gehele jaar door groenvoer Een privé-natuurpark in Castricum 2000 COSTUUMS rGi HOOFDDORP VERNIEUWDE NIJVERHEIDSONDERWIJS „Falcon", „Victory" en „Oxford'' «ai* REGENJASSEN, ULSTERS, TWEEDJASSEN, Canadians en Zeiljoppers, 1000 JASSEN In de bekende merken 29.75, 35.-, 40.-, 47.50, 55.-, 65.-, 75.- tot 140 gulden IJzersterke MANCHESTER PLUSFOURS vanaf 42.75 tot 140 gulden In België en Frankrijk deed men goede ervaringen op met de kweekinstallatie Gaston-Perrin (Van een medewerker) Rantsoenen en resultaten Urk Het laatste gezin naar Argentinië Bevestiging en intrede Waartoe 'n gepensionneerd zeekapitein kwam die met zijn vrije tijd geen raad wist „Achter Bornholm" een gebenedijd natuuroord Ambachtsscholieren bouwen complete woonhuizen en doen zo veel practijk op Aannemers behoeven niet bevreesd te zijn voor concurrentie In onze speciale 16 meter lange toonzaal vindt U meer dan gabardine jassen, lederen jassen enz enz. vanaf Prachtvolle collectie alsook de echte Ierse kwaliteit, „Stormking" ook verkrijgbaar in de herenmaten In 12 opvolgende maten, bruin, grijs, blauw, taupe enz. Iedere broek wordt gegarandeerd enz tonen wij U Wederom een complete sortering voor lange en extra lange per sonen, voor zware en" extra zware personen, wegende tot 200 pond Grootste Speciaalzaak voor Den Helder en Omstreken VRIJDAG 30 OCTORKR 1953 TIJD GELEDEN hebben wij een artikel gepubliceerd omtrent een methode om het vee jn iedere tijd van het jaar en tot op de dorste plekken der aarde van groen voer te voorzien. Een methode, die in de practijk kan worden toe gepast dank zij de uitvinding van een groenvoer- kwcekinstallatie door de Belgische bioloog Gas ton Perin. Onder onzer lezers uit de agrarische kringen bleek voor deze methode zulk een be langstelling te bestaan, dat wij er goed aan menen te doen. nog nadere gegevens over de methode mede te delen. Wij wijzen er echter met nadruk op, dat deze gegevens berusten op buitenlandse ervaringen o.m. in Frankrijk, België en Enge land aangezien in Nederland nog geen gelegen heid is geweest om ervaring op te doen. Het leek ons nuttig om in antwoord op de door lezers gestelde vragen, iets te zeggen omtrent de rantsoenen voor dieren, die met groenvoer ge kweekt volgens de methode-Perin (dus kweek zonder aarde), worden gevoed. Uiteraard is het niet wel mogelijk strakke voedingstabellen te geven, immers, er zijn te veel elementen die hun invloed doen gelden op de waarde van een voed selrantsoen, dan dat men er rekening mee zou kunnen houden. Maar bovendien zijn er verschil lende elementen in het proces geheel onafhanke lijk van het voedsel op zichzelf: we denken hier bijv. aan het assimilatievermogen van het dier, aan de min of meer gelukkige samenvoeging van verschillende soorten voedsel, enz. Tenslotte dient men zich als 't puntje bij *t paaltje komt, toch te verlaten op de verzorger van het vee en op zyn persoonlijke waarneming. Op de basis van die „Geef mij maar groenvoer ervaring en waarneming kan het volgende wor den gezegd ten aanzien van de voeding van ver schillende soorten vee. RUNDVEE: Uit verschillende rap porten van gebruikers is geble ken, dat het aldus gekweekte groen voer de gezondheidstoestand en de productie van het melkvee in be langrijke mate heeft verbeterd. Het is zelfs mogelijk krachtvoer, meel en veekoeken vrijwel geheel door groen voer te vervangen. En het schijnt, dat dit groenvoer lactogene (melkverwekkende) facto ren bevat, welke men nog niet pre cies heeft kunnen vaststellen, doch waarvan men weet, dat zij aanwezig zijn in het jonge lentegras. Het ver schil is echter, dat het volgens de methode-Perin gekweekte groenvoer, het gehele jaar door de dieren kan worden verstrekt. In het algemeen kan men waar nemingen als volgt samenvatten: a. (de koeien zijn reeds na de eerste dekking drachtig; b. het kalven vol trekt zich gemakkelijk; c. de melk is ruk aan vet en aan vitaminen; d. de drachtige koeien kunnen zwaar dere kalven ter wereld brengen zon der dat hun lichamelijke gesteldheid daardoor wordt verzwakt; e. de teelt kracht van de stieren wordt verze kerd en hun geslachtsfuncties gere- lcrij- geld; f. beesten, die g: gen kunnen gedurende de winter in groenvoer de wei blijven, zonder een periode van aanpassing door te maken, waar in de melkproductie vermindert of de vetmesting wordt belemmerd. Wat de hoeveelheid groenvoer be treft, welke aan melkvee moet wor den gegeven, kan het volgende wor den gezegd. In de lentemaanden, wanneer het vee nagenoeg alles wat het nodig heeft, vindt in het jonge gras, behoeft maar 3 kg. groenvoer per beest als aanvulling te worden gegeven. Ten behoeve van de melk productie kan men per koe, die nog Piet meer dan 15 liter per dag pro duceert, een halve bak van de groenvoerinstallatie geven dat is Plm. VA kg. graan, (omgezet in ge- Kiemde halmen); boven de 15 liter Per dag en per beest is 1 kg. groen voer per 5 liter melkproductie vol doende. Bij mestvee kan men reke nen, dat 5 kg. groenvoer 10 kg. vet- mestkrachtvoer kan vervangen. VARKENS: Het groenvoer uit de J groenvoerkas, kan zowel dienen voor het vetmesten, als voor de voe ding van drachtige zeugen en van Jogende zeugen. Ook voor de fokbe- lang'S 1161 Rroenvoer van gvoot be- Als typisch voorbeeld van de a w11?8 van het groenvoer bij een acnttal zeugen van een groot boeren bedrijf te Bioul-Yvoir in Frankrijk Pjogen de hieronder vermelde cij- «rs dienen. De proef werd genomen met 5 ^arge White Yorkshire-zeugen en 4 Wessem Saddleback-zeugen, afkom- j verschillende worpen en die SJ® gespeend (hetgeen daar ge- uiiedt 8 a 9 weken na de geboorte) ki r>en Keiriiddeld gewicht van 22 n£. j proef werd verdeeld in twee oden: de eerste van het spe- ingsgewicht van 22 kg. tot 60 kg. en 2® tweede van 60 kg. tot 100 kg. In eerste periode werd per 1 kg. vermeerdering van het levend ge wicht gebruikt 1% kg. meel en 0.625 kg. groenvoer (gekiemde gerst), met een dagelijkse toeneming in levend gewicht van 1.07 kg. In de tweede periode werd 1 kg. vermeerdering van levend gewicht gebruikt 1% kg. meel en 0.9 kg. groenvoer (gekiemde gerst) met een dagelijkse toeneming m levend gewicht van 0.92 kg. De duur van het mesten tot een levend gewicht van 100 kg. was 9 weken van geboorte tot spening en 11 weken van spening tot 100 kg., dus in totaal 20 weken. PAARDEN: Verschillende renstal len in Frankrijk, België en En geland passen het groenvoersysteem met zeer veel succes toe gedurende de wintermaanden. Lichte paarden voedert men dan tot 5 kg. groenvoer per dag, zware paarden tot een ma ximum van 10 kg. Wanneer het dier intensieve arbeid moet verrichten, kunnen die hoeveelheden zonder ge vaar worden verhoogd, indien men hen er enkele dagen aan laat wen nen. Renpaarden die in training zijn, kan als aanvulling nog 1 tot 3 kg. nen. Renpaarden die in training zijn, groenvoer per dag worden Verstrekt, terwijl men bij drachtige merries kan gaan tot 6 a 8 kg. per dag. OCH APEN: Voor schapen is het groenvoer vooral van belang tij dens de dracht van de ooien. Ge durende de wintermaanden kan men de schapen voederen met hoeveel heden van 2% tot 3 kg., terwijl men bij de drachtige ooien ermede voort kan gaan in die periode van het voorjaar, wanneer er nog niet vol doende jong gras is. Het laatste gezin dat nier op Urk nog is, waarvan de maan voor het visse rijbedrijf al in Argentinië vertoeft, hoopt binnenkort de overtocht te maken. Van de andere gezinnen die onlangs zijn vertrokken kwam bericht binnen van goede overkomst. Onze oud-plaatsgenoot, candidaat H. D. Doorenbos te Kampen, hoopt 1 No vember a.s. intrede te Gees (Dr.) te doen bij de Ger. Kerk art. 31 K.O. Hij wordt bevestigd door ds Th. C. F van Kamp van Maistricht. Cand. Dooren bos is de oudste zoon van de Emeritus Predikant ds Doorenbos van Urk. NAAR TROUWDAG VAN PREDIKANT Woensdag maakten ongeveer 30 Chr. Gereformeerden met een bus een tocht naar Driebergen, ter bijwoning van het huwelijk van hun beroepen predi kant candidaat Tanis van Rotterdam. Dit huwelijk werd kerkelijk ingeze gend in de Chr. Ger. Kerk te Drieber gen, waar de plaatselijke predikant, ds Bijl, sprak naar aanleiding van Psalm 32: Ik zal raad geven, Mijn oog zal op U zijn. Voor deze plechtigheid brachten allen een bezoek aan de oud leraar, ds E. du Marchie van Voort huizen, oud ger. predikant te Leersum. De banden tussen oud-leraar en vele gemeenteleden werden opnieuw ver sterkt. VISSERIJ BERICHT Donderdag werd door 24 vaartuigen aangevoerd: 936 pond lijn- of beugaal prijs 1.031.15; 747 pond snoekbaars prijs 0.710.76; 65 pond rode baars prijs 0.64; 2814 pond voorn prijs 0.06. Een straaljager, gebouwd in heeft dezer dagen de snelheid geluid overschreden. Zweden, van het De Sovjetregering heeft een decreet uitgevaardigd met de opdracht de levens- rr.iddelenproductie sterk te verhogen. PLUIMVEE: In ons vorig artikel hebben we reeds enkele cijfers gegeven. We kunnen hier thans nog aan toevoegen, dat men voor een productie van 250 tot 270 eieren per jaar en per hen, ongeveer 20 gram haver, welke gedurende 3 dagen in de groenvoerkas heeft gekiemd, moet verstrekken op 20 tot 40 gram ge woon kippenvoer (bestaande uit §erstemeel, vismeel, enz.), en 10 gr. roog zaad. In de practijk is gebleken, dat deze gekiemde haver, evenals gekiemde maïs, gekiemde tarwe en gekiemde soja zeer gunstig zijn zowel voor kuikens als voor leghennen en voor slachtkippen. Deze kiemen bevorde ren namelijk de groei, de vruchtbaar heid en de eierproductie. „Het zou me allemachtig spijten als ik spoedig zou doodgaan, want het be gint me hier nu pas goed te bevallen". Deze woorden komen uit de mond van de heer A. Rommel, die twee-enveertig jaar lang de vijf wereldzeeën bevoer en in die lange periode opklom van bootsjongen tot kapitein bü de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, in de oorlog op moedige wijze de belangen van de geallieerden diende en sedert enkele jaren in Castricum het anker heeft laten neervallen. De woorden „het begint me hier nu pas goed te bevallen" hebben betrekking op het privé-natuurpark, dat hü heeft aangelegd tussen de Burge meester Mooijstraat en het Stationsplein in het vriendelijke Castricum. „Achter Bornholm" heet het huis van kapitein Rommel. „Thuis" ver meldde een bordje op het hek en dus belden wij aan en werden opgeschrikt door de klank van een gong, zó sterk, dat het wel de klok van de Wijker- toren geleek. „Om dat ding in mijn bezit te krijgen", zo zeide kapitein Rommel ons weinige ogenblikken la ter, „heb jk in Indië zes jaar lang met een Chinees onderhandeld". Achter de woning heeft de oud-zee kapitein een kolossale vijver doen aanleggen, zijnde het hoofdbestanddee van zijn natuurparkje, dat geleidelijk bekendheid verkrijgt en door steeds meer natuurliefhebbers wordt bezocht, die steeds met de grootst mogelijke vriendelijkheid door de heer en mevr. Rommel worden ontvangen en rondge leid. Alleen op Zondag zal men steeds het bordje „niet thuis" zien uithan gen, want die dag is gereserveerd voor hen zelf. Acht-en-negentig stuks vee bezit Rommel thans. Onder vee verstaat hij pauwen, zo mak als een lam, zwanen, die uit de hand eten, fazanten, die op zijn schouder springen, patrijzen, gan zen, talingen en zo meer. Bovendien Kapitein Rommel is goede maatjes met zijn vogels van diverse pluimage. strijkt af en toe een vlucht wilde en bergeenden neer en dat verhoogt de bedrijvigheid in de vijver en boven dien het plezier van de eigenaar en zijn vrouw. „Er valt heel wat te doen om die kolonie te voederen", zegt de kapitein ons, „en ik voel mij af en toe een volslagen tuinder, want veel van het voer kweek ik zelf. vandaar dat de uitgestrekte moestuin volstaat met lange rijen boerenkool en tweeduizend struiken andijvie". Zestienhonderd pond paling en 2000 pond zoetwatervis is indertijd losgela ten in de vijver, waarover een rustiek bruggetje naar een eilandje voert. Vanaf dat bruggetje kijken Sneeuw witje en de zeven dwergen in het hel dere water. „Dat is onze nieuwste aan winst", zegt dt kapitein. Om op de visstand terug te komen, de heer Rommel verleent zijn vrienden gaarne gelegenheid om eens een dagje te komen vissen. „Pas heeft men er nog een karper van veertien pond uit geslagen", constateert hij met enige trots. De enige voorwaarde, die kapi tein Rommel stelt, is, dat men met een gewone hengel vist, dus niet met een katrol, want „ik vind, dat de vis een redelijke kans moet hebben". Over enige jaren, wanneer het boom gewas wat hoger zal zijn opgeschoten, zal het natuurparkje een nog mooier aanzien krijgen, want dan zal de ach terzijde van de omringende huizen ge maskeerd zijn. „Maar voor moeders huis komt geen boom te staan", zegt de kapitein, „want zij moet een vrij uitzicht hebben op de grote vijver en volop kunnen genieten van de vogel vreugd". Als wij later de 94-jarige mevrouw Rommël-Vis de hand druk ken, vertelt zij ons vol vitaliteit en vol levenslust hoezeer zij mede geniet van het natuurparkje, dat haar zoon achter haar woning aanlegde. „Nu zult u eens wat zien", zegt de kapitein, wanneer hij in zijn ge rieflijk ingericht huis een electrische pomp aanzet en als gevolg daarvan van een imitatierots van hoogoven slakken, een waterval in de vijver stort. „Tot zulke dingen kom je", con stateert de heer Bommel bij het af scheid, „als je na twee-en-veertig jaar in je geboorteplaats terugkeert en je eigenlijk niet weet wat je met je vrije tijd moet beginnen. Thans ben ik door het bezit van al die beesten weer een gelukkig mens geworden en mijn vrouw, die mij in alles ter zijde staat, niet minder". Zo Is „Achter Bornholm" gedach tig aan de historische betekenis van die naam niet alleen een veilige wijkplaats geworden voor een gepen sionneerd zeekapitein, maar tevens ook voor een menigte dieren en vo gels, die er een goed kosthuis hebben en door de heer en mevrouw Rommel met alle denkbare zorgen worden om ringd. (Van onze speciale verslaggever) nOOR DE vette klei-polder, die de Haarlemmermeer is, waait een frisse wind. Een gezonde geest leeft er in wie hier wonen en werken. En zo kon er vijf jaar geleden de grondslag gelegd worden voor ook een ambachtsschool trt de hoofdplaats van dit vruchtbare stukje Nederland, in Hoofddorp. Deze „Burge meester Jansoniusschool" heeft haar jeugd ten spijt, de aandacht getrokken uait alle technische onderwijsinrichtingen in Nederland. Zijn leerlingen bouivaen vorig lesjaar bij wijze van practijk-experiment een compleet houten huis op net naast de school gelegen grondje. Acht maanden werd er met enorm enthousiasme aan gewerkt en toen het klaar was, werd het, net alsof het een Levensecht project was van echte aannemers, opgeleverd. Een groepje plaatselijke autori teiten kwam er naar kijken, en om het hardst keurden deze het plan at, om net nu weer te gaan afbreken. Weliswaar kon er in de Haarlemmermeer voor hout bouw geen plaatsje ingeruimd worden, maar iedereen was het erover eens, aai het te fraai en bruikbaar was om het nu een-twee-drie weer te gaan slopen. Eén bewonderraar van het les-bouwsel bracht uitkomst.Een watersnood-jamt' lielid uit Zierikzee wilde het kopen. En zo is het geschied De ambachtscholie- ren uit de Haarlemmermeer hebben het zelf mogen herboumeu in Zierikzee. Niemand heeft op het ogenblik meer waardering voor dit Haarlemmermeer' experiment dan de huidige bewoners van dit huisje. p-JET SLAGEN van dit experiment, dat een eerste stap is in de richting van vernieuwing van het onderwijs aan onze Nijverheidsscholen overeen komstig van hogerhand gegeven richt lijnen, heeft directeur en leraren van deze Hoofddorpse ambachtsschool ge prikkeld op de ingeslagen weg voort te gaan. En zo staat er voor dit lesjaar op het program de bouw van niet minder dan twee complete stenen huizen, waarin alle elementen verwerkt worden, waar de toekomstige timmerlieden en met selaars in de practijk voor kunnen ko men te staan. Inmiddels worden „binnenskamers" de elementen voor de huizen al ver- Omdat het lesrooster niet gedoogt, dat het werk zo nu en dan onder broken moet worden voor regenverlet, zal eerst een bouwloods naast de school geplaatst worden. Dank zij een uiter mate prettige samenwerking van de schoolleiding met de plaatselijke aan nemers, zal dat in snel tempo kunnen gebeuren. De houten woning van de Hoofd dorp se Ambachtsschool, die her bouwd wordt in Zierikzee. vaardigd: kozijnen, deuren, raamwerk, enz., enz. Het enthousiasme van de timmerlie den- en metselaars-in-spé is welhaast nog groter dan vorig jaar. „De jongens maken nu tenminste iets, dat zin heeft, al weten ze heel goed, dat ze het leerobject straks weer moe ten afbreken, omdat wij de aannemers- wereld natuurlijk -geen concurrentie willen aandoen", vertelde ons directeur A. den Hertog, die er zich over ver heugde, dat het experiment ook in de kring der practijkmensen zo'n goed onthaal gevonden heeft. Wellicht wordt er de idee mee doorbroken, dat wij juist in practjjk-kringen over het am bachtsschool-onderwijs te „mooi" was voor de practijk". Moge aan deze instelling in Haar lemmermeer de enige ambachts school overigens in Nederland, die ook een opleiding geeft voor vliegtuigmon teur en -electriciteit met aansluiting op de Luchtvaart Nijverheidsschool in Schevingen, de victorie beginnen. Koopt bij NEELS

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5