Hondenziekte: ernstige kwaal met bedrieglijke verschijnselen Reacties op het raam De laatste dagen van de oefening „Mariner" Hedenavond in de Vakschool: V.U.-lezing over „Rome r Jimmy Brown en de Oranjehemden Door tijdig ingrijpen kan veel narigheid worden voorkomen Badinrichting met 21 douchecellen Zaterdag sluiting der speeltuinen Tweede stadium het meest gevaarlijk Bedreiging voor onze blaffende viervoeters Belangrijke verbetering voor de heer Enklaar MSF brengt bonte avond met Kees Pruis Jan Riksman gaat naar Italië Mevr. dra. Suys besprak Helleense beschaving BURGERLIJKE STAND Competitie Nieuwediep Aantrekkelijke show van handgebreide kleding TUSSEN HAAKS EN KUITJE „Evertsen" vernietigde torpedoboo tjager Het gebeurde in Nieuwediep Iets van U bij Damnieuws van „ROE" Verzendingsdata zeepost VEEMARKT ALKMAAR BESOMMINGEN 1JMUIDEN Sport te Julianadorp DrVSTIAO ft OCTOKER 1953 J-JOEWEL het er aanvankelijk de schijn van had, dat de gevreesde „hondenziëkte" dit jaar Den Helder voorhij zou gaan. zijn begin Sep tember ongeveer een maand later dan normaal verscheidene ge vallen opgetreden. Zonder dat direct sprake is van een epidemie is de toestand op het ogenblik toch zodanig, dat de eigenaars van honden hij zonder op hun hoede moeten zijn. Vele tientallen van onze Helderse viervoeters lijden aan deze zeer besmettelijke ziekte, zodat alles in het werk moet worden gesteld 0111 een epidemische situatie te voorkomen. Naar dierenarts F. Vogel te Julianadorp ons gisteravond mededeelde, worden de meeste lijders aan hondenziekte te laat onder deskundige be handeling gesteld. De gevolgen voor deze honden zijn dan veelal nood lottig, maar bovendien kunnen inmiddels verscheidene andere dieren door deze verraderlijke ziekte worden aangetast. Het lijkt ons daarom goed, iets naders omtrent de hondenziekte en de verschijnselen daarvan te publiceren. Vóór de oorlog bezat de heer H. A. Enklaar Jr in het gebouw „De Tijd geest" aan de Kanaalweg een flinke ruimte, waarin hij de beschikking had over een gymnastiekzaal, een gelegen heid voor praktijk (heilgymnastiek en massage) en een badinrichting. Het gebouw viel in de oorlog aan slopers handen ten offer, waarna de heer En klaar zijn intrek nam in het perceel Stationsstraat 8. Sinds 1946 heeft hij gewerkt aan de plannen voor een ge heel nieuwe inrichting, welke thans rond zijn. Binnenkort zal met de bouw een aanvang worden gemaakt. Het nieuwe gebouw zal aan de Sta tionsstraat de ingangen hebben tot de praktijk en het woonhuis, en aan de Plantsoenstraat de toegang tot de bad inrichting. Er is al direct flink uit gebreid. wrant de huidige inrichting telt tien douchecellen en de nieuwe zal er twintig bevatten met daarnaast nog een grote cel, die als kuipbad wordt gebruikt, doch tevens als één-en-twin- tigste douchecel kan dienst doen. Het ontwerp voor het moderne en aan alle eisen beantwoordende gebouw is van het architectenbureau J. A. Peters en ir B. Roelofs. Deze verbetering van de enige badinrichting te Den Helder strekt ongetwijfeld algemeen tot vreugde. Het bestuur van de speeltuinvereni ging „Den Helder" deelt ons mede, dat de drie tuinen op Zaterdagmiddag 10 October voor het laatst geopend zullen zijn. Het zomerseizoen is dan ten einde, zodat met het winterclubwerk weer een begin kan worden gemaakt. Voorts moeten voorbereidingen worden getrof fen voor het jaarlijkse Sinterklaasfeest mét de speeltuinjeugd. Ter gelegenheid van het vijf-en-der- tig-jarig bestaan van het ..Marine Sa natorium Fonds" wordt op Woensdag 7 October in „Casino" een bonte avond gegeven. Hieraan werken onder ande re mede Kees Pruis. De Rio's, Truus Koopmans, Jan Oradi, Ad Veen en Cleni Clements. Wat de verhuizing van het MSF be treft zij vermeld, dat het thans in de Koningstraat is gevestigd, in het voor malige Passagebureau Velthuys. Het is morgen hoog water om 7.00 en 19.40 uur, en laag water om 1.15 en 13.50 uur. De temperatuur van het zeewater was 14,5 graden Celsius. HANDELSVERDRAG AMERIKA-SPANJE McCart, de Amaiikasnje coueipon- deni van het Russische blad Pralda. meldt, dat de Russische tilmste' Bleria in Spanje vertoeit. Nu Ameiika een handelsverdrag met Spanje heelt ge sloten. kan hij ook daar volop gen eten van de Lexington sigaretten van Ame- rica's Best Tobaccos. (Advertentie, ing. Med.j Het ziektebeeld vertoont drie stadia, waarvan het eerste ogenschijnlijk min der ernstig is. De hond is wat suffer dan normaal, is stil en „down", heeft een iets verhoogde temperatuur, lijdt aan diarrhee, Iaat een droog kuchje horen, krijgt etterige ogen en een kor- sterige neus. Wanneer men dergelijke verschijnselen waarneemt, is het zo spoedig mogelijk raadplegen van een dierenarts noodzakelijk. Tot nu toe hebben verscheidene eige naars van honden, die aan deze ziekte leden, de toestand niet zo ernstig inge zien en rustig op verbetering gewacht. Wanneer de mensen deze inderdaad zagen intreden, meenden zij verheugd, dat het gevaar geweken was. De ogen van de hond bleven nog wel vuil en de neus was nog niet normaal, maar de andere verschijnselen trokken weg, zo dat beterschap ingetreden scheen. Heb tegendeel was echter het geval. De hond was in hel tweede stadium van de ziekte gekomen. Dit tweede stadium, dat de grootste gevaren meebrengt, treedt in ongeveer vier dagen nadat de lichaamstempera tuur van de hond weer normaal is ge worden, en van de ziekteverschijnselen alleen de abnormale toestand van neus en ogen is overgebleven. Maar dan gaat de hond plotseling echt hoesten, in plaats van het korte, droge kuchje uit het eerste stadium.In deze periode gaan de z.g. „secundaire bacteriën" de kop opsteken. De hond lijdt dan aan longontsteking en dat is in de meeste gevallen dodelijk. Door het tijdig ingrijpen van een des kundige, die de hond met een serum inspuit, kan dit tweede stadium wor den voorkomen. In plaats van deze uiterst gevaarlijke periode te passeren, komt de hond dan in het derde stadium van de ziekte, welk stadium wordt ge kenmerkt door de z.g. zenuwverschijn selen. Deze zijn meestal niet dodelijk, maar de honden kunncp daarvan be paalde zenuwtrekkingen overhouden: nerveuze bewegingen met de lippen of het achterlijf, soms zelfs plaatselijke verlammingen. Deze verschijnselen raakt het dier nooit meer kwijt, al is levensgevaar niet meer aanwezig. Uit het bovenstaande blijkt voldoen de, dat men onmiddellijk een dierenarts moet raadplegen, wanneer bij de hond zich verschijnselen uit het eerste sta dium voordoen. Met het oog op het be smettingsgevaar moet men andere hon den zoveel mogelijk uit de buurt hou den. Het is beter, de lijders aan honden ziekte zo weinig mogelijk op straat te laten komen, omdat immers ook smet stoffen in de uitwerpselen voorkomen. In het algemeen kan nog worden ge zegd, dat de hondenziekte vrijwel uit sluitend optreedt bij dieren, die niet ouder zijn dan twee-en-een-half jaar. Hoewel dus de ziekte zeer besmettelijk is voor andere honden, is het gevaar voor de mens nihil. Zelfs kleine kin deren kunnen zonder bezwaar in de nabijheid komen van een hond, die de hondenziekte heeft. Voor ongerustheid op dit punt is dus geen enkele reden. De 24-jarige modetekenaar Jan Riks man uit Den Helder, die sedert enige jaren verbonden is aan een Amster damse modeacademie, heeft, zoals be kend. met zijn tekeningen voor collec ties van grote Parijse modehuizen (Des- sés en Charles Montaigne) de laatste twee jaren veel succes geoogst. Over enige weken vertrekt de heer Riksman naar Italië, waar hij modellen gaat te kenen voor de zomercollectie van Emi- lio Federico Schuberth. eigenaar van een groot modehuis in Rome. QE TWEEDE LEZING in de cyclus ..De bronnen van onze hedendaagse Westerse beschaving''' wordt vanavond om acht uur in de Vakschool voor Meisjes gehouden door dr K. Spreij uit Hilversum. De Helderse Volksuniversiteit heeft succes met deze serie, getuige het opmerkelijk grote aantal belangstellenden voor de eerste lezing. Deze handelde over het onderwerp „Hellas". Voor hedenavond staat „Rome" op het pro gramma. Dat de Helleense beschaving inder daad moet worden beschouwd als een der voornaamste bronnen van onze cul tuur, werd overtuigend geargumenteerd door meyr. dra. S. J. Suys-Reitsma, oud-lerares aan het gemeentelijk Ly ceum. De Griekse beschaving, gedragen en gevoed door een betrekkelijk kleine natie, is gedurende anderhalve eeuw toonaangevend geweest. Het accent van de „macht" en daardoor van de „in vloed" in de wereld werd naar Rome verlegd, maar zeer vele beschavings- kenmerken gingen mee. De Romeinse cultuur moge „dieper" zijn dan de Hel leense. maar de innerlijke kracht van de Griekse cultuur spreekt toch duide lijk uit haar invloed, ook en vooral op Rome, het nieuwe wereldcentrum. De Helleense cultuur heeft ook een stempel op het Christendom gezet. In het Johannes-evangelie bijvoorbeeld treft men vele elementen uit de school van Plato aan. De Thomistische wijs begeerte bewaart in haar principes de geestelijke erfenis van een Helleens verleden. Onze democratie vindt haar oorsprong in de Griekse staatsregeling, welke de burger verantwoordelijk stel de voor de Staat. Het volk werd toen voor het eerst met rechten en plichten tegenover de volksgemeenschap be deeld. Aanvankelijk was ook in de wereld Bevallen: H. E. Nijhofde Bruijn, d.; C. P. EismaMc Lean, z:; S. Bakkenes Verbeij, z.; M. van der KuijlVeenstra, z.; M. van BeverenLastdrager, z.; A. P. HoogenboschBrull, d.; W. M. Ter raMeskers, d.; C. M. SmitKoot, W. de HaanPronk, z.; J van Panhuis —Veen, z.; E. J. Fürrer—Riry, d.; T. BaisKloosterman, d.; S. Dassen Bocrema, z.; C. M. van SchaikAgter- berg, d.; J. van der HertKramer, z.; A. M. den OudenLerentsveld, d.; G BlauenPot, z. Ondertrouwd: J. M. Vlaming en E. Stins: J. Lucas en J. Bommel; A. Hooijenga en T. J. Ekkebus; F. J. Rein- ders en J. Ekkers; T. van der Hert en M. Post; H. Winter en E. M. Borgart. Gehuwd: A. van Putten en N. van den Brink; L. de Lege en N. Warmer dam; P. de Vreugd en N. C. Kramer; D. van Willigen en J. M. A. de Vries; P. J. A. Hendrikse en G. Hauzeneder; J. Schoute en J. Piek. Overleden: A. J. M. Boet, e.v. N. Dee, .69 jaar; F. Harmsen, e.v. A. Cornegoor, 57 jaar. der oude Grieken nog geen sprake van een „erkende cultuur", maar wel van gevestigde machtsverhoudingen. De de mocratische begrippen zijn onder veel strijd gegroeid. Solon, die deel uitmaak te van de Griekse adel, voerde econo mische hervormingen in en ontwierp een staatsregeling. De Staat garandeer- de zijn burgers ontplooiingsmogelijk heden, en dat is van grote betekenis gebleken voor de ontwikkeling van kunsten en wetenschappen. De spreekster eindigde haar lezing met een citaat uit de toespraak van Pericles tot de burgers van Athene. Voor de Marine-competitie Nieuwe diep werd de ontmoeting De Kooy- LSK gespeeld, welke in een 2-2 gelijk spel eindigde. Volgende week worden de volgende wedstrijden gespeeld: Maandag 12 October, terrein De Kooy: De Kooy-Artillerieschool; Dinsdag i3 October, Ankerpark: KIM-TA; Woens dag 14 October, terrein Artillerie- school: Hertog Hendrik-CZM; Donder dag 15 October, Ankerpark: Neptunus- MWK. In Formosa heeft de firma Corrie Kossen gisteren tweemaal een show gearrangeerd van gebreide kleding, ontworpen door het handwerk- en mo dehuis C.V. v.h. A. L. van Sypveld te Purmerend. Beide keren was de zaal uitverkocht, en de honderden be langstellende dames hebben genoten van een uitgebreide collectie fraai handwerk, dat door een drietal man nequins werd üóórgedrapen. Er was van deze modeshow veel werk gemaakt. Het programma ver meldde een vijftigtal modellen van jumpers, vesten en japonnen, welke op elegante wijze door de mannequins werden getoond. Men had zeer veel waardering voor deze hand^ebreide kunststukken, en wel in het bijzonder voor een avondjumper, een deux-pièce en een mantelpakje. Baby en man wa ren respectievelijk vertegenwoordigd middels een bedjasje en enkele truien. Alle patronen van de modellen uit de show, evenals de benodigde wol, wa ren te verkrijgen. Het vermelden waard is voorts, dat de mannequins ook vlotte en fraaie hoeden toonden, modellen uit „Het Helders Hoeden- huis". Hr Ms „Deurloo", „Westerschelde", „Texelstroom", „Stortemclk", „Urk", „Vlieter" en „Walcheren" zijn gisteren in Den Helder teruggekeerd. Hr Ms „Borndiep' en „Urk" gingen naar de Werf. Vertrokken zijn gisteren de „Air- Spride", de „Gay Fencer" en „Gay Charger" en Hr Ms „Marnix". t\K grijze dominee In het naburige dorp is met emeritaat Omgaan, na ge- U durende een mensenleeftijd met zachte hand leiding te hebben gegeven aan de kudde, die aan zijn herderlijke zorgen was toeveitiouwd. Deze leiding strekte zich trouwens ver buiten de kudde uit, want dominee Gras mocht bogen op een soort universeel gezag. Tegenover *.ijn glimlach zijn in de loop der jaren vele argumenten weggesmolten, door zVn woorden is veel leed verzacht en veel vreugde verdiept. Koitom, alle dorpelingen, van de allertijnsten tot de grofste nihilisten, hebben dominee (tras leren waarderen en liefhebben. Geen wonder, dat het kerkje bijna bol stond, toen de aemeente afscheid van hetii nam. Aangezien dit afscheid van meer dan locale betekenis was, vertoefde ik voor het eerst na verscheidene jaren weer eens in het kei kje waarvan de torenspits het uitzicht uit ntyit slaapkamerraam altijd zo rustiek stujfeert. De grijzeherder stond de\ansefen sprak zijn gemeente voor het laatst toe. Telkens dwaalden mijn ogen van zijn uiiendeiyk oelaat aar een fel- witte plek boven het mahoniehouten klankbord. Da t helde ie daglicht prikkelde mijn netvlies en tekende een donkergrijs vlak om het hoofet de prediker, als mijn blikken zich weer naar hem wendden. Geen van woord ontging mij, maar dat kostte de grootste moeite. Ik nam me voor, op korte termijn de kerkvoogdij te adviseren tot het dichtmetselen van dat afleidende gat. Hoe was het mogelyk, dat de kerkgangers al: die jaren zonder gramschap naar die irriterende lichtvlek hadden gekeken. Maar ja, alles went, nietwaar? Ik meende, met een maximum aan aandacht naar dominee Gras te heb ben geluisterdtoen ik opeens rechtop ging zitten in de steile kerkbank. De scheidende herder richtte zich namelijk tot de kerkvoogdij en begon in het bijzonder de samenwerking te prijzen met de president, de stoere boer De Zeeuw. „Altijd hebt gij geijverd voor de instandhouding van dit ons kerkgebouw. Wy danken liet vooral aan uw doorzettingsvermogen, datt het prachtige orgel kon worden gerestaureerd, dat in de toren een nieuwe luid klok werd aangebracht en dat de stovenzetster (vriendelijk knikje in de richting van „Tante Geertje", diep in de tachtig) zonder zorgen ter kerke kon gaan. Ik prijs me gelukkig, dat nog juist voor mijn heengaan het fraaie nieuwe raam boven de kansel gereed kwam Toen ik deze ontstellende onthulling diep op mij had laten inwerkén, keek ik van de dominee via het blikkerende venster 'mar De Zeeuw, wiens doorgroefd gelaat ik in het voorgestoelte opmerkte. We moesten hef maar zo laten, besloot ik vertederd. De mensen zullen aan dat raam wel wen nen, nietwaar? (Van onze correspondent te Zierikzee). HE LAATSTE dagen van de oefening „Mariner" <Re op 4 October om twaalf uur 's middags eindigde, werden gekenmerkt door grote activiteit van oranje en blauwe strijdkrachten in de Noordzee, het Kanaal en de wateren rondom de Britse eilanden, en in de lucht boven Noord-West-Europa en de Britse eilanden. Terwijl blauw voortging met het ver lenen van bescherming aan de scheep vaart en 't begeleiden van convooien,ont wikkelde zich in de Noordzee een strijd tussen blauwe luchtstrijdkrach ten waaronder Lockheed Harpoons van de Nederlandse Marine Lucht vaartdienst en oranje snelvarende patrouilleboten en torpedomotorboten. H.M.S. „Evertsen" geraakte tezamen met een Harpoon in gevecht met een oranje torpedomotorboot, nadat een Britse Neptune deze torpedoboot jager had gesignaleerd. H.M.S. „Evertsen" slaagde erin de' vijand te vernietigen. Herhaalde malen werd de „Clyde" aangevallen door oranje snelvarende patrouillevaartuigen en in het zuide lijke deel van de Noordzee traden deze vaartuigen op tezamen met een raider. In het oostelijk deel van de Atlanti sche Oceaan, ten Noorden van Madei- ra, werden convooien tot het laatst toe gehinderd door oranje onderzeeboten, die op hun beurt weer een prooi wer den van de blauwe slagvloot en van vliegtuigen van walbases. Ook de slag- vloot ondervond aanvallen van oranje vliegtuigen van walbases. Hierbij vlo gen de aanvallers zo laag, dat de oran- De arbeider R. uit Kolhorn maakte in één der in aanbouw zijnde woningen aan de Klimopstraat een misstap, met als gevolg dat hij tussen een balklaag door een verdieping lager viel. Hij moest naar het gemeente-ziekenhuis worden overgebracht, waar bleek dat hij een scheur aan de linkerzijde van t in bekken had opgelopen. Onder de invloed van (volgens zijn eigen opgave) vijftien glazen bier be stuurde een inwoner van 't Zand een auto. Ter hoogte van de Spoorbrug sloeg hij over de kop. Aangezien hij aanvoerde, dat het ongeval minder aan de biertjs dan aan de toestand van de stuurinrichting te danken was, heeft de politie de auto voor een nadere inspec tie in beslag genomen. Een vijftienjarig meisje uit Rotter dam, dat na onenigheid de ouderlijke woning had verlaten, is door de Helder se politie aangehouden en op transport naar de Maasstad gesteld. je vliegtuigen duidelijk de verschillen de schepen van de vloot konden her kennen aan de op d# schepen geschil derde nummers. Deze luchtaanvallen waren van groter omvang dan tevoren tijdens de oefening „Mariner". Ook de laatste dagen was het weer overwegend slecht, waardoor de operaties van oran je mijnenleggende vliegtuigen en snel varende patrouillevaartuigen nabij de Brifie kust werden beperkt. Definitie ve resultaten van „Mariner" zijn uiter aard nog niet beschikbaar, alvorens alle gegevens over deze oefening zijn bestudeerd en uitgewerkt, doch men kan reeds zeggen, dat zij van veel be lang was voor de samenwerking tus sen vloot- en luchtstrijdkrachten in het algemeen. Gevonden: Vulpen; polshorloge; shawl; zonnebril in etui; tas van zeil doek; witte rijwieltas; zak aardappelen; motorkap en bril; portemonnaie, inh. rozenkrans; portemonnaie met enig geld. Verloren: Pakje kleding; dames tas, inh. portefeuille; doublé randje m. glas van horloge; polshorloge aan sta len bandje; polshorloge „Bulla"; twee poppen; doublé armband; gummie re genjas; stang van stofzuiger; zwart konijn; grijs vestje; vier bankbiljetten van ƒ10,-; portemonnaies, inh. ƒ36,60, 6,-, 4,50 en 4,-. De Helderse Christelijke damclub „ROE" speelt de competitie dit jaar in twee afdelingen. In groep A heeft E. Molema in een spannende partij kampioen T. Keizer verslagen. J. Kei zer speelde remise tegen J. Kraak, en ook G. C. Post cn E. Vink deelden de punten. Tj. Kraak was vrij en de partij tussen M. de Boer en W. Post werd af gebroken. In groep B versloeg K. Gouma Meijer, en W. Hofman zegevierde over Beetjes. H. Hofman was vrij en de partij Van Leeuwen-Molenaar werd afgebroken. Op weg naar Alkmaar deed de Ne derlandse kuster „Afiena" onze haven NOORDSCHARWOUDE, 5 October 1100 kg aardappelen: Eigenheimers 10,40, Koopmans blauwe 9,90 en grove 9,60; 7000 kg uien 3,20—4,20, grove 3,50—4, drielin- gén 5 en nep 1012;v 1800 kg bieten: A 3 en B 4; 1200 kg peen: B 5,30 en C 5,50; 1400 kg slabonen 35—45, II 23 en afw. 20; 900 kg groene kool A 6; 50 000 kg witte kool 3,50; 41.000 kg succes witte kool 4; 200 stuks bloemkool BII 8—9. Doorgedraaid: 46.000 kg witte kool en 1800 kg bieten. 106. Fluitend reed Jimmy naar huis terug en nog voor zevenen sloot hij rijn deur ai weer open. Miebet kwam hem dadelijk tegemoet. „En m'neer Brown?" vroeg zij dood-nieuwsgierig, „hoe was 't? Hebt u die kerels ont moet?" Jimmy schudde zijn hoofd. „Het was net zoals ik je 't gezegd had, Miebet", zei hij. „Ik had mij dit ritje naar het park kunnen besparen, mahr ik heb er mij in elk geval van kunnen overtuigen, dat tcrt zover mijn theorie juist is. Schenk me nog maar gauw een kop thee in en dan ga ik er vandoor. Ik moet vanmorgen naar Utrecht cn hoe laat ik terug zal zijn, valt zelfs bij benadering niet te zeg gen". Miebet deed wat haar gezegd werd. „Gaat u alleen naar Utrecht, m'neer?" vroeg zij. „Ja, alleen", ant woordde Jimmy. „Dat wil zeggen met de hond Henkie, maar als alles goed gaat, dan kom ik niet alleen terug, want dan breng ik Jackie mee Miebet's mond viel wagenwijd open, toen zij dit hoorde. „Oh, m'neer Brown!" riep zij uit. „Als dat nu eens waar mocht zijn. Gelooft u wérkelijk, dat u Jackie vandaag mee terug zult nemen? Jimmy keek Miebet naden kend aan. „Als de vork in de steel zit, zoals ik dénk", antwoordde hij, „dan maak ik een goede kans". Toen greep hij de riem van Henkie de speurhond, maakte deze vast aan de halsband van het dier en verliet het huis. Jimmy wandelde crp z'n gemak ?r^ar station, want de trein naar Utrecht vertrok eerst om drie minuten over half negen. Met de volgende schepen kan zee- post worden verzonden. De data, waar- op de correspondentie uiterlijk ter:post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes. achter de naam van het schip ver meld; - Indonesië en Nw. Guinea; m.s. „Wil lem Ruys" (19 Oct.), Ncd. Antillen: m.s .„Agamemnon" (12 Oct.), Surina me: m.s. „Nestor" (14 Oct.), Australië; via Engeland (10 Oct.), Nw. Zeeland: vig Engeland (10 Oct.), Canada: m.s. „Prins Frederik Hendrik" (10 Oct.). Zuid-Afrika: m.s. „Arundel Castle" (10 Oct.), Zuid-Amerika: s.s. „Pres. Peron" (17 Oct.), Brazilië: m.s. „Alda- bi" (14 Oct.). Inlichtingen over de verzendingsdata van postpaketten geven de, postkanto ren. Tijdens de slachtveemarkt vafi gis terochtend bestond voor de aange voerde koeien een behoorlijke 'animo. Daar het aantal echter iets te gering was om aan de vraag te voldoen gin gen de noteringen boven die van ver leden week uit. De nuchtere kalveren werden tegen hoge prijzen vlug verkocht. Wat de schapen betreft, die eveneens zeer duur zijn, verliep de handel echter zeer traag. De/afzet "van varkens is.de laatste tijd voor de höuders financieel'der mate gunstig dat er. veel dieren wor den gèrdimd. - Met de verkoop van de thans, .voor radige varkens kan echter nog. even worden gewacht, zodat het begrijpe lijk is dat er vanochtend maar een ge ringe aanvoer van deze dieren was. Bij hogere prijzen is de handel van daag matig geweest. De aanvoer bestond uit: 115 vette koeien. Eerste kwaliteit f 2.45 tot f 2.55 per kg. Tweede kwali teit f 2.30 tot f 2.45 per kg. Overige kwaliteiten f 2.20 tot f 2.30 per kg, De stuksprijzen schommelden tussen f 600,— en f 1010,—. Voorts werden er 190 varkens aan gevoerd. Vlees- en j^.are .varkens deden van f 1.96 tot f 2.per kg. Lichte varkens van i 1.90 tot I 1-96. De stuksprijzen der 7 graskalveren lagen tussen f 170,en f 230,die der nuchtere kalvers tussen f 45,— en f 92,— en die der vette schapen tussen f 85,— en f 110,—. Besommingen van Maandag: IJm 6 Norma f 19.800, IJm 49 Petten f 15.250, 1 trawler met f 17.600, IJm 283 f 350. IJm 204 f 3040. IJm 129 f 8840, IJm 209 10400, IJm 53 f 3370, RO 2 f 3000, KW 25 f 220, KW 51 f 5840, KW 17 f 3690 KW 84 f2970, KW 129 f 1010, KW 73 f670 KW 73 f670, KW 95 f1560, KW 114 3360 KW 107 13410, KW 59 f6190, KW 70 f500 KW 123 £3260, KW 176 fJ80, KW 44 f 420 KW 78 (110, KW 162 f3600, KW 24 f 7880 KW 169 f 3780, KW91 f3780, KW166 f 3790 KW 155 f3000, KW 125 f4030, KW30 f1890 KW21 £1850, KW53 f2010, KW34 f2790 KW27 f2030. KW77 f1950.' KW98 f2950 IJm 7 £6100, IJm 3 f920, IJm 229 f3220 IJm 276 f1310, IJm 230 f 1290, AM 184 3700 AM 17 f 4560, RO 29 f 1680, WR 33 f 3450 KW 92 f 1930, KW 94 f 2030, BU. 33 f 3390. Aanvoer 11.300 kisten. Prijzen per 1 kg: tong: gr. 4.30—3.20, grm. 2.16—1.97, kim. 1.92—1.43, kl. I J-04 —1.51, kl. II 1.44—1.15; tarbot I 2.65— 2.10. Per 50 kg: tarbot: II 96—82, III 73, IV 6840; schartong 45; schal: gr- 54—38, grm. 55—40, kim 36—32, kl. I 38 -20.50, kl. II 24.50—8; schar 24.50-H: v. haring 16.50—10.50; makreel 28—16.50; schelvis: gr. 66—55, grm. 61-4#, »lm- 57—40, kl. 1 53—33, kl. II 38—8; wijting 21—8; gul: gr. 49—38, mid. 4V-31, kl. 2113; kl. haai 2926; poontjes 10—8: kl. koolvis zw, 42; rode poon II 80—8. Per 125 kg gr. kabeljauw 248-142; gr. kofllivis zw. 9a80; gr. (eng 108 Op het JVC-terrein werden Zondag drie wedstrijden gespeeld. Om tien hur traden de junioren aan tegen St. Boys, dat een 2-1 overwinning bevocht. JVt- a deed het beter; dit elftal versloeg St. Boys a met 6-0. Om twee uur kwam JVC 2 tegen Helder 4 in het veld. Technisch waren de Julianadorpecs de minderen, doch stug doorzetten cn gc* bruik maken van de kansen maakten een 2-0 voorsprong mogelijk. In rte tweede helft scoorde Helder 4 tegen, zodat het einde kwam met een 2 overwinning voor JVC 2. De handbalsters speelden in Amster dam tegen Zeeburg 1. Voor de r"sl had JHC het beste van het spel. doe er werd niet gescoord In de tweern- helft was het met de dames uit Ju' nadorp gedaan. Zeeburg wist met te winnen. JHC a bevocht bij Toneg'* do a een 1-1 gelijk spel.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2