Nieuws uit Anna Paulowna Het FIFA-team OPROEP voorde Huisvrouw Demonstratie FIX-ALL KOLEN-fONTflNT Rookworst Smyslov heeft nu de leiding m Pak de koe Betrouwbaarheidsrit Urk heeft nu een dagvisserij school Kleine misdaad voor de politierechter Basketball-program voor 3 October Dr Euwe staat nu op de zevende plaats Het Noorse elftal J)e BKC-prestaties Mr Jonker sprak voor PJG Duo-rijdster overleden Geelzwart door Kolp. Boys overtuigend geklopt Zand Hippolytushoel Urk Julianadorp Jongdierendag „H. en 0." Floralia Julianadorp Wieringen Bromfietser door auto gegrepen Tonegido-dames wonnen met ruim verschil Vervolg stadsnieuws Brandweercommandanten in Den Helder bijeen Texel Damclub „Texel" ,uw" Roode Kruis! Helpt De markt van Maandag Breezand Zuster Adalberta door de jeugd gehuldigd Het candidatentornooi Noordhollandse dammers stelden program op Heden en volgende dagen EET BOERSEMA's bij de horens toon durf en moed Regelmatig adverteren doet elke zaak goed DINSDAG 22 SEPTEMBER 1053 De lagere senioren-elftallen van de „«el-zwarten hebben het er Zondag niet zo best afgebracht. BKC 2 b.v. dat tegen het bezoekende Grashoppers 2 zeker -winstkansen had, heeft het te een de groenhemden lelijk laten zit ten Van de ietwat „rommelige" situa ties' die de geel-zwarten op verschil lende ogenblikken deden ontstaan, maakten de bezoekers handig gebruik 0m doelman Paardekoper, die helaas nok in 't verdere verloop moest uitval len driemaal te passeren. Bij een rust stand van 0—1 kregen de gastheren nog verschillende goede kansen, maar voornamelijk Leyen zocht het doel van Grasshoppers, zOals een der toeschou wers opmerkte „te veel in de stratos feer." BKC 3 deed het tegen Wieringer- waard 2 ook al niet veel beter, al wa>- ren de pogingen van deze geel-zwar ten veel serieuzer dan die van BKC 2. De Wieringerwaarders beschikten ech ter over een veel productievere voor hoede en passeerden doelman Prins tot 5 maal toe. M. Wiggers verkleinde de achterstand met enige goede schoten tot 2—5. BKC 4 deed het goede begin van de vorige week weer teniet door een 7—0 nederlaag in de uitwedstrijd tegen DWOW 2. De afdeling adspiranten. vooral de adspiranten deden het bijzonder goed. De a-tjes speelden op eigen ter rein tegen HRC b en waren de kat in het bekende spel van kat en muis. Het werd 13—0 voor de kleine geel zwarten. die daarmede bewezen heb ben, dat zij in deze competitie een woordje meespreken. Doelpunten rn Raven (51. Vethman (3) en van alle andere vOorhoedesDelers 1 of 2 zorg den voor dit resultaat. Tegen de ster ker# tegenstander HRC d hielden de adsp. b voet bij stuk. De bezoekers namen eerst de leiding, maar een straf schop werd door Gouma voor de rust keih-rd in de gelijkmaker omgezet. Na de rust bleven de geel-zwarten hard nekkig verdedigen en hielden daarmee de stand gelijk. Op de afdelingsbijeenkomst van de Plattelands Jongeren Gemeenschap sprak mr H. Jonker Hz over „Het gemeentebestuur en hoe dit werkt". Mr Jonker begon zijn causerie met een beschouwing van de historische ontwikkeling van het gemeentebestuur. Spreker wees daarbij op het grote ver schil tussen vroeger, toen alleen de steden volwaardige gemeenschappen waren met een eigen bestuur en de tegenwoordige tijd, waarin iedere ge meente, ook die op het platteland, haar eigen huishouding regelt. Vervolgens besprak mr Jonker de samenstelling van het gemeentebestuur en behandelde de functies van burge meester, de raad, het college van bur gemeester en wethouders, maar ook van de colleges, waarmee men bij het gemeentebestuur veel te maken heeft, Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten. Als slotwoord werd een uitspraak van Thorbecke aangehaald: „Ingeze tenschap van een gemeente leidt tot goed staatsburgerschap." BKC-DAMES DEDEN HET GOED Het eerste elftal van de geel-zwar- te dames, dat op bezoek was bij Pet ten, heeft weer eens iets van haar oude kracht getoond. Het werd 121 in het voordeel vsn de BKC-sters, die daar mede haar kleine nederlaag tegen DOSKO van de vorige week ruim schoots vergoedden. Mej. T. Schuiling scoorde driemaal, mevr. Van Teulingen tweemaal, mevr. Van Drie tweemaal en mej. Mul eveneens tweemaal. De an dere dames namen ieder één doelpunt voor haar rekening. De adspiranten eveneens op dreef, bereikten in Oude- sluis tegen DOSKO-adsp. een 30 voorsprong, die zij tot het einde wisten te behouden. Door de motorclubs Anna Paulowna, Den Helder en N. Niedorp werd Zon dag een betrouwbaarheidsrit over een traject - an plm. 160 km. georganiseerd. Het parcours ging in hoofdzaak vanaf Anna Paulowna, 't Zand, Petten, Schoorl, Bergen, Schoorldam. Alkmaar, Langedijk, N. Niedorp, Wieringermeer, Wieringen. Vanzelfsprekend worden de berekende punten nog door de K.N.M.V. gecontroleerd, zodat wij hier slechts met een officieuze uitslag kun nen volstaan. In de lichte klasse motoren behaalde de Heer E.«Klaver de eerste prijs met 181 pt., tweede werd J. Schreur (die tevens kampioen van Noord Holland- Noord werd) met 21 pt., derde werd P. Waiboer met 27 pt., nr. 4 J. J. Ver gouwe met 31 pt. Bij de zware motoren werden de prijzen als volgt verdeeld: Nr. 1 C. Roozing met 15 pt. (De heer Roozing werd tevens kampioen van Noord Holland-Noord), nr. 2 C. Bood met 19 pt., nr. 3 A. v. Liere met 20 pt., nr. 4 M. Dekker eveneens met 20 pt., nr. 5 P. Groet met 23 pt., nr. 6 G. Laag land Winder met 23 pt., nr. 7 J. Bos sen mo' 24 pt. en nr. 8 G. Verhoef met 26 pt. In de afdeling auto's behaalde de Heer C. Geerligs de eerste prijs met 21 pt., tweede werd de heer K. Kossen met 32 pt De gevolgen van de val van de duo rijdster, Mej. S. Loer, tijdens de Zon dag gehouden betrouwbaarheidsrit zijn helaas ernstiger geweest, dan men aanvankelijk kon vermoeden. De toe stand van Mej. Loer was reeds Zon dagavond van dien aard, dat overbren ging naar het ziekenhuis te Den Hel der noodzakelijk werd geacht. In Den Helder was men echter niet in de ge legenheid Mej. Loer te behandelen, zo dat men aldaar adviseerde, het slacht offer naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam te vervoeren. Tijdens het vervoer daarheen is Mej. Loer over-J leden. Vanzelfsprekend is de versla genheid zowel in onze gemeente als bij de organiserende motorclubs zeer groot. Toen reeds na tien minuten Geel zwart uit een corner van Van Dam de leiding nam en de thuisclub met groot zelfvertrouwen de Oudorper-defensie voortdurend in moeil'jkheden bracht, zullen weinigen van de gasten hebben geloofd, dat hun ploeg uiteindelijk met de zege zou gaan strijken. Kolp. Boys bleek echter over de nodige vasthou dendheid te beschikken en toen het bij GZ minder vlot ging lopen en de ver dediging minder hecht en trapvast bleek te zijn, konden de gasten het Bpel geheel verplaatsen. Hun overwicht resulteerde in vier doelpunten. GZ kwam na de thee met een ge wijzigde ploeg in het veld en het had er aanvankelijk veel van, dat de moe gespeelde, lang niet jeugdige Kolping Boys-ploeg nog op de knieën zou gaan. De Oudorper voorsprong werd ver kleind tot 4-2, doch direct hierna werd spil Deutekom door de scheidsrechter weggezonden. En vóór de thuisclub zich had hersteld, trof een voorzet van de wit-zwarte rechtsbuiten onverwacht doel, „2-5. Kolping Boys werd in de rest» *-end« twintig minuten geheel in de verdediging gedrongen. De lecgge- speelde Oudorpers stonden niet meer dan één doelpunt toe, 3-5. FRAAIE PRESTATIE Tijdens de veetentoonstelling In Lel den behaalde onze plaatsgenoot de heer Jb. Baken een eerste prijs in een wed strijd fokveekeuren, waaraan werd deelgenomen door leerlingen en oud leerlingen van Rijkslandbouwwinter- scholen in Noord- en Zuid-Holland. De keer J. G. Schuyt te Sint Maartens brug verwierf een tweede prijs. BEGIN VAN BRAND. Zondagnacht ontstond een begin van brand in de woning van mevr. Oud wonende in de Parklaan achter de brandweergarage. Het gelukte de heer Schat deze met een brancfblusanpa- raat meester te worden, zodatlde scha de vru beperkt bleef. Vrijdagavond vond in de cantine der Zuiderzeewerken de opening plaats van de dagvisserijschool. De voorzitter van het bestuur der school, de heer L. Kra mer, liet zingen Psalm 86 vers 6 en ging voor in gebed. Na het lezen van Spreuken 22, volgde een pakkend ope ningswoord. Voor de jongen, die de visserij gaat beginnen, aldus de heer Kramer, is van het grootste belang de basis, het grondvlak van kennis van zijn vak. Let op het getij, verzet de bakens als het nodig is. Welnu dit is nu nodig gezien men "bij elk vak theo retische kennis moet hebben. Daarvoor wordt nu de dagvisserijschool geopend. Hierna las de secretaris het bericht van goedkeuring voor, om over te gaan tot het stichten van een dagvisserij school te Urk. Vervolgens opende burgemeester G. Keyzer de school. Spreker ging na de zeer moeilijke weg die tot deze visserij- school heeft geleid. Bij raadsbesluit van 26 Februari 1952 werd besloten om over te gaan tot stichting van een dagvisserijschool. Het werd dus een gemeentelijke visserijschool. Na over leg kon het gemeentebestuur de lei ding overgeven in particuliere handen. De burgemeester besprak voorts het nut voor de gehele bevolking, gezien, trots de droogmaking, Urk zowel op Noordzee als IJselmeer, nog steeds als vloot een zeer grote plaats inneemt. De directeur F. Post, leraren J. Loos man, Van Urk, Van der Meulen, Bos en Snijder, werd het goede voor deze visserijschool toegewenst door de bur gemeester. Hierna sprak de adjunct-inspecteur van de Scheepvaart Inspectie. De heer Tunkler merkte op dat sinds 1 October 1947 de visserij-diploma's op de visserij- vloot verplicht zijn. De dagvisserij school te U,rk zal er zeer zeker toe medewerken, dat de vissers deze di ploma's behalen. De heer Farken Vis ser besprak enige zaken uit de prak tijk en gaf enige raadgevingen. Direc teur F. Post dankte in het vertrouwen in hem gesteld en hoopte dat alles een foed verloop mocht hebben. De heer Loosman, hoofd der Chr. school te Urk, besprak de behoefte van deze school op Urk. De heer F. Bode, voor zitter van de Chr. schoolvereniging te Urk, stond eerst huiverig tegen deze school, gezien veel leerlingen van de Mulo-school nu op deze school zouden gaan. Hij zou graag een Chr. dagvisse rij-schooi gezien hebben. Het raadslid R. Ruiten zegde alle steun toe namens de A.R.-fractie in de gemeeteraad. Na dat gezongen was: Wil U o God mijn dank betalen, sloot ouderling J. Loos man deze bijeenkomst met gebed. VISSERIJBERICHT Zaterdag werd door 117 vaartuigen aangevoerd: 8276 pond kuilpaling 80 -91 ct; 850 pond lijnaal 72—93 cent, 357 pond snoekbaars 55—56 cent, 119 pond rode baars 85 cent, alles per pond en 628 bak nest f 2.57 per van 37Vi kg. bak Ook dè tweede da* mocht de Flora lia- en Middenstandstentoonstelling te Julianadorp zich in een druk .bezoek verheugen, 's Middags om twee uur werd weer begonnen, met muzikale me- dewerking van „Kunstzin Na tien uur reikte de heer J. Henderikx de prijzen uit voor de bekroonde planten. Boven dien werd bekend gemaakt welke num mers van ..De Band" een prijs was ten deel gevallen. Voor de nummers 29, ,7. 136 175 367. 448. 539 en 618 kwam een waardebon van f 2.50 ter beschikking. De waardebon van f 5 was voor num mer 258. van f 10 voor nummer 597. Op de steunbonnetje», genummerd 968 en f>97 (geel) en 115 (rood), is een taart gevallen. Zondagmiddag om ongeveer twee uur wilde de omstreeks 60-jarige heer De G. met zijn bromfiets bij de Wester- landerlaan de Betonweg oversteken, toen hij werd gegrepen door een Duit se auto. De G„ die uit de richting Van Ewijcksluls kwam. werd een tiental me ters weggeslingerd en bleef gewond voor het café van de heer Rotgans lig gen. waar hii werd binnengedragen. Dokter Kok achtte overbrenging naar het ziekenhuis in Den Helder noodza kelijk, omdat De G. over inwendige piinen klaagde. De bromfiets werd vrijwel geheel vernield. Ook de auto liep van voren enige schade op. De nederlaag van vorige week heeft het moreel van de Wieringer dames niet ongunstig beïnvloed. Met een 5—1 overwinning keerden ze Zondag uit Amsterdam terug. Geen moment is de overwinning in gevaar geweest. Door de gewijzigde opstelling had de aanval aan kracht gewonnen. Rina Kooy en Bets Molenkamp opereerden op de bin nenplaats. Ondanks 't feit dat de ach terhoede hierdoor verzwakt werd slaagde de Volewijckers-aanval er slechts éénmaal in om Sita Wagemaker te verschalken. De wedstrijd was nog geen minuut oud toen Bets Molenkamp de eerste voltreffer plaatste. Na 10 minuten ver grootte Cobi Kila de voorsprong tot 0—2. maar 8 minuten later verkleinde Volewi.ickers door een kleine verdedi- gingsfout haar achterstand tot 12. Een minuut voor de rust maakte Bets Molenkamp er 1—3 van. Na de thee was het dezelfde speel ster, die de stand op 14 bracht. Even trok Rina Kooy zich in de verdediging terug, omdat Ali Halfweg voor een lichte blessure korte tijd het veld moest verlaten. Zeven minuten voor tijd scoorde Ri na het mooiste doe-1 punt van de wed strijd. waarmee de eindstand (1—5) was bereikt. Het tweede van de heren moest het met acht man spelend, thuis opnemen tegen de ploeg uit Vrone. die voor het eerst in competitie-verband uitkwam. Met de rust stond Tonegido met 25 achter. Deze achterstand werd in de tweede helft zelfs 27. Toen werd het harde werken van de eroen-witte re serves met nog drie doelpunten be loond. zodat de eindstand 57 werd. Alle viif doelpunten werden door Tjeb- be Wigbout gescoord, terwijl keeper Nieland er voor zorgde, dat het geen débacle werd. Jammer voor de adspiranten. dat de tegenstandster voor de eerste wedstrijd. Nieuwe Niedorp. verstek liet gaan. Voor de Alkmaarse politierechter verscheen gisteren weer een groot aantal verdachten en getuigen dat elkaar het leven met allerlei plagerij en zuur hadden gemaakt. J. de J. uit Wieringen was om een vlot verloop van de zitting te bevorderen maar niet verschenen. Hem was ten laste gelegd, dat hij in een toestand van kermis- dronkenschap iemand een kaakstomp had verkocht. Hij werd veroordeeld tot een boete van 30.of 15 dagen. Tien gulden boete of 5 dagen hech tenis was voor E. D. uit Wieringer- werf ook niet zo verschrikkelijk hoog gegrepen. Hij had iemand in een toe stand van drift een tik op diens wang gegeven. Dronken op de fiets zitten, ach, het is eigenlijk overbodig om er nog lan ger op te wijzen dat dit gevaarlijk is en uitloopt op 100.boete of 30 dagen hechtenis. Aldus verging het tenminste G. M., eveneens uit Den Helder, die in deze staat als maar geroepen had: „Het is oorlogstijd, het is bezettingstijd, het is mobilisatie tijd." Neen, van enig logisch verband was hier inderdaad geen sprake ge weest. Doorrijden met een auto als een agent „Ho" doet is ook duur. J. G. uit Anna Paulowna moest dit bezuren met 75.of 25 dagen. Het bedrag zal wel op de onkosten rekening van de wagen worden afgeschreven. Gisteren berichtten wij. dat binnen kort de nieuwe basketball-terreinen aan de Abel Tasmanstraat alsnog officieel in gebruik worden genomen. Dit ge schiedt evenwel niet op Zondag 4 Oc tober, doch op Zaterdag 3 October. Om drie uur deze dag wordt eerst de wedstrijd KVH (dames)-,.Rest van Den Helder" gespeeld, waarna om vier uur wethouder P. Th. Luyckx het complex met kleedgelegenheid zal overdragen. Om kwart over vier begint dan de wed strijd tussen „De Springbokken" (het Nederlands basketball-team) en het na tionale militaire team. Men kan op een spannende wedstrijd rekenen, daar bei de ploegen zich momenteel voorberei den op het komende (internationale) seizoen. Zo speelt het Nederlands team al op 24 October tegen België. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat het programma voor 3 October is geor ganiseerd door de Helderse Basketball Organisatie en het „Comité O. en O." Vrijwel alle brandweercommandan ten en bevelvoerders uit Noordelijk Noord-Holland, behorende tot de kring Den Helder, hebben Zaterdagmiddag, alvorens in kringvergadering bijeen te komen op het hoofdbureau van politil aan de Kerkgracht, een bezoek aan de Koninklijke Marine gebracht. Het gezelschap, waarvan ook de heer M. K. Fehres, districts-inspecteur van het Brandweerwezen, deel uitmaakte, kon dank zij de bijzonder gunstige weersomstandigheden een vaartocht maken over het Marsdiep en door de havens. Een excursie naar Hr Ms „Tromp" volgde, waar alle aandacht werd besteed aan de brandbeveiligings- middelen aan boord. Uitslagen der laatste wedstrijden: le klas: C. DijkerS. Bakker 2—0, S. v. HeerwaardenJ. Vinke 20, S. BosC. v. Heerwaard' n 11, G. Dros P. Jansen 1—1, C. v.d. Werf—P. Kooi 0—2. 2e klas: W. A. v. LeijlenJb. Heer waarden 2—0, J. P. Stam—C. P. Bur ger 0—2, W. J. Boon—H. Gomes 2—0, J. Hooyberg- v.d. Slikke 1—1, Joh. SchooA. Vinke 02. 3e klas: J. DingcmanseP. v.d. Vis 2—0, D. Roeper—G. Vinke 2—0, Jb. KoornSicm v. Heerwaarden 02, D. van der WerfJoh. Heerwaarden 02, Joh. BarherstJn. Barhórst 02, Joh. v. d. VijverJb. Mosk 02. Het was weer gezellig op nze eerste clubavond en er werd weer met animo gespeeld. In de le klasse begonnen Dijker en S. v .Heerwaarden hun op mars met een zege op resp. S. Bakker en J. Vinke, terwijl Ros een punt moest afstaan aan C. v. Heerwaarden, Dros en Jansen deden hetzelfde, terwijl C. v.d. Werf het hoofd moest buigen voor P. Kooi. In de 2e klas vierde Burger zijn terugkeer met een overwinning op Stam. De „debutantjes" verloren allen. Schoo van Vinke op het nippertje en Jb. v. Heerwaarden en Gomes royaal, resp. van Van Leijlen en Boon. Hooy berg en v. d. Slikke bereikten hun eer ste remise. In de 3e klasse vallen allereerst op de nederlagen van Jb. Koorn tegen Siem v. Heerwaarden en van D. v. d. Werf tegen Joh. v. Heerwaarden; v.d. Vijver viel ook iets tegen door de winst aan Mosk te laten. De overige uitsla gen zijn normaal te noemen. Het Roode Kruis heeft een postzegel actie op touw gezel, zoals reeds alom bekend is. Er is een speciale serie uit gegeven van fraaie zegels met een toe slag. Het bestuur van de afd. Texel ves tigt er onze aandacht op dat de volgen de dagen en weken een huis-aan-huis actie wordt ondernomen, om deze ze gels aan de man te brengen. Er zal wel niemand meer ziin. die niet overtuigd is van de .belangrijkheid en de noodzaak van deze instelling. Maar het is misschien wel goed. dat U zich. als aanstonds aan Uw deur wordt geklopt, herinnert welk een ge weldige financiële aderlating het Roode Kruis heeft ondergaan door de verleen de hulp na de Ramp en dat ook op U de taak rust te zorgen dat het werk op practiseh elk gebied der charitas voortgang kan vinden. PARIJS NAAR TEXEL. Vandaag. Woensdag en waarschijnlijk ook Donderdag wordt er in hotel Texel weer een collectie najaarsmodellen ge toond. Nu ziin de organisatoren: de firma's Moerbeek en Dekker voor da mes- en herenkleding. Brügemann met kinderkleding. SambeekSchrama met hoedjes. Dros' magazijn met tassen en Hooeerheide met schoenen. Alles met medewerking van de Bond van Platte landsvrouwen. waaruit ook de manne quins zijn gerequireerd. 21 Sept. 1953 7 koeien 770—850, 9 pinken 400—500, 19 graskalveren 225— 300. 140 schapen 70—90, 65 lammeren 55—80, 42 rammen 90160, 48 biggen 4060, 3 nuchtere kalveren 4565. VOETBALUITSLAGEN Zaterdag 19 September: De Koog A Tex. Boys A 6—1. Zondag 20 Sep tember: De Koog—Schellinkhout 3—4. Zuster Adalberta van 't klooster huize Bethanië in de Spoorbuurt vier de onlangs haar zilveren Professie- feest. De eigenlijke viering vond in Anna Paulowna plaats, naar haar tal loze leerlingen en oudleerlingen be reidden haar, die hier in Breezand reeds sinds 1936 naaizuster is, Zondag middag ook een huldiging in het ge bouw „de Sociëteit" te Breezand. Een rijk gevarieerd programma van liedjes, voordrachten, wensen e.d., af- ge.wisseld met muziek, vulde de mid dag. Pastoor Verhoeff sprak de jubi- laresse in zeer waarderende woorden t°e- Van de leerlingen van de huidige cursus ontving de zuster een prachtig crucifix en een enveleppe met inhoud vertolkte de dank van de vele oud leerlingen en ouders. Er zal nu spoe dig een nieuwe naaimachine bijde in ventaris van de cursus gevoegd kun nen worden. (Van een speciale verslaggever) J^ESHEVSKY heeft Kere» in een opwindende partij verslagen. Dat is het laatste nieuws van het candidatentornooi, maar dit nieuws heeft eigenlijk niets met schaken te maken. Want de overwinning van de Amerikaan werd niet behaald aan het schaakbord, maar aan de ping- pong t»fel. Zulke dingen gebeuren steeds op de vrije dag van de deel nemers. Deze dag wordt op diverse wijzen doorgebracht. Zo ligt Gli- goric de gehele dag in Wed. Boze tongen beweren, dat hij in zijn partij legen Smyslov een fout heeft gemaakt, omdat hij zo vreselijk inoe was van het uitrusten. Daarentegen heeft Najdorf beslist geen last van een dergelijke vermoeidheid, want hij is op de vrije dag steeds in tijdnood. Hij speelt roulette en doet overal inkopen. Zijn laatste aanwinsten zijn een polshorloge voorzien van een wekker, en een schaakdas vol dames. Schaakdames wel te verstaan VAN de Russen bespeurt men wei nig. Het schijnt dat zij druk studeren en dat een wandeling in gezelschap van hun secondant, het pianospel van Taimanov en de zang van Smyslov, de hoofdinhoud van hun vrije dag vormen. Bvendien ziin ze zeer gesteld op schoe nen, chocolade en natuurlijk horloges, alles van Zwitsers fabrikaat. Van dr Euwe bespeurt men nog min der, want hij heeft ziin tenten opge slagen in een klein plaatsje ongeveer 20 kilometer verwijderd van de tomooi- zaal. Maar misschien is dit toch wel de beste manier om op een vrije dag werkelijk vrii te zijn. Zonder een zet te doen -heeft Smys lov de leiding genomen in het candida- tenschaaktornooi. Zijn tegenstander de Zuidslaaf Gligoric, deelde namelijk De districten Noordhollands Noor derkwartier en West-Friesland van de Nederlandse Dambond, de KNDB, ver gaderden dezer dagen in café Kroone te Heerhugowaard onder leiding van de heer P. Beers. Deze avond was er een prijsuitreiking. De Helderse Damclub 1 is, na felle strijd, kampioen eerste klasse geworden. Namens alle clubs fe liciteerde de heer Beers de Helderse Damclub. Van de 2e klasse werd Dam- lust 2 uit Zuidscharwoude kampioen. De heer Beers verheugde zich erover dat hij aan zijn eigen voorzitter de prachtige medaille mocht overhandi gen. Van de persoonlijke wedstrijden is J. Helder uit Aartswoud (lid van Dam club te Winkel) kampioen geworden. Daar de heer Helder geen prijs meer stelde op een medaille, kreeg deze nu een mooie globe als herinnering. Jeugd kampioen is de heer Boon geworden van HDC, die een medaille kreeg. Bij de bestuursverkiezing bleek, dat de waarnemende voorzitter, de heer Beers, zich graag terug wilde trekken. Het bestuur werd uitgebreid met de heren Tesselaar uit Schagen en Hartog uit Andijk. Dit is gebeurd om meer propa ganda te kunnen maken onder de niet- aangesloten verenigingen. Het bestuur zal proberen om door het organiseren van een damdag in Schagen meer ani mo, ook onder de niet aangesloten ver enigingen te kweken. Ook een simul- taanwedstrijd van een van onze sterke spelers tegen die verenigingen kan zijn nut hebben. DOD van de Langereis gaf zich op als lid. Voor de competitie hebben zich voor de eerste klasse 7 clubs opgegeven: misschien doet Excel sior uit Anna Paulowna ook nog mee. Voor de tweede klasse waren vier aanmeldingen. Misschien spelen ook nog mee ROE Den Helder, Winkel 2, Scha gen 1 en Excelsior 2. Aanvang van de clubcompetitie in October, De persoon lijke- en jeugdwedstrijden zullen be gin Februari aanvangen. Aan de jeugd wedstrijden mag iedereen deelnemen, maar elk dorp mag maar één kampioen afvaardigen naar de districtswedstrij den. Er dienen dus voorwedstrijden ge speeld te worden. MEDEMBLIK, 19 Sept. Dubbele bo nen 35—52; peen: B 5 en C 5,30; rode bieten: A 5,60 en B 4,20; gele kool 7,50; aardappelen: grove 8,4011,30 en gewone 6,50—11,40; andijvie 8: uien: grove 4,50, gewone 34,50, drielingen 5,30—6,50 cn nep 13—18; Chinese kool 1,20—3,50; bloemkool: Al 14,3015, AII 11, BI 11,50—14 en Bil 8—10. OBDAM, 18 Sept. 2500 kg slabonen A 58, B 34—57; 4500 kg uien 4, grof 4,20, driel 6,50—7; 20000 kg kroten A 5,80— 6,30 B 4—4,30; 11000 kg breekpeen B 5, C 5,10, D 5; 1600 kg rode kool 4,90 5,50, 2600 kg Savoye kool B 5,30—5,90; 2500 kg blanke Eigenheimers 12,60. HOOGKARSPEL, 17 Sept. 25000 stuks bloemkool B 18,5024,40, B II 11,50 13.50, stek 5—6,40; 500 kg uien driel. 7,80—7,90. nep 16,30—16,40. telefonisch mede dat hli vanverdere tegenstand afzag. Daarentegen heeft Keres de strijd tegen Bronstein voortgezet, hoewel ziin stelling geen redelijke kansen meer bood. Eerst op de 58e zet legde hii zich bii de onvermijdelijke nederlaag neer. Behalve aan de stand op het bord. was het ook aan de nerveuze bewe gingen van Aver.bach's benen te mer ken. dat het niet naar wens ging in ziin partij tegen Stalhberg. Hii was bij het afbreken reeds een pion achter geraakt, en moest spoedig nog een tweede afstaan. Averbach heeft nog lang geworsteld, alvorens de koning om te leggen: pas na 86 zetten noteer de Stahlberg het kostbare winstpunt. Vandaag werd de 13e ronde gespeeld, waarbij de partij Reshevsk.y-Bronstein op het programma staat. Euwe is vrij. De stand luidt thans: 1 Smyslov 8 punten uit 11 partijen. 2 Reshevsky 7'/> pnt. (11), 3 Najdorf 7 pnt.. (11), 4 Bronstein 6% pnt. (12), 6/6 Petrosian en Boleslavsky. beiden 6 pnt. (11). 7 Euwe 6 pnt. (12). 8/9 Ke res en Taimanov. beiden 514 pnt. (11), 10/11 Gligoric en Averbach. beiden 5 pnt (11). 12 Szabo 4tf pnt (11), 13/14 Kotov en Geiler, beiden 4 pnt. (11). 15 Stahlberg 3>A pnt. (12). De stand, berekend naar het aantal verliespunten luidt als volgt: 1 Smyslov 3 verliespunten. 2 Res hevsky 3]4 verliesp.. 3 Najdorf 4 ver- liesp., 4/5 Petrosian en Boleslavsky. beiden 4 verliesp., 6/7/8 Keres. Bron stein en Taimanov. allen 5V<> verliesp., 9/10/11 Euwe. Gligoric en Averbach. allen 6 verliesp.. 12 Szabo 614 verliesp., 13/14 Kotov en Geiler, beiden 7 verliesp 15 Stahlberg 8t4 verliespunt. Naar Wij van de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de speciale FIFA-com- missie voor de wedstrijd tussen Enge land en een FIF A-elf tal, vernemen, zijn in het voorlopig FIFA-elftal, dat 30 September in het Olympisch Stadion te Amsterdam een oefenwedstrijd te gen F.C. Barcelona speelt, enkele wij zigingen aangebracht. Dit is nodig geworden doordat de commissie van de Hongaarse voetbalbond bericht heeft binnengekregen, dat de gekozen Hongaarse spelers, Kocsis, Puskas en Bozsik, allen van Honved, de uitnodi ging niet zullen accepteren. De FIFA- commissie heeft thans een nieuwa voorhoede voor Amsterdam samen gesteld, een wijziging aangebracht in de middenlinie en twee nieuwe reser ves aangewezen. Het elftal, dat tegen Barcelona in de eerste helft van de wedstrijd zal spelen, ziet er als volgt uit: Zemann (Rapid, Oostenrijk); Stofz (Austria, Oostenrijk) en Happel (Ra pid, Oostenrijk); Hanappi (Rapid), Ocwirk (Austria) en Brinck (Wacker, Oostenrijk); Ujlaki (Nice, Frankrijk), Vucas (Belgrado, Zuid Slavië); Boni- perti (Juventus. Italië), Kubala (F.C. Barcelona, Spapje) en Zebec (Partisan, Zuid Slavië). Na de rust zal het elftal in de vol gende formatie spelen: Zemann (Ra pid); Hanappi (Rapid), Posipal (Ham burg, Duitsland) en Marche (Reims, Frankrijk); Cjakovski (Belgrado) en Ocwirk (Austria); Uljaki (Nice), Vu cas (Belgrado), Boniperti (Juventus), Kubala (F.C. Barcelona) en Zebec (partisan). Reserves: Beara (Split, Zuid Slavië), Nordahl (Milano) en Lorenzi (Interna- zionale). Het Noorse elftal, dat op Zondag 27 September te Oslo tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Asbjoern Hansen (Sparta), Odvar Hansen (Brann), Boye Karisen (Lar- vik Turn); Olsen (Vaalerengen), Svenssen (Sandefjord), Hernes (Lyn); Strandbakke (Raufoss), Thoresen (Lar- vik Turn), Dybwad (Steinkjer), Hans Nordahl (Skeid), Hennum (Skeid). Reserves: Johannessen (Skeid), Yngve Karisen (Sandefjord), Eriksson (As- ker), Johansen (Skeid), Wang-Soeren- sen (Sparta). Fix-all vervangt naald-draad en naaimachine en repareert bijna of geheel onzichtbaar Voor alle huishoudelijke textiel- goederen repareert U beter en sneller met FIX-ALL Dus alle huisvrouwen naar Reigerstraat Ooievaarstraat VRAAGT ONZE ADVERTENTIETARIEVEN.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7