Loonsverhoging blijft vijf pet. verklaart regering Frans parlement wenst vrede in Indo-China Duitse ooggetuige legde een meinedige verklaring af Dijken bezwiken in Nrd.-Italië Soulaas voor vergeten groep Televisie-visie Willem Barendsz" naar de Zuidpool Vóór 1960 zeker nog een huurverhoging Kleuter te Breezand in sloot verdronken OEES moet beslissen over vrije handel Meerderheid voor motie regering-Lanid Neutrale commissie blijft verdeeld Westcrsen vergisten zich in Tito Donderdag 29 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1279 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna «„«Ir Zei nieuwe depressie succes hebben? WEERBERICHT ■mmi Vóór behoud Franse Unie Impasse in Panmoendjon De aanrijding bij Neustadt Mr Sastroamidjojo over plannen voor Atjeh Ook in het Zuiden ng steeds gevaar Meerijder voor verhoor naar Bonn Niettemin wordt Triest overgedragen Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgiroinummer 449041 Telefoon 2345 IIMSE (MANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... 1. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.4-< Él wal «li (Van onze parlementaire redacteur) I)E TOESTAND was vroeger vóór de oorlog toen we nog een vrije loonvorming hadden, helemaal niet om te juichen. De onder handelingen leidden herhaaldelijk tot strubbelingen tussen de werk gevers en de arbeiders en geschillen werden soms door middel van een staking uitgevochten. Dat is ongeveer alles, wat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, onder wie de loonkwesties ressorteren, Woensdagmiddag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van de algemene beschouwingen over de Rijksbegro ting voor 1954 heeft gezegd over de kwestie van de gebonden of de vrije loonvorming. Eigenlijk wel genoeg! Want de minister-president dr Drees had het regeringsstandpunt al bepaald en de heer Suurhoff kon alleen maar meer bederven dan goedmaken. De weg voor de heer Komme, die de knuppel in het hoenderhok heeft geworpen, naar de tegenpartij voor een shake-hands is geëffend en een nieuwe liefdes verklaring aan de geleide loonpolitiek door de oud-vakbondsbestuur der Suurhoff, zou slechts obstakels op die weg geplaatst hebben. PVEN TE VOREN had de minister van Economische Zaken, prof. Zijl stra, college gegeven over de samen stelling van een indexcijfer en met na me van het indexcijfer, dat bij de vast stelling door de regering van een loons verhoging van 5 pet. besliste. Min;ster Suurhoff begreep, dat deze 5 pet. een te leurstelling voor de werknemers was, maar het op het laatste ogenblik base ren van de verhoging op het „nieuwe indexcijfer" vond hij stellig geen „slag onder de gordel", zoals ziin partij geroot mr Burger (P. v. d. A.) deze handelwij ze gekwalificeerd had. Er valt niet op te rekenen, zo maakte hij de Kamer duidelijk, dat de regering op haar beslissing terugkomt! De heer Suurhoff somde enkele maat regelen'op, die de regering voor de „vergeten" groepen zal treffen. Zo zul len bijvoorbeeld de uitkeringen krach tens de Noodwet-Drees verhoogd wor den in de eerste en de tweede gemcen- teklasse tot f 84 per-jaar voor ge huwden en f 60 per jaar voor ongehuw- den en in de derde, vierde en vijfde ge meenteklasse tot f 90.per jaar voor gehuwden en f 66 voor ongehuwden. Het bedrag aan eigen inkomsten, dat krachtens dezelfde wet niet voor aftrek in aanmerking komt. wordt ver hoogd van f 100.tot f 200. Enkele kinderbijslagregelingen onder gaan een verbetering, maar nog niet is Toen men gistermiddag zou gaan eten, miste men in het gezin van de heer J. Steen voorden te Breezand een kindje van nog slechts anderhalf jaar. Na enig zoeken werd het jongetje door de vader gevonden in een sloot, dichtbij de woning in de Hyaclnthenstraat. Kunstmatige ademhaling, door dokter J. N. Veenis en enkele EHBO'ers toe gepast. mocht niet meer baten. Een andere kleuter, het driejarige zoontje van de familie Tiggeloven te Abbekerk, viel Dinsdagmiddag van de drie meter hoge zolder af op de be tonnen dorsvloer. Het kereltje kwam op het hoofdje terecht en is. hevig bloedend uit neus en mond, door de ouders opgenomen. Vermoedelijk heett het een hersenschudding opgelopen. De toestand is thans redelijk. JU vele dagen zijn de weerbe richten veel ongunstiger dan het weer zelf. Het is de laatste dagen al enige keren voorgekomen, dat de regenfronten, die in West- Frankrijk en-Engeland nog 15 tot 20 mm regen brachten, juist voor ons land doodliepen, of, gisteren het geval was met slechts enkele druppels neerslag over ons land trekken. De oorzaak hiervan ligt In Rusland, waar een krach tig hogedrukgebied stand weet te houden, waardoor de depressies over onze omgeving tot staan ko men. Morgen ts er een nieuwe depressie-aanval te verwachten, waarby dg wind uit hel Zuiden opnieuw zal toenemen. Het is de vraag, of deze depressie, die een grote activiteit aan de dag lept. meer succes zat hebben dan haar voorgangsters October wil blijk baar met alle geweld tol de laat ste dag goed en droog herfstweer hlijpen geven Op vele plaatsen in ons land is het reeds op een na de droogste Wijnmaand van de laatste honderd iaar geweest. Verwachting tot hedenavond: WEINIG WINI) In de ochtend plaatselijk mist Overwegend droog weer en op de meeste plaatsen nu en dan zon Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag: Zon op 7.31, onder 17.16 Maan op onder 14 39 het mogelijk aldus de minister de loongrens voor de sociale verzekering op f 6.000.— te brengen. Deze grens wordt op 1 Januari 1954: f 5300.en voor dag loners, bedoeld in de Kinderbijslagwet, de Ongevallenwet en de Ziektewet: 15 per dag. Nieuw was 's ministers mededeling, dat de inkomengrens voor de kinderbij slagregeling voor kleine zelfstandigen met f 200.verhoogd wordt. QE BEWINDSMAN van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir Witte, die de verdediging van de huurverhoging voor zijn rekening nam, voelde niet voor een huurbelasting, omdat de eigenaar recht heeft op de volle opbrengst van zijn be zit De nieuwe huren van de oude huizen zouden zich, naar zijn oordeel, moeten stabiliseren op 180 a 190 pet. van het peil in 1940, maar ook dan blijft een kloof met de nieuwbouw bestaan. Eigen lijk zouden we étappegewijze tot deze hogere huren moeten komen prof. Oud had het denkbeeld gelanceerd van 10 pet per jaar maar de minister be twijfelde of dit mogelijk is. Wel was hij er zeker van, dat er'tussen nu en 1960 in ieder geval nog een huurverhoging moet komen. Verheugend was, dat ook Ir Witte met een verrassing voor de „vergeten groe pen" voor de dag kwam. Hij kondigde een regeling aan, waarbij de ouden van dagen met een Inkomen, dat ligt bene den het vastgestelde minimum volgens de Nöodwet-Drees en die In een wo ningwet-woning wonen, tegemoet geko men zullen worden met f 2.per week, waarvan het Rijk en de gemeente ieder de helft zullen betalen. Vandaag begint te ;Parijs de bijeer- komst van de ministerraad van de Ot- ganisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES), die onder le ding zal staan van de Engelse minist«r van Financiën, Butler. De belangrijkste kwestie tijdens de* bijeenkomst, die twee dagen zal duret, is die van de vrijmaking van het har- delsverkeer. Daaromtrènt zal waai- schijnlijk ,een belangrijk voorstel wor den gedaan, dat ten doel heeft het principe van een algehele vrijmeking te doen toepassen. Het ligt in de be doeling een proeftijd van 6 maatden of 1 jaar in te stellen, na afloop waar van het principe van algehele vrima- king aanvaard of verworpen zal vor- den, naar gelang van de resultaten der proefneming. DE FRANSE regering heeft gis teren met een meerderheid van 515 tegen 251 stemmen van de Nat. Vergadering een zekere bewegings vrijheid verkregen voor haar poli tiek inzake Indo-China. Het nach telijke debat, dat aan deze beslis sing vooraf ging, bewees, dat de afgevaardigden - en eigenlijk het gehele Franse volk -, de oorlog in de Verbonden Staten beu zijn. In de vrij vage resolutie, die aan het slot van het debat werd aangeno men, wordt dan ook de mogelijk heid open gelaten voor aanhou dende pogingen om door onder handelingen een algemene vreed- zame regeling der vraagstukken in Azië te bereiken. Dat wil zeggen dat de regering-Laniel desnoods besprekingen met Ho Tsji Minh kan beginnen over een beëindiging van de oorlog. De strijdkrachten in de Verbonden Staten moeten verder worden georganiseerd, op dat zij de taak van de Franse troe pen kunnen overnemen. Verder wordt gezegd, dat de Tndochinese staten binnen het kader van de Franse Unie onafhankelijk moeten worden. Radicalen en socialisten hadden in de loop van het debat aangedrongen op het openen van onderhandelingen met de opstandelingen, hetzij recht streeks of door bemiddeling van een derde mogendheid. Laniel, de premier, bleek het hiermee volledig eens. Hij achtte de kansen op een vergelijk groter dan een jaar geleden. Een ogenblik teek het. er op, dat. de premier met enkele partijen modlijk- heden zou krijgen. Verschillende mo ties werden ingediend o.m. een vu de radicale partij, welke Laniel naruk- kelijk verwierp. Het bleek aanvnke- lijk niet mogelijk, de partijen t< ver enigen op een door de regeringinge- diende ontwerp-resolutie. Nadat ech ter,alle door de partijen ingeiende moties waren verworpen of ingtrok- k:n, is tenslotte die van de re?ring met de reeds genoemde meerdrheid aanvaard. De Russische regering heeft bloten bij de bevoorrading met grondstofn en brandstof e.d. voorrang te verlene aan fabrieken, die consumptiegoederenver- vaardigen. De neutrale repatrieringscommissie is het er nog steeds niet over eens, of de niet-communistische krijgsgevangenen nu al dan niet met geweld moeten wor- fen bewogen tot het aanhoren van de propagandaspeeches van de Noordèlüke afgezanten. De commissie heeft er nog een pro bleem bij te verwerken gekregen. In een der gevangenkampen hebben de be woners drie of vier lotgenoten door marteling en moord om het leven ge bracht. Er moet nu worden uitgemaakt, welke maatregelen er dienen te worden genomen. De voorbereidende besprekingen voor de politieke conferentie zijn vastgelo pen in een vruchteloos krakeel ovc de vraag, of de deelneming aan de confe- fentie al dan niet moet openstaan voor landen, die niet aan de strijd in Korea hebben deelgenomen. De Amerikaanse afgevaardigde Dean verzet zich hierte gen, de communisten eisen toelating van enige neutrale Aziatische landen. Krachtens de wapenstilstandsovereen komst had de politieke conferentie gis teren moeten beginnen. Het ziet er nog niet naar uit, dat zij binnen afzienbare tijd zal kunnen worden geopend. Gistermorgen om kwart over acht is de walvisvaarder „Willem Barendsz" uit Amsterdam naar Curagao vertrok ken. Het schip gaat daar eerst bunke ren en zet dan koers naar Kaapstad, waar het begin December wordt ver wacht. Vandaar gaat het voor de acht ste keer naar de Zuidpoolgebieden om de jacht op walvissen te hervatten. Evenals het vorige jaar zullen 12 vang- schepen de „Willem Barendsz" ver gezellen. Tien hiervan bevinden zich reeds in Zuid-Afrika, de andere twee zullen rechtstreeks van Rotterdam naar Kaapstad vertrekken. Er nemen dit jaar 17 expedities aan de interna tionale walvisvangst deeL Van de nieu we Nederlandse walvisvaarder, die Dij Wilton Feyenoord wordt gebouwd, kan een dezer dagen de kiellegging worden verwacht. Er is nog al wat deining veroorzaa t door de overigens niet geheel juiste publicaties over de plannen, welke minister Cals zou hebben ontworpen op het stuk van ons toekomstige tele- visiebestel. Berichten noch w ijzigingen zijn bijzonder geschikt gebleken om de critische lezer er van te overtuigen, dat bewindsman en omroepverenigin gen er naar hebben gestreefd, een or ganisatievorm te scheppen, die een waarlijk nationale uiting in een pro gramma van de best mogelijke kwa liteit zou verzekeren. Noch kan mm hier spreken van een stuk krachtig regeringsbeleid, dat ïekening heeft gehouden met de betekenis van de TV als nationaal visite-kaartje. Het ziet er integendeel naar uit, dat de omroepverenigingen hier de dien„t hebben uitgemaakt en de gele genheid hebben gebruikt, om de po sitie van elke organisatie afzonderlijk zo hecht mogelijk te maken. Het feit, dat de omroepen slechts een zeer beperkt deei men spreekt van twin tig tot vijf en twintig procent van de beschikbare zendtijd hebben afge staan voor het nationale programma en zich ten aanzien van dit deel van de omroeptaak het recht van veto nadrukkelijk hebben voorbehouden, is daarvan het duidelijke bewijs. We zijn veraf van het ideaal, dat dr E. D. Spelberg van de VPRO kortelings zo fraai formuleerde als de toestand, waarbij elke omroep de ver antwoordelijkheid voor het geheel aan vaardt, ook al is zij het met bepaalde uitingen van de zusterorganen niet geheel eens. Wij zullen daarentegen ook in de televisie kunnen genieten van het gehengel naar de volksgunst, dat op gezette tijden de^ radio-uitzendingen vrijwel ongenietbaar maakt. Wij zul len voorts kunnen aanschouwen, tot welk een verspilling van geld, energie en idee het gebrek aan coördinatie en samenwerking in de TV kan leiden. Ook in dit opzicht wordt de in de radio gevolgde lijn doorgetrokken, de soms pijnlijke ervaringen van de experimentele periode hebben klaar blijkelijk allerminst bijgedragen lot verdieping van inzicht en tot ver sterking van de wil tot samenwerking. Niet vco. niets is de nieuwe televisie- stichting gedacht als een volkomen machteloos orgaan. Zij is het symbool voor de mentaliteit, waarmee het gehele geval is aangepakt. Van W. De Indonesische minister-president mr Ali Sastroamidjojo. heeft in het parlement een uitvoerige regeringsver. klaring afgelegd over de gebeurtenisser >n Atjeh Over de wiize. waarop de op stand zal worden bestreden, deelde hi.1 mede dat leger en politie hun macht in de kustgebieden zullen consolideren en uitbreiden Patrouilles zullen de leiders van de agitatie achtervolgen Tegeliikertiid zullen de ulama s. die zich niet achter Datid Beureuh hebben geschaard de bevolking die aan de op stand heeft deelgenomen, doordringen van haar fouten Verder zal spoedig een beslissing tn het vraagstuk der autonomie worden genomen en een program voor de eco nomische vei heffing van het geb.ed worden afgewerkt. Op de twee plaatsen, namelijkbij Verona en Ronco, zijn Woensdag d4i.i- ken langs de Adige bezweken, waasor stukken van het Oostelijk deel vade Povlakte onder water zijn komei te staan. De Piave trad in de omging van Venetië buiten haar oevers enet- te het land blank. Door de nog sds voortdurende regen in dit gebied iiet water In de rivieren verder gestrn. Ook duurde de was van de Po voorif- schoon waterbouwkundigen de toend niet direct gevaarlijk achtten. In Zuid-Italië scheen Woensdag de zon, maar het gevaar voor overstro mingen is nog niet voorbij, doordat nog grote hoeveelheden water door de ge zwollen beken van de bergen stromen. Ook bestaat nog steeds gevaar voor nieuwe aardverschuivingen. In dorpen en steden stortten Woensdag tientallen n het water staande huizen in. De Italiaanse regering heeft Woens dag besloten zeventig millioen gulden uit te trekken voor hulp aan de over stroomde gebieden in het Zuiden. Militairen zijn opgeroepen om de dfjken van de Po, die hier en daar op doorbreken staan of reeds zijn bezweken, te helpen versterken. DE DUITSE politie heeft verklaard, dat inmiddels is bewezen, dat alle be schuldigingen, die door de 25-jarige Duitse Hildegard Motz tegen de Neder landse chauffeur De Baat zijn geuit in verband met het Zaterdag gebeurde ern stige auto-ongeluk op de autobaan tus sen Keulen en Frankfort, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. De vrouw zal wegens meineed worden vervolgd. De Baat, die zich nog steeds in hech tenis bevindt, heeft gezegd dat hij niet om een strafvervolging van Hildegard Motz zal verzoeken, ofschoon zij hem, zoals hij zei. ernstig had beledigd. Zo als bekend had zij verklaard, dat zij naast chauffeur De Baat in de vracht auto had gezeten en samen met hem een fles jenever had gedronken. Later gaf zij nog vier andere verklaringen voor haar aanwezigheid op de plaats van het ongeluk en tenslotte kreeg zij een zenuwinstorting. Over de op De Baat toegepaste bloed proef wil de Duitse politie zich niet uit laten. De Néderlander heeft verklaard, dat hij bij het begin der afdaling in de vijfde versnelling reed, maar geen kans meer zag om terug te schakelen, toen de wagen een grotere snelheid kreeg. De Nederlander C. van Dam, die naast De Baat zat toen het ongeluk geschied de en inmiddels reeds naar Nederland was teruggekeerd, vertrekt vandaag naar Bonn, waar politie-autoriteiten uit Frankfort hem in de Nederlandse am bassade een getuigenverhoor zullen af nemen. De eigenaar van de auto. de heer J. Dekker uit Ouderkerk, verge zelt hem op zijn reis. De Brltue minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden, heeft Woensdag in het Lagerhuis toegegeven, dat Enge land en de V. S. zich misrekend hehhen ten aanzien van Tito's reactie op het besluit om de zone van Triest aan Italië over te d-agen. Eden gaf ever,eens voor de eerste maal openlijk te kennen, dat de Brits- Frans-Amerikaanse verklaring van 1948, waarin de drie landen zich uitspraken voor het -eruggevpn van beide zones van Triest aan Italië, een dode letter is. Ook le instelling van een vrii ge bied. zoals neergelegd in het Italiaanse vredesverdrag is in de practijk niet mo gelijk, aldus Eden. Hij herhaalde, dat Engeland niet voor nerpens is terug te komen van het be sluit om zijn troepen tezamen met de Amerikaanse, uit de zone A terne te trekken. De uitvoering er van zon inge wikkeld ziin ->n daarom tijd vereen Het Britse Lagerhuis heeft Woens dagavond de regeringspolitiek ten aan zien van Triest met een meerderheid van 28 stemmen goedgekeurd. Na een volledig debat eiste de opnnsitie een stemming, uit protest tenen het rege ringsbeleid Er werden 296 stemmen voor en 268 tegen de regering uitge bracht. HOGE EIS TEGEN PAARDENDIEF Voor de Roermondse rechtbank i« "uteren tegen W O. uit Reesel wegens diefstal van een paard uit de weide van de landbouwer R aldaar een gevangenisstraf van een iaar en zes maanden geëist De officier van Jus titie motiveerde de/e strenge eis met de noodzaak, dat het vee in de wei veilig is.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1