„Evertsen" en „Finisterre" boorden raider de grond in Muziek in de straten REEDTE Jimmy Brown en de Oranjehemden FILMS VAN DEZE WEEK RECLAME AANBIEDING 2650 29" Fa. Beemsterboer 2 Manschappen gingen uit passagieren IN HET KORT Bazar ten bate van rampgebied Hoogtepunt tijdens oefening „Mariner" Maandelijkse bijeenkomst British Women's Club Show „gebreide kleding" TUSSEN HAAKS EN KUIT JE Het gezellige zitie aan Hollands Noordpunt Willem Andriessen speelt voor de schooljeugd Voordracht met films over de vogeltrek Bouw van elf huizen aan Jacob Roggeveenstraat TIVOLI „Eén zomer slechts heeft zij gedanst" WITTE „De verboden injectie" Hippolytushoef ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 (Van een speciale verslaggever Steeds wisselend is de taak, die aan de Nederlandse torpedoboot jagers „Kor- tenaer" en „Evertsen" wordt opgedragen. Nagenoeg elke 24 uur moeten de jagers, die op verschillende manieren kunnen opereren, een andere opdracht uitvoeren. Woensdagmiddag voeren zjj van hun tweede aanloophaven aan de Engelse Oost kust uit om tezamen met de Nederlandse fregatten „van Amstel" en „De Bitter" alsmede de Engelse jager „Finisterre" in een langgerekte patrouilleljjn, zich uit strekkende van benoorden de Theemsmond tot Hoek van Holland, op de Noord zee in Noord-Oosteljjke richting op te varen om een vijandelijke „Raider" te on derscheppen. De inlichtingendienst was te weten gekomen, dat in de nacht van Woensdag op Donderdag een „Raider", komende van de Noord-West kust van Europa, een poging zou ondernemen voor de Engelse kust, in de omgeving van de Thcems-mond, mijnen te leggen. Inderdaad heeft de „Raider", een Engelse .iager-mijnenlegger, een po ging gedaan de blokkade van de Blauwe partij, die het gehele zeege bied ten Zuiden van de reeds genoem de patrouillelijn afsloot, te doorbre ken. Tegen kwart voor twee 's nachts werd het schip echter door de meest Noordelijk in de linie varende „Evert sen" en „Finisterre" ontdekt, onder schept, en in het daaropvolgende ge vecht, „tot zinken gebracht". Het schip ontstak toen zijn lichten ten teken, dat hij buiten gevecht was gesteld. De melding van de vijand was on middellijk aan de andere schepen doorgegeven, waar alarm werd gege ven. OOK aan boord van de „Kortenaer" was alles in gereedheid gebracht en centrale op het radarscherm naar de vijand gezocht. In de aangegeven pei ling werd inderdaad een schip waar genomen, dat aanvankelijk als koop vaarder werd gekwalificeerd omdat het licht voer. Hierdoor ontstond eni ge verwarring, die echter werd opge heven toen de „Evertsen" mededeel de, dat de vijand inmiddels was uit geschakeld en zijn navigatielichten had ontstoken. Plotseling kwam op enige afstand van stuurboord een tot de eigen partij behorend verkenningsvliegtuig over, dat met een felle blauwkleurige licht bundel de zee aftastte en een onbe kend, geblindeerd varend schip even in zijn zoeklicht gevangen hield. Een vijand? Neen, het bleek de „Finister re" te zijn. De „tot zinken gebrachte" „Raider" bleef echter een bepaalde koers doorvaren, en daarom bleef de „Kortenaer" volgens opdracht op de woelige zee nu eens over stuur boord, dan weer aan bakboord uit draaiend het schip schaduwen. Het bleek, dat de „Raider" order had, on geacht of hij buiten gevecht zou wor- De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen" door de artsen J. G. H. D. Bettink. Timorlaan 15, telefoon 2890, en J. P. M. Trouw. Zuidstraat 13, telefoon 2030. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer F. Bijl, Sluisdijkstraat 137, telefoon 2303. Het wekelijkse spreekuur van „Ze- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. Voor de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-onderofficieren geeft de toneelgroep A. N. A. vanavond in Ca sino een voorstelljng van „Onder één dak", van Jan Fabricius. Uitgaande van de Dierenbescher ming wordt vanavond in „Formosa" een propaganda-bijeenkomst gehouden in het kader van Dierendag. Morgenochtend om half elf spreekt dr T. A. K. Libiensky in hotel „Bel- levue" voor de Humanitsische Gemeen schap. In de bovenzaal van café „Postbrug" wordt morgenochtend weer een evan gelisatie-bijeenkomst voor niet-korke- lijken gehouden. Te Leiden slaagde cum laude voor het doctoraal biologie onze oud-stad genoot, de heer A. L. Koster. Op Dinsdagavond 6 October houdt de British Women's Club voor het eerst na de vacantie-periode weer een bij eenkomst in de bovenzaal van café „Postbrug". De heer P. Trap houdt die avond een causerie over het schikken van bloemen. Op initiatief van de firma Corrie Kossen wordt zowel Maandagmiddag als Maandagavond in ..Formosa" een modeshow van gebreide kleding ge houden. De modellen zullen door een viertal mannequins worden „voorge dragen". De „Pieter Geertruida". van Den Oever op weg naar Kopenhagen, deed gisteren onze haven aan. Hr. Ms. „L. 9602" keerde uit Lon den in Nieuwediep terug. Het is morgen hoog water om 4.40 en 17.45 uur en laag water om 11.35 en 23.40 uur. Maandag is het hoog water om 5.40 en 18.35 uur, en laag water om 12.35 uur. De tempe ratuur van het zeewater was 15,4 gra den Celsius. „BADPAVILJOEN", HUISDUINEN blijft gedurende de komende maanden dagelijks geopend. Unieke gelegenheid voor familiefeesten, recepties en soirée's, den gesteld, een mijnenveld te leggen, stond ieder op zijn gevechtspost.. Koortsachtig werd in de Commando- JAE reden van deze paradoxale gang van zaken was, dat in een volgende fase van de oefening mijnenvegers dit veld zouden moeten vegen. Voor een goed verloop van de oefening had de „Raider" dus zijn dubbelrol ge speeld. Tot zonsopkomst bleef de „Kortenaer" ,de „Raider" volgen. La ter werd door de arbiter vastgesteld, dat het mijnenveld „niet gelegd" was, omdat de „Raider" tot zinken was ge bracht". Voorlopig was dit veld dus „buiten werking" gesteld. Tegen het eind van de morgen zetten de beide jagers Donderdag weer koers naar hun tweede aanloophaven, waar met een helicopter de nieuwe order aan boord van het commandoschip, de „Evertsen" werden overgebracht. LIET weer was de afgelopen nacht nog niet zwaar geweest, maar er stond toch een stormachtige wind. Ettelijke zeetjes kwamen over de voorplecht heen, en een waaier van zeewater noopte de mannen op de brug telkenmale even een kniebuiging achter het glasscherm te maken om niet met het zilte nat in -aanraking te komen en op het riek werd menige natte voet gehaald door overkomend buiswater. Tot grote vreugde van alle opvarenden van de torpedoboot jagers werd Donderdagmidag bekend ge maakt. dat er tot middernacht ge passagierd zou worden. De schepen la gen op de boeien bij Harwich en de sloepen voeren af en aan met beman ningsleden, die in Harwich op het nabij gelegen Ipswich verstrooiing gingen zoeken. Niemand minder dan de grote pianist Willem Andriessen is de solist van het eerstvolgende schoolconcert, dat op Woensdagmiddag 14 October in Casino wordt gegeven. Het eerste uur, van half drie tot half vier, is gewijd aan piano stukken van Ch'opin. Tijdens het twee de uur, van kwart voor vier tot kwart voor vijf. worden de Fanasie op. 77 en de Sonate op. 57 (de „Appassionata") van Ludwig van Beethoven uitgevoerd. MARINE-MUTATIE. Aan kapitein ter zee D. J. A. We'ster- veld is op zijn verzoek met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend uit de zeedienst wegens langdurige diensttijd. Hij was het laatst verbonden aan de staf van de NAVO-strijdkrach- ten te Parijs. (Advertentie, Ing. Med.) UEEL de stad. staat in het teken van het blijde jubileum, dat de plaatse lijke afdeling van de Nederlandse Bond lot Instandhouding van Natuur monumenten viert. Klke avond is er wat te doen", hetgeen de jeugd in hoge mate verheugt. Het leggen van contacten verloopt immers zoveel vlotter en de dagen beginnen al aardig te korten. Als er gewerkt wordt en dat gaat overdag vrijwel normaal door merken we van de feestweek weinig. Het centrum heeft zich echter een gewaad aangemeten, dat nu eens niet zichtbaar, maar wel bijzonder duidelijk hoorbaar is. De jubileum-aankleding bestaat namelijk uit een zestal luidsprekers, die op gezette afstanden tegen de topgeveltjes kleven. Vanuit deze ongemakke lijke stand zingen populaire lieden hun klachten over spaakgelopen liefdes- affaires, blazen saxofonisten hun opgetogen improvisaties en verspreiden indrukwekkende militaire orkesten hun forse marsen door de anders zo vredige straat. De radio's in de buurt zijn volmaakt overbodig geworden, en dat wordt door velen op prijs gesteld. „Gezellig hè, zo'n muziekje," glunderen winkelende wandelaars. Dit alles heeft ondanks de zonneschijn, die we op de eerste October- dagen mochten genieten, zijn schaduwzijde. Men kan het namelijk be treuren, dat deze fleurigheid zozeer tijdelijk is. Naarmate deze (goede) week ten einde spoedt, nadert het ogenblik waarop de luidsprekers weer zullen zwijgen. Voorgoed? Tot een volgende feestweek? Dit doet de vraag rijzen, of het wel noodzakelijk is, op een bepaalde gelegenheid te wachten. Waarom dit feestconcert niet permanent gemaakt? Dn waarom zou men het beperken tot een enkele straat? Het moet mogelijk zijn, al onze straten te voorzien van een luidspreker, die bijvoorbeeld kan worden aangesloten op het net van de Rijksradiodistributie. Al onze gemeentenaren kunnen er dan op rekenen, van des ochtends zeven uur tot des avonds twaalf uur zonder aanzien des persoons te worden verblijd.-met de aanwezigheid van de aangename levensgezellin-die de Uitziek kan dijn. Laten we ons dit idéé klaar en duidelijk voor ogen (en oren) stellen. Wat nu. een kleine gioep van bevoorrechten wordt aangeboden tijdens dit jubileumfeest, zal dan het deel van de hele bevolking zijn, en dat niet slechts gedurende een week, maar het hele jaar door, zolang de Rijksradio distributie muziek levert. Dit is een heerlijh perspectief, dat slechts wacht op de commissie die het (met aller spontane steun en medewerking) zal willen verwezenlijken. Zien wij allen hunkerend uit naar het tveluidend resultaat (Van onze correspondent te Zierikzee) 104. Neen, Jimmy geloofde er niet aan dat hij bij de bank bij de vijver in het park een afgevaardigde van Ge ontvoerders van Jackie zou aantref fen. Hij geloofde daar niet in, omdat, nadat hij de brief die hij de vorige dag had ontvangen een paar maal heel nauwkeurig had gelezen, de mening bij hem had post gevat, dat het de ontvoerders van Jackie helemaal niet om een losprijs te doen was.... Als dat wèl het geval zou zijn geweest, zo meende Jimmy. dan zouden zij heel wat meer dan vijfhonderd gulden ge- eist hebben. Die uitnodiging om des morgens bij het krieken van de dag naar die bank in het park te komen, was volgens Jimmy niets anders dan een poging hem op een dwaalspoor te brengenHij fietste stevig door en klokslag zcs uur reed hij het Burge meester Wientjespark binnen. De ï°n- tein lag in het midden van het park. Hij sprong van zijn fiets, want het wielrijden was in dit park verboden, zelfs des morgens in alle vroegte. Met de fiets aan de hand ging Jimmy re- i gelrecht op zijn doel af. Het was heel stil in het park. Eindelijk naderde Jimmy de fonteinMaar eensklaps bleef hij stokstijf stil staanWat zag hij daar bij die bank? Zat daar iemand op of lag daar wat? Hij kwam pu toch wat behoedzamer naderbij, op alles voorbereid. Ja, er lag iemand op die bank te slapen, leek het wel. Jimmy deed nog drie stappen en zei toen: „Ahum, ahum". Maar de figuur die op de bank lag verroerde zich niet. De heer I. Kristenscn houdt vandaag in het Museum aan de eerste Vroon straat voordrachten over de vogeltrek. Deze vokrdrachten, die met films wor den geïllustreerd, beginnen op de ge bruikelijke tijden: vanavond om zeven uur voor jongeren, vanavond om acht uur voor ouderen. Het college van B. en W. heeft zich bereid verklaard een bouwterrein aan de Jacob Roggeveenstraat in Oud Den Helder beschikbaar te stellen aan do heer J. Lugtenburg voor de bouw van elf woningen. De Zweden zijn gewend, met een ze kere vrijmoedigheid te filmen. Dit ont dekt men andermaal in „Eén zomer slechts heeft zij gedanst", de film, die tot en met Maandagavond in Tivoli op het doek wordt gebracht. Een boerenmeisje van zeventien jaar maakt kennis met de liefde; haar bele venissen worden de bioscoopbezoeker in dikwijls zeer fraaie beelden voor gezet, in een zeer rustig tempo, dat niettemin weet te .boeien. In alle so berheid is „Eén zomer slechts heeft zij gedanst" het tegendeel geworden van een sensuele geschiedenis, hetgeen, daar Een scène uit de Zweedse film Eén zomer slechts heeft zij gedanst", welke in Titioli draait. het een uiterst teer onderwerp betreft, alleen reeds een onderscheiding waard is. Dit alles neemt niet weg, dat deze film bovendien een strekking heeft. Tussen de beelden door wordt de toe schouwer een wegwijzer opgedrongen naar het „geluk", waarvan eveneens tussen de beelden door een „in de smaak vallende" definitie wordt gege ven. In deze film speelt namelijk het conflict tussen „twee moralen", waar van de modernste als de béste wordt gesuggereerd. Zo ligt het gegeven van de film positief op een zedelijk vlak. De opgeroepen vraagstukken worden in een romantische sfeer afgedaan, en dat bevredigt de critische toeschouwer allerminst. De naam Fernandel is in de film- wereld zeer verwant aan het kluchtige, althans komische genre. Dit neemt evenwel niet weg, dat hij verscheidene malen heef bewezen ook serieuze rol len tot een zeer goed einde te kunnen brengen. Hij doet dit andermaal in „De verboden injectie", de film, die nog drie avonden in de Witte wordt vertoond. In deze rolprent wordt op geraffi neerde wijze verhaald, hoe de eenvou dige Noël, die een oprecht en geeste lijk rijk leven leidt, door zijn beide broers in een krankzinnigengesticht terecht komt, nadat hij zijn zieke vnouw uit haar lijden heeft verlost én „de familie" beducht is voor een schandaal. De broers van Noël bekle den namelijk hoge posities, welke zij desnoods door lage streken wensen te behouden. Het is werkelijk bijzonder, wat de Fransen van dit gegeven hebben ge maakt. Scherp en geestig zijn de dia logen en meer dan eens is de verfil ming van de romancyclus „Meurtres" DIAMANT QISTEREN is Gradus de gast geweest van een echtpaar, dat morgen. Zon dag 4 October, het diaman ten huwelijksfeest viert. Men dient dit niet al te letterlijk op te vatten (het vieren), daar slechts een klein kringetje op beschei den, doch uiterst gezellige wijze de dag hoopt door te brengen. En wel op het adres 2e Goversdwarsstraat 11, waar de heer en mevr. Burgers zich in hun ruime woning bijzonder gelukkig en op hun gemak voelen. Zestig jaar getrouwd. Ga er eens vóór slaan als jong paartje! En hoe merkwaar dig is het dan, dat die zestig jaren zijn vervlogen, zonder dat er wereldschokkende dingen zijn gebeurd. Op onze vraag antwoordde Abraham Burgers, die op 31 Maart 1869 te Hellevoetsluis is ge boren: „Ach, je maakt zo veel mee, maar iets bijzon ders, nee. We hebben een rustig leventje geleid, al genoten we maar een klein loontje. Tegenwoordig is het, omgerekend, geloof ik niet zo heel veel beter voor de mensen". Als jongen heeft deze oude baas bij de koopvaardij ge varen. Twee en twintig jaar was hij, toen hij op de Werf te Hellevoetsluis werd aan genomen als doksjouwer. Op acht en dertig-jarige lèr^'ijd werd hij bewaarder bij de Werf-magazijnen, en als zo danig werd hij in 1924 naar Den Helder overgeplaatst. MBÊËM Gedurende vijf en twintig jaar was hij bewaarder. De oude heer Burgers is een zeer gezonde man, die het zelfs presteerthet hele huishouden te regelen. „En ziet het er niet keurig uit?", vroeg hij. Zijn vrouwtje, Heiltje BurgersKonijnen- dijk (geboren op 29 April 1871 te Nibuw Helvoet) speelt dat namelijk niet meer klaar, omdat ze het te moei lijk heeft met haar vele ge dachten. Vermeldt uw stukjesschrij ver ten slotte, dat de beide oudjes hun vijftigjarig hu welijksfeest in Wolvega heb ben gehad. Vanwege de eva cuatie, dat begrijpt mi\. Gradus hoopt, dat dit kinder loze echtpaar, morgen een recht genoeglijke dag heeft. HOND VAN de Dierenbescherming vernam Gradus. dat me vrouw Ran, Breewaterstraat 11, naar Canada gaat emi greren. Hiervoor dank; deze dame zij veel geluk ge wenst. Zij zit evenwel met haar trouwe hond, die een kruising vormt tussen een Duitse herder en een bou vier. Zij kan het dier niet meenemen. Wellicht zijn er liefhebbers voor. Uw stuk jesschrijver hoopt het maar, daar de hond anders zal moeten worden afgemaakt. En dat is naar nieuws, aan de vooravond van Dieren dag. COLLECTE I~)E heer W. Knol van het Christelijk Militair Te huis heeft Gradus het be richt doen toekomen, dat de inwoners van Den Hel der volgende week de col lectebus weer zal worden voorgehouden. De inzame ling begint Maandag, is tot en met Vrijdag huis-aan- huis, en wordt Zaterdag met een straatcollecte be sloten. Het spreekt, dat de heer Knol deze actie wil aanbevelen. Hiertoe schrijft hij onder meer: „Dit gebeurt éénmaal per jaar. Er zijn tegenwoordig zoveel collec ten, dat men er niet eens meer over moppert. U zoekt, zonder enig enthousiasme, naar het kleinste muntje in uw beurs, of hebt misschien in een verloren hoekje nog wel een ongeldig kwartje of stuivertje. Daar zijn de col- Het diamanten echtpaar Burgers—Konijnendijk. lectebussen immers prach tig voor? De edelmoedigheid kost zo geen cent. Mag ik echter iets opmerken? Deze collecte van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront is van levensbelang voor de vele Christelijke Militaire Tehuizen in Nederland, de Nederlandse Antillen en Nieuw Guinea". Als de heer Knol dat zegt, dan is het zo. En men be grijpt, dat de Christelijke Militaire Tehuizen toegan kelijk zijn voor alle mili tairen, ongeacht hun gods dienstige of politieke over tuiging. Er moeten collec tanten komen! „Op voor het PIT", verzoekt de heer Knol. LICHT LIET kruispunt Sluisdijk straat— Ruygh weg—Paral lelweg is tegenwoordig des avonds verlicht door een T.L.-buis-ornament, dat is bevestigd aan een bestaan de lantaarnpaal op de Ruyghweg. Het moge be kend zijn, dat met deze ver lichtingsmethode (spiegels boven de buizen) in vele steden proeven werden en worden genomen. Gradus had het zelf nog niet opge merkt, doch men kwam het hem enthousiast vertellen, zodat het ongetwijfeld ir. een behoefte voorziet. En nu dit drukke punt toch ter sprake komt: men is bezig, ae oversteekplaatsen aan te geven middels witte ste nen. De verf-strepen gaan dus verdwijnen! SCHIETEN UUAT wordt er dikwijls bar geschoten in Huisdui nen! De bewoners maken zich werkelijk enigermate ongerust, want zij vinden dit vredige oorlogsspel een wei nig overbodig. Althans: er mag gerust geschoten wor den, wanneer dat nodi» wordt geoordeeld, doch En daar gaat het om. in de zomer wordt het strana- genoegen tot een minimum beperkt. Als er geschoten wordt is het strand onvei lig. Momenteel komen daar de bezwaren bij, dat het ge schut bijzonder „gewichtig" is, zodat de huizen bevreesd te trillen staan en de plant jes misselijk worden in hun potten .Gradus, zo vroegen sommigen, waarom gaat men niet een eind verderop schieten? Waarom moeten wij in de „vreugde" delen? Niet alleen het geluid ir riteert velen, doch boven dien voert men aan, dat dit geknal en gesidder toch al lerminst ten voordele van de woningen kan zijn. VISSEN JAE Helderse Bruinvissen hebben dezer dagen de najaarsvergadering gehou den. Secretaris Van de Wa ter had de leiding, daar de voorzitter wegens ziekte was verhinderd. Zwemmers, de pl.verv. voorzitter, deelde mede, dat Maandag in het bad op de Werf weer een aanvang wordt gemaakt met de wintertraining. Voorts wordt uitgezien naar een gelegenheid, waar indoor- training kan worden toege past. Over het gepresteerde in het afgelopen seizoen was men allerminst te spreken, en men was het er over eens. dat de vroegere trai ners in ere moesten worden hersteld. Slechts één heren zevental doet aan de win tercompetitie mee. Dinsdag avond wordt hiervoor le Zaandam de eerste wedstrijd gespeeld. COMITé jyjEN heeft Gradus verzocht. nog eens het ere-comitè te vermelden van het plaat selijk comité van uitvoering voor de Nationale Rcclas- seringsdag. Dit in verband met de collecte voor dit doel. Deze actie wordt aan bevolen door: burgemeester mr G. D. Rehorst, kapitein ter zee P. A. Riedel (direc teur van de Werf), deken A. Harst, ds J. Rasch on ds J. Borghard!. Men zou Gra dus er bij kunnen denken. Vrijdagmiddag opende burgemeester Kolff van Wieringen in café Veerdig de bazar welke is georganiseerd door het comité „Dorp X" ten bate van een Zeeuwse gemeente. De fa. Bosker bracht met behulp van een geluidswa gen deze bazar in de publieke aan dacht, terijl. 's avonds de Kon. Muz. Ver. „Harmonie" met een rondgang door het dorp nogmaals de inwoners van Hippo op deze bazar attenteerde. Sinds het voorjaar heeft genoemd co mité gelden verzameld en deze bazar is de slotactie. De zaal is gezellig in gericht, vele (eigengemaakte) kleden en kleedjes, kussens, babykleding etc. zijn tot kopen aanlokkend uitgestald, ter wijl vele attracties als ballen gooien, raden naar de geboorteplaats van een pop, rad van avontuur enz. aanwezig zijn. Ondertussen is bekend gemaakt dat .de opbrengst van deze actie be stemd is voor de inrichting van een Zweedse barak staande op de Blijers- dijk (Schouwen-Duivenland) bij een groep noodwoningen, waar o.a. ook dijkwerkers zijn gehuisvest. Is de pol der droog dan gaat deze barak mee naar Ouwerkerk om daar ook weer ais recreatie-gebouw dienst te doen. L (Advertentie, ing. Een mooi goed MEISJESHORLOGE origineel Zwitsers fabri kaat, een prima gesteend werkje in chroomstaai en doublé. KEIZERSTRAAT 15 TEL. 2626 DEN HELDER MedJ

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2