Motie-Romme maakt goede kans Millioenen bloemkolen rotten op de Grootebroeker belt NO PETROL De regering-Drees kan zich op Troonrede beroepen Bom ontploft in Arnhem Palestijnse kwestie Dinsdag in de Veiligheidsraad Ontzettende slagregens teisterden Italië mwmm Straks in de tijd van drie uur per electrische Kamerbewoner Misère in de „Streek' ATOOMBOM moet worden gebruikt De Prins in België AMSTERDAM-BRUSSEL Zaterdag 24 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaareang No- 1275 Dagblad voor Den Helder, Koegras, TexelWieringen en Anna Paulowna Na de eerste begrotingsronde in de Tweede Kamer Drie arbeiders gedood 3egin Korea-conferentie op 1 December? Enorme oogst als gevolg van zachte weer Jordaniërs bliezen de goederentrein op Als Sovjets aanvallen... Londen moet lopen De regenkansen worden groter WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgircmummer 449041 Telefoon 2345 1LHU MUIT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... 1. elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) NU na een week van lange en ingewikkelde beschouwingen in de Tweede Kamer over de Rijksbegroting voor 1954 en over de vele gewichtige vraagstukken, die daarbij tegelijkertijd aan de orde waren, de Kamerleden aan het woord geweest zijn en wc in afwachting leven van wat de regering zal antwoorden, weten we wel ongeveer, hoe de kaarten op tafel liggen. Over vele dingen is men het eens. Huur verhoging, loonsverhoging, belastingverlaging, bevordering van de in dustrialisatie, van de export en van de werkgelegenheid en bezuiniging op de staatsuitgaven acht men noodzakelijk. Zeker, er is getwist over het bedrag der huurverhoging, dat (tussen haakjes) ook in de toekomst een rendabele woningexploitatie onmogelijk maakt; men heeft zich aecoord verklaard met een loonsverhoging van 5 en men heeft ook 6 verdedigd. Er is geklaagd over de verwaarlozing van de belangen van enkele „vergeten groepen", die niet of onvoldoende profiteren van de belastingverlagingen en de loonsverhoging. De belastingverlaging is geprezen, voor zover vooral aan de voet van de tarieven verlichting wordt gebracht en zij is als onbevredigend gekenschetst voor het be drijfsleven. Scherp is de regering aangevallen over de hoogte der staatsuitgaven, die niet minder dan 29 pet van het nationale inkomen opslokken. Gistermorgen heeft zich in het Over- rijnse deel van Arnhem, Malburgen, een zeer tragisch ongeluk voorgedaan. Bij het gemaal aldaar was een aantal jrbeiders in werkverruimingsverband bezig met het opruimen van puin, dat daar na de oorlog was gestort. Plotse ling moet daarbij een bom of een mijn zijn ontploft, tengevolge waarvan drie werklieden onmiddellijk werden ge dood. Het waren de 50-jarige E. van der Vlag, G. C. Cornelissen en Van Lienden, beiden ongeveer 30 jaar oud. Twee der slachtoffers waren onher kenbaar verminkt. Tevens werden bij de ontploffing, die grote consternatie teweeg bracht, drie werklieden min of meer ernstig gewond. Op de plek des onheils, die onmiddellijk door de poli tie werd afgezet, waren aanwezig bur gemeester Matser van Arnhem, de Of ficier- en substituut-Officier van Jus titie en de hoofdcommissaris van poli tie, de heer C. Borstlap. Op het ogen blik is het onderzoek nog gaande. {-JET belangrijkste elemgnt in het ge hele debat is de motie-Romme ge weest en deze zou dan ook wel eens de nodige explosieve kracht kunnen ontwikkelen. Wij mogen aan de inhoud ervan her inneren. Zij spreekt uit, dat in de hui dige stand van de economische en so ciale ontwikkeling de handhaving van een systeem van loonvorming, waarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met de onderling verschillende econo mische mogelijkheden per bedrijfstak, in zijn uitkomsten aan de factor arbeid in het bedrijfsleven tekort doet en geen bevrediging kan geven. En zij komt tot de conclusie, dat het bedrijfs- taksgewijze georganiseerde bedrijfsle ven zijn taak met betrekking tot de loonvaststelling voor zijn eigen be drijfstak in redelijke vrijheid moet kunnen vervullen en wei binnen de grenzen van hogere belangen, ont leend aan een voldoende mate van on derlinge samenhang der lonen in de verschillende bedrijfstakken, aan een passende bestaansmogelijkheid voor hen, die aan het bedrijfsleven deelne men en in het algemeen aan de veilig stelling van de doeleinden der rege- ringspolitiek. p)E socialisten hebben zich (in het voetspoor van het NVV, dat zich nog kort geleden duidelijk tegen de door prof. Romrae voorgestane „vrije re" loonvorming heeft uitgesproken) tegen de door prof. Romme voorge stane loonvorming verklaard. De com munisten wezen de vrijere loonvor ming eveneens af en de CHU hield een slag om de arm. Zij wil het antwoord van de regering afwachten, alvorens een beslissing te nemen (Zie verder elders in dit blad) Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken houdt voorlopig eén December a.s. als aanvangsdatum aan voor het beginnen der politieke con ferentie over Korea, waarin de wa penstilstandsovereenkomst voorziet. Het zal van de houding der commu nistische vertegenwoordigers op de binnenkort te Panmoendjon beginnen de voorbereidende besprekingen over deze conferentie afhangen, of de poli tieke beraadslagingen inderdaad op die datum kunnen beginnen. Er zijn nog ongeveer 25.000 Joden in West-Duitsland, tegen bijna 600.000 vóór de vervolging door de Nazi's. In Oost- Duitsland zijn er iets meer dan twee duizend. Zuul-Italië werd door zware regens en overstromin gen getroffen. Met wat huisraad beladen vluchten dorpsbewoners voor het vernielende water. (Van een Onzer redacteuren) IN. de buurt van het station Grootebroek-Bovenkarspcl hangt momenteel een iucht, die meer dan verschrikkelijk is. De oorzaak hoeft men niet erg ver te zoeken: op de bolk en op een stuk land, dat speciaal daarvoor gehuurd is, lig gen millioenen bloemkolen te rotten. De heer Arie de Boer, de voorzitter van „De Tuinbouw", Neerlands grootste groenteveiling, heeft vrolijker dagen ge kend dan deze in de maand October. Bij honderdduizenden komen de koste lijkste bloemkolen dagelijks aan zijn veiling en meer dan de helft draait door om dan de korte weg naar de belt te gaan. „Het valt echter op, dat er zo wei nig gemopperd wordt", aldus de heer De Boer, „maar er is nu dan ook letter lijk geen enkele instantie, welke we de schuld zouden kunnen geven van deze narigheid. Iedereen in ons land is Oest in 't zin over het zachte herfstweer, maar wij hier in De Streek niet. Want dit zachte weer maakt, dat de bloem kool met recht als kool groeit en daardoor is de aanvoer niet te verwerken". yORIGE herfst is de bloemkoolteelt ook al een geweldige tegenvaller geworden door de vroeg invallende vorst. Half November was het met de oogst afgelopen. Er stonden toen nog millioenen kolen op het land, maar ze waren oneetbaar geworden. De tuinders hadden een dikke strop en velen moesten op een heel sobere manier de winter door, terwijl diverse middenstanders lange credietlijsten aanlegden. Gelukkig bracht het voorjaar een onmiddellijke verbetering in De De Veiligheidsraad zal Dinsdag twee maal vergaderen ter bespreking ean het Palestijnse vraagstuk. In de och tendvergadering zal worden gesproken over de Syrische klacht tegen Israël i.v.m. het uitvoeren van Israëlische bevloeiingswerken in het stroomgebied van de Jordaan. In de middagbijeen komst zal de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp Kibya worden behan deld. Een woordvoerder der Jordaanse regering heeft Vrijdagavond de juist heid van een bericht ontkend, volgens hetwelk Iraakse en Syrische strijd krachten in Jordanië waren aange komen. Namens het Israëlische leger ts gis- De gewezen voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoomener gie, Gordon Dean, heeft in een rede »e Los Angeles verklaard, dat „de vol gende aggressie door de Sovjet-Unie", faar dan ook. moet worden beschouwd *'s een uitnodiging aan Amerika om *">ombommen te gebruiken moge lijk op Rusland zelf. „De tijd is gekomen voor duidelijk heid en doortastendheid in onze om- png met de Sovjets. Laat ons duide- h.)k maken, dat, indien Rusland mor gen een rechtstreekse of indirecte aan val doet op Korea, het Midden-Oos- teri of het Noordpoolgebied, wij de grondslag van zulk een actie (elk ran geerterrein, iedere opslagplaats en el ke bijdragende bevolkingsgroep in een industrie-gebied) niet alleen zullen, *iaar ook moeten vernietigen. Laten We hun vertellen, dat wij geen debat over het begrip aggressie toe zullen •laan. Zo'n debat kan jaren duren. Wij weten wel wat aggressie is". Het landbouwdehat in de Franse Na tionale Vergadering ts geëindigd met aan vaarding van een motte, waarin de rege ring werd verzocht haar stcunpolltlek vooit te zetten. De meerderheid was ge ring: 298 tegen 260 stemmen. teren meegedeeld, dat de gemengde bestandscommissie Jordanië schuldig heeft bevonden aan het doen ontspo ren van een Israëlische goederentrein De commissie had dit een „zware schending" van de bestandsovereen komst genoemd. NEDERLANDSE BOTER NAAR JAPAN Het Japanse ministerie voor Handel en Industrie heeft bekendgemaakt, dat Japan voor het einde van het jaai 200.000 pounds boter, kostende ruin 350.000 gulden uit Nederland, Austra lië, en Nieuw-Zeeland zal invoeren. De Britse regering heeft militaire chauffeurs uit het gehele land naar Londen gedirigeerd met het oog op de staking bij het benzinevervoei- wezen. Zij zullen worden ingeschakeld bij de distributie van benzine. Duizen den auto's in Londen kunnen niet wor den gebruikt door gebrek aan benzine. Ruim de helft van de 5600 Londense taxi's staat met lege tanks in de ga rages. Gisteravond werd een kwart van de 8000 autobussen in de stad buiten dienst gesteld. Volgens de re gering bestaat er ernstige grond om aan te nemen, dat leden van de com munistische partij trachten de staking gaande te houden. «i m.4 M u.; 'wm. FOTO: Bij een tankstation heeft men schuldiging, dat door de staking een bord geplaatst, met de veront geen benzine geleverd kan worden. Streek, want de teelt van vroege aardappelen was uitstekend. Men was met recht weer boven Jan. Maar toch niet zover, dat er een redelijke be- drijfsuitkomst was voor over het hele jaar gerekend. Bij de meeste tuinders die bloemkool als nateelt hebben, moest dit product het jaar goed maken. Het is totaal anders uitgepakt. In de eerste weken van September, toen de aanvoer nog betrekkelijk gering was, ging het behoorlijk, maar toen kwam de klad er in. De veilingen kregen aanvoeren te verwerken die onge kend groot waren. Alleen in het areaal van „De Tuinbouw" zijn naar schatting een kleine twintig millioen bloemkoolplanten uitgepoot en wat normaliter nooit gebeurt door het mooie weer zijn haast alle plan ten tot ontwikkeling gekomen. De oogst moest dus veel groter zijn dan andere jaren Door weer datzelfde zachte weer komen de bloemkolen allemaal in enorm tempo tot oogst- rijpheid. De bloemkoolbouwer heeft het liefst een herfst met een paar behoor lijke stormen, vrij koud en eveneens vrij nat. Dan groeit de bloemkool heel mooi, er wordt een prachtige vaste bloem gevormd en men kan het oog sten kalm aan doen omdat het niet zo veel uitmaakt of een kool onder der gelijke weersgesteldheden een paar dagen langer op het land blijft staan. Bovendien krijgt men een spreiding van de aanvoer over talrijke maan den. Enige jaren geleden sneed men immers bloemkool van September tot.... Maart. Dit jaar zal de aanvoer, als het weer niet verandert, over circa anderhalve week afgelopen zijn. Dat is dan te zeggen: er blijft hier en daar nog wel een baantje over, maar de „grote gons" is geruimd. Aandere jaren gaat altijd een flink percentage naar het buitenland, voor namelijk naar Duitsland, nu echter worden er in Grootebroek per dag misschion twee wagentjes met bloem kool achter een goederentrein ge bonden voor een reisje naar het Ruhr- gebied. Dat is natuurlijk niets, relatief ge sproken dan. ^yAAROM koopt het buitenland dan niet? zal men vragen. De heer Arie de Boer geeft er als antwoord op: „West-Europa zit bar-' stend vol met eten In alle landen hebben ze bloemkool eenoeg en wie gaat er dan importeren? Straks, als Duitsland zijn eigen bloemkool heeft opgegeten, komt er natuurlijk weer vraag, maar dan zal De Streek grotendeels uitverkocht zijn. De afzet moet dus gezocht worden in het binnenland, maar het aanbod is tweemaal zo groot als de vraag Nu moet de niet-ingewijde lezer niet denken, dat de bloemkooltelers, wier producten doordreaipn helemaal m'-tc ontvangen. Voor de zogenaamde B- kwaliteit krijgen ze een minimum priis van 6 cent per stuk en voor de C viif cent. Met de verkochte partijen mee ontvangt de teler door de bank acht cent voor zijn product en dat is !YiinP„r dan de kostprijs.* In de. fruitteelt heeft men al .jaren lang grote plotselinge „aanvoerstoten" weten op te vangen door het fruit in koelhuizen op te slaan en men vraagt zich wel eens af of dergelijke maatregelen ook niet mogelijk zou den zijn voor de bloemkoolteelt. Van deskundige zijde werd ons echter meegedeeld, dat dit niet kan. Bloem kool is een zeer teer product, dat niet bewaard kan worden, ook niet in het koelhuis. De kwaliteit gaat dan heel snel achteruit. Bloemkool die in een koelhuis heeft gelegen, heeft geen aroma meer en bovendien is ze haast niet gaar te krijgen. De enige mogelijkheid voor de ge weldige doordraai van de Streek is momenteel de belt. want ook de zou ters zitten al tot de nok toe vol.... Z.K.H. Prins Bernhard is voor een bezoek van drie dagen naar België vertrokken om in de Ardennen een jachtpartij mede te maken. Er viel gistermiddag- en avond enige regen, een verschijnsel, dat deze maand, tot op heden vrij zeldzaam is .geweest. Steeds wa ren het weer de hoge drukgebie den, die alle depressies met regen en wind op veilige afstand hiel den. Bedriegen de vooruitzichten niet, dan is de kans groot dat er geleidelijk meer leven in de brouweiij komt, ook al zouden wij nog graag een mooie laatste Octoberweek zien. De oceaan depressies kunnen nu dichter bij ons land komen, daar de hoge drukgebieden naar Oost-Europa terugtrekken. Vandaag kan er op nieuw wat regen vallen wanneer een storingsfront van Engeland over ons land naar het Oosten trekt. Slecht zal het weer op korte termijn nog niet worden, maar toch doen wij goed met de mogelijkheid rekening te houden dat begin volgende week de de pressies bij een nieuwe aanval succes kunnen hebben. In dit laatste geval zal het weer een geleidelijke verslechtering onder gaan met kans or> af en toe regen en toenemende Zuid-Westenwind. Verwachting tot hedenavond' MEER WIND Veranderlijke bewolking met en kele verspreide buien on in de ochtend plaatselijk mist Matige en later langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Zondag: Zon op 7.22, onder 17.26 Maan op 18.49, onder 11.37 Maandag: Zon op 7.24, onder 17.24 Maan op 19.51. onder 12.39 QVER ENIGE tijd zal de treinreiziger het traject Amsterdam-Brussel kunnen rijden in de t«d van drie uur. De dienst zal worden gereden met twaalf dubbele electrische motortreinen. waarvan vier eigendom van dc Nationale Mij. der Belgische Spoorwegen en acht van de Nederlandse Spoorwegen De snelle verbinding zal buiten die der bestaande internationale verbindingen om het uur in beide richtingen worden onderhouden. Dit goede nieuws is moge Ujk geworden dank zjj de fraaie samenwerking tussen de Nederlandse en de Belgische Spoorwegen. Beide partijen hebben om hovensLand doel e berel ken gisteren een overeenkomst gesloten Het baanvak Antwernen PnL„/,,i zal nog moeten worden geëlectrificeerd. Voor de eerste jRoosendaal ternationale spoorwegverbinding worden verwezenlijkt tuLel. iL l*" ff schillende spanning geëlectrificeerde spoorwegnetten met VÉr' QEZE WEEK stond in het teken van het gezin. Op vele bijeenkomsten in den lande werd speciaal aandacht geschonken aan de problemen, waar mee het gezin in deze in zo vele op zichten enerverende tijd te maken heeft. Hoewel het woningbouwpro- gram voor dit jaar en 1954 reeds wordt opgevoerd tot 65.000 wooneen heden, blijft de woningnood nog een der ernstigste maatschappelijke pla gen. Het thema „woningnood" stond derhalve mét het gezin deze week weer in i.et bijzonder in het middel punt der belangstelling. Inderdaad het verschaffen van voldoende woonruim te aan gezinnen is een uiterst drin gende zaak en één der eerste taken, waarvoor de overheid zich op heden gesteld ziet. Helaas, en dit willen wij vandaag eens met nadruk onderstre pen, wordt te weinig gedacht aan de honderdduizenden alleenstaande per sonen in den lande, mannen en vrou wen, die kamerbewoners worden ge noemd, en die kamers (al te vaak ver re van een menswaardige behuizing) meestal slechts kunnen verwerven te gen betaling van hoge tot zeer hoge prijzen. Amsterdam alleen telt al 150.000 „huishoudingen van één per soon", doch ook in vele andere steden is dit aantal niet gering Men denke aan de vele jonge en oudere werkende vrouwen, ongehuwde mannen, gepen- sionneerde personen van beiderlei kun ne. Over het gehele land gerekend be draagt hun aantal negen pet. van het totale aantal huishoudingen 1 Wij hebben hier te doen met men sen, dikwijls personen met een sterk ontwikkeld individualiteitsgevoel, die er juist behoefte aan hebben (méér soms nog dan anderenzichzelf te kunnen zijn in een eigen woonruimte. Nu worden er wel flatgebouwen opgetrokken, doch de kleinste flats worden door overbodige luxe, etc zó hoog in prijs, dat slechts een kleine groep bevoorrechten zich er kan ves tigen De anderen moeten het maar doen met de uiterst geringe en be narde z.g. „overtollige woonruimte" Wij menen, dat een overheid, die zich gaarne als sociaal voelend presen teert, meer dan tot nu toe met dit probleem van mensen, die n b. n de hoogste belastingklasse worden aan geslagen, zich dient bezig te houden. Misschien kan stimulerend en sub sidiërend gewerkt worden in de rich ting van de bouw van woonflats vo or huishoudingen van één en twee per sonen. Mogelijk zijn er nog andere oplossingen. Hoe ook, verhoogde aarf- dacht voor dit probleem is noodzake lijk Het zal de alleenstaande mens ree.ds het hart verwarmen indien hij verneemt, dat de overheid zich ook zijn zaken aantrekt. Dan krijgt hij of zij tenminste het gevoel niet a'leen goed te zijn om zwaar aan de fiscus te offeren, niet alleen als een eigenlijk maar vreemd en soms lastig sociaal aanhangsel der maatschappij te wor den beschouwd.... W K.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1