pogingen zijn nodig tot contact met de Sovjets Wervelstormen teisteren Japan en Vietnam Kunt U zich dit nog herinneren? Werkwijze voor Saarkwestie in Raad van Europa de Westelijke landen verloren initiatief in impasse Mike Lithgow vloog 1183 km per uur Politiek gebaar EEN NAJAARSPRIJSVRAAG voor de lezers van ons blad Georgische ministers ontslagen Ex-gouverneur leidt opstand in Atjeh Zaterdag 26 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaar«an« No-1251 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Labour formuleert buitenlandse politiek Een buiging voor Moskou Raad van Europa krijgt eigen vlag De CAO zuivelindustrie •m Hoofdprijs f 75.- 1 Prijs van f 25.- 5 Prijzen van f 10.- 20 Prijzen van f 2.50 Totaal f 200.- aan prijzen De uitslag van deze prijsvraag wordt bekend 9emaakt in ons blad van Zaterdag 17 October a.s. Veel slachtoffers enorme schade Luit.-generaal Opsomer dankt zijn troepen Proces tegen Mossadeq begint Maandag Vier toestellen in handicaprace Een Duits geschenk voor Schouwen Duiveland Reeds vijfhonderd man gearresteerd Duitse krijgsgevangenen teruggezonden De Britten hebben critiek Storm en springvloed op Normandische kust Zonnige perioden en weinig wind WEERBERICHT 1 Directie: j. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: H.M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder postgironummer 449041 Telefoon 2345 HMIIU TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 11.— elk woord meei 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand t 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 JjE WESTF.LIJKE mogendheden zijn er niet in geslaagd, het initiatief te behouden bij de pogingen om uit de impasse te geraken waarin Oost en West zich bevinden. Er moeten daarom nieuwe pogingen worden ondernomen, om zo spoedig mogelijk tot besprekingen op hel hoogste niveau met de Sovjet-Unie te komen. Voorts moeten er po gingen worden gedaan om tot vreedzame hereniging van Oost- en West- Duitsland te geraken. Zolang de mogelijkheden hiertoe niet ten volle zijn benut, moet de herbewapening van West-Duitsland worden op geschort. Aldus de voornaamste punten uit de verklaring over de buitenlandse politiek, welke het bestuur van de Labourpartij zal voor leggen aan het jaarlijkse congres der partij, dat Maandag te Margate begint. Er wordt verder in gezegd, dat elke politiek tot gewelddadige bevrijding van Oost-Europa dient te worden verworpen. rjEZE verklaring die in feite een vrien delijke buiging voor de politiek van de Sovjet-Unie betekent, bevat ook uiteen zettingen aangaande de opvattingen der partij over andere brandpunten in de wereld. Ten aanzien van het Verre Oosten wordt opgemerkt, dat de kwes- tie-Formosa ter beslissing dient te wor den overgelaten aan de bevolking van het eiland. Dit moet voor een bepaalde tijd tot neutraal gebied worden ver klaard. Als de communisten in Korea het bestand verbreken, moeten de Ver enigde Naties zich tegen een nieuwe aanval teweer stellen; de vijandelijkhe den moeten echter tot Korea beperkt blijven. Het doel van de politieke con ferentie moet zijn een verenigd, demo cratisch, neutraal Korea. In Indo-China dient de vrede te worden hersteld door onderhandelingen tussen Frankrijk en de verbonden Indo-chinese staten Viet nam, Laos en Cambodja, welke tot vol ledige onafhankelijkheid dezer landen dienen te leiden. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft haar goedkeu ring gehecht aan het ontwerp voor een vlag voor de organisatie een blauw veld met een cirkel van 15 gouden sterren, een voor ieder van de leden- staten. Het College van Rijksbemiddelaars maakt bekend: dat door de kerncommis sie voor de zuivelindustrie namens de werkgevers- en werknemersorganisaties die een collectieve arbeidsovereenkomst hebben gesloten, is ingediend een ver zoek tot verbindendverklaring van een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de zuivel industrie, afgesloten voor de periode van 1 Mei 1953 t.e.m. 30 April 1954. De verklaring betreurt voorïs de scha de, welke aan de Brits-Amerikaar.se be trekkingen is toegebracht door de po litieke heksenjacht in de Verenigde Staten. De leer van de superioriteit van bepaalde rassen i de apartheidspolitiek worden verworpen. Steun wordt vei- leend aan de campagne tegen de Mau Mau in Kenia en de strijd tegen de com munistische opstandelingen op Malakka Hernieuwing van de vijandelijkheden of een bewapeningswedloop tussen Is raël en de Arabische staten moeten worden voorkomen. Tenslotte bepleit de verklaring voort zetting van de onderhandelingen om te komen tot een doelmatig stelsel van we reld-ontwapening onder internationaal toezicht, en wordt volledige steun be loofd aan het Atlantische Pact en aan de samenwerking binnen het Gemene best. Verwacht wordt, dat deze verklaring algemene steun van het partijcongres zal verkrijgen. De Britse invlieger Michael (Mike) Lithgow is er met zijn ,£upermarine Swift"-straaljager boven de Lybische woestijn in geslaagd sneller te vliegen dan de houder van het wereldsnel heidsrecord Neville Duke. „Mi ke" haalde 1183 km per uur. Op onze foto de vlieger met zijn Swift. ONDER HET MOTTO: „Kunt U zich dit nog herinneren?" brengen wij deze keer een prijsvraag, die U stellig zal inte resseren. Gedurende twaalf achtereenvolgende verschijndagen met uit zondering van Maandag, kunt U onder bovenstaand opschrift in ons blad een plaatje vinden, waarvan U moet zeggen, wat het voorstelt. Natuurlijk maken wij het niet al te moeilijk, omdat U geheel °p Uw geheugen aangewezen is, maar het zou ons tegenvallen, wanneer U er niet in zou slagen de herkomst er van te kunnen vaststellen. Iedereen kan er aan meedoen en U moogt elkander gerust een bandje helpen. Het enige, waarvoor U hebt 'e zorgen is, dat U het plaatje uit knipt, er onder schrijft wat of wie het voorstelt en het volledige dozijn in een enveloppe, voorzien van Uw naam en adres en iet opschrift „Prijsvraag" aan ons bureau zendt. De prijsvraag duurt tot en met Zaterdag, 10 October a.s. De inzending wordt gesloten op Woensdag 14 October. ij meer •'ere goede oplossingen beslist het lot. De eerste opgave vindt II elders in dit blad. Japan en Vietnam zijn Vrijdag door zware wervelstormen geteisterd. De schade was enorm, zeer vele mensen zijn omgekomen. De orkaan in Japan, die Osaka, Kio- to en Tokio en omliggende gebieden teisterde, wordt een der zwaarste uit de geschiedenis van het land genoemd. Alle verbindingen zijn verbroken. Ver over de duizend huizen zijn vernield of beschadigd, honderden bruggen meegesleurd, tienduizenden hectaren land onder water komen te staan. Volgens eerste opgave zijn negentien personen verdronken en zes en twintig gewond. Zes en twintig worden voorts nog vermist. Radio-Tiflis heeft nieuwe wijzigingen in de regering van de Sovjet-republiek Georgië, waar enige dagen geleden premier Bakradze werd ontslagen om dat hij een „aanhanger van Beria"was, bekendgemaakt. Blijkens de bekendmaking zijn de ministers van Landbouw, M. Baramia, van Cultuur, V. I. Tsjiaureli, en van Onderwijs, R. K. Tsoeloekidze, vervan gen door resp. P. Georgadze, K. 1. Goe- ria en G. N. Tsjevladze. Er werd geen reden voor deze wijzigingen gegeven. De ontslagen minister van Land bouw, Baramia, werd anderhalf jaar geleden uit het presidium van de Op perste Sovjet in Georgië gestoten we gens „bourgeois nationalisme". In April van dit jaar, toen Bakradze het pre mierschap herwon dat hij in 1951 had verloren, werd ook Baramia in ere hersteld. De twee andere nu ontslagen ministers kregen eveneens in April jl. hun portefeuilles. De nieuwe ministers worden be schouwd als onvoorwaardelijke aanhan gers van Malenkof. Deze is blijkbaar vastbesloten, alle invloed van Beria in Georgië te liquideren. Luit.-generaal A. T. C. Opsomer, com mandant van het eerste Nederlandse legercorps, heeft aan alle onderdelen, die deelnamen aan de oefening „Grand Repulse" bij dagorder zijn grote waar dering betuigd voor hetgeen door hen is gepresteerd. „Gij hebt in nauwe sa menwerking met Britse en Canadese troepen het bewijs geleverd, dat ge in het raam van de Wcsteuropese defensie een scherp zwaard kunt vormen ter verdediging en handhaving van de vrij heid van de geest en de rechten van de mens". De Nederlandse troepen toonden zich een waardige partrer van hun geallieerde wapenbroeders. Het proces tegen de voormalige Per zische premier, dr Mohammed Mossa- dek en diens medeverdachten zal Maandag of Dinsdag a.s. Deginncn. De terechtzitting zal achter gesloten deu ren plaats vinden. De vrouw, de zuster, de schoonzuster en de chauffeur van de Perzische ex- minister Fatemi, die Dondc'dag werden gearresteerd zijn gistermorgen vrijgela ten. Doordat kinderen met vuur speel den zijn in het Oostenrijkse dorpje Do- bersdorf twintig huizen en boerderijen verwoest. Er kwam veel vee om De schade bedraagt milioenen shillings. De storm werd voorafgegaan door een noodweer, waardoor dertigduizend huizen blank kwamen te staan en een Japanner werd gedood. In Vietnam heeft een wervelstorm een grote overstroming veroorzaakt, als gevolg waarvan verscheidene dui zenden mensen zijn verdronken. In Hue, de oude hoofdstad van Annam, is negentig procent van de houten hui zen en zestig procent van de gemet selde verwoest. Franse en Vietnamese militairen zijn met reddingswerk be gonnen. Voorbereidingen voor de grote race naar ChristchurchNo. 21 is het startnummer van de KLM-Liftmas- ter. Shilders zetten het cijfer, dat straks in de reeks nummers in het bijzonder onze aandacht zal hebben op het vliegtuig. In Londen is officieel bekend gemaakt dat de Australische mevrouw Gei tde Mc rienzie uit Melbourne zich heeft te ruggetrokken „it de Londen-Christ- church race. Zij zou in de handicap-af deling van deze v >r'.strijd zijn uitgeko men met een DougLs „Dako— e- stel dat een vrouwelijke bemanning aan 1 zou 1 ebben. In de handicap afdeling blijven nu nog iver de ,,Vis- count 700" van de Britse European Airways, een Handley age ..Hastings' van de luchtmacht van Nieuw Zeeland een Lockheed „Lodestar" van Rausch Aviation uit de Verenigde .aten en de Douglas Dc-6a „Liftmaster" van de KLM, de „Dr Ir M. H. Damme". In de Lutherse kerk te Zierikzee werd gisteren een geschenkzen"'ing bedden en matrassen, die door de Raad van de Lutherse Kerken in Duitsland aan de bewoners van Schouwen en Duivenland was geschonken. svm'mii-rV. overwpdra- gen. De zending vertegenwoordigt een waarde van niet minder dan 20.000. UET is gebleken, dat de leiding der n opstandige beweging in Atjeb be rust bij Teungkoe Daud Beureuh. Deze is militair gouverneur van Atjeh ge weest en was nadien gouverneur ter beschikking van het ministerie van Binnenlandse Zaken te Djakarta. Hij wordt thans genoemd als bevelhebber van het Islamitische leger in Atjeh, maar zou tezamen met drie bestuurs ambtenaren verdwenen zijn. Op 20 September, verleden Zondag dus, heeft hij wapenen geroofd van verschillende politiepostenmede standers opereerden tegelijkertijd el ders. Meteen werd de Islamitische staat in Atjeh uitgeroepen. Het leger heeft thans de toestand in handen, al wordt er nog hier en daar gevochten. Er zijn reeds meer dan vijfhonderd arrestaties verricht. Op uitgaande persberichten uit Kota- radja is thans censuur ingesteld. Het eerste transport Duitse krijgsge vangenen, dat op grond van de over eenkomst tussen Oost-Duitsland en Rus land van Augustus jl. is vrijgelaten, is Vrijdag 'ïn Oost-Duitsland aangekomen. Hun aantal is niet opgegeven. De Rus sen beweerden in 1950, dat zij nog ruim dertienduizend man in handen hadden. Volgens het Westduitse Rode Kruis moeten dit er tenminste honderddui zend zijn. Gistermiddag heeft prinses Beatrix met haar klasgenoten een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „De Vene- tiaanse meesters" in het Rijksmuseum te Amsterdam. UNGELAND heeft dezer dagen in de vergadering van de Raad van Euro pa beloofd, dat het zich zeer nauw zal gaan verbinden met de Europese ver dedigingsgemeenschap. Over de vorm van deze verbintenis is niets gezegd. Het heet echter, dat Engeland een per manente vertegenwoordiging zal vesti gen bij het hoofdkwartier van het Europese leger en dat zijn minister zan Buitenlandse Zaken zal deelnemen aan alle vergaderingen van het comité van ministers, waar zaken die Britse belan gen raken, aan de orde zullen komen. Meebetalen in kosten doet Londen dus nog niet, troepen leveren evenmin. Van practisch belang is dit overigens niet, gezien het bestaan van de NAVO. De psychologische betekenis van dit ge baar is echter zeer groot. Het zou namelijk wel eens kunnen werken als de garantie, die voor Frank rijk de aanvaarding van de EVG aan lokkelijk maakt. Parijs waar eens d' EVG is ontworpen voelt de laauti tijd voor het Europese leger zeer wei nig. Het gebrek aan animo vloeit voor uit wantrouwen en achterdocht jegen: West-Duitsland, dat in enige jaren tijd; de leidende mogendheid van het Eu»-o pese continent is geworden. Het hecfi daarmee de positie ingenomen, die Frankrijk voor zichzelf had begeeri maar die het als gevolg van de politie ke chaos binnen eigen grenzen niet heeft kunnen innemen. De herbewapening van de Bondsre publiek .hoezeer ook aan banden ge legd door de beperkende bepalingen van het EVG-verdrag, is de kroon op deze ontwikkeling. Zij is bovendien on vermijdelijk. West-Europa kan geen militair luchtledig tussen zichzelf en de Sovjet-Unie dulden. Frankrijk echter acht de dominerende positie van West-Duitsland mitsgaders de herbewapening van deze mogend heid een onverteerbaar brok en heeft daarom tot dusverre al het mogelijke gedaan, zich in de nog niet eens gebo ren EVG een bijzondere positie te scheppen. Het holde daarmee de oor spronkelijke opzet eigenlijk uit. De Britse toezegging, waarop met name Frankrijk steeds heeft aange drongen, kan min of meer gaan werken als een factor die het psychologisch evenwicht in de EVG kan herstellen, zonder dat daarmee overigens aan de feitelijke toestand iets verandert. Nu bovendien de besprekingen over de vorming van een politieke gemeenschap in Rome zijn begonnen, wordt een tweede verlangen van dé "Ffattseir in gewilligd. Misschien slaagt Adenauer er binnen kort in zijn besprekingen met Bidauit in de laatste Franse weerstanden weg te nemen. Het kan daartoe alleen al voldoende zijn, wanneer hij een wijze oplossing voor de Saarkwestie weet te bedenken. Van W. rjE RAAD VAN EUROPA heeft gis- u teren op het stuk van de Saarkwes tie besloten, dat voorlopig de diploma tie van Parijs en Londen moet blijven streven naar een oplossing. Komt deze tot stand, dan zal een conferentie van Klein Europa, Engeland, de Verenigde Staten, het Saargebied zelf en de or ganen der Europese gemeenschap er haar Europees zegel aan hechten. Mis lukt het zoeken naar een compromis, dan zal deze conferentie zich begin 1954 zelf over de problemen buigen en een regeling uitwerken. Tot zolang biyft het rapport, dat jhr mr M. van der Goes van Naters over deze zaak heeft opgesteld, geheim. Van Engelse zijde heeft men reeds doen weten, dat men zich aan deze procedure niet gebonden wil achten. Toch heeft men er niet zijn veto over uitgesproken. Zelfs is verklaard, dat Engeland uitgesproken positief tegen over het plan staat en dat het niet zal proberen, zijn verantwoordelijkheid jegens de Saar die het draagt als be zettende mogendheid in Duitsland te ontlopen. Aan Duitse kant protesteer den alleen de socialisten, de anderen gingen er mee accoord, evenals de Fransen en de Saarlanders. Alleen een Gaullist onthield zich van stemming. Overigens heeft de heer Van der Goes van vele zijden hulde ontvangen voor het vele werk, dat hij aan zijn uitvoerige rapport heeft besteed. Over de inhoud ervan heeft men echter niets gezegd. De bespreking daarvan was reeds bij voorbaat uitgesteld tot latere datum. Zware stormen en een springvloed hebben aan de Normandische kust grote schade veroorzaakt. Zo liepen door een dijkbreuk duizend hectare bouwland onder. Te Rouaan is een man door het hoge water in de Seine meegesleurd. Een Frans vissersschip verging onder de Britse kust. Negen van de elf op varenden verdronken. Van andere sche pen sloegen in totaaj vijf mannen over boord. GENERAAL GRUENTHER TWEE TWEE DAGEN NAAR NEDERLAND Naar wij vernemen, zal generaal A. iruenther, Westelijk opperbevelhebber ier NAVO-strijdkrachten in Europa medio October een tweedaags officieel bezoek aan Nederland brengen. GEEN ZENDERWISSELING OP X OCTOBER De gebruikelijke driemaandelijkse zenderwisseling op 1 October zal wor den overgeslagen. De eerstvolgende zen derwisseling zal geschieden op 1 Januari 1954. De invloed van het nog vrij warme Noordzeewater is gister nacht nog eens weer duidelijk ge bleken. In de nacht, toen de lucht boven land afkoelde en bo ven zee vrij warm bleef, kwamen flinke buien met onweer tot ont wikkeling. Al bleven deze buien toch voornamelijk boven zee, toch kreeg Den Helder hiervan nog een hoeveelheid regen van negen millimeter. Op verschillende plaatsen in Noord-Holland is deze week dan ook meer dan veertig millimeter regen gevallen. Enkele dagen met rustig en droog weer zullen dan ook zeer welkom zijn. De depressies zijn boven de Oceaan nog zeer actief, maar ze blijven nog op een afstand. De kans op droog weer is voor van daag en morgen nog vrij groot. Toch moeten wij met een zekere bezorgdheid de depressies boven de Oceaan blijven volgen, daar de periode met rustig, droog en zon nig weer vermoedelijk ook dit maal niet lang zal kunnen duren. Verwachting tot'hedenavond: WEINIG WIND Licht tot half bewolkt, maar in de ochtend plaatselijk mist. Droog weer. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. Zondag: Zon op 6.34, onder 18.28 Maan op 20.08, onder 12.48 Maandag: Zon op 6.35 onder 18.25 Maan op 21.01, onder 13.57

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1