Joegoslavische versterkingen naar Zuidzone van Triest KLM-Liftmas ter dr Dammevloog naar een glorieuze overwinning Churchill blijft pleiten voor conferentie van Vier Koningin en Prins zonden een gelukwens-telegram Communisten wensen contact met VN te Panmoendjon Tito dreigt met bezetting van de Vrije Stad Een meisje door bus doodgereden ONRUST IN ENIGE LEGERPLAATSEN Een dozijn auto's en motoren in botsing Weer impasse over Suezkanaal Europees bezoek op Soestdijk Jagan roept op tot staking in Guyana Maandag 12 Oei. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e No- 1264 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulov/na Duitsland bij NA VO als EVG mislukt Spech t zag scheepsmast voor boom aan.... De premier treedt niet af Op 21 October terug op Schiphol Zó was het in 1928 WEERBERICHT Spanning tussen Belgrado en Rome stijgt Voorbereiding voor de conferentie over Korea Directie: j. BITLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertles") tot 15 wooi den f 1.— elk woord meei 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, pe: maand t 2.02 bi) vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 Een verdwaalde bonte specht heeft in de afgelopen week ern stige beschadigingen toegebracht aan de masten der zeilboten in een haven aan de Westeinderplas. De holle masten schijnen de specht te hebben misleid en met grote ijver heeft hij gaten met een doorsnede van 5 centimeter in de masten gehakt, in twee van de drie gevallen dekt de verzeke ring de schade, doch het was de eerste maal dat de verzekerings maatschappij een dergelijk scha degeval te behandelen kreeg. Men hoopt een middel te vinden, om de dure gast kwijt te raken VIJF EN EEN HALF M1LLIOEN PAKKETTEN UITGEREIKT De Amerikaanse levensmiddelen actie ten bate van Oost-Berlijn en Oost-Duitsland is geëindigd. In drie maanden werden meer dan vijf en een half millioen pakketten ter waar de van f 26 millioen uitgereikt. rjE BRITSE regering acht het nog steeds haar taak. te streven naar een bijeenkomst van staatshoofden ter bespreking van de internationale vraagstukken op het hoogste plan, al dus heeft de Britse premier Sir Win- ston Churchill Zaterdag op het congres der conservatieve partü te Margatc ver klaard. Hjj heeft voorts duidelfjk ge maakt dat West-Duitsland op de een of andere wijze met jje NAVO zal moeten worden verbonden, wanneer Frankrijk niet kan instemmen met de voorgestel de Europese verdedigingsgemeenschap. De Britse en Amerikaanse troepen zul len in Europa blijven, waardoor er evenwicht tussen Duitsland en Frank rijk zal bestaan, aldus verder de Britse premier. Noch Engeland, noch de andere Europese landen of de NAVO hebben er belang bij, Duitsland en Rusland tegen elkaar uit te spelen. Zij hebben er wel belang bij, deze h^ide. landen het gevoel te geven dat zij veilig hun eigen bestaan kunnen leiden, onge acht de vraagstukken die hen bezig houden en de meningsverschillen die er tussen hen bestaan. Churchill meende, dat Engeland zijn toenemende invloed moet gebruik om beide staten hierin gerust te stellen. Churchill heeft voorts nadrukkelijk verklaard, dat hij er niet aan denkt om af te treden en evenmin nieuwe ver kiezingen zal uitschrijven. Ook kantte hij zich scherp tegen de groep-Bevan in de Labourpartij, toen hij verklaarde, dat Engeland het van doorslaggevend belang acht, steeds nau were vriendschapsbanden met. de Ver enigde Staten te onderhouden. Ook echter mag Duitsland geen vijand van de Westelijke landen worden, daar deze zonder Duitse hulp niet tegen een Russische aanval kunnen worden ver dedigd. De Britse staatsman besloot met te zeggen, dat hij de zekere hoop had, dat het met de machtige hulp der Verenigde Staten mogelijk zal zijn een derde wereldoorlog te vermijden. De bijna vierjarige Eveline Hondius stak gistermiddag tegen vijf uur plot seling een weg te Schagerbrug over. Zü werd daarbij aangereden door de bus van de NACO-lijndienut WieringerwerfSchagen en met ern stige wonden naar huis vervoerd. Daar Is het meiske kort na het ongeval overleden. De hertog van Bedford, een der rijk ste Engelse edellieden, is bij het jagen op aalscholvers en valken door een schot hagel omgekomen. Men vond zijn lijk, nadat men twee dagen lang het 7500 hec tare grote landgoed bij Endsleigh in De- vonshire had afgezocht. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is de Koreaanse Westkust geteisterd door een wervelstorm. Honderd personen kwamen om of worden nog vermist. Kort na de aankomst zagen piloot 3urton (links) en navigator Cannon van de Canberra PR3 er wel gelukkigdoch niet op hun voordeligst uit. J\/[ET BLOEMETSNederlandse liederen en rituele vreugdedansen van de Maori's, de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland, is de KLM Liftmaster „Dr ir Damme'' Zaterdagavond 1927 uur (Ned. tijd) op het vliegveld Harewood bij Christchurch verwelkomd. In 49 uur en ruim 57 minuten had het toestel de afstand van 20.828 km afgelegd. Daaruit bleek, dat de Hollanders beslag hebben gelegd op de eerste prijs (f 100.000) in de handicap-luclitrace en hun faam in de wereld der luchtvaart opnieuw hadden bevestigd. In handicap-uren uitgedrukt kreeg de Liftmaster een voorsprong van 35 uur, 12 minuten en 31 seconden op de overgebleven mededinger de Britse Viscount. De ge middelde snelheid per uur van de KLM-machine bedroeg 445 km. De Viscount vloog over een korter traject en legde de afstand af in 40 uur en 43 minuten. Gemiddelde snelheid 442 km. De passagierscabine van dit verkeersvliegtuig ivas volgebouwd met brandstoftanks. Het toestel had slechts een bemanning van acht koppen aan boord. Zoals men weet, vervoerde de KLM-machine 64 passagiers, w.o. 54 emigran ten. Vooral in KLM-kringen tverd het uitvallen van de „Hastings" met zijn sportieve Nieuwzeelandse bemanning, op Ceylon, zeer betreurd. IN DICHTE drommen waren de Ne- 1 derlanders, die de nieuwe emi granten naar dit nieuwe vaderland voorgingen, naar het vliegveld te Christchurch gekomen. Zij bereidden de Vliegende Hollanders een grootse ovatie. Ter verwelkoming waren ook aanwezig de Nederlandse gezant te Wellington en de Nieuwzeelandse mi nister van Defensie. Er kwamen di rect een aantal gelukwens-telegram- men binnen w.o. van Koningin Juliana e Prins Bernhard, dat luidde: „Onze harteliike pehikwersen met de bijzon dere prestatie van u en uw beman ning en met de wijze, waarop u de naam van onze nationale luchtvaart hebt boewg-hnnden. Ju'iana. Bernhard" Ook wamn er telegrafische felicitaties va, dr Plasman. Fokker, de heer Van Veenendaa! en vele anderen. De nassa"iers kregen een uur ge legenheid het eerste feest met hun opgetogen vrienden en familieleden te vieren. Het zoende, dat het klapte, en dat niet alleen vanwogp het feit. dat er zoveel bruidies aan boord van de Liftmaster waren.... Allen waren be- hoorliik moe. doch overigens in de bestp stemming. Op de laatste etappe van Brisbane naar Chrfstchurch had de Liftmaster met slecht weer te kampen. Twee vrouwelijke emigranten hadden toen ook nog een oncomfortabele ervaring. Zii waren onbesloten in een der toi letten. waaruit zii eerst na een half uur werden bevrijd.... In de komende dagen zullen in Christchurch nog feestelijkheden vol gen. Na een verblijf van vier dagen zal de Liftmaster terugvliegen naar Amsterdam. Men hoopt Woensdag 21 Cctober weer op Schiphol terug te zijn. Dan zal het fee in Nieuw Zee land nog een- „dunnetjes'' worden overgedaan. Dr Plesman heeft medegedeeld, dat van de hoofdprijs van ƒ100.000 een be drag van 10.000 ter beschikking zal voren gesteld van een liefdadige In stelling in Nieuw-Zeeland. Elk der emi granten, die aan boord van de Lift master de vlucht meemaakte, zal een som van 100 ontvangen, 15.000 van de prijs komt ten goede aan de be manning. De rest van de hoofdprijs wordt gestort in het KLM-personeels- fonds voor bijzondere behoeften, dat door het personeel zelf wordt beheerd. Na het be" md worden van de uit slag wees een verheugde dr Plesman op de betekenis van de resultaten van de luchtrace. Zij bewijst, dat een com mercieel toestel, zoals wij dagelijks ge bruiken, langs een normale route, met een goede voorbereiding, 64 passagiers aan boord, oen vlucht van b'ina 21 000 km in vijftig uur kan afleggen. Zij bewijst ook. <'at het straalvliegtuig :n deze lang vluch' ziin betrouwbaa^Ve-ir] beeft bewezen. Het is zeer goed ge weest. dat er vijf CCanberra's) aan heb- ben deelgenomen. Het straalvliegtuig kan, als r.an verschi^enrïe voorwaarden zal zijn voldaan, in de burgerlueht- vaart een goede toekomst hebben. Deze vlucht heeft ook bewezen, welk een belangrijke plaats bet vliegtuig m de landverhuizing inneemt. Aardig tenslotte is nog de volgende vergelijking. In 1933 vloog de ..Peli- kaan tJCerstvliieht) over de a^s+and Amsterdam—Djakarta ruim 100 uur Tn lna<t deed de „TTiver" er 52 uur over en thans vloog de ..Liftmaster'' dit traject in ruim 30 uur. Toen de „Liftmaster" Zater dagnamiddag op 20.000 voet hoog te over de Tasmanzee naar het einddoel Christchurch vloog, zul ten weinigen er aan hebben ge dacht, dat een vliegtuig van Ne derlandse makelij als eerste deze naar de Hollandse ontdekkings reiziger Abel Tasman genoemde zee over heeft gevlogen. Het was de Australische wing- commander Kingsford Smith, die een kwart eeuw geleden in 1928 met de driemotorige Fokker Southern Cross" deze tocht als eerste volbracht. Zijn Fokker had toen een snelheid van 150 km per uur. De Liftmaster deed het met een bijna drie keer zo grote snelheid in het jaar. dat het vijf tig-jarig bestaan van het vlieg tuig wordt herdacht Verwachtinp tot hedenavond: VRIJ WARM Droog weer met aanvankelijk weinig, maar later toenemende bewolking in de hogere niveaux. Uverwegend matige wind tussen Zuid en Oost. Dezelfde tempera turen als gis'eren of iets hogere. Dinsdag: Zon op 7.01, onder 17.51 Maan on 13 12 onder 20.13 JRIËST is Hit weckend een bron van nieuwe spanning geworden, door dat maarschalk Tito, het Zuidslavische staatshoofd, zich tot twee maal toe in zeer dreigende zin heeft uitgelaten over de Brits-Ameri kaanse beslissing om de stad aan Italië over te dragen. Weliswaar stelde hij Zaterdag een verdeling van de Vrije Staat Triest in twee gebieden met zelfbestuur voor, waarbij de stad onder Italiaans gezag en de rest van het gebied onder Zuidslavisch bestuur zou worden gesteld, maar dit voorstel ging vergezeld van de mededeling, dat hij troepen naar het Zuidelijk deel van de Vrije Staat had gezonden. Zondag kondigde hij relfs in een redevoering te Skoplje aan, dat Joegoslavië troepen naar de siad Triëst zou laten oprukken, zodra een Italiaanse militair een voet in dit gebied zou zetten. Hij verklaarde zich bereid, de kwestie aan de Verenigde Naties voor te leggen, maar eiste in beide gevallen, dat de Westelijke mogendheden hun besluit om de stad aan Italië te geven zouden intrekken. Volgens Italiaanse berichten rukten Zaterdag drie divisies van het Zuidslavische leger op naar de negen kilometer buiten de stad gelegen grens tussen beide zones van de Vrije Staat. Oorlogs schepen werden er samengetrokken. Als antwoord op deze maatregelen zonden de Amerikanen drie en de Britten twee oorlogsschepen naar de haven van Triëst. In de avond van 8 October is onder de militairen in de legerplaatsen 't Harde en Steenwijkerwold onrust ont staan. Deze onrust houdt verband met de nieuwe regeling van de bewegings vrijheid. doch het schijnt, dat overi gens volkomen onjuiste geruchten om trent een soldijvcrlaging er het hunne toe hebben bijgedragen. In eerstge noemde legerplaats werden van een lokaal enige ruiten vernield, terwijl te Steenwijkerwold in de cantine met ser vies en lege flessen werd gegooid. Een streng onderzoek is gaande. Ter toe lichting diene nog, dat tot nu toe iedere militair in de gelegenheid was elk weekend naar huis te gaan. Dit bete kende, dat gedurende het weekeind van paraatheid niet kon worden gesproken. Volgens de thans van kracht zijnde regeling is althans 50 pet. steeds aan wezig. In plaats van om de drie weken wordt bij de nieuwe regeling om de twee weken een zogenaamd lang week eind verleend en wel van Zaterdag 13.00 uur tot Maandag 24.00 uur. WANNEER, zoals de Italianen veron- onderstellen Tito de bedoeling mocht hebben gehad, om met zijn drei gementen de Westelijke mogendheden schrik aan te jagen en zo verdeeldheid tussen Amerika en Engeland te veroor zaken, dan heeft hij weinig succes ge had. Want uit Washington zowel als uit Londen komen berichten, dat beide mo gendheden hun beslissing ten aanzien van Triest handhaven. Wel achtte men het in Londen van belang, dat nu reeds wordt vastgesteld of een aanval van Zuidslavië op Italiaanse troepen in Triest zou betekenen, dat alle leden van dc NAVO hun Italiaanse bondgenoot te hulp moeten komen. Intussen heeft de bevelhebber der ge allieerde strijdkrachten in Triest, gene raal Sir John Winterton, geprobeerd, enige olie op de golven te gieten. Hij heeft namelijk in een communiqué me degedeeld, dat er nog geen datum is vastgesteld voor het vertrek van de Brits-Amerikaanse troepen en de over dracht van het gebied aan Italië. In Triest gaan intussen al stemmen op om het betwiste gebied tot een zelfstandige staat te maken, volledig onafhankelijk van Italië en Zuidslavië. Joegoslavische grenswachten hebben Zaterdag alle verbindingen tussen de VOLGENS een bericht uit Peking heb ben de communisten voorgesteld, dat zij en de leden der Verenigde Naties die troepen in Korea hebben staan, vertegenwoordigers naar Panmoendjon zullen zenden, om vast te stellen waar en wanneer de politieke conferentie over Korea zal beginnen. Er zou dan tevens moeten worden gesproken over de vraag, welke landen aan de bespre kingen zouden moeten deelnemen. Dit 's de communistische reactie on een merikaanse nota aan China en Noord- Koreo, waarin deze landen werden ver zocht mee te werken aan een regeling Voor deze conferentie. In het communistische antwoord is verder verklaard, dat het besluit van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties, om het aantal deelnemers aan de voorgenomen conferentie niet uit te breiden, in strijd is met het ver langen, om internationale geschillen door vreedzame onderhandelingen op te lossen. Te Washington is vernomen, dat de Verenigde Staten het communistische aanbod waarschijnlijk zullen aanvaar den. Er is echter nog geen officiële me dedeling van de aanvaarding gedaan, omdat de tekst van de communistische nota's nog niet is ontvangen. HERDENKING A. M. DE JONG Zondag 18 October is het tien jaar geleden, dat de Nederlandse auteur A. M. de Jong door de Duitsers werd vermoord. Naar aanleiding daarvan zal Woensdag 21 October van 21 10— 22.30 uur een hoorspelbewerking van „Flierefluiters Oponthoud" door de VA.R.A. worden uitgezonden. Op de sterfdag zal prof. dr G. Stuiveling A. M. de Jong voor de V.A.R.A.- microfoon herdenken. beide zones van Triest verbroken. De passagiersboten, die dagelijks de ver binding tussen Triest en Capodistria on derhouden, zijn teruggezonden. Italiaanse artillerie-eenheden hebben posities ingenomen langs de Joegosla vische grenens ten Noorden van Triest. Te Londen wordt verwacht, dat de beide Westelijke mogendheden Tito ernstig zullen waarschuwen, dat elke Zuidslavische militaire actie tegen het Noordelijk deel van Triest ernstige ge volgen zal hebben. Zuidslavië zou in het komende belastingjaar 200 millioen lollar aan Amerikaanse en 59 millioen aan andere Westelijke steun ontvangen. Ongeveer twaalf auto's en motoren zijn Zaterdagavond min of meer ernstig beschadigd bij een botsing op de rijks weg GoudaUtrecht onder de gemeente Linschoten. Dit gecompliceerde onge luk had een wel heel vreemde oor sprong. Ongeveer tachtig meter van de weg was een hoeveelheid gedroogde planten en takken in brand gestoken. !Door de mist sloegen de rookwolken van dit vuur neer en belemmerden voor het verkeer het uitzicht. De rijbanen worden door een heg gescheiden. Ver moedelijk hebben automobilisten of mo torrijders hun snelheid verminderd toen het zicht volkomen werd belemmerd. Daardoor werden zij door achter hen aankomende rijtuigen aangereden. Zo ontstonden twee massabotsingen. Enige personen w.o. de dirigent Yvon Baar- spul en enkele kinderen, werden vnl. door glasscherven, niet ernstig gewond. Takelwagens sleepten de gestrande auto's weg. De Linschoter brandweer bluste het vuurtje. - Majoor Salem, de Egyptische mi nister van Voorlichting, heeft Zater dag te kennen gegeven, dat het on mogelijk is, met de Britten tot over eenstemming te koenen. Ook andere regeringspersonen in Cairo achten de toestand zeer slecht. De Egyptenaren zijn bereid, de Britten toestemming te geven om zonder voorafgaand over leg troepen in de zone langs het Suezkanaal te legeren, wanneer een lid van de Arabische Liga wordt aangevallen. Engeland wil deze be voegdheid ook hebben ingeval Tur kije wordt aangevallen. De eis dat zij zou gelden ingeval West- en Zuid- West-Europa het slachtoffer van ag- gressie zouden worden, heeft Londen reeds laten vallen. In de Britse hoofdstad vat men de verklaring van Salem niet zo tra gisch op, al leidt men er wel uit af, dat er een ongunstige wending in de bespreking is gekomen. Zaterdagmiddag ontvingen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op Paleis Soestdijk een delegatie uit het Europa Congres. De delegatie stond onder leiding van Paul Henri Spaak, hier in een geanimeerd gesprek gewikkeld met Prins Bernhardt. Rechts onderhoudt H.M. de Koningin zich met een der andere delegatie-leden. De progessieve Volkspartij van dl Jsgan heeft Je schorsing van de grond de.1 in ts-G ivnna on de komst van Britse troepen beantwoord met een op roep tot rio om het werk heer te leggen en alle goederen uit Eneelnnri e boycotten. De Britse Laooarafgevaardigde Fen- ner Bro-kway (BevanMi zal de minis ter van Koloniën L.vttelton vragen stel len over het gebeurde in Guvar.a. wan eer het Lagerhuis deze maand bi,een-

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1