Reeks internationale problemen groeit met de dag HERSENGYMNASTIEK brandwonden DAMRUBRIEK De wekelijkse wereldschouw PUZZLERUBRIEK IVOROL: Behoud Uwer tanden! ÜLOOSTERBALSEM Besluit over A-zone Triëst werd een grote blunder genoemd Churchill zal wel niet naar Moskou gaan... m Jf SU s n II m m in Ë3 ÊP IK f§ m §g O 1 Hf m m m w 9 m m fi m m m m B m m m m w xxxx xxxxxxx r Pim, Pam Pom en de wonderlamp Radioprogramma voor het weekeinde Tussen Amsterdam en fdoor F. DE SINCLAIR) Parijs Luister eens naar: ZATERDAG 24 OCH !L'53 HET AANTAL internationale politieke problemen, die zich óf als ge heel nieuw verschijnsel voordoen óf uit een sluimertoestand tot nieuwe activiteit komen, wordt met de dag groter. En dat terwijl men er maar nauwelijks of met de uiterste inspanning in slaagt voor een of ander vraagstuk een oplossing te brengen. Onlangs trad de communis tisch getinte nationale beweging in Brits Guyana binnen de internatio nale gezichtskring en kort geleden, spanden velerlei factoren tezamen om de mensheid er aan te herinneren, dat in het Nabije Oosten de tegenstelling tussen Arabieren en Joden bij lange na nog niet van de baan is. Aan Triëst wordt hard gedokterd, doch nog steeds kan een enkele onverhoedse of onnadenkende beweging een explosie in dit kruitvat veroorzaken. In Korea blijkt men ook nog op een vulkaan te leven, die elk ogenblik tot een nieuwe uitbarsting kan komen. Bij het nog maar steeds uitblijven van het begin ener politieke conferentie over de toekomst van dit schiereiland, liet president Syngman Rhee van Zuid-Korea al weer een dreigend en onsympathiek gegrom horen, het geen hem een veelzeggende waarschuwing van de zijde der Ver. Naties bezorgde. In de zg. vredeszone, waar men de nog niet teruggekeerde gevangenen over hun toekomst doet beslissen, kwam het werk deze week bijkans op het dode punt en zelfs zó, dat de secretaris-generaal der Ver. Naties, de Zweed Hammerskjoeld, zelfstandig bemiddelings pogingen ondernam om de zaak weer zo goed en zo kwaad dit nog mogelijk zou zijn in het gareel te brengen. Onder redactie van Max Douwes, Hoge Naarderweg 13, Hilversum. We kunnen geen weerstand bieden aan de verleiding, deze waarschuwing boven onze damrubriek te zetten, want we gaan ketterij bedrijven, al thans in de ogen van die dammers, die tot de bloed-ernstige soort behoren. In het Franse maandblad „Revivre" lan ceerde Maurice Nicolas namelijk een kostelijk spelletje dat weliswaar op een dambord wordt gespeeld, maar dat met dammen weinig of niets te maken heeft. Willen zij, die het damspel han teren als een betere vorm van ethische levensopvatting, even snel doorlezen en gepast huiveren? Dan heeft uw redacteur juist de tijd om de volgende stand aan zijn minder serieuze lezers in overweging te geven: De bedoeling van dit geval is, dat wit met z'n 20 schijven de 2 zwarte dammen vastzet. Nu moet U dus eerst weten, wat wit wel en niet mag doen: Wit schuift, net als bij dammen (dus tóch nog iets dammerigs er in!) voor- Uit, 1 veld tegelijk. Achteruit zetten mag dus niet, en als wit met een van z'n schijven de bovenste lijn heeft be reikt, dan wordt deze schijf niet tot dam gekroond, maar blijft schijf; d. w. z dat deze schijf dus niet meer speel baar is. En verder mag wit geen zwarte dam slaan: de zwarte dammen zijn dus onaantastbaar. Wit heeft ge wonnen als hij de beide zwarte dam men heeft vastgezet; gelukt hem dat niet, of weet zwart een van de dam men op de onderste lijn te krijgen, dan is de winst voor zwart. Probeert U het eens; erg gezellig voor de lange winteravonden, zoals dat altijd heet. We hebben geprobeerd, een probleem in dit soort spel te maken. Wellicht verduidelijkt het de bedoeling: lp HÜ fo 1 fo1 iHÜ wm, J§§ roi Hf 3 Wit wint door 4943 (4 x 15) (Zwart mag dus wèl slaan en neemt ook de geslagen witte schijf 10 weg!) 43—38 (15x42) (Schijf 38 wegnemen!) 2621 (Wit mocht de zwarte dam niet slaan!) (42 x 26) 4742! en nu worden beide dammen vastgezet, bv.: (162) 19—13 (26—37) 50—45 (2—16) 8—2 (Deze schijf wordt geen dam!) (167) 13—8 (7—11) 12—7 (11—6) 18—12 (6—11) 23—18 (11—6) 21—16 (6—11) 45—40 (37—26) 41—37 (26—31) 40—35 (31—26) 36—31 (26—21 31—26 (11—6) 16—11 (21 —16) 26—21 (6—1) 11—6 (16—11) 21— 16! Als U een partij in dit spel speelt, zult U merken, dat het veel moeilijker is dan het lijkt! Veel succes en genoe gen gewenst! En nu keren we terug naar het meer zinrijke element in ons damspel. Een geestige meerslagconstructie van de coming man uit Bussum: G. HANS- SENS a SP 1 Hl m- 1 n i 1 'vM/J Www f- Wit wint dooi 28 22!. 26 x 8. 32 x 21 47—42. 40—34, 35 x 24. Vooral het kaat sen van de zwarte dam is bizonder aardig. J7N INTUSSEN wachten we maar af of de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotov, er brood n ziet op uitnodiging van de Westelijke Grote Drie naar Lugano te komen ter bespreking van de Oostenrijkse en Duitse kwesties. Intussen is tevens wel duidelijk geworden, dat een deze zomer nog gehoopte en vermoede ont moeting tussen de politieke leiders van de vier grote mogendheden, inclusief T.Talcnkov, voorlopig van de baan is. Het Britse Lagerhuis wilde deze week nog graag de vraag beantwoord zien of Sir Winston Churchill dan alleen con tact zou opnemen met de Sovjetleiders te Moskou, doch de „grand old man" liet zich niet over de zaak uit. Reeds werd bekend, dat een groot deel van de Conservatieve (regerings-) partij toch wel wat huiverig zou staan tegen over een gang van haar grote leids man naar het norse en weer geslotener wordende Kremlin. Men zegt, en dat inderdaad terecht, dat een eventueel niet slagen van Churchill's reis naar Malenkov en de zijnen in de Westerse wereld een grote morele terugslag zou hebben, waaruit de Sovjets grote winst zouden boeken op het front van de ver deeldheidsslag binnen het streven naar Europese eenwording. Bovendien zou de Brits-Amerikaanse vriendschap door een dergelijke mislukking zeker niet verstevigd worden. Wij kunnen wel haast aannemen, dat Foster Dulles Eden in Londen gevraagd heeft, diens concervatieve collega en regerings- chef-met-de-sigaar dringend van een solotrip naar het Oosten te weerhou den. WAT DE uitnodiging voor een ont moeting in Lugano op negen No vember betreft, deze is een herhaling van reeds eerder in die zin tot Mes kou gerichte nota's. Vorige malen rea geerden de Russen steeds op een wijze, waaruit zij van tevoren konden weten, dat hun voorwaarden voor het Westen niet aanvaardbaar waren. Of het nu nog niet gekomen antwoord wèl zal leiden tot een gehoopte overbrugging van de kloof Wij sprakrn de vorige maal de hoop uit, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie op hun Londen- se conferentie misschien de steen der wijzen zouden vinden. Wij dachten bij het neerschrijven daarvan vnl. aan de kwestie Triëst. In principe schijnen zij het voorstel van Tito tot het houden van een vijfmogcndhodcnconferentie (Engeland. Frankrijk, de V.S., Italië en Zuid-Slavië) te hebben overgeno men. Ja, er werd al beweerd, dat de Westerse Drie Rome en Belgrado had den uitgenodigd aan de conferentietafel der vijf aan te zitten. Later kwam een tegenspraak met de toevoeging, dat men wel in onderhandeling was getre den met Italië en Zuid-Slavië over een eventueel uitgangspunt van een derge lijke conferentie. Doch tegelijk kwam vorig weekend uit Londen de mede deling, dat Britten en Amerikanen zou den blijven bi; hun besluit om hun be- zettingsmacht uit de zone-A van Triëst toch terug te trekken teneinde het ge bied aan de Italianen over te dragen. Wij kunnen dit geen bijster tactische zet vinden. Het geeft weinig blijk van de op bepaalde momenten in de diplo matie zo noodzakelijke soepelheid. Het steunde de Italianen in hun lawaaierig vreugdegedoe, hetwelk weer op Tito en de zijnen een uitwerking heeft als de bekende rode lap op de stier. Italianen en Zuidslaven hebben langs hun ge meenschappelijke grenzen enkele tot de tanden gewapende en door nationale adspiraties opgeschroefde divisies ge legerd. Donderdag verklaarde Tito op nieuw, dat zijn troepen zouden opruk ken zodra er een Italiaanse soldaat een stap zou zetten in de zone-A. waaruit de Britse en Amerikaanse families in evacuatie hun geüniformeerde mannen en vaders al voorgaan Toen op 8 October het gewraakte Brits-Amerikaanse besluit inzake zone- A van Triëst bekend werd, schreven wij al een snel terugtrekken van de geallieerde bezettingstroepen' niet te verwachten. Duidelijker dan ooit blijkt, dat zo men daartoe overgaat, dit fatale gevolgen zal kunnen hebben. De voor zitter van de Britse Liberale Partij, Fothergill, zei Donderdag in Londen de Brits-Amerikaanse beslissing inzake Triëst „een grove politieke en psycho logische blunder" te achten, waaruit alleen de communisten munt kunnen slaan. Wij kunnen slechts hopen, dat alle partijen zich zodanig kunnen en zullen beheersen, dat de noodzakelijke sfeer voor de even noodzakelijke vijfmogend- hedenconferentie over Triëst zal wor den verkregen. J-JET BRITSE Lagerhuis heeft zich Donderdag, in aanwezigheid van Je afgezette premier van Brits Guyana, dr Jagan, bezig gehouden met de toe- Puzzle 7. Serie '53—'54. Van twee tot één. (Opl De 16 bedoelde woorden (te vormen uit twee lettergroepen) waren: 1. Morgenstond. 2. Fümactrice. 3. Hoornblazer. 4. Toneelspeler. 5. Vlie genier. 6. Kruidenier. 7. Conducteur. 8. Vriendschap. Waterval. 10. Kaste- leir 11. Operazanger. 12. Letterzetter. 13. Telegrafist. 14. Glasblazer. 15. Sluis wachter. 16 Eerlijkheid. Voor velen bleek deze opgave nogal tamelijk moeilijk. Maar veel groter t as het aantal correcte opl. uit onze "Verschillende districten. Na loting onder de inzenders van c i correcte opl is de wekelijkse prijs van f 5,— ditmaal ten deel gevallen aan: de heer A. Dumas, C. Ravenstraat 39, Hoorn. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 8. Serie '53'54. Een nieuwe vermenigvuldigsom. Een getal van ZES cijfers wordt vermenigvuldigd met een getal van VIER cijfers. Deze tien cijfers waren alle verschillend. Welke was deze ver menigvuldigsom. als in het onderstaan de diagram van deze som, alle cijfers 3, die in de bewerking voorkomen, zijn aangegeven. X 3XXXX XXXX 3XX X3XXXX 3XXXXXX XXXXX3XXXX Hoe ziet deze som er geheel ln cijfers uit? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 29 October aan de Redactie van dit blad. (Onder de inzenders van een cor recte oplossing wordt weer een prijs van f 5,verloot.) stand in deze Britse Zuidamerikaanse kolonie. De volksvertegenwoordigers spraken zich in het algemeen uit ten gunste van de door de regering geno men krasse maatregelen in Guyana, daar een streven der afgezette regering van Guyana naar het totalitaire staats systeem bewezen kon worden geacht. Van Labourzijde waren wel enkele be zwaren geuit tegen het regeringsoptre den, doch Attlee verzekerde, dat daar uit niet mag worden afgeleid, dat de socialisten ook maar in het minst de daden van de Progressieve Partij van Guyana zouden goedkeuren. Intussen zul len de Britten toch maatregelen dienen te nemen om deze kolonie een nieuwe wettige regering terug te geven. Het optreden moet juist worden geacht, doch een te lang hflen van de straffe hand zou het wel gezonde nationalisme eveneens eer fel reactionnaire kant doen uitgaan. En daarmede is geen der partijen uiteindelijk gebaat. Dat het Noodlot de mens zelfs op het cri- tiekste moment de rug kan toekeren, daarvan kan een zekere Jim Williams uit het land van Uncle Sam zeker meepraten. Die Jim had namelijk dood moeten zijn, maar hij is nog al tijd even springlevend als U en wij. Jim werd in 1926 ter dood veroordeeld en nog in hetzelfde jaar nam hij plaats op de electrische stoel in de staatsgevangenis van Florida te Raiford. Hij werd vastgemaakt, een zwarte doek werd over zijn oren en ogen ge trokken en Jim wacht te, tot iemand de stroom zou inschakelen. Echter, noch de she riff, noch de cipier wenste het vonnis te voltrekken. Elk van hen beweerde, dat dit de taak van de ander was. Na een heftige discussie, die ongeveer een half uur in Beslag nam, waren zij het nog niet met elkaar eens. met het gevolg, dat zij Williams los maakten en hem weer in zijn cel zetten. Als vergoeding voor de spanning en de angst, die hij had door staan, wera William's doodvonnis gewijzigd in levenslange gevange nisstraf. Kort daarop werd hij naar een staatsboerderij overge bracht om daar zijn ge vangeniskost te verdie nen. In 1934 redde hij een klein meisje met haar moeder het leven door een woedende stier van hen af te houden, waarop hij vol ledige gratie kreeg en nu nog steeds als vrij en eerlijk man zijn le ven leeft. Vanavond luiden de vragen als volgt: 1 Waar kan men een „damsteen" nog meer voor gebruiken dan voor het damspel? 2 Wat vindt U de beste Hollandse ver taling voor „cineac"? 3 Waaruit bestaat het werk van een „bij zitter"? 154. Toen brigadier Piet Pakkum eindelijk de biljartbal uit zijn mond ge kregen had, stond hij eerst even naar adem te happen. De kastelein jammer de maar door met zijn hese stem: „Ik begrijp het niet, ik begrijp het niet. Ik stootte gewoon met deze keu op de rode balen toenKijk ik zal het rog eens voordoen". „Nou is het ge noeg", brulde Piet Pakkum. „Eerst een bal precies in mijn citroenlimonade, dan eentje in mijn mond. Hier met die keu. Dan zal ik jou eens een spelletje biljart laten zien, dat de Sterren je voor je ogen dansen.... zo groot als biljart ballen". Hij rukte de waard de keu uit handen en sloeg hem op zijn rug in drieën. „Dat zal je leren om argeloze toeschouwers te pakken te nemen", brulde de brigadier. Pim en Pom hiel den elkaar vast van het lachen. Alleen Pam staarde met een medelijdend ge zicht naar de arme herbergier. „Ik vind het niet zo'n erg leuk grapje", zei hij tegen zijn broertjes, terwijl hij naar zijn hoofd greep. Hij voelde op de plek, waar de biljartbal terechtgekomen waa, duidelijk een grote bult opkomen. „Als jullie nou weer eens wat laten uitspo ken", zei hij kwaad, „laat mij er dan buiten hè?" Maar de twee anderen ga ven hem geen antwoord. Ze waren nog steeds niet uitgelachen. (Advertentie Ing. Med.) 4 Kent U een „ambi dexter" in uw naaste omgeving? 5 Een bekend gezegde luidt: „Van Scylla in Charibdus ko men", of, in ver staanbaar Neder lands: „van de regen in de drop komen" Waaraan ontleent dit gezegde zijn bè tekenis? 6 In welke rivier komt de „lepel- steur" voor? 7 Weet U nog iets van de Vaderlandse Ge schiedenis af? Ja? Wel, van -welke da tum dateert de „Acte van Seclusie" en wat behelsde deze? 8 Waar treft men een „rozestok" aan? 9 Wat is „Konings water" en hoe is de samenstelling? 10 Wanneer iemand U wat „huismannetjes" komt brengen, wat zult U er dan mee doen? Voor de oplossingen zie men ons blad van Dins dag a.s. ZONDAG 25 OCTOBER HILVERSUM I. 402 m.: 8.00 KRO, 9.30 NCRV. 10.00 IKOR, 12.00 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 NCRV. 19-45—24 00 KRO. 8.00 Nieuws. 8,15 Gram. 8.25 Plech tige Hoogmis. 9.30 Nieuws en Waterstan den. 9.45 Orgelconcert. 10 00 „In de open deur", causerie. 10.30 Lutherse kerkdienst. 12.00 Gram. 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Frans-Canadese Volksliedjes. 12-55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Gram. 13.40 Boekbespre king. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Kamerorkest en solist. (Pl.m. 14.55— 15.15 „Het atoom in dienst van de Vrede", klankbeeld.). 15-50 Viool en clavecimbel. 16.05 Gram. 16.10 Katholiek Thuisfront Overal! 16.15 Gram. 16.30 Vespers. 17.00 Geref kerkdienst. 18.30 Gewijde muziek- 19.00 Kerkelijk nieuws. 19.05 Koorzang. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervor mers", causerie. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20 25 De gewone man. 20.30 Symphonette- orkest, klein koor en sol. 21.00 Actuali teiten. 21.10 Grinzingklanken. 21.25 „Leentje uit 't Hemelrijk", hoorspel. 22.05 Gevar. muziek. 22.40 Gram. 22-45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 8 00 VARA. 12-00 AVRO. 17.00 VARA, 18.30 VPRO, 19 00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.55 Sportmededelingen. 9.00 Volksdansen. 9.15 „Geestelijk leven", causerie. 9.30 Li terair Aetherforum. 110.10 Kamerkoor en -orkest en sol. 10-40 „Bij het opgaan van de maan", hoorspel. 11.15 Promenade- orkest, klein koor en sol. 12.00 Sport- spiegel. 12-05 Lichte muziek. 12.35 Even afrekenen, heren! 12.45 Krontjong-en semble. 13.00 Nieuws. 13.05 Mededelin gen of gram.muziek. 13.10 Orgelspel. 13-30 Mannenkoor. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Gram. 14.25 Voetbalwedstrijd Nederland- België. 16.20 Hammondorkest. 16-50 Sport- revue. 17.00 Strijksextet. 17.30 Voor de jeugd. 17-50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Korte Kerkdienst. 19 00 Kinderdienst. 19.35 Gesprekken om de Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.05 Amui.- orkest en sol. 20-50 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoor spel. 21.20 Mededelingen. 21.25 Lichte muziek. 21.45 Cabaret. 22.15 Strijkorkest. 22.45 Journaal. 23-00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. Televisie. Gez. programma van AVRO, KRO, VARA en VPRO. 14.15—16.15 Voet balwedstrijd Holland-België. MAANDAG 26 OCTOBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.45 Meditatie. 8.00 Nieuws en weer. berichten. 8-15 Sportuitslagen. 8.25 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Wedstrijd in kennis en wetenschap. 10.10 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.45 Gevar. mu ziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 10) „Wat neven en nichten, denk ik en dan zijn zwager, een zekere de Boer, een wijnhandelaar; zijn zuster is over leden". „Enfin, het was zeker een heel tra gisch en ellendig ding voor jou, Mart. Ik zal je een paar pilletjes geven, als je soms niet slapen kunt en je aldoor ge plaagd wordt door vervelende gedach ten". Ze knikte en nu voor het eerst ineens begon ze te huilen, wat haar eigenlijk wel goed deed. Jeanne en Herman, heel tactvol, lieten haar maar even zo, poog den niet te kalmeren of te troosten. Och, er was tussen haar en Victor nooit iets anders geweest dan een ge wone vriendschap; ze mocht hem zeker heel graag, maar ze was niet „verliefd" op hem en ze wist ook wel zeker, dat hij -ten opzichte van haar er precies zo over dacht. Maar toch, nu ze hem zo op eens verloor en onder deze omstandig heden Ze beheerste zich weldra weer, ver telde wat van Parijs en ook reikte ze hen de „ansicht", die ze vergeten had op de bus te doen. Die prentbriefkaart, die met al haar kleurigheid zo'n ellendig dreigend ding was geweest, heel deze fatale onheils dag door! Ze vroeg lief en plichtmatig naar de kinderen, Joke en Fransje en luisterde met glimlachende aandacht naar de knapheden en de guitigheidjes van dat tweetal, kreeg kiekjes te bewonderen en moest belangstelling tonen voor een truitje, dat Jeanne voor Joke breide. Het /as half één toen ze eindelijk op de logeerkamer in bed stapte. Het apathische gevoel was geweken-, ze wist en zag nu scherphelder al het beleefde weer terug, maar ze nam toch de pilletjes niet, welke Herman haar had gegeven, want dan zou ze weer soezig worden en dat wilde ze juist niet. Ze moest denken, denken, scherp denken. En nu, sterker dan ooit, flitste het visioen van de vrouw met de gras groene mantel telkens door haar geest. Was het een toevallige samenloop ge weest? Zeker, er waren zoveel vrouwen, die groene mantels droegen en hoe ter we reld kon er eigenlijk samenhang zijn tussen die groene mantel en de dood van Victor? Daar zat niets logisch ln, dat was enkel maar fantasie, dat voelde ze heel duidelijk. En niettemin.... Was Victor vergiftigd? Herman zinspeelde even op die moge lijkheid: dat verwrongen en zo sterk veranderde gezicht. Maar hij had Victor zelf niet gezien, ging alleen maar af op hetgeen zij vertelde. En was haar waar neming juist geweest? Van een rustig objectief waarnemen kon men in dit geval zeker niet spreken! En. ver giftigd! Door wie en door wat? Ze had den niets bizonder gegeten ook. Boven dien werkt vlees- of visvergiftiging of paddestoelen heel anders, nooit zoplot- selln. Och, en ze kende het gestel van Victor toch ook eigenlijk niet. Hij Kon best Iets aan zijn hart gehad hebben, zonder dat hij daar tegenover haar ooit gewag van had gemaakt. Maar een afschuwelijke nachtmerrie was het wel gedeest, tot ze dan einde lijk was weggezonken in die doffe apa thie, welke nu weer geweken was voor een scherphelder, klaar wakker herin neren en nadenken. Tot eindelijk ergens ln huls sloeg een klok twee slagen de geestelijke moeheid de denkspanning toch weer losliet en ze wegzonk in een diepe droomloze slaap. Ze werd vroe,; wakker. Door de gordijnen zag ze dat buiten het daglicht nog maar weifelde; ze trok het licht aan en zag op haar horloge, dat het vijf uur was. En toen ineens dacht ze met een schok: Wat was er gisteren ook weer? O ja.al dat. Met de handen achter het hoofd ge vouwen, lag Marta naar het plafond te kjjken. Victor dood.... zo maar ineens dood het was haast niet te geloven.... was het nu een hartembolie geweest?.. Of was er misdaad in het spel?Van de zijde der contra-spionnage, zoals Victor het altijd noemde en waar hij wel een beetje bang voor was. Bang, dan, dat er iets van de plannen uit zou lekken, meer uit zou lekken eigenlijk dan ze toch al wel wisten,... De vrouw met de groene mantel die de bordestrap juist afliep.... Maar was die m't Victor in aanraking geweest?.. Dat was nauwelijks aan te nemen. En zo ja. wat dan nog? Als ze hem bij voorbeeld had aangesproken in de hal, dan had ze toch geen gelegenheid ge had om hem even te vergiftigen Stel je voor. Da twas klinklare nonsens En dan nogal met een vefgif dat zo snel werkt.Nee, nee, nu ze er rustig over dacht, lag het toch veel meer voor de hand dat er een natuurlijke oorzaak voor zijn dood was geweest, althans een niet geforceerdeeen slagaderbreuk misschienhartverlammingHer man zei ook dat er zoveel mogelijkhe den waren.... en ook dat het zo vaak gebeurt en de mensen overvalt op de meest onverwachte ogenblikken. Dat dit nu ook allemaal tegelijk kwam.,.. Eerst al dat ellendige stomme verliezen van haar tasje. Maar had ze het verlo ren of was het toch gerold?.... Ze had haar handen ook zo vol gehad met die regenmantel en de paraplu en de city bag en och, op reis en zeker na afloop van zo'n lange treinreis, dan ben je aanvankelijk toch even anders dan an ders, door al die jachtige haast om je heen en dat je dan wel eens even niet oplet. Maar ellendig was het geweest. Twee mogelijkheden waren er noch tans, had Victor nog gesuggereerd, wel ke het geval zoal niet volkomen on schuldig, dan toch wel erg onbelangrijk konden maken. De eerste was, dat zij de ansicht er toch niet in had gedaan of wel dat deze, toen ze het couvert neerlegde, er on gemerkt weer uit was gegleden. Zeker, zeker, dat kon en het was een hele vriendelijke veronderstelling van Vic tor om haar van haar ongerustheid af te helpen, maar ze wist toch eigenlijk wel zeker, dat het zó niet was! Die an sicht had er niet uit kunnen glijden, want het was een couvert met een overslag en een drukknoopje. Maar dan de tweede mogelijkheid: een gewone dief, de dief die het tasje stal en toen ffe suitcase haalde op hoop van zgen, maar die hem weer terugbracht toen hem bleek, dat er niets van zijn gading inzat! Ja, ja, dat was mogelijk, maar dan moest het toch wel een dief zijn met een sterk ontwikkeld gevoel voor orde en regelmaat: de suitcase terug, het tas je terug! Een keurige dief eigenlijk. Enfin, de theoretische mogelijkheid was hier tenminste aanwezig, maar de practische waarschijnlijkheid (Wordt vervolgd.) HEERLENS MANNENKOOR Pan- cratius. Dit koor heeft op 15 Oct. zijn vijfenzeventigjarig bestaan ge vierd met een feestconcert, dat muzikaal van grote betekenis werd. Er werd vrijwel uitsluitend werk van hedendaagse componis ten uitgevoerd. Het eerste deel van het concert was gewijd aan koor liederen van Thomas Morley, Cle ment Jannequin, Schoenberg, Mil- haud, Hindemith en Strawinsky. Het is morgen te beluisteren. (Zondag 13.30 over Hilversum II, 298 m). HET ATOOM IN DIENST VAN DE VREDE is de titel van een reeks klankbeelden ober atoom energie. Het eerste hiervan muntte uit door een voortreffelijke, dui delijke uiteenzetting van de kwes ties, waarom het gaat, reden waarom we thans met een gerust hart de tweede uitzending durven aankondigen. Zondag 14.55 over Hilversum 1, 402 m, in de pauze van een Mozartcocmcert) DE MUZIKAALSTE LAAN ter wereld, een uitzending, waarin bewoners van de Jacob van Cam- penlaan te Hilversum musiceren en zingen. Ze behoren namelijk allen tot de vaste staf van de om roep. Zondag 22.05 over Hilver sum I, 402 m). EIN DEUTSCHES REQUIEM, van Brahms, een werk voor koor, so listen en orkest geschreven op fragmenten uit de bijbel. De naam Requiem dankt het aan het feit, dat het is gewijd aan de na gedachtenis van een familielid van de componist en aan de troost rijke inhoud van de tekst. (Maan dag 16.00 over Hilversum II, 298 meter). IN HOLLAND STAAT EEN HUIS. Het voortreffelijke veertien daagse cabaretprogramma, waar voor Annie M. G. Schmidt de tekst schreef. Eén van de beste reeksen uitzendingen sinds lange tijd op dit gebied. (Maandag 20.05 over Hilversum II, 298 m). Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.38 Gram. 12.59 klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Salonorkest. 14 00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15-30 Claveoimbel, viool en viola da gam ba. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 „Prins Ronald", hoorspel voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: „Staatkundige ont wikkeling in Puerto Rico" door Mr. Th. J. v. d. Peyl. 18 00 Mannenkoor. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.45 Engelse les. 19 00 Nieuws en weerberichten. 1910 Gram. 19.30 „Volk en Staat", causerie. 19.45 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Politien concert. 21.00 „De hoofdige boer", hoor spel. 21.45 Gram. 22.00 „Het zendings- veld in 100 dagen", causerie. 22.20 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 2315 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 1020—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Quatre-mains. 8-35 Mu- sette-orkest. 9.00 Gym. 9.10 „Onder de pannen", hoorspel. 9.30 Gram. 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Sopraan en piano. 10.40 Voor de zieken. 11.40 Voordracht. 12.00 Gram. 12.07 Dansmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Gram. 14,00 Voor de vrouw. 14.15 Tenor en piano. 14 40 „Met eervol ontslag", hoorspel. 16.00 Haarlemse Orkestver., koor en sol. 16.45 Vragen- beantwoording. 17.15 Gram. 17.50 Militair commentair. 18.00 Nieuws en commen taar. 18-20 Lichte muziek. 1845 Parle mentair overzicht. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Volksliederen. 19.30 Muzikale cau serie. 19.45 Regeringsuitzending: „Wat heeft de boer aan natuurbescherming", door Dr. M. F. Mörzer Bruyns. 20.00 Nieuws. 20.05 „In Holland staat een huis". 20.35 Aetherforum. 21.15 Dans muziek. 21.45 Operaconcert. 22.45 „Pro blemen rond het La'ger Onderwijs", cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35 —24.00 Gram.muziek. cn beter met Akkers Klooster- balsem, die de wond zuiver^ ontsteking voorkomt en de groei van de nieuwe huid bevordert: (Advertentie In*. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 8