De minister beantwoordt vragen over Velser-af faire Belangrijk aandeel aan de wereldexport Jimmy Brown en de Oranjehemden Rapport commissie-Versteegh is vertrouwelijk Wat onze maag voorbij ging Droogt gladiolen op snelle en goede wijze! r Illegale kas en auto's De Keuringsdienst over 1952 Kunst-zwendelaars naar de cel Behandel ze als eieren Bloembollenveiling West-Friesland Julianadorp Floralia-tentoonstelling cn hemdenrace Callantsoog Leerzame excursie in Marinestad Hippolytushoef BESOMMINGEN IJMUIDEN Nederlandse Zuivelindustrie In 1952 voorwaarde van f850. millioen Enorm herstel sedert de oorlog y Grafin Maritza9 in Noordscharwoude Première op 10 October MARKTBERICHTEN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1933 Zoals bekend heelt het lid van de Eerste Kamer de heer Reijers de vol gende vragen gesteld aan de minister van Justitie# 1 Is de minister bereid, het ge deeltelijk in het dagblad „De Tele graaf' van 10 Juli 1953 gepubliceerde rapport van de commissie-Versteegh over de Velser affaire, aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal ter ken risneming over te leggen? 2. Wil de minister mededelen, of op grond van de uit dit rapport ge publiceerde feiten, zuiverings- en (of) strafmaatregelen tegen deze voorma lige hoofdinspecteur van politie ge- noi ten zijn? Zo neen, wil de minister dan mededelen om welke redenen dit is nagelaten? 3. Wil de minister mededelen, of van deze voormalige politie-ambtenaar rekening en verantwoording gevorderd is over de besteding van 330.000 en andere bedragen door hem van derden ontvangen voor zijn illegale kas? Was deze kas een persoonlijke aan gelegenheid van bedoelde politie ambtenaar, of stond deze kas in or ganisatorisch verband met de binnen landse strijdkr hten, of een andere officiële verzetsgroep? Welke is in de laatste twee gevallen de voor deze z.g. illegale kas verantwoordelijke in stantie? 4. Is het waar, dat de in het rapport genoemde politieambtenaar e.a. gebruik heibc.. gemaakt van hun positie bij de POD en PRA om auto'a voor spotprij zen te kopen bij het bureau roerende goederen, en deze weer te verhuren aan de POD voor t 100 per maand netto? Zo ja, wil de minister dan bevorde ren. dat aan de Kamer een lijst wordt overgelegd van alle door dit bureau in beslag genomen, gevorderde en ver handelde auto's, met opgave van mer ken en verkoopprijzen? Op welke wij ze zijn de oorspronkelijke bezitters schadeloos gesteld, en welke maatre gelen zijn tegen de leiding van het bureau roerende goederen en bedoelde politie-ambtenaren genomen? 5. Is de minister bereid, in het belang van het recht, en de eer der bonafide illegaliteit, het door de commissie-Ver steegh gerapporteerde justitieel te doen onderzoeken, en het resultaat van dit onderzoek aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal mede te delen? HE MINSTER van Justitie heeft daar- op het volgende geantwoord: Vra gen 1 t/m 5: De minister kan geen vrij- héid vinden om het rapport van de comissie-Versteegh aan de Eerste Ka mer over te leggen. Vooreerst betreit het hier een rapport van vertrouwe lijke aard. In het algemeen moeten de genen, die aan de regering vertrouwe lijk rapporteren, er op kunnen rekenen, dat het door hen gerapporteerde niet buiten een zeer beperkte kring bekend wordt gemaakt. In casu komt hierbij, dat het onderhavige rapport gegevens bevat omtrent zaken, welke sub judice zijn. De bij het rapport behorende pro cessen-verbaal zijn gevoegd bij het strafdossier, hetwelk nog onder de rechter berust. Eén der verdachten, een voormalig hoofdinspecteur van politie, is inmiddels krachtens rechterlijke be schikking buiten vervolging gesteld, betgeen uiteraard een bezwaar te meer tegen overlegging van het rapport op levert. De Julianadorpers gaan weer een paar drukke dagen tegemoet. Zaterdag middag om half twee zal de reeds tweemaal uitgestelde hemdenrace wor den gehouden. Daarvoor heeft men een ander terrein gevonden, en wel het land van de heer C. Paarlberg aan de Langevliet. De deelnemers moeten uiteraard op tijd aanwezig zijn. Om drie uur dezelfde middag zal de burgemeester, mr G. D. Rehorst, de iloraliatentoonstelling en braderie ope nen, welke in café „Prins Hendrik" worden gehouden. De planten moeten reeds Zaterdagmorgen tussen half elf en twaalf uur worden gebracht. De tentoonstelling is van vier tot zes uur en van zeven tot elf uur voor het pu bliek geopend. Om acht uur 's avonds maakt de R.K. Harmoniekapel „Winnubst" een rond gang door Julianadorp. Zondag is de tentoonstelling geopend van twee tot zes uur en van zeven tot tien uur. Vooraf maakt de Harmonie vereniging „Kunstzin" een rondgang. Het behoeft geen betoog, dat de gehele organisatie verschillende attracties biedt. Er is (in de voorzaal) z.lfs gelegenheid lot dansen Verscheidene leden van de afdeling Callanisoog van de Bond van Platte- lardsvrouwen hebben ervaren, dat het ln het geheel niet nodig is ver van huis te gaan om een mooie dag te hebben. Zij hebben een excursie gemaakt naar oc* confectiefabriek van gebroeders Meijer in Den Helder, waar zij het ge hele proces van stof tot kledingstuk konden volgen. In de middaguren werd een rondgang genuakt door de ge meentelijke kwekerijen. Niet alleen de Planten en bloemen van inheemse oor sprong genoten de belangstelling, maar vooral de tropische planten en vruch ten. Zo wel 's morgens als 's middags werd één en ander verduidelijkt door een uitvoerige toelichting van deskun digen. Het geheel vormde een zeer mooie dag. 1 Teneinde intussen aan het gevraagde zoveel mogelijk tegemoet te komen, is de minister bereid mededeling te doen van de conclusie van de commissie- Versteegh en de motivering daarvan ."f38 ,eenstemming van oordeel, dat het instellen van strafver- volgingen ter zake van de door haar onderzochte feiten niet raadzaam was zulks omdat die feiten óf te lang ge leden hebben plaats gevonden óf te zwak waren uit een oogpunt van be wijs c.q. in verband met de omstan digheden, waaronder zij zijn begaan, al te moeilijk te beoordelen waren. Niettemin heeft de ambtsvoorganger van de minister aanleiding gevonden om de instelling van een gerechtelijk vooronderzoek t e bevorderen, zulks ten einde de onafhankelijke rechter in de gelegenheid te stellen een oordeel over deze zaken te vellen. De uitkomsten van dit gerechtelijk vóór-onderzoek hebben geleid tot verdere vervolging van een vijftal verdachten, terwijl in opdracht van de minister daarna nog een straf vervolging tegen een zesde verdachte is ingesteld. 2. In de periode na de bevriiding. gedurende welke de in deze vraag be doelde voormalige hoofdinspecteur van politie nog in politiedienst was. zijn blijkens aan de minister verstrekte in lichtingen geen klachten over hem bij de zuiveringscommissie voor de politie der gemeente Velsen ingekomen. .Aangezien hij in 1947 eigener bewe ging de politiedienst heeft verlaten, is er in 1950 geen aanleiding gevonden de vraag onder ogen te zien. of het geen omtrent zijn gedragingen geduren de de bezettingstijd is vermeld in het rapport der commissie-Versteegh grond kon opleveren voor het te zijnen aan zien alsnog nemen van zuiveringsmaat regelen. Zoals uit het antwoord uit vraag 1 moge blijken, is wel straf rechtelijk tegen hem opgetreden, zulks in opdracht van de minister. De aan betrokkene in de bezettings tijd ten behoeve vtn verzetsdoeleinden ter beschikking gestelde bedragen moe ten geacht worden door hem te zijn ontvangen voor de binnenlandse strijd krachten. Het is de minister niet be kend, of, hetzij door de gever(s), hetzij vanwege de binnenlandse strijdkrach ten, te dezer zake van hem rekening en verantwoording is gevorderd. Hier bij zij opgemerkt, dat zodanige vorde ringen ongebruikelijk waren, omdat, wegens het daaraan verbonden levens gevaar, geen administratie van ver- zetsgelden placht te worden gevoerd. Voor het beheer van dergelijke onge- administreerde bedragen is uiteraard geen overheidsorgaan verantwoordelijk te stellen. 4. De in de aanhef van deze vraag bedoelde personen hebben inderdaad in beslag genomen, c.q. gevorderde auto's gekocht tegen prijzen, welke naar thans geldende maatstaven laag voorkomen, terwijl zij daarna, voor het gebruik van deze auto's ten be hoeve van de dienst, een vergoeding hebben ontvangen van. in het alge meen, 100 per maand. Of de koop prijzen. gezien in het licht van de des tijds bestaande prijsvoorschriften, te laag waren, kan de minister niet be oordelen, aangezien hem niet bekend is in welke staat de auto's verkeerden. Wat de vergoedingen voor het gebruik betreft heeft hij, gelet op de hem verstrekte inlichtingen, niet de indruk gekregen, dat deze aanzienlijk hoger waren den destijds als normaal werd beschouwd. Voor het nemen van maat regelen tegen betrokkenen ter zake van transacties met auto's is blijkbaar geen aanleiding gevonden. De minister beschikt voor het ove rige niet over volledige gegevens be treffende de auto's, welke door het be trokken, onder het militair gezag res sorterende. bureau zijn beheerd. Klach ten over onvoldoende schadeloosstel ling van vroegere eigenaars, voor zo ver dezen daarop eventueel aanspraak konden maken, zijn niet te zijner ken nis gekomen. Geweckte aardbeien, die naar carbol smaken en consumptie-üs met een pe troleum- of een vissmaakje zijn nu niet bepaald lekkernijen. Voor groente, die sterk met bladluizen is bezet en voor pannekoekenmeel, dat muf en zuur is, blijven we eveneens gaarne gespaard. Voorts nemen we aan, dat qok u yruch- tenllmonade met vliegen of gemalen gember met schimmeldraden om maar enkele voorbeelden te noemen slechts matig zoudt appreciëren. Dank zij de activiteit van de Keu ringsdienst voor Waren in het district Alkmaar zijn in het afgelopen jaar weer tal van deze heerlijkheden aan onze neus en mond voorbijgegaan, want regelmatig zijn zeven keurmees ters in het gebied vanaf het Noordzee kanaal tot en met Texel op pad ge weest om allerlei waren, welke niet aan de vereiste voorschriften voldoen, te achterhalen. Dat dit niet zonder suc ces gebeurt moge blijken uit het feit, dat in 1952 niet minder dan 172 pro cessen-verbaal tegen overtreders wer den opgemaakt, waarvan er 51 bij von nis en 118 bij schikking werden afge daan. Het totaal bedrag aan transactie boete en boete beliep meer dan zeven duizend gulden. Toch wordt van de zijde van de keuringsdienst nog de klacht geuit, dat het niet mogelijk is met zeven mensen voldoende toezicht uit te oefenen. Het aantal inspecties en genomen monsters is ook wel bijzonder groot. Dit blijkt alleen reeds uit het feit, dat er b.v. in het gebied van dc keuringsdienst alleen reeds 37 melk- standaardisatiebedrijven, 623 melkver- kopers en 335 bedrijven van ijsberei- ders zijn gevestigd, waarop een voort durende contróle nodig is. Om dan van de vele andere takken van bedrijf nog maar niet te spreken. Zo richtte deze contróle zich o.m. uit op alcohol houdende dranken, brood en beschuit, gebak, meel- en grutterswaren en voorts zo ongeveer op alles wat voor de menselijke consumptie in aanmer king komt. Hierbij wordt uiteraard ook gelet op de hygiëne. Prosit melkboer! Hoe weinig begrip sommige mensen van hygiëne hebben, moge uit het vol gende blijken. Een keurmeester consta- treerde, dat een melkslijter, die bij overigens goed bekend stond, tijdens het venten melk uit de maat dronk. Deze maat werd daarna zonder meer gebruikt bij de verdere bediening van de klanten. In het hierop volgende ..ge sprek" bleek dat de slijter dit al vrij lang deed en dat hij er eigenlijk nooit .fiets verkeerds" in had gezien. Uit de vele voorbeelden, die in het verslag worden aangehaald vermelden wij nog, dat in amandelgebak zeven maal bonenmeel werd aangetroffen, dat in sommige gevallen niet volledig was verstijfseld, zodat- het gevaar voor vergiftiging niet uitgesloten moest worden geacht. Het aantal afgekeurde waren is be duidend. Om dit te demonstreren wil len wij slechts één rubriek lichten uit de vele en wel die van cacao en cho colade. Hier werden afgekeurd 216 pakjes en 161% kg cacao, 1650 blikjes cacao met suiker, 2166V& kg boterham korrels, 1086 kg boterhamvlokken, 148 pakjes chocolade blokjes, 248% kg cho colade bonbons, 311 chocolade repen, 2055 kg en 10 pakken chocolade strooi sel, 30% kg chocolade werken en 143 kg couverture. Gevoegelijk mag men uit een en an der concluderen, dat de Keuringsdienst voor Waren in het belang van de volks gezondheid zegenrijk werk heeft ver richt. Gisteren heeft de rechtbank te Assen uitspraak gedaan in de schilder(jenzwen- del, die een dominé uit Odoorn een be drag van rond f 88 000.— heeft gekost. De beide hoofdverdachten, de gebroeders C. H. A. de Z. en J. de Z., belden te Den Haag, werden wegens het aftroggelen van het geld voor de zgn. aankoop van schil derijen veroordeeld tot een gevangenis straf van 3 Jaar met aftrek van voor arrest. De vader van deze beide ver dachten, de Utrechtse sierkunstenaar C- H. A. de Z., kreeg 7 maanden met aftrek en de koopman Th. S. te Arnhem, een Jaar met aftrek. De predikant was ln contact gekomen met een viertal gewiekste kooplui, die met allerlei voorspiegelingen en het in onderpand geven van schilderijen, die een geringe waarde hadden, het bedrag wisten te ontfutselen. PROGRAMMA TONEGIDO De dames van het eerste elftal zul len Zondag proberen om in Amsterdam de eerste punten te veroveren tegen Volewijckers, dat gezien het 2-2 gelijke spel van j.1. Zondag tegen IJmond, van ongeveer gelijke kracht is. Het tweede elftal van de heren ontvangt om 13.45 uur het pas gevormde herenelftal van Vrone, waarna om 15 uur de meisjes- adspiranten voor het eerst in het veld komen tegen de meisjes van Vrone. De besommingen van Woensdag wa ren: 1 trawler f 18.300. Ym 10 f 22.200, Ym 116 f 28.300, loggers Kw 10 f 6850. kotters Kw 94 f 1650. Kw 31 f 440. Kw 128 f 510. Kw 189 f 320. De aanvoer bedroeg 5400 kisten. De prijzen waren: Per 1 kg: heilbot 3.55. gr. tong 4.15— 3.40. grm. tong 2.36—2.16. kim, tong 2.17—1.90. kl. tong 1 1.88—1.72. kl. tong 2 1.56—1.43, tarbot I 3.50—3. Per 50 kg: kl. 1 schol 68—36. kl. 2 schol 41—12, schar 31—15. bot 31—24. v. haring 16—11, makreel 25.50—16. gr. schelvis 86. grm. schelvis 61, kim. schelvis 75—65. kl. schelvis 1 70—62, kl. schelvis 2 47—18. Per 50 kg: wijting 38—9, gr. gul 69— 56, mid. gul 48—41. kl. gul 30—24. Per 125 kg: gr. kabeljauw 228—151. ,,{)E NEDERLANDSE zuivelindustrie heeft een grote omvang gekre- gen. Van de wereldexport bedroeg het vorige jaar het aandeel van Nederland aan boter 13 aan kaas 23 aan melkpoeder 22 en aan gecondenseerde melk 52 De totale waarde van het Nederlandse aandeel aan deze wereldexport bedroeg bijna 850 millioen gulden Deze woorden sprak de lieer P. Okkinga, directeur van de coöperatieve fabriek van melkproducten in Bedum gistermiddag voor de radio in de rubriek „Uit het bedrijfsleven". TN DE zuivelindustrie en de zuivel- groothandel zijn rond 500.000 perso nen werkzaam, aldus vervolgde de heer Okkinga, die er voorts de aandacht op vestigde, dat direct na de oorlog ver- Nu de vroegst afgestorven gladiolen weer worden gerooid, willen we even een artikeltje wijden aan het rooien van de gladiolen en het deskundig drogen daarvan. We gaan niet spe ciaal in op de technische kant van het droogsysteem, daarvoor raadplege men liever de deskundigen op dat gebied. We willen enkel en alleen wijzen op het grote belang van een goede behandeling tijdens het rooien en daarna. Op tijd rooien. Het is een eerste vereiste het gla diolusgewas op tijd te rooien, niet te vroeg, maar ook niet te laat, want als men het te laat rooit verhoogt men het risico, dat de knollen meer lijden aan ziekten zoals kanker, droogrot en schurft, vooral aan kanker, een ziekte, die we in ons gewest nog al eens tegen komen. Tijdens het rooien worden de zieke planten meteen op zij gelegd en zo spoedig mogelijk onschadelijk ge maakt. Het is heiaas te betreuren, dat vele gladiolusbouwers slordig zijn met zieke bollen en knollen. Op deze wijze wordt het land besmet en' men ondervindt steeds meer moeilijkheden bij het verbouwen van gladiolen. Net heid betrachten op het bedrijf is een eerste vereiste om de grond gezond te houden. Smijt niet met vers gerooide gladiolen Een tweede belangrijke zaak is de gladiolen met zachtheid te behande len. Het is hartverscheurend te zien, hoe er met gladiolen wordt omge gaan. Bij de export beleven wij er de narigheid van. Iedere stoot, ieder kneusje veroorzaakt een beschadiging met haar gevolgen. Laat mer. er toch aan denken, dat een vers gerooide gladiool uiterst gevoelig is voor een hardhandige behandeling en als een ei behandeld dient te worden. Dat is natuurlijk overdreven volgens de maatstaf van velen, maar we willen hiermede de noodzakelijkheid aanto nen de gladiolen op een nette manier te rooien en vakkundig te behande len. Direct en vakkundig drogen. Ten derde is het belangrijk de ge rooide gladiolen onmiddellijk kunst matig te drogen. Vandaag gerooide knollen behoren dezelfde avond in bakken uitgestort te worden en direct in een verwarmde en goed geventi leerde dróoginrichting te worden ge plaatst. Het laten zwerven in bakken op het veld is beslist af te keuren, omdat de nachten vaak te koud en te vochtig zijn om de gladiolen Botrytis- vrij te houden. We willen nog op een gevaar wijzen nl. het laten staan van gladiolen in zakken in de schuur. Op een gegeven moment kan men de voorraad niet wegwerken en bestaat de neiging om de gladiolen maar in zakken te laten staan tot ze ook aan de beurt zijn. Heren, we waarschu wen U ernstig dit niet te doen. Stort ze altijd in bakken en zet ze liever onder een tochtend afdak dan ze in zakken te laten staan. Kijkt U maar 91 Jimmv maakte gauw wat warme melk voor Miebet en terwiil zij dat slokje voor slokje dronk, greep Jimmy de telefoon teneinde de politie te waar schuwen. Maar hii bedacht zich op het laatste ogenblik en draaide het num mer van ziin vriend Piet Potlood. Deze was nog thuis en zat aan het ontbijt. „Wat zeg je?" vroeg hii verbiisteid. „Is Jackie ontvoerd? Kerel, ik kan het nauwelijks gelovenIk kom naar ie toe Ja ik zal commissaris Polsmof waarschuwen en er bii hem on aan dringen, dat hii met mij mee gaat Jimmy legde de haak neer en liep naar Mie.bet. „Maar wat is er dan precies gebeurd. Miebet?" vroeg hii. „Mens. wat zie je er uit Je hebt een blauw oog ook Heb je met ze gevochten?" Miebet zuchtte eens diep. Ze was toch een beetje van de warme melk. die Jimmv haar had voorgezet bijgekomen „Oh meneer Brown". zei ze. ,.'t Is een verschrikking gewéést. Gisteravond tegen acht uur. 't was al pikdonker buiten en ik had net tegen Jackie ge zegd dat hii zich maar eens moest gaan uitkleden, werd er gebeld. Een kort bescheiden belletje. Jackie wilde open doen, maar ik zei: laat maar, want ik moet toch naar de keuken om de sui kerpot te vullenIk loop naar de deur en roep door het duikje: Wie is daar? Het bleef even stil en toen ant woordde een mannenstem: doet u even open. Ik kom met een boodschap van meneer Bikkcbakker voor Jackie. 't Is nog ai dringendNou wat doe ie dan? Ik doe open. want ik had er niet het flauwste vermoeden van. dat die man iets kwaads in ziin schild voerde eens naar onvoldoende gedroogde gladiolen in manden met papier afge dekt, we zien onmiddellijk de na delige gevolgen ervan. Een grote ver betering is de invoering van de droogbak of droogkist, waardoor men in de gelegenheid is om de gerooide knollen snel vóór te drogen cn „pel- klaar" te maken. Dit kan in 23 dagen geschieden, waarna ze „gepeld" wor den en naar de droogschuur verhui zen. U wilt er wel aan denken, dat U de knollen, die vast blijven zitten, in de rommelmand deponeert; ze zijn ziek of ze worden het onherroepelijk. De droogkist zien we als een prach tig, hulpmiddel om de gladiolen vóór te drogen en „pelklaar" te maken. Wie daarna de gelegenheid mist om ze verder te drogen, moet de knollen snel afleveren, hetzij rechtstreeks aan een exporteur of naar de veiling. De laatste methode houdt risico's in, als men de manden te vroeg klaarmaakt en de knollen niet voldoende vóór- gedroogd zijn. Men dient beslist te voorkomen, dat de gladiolen, die nog niet door en door droog zijn, dagen in manden of zakken staan. De veilingen dienen erop toe te zien, dat natte en niet voldoende vóór-gedroogde gladiolen op de vei ling verschijnen. We dienen daarmede het belang van de export, waarop we zo zeer aangewezen zijn. We gaan weer een belangrijk sei zoen tegemoet. Gebruikt Uw hersens en laat U niet verleiden om dingen te doen, die U later zullen spijten. Dat kost geld en uiteindelijk devie zen. DROST. By de leden van de operettevereni ging „Caecilia" te Noordscharwoude heerst de laatste tyd een grote bedrij vigheid met het instuderen van de bij zonder mooie operette „Grafin Maritza" van Emmerich Kalman waarvan de première zal plaats vinden op Zaterdag 10 October. Kosten noch moeite worden gespaard om de serie uitvoeringen voorlopig vüf in alle opzichten te doen slagen. Bepaald verheugend is het. dat nog voordat de officiële kaartverkoop be gint, reeds vaststaat, dat bij de tweede opvoering op 17 October voor een uit verkochte zaal zal worden opgetreden. Dit is mogelijk geworden door de aan vrage van de N. A. C. O., die zoals men weet de bezoekers uit alle delen van Noord-Holland naar Noordschar woude zal brengen en dezelfde nacht weer terug. Aan deze operette, die vooral op mu zikaal gebied een goede naam heeft, wordt door honderd personen meege werkt. Hnnie Wolfswinkel, Gré Hei nis, Piet Tromp, Jan Klinkert e.a. zul len wederom de solistische partijen voor hun rekening nemen, Annamarie Küh- ne uit Alkmaar geeft leiding bij de balletten, terwiil het Zaans Operette Orkest voor de muzikale omlijsting zorgt. Aan toneelaankleding, décors e.d. is eveneens alle aandacht besteed, zo dat het geheel ook deze keer een suc cesvolle opvoering waarborgt. Ditzelfde geldt voor de dirigent de heer Geerling en de regisseur de heer R. Vóórhaar. De veiling van 16 Sept. 19.53 bestond wat het leverbaar betreft, voor de helft uit irissen. Totaal was er aan leverbaar 560 manden. Voor de vrije veiling was de aanvoer 1000 manden. Voor de plant goedveiling begint meer belangstelling te komen. De aanvoer bestond uit 2800 manden. De noteringen waren: Brilliant Star 11-12 7.40; Electra 10-11 2.90; Mr v. d. Hoeff 10-11 2.90; Oranje Vaan 11-12 3.00, 10-11 2.60; Bartigon Max 11-12 3.10—3.70; Crown Imperial 10-11 3.10; Golden Larvest 11-12 3.60; Hilde- brand 11-12 3.00; Kleurenpracht 11-12 3.20; Krel. Triumph 11-12 2.9C; Marathon 12 op 3.50; Pride of Haarlem 11-12 3.00; Rose Copland 12 op 3.603.70. 11-12 2.90 —3.20; Tindal 11-12 3.10; Iris Wedge- wood 10 op 3.70—5.10, 9-10 1.20—1.50, 8-9 0,40—0.60; Iris Prof Blaauw 9-10 7.20; Iris H. C. v. Vliet 8 op 6.40—6 70, 7-8 2.80 —2.90; Iris Witte v. Vliet 8 op 0,70. 6-7 0.50; Iris Golden Harvest 8 op 7 10, 7-8 4.30—4.70, 6-7 1.40—1 50; iris Yellow Queen 7-8 4.40, 6-7 3.50; Iris White Su perior 7-8 140; Iris Imperator 8 op 6.40 7-8 2.80, 6-7 0.30; Iris White ExceMor 8 op 1.20—1.40, 7-8 0.70—0 80, 6-7 0.30— 0.60. scheidene bedrijven verwaarloosd wa ren en met een oude of verouderde ap paratuur moesten werken. Acht jaar na de oorlog echter mag volgens spre ker worden geconstateerd, dat de be drijven er thans heel anders uitzien. De ellende is verdwenen en de Neder landse zuivelindustrie met wat daarme de rechtstreeks en zijdelings verbon den is. heeft zich niet alleen hersteld, maar een flinke stap voorwaarts ge daan. Het is in vele gevallen een ge noegen de fabrieken te zien. niet alleen van buiten, maar bovenal van binnen. De hoofdproducten van de Neder landse zuivelindustrie zullen volgens spreker naast consumptiemelk wel bo ter. kaas. gecondenseerde melk en melkpoeder blijven, terwiil er nog een aantal voorkomen van wat minder be tekenis en die het assortiment wel vril groot helpen maken, maar het is niet erg waarschijnlijk, dat er spoedig een uitbreiding van de mogelijkheden zal ontstaan, aldus spreker. Verder deelde hij nog mede. dat de zuivelindustrie veel van het pas opge richte Nederlands Instituut voor Zui- velonderzoek verwacht. De organisato rische structuur van de zuivelindustrie is bezig van aspect te veranderen. Na dat gedurende vele jaren zich coöpe ratieve verkoopverenigingen geleidelijk hebben ontwikkeld, is. aldus spreker, min of meer als nieuw verschijnsel op het gebied van de coöperatieve fabrie ken opgetreden een intensieve samen werking in sommige provinciale zui- velbonden, die heeft geleid tot binden de besluiten en meer economische een heid tussen de fabrieken onderling en die, naar men verwacht, zal leiden tot grotere economische kracht. MIDDENMEER, 16 Sept. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe 23—25,45; zomergerst 2223,75; wintergerst 21,50— 23; haven 2022,75; groene erwten 43 48,75; karwijzaad 5065; blaauwmaanzaacj 105122,50. Hooi, str0 en ruwvoeders: wit hooi (geperst) 75110; rode klaverhool (geperst) 85—105; Lucerne hooi (geperst) 90110; haverstro (geperst) 40—42; gerste stro (geperst) 45—50; tarwestro (geperst) 45—48;groene erwtenstro (geperst) 50—60; ander erwtenstro (geperst) 40—45; voer- aardappelen 33,50. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 17 Sept. 4500 kg aardappelen: grove Schotten 11,40 en Bintjes 10.50; 29.000 kg rode kool: A 4,20—13,20 en B 3,30—4,90; 17.000 kg gele kool: A 4—7.30 en B 3,10 —4,10; 7000 kg groene kool A 6—9,50; 184.000 kg witte kool 3,50: 6000 kg sla- bonen 27—58; 8100 stuks bloemkool: BI 16,10—24 en BII 8—9,40; 6500 kg bieten A 5,90—7,20; 14.500 kg uien 4.90—5,50 en nep 15,90—18,30. Doorgedraaid: 65-000 kg witte kool. OBDAM, 16 Sept. Slabonen: A 50— 58 en B 3048; uien 5,10—5,40, drielin gen 8 en nep 19—25; bieten: A 6.20- -6.70 en B4; peen: B5.305.60 en C5.2Ü- 5.40; rode kool B 3—4; wit krop 5,507,70; aardappelen: bonken 11 en Eigenheimers 13,10—13,60. ZWAAG, 16 Sept. Vr. aardappelen 8,80—11,50; gare biet 813; spinazie 25— 42; uien 6—16; bieten 4,10—6,50; Chin. kool 7,60; gele bew. kool 3,1010,10; groene kool 13—13,60; rode kool 7—13,90; slabonen 31—43; snijbonen 25—55: toma ten 20—40; augurken 21—90; breekpeen 3 —6,60; waspeen 20—21; andijvie 812; sla 3,60—7,80; bloemkool 16—25; kom kommers 920; knolselderie 14; perziken 922; Reine Victoria pruimen 50—55; witte druiven 1—1,04; Alicante 61—98; Franken- thaler 5498; bramen 58—60; Netmeloen 14—47; Ananasmeloen 55; Ellisons Orange 31; James Grieve 32—38; Keswick Codlin 23; Mank's Codlin 1331; Schellinkhouter 27—38; Transp. de Croncels 15—32; Zigeu nerin 21—30; Beurré Hardy 2859: Bonne Louise d'Avranches 32—46; Herzogin Elsa 2832;Marguérlte Marillat 17—29; Seign. d'Esperen 23—34: Triomphe de Vienne 40 67; William Duchesse 18—31; Golden Champion 88—1,15; Benovi 29—32; Ewild Royal 79—83. WOGNUM, 18 Sept. Noorderlingen 11,10; Vr. aardappelen 8,90—9,20: blauwe Eigenheimers 13,10—13,90; uien: middel 5,70—6,50, grove 5,90—8,10, drielingen 5,70 —6,80 en nep 1522; rode kool 5,50— 9,50; slabonen: I 50—62 en II 2547; to maten 20—34; augurken 18—77; breek peen 5—5,30; waspeen 1521; bospeen peen 1825; kroten: A 66,50 en B 4— 4,20; andijvie 10—16: sla B 2,50—4: kom kommers 12—18; perziken 11; pronkbonen 3537: druiven: Alicante 69—96 en Fran- kenthaler 55—87; Ananasmeloen 32—52; Ellisons Orange 10—34; James Grieve 31 40; Jaèques Lebel 1117; Mank's Codlin tl—30; Transp. de Croncels 13—26: Zoete Winterkroon 19—25; Bonne Louise d'Avranches 14—41; Marguérite Ma rillat 23—29; Triomphe de Vienne 25 51; Bennonie 28—46. ALKMAAR, 18 Sept. Slabonen 28— 62; stoksnijbonen 40—87; stamsnijbonen (kas) 98—1.17: pronkbonen 25—38: kom kommers 11—17; tomaten 21—29: bloem kool 1128; rode kool 513: savoye kool 10—11,50; groene kool 10 50—13: spinazie 2245; postelein 21—35; sla 420; an dijvie 11—17,50; rode bleten 4—6; bos peen 14—24; waspeen 11—19: uien 4— 7.50; uien: nep 13,50; prei 9—18; Reine Victoria pruimen 14—51; augurken 23— 84; perziken 4—19; druiven: Frankentha- lers 601.04, Alicante 9298 en West- Frisia 60—66; meloenen: Suiker 28—47 en Ananas 35—59; peren: Triomphe de Vienne 18—35 en Maagde Peer 12—15: appels: Zigeunerin 16—25, James Grieve 20—85 en Transparant de Croncel 16—30

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5