Socialisten tegen motie Romme Tito is bereid tot nieuwe tijdelijke oplossing Duizenden waren getuige van grootse ontvangst Afgezette ministers van Brits Guyana op Schiphol Strafschop redde Albion De belastingmaatregelen voor bedrijfsleven onvoldoende Acht jaar Huishuren nog lang niet rendabel Dag Hammerskjoeld komt tussenbeide Clark Gable filmt te Monnikendam Dodelijk ongeval te Lutjewinkel Zestig seconden voor het einde! Donderdag 22 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarga"B No- 1273 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Financiële experts spreken in de Tweede Kamer WEERBERICHT De toekomst van Triëst Uitnodigingen zijn eindelijk verzonden De „Ir Damme" is weer thuis „Het volk staat achter ons Deel der bemanning geridderd Wie raadde de juiste tijd? Geen accoord te Caïro Directie: J, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgirooummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1. elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Van onze parlementaire redacteur j^lNDER DAN op de eerste dag van het grote debat in de Twee de Kamer over de Rijksbegroting voor 1954 is Woensdagmiddag aan dacht besteed aan de aanstaande loonsverhoging van 5 Maar toch wel zoveel, dat duidelijk ge- worden is, dat de twee grootste partijen in het Kabinet en in de Kamer, de P.v.d.A. en de K.V.P., dit keer niet tezamen en in ver eniging optrekken. De socialistische financiële des kundige, de heer Hofstra (l.et was Woensdag geheel de middag van de financiële experts) verklaarde zich nl. tegen de motie-Romme, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen om met handhaving van een bepaalde loonvloer tot een bedrijfstakgewijze vrijere loon vorming over te gaan. De aan trekkelijke kant aan deze motie vond de heer Hofstra de gevraag de redelijke vrijheid voor de loon vorming in het kader van het al gemeen belang. Maar hij achtte haar niet voor verwezenlijking vatbaar. Want wat moet er ge beuren, zo vroeg hij, als de werk gevers en de werknemers het on eens zijn? Zal dan toch de rege ring weer als beslissende instantie moeten optreden? In de metaal- Verwachting tot hedenavond: RUSTIG WEER Aanvankelijk plasftselijk mist. Overigens nevelig en droog weer en in de loop van de dag van het Oosten uit afnemende bewolking. Overwegend zwakke Oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Vrijdag: Zon op 7.18, onder 17.30 Maan op 17.24, onder 8.50 en bouwnijverheid zullen de lonen omhoog schieten, ten nadele van hen, wier lonen niet kunnen stij gen. En tenslotte worden de tegen stellingen tussen de stad en het platteland vergroot. £)E HEER Romme kan dus geen steun van de P. v. d. A. verwachten. De V.V.D. echter heeft hij mee, want mr Van Leeuwen van deze partij moti veerde zijn instemming door als zijn wens te uiten, dat de lonen zich gelei delijk zullen ontwikkelen. Nauw met de loonsverhoging hangen samen de huurverhoging en de voor gestelde belasting-verlaging. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de financiële spe cialisten zich hierover niet onbetuigd hebben gelaten. De heren C. v. d. Heu vel (A.R.) en Van der Wetering (C H.) betreurden, dat men op het ogenblik nog niet verder met de huurverhoging kan gaan. Nodig zou dat wel zijn, aan gezien nog lang geen rendabel huur niveau is bereikt. De belastingmaatregelen, die ten doel hebben het bedrijfsleven te stimuleren, o.a. door nieuwe investeringen moge lijk te maken, ondervonden nog al wat critiek, al kozen de heren Hofstra (P.v.d..A.), C. v. d. Heuvel (A.R.) en Van Leeuwen (V.V.D.) daarbij niet dezelfde uitgangspunten. (Zie verder elders in dit blad) Met het oog op de ernstige menings verschillen tussen de leden der neu trale terugzendingscommissie in Korea is de secretaris-generaal der Verenigde Naties. Dag Hammarskjoeld, persoonlijk tussenbeide gekomen om te trachten de geschillen uit de weg te ruimen. Hij voerde besprekingen met Krisjna Me- non (India), Wysjinsky (Sovjet-Unie), Osten Unden (Zweeds minister van Buitenlandse Zaken), Sir Gladwyn Jebb (Engeland) en James Wadsworth (V.S.) Volgens te New York ontvangen be richten zou de commissie op het punt staan uiteen te vallen. Dit zou tot ge volg hebben, dat het lot van de krijgs gevangenen, die tot dusverre geweigerd hebben naar huis te gaan, en die thans onder de hoede der commissie staan, geheel onzeker zou worden. In de com missie hebben vertegenwoordigers van India, Zweden. Zwitserland, Polen en Tsjecho-Slowakije zitting. DE AMBASSADEUR van Zuid-Slavië te Washington, Popovic, heeft gisteren verklaard, dat de Westerse Grote Drie na de besprekingen te Londen uitnodigingen aan Italië en Zuid-Slavië hebben doen toe komen voor het aanwijzen van vertegenwoordigers voor een vijfmogend- hedenbespreking over het vraagstuk-Triëst Italië, zo zei hij, heeft nog niet geantwoord. Hij zei er op Ie vertrouwen, dat "de ëÖnferëntie' zal worden gehouden en dan voordat het Brits-Amerikaanse besluit om zóne-A aan Italië over te dragen wordt uitgevoerd, daar de conferentie anders „zinloos" zoq zijn. Overigens zal op die conferentie een voor allen aanvaardbare oplossing moeten worden gevonden. Ieder opont houd dienaangaande is niet slechts schadelijk, maar zelfs buitengewoon gevaarlijk, aldus Popovic. De beste oplossing is het internationaliseren van de stad Triëst en de rest van het vrije gebied toewijzen aan Zuid- Slavië. Nu de toestand zo is, dat Italië daar niet mee instemt, is Zuid- Slavië bereid een tijdelijke oplossing te aanvaarden, waarbij de stad Triëst tot een afzonderlijk en autonoom gebied wordt gemaakt onder souvereiniteit van Italië, terwijl de rest van het gebied als een afzonder lijk en autonoom gebied onder de souvereiniteit van Zuid-Slavië zou komen. ]^A de triomphale overwinning in de Christchurchrace is de K.L.M. Lift- master „Dr ir M. H. Dammer" gisteren even vóór drie uur op Schiphol teruggekeerd. Duizenden belangstellenden zagen de veelbesproken zilveren vogel in de loodgrijze hemel boven het vliegveld verschijnen en even later door de mistbanken heen een perfecte landing maken. Een donderend gejuich steeg op uit de enthousiaste toeschouwers, toen de cabinedeur openzwaaide en gezagvoerder Kooper en de rest van de bemanning te voorschijn kwamen. Terwijl filmcamera's snorden en fotografen hun werk deden was de grote „baas" de eerste, die zijn mensen de hand kwam schudden. Op de hem eigen wijze had hij voor elk een persoonlijk woord. „Goedenmiddag, wel thuis. Jullie zullen wel blü zijn, dat je er bent". Even later voegde ook minister Al- gera zich bij dr Plesman om de bemanning een welkom toe te roepen. Daarna weerklonk het Wilhelmus gespeeld door de harmonie van de K.L.M. over het vliegveld en stelden Kooper en de zijnen, stram in houding, zich op voor hun trouwe machine. Even voor drie uur landde Woens dagmiddag de K.L.M. Liftmaster „Dr Ir. Damme" op Schiphol. Staande voor het toestel werd de bemanning gehuldigd. ff HEEFT uw Progressieve Partij con necties met communistische partijen in het buitenland? Geen enkele. Bent n zelf communist of staat u er sympa thiek tegenover? Ik sta sympathiek tegenover iedereen, die sympathiek tegen mij optreedt. Dit vraag en ant- woordenspel speelde zich gisteren af °P het vliegveld Schiphol tussen een aantal journalisten en de afgezette minister van Onderwijs Dr Chaddi Jagan, bij zijn aankomst op Schiphol. van Brits Guyana, de 35-jarige dr Ja gan en de 30-jarige heer Burnham. Zij waren met een KLM-vliegtuig aan gekomen en reisden korte tijd later door naar Londen, waar zij werden opgewacht door een vertegenwoordiger van de Labourpartij met een uitnodi ging voor een onderhoud met de Brit se socialistenleider Attlee. VLOT en snel reagerend stonden de beide ex-ministers de journalisten op Schiphol te woord. Dat de Britse re gering haar maatregelen in Guyana o.a. motiveert met het feit, dat de partij van dr Jagan de rassenhaat aan wakkert, werd door beide ex-minis ters fel becritiseerd. De verdeeldheid tussen onze diverse bevolkingsgroepen wordt juist door de Britten in leven gehouden. Wij komen op tegen het ons aangedane onrecht. Wij zijn op democratische wijze gekozen. Het volk van Brits Guyana staat achter ons. Op volkomen ondemocratische wijze heeft de Britse regering ons afgezet. Als uw missie in Londen niet slaagt, wal gaat u dan doen? Dat is thans moei lijk te zeggen. Wij zullen voor onze rechten blijven vechten. Eventueel ook met geweld? Een glimlach trok over het gezicht van dr Jagan. Wij zijn een kleine kolonie en omringd door de macht van het Britse rijk. Hoe kunnen wij geweld gebruiken? Zij ko men met geweren en kanonnen en men beschuldigd er ons van oorlog 'e willen. Wij geloven niet aan terrorisme als dat van de Mau-Mau, maar staan wel achter hun streven. Weer werd hem gevraagd over het communisme. Of hij wel eens achter het ijzeren gordijn was geweest. Ja, in 1951 woonde ik het jeugdfestival in Oost-Berlijn bij. Is uw streven er op gericht uw land los te maken van het Britse rijk? Niet speciaal. Wij wil len een onderdeel blijven van het Brit se Gemenebest, maar als een volko men gelijkgerechtigd land. Sprekend over de stakingen zei Jagan, dat deze worden georganiseerd door de vakbon den. Volledigheidshalve voegde de heer Burnham er echter aan toe, dat twee der afgezette ministers ook vakbond leiders zijn.... Na de lunch te hebben gebruikt zet ten beide heren hun reis naar Enge land voort. Er waren op Schiphol geen bijzondere maatregelen getroffen. WESTERSE militaire waarnemers in Belgrado, die gaarne zouden wil len weten of maarschalk Tito ernstige voorbereidingen treft om de zone A van Triëst binnen te trekken indien Italiaanse militairen dit doen, staan verbijsterd over de zwijgzaamheid en geheimhouding inzake de voorberei dingen van de Zuidslavische troepen in het gebied van Triëst. Hoewel Zuidslavische regeringsfunc tionarissen hebben bevestigd, dat in Kroatië en Slovenië een aantal reser visten is opgeroepen, weigeren zij te zeggen hoe groot dit aantal is. Weste lijke militaire waarnemers zijn van mening, dat hun aantal ver beneden de 100.000 ligt. Het is bekend, dat in het Noord- Westelijke gebied van Zuidslavië een grote voorraad wapenen en uitrusting aanwezig is. Men meent te weten, dat het militaire opperbevel van Zagreb, waaronder ook het gebied van Triëst valt, ongeveer 10 divisies ter beschik king heeft, voorzien van Amerikaanse uitrusting, zoals tanks, zware artille rie en vliegtuigen. Het grootste deel van het leger be vindt zich echter nog steeds aan de grens bij het „ijzeren gordijn" en het zou moeilijk zijn verplaatsing van deze troepen geheim te houden. VOOR KENYA GEEN MILITAIRE OPLOSSING De Britse opperbevelhebber in Ke- nya, generaal Sir George Erskine, heeft Woensdag verklaard, dat de on rust in Kenya van zuiver politieke aard is, die niet met behulp van mili tairen kan worden opgelost. JvJA de begroeting door de familieleden was de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr J. Algera de eerste, die het woofd riant! Hij deelde mede, dat Ko ningin Juliana gezagvoerder H. A. A. Kooper, eerste officier J. F. Griffith, de eerste radiotelegrafist J. M. C. Kiepe en de boordwerktuigkundige H. van der Ham, benoemd heeft tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. „Het Nederlandse volk is trots op zijn luchtvaarders, gelijk wij zovele eeuwen lang trots zijn geweest op onze zee vaarders en dat nog zijn. Wij hebben een bezonnen zin voor avontuur met In de afgelopen nacht vonden te Monnikendam opnamen plaats voor de Metró-film „The Brave and the True" met Clark Gable en Lana Turner. Elders in dit blad plaatsen wij van deze nachtelijke filmopnamen, die in grootse stijl werden uitgevoerd, ccn eigen re portage. Eergisteren vond te Lutjewinkel een ongeval plaats met dodelijke afloop. De aannemer D. Boekei uit Waarland, die werkzaamheden uitvoerde aan de Coöp. Zuivelfabriek West-Friesland, is daarbij van een ladder gevallen Zijn verwondingen waren van dusdanig ernstige aard dat overbrenging naar het Sint Elizabeth-ziekenhuis te Alk maar noodzakelijk werd geacht. Kort na aankomst aldaar is hij aan de ge volgen van het ongeval bezweken. Walther Reuther, voorzitter van de CIO, een der twee grote vakverenigings federaties in de V.S. heeft gisteren ern stige critiek uitgeoefend op de belas- tingpolitiek der Amerikaanse regering. De rijken worden bevoordeeld ten koste van de armen. y\LS het Engelse nationale voetbalelftal ooit dicht by de eerste nederlaag op Engelse bodem is geweest, dan was dit gisteren het geval in het uitver kochte Wembley-Stadion, waar 100.000 toeschouwers intens genoten hebben van de „wedstrijd van de eeuw" tussen Engeland en het FIFA-elftal. Zestig seconden vóór het eindsignaal had het continentale team een 4-3 voorsprong. Op dat moment werd Mortensen in het strafschopgebied door Tsjaikovsky aangevallen. Mortensen viel, het fluitje van scheidsrechter Griffiths snerpte en de vinger van de schoolmeester uit Wales wees naar de witte stip. Met yzige kalmte voltrok Ramsey het vonnis en was Engeland in de laatste mi nuut voor de eerste nederlaag op vaderlandse grond behoed. Deze strafschop, over de toekenning waarvan de meningen verdeeld zyn, was de sensationele slotapotheose van een grootse voetbalmatch. (Voor een uitvoerig verslag zie men elders in dit blad). daarnaast een degelijk verantwoorde lijkheidsbesef. Die eigenschappen wa ren aanwezig op deze tocht, die gewon nen is dank zij een samenspel van de K.L.M. in haar geheel en de beman ning in het bijzonder. De Nederlandse regering wenst de K.L.M. geluk met het verkregen resultaat", aldus minister Algera. QAARNA werden de onderscheidingen uitgereikt. Nadat namens de burge meester van Amsterdam, wethouder mr J. van 't Huil een vergelijking had getrokken met de tocht van de Uiver in 1934, betrad onder luid applaus de president-directeur van de K.L.M., dr A. Plesman, het spreekgestoelte. „Langs de oude AmsterdamBatavia-route zijn vele malen prestaties geleverd, die on ze harten sneller hebben doen klop pen", aldus dr. Plesman. „De vlucht naar Christchurch stelt hetgeen er op deze route is geschied niet in de scha duw, maar heeft toch zijn eigen me rites". Tenslotte wenste hij met nadruk vast te stellen, dat de K.L.M. geen club van racers is. JvJAMENS de directie bood hij de he ren een asbak met het model van de Liftmaster en de dames een poeder doos als herinnering aan. Voordat ge zagvoerder Kooper Hare Majesteit had bedankt voor de verleende onderschei dingen en de bemanning voor de be wezen diensten, verklaarde de man, wiens naam het vliegtuig draagt, dr ir M. H. Damme: „Gij hebt mijn naam, op eervolle wijze over een deel der we reld gevlogen". Hij hoopte, dat het de bemanningsleden gegeven zou mogen zijn het ideaal om in het luchtvaart- verkeer vooraan te blijven staan, te verwezenlijken. Aan het slot van deze middag overhandigde gezagvoerder Kooper aan dr Plesman de grote prijs van de handicap-race. £OALS bekend heeft de Neder landse Stichting voor het ge brekkige kind „Mytylstichting" aan het juiste landingstijdstip van de Liftmaster een prijsvraag ver bonden. Als juiste moment zou de notitie gelden, die gezagvoerder Kooper in het logboek zou note ren. Dit tijdstip is geweest: 14 uur 57 minuten en 11 seconden. Vandaag zullen de prijswinnaars bekend worden gemaakt. Een van de oorkonden, die de Stichting als herinnering aan de race verkocht heeft, heeft de reis naar Nieuw- Zeeland heen en terug gemaakt. Gezagvoerder Kooper overhandig de dit exemplaar na de officiële ontvangst aan de heer P. Mensing. De oorkonde was getekend door de premier van Nieuw-Zeeland, Sydney Holland, die er boven dien nog de woorden or> had ge schreven: „Mijn hartelijkste feli citaties voor de schitterende pres tatie". Op Schiphol was het giste ren dr Plesman, die de tweede handtekening op de oorkonde plaatste. Het is niet mogelijk gebleken op de Woensdag gehouden bijeenkomst van Britse en Egyptische onderhandelaars te Cairo tot overeenstemming over de basis aan het Suezkanaal te komen, al dus heeft de Britse ambassade te Cairo Woensdag medegedeeld. Er zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden als beide partijen de toestand hebben bestudeerd. VAN de 900 millioen kinderen bene den de 15 jaar op onze wereld leven er 500 milioen in gebrek. Er zijn gebie den, waar van elke zes kinderen er één het eind van het eerste levensjaar niet haalt. In vele landen komt de gemiddelde leeftijd der bewoners niet boven de 27 jaar. In talrijke minder ontwikkelde gebieden wordt de vaart naar wat meer welvaart sterk belem merd door wijd verbreide, ellendige ziekten als malaria, diphterie, fram- boezia en tbc. Misschien hoorde ge wel eens van het Kindernoodfonds der Verenigde Naties? Hoewel de fi nanciële middelen bij lange na niet toereikend zijn (ons land verhoogde zijn bijdrage onlangs tot f 150.000 per jaar) wordt de strijd tegen de nog alom op de wereld heersende ellende met grote toewijding en succes door dit Kindernoodfonds (UNICEF) ge voerd. Binnenkort zal het 100 millioen- ste kind worden onderzocht. Millioe- nen mensen ontvingen al bijstand bij hun worsteling op de weg naar ge zondheid en levensvreugde. Vastgebrand in mijn herinnering is de nacht toen urenlang bommen uit het donker op onze stad neergierden. In een open schuilloopgraaf drukten we ons in de modder. De stad veran derde in een loeiende vlammenzee, dikke rookwolken verduisterden de volle maan. Toen de morgen kwam zijn we gevlucht. Stromen mensen ver lieten in paniek de stad. Te voet, op de fiets, ouden van dagen op handwa gens geladen. Gepakt met dekens, wat kleding en soms de onmogelijkste zaken. Waar anderen vielen, hadden wij het naakte leven gered. We waren dankbaar ons ter ruste te kunnen leg gen op de betonnen vloer van een kip penhok, ergens buiten. Op dat mo ment leek ons leven volkomen afge sneden van het verleden, doch er opende zich gelukkig weer een per spectief. Men moet dat hebben meegemaakt om zich het leed te kunnen indenken van de millioenen vluchtelingen, die de wereld van heden nog telt. WU hebben ze ontmoet. Mensen nog met de panische angst voor het verschrik kelijke in ogen en gebaar. Angst, die zich heeft meester gemaakt van geest en lichaam. Terwijl gy geamuseerd kijkt naar een Don Camillo-film of a bezorgd maakt over een vlek in uw japon, staat daar voor anderen op vele plaatsen in deze wereld alleen het leed. De Vluchteling. De mens, mil- lioenenvoudig, met een waartoe en waarheen, dat onbeantwoord blijft. De Vluchtelingenzorg van de Verenig de Naties o.l.v. onze landgenoot Van Heuven Goedhart trekt zich hun lot aan. Vele tienduizenden is voedsel, onderdak en dikwijls een nieuw vader land bezorgd. Toch is de vrije wereld voor deze mensen minder gastvry i'an wij mochten verwachten. Meer steun en belangstelling mag dit werk der VN niet worden onthouden. Zaterdag is het acht jaar geleden, dat het Handvest der Verenigde Na ties van kracht werd, een Handvest, waarin een uit het leed van de oorlog opgeweld groots idealisme werd vast gelegd. Acht jaar werken de VN, al werken die naties helaas niet altijd werkelijk samen. De debatten in de Algemene Vergadering en de Veilig heidsraad zijn er voorbeelden van, al is het zeer waardevol, dat er in deze zo verdeelde wereld een beroeps- en gesprekpodium bestaat. Ook al heeft ons land niet altijd reden gehad om de Verenigde Naties dankbaar te zyn.. Maar met het Kindernoodfonds, 'de Vluchtelingenzorg, de Wereldgezond heidsorganisatie, de samenwerking op landbouwgebied en de technische hulp aan minder ontwikkelde landen doen de VN een groot stuk werk op het gebied der wereldopbouw. Alleen daar voor al mogen we de VN dankbaar zijn, alleen daarom al moeten wij ons in alle opzichten achter dit werk scharen. yy. K.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1