Spanning in de Tweede Kamer om de motie-Romme Frans contact inzake Triest met Italië en Zuid-Slavië Schotse reddingsboot verging voor de haveningang Op 22 November groot verlof voor lichting 1952-1 RAF demonstreert nieuwe bom Dr Drees spreekt bezwerende en waarschuwende woorden Ter n agedach tenis aan Eva Peron Meteor-straaljager sprong uit elkaar Deze Wereld Spanning in Italië stijgt uur na uur Clark Gable c.s. uit ons land vertrokken Was De Baat onder invloed van drank? Woensdag 28 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1278 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Loonpolitiek was geen socialistische vinding Geert officiële pogingen tot bemiddeling Dulles motiveert besluit tot overdracht Zes doden na vruchteloze tocht in duister WEERBERICHT Overstromingen dreigen in Po-vlakte Indonesië naast alle electrische centralen Met uitzondering van bepaalde groepen Nederlandse officieren ooggetuigen Opzienbare verklaring van ooggetuige Directie: j BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgirooummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... 1 elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen OAj (Van onze parlementaire redacteur) LR HEERSTE Dinsdagmiddag spanning in de Tweede Kamer. Velen waren gekomen de tribunes waren overvol misschien wel om een ministerie te zien vallen. Maar de minister-president dr Drees hief bezwerend de vinger op tegen de man, die de aanstichter- van he.t onheil zou moeten zijn, tegen prof. Rommc, wiens motie betreffende een vrijere loonvorming plotseling diepgaande verschillen aan het licht gebracht heeft. Het is verleidelijk om ons in de supposities te verdiepen, die ongetwijfeld in de fractie van de P.v.d.A. over het ver loop van het begrotingsdebat zijn gemaakt. Zal prof. Ronime het op haren en snaren zetten en niet tevreden zijn, voor er een overwinnaar en een verliezer uit het strijdperk treden? Met de P.v.d.A., die zich hardnekkig tegen een vrijere loonvorming verzet, als verliezer, wanneer de motie wordt aangenomen? Met de K.V.P. als de partij, die ernstig aan prestige inboet, als de motie wordt verworpen? Zal prof. Romrne haar na een bevredigende toezegging van de regering intrekken, of haar zodanig verzwakken, dal én bet kabinet én de fractie van de P.v.d.A. er mede accoord kunnen gaan? En zal hij zijn toegeven af hankelijk stellen van concessies, bijvoorbeeld de vrijstelling van de eerste 10.000 uitbetaald loon van de vereveningsheffing van 4 \yE WETEN het nog niet. Wel is bekend, dat minister Drees bij de verdediging van de Rijksbegroting voor 1954 een niet mis te verstane waar- Schuwing heeft laten horen. Dat begon eigenlijk al, toen hij de politieke situa tie van dit ogenblik schetste en prof. Romme zonder overigens diens naam te noemen, of zich speciaal tot hem te wenden te verstaan gaf, wat de ge volgen zouden zijn van een aftreden van het kabinet. De feiten bewijzen, zo zeide de mi- cister-president, dat de samenwerking in deze regering op brede grondslag zegenrijke resultaten afwerpt. Van een socialistische politiek kan niet worden gesproken, maar de P. v. d. A. kan ook niet worden uitgeschakeld, als men naar samenwtrking zoekt. Andere combinaties dan de thans bestaande zijn bij de formatie onmoge lijk gebleken. Waarom zou men ook een andere samenstelling wensen, zo wilde de minister zeggen. Het kabinet, waarin van enige spanning tussen de K. V. P.- ministeio er de P. v. d. A.-ministers geen sprake is, heeft in het afgelopen jaar een sterke activiteit ontwikkeld tnet een opmerkelijk resultaat! Het huidige loonsysteem is tijdens het verzet door de vertrouwensmannen vogels van diverse pluimage voorbe reid en dus zeker geen socialistisch bedenksel. Wat zou er niet gebeurd zijn, als de regering in deze loonronde niet op het laatste moment tot een verho ging van 5 pet. had besloten? Dr Drees liet het antwoord onmiddellijk op de vraag volgen: er zou veel strijd zijn ge voerd, onverkwikkelijke discussies zou den zijn gehouden en stakingen w- n uitgebroken. Men kijke maar eens naar Frankrijk, Engeland en België. Daar Is men jaloers op het Nederlandse stelsel. T)E STICHTING van de Arbeid houdt ztch op het ogenblik met het vraagstuk van het loonsysteem bezig. De regering zal, als deze 1 onronde haar beslag heeft gekregen, na advies van de Sociaal-Krnnomtsche Raad ingewon nen te hebben, haar standpunt hepalen. Wat daarna moet geschieden, zal over legd dienen te worden tussen de rege ring en de vertegenwoordigers van het bedrftsieven. Dit overleg aldus dr Drees zal In volle vrijhela moeten kunnen ge schieden en niet gehinderd mogen wor den door een motie-Romme. De minister-president zou daarom graag zien, dat prof. Romme afwacht, waartoe het overleg binnen de regering en tussen de regering en de Stichting van de Arbeid en de S. E. R. leidt. De verzoenende formule is dus uitge sproken. Prof. Romme moet uitmaken of ze hem voldoende bevrediging schenkt. Een levendige aandacht hebben mi nister-president Drees en na hem de minister van Financiën, de heer V. d. Kieft, uiteraard besteed aan de begro tingscijfers. Men wil bezuinigingen en taken van de Staat afsnijden! Accoord, zei dr Drees, als de Kamer dan maar aangeeft waarop en hoe. Om de heren aan te tonen, dat zij dikwijls het onmo gelijke van de regering verlangen, pro duceerde hij een griezelig lange lijst onder stijgende hilariteit van allen, die hem aanhoorden van extra-uitgaven, die de Kamer verleden jaar bij de be handeling van de begroting gevraagd heeftEn hij voegde er tot ver maak van de Kamer laconiek aan toe. dat van 1936 tot 1940 kortingen op de pensioenen der spoorwegambtenaren zijn toegepast dat geschiedde door de toenmalige minister van Financiën mr Oud die de regering op dit ogen blik altijd nog bezig is goed te maken! MINISTER V. d. KIEFT completeer de dit betoog door een aantal cijfers te noemen, die de automatische uitzet, ting der uitgaven demonstreren. Bevrediging wekte de mededeling van dr Drees, dat de regering verwacht, dat de defensie-uitgaven en de over loop van uitgaven voor de verdediging van het ene jaar naar het andere ge leidelijk zullen verminderen. En dat de regering om te komen tot een enigszins bevredigende compensatie voor de huurverhoging voor enkele groepen, die tussen het schip en de wal dreigen te geraken, het advies van de Stichting van de Arbeid zal volgen, voor zover het de sociaal verzekerden betreft en dat zij ten aanzien van de gepension- neerden, het overheidspersoneel en de Indische gepensionneerden met voor stellen zal komen. NEDERLANDER TE HAMBURG VAN MOORD BESCHULDIGD Te Hamburg is voor de kinder rechter de zaak begonnen tegen een 19-jarige Nederlandse zeeman, die van poging tot moord wordt beschuldigd De jongeman zou op 29 Januari jl. een 35-jarige buffetjuffrouw aan boord van het Nederlandse motorschip „Prima", dat toen in de haven van Hamburg lag, hebben gewurgd. HOEWEL bet Franse departement van Buitenlandse Zaken officieel geen pogingen tot bemiddeling in het ItaliaansZuidslavisch geschil over Triest doet, zou de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, deze week besprekingen met ministers van de beide landen voeren. Minister Bidault heeft Dinsdag te Parijs een onderhoud gehad met de Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popovic. Na het onderhoud zeide Popovic, dat er zijns inziens geen reden was om de hoop op een regeling tussen Italië en Zuid-Slavië te verliezen. De Italiaanse eerste minister Pella, wordt Donderdag te Parijs verwacht voor een bijeenkomst van de raad van de O.E.E.S. Pella zal waarschijnlijk ook met premier Laniel of minister Bidault spreken over Triëst, DE vijt-mogendheden-conferentie over Triëst kan heel goed beginnen, voordat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië hun troepen uit de zone A van het vrije gebied hebben terugge trokken, aldus de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles op een persconferentie. Hoe eerder een dergelijke conferentie tussen dè Ver enigde Staten. Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië en Zuid-Slavië gehouden wordt, hoe beter het is, vond Dulles. Op de vraag waarom het besluit was genomen, zeide de minister dat het lo gisch is voortgevloeid uit een reeks besprekingen in de zomer en het begin van de herfst tussen Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië en uit confe renties te Washington tussen Franse vertegenwoordigers, leden van de Zuidslavische generale staf en de ge combineerde staven van Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten. Deze ont moetingen werden op touw gezet om te komen tot een hecht strategisch DINSDAGMORGEN vroeg Is een red dingboot op de terugtocht vlak voor de haven van Arbroath Oost-Schotland) omgeslagen Zes van de zeven inzitten den hebhen hierbij het teven verloren Tot nu toe heeft men vier van de zes slachtoffers gevonden De enige overle vende kon worden gered, doordat een Verwachting tot hedenavond: IETS LAGERE MIDDAG- TEMPERATUREN Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. let' lagere middagtempera- turen. Donderdag: Zon op 7.29, onder 17.18 Maan op 23.32, onder 14.21 met een vuurpijl afgeschoten reddingljjn zich om zjjn lichaam wikkelde. Het ongeval speelde zich in het don ker af. De reddingboot was uitgevaren, nadat de kustwachter meldde noodsig nalen te hebben gezien op ongeveer 12 mijl afstand van Arbroath. Na ruim een uur lang de door de storm opgezweepte zee zonder resultaat te hebben afge zocht, besloot de schipper naar de haven terug te keren. Bij een poging de haven binnen te va ren werd de reddingboot door de wilde golven tegen de pier geworpen, waarna het scheepje omsloeg. Arbeiders van het reddingstation hoorden het hulpgeroep der bem .nning, doch konden door de duisternis geen hulp bieden. De boot is op slechts viiftig meter van de kust op de rotsen aangespoeld Het stoffelijk overschot van de stuurman werd achter het stuurrad aangetroffen De drie andere li.iken werden door een vissersboot opgepikt. Twee bemannings leden worden nog vermist. De Britse regering onderhandelt op het ogenblik over de aankoop van een ter rein tn het Noorden van Schotland met het oog op de bouw van een door atoom kracht gedreven electrische centrale voor commercieel gebruik. front in Zuid-Europa tegen een even tuele aanval van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten. Deze onderhandelingen leidden tot de conclusie, dat het probleem-Triëst moest zijn opgelost voordat het gestel de doel kon worden bereikt, aldus Dulles. Twee enorme beelden van presi dent Peron en zijn echtgenote zijn geplaatst op het dak van het gebouw der Sociale-Hulpstich- ting, welke door wijlen Eva Peron werd gegrondvest. De statue van Eva Peronwelke door de Itnlinnnse beeldhouwer Tom- masi werd vervaardigd. JN NOORD-ITALIE neemt de spanning met het uur toe nu de Po en zijn zij rivieren, alsmede de Adige door de zware regenval nog steeds blijven stij gen. Reeds zijn hier ea daar overstro mingen opgetreden. Honderden man nen moesten in allerijl worden opge roepen, toen een dijk van een kanaal in de Po-delta dreigde door te breken. Honderd vrouwen en kinderen moes ten worden geëvacueerd. In Calabrië is men nog steeds doen de met de redding van door het water ingesloten mensen. Tientallen danken reeds aan het gebruik van hefschroef- vliegtuigen hun leven. In Napels wor den NAVO-strijdkrachten gereed ge houden voor het geval hun hulp nodig mocht blijken. In Zuid-Italië regent het nog steeds, waardoor het gevaar dreigt voor uitbreiding van de over stromingen. De schade aan openbare eigendommen wordt thans reeds op vijftien millioen gulden geschat, die aan particulier bezit is nog niet te ramen. Ook op Sardinië veroorzaakt de aan houdende regen thans moeilijkheden. De verbinding met tientallen afgelegen dorpen is afgesneden, grote stukken land staan onder water. Alle hoofdrolvertolkers uit de MGM- film „The true and the brave" hebben gisteren ons land verlaten. Lana Turner vertrok per KLM van Schiphol naar Parijs, Clark Gable stapte aan boord van de boot naar Harwich, en Victor Mature heeft zich, juist als Lana Tur ner, naar Parijs begeven. Daar bevindt zich thans ook de regisseur Gottfried Reinhardt. Alle sterren zijn thans dus weg, maar de opnamen voor de film over het Ne derlandse verzet zijn nog niet helemaal beëindigd. Daarom blijven nog twee ploegen van operateurs in Nederland. Het museum van „Hui.; Doorn" te Doorn ondervindt een steeds groeiende belang stelling. Dit jaar zal een aantal van 55000 bezoekers wordèn bereikt. Zondag zal het museum worden gesloten tot het voorjaar van 1954. Boven de stad Ipswich ontplofte een Meteor-straaljager van de RAF. Twintig personen werden gewond, dertig huizen zwaar be schadigd. Op een huis kwam een motor terecht. Met terugwerkende kracht tot 23 De cember 1952 heeft de regering van In donesië alle electriciteitsbedrijven in het land genationaliseerd. De uitvoering van deze maatregel begint met de terug vordering van de concessierechten van de met particulier kapitaal werkende centralen. Het besluit van de president, dat de grondslag van deze vordering is, werd op 10 October door Sukarno en zijn minsters van openbare werken en financien ondertekend en is Dinsdagge- publiceerd. QP zes Augustus 1945 brachten de Amerikanen boven de Japanse stad Hirosjima een atoombom tot ontplof fing, die 80.000 mensen het leven kostte. Het was de eerste dag, dat dit vreselijke wapen als aanvalswapen werd gebruikt, de eerste maal ook, dat het bestaan ervan aan de wereld werd geopenbaard. De tweede bom doodde in Nagasaki drie dagen iai,er 40.000 mensen. Het werd de direct o aanleiding tot een snelle capitulatie van Japan. Deze oorlog was ten eioae, doch er trok een diepe huivering door de mensheid toen meer bijzonderheden over de aard van het nieuwe atoom wapen bekend werden. Terwijl aan het ene laboratorium verder gewerkt werd aan de ontwikkeling van atoom wapens, ging men „een straat verder" een onderzoek beginnen naar de meest efficiënte wijze om de mens tegen datzelfde wapen te beschermen. Want de atoomenergie moge dan toe gepast worden en toepassing vinden voor vredesdoeleinden, het is duide lijk, dat in een onverhoopte nieuwe oorlog dit atoomwapen een allesover heersende rol zal gaan spelen. In het hart van de Ver. Staten staan dag en nacht duizend straalbommenwerpers gereed om de vijand bij een eerste aanvalsdaad met atomische wapens een zware slag toe te brengen In West-Europa arriveerden de eerste atoomkanonnen. De gehele militaire strategie van het Westen zal op bet atoomwapen worden gebaseerd en dientengevolge aan ingrijpende wijzi gingen onderhevig worden. De man kracht aan het front zal ongetwijfeld sterk worden ingekrompen, het „civiele thuisfront" zal sterker en omvangrij ker worden. De huidige -atoomwapens hebben een veelvoudige explosieve kracht van die, welke boven Japan werden afgeworpen. Weinig fantasie is nodig om zich voor te stellen, dat een atoomoorlog uitroeiing van mensen en waarden op.grote schaal zou bete kenen. Men gaat er in de Ver. Staten van uit, dat alleen een oorlog kan worden voorkomen door zich tot de tanden met zo zwaar mogelijke atoomwapens te bewapenen. De tegenpartij zal dat ook doen, waarbij men dan hoopt, dat deze voor het feit, van een afschuwe lijke vernietiging geplaatst, zal terug deinzen het sein tot die oorlog te ge ven. Wij herinneren ons echter een ge liefd gezegde van Mussolini, die óólc beweerde, dat bewapening het beste middel was om de vrede te dienen. Hij kreeg, zij het wellicht op indirecte wijze, ongelijk. Laat ons hopen, dat de mening der Amerikanen in deze in de toekomst wél bevestigd zal worden. W. K. BIJ LEGERORDER is bepaald, dat op 22 November a.s. groot ver lof zal worden verleend aan alle dienstplichtigen, niet inbegrip, van kader, van de lichtingsploeg 1952-1 „Vooropkomst" (in werkelijke dienst gekomen tussen 1 Januari en 1 April 1952), en aan een aantal dienstplichtigen van de lichtings ploeg 1952-1, in werkelijke dienst gekomen in de maand April 1952. yAN DE TWEEDE groep worden die militairen uitgezonderd, die in op leiding zijn genomen tot reserve officier of dienstplichtig onderofficier 2. die behoren tot de cavalerie; 3. die behoord hebben tot het voormalig artilleriemeetregiment4. die behoren tot één der regimenten verbindings troepen (voor zover niet ingedeeld bij het 102e verbindings bedienings bataljon) of vóór 6 Juli 1953 tot een van die regimenten behoord hei-ben en toen registratief zijn over geplaatst naar regimenten van andere EEN GROOT aantal autoriteiten, o.a. generaal Sir James Gale, commandant van de Northern Army-Group ln Wcst- Duitsland, air cbief-marshall Sir Ro- bert Foster, commandant van de tweede geallieerde tactische luchtmacht, luit.- gencraal Opsomer, commandant van het eerste Nederlandse legercorps en gcneraal-majoor Couzy, commandant van de Nederlandse vierde divisie, hebben Maandag en Dinsdag op de hei bjj Sennelage fWest-Duitsiand) een wapendemonstratie van de RAF bijge woond. Daarbij is een nieuw type bom getoond. Het meest interessante onderdeel vormde hierbij het werpen van tien bommen van duizend Engelse ponden met een zogenaamde VT-fusé. Deze bom werd voor het eerst op het vaste land van Europa officieel gedemon streerd en maakte op deskundigen gro te indruk. Hij werd uit een Lincoln- bommenwerper geworpen, die op gro te hoogte vloog en door radar van de grond af naar zijn doe) geleid werd De bom, die electronische instrumenten in de neus heeft, kan zodanig afgesteld worden, dat hij op een bepaalde hoog te boven de grond explodeert en daar door een veel grotere uitwerking heeft. In oorlogstijd wordt de bom ee- bruikt door een formatie van zes Venomstraaljagers. Voor deze gelegen heid had men echter de oude Lincoln voor de dag gehaald, omdat daarin een zeer accuraat bommenricht-instrument is gebouwd. Arbeiders In de Italiaanse chemische industrie zijn een staking van 48 uur be gonnen uit protest tegen het mislukken van directe onderhandelingen over de hernieuwing van arbeidscontracten in sommige ondernemingen. wapens of dienstvakken5. die beho ren tot het regiment technische troe pen of vóór 6 Juli 1953 daartoe be hoorden en toen registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens of dienstvakken; 6. die behoren tot het regiment aan- en afvoertroepen of daartoe vóór 6 Juli 1953 behoord hebben en toen registra tief zijn overgeplaatst naar regimen ten van andere wapens of dienst vakken. Deze uitgezonderde groepen zullen, behoudens onvoorziene omstandighe den, met ingang van 28 Maart 1954 voor groot-verlof in aanmerking wor den gebracht. Van vorenstaande groot-verlofrege ling zijn ook ,nog uitgezonderd Je dienstplichtigen, die door vrijstelling of uitstel Tater dan April 1952 in dienst zijn gekomen, de dienstplichti gen, die niet in Europa dienen en zij, die zich in militaire detentie bevin den. Een jonge vrouw heeft tegenover de politie te Bad Godesberg verklaard, dat zij Zaterdag heeft meegereden met de Nederlandse vrachtauto, die op de Wiedbachbrug bij Neustadt an der Wied zulk een vreselijk ongeluk heeft ver oorzaakt. Zij had naast de chauffeur gezeten en kort te voren jenever met hem gedronken. Op het moment, dat de wagen bij de naar de brug voeren de helling aankwam, had de chauffeur zjjn aandacht niet bij de weg, aldus de vrouw. De auto was in een te hoge versnelling blijven rijden, ondanks de waarschuwingsborden lang de kant van de weg. De vrouw, die uit Geilenkirchen af komstig is en Dinsdag door de politie is aangehouden, heeft volgens andere getuigen niet bij de chauffeur De Baat in de cabine gezeten. Zij zou zich op het moment van de botsing aan de Noordzijde van de brug hebben bevon den en kort te voren uit een Volkswa gen zijn gestapt, welks bestuurder thans wordt gezocht. Bij De Baat is een bloedproef geno men. teneinde vast te stellen of hij on der invloed van alcohol is geweest. Het resultaat hiervan is nog niet be kend.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1