Belgische Convair na start bij Frankfort neergestort Vier arbeiders ernstig gewond Tweede Kamer stemt in met de wet Watersnoodschade 1953 In Korea klonk het Wilhelmus Twee leiders NESB veroordeeld Alle 44 inzittenden gedood V van Vrede Tito wenst garantie tegen Italië Montagewoningen uit Scandinavië Staats-amateurisme in Oost-Europa Britse atoomproef bij Woomera Autobusongeval Studenten proberen Spitfire te roven In Triest geen militair luchtledig Er blijven nog vele wensen en verlangens Voor het rampgebied Hoge onderscheiding voor Nederlanders Partij is een verboden vereniging Koningin en Prins naar Frankrijk Dode en zwaargewonde bij auto-ongeluk Moeder doodde dochtertje EEN SLECHTE DAG VOOR DE BOOKMAKERS Navo-generaal Gruenther in ons land WEERBERICHT Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wierlnoen en Anna Paulowna Donderdag 15 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaa,'gang No. 1267 Directie: j B1JESMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 J\iAl WLLIJKS is de vreugderoes om de Cliristchurclirure verstild, of de wereld wordt eraan herinnerd, dat r liegen nog steeds een groot nsien met /icli hrengt. Opnieuw hehhen vier en veertig mensen de dood gevonden hij een grote ramp. De Belgische luchtvaartmaatschappij $ABF\ betreurt <le ondergang van een van haar toesteilen, een twee- motorige Convair. welke gistermiddag kort na de start op vier kilo meter van het vliegveld hij Frankfort is neergestort en uitgebrand; Werd aanvankelijk verondersteld, dat geen Nederlanders hij dit ongeluk waren omgekomen, later is hekend gemaakt, dat ook een'land genoot het leven verloor. De SABENA noemde in dit verband de naam van de Iteci D. van den Oever, oud vijf en veertig jaar, van wie overi gens vannacht nog geen verdere personalia voorhanden waren. Ot' de drukke verkeersweg Hengclo- Almelo heeft gisteravond omstreeks half 7,es een ernstig ongeval plaatsge vonden, waarbij elf arbeiders gewond werden. Een autobus van een fir ma uit Beerzeveld, die arbeiders ver voerde van Hengelo naar Hardenbrrg en verschillende buurtschapen in die omgeving, kwam door tot nu toe on bekende oorzaak bij Almelo in volle vaart tegen een boom terecht. De ge volgen waren verschrikkelijk. De bus kantelde en de inzittenden werden in bet rond geslingerd. Eén van de passagiers kwam daarbij ónder de bus terecht. Met grote moeite slaagde men er in de man uit zijn be narde positie te bevrijden. Hij ver keert in levensgevaar. Vier arbei ders waren er ernstig aan toe. Met ge broken armen of benen of inwendige kneuzingen moesten zij naar net Al melose ziekenhuis worden overge bracht. Het verkeer op deze drukke verkeersweg ondervond geruime tijd stagnatie. Een onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk is nog gaande. DE Utrechtse winkelorganisatie, die een dezer dagen op het Janskerkhof ten behoeve van een reclamestunt ge baseerd op de Christchurch-race, een originele Spitfire deed neerzetten, zal nauwelijks hebben kunnen bevroeden, dat dit vliegtuig reeds zo gauw het ge sprek van de dag zou worden. Wat is ar nl. gebeurd. Zowel Leidse als Bel gische studenten hebben in de afge lopen dagen, ondanks militaire bewa king verwoede pogingen in het werk gesteld de Spitfire doodleuk te ont vreemden. Toen vorige week 150 studenten een bezoek brachten aan de Utrechtse So ciëteit werden zij blijkbaar dusdanig door het. bezit van een vliegtuig be heerst. dat zij vergeefs probeerden de militaire wachters buiten gevecht te stellen. Dezer dagen iverd dit grapje herhaald. Nu waren het onze Zuider buren. die onder invloed van geest- Hik vocht een raid op de Spitfire on dernamen. Edoch, de bewaking hield stand. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat het Janskerkhof zo lang zamerhand on een Wild-Westfilm gaat lijken. Dn wacht is uitgebreid tel vier tnan, volitiennenten vntrouilleren in de omoeving. een rgdiowagen is innescha- keld. kortom, men is voorbereid De "wnh' hpnll r>n plicht hij onraad te chltten. Utrecht wacht in spanning. DE CONVAIR, die de lijn Salzburg— Frankfort—Brussel bediende, was gis termiddag om twintig minuten over drie opgestegen van het vliegveld Rheiri-Main met bestemming Brussel. Er was een bemanning van vier kop pen aan boord. Veertig passagiers, on der vvie drie kleine kinderen, maakten de vlucht mee. De start verliep nor maal. maar ooggetuigen zagen dat het toestel kort na het vertrek sne] hoogte verloor. De piloot slaagde er nog even in, het toestel omhoog te trekken, maar binnen enkele seconden stortte de ma chine bijna loodrecht omlaag en kwam op ongeveer vier kilometer van het vliegveld, nabij het dorpje Kelsterbach in een bos terécht. Zo steil was de val. dat op de plaats waar de Convair neersmakte. vrijwel geen bomen waren geschonden. Onmiddellijk nadat het toestel de grond had gerankt het sloeg daarbij over de kop volgde een hevige ont ploffing. waarna het wrak ais een enorme fakkel begon te branden. Het werd volkomen een prooi der vlarn- Onmiddellijk na de ramp kwamen allerlei hulpploegen i« actie om te redden wat er nog 4e redden viel. Dit was echter bitter weinig, want alle inzittenden waren om het leven gekomen. Slechts enkele bagage-stukken konden ,-uit het ontredderde toestel gesorteerd worden. (Tele-'otol men. Op het vliegveld zond men on middellijk alle beschikbare brandweer- materiaal naar de plek van de ramp. waar een zware rookwolk opsteeg Ook de brandweerploeg van de Ame rikaanse luchtmacht, die op Rhein- Main was gestationneerd. werd naai de Convair gedirigeerd? Men kon rioi; enkele lijken uit het toestel trekken maar overlevenden werden niet meet aangetroffen. Men heeft nog geen. vermoeden om trent de oorzaak van de ramp. In hel weer kan deze niet hebben gelegen aangezien er een zwakke Noordwesten wind en een lichte bewolking waren Het was dus betrekkelijk goed vlieg weer. De exploitatie-directeur van di SABENA, de heer A. Vernieuwe, is naar Frankfort gevlogen en onderzoek! thans tezamen met de autoriteiten vai het vliegveld en het bureau van de Duitse luchtvciligheidsdienst te Bonn wat de ondergang van het toestel kan hebben veroorzaakt. Dit is het eerste ernstige vliegonge val in West-Duitsland, sinds in Maart 1952 een KLM-toestel op weg van Jo- hannesburg naar Amsterdam bij Frank fort neerstortte. Van de achten veer tig inzittenden verloren er toen zes en veertig het leven. VOLGENS de Ne te York Times poog t Tito van Amerika en Engeland een garantie te verkrijgen tegen verdere Italiaanse expansie in de richting van Zuid-Slavië, inzonderheid langs de kust van Dalmatië. Deze waarborg zou de mogelijkheid moeten scheppen. Triest en de Noordelijke zone van de Vrij staat toch aan Italië over te dragen, niettegenstaande Zuid-Slavië reeds met oorlog heeft gedreigd. Het vporstel zou reeds bij de betrokken regeringen in studie zijn. De Brits-Amerikaanse troepen zul len Triest niet verlaten, voordat de Italianen er definitief zijn binnenge trokken. Weliswaar hebben dei gezin nen van de bezettingstroepen aanzeg ging gekregen, het gebied van de vrije Staat te verlaten, maar niets wijst er op. dat de militairen zich geree^ sp;a- ken om te vertrekken. "r!~ De sterkte van de Joegoslavische troepen in de zuidelijke zone van Triest wordt thans op 27.000 man ge raamd. Er mogen krachtens het vredes verdrag slechts 10.000 man gelegerd zijn. De Italiaanse premier Pella heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan een ronde-tafelconferentie mot Zuid-Slavië ep de Westelijke bond genoten over Triest, op voorwaarde, dat eerst deze stad aan Italië wordt overgedragen, dan wel de Zuidslavi- sche strijdkrachten de zuidelijke zone ontruimen. QE TWEEDE KAMER is gisteren be gonnen aan de openbare behan deling van de wet op de Waters noodschade 1953, waarover reeds sinds de indiening ervan zeer veel te doen is geweest. Hoewel het ontwerp sinds dien aanzienlijk is gewijzigd en ver beterd. bevat het nog steeds punten, die ongerustheid en critiek veroorza ken. Beide zijn gisteren bij de alge mene beschouwingen in den brede besproken, al was er allerwegc waar dering voor het ontwerp. De lange rij van sprekers opende weinig nieuwe gezichtspunten. Met na- Gisteren is te P-otterdam het eerste prefabricated huis van het Zweedse Rode Kruis aangekomen, bestemd voor Herkingen. Het Zweedse Rode Kruis heeft 237 huizen toegezegd, waarvan er 61 gereserveerd worden voor Schou- wen-Duiveland. Het Noorse Rode Kruis heeft aan 't Nederlandse Roode Kruis nog 25 montagewoningen aangeboden voor de slachtoffers van de waters nood. Van de 200 huizen, die het Noor se Rode Kruis enige maanden geledon reeds heeft toegezegd, zijn inmiddels 61 aangekomen. 'Van oorlogscorrespondent W. Hornman) QP 1 October heeft de Zuidkoreaan- se vice-minister van Defensie onder grote belangstelling aan het Neder lands Detachement Ver. Naties de „Presidential Unit CUation". de hoog ste Zuidkoreaanse onderscheiding. uit_ gereikt. De uitreiking geschiedde na een korte parade, waarbij de mannen van het Nederlandse bataljon, die de laatste tijd besteedden aan het bou- DE Amsterdamse rechtbank heeft gis teren elk der beide in Augustus jl. gearresteerde leiders van de deze zo mer opgerichte „Nat. Europese Soci ale Beweging" lot 2 maanden gevan genisstraf met aftrek van de volledige preventieve hechtenis veroordeeld. Daar de veroordeelden hoger beroep hebben aangetekend, zullen zjj de vol gende weck echter niet in vrijheid worden gesteld. De 31-jarige boekenimporteur Paul Van Tienen uit Amsterdam, die alge meen leider van deze partij is voor Vlaanderen 'eij Nederland, werd schul dig verklaard aan het deelnemen aan een verboden vereniging als oprichter en bestuurder. De 51-jarige mr J. A. Wolthuis uit Groningen, die voor Ne derland landelijk leider is, werd ver oordeeld wegens zijn deelneming als bestuurder. De rechtbank is tot de overtuiging gekomen, dat de N.E.S.B. een autoritaire staatsgednehte lot grondslag heeft en dat deze organisatie vereenzelvigd kan worden met de vroegere partij van Mussert. In d,e overwegingen was voorts opgenomen, dat de twee verdachten,' zonder dat door de leden van dc N.E.S.B. enige critiek daarop kon worden uitgeoefend, de politiek van deze partij konden be palen. Op een gisteren te Amsterdam ge houden landelijke ledenvergadering van de Neder.andse afdeling der Na- tionaal-Europese Sociale Beweging iNESB) is met algemene stemmen als besluit aangenomen, dat nu de Am sterdamse rechtbank deze partij als een verboden vereniging heeft aan gemerkt de beweging in Nederland voorlopig baar activiteit zal staken. Alle lidmaatschappen van Nederlan ders of in Nederland wonende personen zulhn tijdelijk worden opgeheven. De afdeling Vlaar deren van de NESB zal haar werkzaamheden normaal voort zetten. ver de vraag of de partij in Nederland volledig zal worden ontbon den werd nog niet beslist Op uitnodiging van president Aurlol van Frankrijk zullen de Koningin en de Prins het weekeinde doorbrengen In diens buitenhuis te Rambouillet, teneinde aldaar van enkele ongestoor de vacanticdagrn te genieten. ven van bunkers, etc., ecu uitsteken de indruk maakten. Talrijke geallieer de autoriteiten woonden de gebeurte nis bij. Stram in de houding stond de Nederlanders. Onder diepe stilte las minister Kim II Whan een schrijven voor van Syng- man Rheè, welke herinnerde aan de succesvolle en dappere strijd van het Nederlandse Detachement op vele pun ten van het front. „Uw plichtsbe trachting, geestkracht en heldhaftige acties zijn in overeenstemming met de hoogste militaire tradities van het Kon. Nederlandse leger en strekken de strijdkrachten der V.N. tot Srote eer' Zacht klonk het Wilhelmus toen de minister daarna de Koreaanse wim pel aan de Nederlandse vlag bevestig de en vier vertegenwoordigers van het bataljon decoreerde. In een persconferentie, gehouden na zijn terugkeer van een reis door Euro pa. heeft de president van het IOC, Avery Brundage. zijn bezorgdheid uit gesproken over de wijze waarop men in sommige Europese landen athlcten opleidt. „Wanneer men daar een veel belovend athleet op het spoor komt wordt hij ingelijfd bij de politiemacht of bij het leger", verklaarde Brundage, „en dan heeft hij niets anders te doen dan zich te trainen voor wedstrijden" In dit verband sprak hij ook van „stu diebeurzen op nationale schaal". Spe ciaal in de landen van Oost-Europa zag men volgens Brundage tegen geen kosten op, als het, sport betrof. Als voorbeeld van „Staats-amateurisme" haalde hij berichten aan over de Pool se ploeg die in Mei aan de Europese bokskampioenschappen heeft deelge nomen. De ploeg bereidde zich gedu- i ende vier maanden voor in een cen trum van de wintersport en ging later naar een badplaats om de training te voltooien. „Zelfs beroepsathleten zou den zich zo'n lange en doorwrochte training niet kunnen veroorloven", voegde hij hieraan toe. Hij verklaarde aan het slot van de conferentie nog dat naar zijn mening de Olympische Spelen van 1960 m Europa zouden worden ge houden. me de C. H. baron van der Feltz, die in Middelburg woont, maakte zich tot tolk van de verontrusten, toen hij nog eens aandrong op volledige vergoeding van de geleden schade. Hij had zoveel bezwaren tegen het ontwerp, dat het 7..i. diende te worden verworpen, al zou hij hierop niet aansturen. Zijn partijgenoot Dc Ruiter vroeg nog eens om een regeling voor de zgn. naschade. Is deze niet mogelijk, zo vroeg hij, geef dan de betrokkenen een afkoopsom .waaruit zij het herstel van de grond kunnen betalen. Tevoren had ook de socialistische heer Ten Ha gen opneming van de naschade in de wet bepleit. De heer Ritmeester 'VVDt vreesde een tekort aan bouwvakarbeiders in de getroffen gebieden en vond verder een toewijzing van 1500 woningen in drie jaar te laag. De heer Weiter 'KNP) meende, dat de overheid tot volledige vergoeding der schade gehouden is om dat zij zou hebben verzuimd, ons land voldoende te beschermen tegen het watergeweld. De minister stelde de beantwoording van de gemaakte opmerkingen uit tot de volgende vergadering. QP DE proefterremen ten Noordwesten van Woomers Australië) is heden ochtend vroeg met goed gevolg een atoomwapen tot ontploffing gebracht. Binnenkort zal een tweede grote ato- mische ontploffing volgen, aldus heeft Sir William Penney, de Britse geleer de die belast is met de leiding van de atoomproeven in Australië, aan het ministerie van Bevoorrading in Lon den geseind. Gisteren heeft zich in Rijsbergen bij Breda een ernstig ongeval voorge daan, waardoor één persoon werd ge dood en een ander ernstig ge wond. Een personenwagen, bestuurd door de heer Sadwiski uit Antwerpen, is door nog onbekende oorzaak tegen een boom gereden, waardoor de vrouw van de bestuurder op slag werd ge dood. De heer S. werd zwaar gewond. Gisternacht omstreeks 1 uur heeft een vrouw te Coevorden haar drie maanden oude dochtertje in een vlaag van waanzin gedood met een bijl. Daarna trachtte zij ook haar driejarig zoontje te doden, hetgeen juist op tijd door de gezinshulp werd voorkomen. Zwaar gewond werd het knaapje naar een ziekenhuis vervoerd. Reeds eerder was geconstateerd dat de vrouw, echt genote van de heer J. G. F. K., af en toe abnormaal was, dit als gevolg van haar verblijf in Japanse gevangen schap. De ruin „Chantry", die zijn eigenaar en trainer Staff Ingham 36 pond ge kost heeft en als 4-1 favoriet startte, heeft na een opwindende race de Cc- sarewitch gewonnen, een ren over 21/, mijl, tot grote vreugde van de talloos velen die op dit paard gewed hadden. Naar schatting zullen de bookmakers niet veel minder dan 100.000 pond sterling aan de fortuinlijke wedders moeten uitbetalen, een van de hoogste bedragen van de laatste vijftig jaar. ERNSTIGE BRAND BIJ ZIERIKZEE Bij de barakken' op de dijk tussen Zierikzee en Schelphoek is Dinsdag avond een smederij uitgebrand, waar in werklocomotieven en ander mate riaal werden gerepareerd. Ook een goederenloods werd door het vuur aan getast alsmede een woonwagen, waar in vier mensen sliepen. Deze konden zich nog bijtijds redden, doch zagen de wagen met al hun bezittingen in vlammen opgaan. De schade wordt op enkele tienduizenden guldens geschat. Brandweerlieden trachtten met schuimblussers het brandende wrak te blussen. Tele-foto gIR Winston Churchill is teruggekeerd op het politieke slagveld. Enige da gen geleden meldde hij zich, na een af wezigheid wegens ziekte van vier maan den, in het legerkamp der Conservatie ve Partij te Margate, waar honderden conferentiegangers zich rond het spreek gestoelte verdrongen om met eigen ogen te aanschouwen, dat de Britse premier volledig is hersteld, en actie ver cn sterker dan voorheen het roer van het Britse schip van staat weer in handen heeft genomen. In een rede voering heeft Churchill de vraag be antwoord, waarom hij besloten had aan het hoofd van de Britse regering te blijven. „Ik heb dit gedaan", aldus Churchill, „omdat ik voel mijn invloed te kunnen aanwenden voor het bou wen van een zekere en duurzame vrede, iets waarover ik mij boven alles bekom mer". Dit zei „the grand old man", die 30 November 79 jaar wordt, die reeds 45 jaar geleden voor de eerste maal tot het zware ministersambt van het Brit se wereldrijk werd geroepen, de man ook. die- na de dood van Roosevelt en Stalin de laatste overlevende is van de werkelijke Grote Drie. De wijze, waar op Churchill dit schone doel hoopt te benaderen, is bekend. Nog steeds is hij ervan overtuigd, dat een persoonlijk on derhoud tussen Eisenhower, Malenkov, de Franse premier van dat ogenblik en hemzelf, de wereld een belangrijke stap nader kan brengen tot dat, wat alle volkeren, ongeacht of zij leven binnen de invloedssfeer van de Sovjet-Unie of de Verenigde Staten zo vurig begeren: de vrede. Of Churchill in zijn opzet zal slagen is twijfelachtig, maar dat de Britse eerste minister bij zijn terugkeer te Mar gate de stellige verzekering heeft ge geven. dat hij waar en wanneer dan ook zijn - niet te onderschatten - invloed zal aanwenden om een duurzame vrede te bewerkstelligen, is een hoop vol geluid. Mocht Churchill er in sla gen, zonder in de fouten van zijn voorganger Sir Neville Chamberlain te vervallen, een nog schier onvoorstel baar vergelijk tussen Oost en West tot stand te brengen, dan zou de Nobelprijs voor literatuur, welke hem thans wacht, gevolgd kunnen worden door de prijs voor de Vrede. Dan zou Chur- chills geliefde V-teken een nog scho nere zin krijgen en zou een dankbare wereld hem niet Slechts de „architect der Victorie", doch daarneven de bouw meester der Vrede" noemen W. M. Generaal Gruenther, opperbevelheb ber voor Europa der Navo-strijdkrach- ten, is gistermiddag voor een twee daags bezoek in ons land aangekomen Op het vliegveld Gilze-Rijen werd hij ontvangen door luit.-generaal Hassel- man. De generaal inspecteerde het vliegveld en bracht een bezoek aan dc artillerie-opleidingsschool. Na een be spreking te Breda vertrok hij naar Den Haag. India wil proberen, via de Verenigde Naties een oplossing te zoeken voor het tot der 400.000 Indiërs in Zuid-Afrika. Dit plan heeft de steun der Arabische en Azia tische landen in de V. N. Verwachting van hedenavond: VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt maar op de mees te plaatsen droog weer. Aanvan kelijk alleen in het Noord-Westen, a«r inJ'.et gehele land matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Vrij koud. Vrijdag: Zon op 7.06, onder 17.45 Maan op 15.06. onder 23.56 LARIE V EN Advertenties 16 ei p m.m Kleine advertenties i,.Juttertjes'i lot 15 woor den t 1 elk woord meet 5 cent Abonnementen: pej kwartaal 6.05, pei maand t 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1