Zal inkoopbureau het Helderse zakenleven ontwrichten Opnieuw de „affaire Barger Bunker brokkelt langzaam af Tafeltennissers nemen bats op voor nieuwe competitie „Wie redelijke grens passeert vermoordt zijn bedrijf" Brandweermannen van B.B. Verdere aanleg moerriool Middenstander en voorzitter V.B.Z. geven persoonlijke, interessante zienswijze Openingsconcert Muziekkring met Marie Thérése Foumeau „Belang van onze leden tegengesteld aan dat der neringdoenden" Overdracht eerste etagewoningen Heropvoering van „De ruwe bolster" Nieuw lyceum kost f 1.750.000 99 Lagere prijzen tegen maximale winst xf :r Van de groene tafel Overwinningen voor Disnie 2 en IVA Waarschuwing hier op haar plaats Wederom onderhandse aanbesteding voorgesteld Mozart, Mendelssohn, Chopin en Debussy VRIJDAG Jfi OCTOBKK 1953 GAARNE GEEF IK GEVOLG aan Uw uitnodiging om te trachten mijn zienswijze, ten aanzien van de in Uw blad behandelde affaire Barger, in enigszins beknopte zin weer te geven. Uiteraard kan ik inij daarbij niet geheel losmaken van mijn functie als voorzitter van bet hoofdbestuur van de Militaire belangenvereniging van beroepsschepe lingen bij de Zeemacht (VBZ) aangezien juist bij dit bestuur, langs de daartoe geëigende kanalen, de wensen en verlangens betrekking hebbende op bun militaire en maatschappelijke positie van de leden binnenkomen. Gemakshalve zou ik de leden der ver eniging de consument willen noemen, aangezien de bovenaangehaalde affaire Barger in feite een aangelegenheid is tussen de verkoper en koper van een bepaald artikel, verder aangeduid als neringdoende en consument. Allereerst de persoon Barger. Het lijkt mij dienstig hier enkele woorden aan te wijden. Wij zouden hem een han dig zakenman kunnen noemen, die bij welslagen van zijn plan in Den Helder bewijst, dat er in het zakenleven soms op eenvoudige wiize geld valt te ver dienen. Overigens is zijn idee niet nieuw, het is slechts een copie van wat in andere (grotere) steden reeds lang bestaat en, bezien naar de .bestendiging hiervan, beide categorieën, neringdoen de en consument, voldoet. Voor het idéé van de heer Barger bestaat bij de VBZ zeer zeker belang stelling, omdat hierin een mogelijkheid wordt gezien, het belang van de leden te kunnen dienen. Wij stellen ons hier mede ogenschijnlijk op een enigszins eenzijdig standpunt omdat men zal op merken, dat het belang van onze leden lagere prijzen tegengesteld is aan het belang van de neringdoenden maximale winst, doch de compensa tie voor lagere winst moet gevonden worden in een grotere omzet. De gehele zaak is in opzet nogal erg eenvoudig en toch wordt door de VBZ de grootste voorzichtigheid betracht en wacht zij de verdere ontwikkeling af alvorens een advies aan de leden te ver strekken om zich al dan niet bij het inkoopbureau „Hollandia", zoals de naam van het instituut van de heer Barger luidt, aan te sluiten. Komt er bestuur? Van groot belang zijn namelijk o.m. de navolgende vragen. Welke en hoe veel zaken sluiten zich bij het inkoop bureau aan? Wordt, als de heer Barger in Den Helder slaagt, een bestuur sa mengesteld. waarin neringdoende en consument zijn vertegenwoordigd? Biedt het voor dit inkoopbureau te ontwerpen reglement voldoende waar borg aan alle betrokken partijen? Wel ke verenigingen kunnen tot het in koopbureau toetreden? Eerst wanneer op deze en andere vragen een afdoend en bevredigend ant woord is verkregen, zal tot een advies aan de leden worden overgegaan. Men kan het al dan niet eens zijn over de wenselijkheid van een dergelijk Inkoopbureau. Een feit is echter, dat onder een groot deel der consumenten de idee leeft, dat de prijzen van arti kelen op velerlei gebied in Den Helder hoger liggen dan elders in den lande. Vermoedelijk trekt men ook hier weer een vergelijking met de grotere steden, waar in bepaalde branches de keus veel en veel groter is en daardoor vanzelfsprekend een grotere vari .tie in de prijzen bestaat, waardoor men in de mening zou kunnen geraken, dat de prijzen aldaar lager liggen. Er wordt zelfs wel eens beweerd, dat hetzelf de artikel in andere plaatsen be langrijk lager geprijsd stond. Ik zal de laatste zijn om deze beweringen te ont kennen, maar bevestigen kan ik ze evenmin. Een sprekend voorbeeld is echter wel, dat er mensen zijn, die bij toewijzing van een woning alhier tot de ontdek king komen, dat zij met hun salaris veel minder kunnen doen dan in de plaats, waar zij vandaan komen, waar bij dient te worden opgemerkt, dat ook dit in hoofdzaak weer de grotere steden betrof. Nadelig verschil. In de normale huishoudelijke uitga ven, waarbij inbegrepen de vaste lasten als gas, electriciteit en huishuur, con stateren zij een nadelig verschil van i 30,— a f 40,— per maand, waarbij nog maar uitsluitend rekening is gehouden met het kopen van dezelfde hoeveelhe den vlees, aardappelen, groenten etc. als in de vorig! woonplaats het geval was Een ieder zal begrijpen dat deze groep mensen allerminst ingenomen is met de verplaatsing naar Den Helder en veel op de prijzen heeft aan te mer ken. Zij is na het verschijnen van de artikelen in de Helderse Courant dan ook zeer enthousiast voor het idee B Andere zaken, die tot de cosmopoliti- sche consument als de marineman spre ken ziin de mogelijkheden, die in het buitenland voor de militairen van zee- en landmacht bestaan. Stores en cantines, waarin de meest uiteenlopende soorten verbruiks- en uitrustingsartikelen worden verkocht te gen prijzen, welke lager liggen dan de normaal geldende winkelprijzen. Deze dingen spreken tot de consument men vraagt zich af waarom deze mo eheden in Nederland .niet aanwe zig zijn. Wel kent de Koninklijke mari ne de Marine Cantine dienst, bij afkor ting „Marcandi" genoemd, doch deze kan niet worden vergeleken met de be staande instellingen in het buitenland. Positieve gegevens hoe deze cantines e.a. gefinancierd worden en voor welke doeleinden de winst wordt besteed, zijn mij niet bekend, maar daar heeft de consument over het algemeen ook niet zoveel belangstelling voor, wanneer hij het gevoel heeft, dat hij voor de arti kelen een redelijke prijs betaalt. De bovenaangehaalde instellingen heb ben in het algemeen dit op de particu lier voor, dat er geen persoonlijke winst wordt gemaakt. Gezien in het licht van de bestaande verhoudingen zal het de neringdoende niet gelukken de consument te overtuigen, dat hij verkoopt tegen sterk concurrerende prijzen, een veel gebruikte slagzin, wel ke in de practijk echter niet tot uit drukking komt. De consument meent te weten, dat de neringdoenden geor ganiseerd zijn en dat zij hun organisa tie zullen gebruiken om de prijzen op peil te houden, of indien nodig, een eventuele buitenstaander in de kortst mogelijke tijd onschadelijk te maken. Ik geloof, dat het een verkeerd be grip is als de mening zou leven, dat de consument de neringdoende het bezit van een auto, jacht of uitbreiding van zijn zaal? niet zou gunnen, maar men loopt de kans, dat het zo zou worden nc advertentie „Inkoopbureau Hollandia vraagt administrateur te Den Helder", heeft dezer dagen andermaal onze aandacht gericht op de activiteit van de heer J. Barger uit Amsterdam, die, zoals men uitgebreid heeft kunnen le zen, bezig is in onze gemeente zijn inkoopbureau te vestigen. Zijn op zet is, uit elke branche één winke lier aan te trekken, zodat er een groep middenstanders ontstaat, „aangesloten" bij zijn organisatie. Voorts is het zijn bedoeling, voor zijn inkoopbureau leden aan te trekken jaarlijkse contributie van twee gulden), die dan bij be paalde zaken op vertoon van een diploma 10 korting ontvangen. Voor de klanten heeft de orga nisator zich in eerste instantie tot de VBZ gewend. Intussen namen wij reeds enkele ingezonden stukken op, doch het leek ons in teressant ook de stemmen te la ten horen van de middenstand (de heer J. C. Graaff, voorzitter van de winkeliers vereniging K.S.K.) en van de V.B.Z. (de heer W. Tae- kema, voorzitter van het hoofdbe stuur) als de consument het gevoel krijgt, dat al deze mogelijkheden uitsluitend wor den verkregen door de prijzen, die hij dient te betalen. Het noodzakelijk evenwicht tussen in komsten en uitgaven van de consument wordt dan (plaatselijk) verstoord en men juicht de mogelijkheden, welke een inkoopbureau meent te kunnen aanbie den van harte toe. Men ziet het belang van de eigen portemonnaie en bekommert zich zeker niet over de consequenties voor de middenstand, omdat het eigenbelang hier zo'n grote rol in speelt, hetgeen omge keerd eveneens het geval zal zijn. Groeiende stad. Overigens meen ik, dat het gevaar van volkomen ontwrichting niet zo groot is als aanvankelijk werd veron dersteld. Den Helder is een groeiende stad en met deze groei kunnen allerlei noviteiten gepaard gaan, welke helaas misschien niet alle ingezetenen, maar toch een deel der bevolking hetwelk geenszins uitsluitend marinepersoneel behoeft te omvatten ten goede kun nen komen, zonder nochtans (blijvende) schade te berokkenen aan het overige deel. Begrijpelijk is het, dat aanvankelijk beide partijen een eigen standpunt in nemen en verdedigen, maar het moet niet uitgesloten worden geacht, dat na derhand bij gezond overleg uit de af faire Barger nog veel goeds voor iedere consument in Den Helder kan voort vloeien. Mogelijk is het ook, dat de trek naar buiten" om inkopen te doen, welke thans onmiskenbaar bestaat, zich dan ten gunste van de neringdoenden in Den Helder gaat ontwikkelen, ten minste wanneer men zorgdraagt in alle opzichten bij te blijven, hetgeen onge twijfeld de groeiende stad onzer inwo ning ten goede zal komen. W. TACKEMA, voorzitter VBZ. •x *•-**,.••• m.b i Langzaam maar zeker neemt de omvang van de bunker aan de Kanaalweg (tegenover het politiebureaunu eindelijk af. Al geruime tijd is men bezig met de sloop van het grauwe gevaarte, maar het verzet zich nog steeds hardnekkig tegen de boren en de springstoffen, die uiteindelijk toch zullen zegevieren. Tegen Kerst mis hoopt men deze bunker geheel uit het stadsbeeld te hebben weggenomen. Dit weekeinde begint de competitie van de afdeling Noordhollands Noorderkwartier van de Nederlandse Tafeltennis Bond. Honderd teams van twee en twintig verenigingen zullen met elkaar weer de strijd aanbinden. Het programma omvat al interessante wedstrijden. Zo ontvangt IVA 1 (Den Helder) het pas gepromoveerde Merletten uit Bergen. Wij kunnen het team uit Bergen geen overwinning voor spellen, daar IVA tot de favorieten behoort. HET IS ALLESZINS verklaarbaar, dat het nieuwe idee om een afnemersvereniging te stichten, waarvan de leden hun waren 10% lager zouden kunnen kopen dan tot nu toe, met interesse is ontvangen. Tien procent goedkoper leven dan tot nu toe, is inderdaad een zeer aantrekkelijke toekomst. Het betekent hetzelfde als een belangrijke loonsverhoging. De vraag is echter of deze utopie inderdaad te ver werkelijken is. Het zal niet veel moeite kosten om te bewijzen, dat dit plan onuitvoerbaar is, zowel vanuit de positie van de winkelier als uit die van de klant gezien. i deze korting op te Jammer, maar ook dom genoeg, menen vele mensen nog altijd, dat een winkelier voor zijn artikelen maar vragen kan wat hij wil en dus helemaal zelf in staat is zijn inkomen naar believen op te voeren. Dit is pertinent niet waar. De prijzen zijn gebonden aan maximum en minimum grenzen. Wie deze grenzen ergens passeert, vermoordt zijn bedrijf. Naar boven toe stelt de concurrentie een grens. Altijd weer valt het mij op, dat niet ikzelf in de etalage van mijn collega naar de prijzen behoef te kij ken. Als ergens anders een artikel duurder of goedkoper staat dan bij mij, dan vertelt de klant mij dat wel. De concurrentie, zowel binnen als buiten onze stad, belet mij naar bo ven toe t« vragen wat ik wil. Maar er is ook naar beneden een grens, die ik niet ongestraft kan passeren. Als een winkelier een artikel inkoopt voor f 100 en verkoopt voor f 125, dan menen vele naiëve lieden dat hij f 25 heeft verdiend. Deze f 25 is de zogenaamde bruto winst. Maar hiervan zal hij in de eerste plaats zijn onkosten moeten betalen. Huur, licht en verwarming, sociale lasten, reclame, vernieuwing en onderhoud van zijn winkelinrich ting, verliezen door verkleuren of breken van artikelen, verliezen in de beide Va-jaarlijkse opruimingen, be lastingen enz. De practijk heeft uitge wezen, dat er van de f 25 zogenaamde winst maar een paar gulden over blijven, die uiteindelijk de werkelijke verdienste betekenen voor de winke lier. En menige ondernemer is na e ;n jaar werken, vaak tot de ontdekking gekomen, dat hoewel zijn omzet be vredigend was, het netto overschot te kl%in bleek te zijn, omdat allerlei kostenfactoren de winst hadden opge slorpt. Het is dus duidelijk, dat e-m winkelier een minimum prijs moet bedingen om kosten en levensonder houd te kunnen dekken. In de knel. Hiermede is tevens bewezen, dat het onmogelijk is voor een winkelier om voortdurend aan een groot deel van zijn afnemers een korting bij voorbeeld van 10 toe te staan, ..o- als het Inkoopbureau „Hollandia" voorstelt. Iedere winkelier, die hier op zou in gaan, raakt na verloop van niet al te lange tijd onherroepelijk in de knel, omdat hij de min.imum toe laatbare prijsgrens zal moeten over schrijden en dus van zijn bedrijfs kapitaal begint af te knabbelen, met alle gevolgen van dien. Zijn enige mo gelijkheid zal zijn, zijn prijzen 'te verhogen i vangen. Zodra hij dit doet vervalt daarmee het voordeel voor de klant die kor ting ontvangt, want het zal zeker niet de bedoeling zijn om de prijzen eerst te verhogen en dan korting te geven. Verder zal de winkelier, die leveran cier wordt aan de inkoopcombinatie al zijn „vrije" klanten op den duur kwijtraken. Als een vrije klant gelijk met een „korting klant" voor een toonbank staat, en dus in feite meer zal moeten betalen, zal dit een onprettige en on rechtvaardige indruk maken, en de vrije klant zal die winkel voortaan mijden. De winkelier houdt tenslotte alleen de korting klanten over. Dit heeft, zoals aangetoond, prijsverho ging noodzakelijk tengevolge. Deze hogere prijzen zullen terecljt ontevre denheid wekken bij de leden van de vereniging. Zij zullen bij het be stuur klachten gaan indienen. De betrokken winkelier wordt uitgeslo ten. (Contracten of bindingen worden De eindstrijd om het kampioenschap zal wel gaan tussen de Nieuwediepers en Disnie 2 uit Hoorn, dat Benjamin Dito uit Grootebroek op bezoek krijgt Geen kans op winst voor de bezoekers. Het Alkmaarse DSS bindt op eigen door het inkoopbureau niet aange gaan). De uitgesloten winkelier is tenslotte én zijn vrije klanten én de klanten van de inkoopvereniging kwijt en hiermede is dus zijn zaak op de fles geholpen. Een rekensom. Het is dus zeker op zijn plaats om ,een\ernstige waarschuwing te richten aan iedere winkelier, die er prijs op stelt, nog een tijdje te blijven be- staan. Het is geen kwestie van onwil, dat de winkelier niet kan ingaan op het voorgestelde korting-systeem. Het is een kwestie van een rekensom. Wie er aan begint, graaft zijn eigen graf. In het huidige concurrentiesysteem kan de winkelier aHe-.i bestaan als de klant vrij is om daar te kopen, waar prijzen, bediening en kwalitei ten hem aanstaan, en waar de winke lier vrij is om te bepalen waar het juiste midden ligt tussen minimum- en maximumprijsgrens. Tenslotte heeft het geheel ook nog een sociaal aspect. Er zit m.i. toch een grote onrechtvaardigheid in (aangenomen dus) het kortingssysteem zou kunnen bestaan), dat een tim merman in het particuliere bedrijf, voor wie de sociale zekerheid vaak toch al kleiner is, dan van een timmer man in overheidsdienst, nu ook nog hogere levenskosten zou hebber dan de ander. Dit lijkt mij sociaal niet verantwoord en zal ongetwijfeld grote gerechtvaardigde kritiek opwek ken. Als ergens het gezegde op zijn plaats is „bezint eer gij begint" dan is het zeker waar in deze kwestie, zowel voor de winkelier als voor de klant. De schade naar beide zijden zal aanmerkelijk groter blijken te zijn dan het aanvankelijk vermeende voordeel. J. C. GRAAFF, voorzitter Winkeliersvereniging K.S.K. pilllpis Regelmatig zijn de brandweerploegen van de „Bescherming Be volking in training. Op de binnenplaats van de brandweerkazerne trof onze fotograaf een groep van veertien man doende. Deze enthousiaste B-B.'ers waren onmiddellijk bereid om in uniform voor ons te poseren. terrein de strijd aan met de reserves van IVA. Een gelijk spel lijkt hier het resultaat te worden. In de tweede klasse start favoriet IVA 3 tegen HCSC 1. Een Helderse derby, die wel belangstelling zal trek ken. Tempo uit Blokker verwacht IVA 4, een sterk en jeugdig team. DSS 2 speelt thuis tegen IVA 5, dat de pun ten wel in de Kaasstad zal moeten laten. Voor de heren luidt het programma verder: derde klasse A: Merletten 2— DSS 3, LTTV—IVA 6, IVA 7—HCSC 2, HCSC 3—IVA 8; derde klasse B: St. VictorDisnie 5, Komeet—Dito 2, Treffers—DTO, Disnie 4—LTTV 2; vierde klasse A: LTTV 4—DSS 4, WGW 2—Schagen, BeFairIVA 9, Schagen 2 Merletten 3; vierde klasse B: Tref fers 3—Donato, Dito 3—Komeet 2, Ko meet 3—DTO 2; vierde klasse C: DSS 3—LTTV 3, ODI«-Be Quick- 2, Donato 2Treffers 2. Be QuickODI 2; vierde klasse D: ETVTempo 2, Vice Versa— Purmerend 3, Disnie 6WTTV; vierde klasse E: Purmerend 5—ETV 2, WTTV 2Purmerend 4, Purmerend 2Vice Versa 2. Bij de dames (derde klasse) neemt Treffers 1 het tegen DSS 1 op. De kans op een puntenverdeling is niet denkbeeldig. Dito ontvangt Disnie, dat de punten wel mee naar Hoorn zal nemen. Een gelijkopgaande strijd be looft DSS 2LTTV te worden. In de vierde klasse A worden gespeeld: St. Victor—Schagen, LTTV 2—HCSC en HCSC 2—IVA: in de vierde klasse B: TrefersODI, Treffers 2ODI 2, Dis nie 2Dito 2 en DonatoTreffers 3. lieg te moerriool Nieuw Den Heider-Fazan tenstraat is vorige maand openbaar aanbesteed, doch de inschrijvingen over schreden de raming dermate, dat zij voor de gemeente onaanvaardbaar wa ren. Intussen is overleg gepleegd met het aannemingsbedrijf „De Later" te Oegst- geest en deze aannemer was bereid het werk uit te voeren voor f 197.000. Oo'c in dit geval wordt de raming over schreden, maar vermoedelijk niet zo danig, dat het voor de aanleg van het moerriool verleende vrediet van f 369.000 moet worden verhoogd. De raad wordt in overweging gege ven, het gedeelte van Nieuw Den Hel der naar de Fazantenstraat ondershands op te dragen aan „De Later". Dc overdracht van de eerste étage woningen aan Den Helder zal op Vrij dag 23 October in de Willem Ba- rendsz-straat geschieden. De burge meester, mr G. D. Rehorst, zal de plechtigheid verrichten. Ter gelegenheid van deze heuglijke gebeurtenis wordt een viertal hui zen van de Willem Barendszstraat gemeubileerd en gestoffeerd, waar door men een indruk zal krijgen van de moderne woninginrichting. Een aardig en ongetwijfeld dankbaar ini tiatief. De inrichting zal geschieden door de firma's M. H. Klercq Zn en T. C. Govers uit de Koningstraat. Intussen is de vraag gerezen, of de overdracht op 23 October wel zal kunnen geschieden, daar de werk zaamheden enige stagnatie hebben ondervonden. Het is morgen hoog water om 0.45 en 14.00 uur, en laag water om 7.35 en 19.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 13,6 graden Celsius. De reeks van vier concerten, welke de Helderse Muziekkring in het seizoen 1953—1954 organiseert, wordt op Woensdagavond 21 October geopend met een recital door de vermaarde Franse pianiste Marie Thérese Foumeau. Deze nog jonge kunstenares die in vele landen een graag gezieqe gast op dc concertpo dia is, speelde gisteravond met het Residentie-orkest gnder leiding van Antal Dorati voor de radio. Zij dankt haar populariteit aan de betoverende, om niet te zeggen specifiek-Franse charme, die uitgaat van haar persoonlijkheid en haar spel. Voor het concert, dat Woensdagavond in Casino wordt gegeven en waarnaar alle muziekliefhebbers reeds met span ning uitzien, heeft Marie Thérese Four- neau een rijk-gevarieerd programma samengesteld, bestaande uit werken van Mozart, Mendelssohn. Chopin en Debussy. Ongetwijfeld zal zij ruim schoots gelegenheid vinden, om haar toehoorders te laten genieten van de vele facetten van haar briljante en te gelijk subtiele pianospel. Het bestüur van de Muziekkring deelde ons mede, dat de vier concerten uitsluitend kunnen worden bijgewoond door leden, die in het bezit zijn van door de Muziekkring verstrekte abon nementskaarten. Wel heeft het bestuur Het Noordhollands Kleintoneel, dat op Zaterdag 10 October zoveel succes oogstte met „De ruwe bolster", toen dit stuk voor de leden en donateurs van „Accordeonola" werd opgevoerd, komt andermaal ermee voor het voetlicht en wel op Zondagavond 25 October in Casino. Dit wordt een openbare voor stelling, die voor ieder (uiteraard te gen betaling van entrée) toeganke lijk is. gemeend, aan een behoefte te voldoen, door in dit seizoen een begin te maken met de verkoop van loss kaarten per persoon en per concert. Ook degenen, die geen gebruik kunnen maken van de gehele abonnementsreeks, worden hier door in staat gesteld, één of meer uit voeringen bij te wonen. De z.g. „reductie-kaarten" ,die op sommige scholen aan de leerlingen zijn uitgereikt, ter bijwoning tegen verlaag de prijs van lezingen of concerten, zijn voor de vier abonnementsconcerten niet geldig. Vermelden wij tenslotte nog, dat de plaatsbespreking voor het openings concert morgenmiddag van twee tot drie uur (telefonisch van drie tot vier uur) wordt gehouden. Eind 1952 besloot de gemeenteraad tot de bouw van een nieuw gemeente lijk lyceum, waarvoor werd aangewe zen een stuk terrein, omsloten door een gedeelte van de Timorlaan, de Borneo- laan en de Molukkenstraat. Dezer da gen heeft de ontwerper van het ge bouw, prof. Wieger Bruin, het gemeen tebestuur de kostenbegroting en een maquette doen toekomen. Uit de begroting is gebleken, dat de kosten moeten worden geraamd op 1.750.000, waarbij voor een woning voor de conciërge f 15.000, moet wor den uitgetrokken. Het college van B. en W. vraagt de raad thans, een crediet van 1.750.000 en 15.000 beschikbaar te stellen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2