote schaal van oliën, vetten DIJ EEN RONDGANG door de modern ingerichte laborato riumafdelingen van het Rijkszui velstation te Leiden kan de leek voor merkwaardige feiten komen te staan. Zo kan hij vernemen, dat het kopergehalte van onze roomboter slechts minimaal mag zijn en dat er een aanzienlijk smaakverschil is tussen melk, die enige tijd in het licht gestaan heeft en melk, die in het donker bewaard werd. Wat dit laatste feit betreft, is ontdekt, dat het melkvet ontleed wordt onder in vloed van het licht 's Winters is de ontleding sterker dan zo mers, doordat het vitamine C- en E-gehalte van de melk in het donkere jaargetijde kleiner is. Een ander belangwekkend feit is, dat de in vroeger jaren zo beruchte b otervervalsinp niet meer voorkomt. Niettemin blijft hierop een stevige contröle be staan. Vooral nu er weer steeds meer losse boter in de handel komt de boter, die uitgespit wordt is deze controle van be lang. Dat van hieruit de uitgifte ge schiedt via de contrólestations naar de bedrijven van de wet telijk vastgestelde Rijksboter- en Kaasmerken, is tenslotte een even belangrijk als vermeldenswaardig feit. Welke garanties die merken geven, och we weten het wel. Het vertrouwen, dat hierin be sloten ligt, is stellig het schoon ste geschenk, dat het Rijkszuivel station bij zijn 50-jarig jubileum kan krijgen. en margarine ten dienste van de CCD. het Bedrijfschap voor Margarine. Vet ten en Oliën, en andere instanties. Jongste taak van het station is het werk met betrekking tot de normali satie van onderzoekingsmethoden, vol gens opdracht van de directie van de Landbouw. Men begrijpt, dit alles beweegt zich langs strak wetenschappelijke lijnen Zeven academisch gevormde scheikun digen en ruim viif-en-twintig analys ten werken hier naast en met elkaar onder de bezielende leiding van dr C. I. Kruisheer. Derde Dinsdag in September. Z. Exc. Minister J. van de Kieft com pleet met het koffertje van de mil- liarden-nota op het Binnenhof. De minister opende zijn gewichtig koffertje, haalde daaruit de traditioneel met een oranje lint samengebonden be groting en overhandigde het dikke pak paperassen aan de Kamerbewaarder, die het op de tafel van de voorzitter, dr Kortenhorst, deponeerde. De opmerking van de nominatie voor het voorzitterschap had tot resultaat, dat voor de eerste plaats met 70 van de 74 uitgebrachte stemmen werd aan gewezen dr Kortenhorst (K.V.P.), voor de tweede plaats met 65 van de 72 stemmen de heer Schilthuis (P.v.d.A.) en voor de derde plaats met 63 van de 72 stemmen prof. Gerbrandy (A.R.). Deze voordracht werd nog dezelfde middag aan H.M. de Koningin aange boden. In de toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat wordt ge zegd, dat verwacht moet worden, dat medio 1954 bij de uitvoering van de tunnelbouwwerken te Velsen de fase zal worden bereikt, waarin de zuide lijke tunnelhelft, voor zover gelegen benoorden de toekomstige zuidelijke kanaaloever ter plaatse, gereed zal zijn. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is in de toelichting op de begroting van zijn departement van oordeel, dat een definitieve ouder domsvoorziening zo spoedig mogelijk het bestaande samenstel van sociale roorzieningon zal moeten completeren. Zonder zulk een voorziening kan niet van een bevredigende mate van sociale zekerheid worden gesproken. Het heeft de minster in dit verband al teleurge steld, dat het advies van de SER ter zake van de definitieve ouderdomsvoor ziening tot dusver nog niet in zijn be zit is gekomen, al ontveinst hij zich niet, dat de SER hier voor een uiter mate gecompliceerd en moeilijk vraag stuk is geplaatst. Een wettelijke regeling van het zie kenfondswezen behoort eveneens tot de completering van ons stelsel van sociale voorzieningen. Ten departemen- te is in de afgelopen maanden- een omwerking van het destijds aan de SER om advies gezonden voorontwerp van wet ter hand genomen. De minis ter hoopt er in te kunnen slagen, een wetsontwerp tot stand te brengen, dat wat meer instemming zal ontmoeten dan het bedoelde voorontwerp.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3