Diep respect voor de Hollanders die hier vóór ons waren De man uit Australië Van navigateurs en avonturiers van formaat bleef slechts een flard herinnering Nu is er zelfs geen Nederlandse visser te bekennen Onder Groenlanders en Eskimo's (29) Pim, Pam Pom en de wonderlamp Anth. van Kampen Scheepvaartberichten DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 UIER, IN JAKOBSHAVN, en eigenlijk overal in de Disko-baai, gonst het nog van berinneringen aan de Hollanders. Dat wil zeggen: aan de Hollan ders van drie eeuwen geleden, die er niet tegen opzagen met hun hyper-kleine scheepjes achter de walvis, de potvis, de zeehond en de walrus aan te jagen in een gebied, dat voor die dagen wel eindeloos ver geschenen moet hebben. Zij be voeren deze zeeën. Zij braken dit ijs. Zij trotseer den deze blizzards. Zij zochten hun weg door die eindeloze mistbaaierd. Men moet dat alles hebben meegemaakt, zoals wij onder aanzienlijk com fortabeler omstandigheden om voor dat soort zeelui het diepst respect te krijgen. Ik heb nooit geloofd dat die heren, die in de zeventiende eeuw scheep gingen, bijzonder brave broeders waren; maar na deze reis weet ik zekerder dan ooit dat het wèl waren navigateurs, zeevaarders, bij de gratie Gods. Namen genoeg hier, die aan onze verre, verre overgrootvaders herinneren. Dicht bij Jakobshavn ligt de „Rode Baai". In Jakobshavn zelf bevindt zich een „Hollandse Haven" en een baai, genaamd De baai „Mackelyck Out" (Gemakkelijk om eruit te komen), welks naam duidelijk herinnering oproept aan het verblijf der Nederlanders hier. „Mackelyck Out", oftewel „Gemakkelijk om uit te komen". Er moeten op tal van hoge klippen in Diskobaai nog stenen bakens staan, daar geplaatst door Nederlanders. Ze staan er en ons is verteld dat ze nog gelden als de beste die Diskobaai be zit. En de Groenlander, die met z'n motorbootje of z'n kajak huiswaarts koerst, maakt er nog ge bruik van. Er is ons hier verteld over de zeeslag tussen de Denen en Noren enerzijds en de Hollanders anderzijds. Er was allang wrijving geweest, en ik denk dat de Hollanders te vlot waren in hun han del met de Eskimo's. Dat stak de Denen en Noren, en zodoende volgde een zeeslag, hier in Disko baai. Ik heb me laten vertellen, dat men deze zee slag beslist niet te dramatisch moet zien. Er werd wederzijds zo het een en ander afgeschoten, en daarna zochten de vloten hun schuilplaatsen weer op. Er schijnt geen enkele dode gevallen te zijn» Een sympathieke wijze van oorlogvoeren. nriJ HEBBEN gevraagd en gezocht TI naar graven van Hollanders en die niet gevonden. Nergens. Natuur lijk niet en we hadden ons die moei te kunnen besparen. Omdat de mens, als h(j hier z'n einde vindt, niet in, maar op de aarde (lees: het graniet) wordt bijgezet. Er zijn waarschijn lijk nooit veel Hollanders bijgezet op deze klippen, omdat ze wel een zee mansgraf geprefereerd zullen heb ben. Waar het wel gebeurde, daar maakten al eeuwen geleden de be ren, de honden en de tand des tijds zich meester van de schamele res ten. Niets bleef over wat aan een Ne derlandse zeeman herinnert. Niets concreets, of het moesten die bakens tiin. En er waren er honderden hier, duizenden. In 1614 vond de aller eerste reis op last van de Noordse Compagnie plaats, met twee sche pen, de Gouden Cath (kapitein Jan Jacobsz May uit Amsterdam) en de Orangienboom (kapitein Jacob de Gouwenaer). Op een dezer schepen bevond zich mr. Joris Caroius uit Enkhuizen als stuurman. De naam Caroius komt men herhaaldelijk te gen in jaren daarna. Beide schepen Koersten tussen Groenland en Spits bergen. en men zocht naar datgene, waar Iedere zeeman en iedere ge leerde in die tijd naar zocht: een doorvaart in het hoge Noorden naar Indic. Ze vonden die niet, en of ze werkelijk op Groenlands barre kus ten geland zijn, ook dat is niet be kend geworden. In elk geval waren ze dicht in de buurt. Het jaar daarna zeilde een Neder lands 'jacht Straat Davis in. Aan boord bevond zich wederom Caroius en hij beschrijft de Westgroenlandse kust tot de 71ste graad Noorder breedte. Caroius geeft ook enkele opmerkingen over de Eskimo's die hij zag: „heidenen en wilde mensen eters". Het oude thema dus. In die tijd verschijnen de eerste Hollandse namen op de kaart van datgene wat men Groenland noemde: Mr. Joris Baai, Mr. Joris Hoeck, Staatenhoek (Kaap Vaarwel) Mauritii Baai, Wil de Baai, Rommelpot, Rifkol, Wilde- manseiland en het Rifje, om er en kele te noemen. ER WORDT meer en meer op Groenland gevaren, en in 1616 zijn het kapitein Pieter Jansz en zn ztuurman Laurens Broers, die op De Vier Heemskinderen", uitgezon den door twee Hoornse kooplieden (Jan Jansz. Molenwerff en Otto Revnders) de Oostkust verkennen en handel pogen te drijven met de Es kimo's. In 1617 beweert Mr. Joris Caroius, opnieuw op weg met een ichip uitgezonden door drie kamers van de Noordse Compagnie (Delft, Hoorn en Enkhuizen) twee eilanden ontdekt te hebben Waarschijnlijk vergiste hij zich en brachten ze de Oostkust van Groenland en een eiland. 20 mijl Zuid van IJsland, in kaart. In 1624 wordt wederom een poging ondernomen een Noordwestelijke doorvaart te vinden. Ditmaal door Leversteyn uit Delft, Jan Jansz, Mo lenwerff uit Hoorn en de koopman Borch. Opnieuw vergeefse moeite. Er worden alleen flinke stukken in kaart gebracht in de omgeving van Groenland's Zuidpunt, Kaap Vaar wel, terwijl de heren de werkelijk originele stunt uithaalden om twee Groenlanders mee aan boord en naar Holland te brengen. Of de Groen landers vrijwillig meegingen, ver meldt de historie niet. Het zal hun ook niet gevraagd zijn. Tenslotte waren het „heidenen". injiininiiiiRiiiiinininniiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniTniiiiiiiiiiiiiiniiitiQiiiHiiiiii door Lang daarna, in 1875, vertrekt het Britse schip Pandora naar de Groen landse wateren. Aan boord bevindt zich de Nederlandse marine-officier Koolemans Beynen. Van de neder zetting Ivigtut (herinner u het arti kel over Groenland's „Klondyke") geeft Koolemans Beynen een nauw keurige beschrijving. Men bereikt Disko en vaart verder Noordwaarts tot Upernavik. Daar blijft men van wege de ijsgang een uur en vaart vervolgens terug. Men doet een merkwaardige ont dekking: de Eskimo's blijken voor alle blanken een naam, een woord, te hebben. Alleen de Nederlanders worden met een speciale naam aan geduid. Het is mij niet bekend welke dat is. In 1876 maakt de Pandora haar tweede reis in deze wateren. Koo lemans Beynen is wederom aan boord. Opnieuw wordt gekoerst naar Disko en Upernavik. maar daarna raakt men vast in het ijs in Mel- ville Baai. HET AANTAL Hollandse vestigin gen op Groenland in de achttien de eeuw moet groot geweest zijn, ook al zijn de concrete gegevens er over schaars. En ook al verwisselde men nogal eens Spitsbergen met Groenland. Zo is het bekend dat Hans Egede, de Deense prediker die Groenland het Christendom bracht, aan de Hollanders vroeg, waar hij zich het beste kon vestigen. In 1777 bevonden zich op 76 gra den Noorderbreedte niet minder dan 60 Hollandse schepen in een enorm ijsveld. Het scheurde verscheidene malen en nam brokstukken van de vloot mee. Een avontuur van groot formaat. Bij elkaar bleven de sche pen van Marten Jansz van Ham burg, J. J. Groot uit Zaandam, KI. Jansz uit Kastrikum, Jac Broertjes uit Zaandam en Volk Jansz. uit Am sterdam. Er werd tenslotte een lan ding gemaakt in Juliaans Hope, waar ze bij de koopman Andries Roelofs onderdak vonden. In het journaal wordt apart vermeld dat er Hollands eten op tafel kwam. Roe lofs woonde in 1777 al 36 jaar in Groenland. Hij was met een Groen landse getrouwd. Ziehier, de voornaamste activitei ten der Hollanders in en bij Groen land. Ik zou onvolledig zijn, indien ik verzuimde te vermelden, dat dr. N. Tinbergen en zijn echtgenote in 1932/1933 deelnamen aan het „In ternationale Pooljaar", en aan de Oostkust een studie maakten van het klimaat, het land en de bevolking aldaar. Zij waren daar ter hoogte van de Angmagsalikfjord, en maak ten diverse tochten in de omgeving. Hoe Noordelijk zpn de Nederlan ders gekomen? Dit is een vraag, die ons uiteraard interesseerde, toen wij deze Groenlandse reis voorbereid den. Enhoe Noordelijk zullen wij kunnen komen? De eerste vraag is gemakkelijker te beantwoorden dan de tweede. Wat de oud-Hdlland- se zeelui betreft, als Noordelijkste punt bereikten zij Disko-Hafen- eiland, ter hoogte van 70-71 graden Noorderbreedte. De Pandora, het schip waarmee Koolemans Beynen voer, kwam tot 74 graden Noorder breedte, in Melville Baai. Als we geluk hebben zullen we Noordelij ker komen. Dat geluk bestaat uit: een schip dat zo hoog Noordelijk gaat, uit de ijsgang, en uit het weg blijven van de zomerstormen. Rede nen genoeg om in dit stadium onze wensdromen nog niet al te hardop uit te spreken IK MOET dit artikel besluiten, maar wil dat niet doen zonder op iets te wijzen dat ons in deze weken yetrojjen heeft. Op onze vaart door de eindeloos grote Straat Davis, en eveneens bij het naderen van Disko-baai, praaide ons schip herhaaldelijk schepen van vreem de nationaliteit. En niet slechts alleen- varende schepen, maar soms kleine vloten trawlers en zeilschepen. Daar waren Denen, Noren, Far 'Oer-vissers, maar ook veel Portugezen, Italianen, Fransen en een enkele Griek. Wie er niet waren, en wie er ook nooit zijn, dat waren.,., de Nederlanders. Ik heb gezien onder welke omstandigheden deze mensen vissen en ik moet eerlijk zeggen: het is beestachtig, onmenselijk hard. In dit klimaat, in deze roerige wateren, met al die mist en de ijs gang moet men werkelijk zeeman en visser van 48-karaat zijn. Maar een maal waren wij hier wèl. Eenmaal do mineerde hier de Nederlandse vlag. Eenmaal moesten Denen en No ren zich verenigen om de Neder landers te verjagen, omdat ze hen in visserij en handel verre de baas waren. Eenmaal ....ja, toen was het de jonge Nederlandse natie, die deze zeeën en een deei dezer kusten beheerste. Kunt u zich indenken, lezer, dat het ergens een beetje pijnlijk aandoet thans te moeten vaststellen dat in dit land Nederland alleen nog maar een ver en vaag geografisch begrip is, en de naam der Nederlandse zeelieden een uitster vende herinnering aan een ras van super-navigateurs? Al hadden we op deze reis maar een Nederlands schip gezien! Niet vanwege de enorme vangsten, die hier gedaan worden. Niet vanwege de kapitalen die hier met de visserij verdiend wor den. Maar alleen ter wille van die glo rieuze historie, die eenmaal uit Hoorn en Enkhuizen hier gemaakt werd. Ja, waarom w e l Denen, waarom u? e l Portugezen, waarom w e l Grieken? En: waarom geen Nederlanders? 126. Maar het zou de Baron niet ge lukken om aan de dolfijn te ontkomen. Niet dat het grote beest kwaad in de zin had.... nee, verre van dat, maar Pim en Pam hadden nu eenmaal ge wenst, dat die grote dolfijn aan de hengel van de Baron zou komen te zit- een en dan ging dat gebeuren ook. of de Baron het nu wilde of niet! Toen de Baron dan ook het grote dier vlak bij zijn hengel zag opduiken, nam hij een grote duik uit het roeibootje, ter wijl Pom vol angst afwerend zijn bei de handen uitstak. Maar daar had de dolfijn helemaal geen belangstelling voor! Hij moest aan de haak komen volgens de wens van Pim en Pam en dan zou dat gebeuren ook! Niet alleen de Baron was geschrokken door de verschijning van die grote dolfijn óók aan boord van de motorboot van de heer Barend Bigger heerste grote consternatie! ,Hoe komt die dolfijn hier?" stamelde Barend Bigger, terwijl de haren hem ten berge rezen. „D-d-d», bestaat niet. D d-dat is toverij!" Hil gebruikte dezelfde woorden als de Ba. ron. Van zichzelf wist hij, dat hij de haai, die hü zogenaamd gevangen'had stiekum meegesmokkeld had in Zjjn motorboot, maar van de Baron kon hij onmogelijk zoiets denken. Het bestond eenvoudig niet dat de Baron die grote dolfün meegesmokkeld zou kunnen hebben in dat kleine roeibootje! Maar waar kwam dat 'ferote beest dan van. daan? Ja, daar zouden Pim, Pam en Pom gemakkelük een antwoord op kunnen geven. Zij waren verantwoor- delijk voor de toverden van de laatst» dagen! Nee, hier worden alleen een paar kralen gevonden, in een be vroren en versteende bodem door Deense geleerden. Hier praat men nog wat na over de Hollan ders uit die grote dagen. Niets anders. Geen huis, geen wrak, geen prent, zelfs geen graf. Geen grafals meedogenloos be wijs dat de mens als stof ter wereld komt en als stof vergaat. Nee, in een" land als dit als minder dan stof: als een flard herinnering, verwaaid door de rondrazende Poolstormen. Ook Groenlandse vrouwen helpen bij het laden en lossen in de haven van Jakobshavn. 38) „Maar ze had tcch wel iemand kun nen vertellen, dat ze wegging. We be grijpen allemaal wel hoe ze zich voelt vanavond. Allemaal, behalve Peter dan natuurlijk. Ik heb hem vanavond de waarheid vertelt, de lieftallige domoor". Aan de andere kant van de lün hoor de ze een diep stilzwijgen. „Je kunt ie gemak houden vriendje. Nu hii met Claudia verloofd is kan niets het geloof in cün mannelijke aantrekkelükheid meer vernietigen. Hij luisterde niet eens naar mc. Stel je voor, l.ij verweet me, dat ik Claudia wilde verdringen om zelf met hem te trouwen". Kittv lachte. iv£on Jf. dat^aar," zuchtte Dick. ,,Maar hij 's met Claudia al te ver in zee gegaan. Hij heeft het zo te pakken, dat hu niet eens meer weet dat 1if bestaat Waarom „Bedankt voor het complimentje. We hebben anders heel gezellig gekeuveld" „Maar wacht eens even. Leg de hoorn nog niet neer". „Waarom niet?" „Omdat ik een afspraakje met je wil maken". Kitty staarde verbaasd in het mond stuk van d» telefoon. „Misschien begin ik aan waanvoorstellingen te liiden? Wil je dat nog eens zeggen?" „Ik wil een afspraakje met je ma ken", herhaalde Dick nu pijnlijk dui delijk. „Ik wil een keer met je uit! Be grijp je me nu beter?" „Ik voel me'gevleid en vertederd door je aanzoek", antwoordde Kitty, niet erg elegant. „Wat word ik veron dersteld te zijn. de troostprijs mis schien?" „Ik mag je graag. Zullen we het daar bij laten? Hoelang zou een man op een vrouw kunnen wachten, dacht je?" „Totdat het volgende aardige meisje voorbijkomt?" Dich lachte. „Ik oenk er niet aan, je voorbii te laten gaan. De concurrentie is te zwaar in deze streek. Hoe denk je erover. Kitty?" „Ik geloof, dat er hier sprake is van iets. dat het daglicht niet kan verdra gen. Maar wat heb ik te verliezen?" „Dank je, Kitty. Ik voel me al veel beter. Wat zeg je van morgenavond? Neen? Overmorgenavond dan? Goed. Ik kom je afhalen van Huize Ellis. We gaan wat eten en dansen in de .Falling Star". Zorgt dat je halfacht klaar bent". Kitty knikte en legde de hoorn op de haak. Ze keek in de spiegel, schudde haar lange haren, bracht wat nieuwe kleur op haar lippen en bestudeerde haar aantrekkelijk, maar verbaasde spiegelbeeld. Toen ze de deur van Peters kamer voorbii ging. hoorde ze de bekende stemmen. Ze wachtte even. klopte aan en ging naar binnen. Bijna direct be gonnen de stemmen weer. zo nu en dan begeleid door een fonkelende lach. Hoofdstuk xiii. Zelfs de meest verstokte vijanden van tante Cecilia moesten, nu zij bin nenkort naar Australië zou vertrekken, wel toegeven, dat ze aanmerkelijk in haar voordeel was veranderd. Men kon weliswaar niet zeggen dat ze een al lerliefste oude dame was geworden die overal waar zij haar gezicht ver toonde rust en vriendelijkheid om zich heen verspreidde, maar ze verzocht nu ln ieder geval, waar zii vroeger had bevolen en ze knikte goedkeurend, waar anders een afkeuring haar enige mogelijke reactie was geweest. Dat hield verband met Peter en Claudia. En indirect ook met de op bloeiende vriendschap tussen Kittv en Dick. „Een lief meisje, die Kittv" zei Ce cilia op het bankje in de tuin tegen Elwood en Lettv. „Claudia mag wel dankbaar zijn, dat ze zo'n vriendin heeft. Ik ben er zeker van, dat ze al les voor haar zou willen doen Ze weet. waar Claudia's geluk ligt en ze probeert haar te helpen dat te verwer ven. Misschien is Dick ook wel ver standig geworden". Met haar lange benige vingers tikje Cecilia Lettv op de arm. ..Ik hoop. dat je mij op de hoogte zult houden van de verhouding tussen Dick en Kitty. Ik zou ze graag u ze onverhoopt eens voor moeilnkheden zouden komen te staan en als ze zover zijn, dat ze werkelijk serieuze belangstelling voor elkaar gaan krngen. En", ging ze verder, ter- wijl ze haar stem liet dalen. „1e mag als dat ie dienstig lijkt. Kitty gerust ^®el'en' dat 'k veel belangstelling voor haar heb. Zekerheid beste men sen, is de beste vorm van bescherming Je begrijpt me zeker wel?" Lettv en Elwood waren maar ai te graag befeid haar te begrijpen. Ze vurig dat de verhoudingen zoals die nu lagen, bestendigd zoudrn worden. Maar wat Claudia betreft za- gen ze de toekomst als Kittv en Dick door zouden gaan met het maken van afspraakjes met angst en vrees tegemoet. hm,!?wia lie£ Üchter' noch d00r haar houding, noch door woorden, haar af keuring binken over hun gedrag In tegendeel ze scheen dit te beschou- wen als de normale uitweg uit de moeilijke situatie, waarin ze allemaal tegen wil en dank geraakt waren Zn langzamerhand eing ze Peter met dr genegenheid en achting behandelen me haar in het begin zo duidelijk had den ontbroken. Aagtekerk. 20-9 dwars Hakodate naar Otaru Abbedijk, pass. 19-9 24 uur Vlissingen naar New York Akkrumdijk, 19-9 te Aden Alamak, 19-9 te Bom- bay Albireo, 20-9 van Hamburg naar Antwerpen Alblasserdijk, 20-9 vaa Hamburg te R'dam Alchiba. pass. 20-9 Kaap Finisterre naar Antwerpen Alioth, 19-9 van Santos naar Montevideo Alnati, 20-9 250 mijl noord-noordoost van Finisterre naar Las Palmas Amers- kerk, 19-9 n.m. van Aden naar Suez Amsteltoren, 20-9 n.m. te Antwerpen Arendskerk, 19-9 n.m. te R'dam Aver- dijk, 19-9 van New Orleans naar R'dam via Le Havre Aldabi, 26-9 te Ant werpen verwacht Alpherat, 20-9 te Bremen Altair, 20-9 te Rio Grande ao Sul Axeldijk, 20-9 te Hamburg Algenib, pass. 20-9 St Pauls Rock naar Las Palmas Almkerk, 20-9 n.m. te Bremen Alphard, 20-9 n.m. te Las Palmas Ampenan, 21-9 te Cochin Amstelstad, 21-9 te Mombassa Argos, 20-9 te Beyrouth Ariadne, pass. 21-9 v.m. Finisterre naar A'dam Blitar, 22-9 te Sydney verwacht Bonaire, 21-9 te Barbados Banka, pass. 19-9 Lissabon r.aar Port Said Bennekom, 20-9 te Mallendo Boschfontein, 19-9 n.m, van Port Sudan naar Aden Boskoop, 19-9 van Kingston naar Aruba Breda, 20—9 van Antwerpen te A'dam Congostroom, 21-9 van Hamburg te A'dam Caltex Leiden, pass. 20-9 Kaap St Vincent naar R'dam Caltex Nederland, pass. 20-9 Pantellaria naar Sidon Castor, 20-9 te Antwerpen Caltex Delft, 20-9 ten noorden van Malta naar R'dam Cal tex Utrecht, pass. 20-9 Ouessant naar Sidon Cronenburgh, 19-9 van Belfast naar Peterhead Cumilus, 19-9 n.m, van Atl. Oceaan (station) naar R'dam Dalerdijk, 20-9 te Portland (O) Die- merdijk, 20-9 van Londen naar Hamburg Drente, 21-9 van Suez naar Port Said Ena, 20-9 van Suez naar AlexandriS Eos, 20-9 van Tunis naar Malta Eemdijk, 20-9 te Londen Enggano, 19-9 van Colombo naar Aden Erinna, 19-9 van Liverpool naar Curajao Fries land (SSM), 20-9 te Odense Friesland, (KRL). 20-9 van Djibouti naar Port Su dan Gooiland, pass. 19-9 Ouessant naar A'dam. 20-9 aldaar verwacht Groot» Beer, 20-9 n.m, van New York te R' dam Groote Kerk, 21-9 te Beira Haulerwijk, 20-9 van Londen naar Per- nambuco Hecuba, 20-9 van Bremea naar Antwerpen Hydra, 21-9 te Para maribo Hersllia, 20-9 van Laguaira naar Curacao Hoogkerk, 20-9 te Sin gapore Ilos, 20-9 te Hamburg Ivoor kust, 20-9 te Hamburg Jagersfontein, 19-9 n.m. van Port Elizabeth naar Eut London Japara (KRL), van 20 op 21-9 te Belawan Kieldrecht, 20-9 te Suei Langkoeas, 21-9 te Tandjong Priok Larenberg, pass. 20-9 Kaap Bon naar R'dam Lawak, 20-9 te Singapore Lieve Vrouwekerk, 20-9 n.m. te Port Said Lindekerk, pass. 20-9 Gibraltar naar Marseille Luna, 20-9 te R'dam Laagkerk, pass. 29-9 Ouessant naar Genua Lckkerkerk, pass. 20-9 Algiers naar R'dam Maasdam, 19-9 te New York Maashaven, 22-9 te Port Harcourt ver wacht Modjokerk, 22-9 te Tandjong Priok verwacht Maasland, 20-9 van A'dam naar Bremen Macula, pass' 3 9-9 Kreta naar Laspecia Manoeran, 20-9 te Makassar Mania, 19-9 te Ku- wait Mentor, 21-9 te Limnl Metula, 20-9 van Surabaja naar Pladju Mirza, 20-9 van Miri naar Shimotsu (Japan) Murena, 20-9 te Port Said Myonia, 20-9 te Stanlow Malvina, 20-9 Guarda* fui gepass. naar Suez Nestor, 20-9 van Paramaribo naar A'dam Nleuw-Hol- land, 20-9 340 mijl west van Lands End naar New York Noordam, pass. 20-9 Scillys naar New York Nigerstroom, 20-9 van Douala naar Lagos Ondina, 19-9 van Balik Papan naar Surabaja OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZL8 Horizontaal: 1. zalm, 4 doodkraver, 1» era, 15 lorre, 16 Mei. 17 ge, 18 rijp. 20 R.A.I., 22 de, 23 salep, 25 beits. 28 pk» 30 teder, 31 veste, 32 raderen, 34 ceder, 36 aval, 37 lagunen, 39 N.N., 40 les, 42 ter, 43 rog, 44 el. 45 drietal, 48 mede, 49 Ireen, 50 casueel, 52 heiig, 53 takel, 54 na, 56 renet, 58 Oeral, 59 al, 61 l"w' 63 nut, 64 d.d., 65 rib, 67 nylon, 69 Pre' 70 sprankelen, 71 waan. Verticaal: 1. zegepralen, 2 are, 3 I*> 5 o.l., 6 oor, 7 drab, 8 grieven, 9 re, 1» •m„ 11 eed, 12 riek, 14 pijler, 18 ratel, 19 pedel, 21 etsen, 24 penaten, 26 ieder, 27 Str., 29 Kavel. 33 das, 34 Curagao, 35 Ingelanden, 38 get., 39 noden, 41 trein, 43 ree. 45 Dries. 46 iegelijk, 47 laken, 48 mulat, 49 Iet, 51 serum, 55 bars, tule, 60 lip, 62 wol 64 dra, 66 br., N V., 66 ne, 69 p a. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Zittend. 2. Grootste en bekends vioolbouwers ter wereld: Amati was leermeester. 3. Tussen 11 en l2 uU 's avonds. - 4. Volksnaam voor het kruid. 5 Geen sportwerktulg: die' tot het afronden, afdraaien van 0 metalen bollen. fl. Boort 7. ChtO" nnosfecr. 8 Minstens 3, gewoonlijk 9. Olm. io. Aardappelen (van bepaalde soort).

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4