Westelijken zullen Sovjet-Unie garanties aanbieden D Israëliërs verwoesten dorp aan Jordaanse grens Buitenlands bezoek aan ons land nog steeds stijgend Nationaal Congres van Vietnam eist onafhankelijkheid Bidault stelt compromis voor in geschil om Triest Hartekreetvan het platteland Locomotief reed op forensentrein in Oorspronkelijk plan verzacht Hoe laat arriveert de „Dr ir Damme"? Koninklijk Paar in Parijs aangekomen Onderhandelingen nog zonder succes Zaterdag 17 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1269 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ondanks bezwaren van Adenauer: Negen doden en veertig gewonden bij Lgon Goed herfstweer WEERBERICHT Twee en veertig doden en zestien gewonden Voor het verlamde Kind Aantal Duitsers op vooroorlogs peil Explosie op vliegdekschip eist 27 doden Engeland en EVG Nog vele bezwaren Uittreden uit huidige Franse Unie Gas ontsnapte: Zes meisjes naar het ziekenhuis Hoge straffen voor twee bromfietsberijdsters Dronken koopman gooide jongen door winkelruit Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H.M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 iAKlEVKN. Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties i„Juttertjes "t tot 15 woor den f 1.— elk woord meet 5 cent Abonnementen: pej kwartaal 6.05, per maand t 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 DE DRIE Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, die gister avond te Londen bijeen zijn gekomen otn de tekst van de nota aan Moskou vast te stellen, hebben reeds bij de aanvang hunner besprekin gen voor een verrassing gestaan. Het bleek namelijk, dat de Westduilse bondskanselier Adenauer bezwaren bad ingebracht tegen bet voor nemen, Sovjet-Rusland veiligheidsgaranties aan te bieden. Hij achtte zulk een waarborg op dit moment een tactische fout. Wel betuigde hij zijn instemming met een nieuwe uitnodiging aan Moskou voor het houden van een vier-mogendhedenbespreking. De drie ministers hebben zijn bezwaren niet aanvaard. Wel zijn de bewoordingen van de Wes telijke nota op dit punt enigermate gewijzigd, om aan zijn opmerkingen tegemoet te komen. Op het station van Serezin, in de omgeving van Lyon, is Vrijdagmorgen een losse locomotief met grote snelheid Ingereden op een stilstaande, eivolle passagierstreiir, waarmee arbeiders van de züdefabrieken in Lyon naar hun werk reisden. Negen personen verloren het leven en veertig werden gewond, van wie veertien ernstig. De locomotief, die door een onveilig signaal was gereden, kwam in volle vaart uit de mist opduiken en botste tegen de achterste wagon. Door de hevige schok werden de laatste drie rijtuigen in elkaar geschoven en uit de rails geworpen. Onmiddellijk werden reddingsploegen naar de plaats van het ongeluk ge. zonden, om de tussen de wrakstukken beknelde slachtoffers te bevrijden. Een baby werd volkomen ongedeerd aan getroffen in de armen van zijn omge komen moeder. Van de gewonden, die naar een ziekenhuis werden vervoerd, zijn er drie aldaar aan hun verwon dingen bezweken. De besprekingen tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie zijn in Londen begonnen. Een foto van de aankomst der ministers. Links Anthony Eden, die zijn Amerikaan se collega Foster Dulles de hand schudt. L MET AL heeft de aanbieding van de nota door deze gang van zaken, enige vertraging ondervonden. De tekst ervan was namelijk reeds aan 1 De weersverwachtingen twaren I de laatste dagen dikwijls ongun stiger dan het weer in werkelijk heid was. De oorzaak hiervan ligt in het snel in activiteit afnemen van over Frankrijk naar het Noorden bewegende depressies, die slechts in België regen van betekenis brachten. In ons land uïel deze week slechts 1 tot 3 mm, zodat October nog steeds een droge maand is. Dat het weer rustig en zacht is, hebben we grotendeels te danken aan een hogedrukgebied boven Scandina vië, dat ook tijdens het week einde het weer in ons land zal bepalen. De depressies op de Oceaan met de beruchte herststormen houden zich nog rustig. We kunnen dan ook niet anders dan van mooi herfstweer spreken. Vooral wan neer de zon wat meer kans krijgt door te breken. Verwachting tot hedenavond: WEINIG WIND Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en in de ochtend plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Weinig wind. Dezelf- de temperaturen als gisteren of iets lagere. Zondag; Zon op 7.08, onder 17.42 Maan op 15.28, onder 0.00 Maandag: Zon op 7.09, onder 17.40 Maan op 15.46, onder 1.21 PEN AANVAL van Jordaanse strij ders op het Israëlische dorp Je- linedjeh is Woensdagavond beant woord met een tegenaanval van een half Israëlisch bataljon op enige <or- daanse dorpen. Hierbij lieten twee en veertig Jordaanse dorpelingen het le ven, zestien werden gewond. In .'e- hocdjeh waren een vrouw en twee kinderen gedood. In Kibia, dat door de Israëliërs met automatische wape nen, handgranaten en springstoffen werd bestookt, werden een school en een en veertig huizen verwoest. De gemengde Israëlische-Jordaanse wapenstilstandscommissie heeft Israël Woensdagmiddag a.s. om 15 uur schematjjd wordt de KLM-Liftmaster „Dr ir M. H. Damme", winnaar van de Christchurch handicaprace, uit Nieuw- Zceland op Schiphol terug verwacht. Op welk tijdstip, dus tot in seconden precies, zullen de wielen van het toestel de landingsbaan raken? Dit is de opgave, die de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind in een prijsvraag aan het publiek voor legt. Men wordt uitgenodigd het ver onderstelde tijdstip der landing (dus b.v. 15 uur 39 min. en 30 seconden) op een briefkaart te vermelden, die naast de verschuldigde porto nog met f 0.25 tot ten hoogste f 1.— moet worden bij- gefrankeerd. De briefkaarten moeten uiterlijk 20 October door de posterijen zijn afgestempeld. Zij moeten gezon den worden aan het volgende adres: „Nederland vliegt voor het verlamde kind", Postbus 968, Amsterdam. Als het juiste tijdstip van landing wordt aangenomen de tijd vermeld in het logboek van gezagvoerd' Kooper. De eerste prijswinnaar zal een bank stel krijgen. De prijzen zuller ten over staan van een notaris op Donderdag 29 October a.s. worden toegekend. Reeds thans kan worden gezegd, al dus de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer, dat h"t buitenlands bezoek aan ons 'and zicli ook dit jaar weer in stijgende lijn heeft bewogen Tussen Januari en eind Juni noteerden Nederlandse hotels en pensions 710.036 .buitenlandse" over nachtingen tegen 606.810 in de over eenkomstige periode van vorig iaar E 'i stijging derhalve van 17 pet Kwantitatief was de toeneming vap het aantal Duitse logeergasten het grootst. In procenten was dit 39 pet. Daarna volgt dat der Amerikanen <28 net.) en der geallieerde militairen in West-Duitslrnd en elders <20 net.) Dr Duitsers komen nu weer in het vonr oorlogse "rote aantal. Men verwacht dat dit cijfer na het opheffen van het visum nog zeer zal stijgen. Voor de geallieerde militairen in West-Duils- land is Nederland het meest geliefde verlofcentrum. Op het Franse bezoek is de paspoortverplichting van nade lige invloed. Nog steeds nemen de vier grote sle den het leeuwenaandeel van het aan tal overnachtingen van buitenlandse bezoekers voor haar rekening nl 480.416 van de 710.036. Dit was 68 pet. Vorig jaar was dat cijfer nog 75 pet., dus is er we, van toenemende spreiding sprake. Naast de genoemde nationali- teiten werd ons land bezocht door grote aantallen Engelsen. Schotten, Belgen Luxemburgers. Zweden, Zwit- sers»en Denen. - Engeland heeft twintigduizend pond sterling schadevergoeding van communis tisch China geëist, omdat een Chinees norlogsfchfp in Septombei 'ij Hongkong een aanval op een Brits' marinebarkas heeft gedaan. schuldig verklaard aan een daad van aggressie. De Britse regering neemt het incident hoog op; zij acht het de ernstigste schending van het wapen stilstandsverdrag die tot dusverre is gemeld. De Britse ambassadeur te Tel Aviv moet de afschuw van zijn regering over deze blijkbaar van te voren beraamde overval uitspreien: en bestraffing van de schuldigen eisen. Ook in Washington heeft de overval ernstige ongerustheid gewekt. De drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken hebben gisteravond te Londen ook dit incident besproken. Frankrijk en Amerika onderschreven het Britse protest. Allen achtten de toestand zeer ernstig. Syrië heeft de Veiligheidsraad ver zocht, een debat te wijden aan het plan van Israël om de loop van de Jordaan in de grensstrook langs ge noemd land te verleggen. Israël heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van de gemengde bestandscommissie om het werk te staken. Koningin Juliana en Prins Berhard zijn gisteren per vliegtuig te Parijs aangekomen voor et kort verblijf op het buitengoed van de Franse pre sident Vincent Auriol. Hedenmiddag zal men zich uit Parijs naar Ram- bouillet begeven. De Prins zal met de president gaan jagen en de Koningin zal met mevrouw Auriol een histo risch kasteel bezoeken. Aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Leyte, dat momenteel in Boston in droogdok ligt, heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan, welke door brand werd gevolgd. «Ir zijn zeven en twintig man gedood en veertig gewond. de diplomatieke vertegenwoordigers der drie landen te Moskou toegezonden en moest nu worden gewijzigd. Opnieuw wordt Moskou in de nieuwe nota uitgenodigd tot een te Lugano te houden conferentie van de vier grote mogendheden. Ook andere kwesties staan op de agenda van de conferentie te Londen. Zo is er gisteravond nog gesproken over de spanning rondom Triest. Van daag zou er een beslissing vallen. De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Bidault, heeft een compromis oplossing voorgesteld. Volgens dit plan zouden de Westelijke mogendheden moeten bemiddelen tussen Italië en Zuid-Slavië. De standpunten van Enge land, Amerika en Frankrijk over deze kwestie zouden niet ver uiteenliggen, maar de moeilijkheid is, om Italië en Zuid-Slavië tot instemming te bren gen. De Westelijke ministers zullen in elk geval hun oorspronkelijke plannen aangaande Triest verzachten, om te voorkomen, dat Italiaanse en Zuidsla- viscbe troepen tegenover elkaar komen te staan. Turkije, dat Tito's voorstel, voor een vier-mogendhec'.cnconferentie steunt, zou reeds aan Frankrijk hebben mede gedeeld, dat het een Frans initiatief in deze van harte zou toejuichen. De onderhandelingen over een nauw samengaan van Engeland met de Eur opese Verdedigingsgemeenschap leve ren volgens de Franse socialistische leider Guy Mollet op verschillende punten moeilijkheden op. Weliswaar heeft de Britse regering ermee inge stemd ,dat een harer ministers alle vergaderingen van de ministerraad en van het commissariaat der EVG bij woont en dat Engeland volledig ver tegenwoordigd is in het Europese par lement, maar men heeft nog geen ac- coord kunnen bereiken over de vor ming van gemeenschappelijke voorra den en over de standaardisatie der be wapening. Wel zijn er besprekingen gaande over een gemeenschappelijk opperbevel. Verder is nog een grote moeilijkheid, dat de Britten hun verplichting jegens de EVG slechts voor twintig jaar wil len aangaan, d.w.z. voor de tijd dat het Atlantisch Pact van kracht is, inplaats van voor vijftig jaar, zoals is verlangd. J-JET NATIONALE CONGRES van Vietnam heeft gisteren een resolutie aanvaard, waarin algehele onafhanke lijkheid voor het land werd geëist. Aan vankelijk hield deze bovendien in, dat het land uit de Franse Unie zou treden; de bewoordingen van dit gedeelte zijn later in dier voege gewijzigd, dat zij thans de weigering uitspreken om aan de Unie in de huidige vorm deel te ne men. Het Congres heeft verder uitge sproken, dat alle verdragen, die door de regering van Vietnam worden gesloten, door de nog te kiezen Nationale Ver gadering moeten worden goedgekeurd. Het Congres heeft voorts een lijst van twintig personen opgesteld, waar uit het staatshoofd Bao Dai een dele gatie zal samenstellen, die de minister van Vietnam op de komende bespre kingen met Frankrijk zal bijstaan. Hoewel de Franse regering elk offi cieel commentaar op de beslissingen van het Congres heeft geweigerd, hebben regeringsfunctionarissen ver klaard, dat het Congres de regering van Vietnam geen enkele gedragslijn kan voorschrijven. Bao Dai en zijn minis ters hebben steeds doen weten, dat de onafhankelijkheid van het land geen invloed zou hebben op de Franse Unie. Onlangs voerden Franse troepen in Indo-China bij Hung Yen een grote zuiveringsactie uit. Talrijke ver dachte personen werden gearres teerd en verhoord. Het Franse offensief in het Zuiden van de delta van de Pode Rivier maakt sinds Donderdag goede vorderingen. De strijdkrachten rukken op in de rich ting van Than Hoa, waarbij zij door ruim honderd Dakota's uit de lucht worden bevoorraad. Bij Kaap Rond, op 40 km ten Zuiden van Than Hoa, heb ben de Fransen een tweede landings operatie uitgevoerd. Weg- en spoor wegverbindingen van de opstandelingen werden afgesneden. Wegens plotselinge klachten over hoofdpijn, maagpijn en neiging tot braken zijn Donderdag zes meisjes, werkzaam bij een textielfabriek te Amsterdam, door de GG en de 1D naar het Binnengasthuis vervot d. Men meende aanvankelijk te doen te hebben met de gevolgen van en slecht functionnerende petroleum kachel, doch de politie constateerde later, dat de kraan van een gascom foortje in een ruimte onder de plaats waar <'e meisjes werken open is blij ven staan, toen er tijdens reparaties aan c'e leiding geen gas bleek te ont snappen. Na heropening van de lei ding is volop gas ontsnapt, dat wel dra naar de bovenverdieping door drong. De meisje-- hebben zich na on derzoek en behandeling naar huis kunnen begeven. £)EZE week hield het Convent der Algemene Plattelandsorganisaties, in gesteld door de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond, het Kon. Ned. Landbouw- comité en de Plattelands Jongeren Ge meenschap in Utrecht een congres. Men sprak over de achterstand van het platteland ten opzichte van de stad. die hier en daar nog in zeer sterke male aanwezig is, over de ten plattelands aanwezige factoren, die eveneens een goede ontwikkeling in de weg staan en over de wegen, die dienen te worden ingeslagen om tot een algehele „verhef fing" van het platteland te geraken. Er werden voordrachten gehouden over de gezondheidszorg, de sociaal-hy giënische en sociaal-culturele opboyw. Tijdens voordrachten en discussies kwa men uiterst belangrijke zaken aan de orde. Gezondheidszorg steunt meer dan in de stad dikwijls op gemeenschaps zin en burenhulp, de arts mag dan ge lijk de wijkzuster meer in de gemeen schap staan (en dat ik op zichzelf zeer waardevol), doch dikwijls ontbreekt het hun aan de middelen, installatie! en doeltreffende inrichtingen om hut werk tot het hoogste niveau op te voe ren. Sterk werd daarom gepleit voor het inrichten van moderne wijkgebouwen (nu moet men het dikwijls met een af gedankt schoollokaal of nog minder doen) daar waar geen ziekenhuizen kunnen worden gesticht en een sterker doorgevoerde coördinatie. Voor vele facetten der gezondheidszorg is men af hankelijk van de instellingen in grote re provincieplaatsen. Men dient in deze, zover mogelijk, aan grotere decentrali satie te doen. Dit zal niet kunnen zon der meer financiële steun van de over heid. Riolering, badhuizen, zwembaden, waterleiding, electriciteit zijn zaken die met dit alles ook weer nauw verband houden en ook op dit terrein dient er ten plattelande nog veel, zeer veel ver beterd te worden. Het culturele leven op het platteland wordt ernstig bedreigd door het zoe ken van ontspanning en vermaak van de jongeren in nabije steden. De eigen verenigingen krijgen gebrek aan krach ten en daardoor ook aan financiën. Hier in kan verandering komen, door het stichten van (gemeenschappelijke) ver enigingsgebouwen en dorpshuizen cn het verdiepen van het organisatieleven. Hier en daar ziet men overigens al dat daaraan met succes wordt gewerkt. Wij denken aan de stichting van het fraaie gebouw „Cultura" in Andijk, het dorps huis in Heiloo en de plannen dienaan gaande in andere kleinere gemeenten. Waarmee wij het ook eens kunnen zijn, was het aandringen op een zodanige overheidssubsidie, dat deze een cultuur spreiding in de hand zal werken. Ons is bekend, dat men bv. in zekere krin gen van het beroepstoneel deze gedach te gaarne onderschrijft. Dit alles moet zijn gericht op het scheppen van be wust levende mensen in eigen dorp of streek. Financieel zal de plattelandsgemeen te hier achter moeten staan. Dit is nog bijna niet mogelijk. Men is steeds af hankelijk geweest van de rijksuit.kj- ringen aan de gemeenten, waarvan de hoogte werd bepaald door uitgaven in het verleden inplaats van door de be hoefte. Er is in deze gelukkig een ken tering te bespeuren. Doch ook hier zal rog veel moeten gebeuren, wil oen snelle en doeltreffende inhaling van <le achterstand en een verder bijhouden van het tempo der grote bevolkings centra enigszins verwezenlijkt worden. De opmerkingen van Utrecht dienen als een hartekreet van het platteland te worden beschouwd. Moge zij gé hoord en vérhoord worden! W. K. De Zutphense rechtbank heeft iit- spraak gedaan in twee strafzaken, waarin berijdsters van bromfietsen zich moeten verantwoorden omdat zij verkeersongelukken hadden ver oorzaakt. Mej. Z. uit Apeldoorn werd con form de eis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en de bijzon- dere voorwaarde, dat zij gedurende de proeftijd niet zelfstandig een brom- fiets mag berijden, en boverdien een boete van f 100 subs. 25 dagen hechte nis. Mej. B. uit Arnhem verd veroor deeld tot twee maanden voorwaarde- lijk met drie jaar proeftijd, met de- zelfde bijzonder voorwaarde en f 150 boete suhr. 50 dagen hechtenis. Donderdagavond werd de koopman ken in n ePJ borreltie had gedron- eennna lastig gevallen door «nhn 1 eren van de ambachts school. V. nam dit niet. greep één hem VnTT* ,n de h raag en mi Me nem door de ruit van een winkel Gezien het feit. dat de ruit een opper vlakte had van 4 20 bij 2.60 meter zienlifk ^a'Pne'e sc,hadp al aan-'

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1