verzet zich tegen een openbaar debat bespreking met Bidault gewenst Overzicht watersnoodwerk van het Roode Kruis Bolwerk in wassend water Slag om Arnhem herdacht Proces tegen Mossadeq gaat vermoedelijk niet door Een gerechtelijke actie bevolen tegen Sarbupri ,Voord-Korea matigt zijn wensen Belgische auto nabij Goes verongelukt Gezin Maclean thans verdwenen Aantal vragen over ir Manusama Eerherstel voor JodI Donderdag 17 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarsanê No-1243 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De Raad van Europa en de Saarkwestie Alleen deelneming van India noodzakelijk Twee vrouwen gedood Toeschouwers Adlai Stevenson gaat met Eisenhower spreken Zweden met ruim f13millioen aan de top der buitenlandse hulpverlening Men ontving 1.294.375 stuks textielgoederen Hart van een jonge vrouw stond anderhalf uur stil De heer Gerbrandy stelt AmbassadeurLavrentief komt in geding Verblijfplaats van Fatemi nog onbekend Nieuwe arrestaties na de brand te Loosdrecht Staking op onderneming vrij algemeen DE UTRECHTSE OPERA LIQUIDEERT Benodigde bedrag niet geheel bijeen WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en G KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 02 64 DeD Helder Postgtronummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. man. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05. per maand f 2.02 bi) vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.48 JR ADENAUER, de Westduitse Bondskanselier, heeft gisteren op de kanselarij te Bonn een onderhoud gehad niet jhr uir M. van der Joes van Natcrs, een der Nederlandse leden van de Raadgevende /ergadcring van de Raad van Europa. De Bondskanselier had onze andgenoot tot dit gesprek uitgenodigd, teneinde met hem het Saar- rraagstuk op te nemen en te proberen, een debat in de Raad over dit inderwerp te voorkomen. Van der Goes heeft verleden jaar een plaats rerworven in het Frans-Duitse dispuut over de Saar, toen hij een ipdracht van de Raadgevende Vergadering aannam om een rapport >ver dit probleem te schrijven. Het is, zoals wij reeds berichtten, rereed. In Straatsburg is echter vooral van de kant van de Duitse ■fgevaardigden fel verzet gerezen tegen een debat in een openbare vergadering. Daarom wordt aangenomen, dat Adenauer het wenselijk jeeft geoordeeld, persoonlijk tegenover mr Van der Goes uitstel van iet Straatsburgsè debat te bepleiten. Bonn is op zulk een discussie [hans minder dan ooit gesteld. Noord-Korea heeft de secretaris-ge- ïeraal van de V. N. meegedeeld het noodzakelijk te achten, dat die neutrale anden van Azië. die direct belang heb- ten bij een vreedzame oplossing van ie Koreaanse kwestie en de consolida- :ie van de vrede in Azië. aan de poli- ;ieke conferentie deelnemen. Alleen India wordt in de brief met lame genoemd. Zoals men weet heeft ohina de deelneming van India. Indo nesië, Pakistan en Birma verlangd. In V. N.-kringen neemt men nu aan. rist de communisten alleen de deelne ming van India aan de politieke confe rentie beslist noodzakelijk achten en die van de overige, door China ge noemde landen gewenst. De Britse minister van staat Selwyn Lloyd. die als leider van de Britse delegatie ter Algemene Vergadering zal optreden, heeft van zijn regering opdracht ontvangen, de Verenigde Sta ten te steunen in hun verzet tegen deelneming van India. Indonesië. Pa kistan en Birma aan de politieke con ferentie inzake Korea. Communistisch China er» Noord-Korea hadden voorge steld dew landen uit te nodigen. Gisteravond zijn bij een botsing te Goes tussen een bus en een Belgische personenauto twee Belgische vrouwen om het leven gekomen, een vrouw zwaar gewond en twee mannen licht gewond. De Belgische wagen, met drie vrouwen en twee mannen, kwam uit Middelburg, passeerde in volle vaart een auto, die in de richting Brabant reed, slipte en schoot daarna dwars tegen een volle auto-bus, die uit Ber gen op Zoom huiswaarts keerde. De gevolgen van de botsing, die men tot ver in de omtrek hoorde, waren ont zettend. De rechter zijkant van de Belgische auto scheurde open en de drie vrouwen vlogen eruit. Twee ha- rer, de 85-jarige mevrouw Van S. L. van de B. uit Deurne bij Antwerpen en de 40-jarige mej. M. J. W. uit Ant werpen waren op slag dood. Zwaar gewond werd mevrouw C. K.-van de B„ 51 jaar oud, eveneens uit Deurne. Haar man, de heer K. K., werd licht gewond, evenals de bestuurder van de Belgische auto, de heer J. V. uit Bra- schaet. Na de botsing vloog de Bel gische auto nog verder linksom en schoot de berm van de weg ln, tegen de spoorbaan op. Door de kracht van de botsing vloog ook de motor eruit «n raakte in brand. Ook de bus, waar- Van de chauffeur het stuur was kwijt geraakt, schoot in de berm van de weg. De passagiers kwamen er echter be houdens enkele ontvellingen, zonder letsel af. yRKD MARKU, een persfotograaf 'e Grazheeft met behulp van een speciale lens foto's gemaakt van een groot gebrandschilderd raam in de Pt'uchiekerk van zijr woonplaats. Dit raam, dat twee jaar geleden is ontwor den door de bekende Salzburger kerk decorateur prof. Albert Birkle, stelt de kruisiging van Christus voor. Bij het ontwikkelen van de foto's nu, ontdekte Murko, dat zich onder de figuren, dw de kruisiging gadeslaan, afbeeldingen Vf"i Hitier en Mussolini bevinden, Zij «taan daar met de armen over elkaar grijnslach op het gezicht. Misschien heeft de kunstenaar de uiee tn beeld gebracht om het feit te symboliseren, dat tijo'ens hun regiem tristus als het ware opnieuw gekrui St8d is. £)E NIEUWE Duitse regering ziet het namelijk als een van haar eerste taken de rechtstreekse besprekingen over het Saarvraagstuk met Parijs te hervatten. Dat wordt bewezen door de omstandigheid, dat Adenauer aan dc Franse minister van Buitenlandse Za ken; Bidault. heeft voorgesteld, de Frans-Duitse onderhandelingen over zaken van „wederzijds belang" te her vatten. Er is geen bepaalde datum voor hervatting van het contact voorgesteld. Het is echter onwaarschijnlijk, dat de Bondskanselier besprekingen met Bi dault zal kunnen gaan voeren, voordat hij officieel is (her)benoemd. Boven dien acht men het weinig dienstig voor hervatting van het contact, wanneer er eerst in Straatsburg in het openbaar over de gehele kwestie zou worden ge debatteerd. Allicht zouden de stand punten daar min of meer scherp wor den omlijnd, hetgeen een soepel con tact uiteraard piet bevordert. Daarentegen zi1n de voorstanders van een debat, met mr Van der Goes aan het hoofd, van oordeel, dat de Saai zich tot een Europees probleem heeft ontwikkeld, zodat tweezijdige onder handelingen niet langer de voorkeur boven besprekingen in Europees ver band mogen hebben. Bovendien zou. zo menen zif. de kwestie niet zonder verlies van prestige voor de Raad van de agenda kunnen worden afgevoerd. De voorstellen van de heer Van der Goes gaan vrij ver. Wij hebben reeds gemeld, dat zij voorzien in een Euro pees bestuur met een commissaris en in vervanging van de economische unie met Frankrijk door een reeks van ver dragen. Naar ziin oordeel zou het Saarland met Duitsland en Frankrijk een gemeenschappelijke markt moeten vormen. Een conferentie van de vijf tien landen van de Raad van EuropR zou volgens de voorstellen van de heer Van der Goes volgend voorjaar bijeen moeten komen, teneinde over een nieuw statuut voor de Saar te spreken. Veldmaarschalk Montgomery is Dins dag in Zagreb aangekomen voor een particulier bezoek van vijf dagen aan Zuidslavië als gast van president Ti- to. Mevrouw Melinda Maclean, de echt genote van de Britse diplomaat Donald Maclean, die ruim twee jaar geleden met zijn collega Guy Burgess in'Frank rijk verdween, is thans met haar kin deren spoorloos. De vrouw woonde met haar gezin bij haar moeder in Genève en ging Vrijdag naar Mon- treux, waar ze naar haar zeggen bij kennissen zou logeren. Toen ze niet terugkeerde, waarschuwde haar moe der de politie. Het opgegeven adres in Montreux is vals gebleken. Twee ambtenaren van de Britse veiligheidsdienst zijn naar Zwitser land gegaan om een onderzoek in te stellen. Alle Zwitserse grensposten hebben opdracht gekregen om naar de vermisten uit te zien. .President Eisenhower en de democra tische leider Adlai Stevemson zull< binnenkort te Washington besprekingen voeren. Stevenson heeft een uitnodiging van Eisenhower aanvaard. De datum van de bijeenkomst is niet vastgesteld. liet hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft een verslag het licht doen zien van zijn activiteiten gedurende de watersnood 1953. Het verslag bevat een uitgebreid documen tatiemateriaal met betrekking tot de verleende hulp uit binnen- en buiten land. Het blijkt, dat Zweden met f 13.179.085 aan goederen bij de hulpverlening aan de kop staat. Dan volgen Canada met f 9.800.60. Frankrijk met f 5.344.715 en Denemarken met f 5.097.608. De rij van ruim 60 landen word gesloten door Cameroun met f 14. Het Roode Kruis maakt met dank baarheid gewag van de vele particu liere hulp. die geboden is. T.a.v. inter nationale hulpverlening stonden drie projects op het programma, te weten het tcxtielplan het huizcnplan en het agrarische plan. In totaal werden 1.294.375 stuks tex tielgoederen (totale waarde f 7.983.125) ter beschikking gesteld. Vermeld wordt de belangrijke bij drage van het Internationale Jeugd Rode Kruis aan geschenken, zowel van kortere levensduur als van blijvende waarde. Er werden 5.251 boeken en 2.591 kg tijdschriften door het lectuur- depot gedistribueerd. Het aantal geregistreerde doden Is 1615J het aantal geregistreerde vermis- ten.180. In de leeftijdsgroep van 01 jaar vielen 38 slachtoffers, in de groep van 8089: 79 slachtoffers De directe kosten der eerste hulpverlening door het Roode Kruis belopen, volgens het verslag eèn bedrag van f 2.012.000. Het verslag besluit met de medede ling. dat het Zwitserse Rode Kruis en het Italiaanse Rode Kruis nog belang rijke bedragen ter beschikking zullen stellen. Chirurgen in München zijn er in geslaagd het hart van een jonge vrouw, dat bij een operatie stil was bliiven staan, weer aan het kloppen te krijgen door middel van electrische schokken nadat de stilstand van het hart reeds anderhalf uur had geduurd. Het Tweede Kamerlid de heer Ger brandy heeft aan de ministers van Overzeese Rijksdelen, van Buitenland se Zaken en van Justitie een aantal schriftelijke vragen gesteld met be trekking tot het overbrengen naar Nederland van ir Manusama c.s. De heer Gerbrandy vraagt o.m., of het juist is, dat de gouverneur van Nieuw Guinea ir Manusama onder dwang voor zich heeft doen geleiden en heeft gedreigd hem naar het beruchte kamp Boven-Digoel te zenden, indien hij weigerde op de voor zijn vertrek vast gestelde datum naar Nederland te rei zen. Voorts wil de heer Gerbrandy o.m. graag weten, welke de overwe gingen der regering zijn geweest, dat de vrijheid van de leden der naar Nieuw-Guinea gezonden delegatie van de Republiek der Zuid-Molukken, die voor de levensbelangen van hun repu bliek wensen op. te komen, aan banden is gelegd, en op welke bevoegdheden deze vexatoire maatregelen steunen. Heden wordt in Arnhem en Oos terbeek de jaarlijkse herdenking van de slag om Arnhem gehou den. Gisteren reeds hebben kinderen op de graven der gesneuvelde Airborne-soldaten bloemen gelegd. IN TEHERAN is de verwachting uitgesproken, dat het proces te gen ex-premier Mossadeq niet zal doorgaan. Het militaire gerechtshof, dat met de behandeling van de zaak zal worden belast, zou volgens deze zegslieden slechts de keus hebben tussen doodstraf en vrijspraak, waarbij de sjah een doodvonnis zou kunnen omzetten in levenslange ge vangenisstraf of verbanning. Bij de Druk wordt op het ogenblik gewerkt aan liet herstel en de. verlenging der Hondsbosse Zee wering bij Camperduin, die bij de stormen van de Rampnacht zwaar werd beschadigd. Een overzicht van de werkzaamheden. De Rijkspolitie te Loosdrecht is gis teren overgegaan tot de arrestatie van twee inwoners van Loosdrecht, die mede verdacht worden betrokken te ziin bij de brandstichting, welke ver leden week het hotel „Djumpol" te Oud-Loosdrecht geheel deed afbran den Reeds eerder werd de Hilversum- se vertegenwoordiger M. gearresteerd, die ook een bekentenis aflegde. Het verder ingestelde onderzoek heeft thans geleid tot de aanhouding van ne gewezen pachter van het hotel, zekere B. en tevens van een zekere V. nE INDONESISCHE procureur-gcnc raai zal een vervolging instellen tegen dc bestuurders van de vakbond Sarbupri wegens dc stakingsactie te gen de beslissingen van de centrale commissie voor arbeidsgeschillen. Ahidi, de minister van Arbeid, heeft dc actie reeds onwettig verklaard. De staking op de ondernemingen is Dins dag begonnen en zou twee dagen du ren. Vanwege de vakbeweging heeft men doen weten, zeer verbaasd te zijn over de stap van het Openbaar Ministerie. Het ziet er naar uit, zo zei men, dat de procureur-generaal maatregelen wil nemen die niet in overeenstemming zijn met de opvat ting van de regering. De staking was overigens giste^n vrij algemeen. Op Midden-Java weid op vrijwel alle ondernemingen ge staakt, op Oost-Ja va werd slechts in het gebied van Banjuwangi nog hier en daar gewerkt. In Zuid-Sumal ia weid op vijftig ondernemingen ve staakt. De huisbedienden legden hier eveneens het werk neer. Op Wesi- Java was de toestand verward Ook bestond er in de verschillende gebie den nogal enig verschil van inzicht omtrent de wijzen, waarop de actie moest worden gevoerd. Mocht de stakingsgolf aanhouden, dan ziet het er voor sommige rubber ondernemingen, die toch reeds aan de grens van haar bestaansmogelijkheid waren beland, slecht uit. Op Oost- Java worden vooral de koffieplan tages, die midden in de pluk zij» zwaar getroffen. publicaties van het vonnis zouden echter ook bepaalde documenten moeten worden openbaar gemaakt, waaruit zou blijken dat de ex- premier inet de communisten heelt samen gespannen. Hierdoor zou de Russische ambassadeur Lavrentief in de zaak betrokken worden, hetgeen bepaalde diplomatieke consequenties heeft. De bemoeienis van Lavrentief schijnt echter wel vast te staan. Officieel weet men in Teheran nog steeds niet waar ex-minister Fatemi zich bevindt. Mocht hij naar het bui tenland zijn uitgeweken, dan zal de Perzische regering aan het gastland de uitlevering van de gevluchte mi nister vragen. Wanneer daarbij dan bovendien nog aan het licht zou ko men, dat de diplomatieke vertegen woordigers van Jordanië en Syrië hem bij zijn ontsnapping uit het land hebben geholpen, dan zal de terug roeping van deze functionarissen wor den geëist. Dit is medegedeeld naar aanleiding van een bericht in het Perzische blad Atasj. Deze krant wist te melden, dat Fatemi tijdens de omwenteling zijn toevlucht had gezocht in het Jorda- nisch gezantschap en latei naar de Syrische ambassade was overge bracht, van waar hij door een bui tenlandse spionnage-organisatie naai Irak werd geholpen. Het Perzische hof heeft medege deeld dat de sjah, die reeds twaalf jaar als ongekroonde monarch re geert, niet, voor 19 Augustus 1954 zal worden gekroond, met het oog op dc moeilijke omstandigheden, waarin zijn onderdanen leven. De 3700 metaalarbeiders te Le Havre, die ruim een maand geleden het werk neerlegden, zijn gisteren weer aan de arbeid gegaan. De bouwvakarbeiders zul len waarschijnlijk hun voorbeeld volgen. Over hun looneisen wordt nog onderhan deld. DE RAAD VAN BEHEER van de Utrechtse Opera en het actie comité tot instandhouding van de Utrechtse Opera moeten tot huu leedwezen mededelen, dat het op 16 September benodigde bedrag ad 2U0.UUU niet in zijn geheel is bijeengebracht. Ondanks de vele sympathiebetuigingen, die uit het gehele land zowel de Raad van Beheer als het Comité hebben be reikt is gebleken, dat de werke lijke offerzin niet evenredig is ge weest met de aard van de betuigin gen. De Raad van Beheer heeft derhalve besloten de werkzaamhe den van de Utrechtse Opera volle dig stil te leggen en met de liqui datie verder voort te gaan. Dit betekent, dat de Utrechtse Ope- •a geen enkele uitvoering meer zal ge ven. Allen, die de Utrechtse Opera met hun daad hebben willen redden, wordt oprecht dank gebracht. De heer C. F. Th. Birnie. directeur der Utrecntse Opera, heeft in verband met boven staand besluit, op ziin verzoek onthef fing uit ziin functie verkregen tenein de te kunnen trachten persoonlijk voor enkelen der meest gedoneerde mede werkers in het biizonder orkestleden, nog enig emplooi ter overbrugging vau de voor hen gerezen moeilijkheden te verkrijgen. De zuivcringsreehtbank te Münchrn heeft verklaard dat generaal Alfred Jodl, die indertijd door het geallieer de tribunaal te Neurenberg ter dood veroordeeld en opgehangen is, noch in de groep der hoofdschuldigen noeh in die der medeplichtigen kan wor den gerangschikt. Dit is de eerste keer, dat één der twaalf te Neuren berg ter dood veroordeelden aldus door een Duitse rechtbank in eer her steld wordt. Verwachting tot Donderdagavond; WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR In de oentend hier en daar nevel of mist. Overigens veranderlijke bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige Zuid- Oostelijke tot Zuidelijke wind Weinig verandering in tempera tuur. Vrjjdag: Zon op 6.19. onder 18.49. Maan op 16 39.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1