Eurydice, vaarwel EFFICIËNT WINKELEN Gevarieerde maaltijden SASKIA Vlotte korte jasjes van Schiaparelli en Balmain Huishoudmachines en practisch keukengerei zijn op den duur heus niet duur 'i Zit vast vaster met VELPAFIN vm CETA BEVER DOOR Ga eens een dag Werk van vrouw kan veel vlugger en prettiger gedaan worden Zonder budget te zwaar te belasten Balenciaga brengt rechte lange mantel meteen dubbele rij knopen RECEPTENHOEKJE Een middeltje tegen griep en verkoudheid Snelle verlichting van spit en Jicht ZATERDAG 24 OCTOBER 1958 ALS HET u gegaan is als mij, was het doodsbericht van de grote 8lt-zangeres Kathleen Ferrier een volkomen en pijnlijke verrassing. Een van die tijdingen waarbij men opschrikt en als eerste reactie denkt: Maar dat kan toch niet. Zij was nog Zo jong en zy had nog zoveel te geven. Die dubbele overweging stemt bit ter. Jong inderdaad, pas de veertig voorbij. Is dat een leeftijd om, af gestreden van kwellende pijn, het hoofd neer te leggen op het onver schillig kussen van een ziekenhuis bed, en de stralende ogen voorgoed te sluiten? Welke wrede gril van de dood berooft ons, juist in deze arme, geestloze tijd van de weinige nobele, uitzonderlijke geesten? Na Henriette Bosmans, na Ginette Neveu nu ook, nu reeds, Kathleen Ferrier. Niet langer dan tien jaar is zy ons gegund geweest het had dén er twintig of dertig kunnen zijn Het heeft geen zin zulke vragen te stellen. Het gaat er bijna op Hjken dat het klimaat van deze huidige wereld voor naturen als de hare niet te verdragen is. En zo sprookjesachtig, op het on waarschijnlijke af, is deze pijlsnelle carrière begonnen. Wie haar tot intrigue van een roman had geko zen was door de lezer met een glim lachend schouderophalen bejegend. Zulke sprookjes zijn immers allang uit de tijd. Toch niet. Het vriendelijke, leven dige dochtertje van een bovenmees. ter op het Engelse platteland kreeg na de schooljaren weinig mee om haar een gemakkelijk en succesvol leven te verzekeren. Weinig althans voor hen die een grote muzikaliteit, gepaard aan een warme, spontane Eersoonlijkheid maar een povere agage vinden op reis naar het ge slaagde bestaan. ZIJ ZAT op het postkantoor van Blackburn en adresseerde tele gram-enveloppen maar op heel haar vrije tya legde de piano beslag. En hoe: zij moet in die schaarse uren met uitzonderlijke vli.it en toe wijding gestudeerd hebben, als zy met vijf en twintig jaar al het diploma van het Londense Royal College of Music in de zak had. Dat verandert hoogstens iets aan haar persoonlijk leven, al schaadt het haar aangeboren bescheidenheid weinig. Zij blijft haar dagen rustig doorbrengen op het postkantoor, en er moet een weddenschap aan te pas komen eer zij zich laat inschrij ven voor het Muziekfestival van Carlisle. Zij zal het wagen met twee onderdelen. Natuurlijk piano, en dank zij de weddenschap, ook zang. Hét is een stout stukje, dat laat ste: zij heeft immers nooit zangles gehad. En zij is niet gesneden uit et vrijpostig hout van de onver vaarde debutanten die niemand de mening afstrijdt dat volume en bra- vour ruimschoots voldoende zijn.... En dan is daar, zoals het juist in de onwaarschijnlijke roman zou passen, de grote dirigent die haar hoort zingen en er verrukt van is. Die stem moet een zorgvuldige scholing hebben, deze edelsteen dient volmaakt geslepen. Zij moet naar Londen gaan, het aardige bescheiden meisje van het postkantoor. Zij moet zanglessen gaan nemen, de beste die er voor geld te krijgen zijn. Zy heeft alvast de aanbeveling van een klinkende naam in de muziekwereld. ZIJ IS acht en twintig, als zij met die lessen begint, en twee jaar lang studeert zy met volledige, on verdroten overgave. Zelfs in sprook jes als dit krijgt men de gouden appel van het succes niet zo maar in de schoot geworpen. Men moet er hard en lang en onafgebroken voor werken; studeren, iedere dag opnieuw, met een zelfdiscipline waarvan de buitenstaander geen be grip heeft. Al wat oppervlakkig en kortzich tig is vergaapt zich aan het goed kope meteoorsucces van een of ander meiske dat gisteren nog met elf anderen het doorsnee-dozijn vol maakte en vandaag zelfverzekerd achter de microfoon staat. Alsof stra lende zuiverheid, diepte van toon. verfijning van expressie overnacht te geef zijn. Als zij eindelijk Londen bereikt heeft, de meesterhand haar prach tige stem heeft gevormd en ver edeld, begint haar luisterrijke loop baan zoals het betaamde, naar geest en plaats in het hart van Enge land: zij zingt de altpartij van Han dels Messiah in Westminister Abbey. Maar de sonore, fluwelen stem die de gewelven van de kathedraal wist te bezingen, was niet te groot voor het volk dat de moeilijke oor logsjaren doorzwoegde en snakte naar elk moment van gelukkige ver ademing. Zij zong voor hen: fabrieksarbei ders, soldaten, mijnwerkers, overal waar men haar riép, tot in de ver ste dorpen en de afgelegenste pro vinciestadjes. Haar warm, onbaat zuchtig wezen doorstraalde de klank van die ongemeen fraaie stem met fdn gloed van oprechte menselijk heid. Na de oorlog kwam het pijlsnel stijgen tot de Hoogste top van inter nationale roem: in The rape of Lucretia, Orfeo, de Matthaus-Pas- sion. Das Lied von der Erde, Bijval, bewondering, het goud van een ere medaille. nauwelijks tien jaar lang. Toen dwong de wrede pijnlijke kwaal die zij met grote zelfbcheer- smE zo lang mogelijk verborgen hield, haar tot zwijgen een reeks voorstellingen van „Orfeo" kon zij hiet meer tot het einde toe zingen. De ziekte was ongeneeslijk, maar het einde kwam toch nog onver wacht. Ook van deze uitzonderlijk begaafde artiste, en uitzonderlijk be minnelijke vrouw rest ons niets meer dan de tastbare herinnering van een s^ie gramofoonplaten. En de troost bat een aria van haar klinkend in een stille huiskamer aancehoord met ontroerde bewondering, oneindig meer waarde heeft dan het zinloos lljtaS VSn m^i°enen tophits tege- ^yiNKELEN is voor de vrouw heel anders dan voor de man. Géén man zal ooit kunnen be grijpen, dat we de stad ingaan met enigszins vage plannen omtrent eventuele aankopen. Zij begin nen direct heel zakelijk van: Wat moet je precies hebben en: Waar moet je zijn. Juist dat vage, niet precies wetende maakt voor de vrouw het winkelen tot een spannend avontuur. Toch moet ze ondanks dat haar ogen en oren goed open houden op haar winkelmiddag. Het is immers voor de huisvrouw van het grootste belang, dat ze op de hoogte is van wat de moderne techniek haar biedt om haar huishoudelijke taak te hel pen verlichten. En in dat deel van de huishouding zijn veel mannen wèl geïnteresseerd. Veel mannen zijn immers juist niet tevreden over het tempo waar mee de huishouding wordt gevoerd en hebben WE WINKELDEN dus een hele dag voor u en wijdden ons stand vastig aan onze huishoudelijke taak, terwijl we de modesnufjes lieten voor wat ze waren. We bedachten hoe practisch zo'n kleine stofzuiger is waarmee de kas ten worden schoongemaakt, de kle ren worden gezogen, de trap zonder veel moeite in een minimum van tijd schoon is zonder het vermoeien de gesjouw met grote stofzuigers. Het is wonderlijk, zegt de aardige verkoopster, dat de eenvoudige din gen die dagelijks gebruikt moeten worden en niet duur zijn in aan schaf, toch bij vele vrouwen onbe kend zy'n. Wy laten onze klanten eerst rustig rondneuzen en dat heeft tot resultaat dat ze veel dingen zelf ontdekken, waarna wij ze natuurlijk verder van advies dienen. En wat is er heerlijker voor een huisvrouw dan om b.v. die handige apparaten van de Tornado fabrieken te ont dekken, zoals de aardappelstomer die in verschillende pannen te ge bruiken is, het slamandje dat er uit ziet als twee losse zeefjes op elkaar en waarin sla en vruchten afdoen de van vocht worden gezuiverd. De lange vertinde potloden, met een klein dwars schepje, reuze handig om het laatste restje room of yog hurt in een wip uit de fles te krij gen. We gaan verder langs kleine huis- houdstrijkmachines, die nu voor een redelijke prijs in de handel worden gebracht en niet alleen het mangel- §oed, maar ook overhemden en kin- erkleding voor u strijken, terwijl u achter de machine zit. Een huis- houdgrill, die electrisch voor u doet wat de ouderwetse koks aan het daarom de grootste belangstelling voor de hulp middelen, die de tijd van het huishoudelijk werk kunnen bekorten. Die tijd kan inderdaad bekort worden, door het aanschaffen van machines, en ook van practisch keukengerei. Het dienstmeisje voor dag en nacht is bij de meesten van u vervangen door een werkster voor enkele dagen per week en voor de vrouwen, met kleine kinderen, die het zonder hulp moeten doen, kan de machine een uitkomst betekenen. Over het algemeen staren wij ons nog teveel blind op de aanschaffingskosten. Men is evenwel pas zuinig en efficiënt, wanneer men de machine zoveel mo gelijk voor ons het zware werk laat doen. Een stofzuiger was eerst ook een ongekende weelde en nu schaft het bruidje deze machine aan als onderdeel van haar uitzet! Het „Kenwood chef'-keukenapparaat met onderdelen. J)AAR EEN groot deel van het inkomen door de handen der 'huisvrouw gaat, heeft zij de plicht dit deel zo goed mogelijk te besteden. Het is vaak moeilijk om ongekende dingen op tafel te brengen, zonder dat de uitga ven hierdoor groter worden. Wij hebben een aantal voed zame en goedkope recepten voor u uitgezocht, die hoewel ze een voudig te bereiden zijn, nog wei nig bekendheid hebben. In deze herfsttijd, nu er volop bloemkool is, kunt u een FIJNE BLOEMKOOLSCHOTEL bereiden. De voordelen van zo'n een- pans gerecht, zijn o.a. dat u dan wat meer tijd kunt vinden om van de prachtige herfstkleuren buiten te genieten. Benodigd voor zes personen: Twee grote bloemkolen, twee en een halve *kilo aardappelen, een pond rundergehakt. Kook de bloemkool en de aardap pelen gaar, laat het gehakt met wat peper en zout ongeveer een kwartier zachtjes sudderen, vermeng de aldus verkregen bouillon met de aardap pelen en roer daar een luchtige puree van. Leg nu in eën vuurvaste schotel beurtelings een laag bloemkool een laag gehakt een laag aardappel puree, zorg dat de bovenste laag uit aardappelpuree bestaat, bestrooi de schotel met paneermeel, leg kleine stukjes margarine hierop en geef de schotel in de oven met veel bovenwarmte een bruin korstje. MACARONI MET GEBAKKEN TOMATEN EN UIEN Benodigd voor zes personen: zes ons macaroni, ongeveer drie ons vleesresten, wat jus, twee grote uien, zes tomaten, eeri ons geraspte kaas. Kook de gebroken macaroni in water met zout gaar, spoel ze af met koud water, bak de uien in ruim boter of vet goudbruin, voeg de vleesresten en de jus toe. Leg daarna alles in een vuurvaste schotel, de macaroni goed er door mengen. De gebakken tomaten op de bovenkant deponeren en bestrooien met ge raspte kaas. De schotel in de hete oven plaatsen, tot de kaas lichtbruin is. KOOLROLLETJES MET GEHAKT voor zes personen: twee savoye ko len, twee en een halve kilo aardap pelen, een pond aangemaakt runder gehakt. De kool schoonmaken, daarbij de bladeren zoveel mogelijk heel laten. Deze tien minuten koken, goed la ten uitlekken. Van het aangemaakte gehakt rolletjes maken en de blade ren hieromheen vrouwen. De rol letjes naast elkaar in de vuurvaste schotel leggen, waarin eerst gesmol ten boter is gedaan. Maak van de aardappelen een luel :ge aardappel-puree en bedek daar de koolrolletjes mee. De scho tel afmaken met paneermeel en ge smolten boter. Daarna in de oven met veel bovenwarmte een croquant korstje geven. Desgewenst kan men de aardappel puree er apart bij serveren en de koolrolletjes met paneermeel en ge smolten boter bedekken en op de zelfde wijze een bruin korstje geven. Tenslotte nog een geliefkoosd Zeeuws gerecht: Speksoep. Benodigd voor zes personen: Een half pond rookspek, een kop rijst, soepgroente naar verkiezing. Pas echter op voor te veel wortelén, die evenals de uien de smaak kunnen bederven. Selderij, een nobele groente kan men zonder bezwaar rijkelijk gebruiken, evenals peter selie én prei. Braad het in dobbelsteentjes ge sneden spek zachtjes goudbruin, voeg twee liter water toe en als de hierdoor verkregen bouillon kookt, de rijst en de inmiddels in een kleine hoeveelheid water ge kookte en fijngehakte soepgroente toevoegen. Laat de soep nog een kwartier zachtjes doorkoken en maak hem op smaak af. HENDRINE. Vertinde groenten- en fruitwasser, eenvoudig en handig keukengerei. Kleine stofzuiger, uitermate prac tisch voor het schoonmaken van kasten en het reinigen van kleren. Eltctrische huishoudgrill die het oud» braadspit vervangt. braadspit doen, nl. het vlees rooste ren, zodat u in enkele minuten een heerlijk sappig stuk vlees op tafel kunt brengen, waarbij niets van de vitaminen verloren gaat. Tijd besparen ook de goudgebiesde vuurvaste dekschalen, die eigenlijk geëmailleerde pannen zijn en zo van het vuur op de tafel gezet kunnen worden, de kartelschaar, die vis knipt, spijkers inslaat, flessen en blikken open maakt, kortom het Manusje van alles voor u is in de keuken. En de ovale wasketel, die in tegenstelling met de ronde de was veel vlugger voor u kookt om dat u er twee pitten tegelijk onder kunt aansteken. Trouwens op was- gebied zitten de fabrikanten ook niet stil, er is een enorme keus in kleine en grote wasmachines; voor klein- behuisden zijn er keurige machines met ingebouwde centrifuge, die wei nig plaats innemen. We brachten enkele uren in een demonstratiekeuken van de Ken wood chef door. Deze Kenwood chef is het volledigste electrische keu kenmeisje wat te krijgen is. Hij raspt uw groenten, perst het sap tot de laatste druppel uit uw vruchten (het inmaken van vruchtensap is zo doende een peuleschil), maalt uw koffie, uw vlees, uw oudbrood, uw kaas, klopt uw deeg zo luchtig als schuim enz. Voor de gezinnen waar men zelf slacht, is er een handig apparaatje bij om vlug en netjes worst te maken. Dit toverding is vooral voor de plattelandsvrouw, die veel zelf bakt een begerens waardig bezit. Na het proeven van de heer lijke producten uit deze wonder- machine gaan we gesterkt huis waarts. Onderweg in de trein laten we het geziene nog eens de revue passeren. Daarbij kwa men we tot de conclusie, dat we onmogelijk alles konden opnoe men, wat we gezien hadden. Dus gaat u zelf eens een dagje effi ciënt winkelen: alleen als u thuiskomt werkelijk dóód moe zult u de vermoeienis moeten verbergen, want uw man zal immers verbaasd zeggen dat je toch voor je plezier uit bent geweest en eigenlijk heeft hij gelijk, al komt dit plezier dan ook pas later. Al zijn we op dit gebied een beetje hardleers, langzamerhand zullen we door zulke speurtochten evenals onze zusters aan de overkant leren om de machine voor ons te laten werken. Niet alleen om het stof op te zuigen maar ook om onze kleren te wassen, en te strijken, maaltijden efficiënt te koken, kortom om ons in staat te stel len de huishouding zo praktisch en vlug mogelijk uit te voeren. HENDRINE. (Advertentie Ing. Med.) yjAT ZIET MEN ze tegenwoor dig toch veel, die sportjacks. Soms als Montgomery-jackets of anders in de vorm van j oppers. Ook zagen wij tijdens shows vele modellen met capuchon in felle tinten, welke aan de bin nenzijde gevoerd waren met teddy of in het goedkoper genre met lama-curl. Geklede creaties echter waren er sporadisch. Dat deze inderdaad ook bestaan, bewijzen deze twee afbeeldingen wel. Balmain en Schiaparelli zijn er voorstanders van. AM MET het sportief-geklede model te beginnen, dit is een schepping van de Schiaparelli, die al meer toonde, dat haar hart warm klopt voor driekwart- en zevenachtste mantels. Mantels, die aan de kraag en manchetten vele fantasieën in de vorm van bont of jersey vertonen. De armsgaten worden door deze ontwerpster diep uitgesneden; soms ook wordt de mouw naar de man chet toe wijder. De zakken van deze modellen zijn royaal genoeg om de hand volledig te beschutten als men de handschoenen vergeten mocht hebben. Zeer practisch is overi gens Schiaparelli's wintermode, mis schien zelfs meer practisch dan mooi. ÏÏALMAIN bracht zijn fantasie tot werkelijkheid in 't korte sjieke manteltje van geruite wollen stof. Deze zwart-witte creatie wordt ge sloten door één forse knoop, welke direct onder de „machtige" kraag uitkomt. Zet men deze kraag op, dan verraadt de achterzijde niet, dat hierin een hoofd schuil gaat! Een enkele maal brengt Falmain een dergelijk model met een andere stof aan de binnenzijde, opdat het man teltje tweeledig dienstbaar gemaakt kan worden. Wel is een bezwaar, dat hierdoor het jasje dubbel zo zwaar in het dragen wordt. rtT ZEGT U overigens van deze lange mantel, een idee van Ba lenciaga? Het is weer eens iets an ders, hoewel het lange, rechte in deze mantel niét nieuw is. De grote pelerine kraag vormt een heerlijke beschutting en kan door dichtknopen een capuchoneffect opleveren. Grap pig en toch eigenlijk weer onprac- tisch zijn de beide zakken nogal groot van opzet, welke gesloten worden door 'n knoop. Wat dat be treft. heeft U al gelet op de dubbele rij? Dit recentje is werkelijk uitstekend Neem !4 liter kokend water, los er 1 eetlepel suiker of stroop in op en 30 gr dubbel geconcentreerde Vervus (ver krijgbaar bij Uw apotheker of drogist, prijs slechts 90 ct.J Even roeren en het is gereed. Neem na elke maaltijd 1 eet lepel, kinderen van 38 jaar 1 thee lepel, van 812 jaar 1 dessertlepel. Haal 'n 30 grams flesje Vervus in huis. Wij kennen tegen rheumatiek, jicht en spit in de rug geen beter middel dan dit receptje dat U beslist moet pro beren. Haal bij Uw apotheker of dro gist 15 gram Rheumagic-olie, prijs slechts 80 ct.. en 85 gr brandspiritus. Vermeng beide in een schone fles. U heeft dan 100 gram prima liniment, waarmede U de pijnlijke plaatsen bet. Dit ouderwetse huismiddel doet de phn snel verdwijnen. Ad IM

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11