Koude oorlog om Triest woedt nog in alle hevigheid Ontroerend moment in de duinen bij Bloemendaal Benzine twee cent goedkoper Masjumi-lid wil van Indonesië Islam-staat maken Onderhandelingen Perzië met Rusland worden hervat Motorrijder liet een jongen van negen jaar stuur hanteren.... Bidault tracht te bemiddelen Oostenrijkse wens: Vrijhaven Tien kleuterscholen voor rampgebied Financiële moeilijkheden rond „Jonas !3 Maandag 2 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e JaarRa"g No- 1282 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hoed contra bril Toradja-Ch ris tenen ongerust Proces-Mossadeq nadert November begint stormachtig WEERBERICHT Paulus steekt loftrompet over de Russen Geen twijfel meer over diefstal radargeheimen Geschenk van Zweden Droevig motorongeval Eendode, twee gewonden Nieuw KLM-hotel te Biak geopend Utrecht in helicopternet Herdenkingsplaten op erebegraafplaats Dr Drees: Binnenlands verzet heeft grote waarde Directie: j 0IJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: h.M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. rin. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1.- elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal t ö.u per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0 ng ITALIAANSE minister-president Pella heeft te Parijs bespre- kingen gevoerd niet de franse en de Nederlandse ministers van jj„jtenlandse Zaken Bidault en Beyen, alsmede met de Amerikaan Stassen. Het onderhoud met Bidault had vnl. betrekking op de kwestie Triest. Pella verklaarde, dat Italië bereid is aan een vijf- mogendhedenconferentie over Triest deel te nemen, nadat de Ita liaanse autoriteiten het bewind in zóne-A volledig hebben over gekomen en daar Italiaanse troepen zijn gestationneerd of nadat de Joegoslaven zich uit zöne-B hebben teruggetrokken. De mogelijkheid cm Triest te „vereuropeaniseren" wijst de Italiaanse regering van de hand. Pella zei optimistisch gestemd te zijn inzake een oplossing .indien de Joegoslaven liet Italiaanse standpunt erkennen". Dit op timisme bleek heel spoedig ongegrond, want de Joegoslavische mi- uister van Buitenlandse Zaken noemde Pella's standpunt reeds direct ongerijmd en onrechtvaardig". Door dit standpunt, aldus de minis ter, wordt de a.s. conferentie door Italië in feite reeds gesaboteerd. Hij sprak de hoop uit, dat de regeringen van Engeland en Frankrijk ervan af zullen zien Italië in zijn houding te steunen. Ook de Joego- ilavische minister had een onderhoud met Bidault die niet-officiële bemiddelingspogingen onderneemt. j-JET officiële Zuidsla vische blad „Borba" verklaarde Zaterdag, dat afgevaardigden van de Westelijke mo gendheden in beginsel het „construc tieve Zuidslavische .voorstel" hebben aanvaard. Slechts Italië verzet zich er tegen, aldus het blad. Tito's voorstel tot internationalisatie van de stad en haven van Triëst is reeds een compro misvoorstel. Op een massabetoging in Bosnië ver klaarde Djilas, een der vier vice-pre- n£ HAAGSE politie heejt een 16- jarige jongen aangehouden, wegens mishandeling van de 60-jarige A. Li- van L. Bedoeld jongmens was werk- mm in een rijwielstalling in de bin nenstad. Elke dag passeerde daar een kennis van de jongen, die steeds een hoed op het hoofd had. De jongen be i/roette de kennis dan met de woor den: „Ah r.t hoed", waarop het we derwoord luidde: „Ah r.t bril". De laatste begroeting vindt haar verkla ring in het feit, dat de jongen niet ai ie sterke ogen heeft en een bril draagt. Dezer dagen zag het jongmens weer lijn kennis aankomen, althans hi] meende dat het deze wasNadat hij zijn begroeting luidkeels had uitge draaid, zag hij tot zijn schrik, dat hij de verkeerde had toegesproken. Deze, de 60-jarige A. L. van L. kon de woor den, die hem werden toegevoegd in het geheel niet waarderen. Daar kwam nog bi), dat de 60-]arige een tikkeltje aan Bacchus had geofferd. De man meende de groet daarom te moeten beantwoor den door de jongen naar de keel te tittegen. Deze, ook niet mis, greep een houten hamer en bewerkte daarmee hoofd en borst van de „pseudo-hoed". Van L. kreeg enige verwondingen en is naar het ziekenhuis overgebracht. Na behandeling kon hij huiswaarts keren NATIONALE BAKKERIJTENTOONSTELLING Als data voor de nationale bakkerij tentoonstelling 1954 te Apeldoorn zijn gekozen 21 t/m 30 Juni. De tentoon- itelling wordt gehouden onder de naam „Brobata" in het Beekpark. sidentcn van Zuid-Slavië, dat in het gebied van de Adriatische Zee geen ruimte bestaat voor imperialisme. Wel is er ruimte voor samenwerking op basis van gelijkheid. Het alternatief is oorlog. Er bestaat geen andere weg uit de impasse. Dit geldt ook voor Triëst. Het Westen kan zoveel besluiten nemen als het wil, doch elk besluit zonder ons genomen, zal verwarring betekenen en de spanning vergroten. Volgens radio-Belgrado hebben drie Italiaanse vliegtuigen Zaterdag het ge. bied van Gorizia (Zuid-Slavië) ge schonden. Een functionaris van de Italiaans- Amerikaanse oliemaatschappij heeft Za terdagavond te Bari gezegd, dat het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in de afgelopen week heeft ver hinderd, dat twee Italiaanse tanksche pen olie naar Zuid-Slavië zouden ver voeren. De regering te Rome heeft op deze mededeling nog geen commentaar gegeven. De Oostenrijkse vice-kanselier Schaerf, voorzitter van de socialistische partij in zijn land, heeft te Wenen ver klaard, dat Triëst een „vrij" gebied dient te worden. Dit is z.i. voor Oos- tenrijk de beste oplossing. Oostenrijk is het belangrijkste achterland van de haven Triëst. Een regeling van d" kwestie zonder instemming van alle erbij betrokken partijen kan volgens Schaerf niet bëvredigend of duurzaam zijn. Met ingang van 2 November zal de prijs van autobenzine met f 0,02 per liter worden verlaagd. Deze verlaging houdt verband met een wijziging in de zeevrachttarieven. Tjjden9 de algemene beschouwingen over de regeringsverklaring over Atjeh in het Indonesische parlement heeft het Masjumilid Daljono gezegd, dat in Atjeh en de andere gebieden de veiligheid niet zal terugkeren zolang „onze staat niet is herschapen in een Islamstaat". HU zei, dat de republiek dient te worden omgevormd in een „Negara republiek Islam Indonesia". De Perzische regering heeft besloten Je .onderhandelingen met de Sovjet unie over financiële en grenskwesties 'e hervatten. Het weer openen der be- 'Prekingen geschiedt, aldus de minis- r van Voorlichting van Perzië, op De Novembermaand is gisteren begonnen met een krachtige, tot harde wind, een heel ander weer- tje dan wij de laatste weken ge woon zijn. Gisteravond 7 uur Waarschuwde na lange tyd het KW.M.1. uoor een Zuuiersiorm, [hier ruimend naar Zuid-West en West. Het is dus met het rustige Weer gedaan O ver Ierland be weegt een diepe depressiekern dan 97» milibaar naar Schotland Gok m ons latid is de luchtdruk sterk gedaald en neemt langs de kust do wind tot stormachtig toe L-r uiorrtf koudere lucht aange boerd, zodat vandaag en ook mor den btnen kunnen voorkomen Aowember is begonnen met ruw herfstweer, dat ook de eerste da- Oen zal aanhouden Dok is er ge widelijk meer regen te verwach ien, kortom onbestemd herfst Weer hetgeen voor November Qeen b\ironder iiersrhi.jvsel is. Verwachti' e tot hedenavond: w. GUUR WEER "■sselend bewolkt met enkele ouien. Krachtige tot matige en ,anSs de kust aanvankelijk nog narde Zuidwestelijke wind. La- jere temperaturen. D'nsdag- v op 7.38 indei 17 0» Maan op 4.11, onder 15.30 initiatief van de Sovjet-Unie. Hij voeg de er aan toe, dat Perzië zijn betrek kingen met alle landen wil verbeteren. Het Perzische ministerie van Buiten landse Zaken, heeft in een antwoord aan de Britse minister Eden de even tuele hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Engeland afhanke lijk gesteld van regeling van de olie kwestie in het kader van de (Perzi sche) wet op de nationalisatie. Men drukte er zijn blijdschap over uit, dat Eden vorige week in het Lagerhuis Perzië uitnodigde de diplomatieke be trekkingen te herstellen. Het geschil gaat slechts tussen onze regering en de Brits—Perzische oliemij, zo zeide hij. Een Perzische krijgsraad zal Woens dag de datum bepalen, waarop het proces tegen Mossadeq gaat beginnen. Het officiële Russische persbureau Tass heeft Zondag de terugkeer van oud-veldmaarschalk Paulus. de bevel hebber van het Duitse zesde leger te Stalingrad. naar Duitsland bevestigd. Paulus heeft besloten zich blijvend in Oost-Duitsland te vestigen, aldus Tass. In een op 24 October gedateerde af- scheidsboodschap zegt Paulus, dat hij de Sovjet-Unie als een vriend verlaat Hij was vol lof over de Russische po litiek. die vo'gens hem leidt naar de eenheid van Duitsland en een geluk kige toekomst. JAPANNERS UIT RUSLAND NAAR HUIS Na drie dagen onderhandelen, een opmerkelijk korte tijd, heeft de Sov jet-Unie er in toegestemd 1320 Japan se misdadigers, w.o 420 oorlogsmisda- digers, in vrijheid te stellen. Een af vaardiging van het Japanse Rode Kruis was voor deze kwestie naar Moskou gereisd. Zaterdagavond heeft de eerste Belgi sche televisie-uitzending plaatsgehad. Daljono voegde er aan toe, dat be lijders van andere godsdiensten ook in een Islam-(Mohammedaanse) staat als gewone staatsburgers zouden kunnen leven. Slechts vier millioen Christenen zullen moeilijkheden kunnen onder vinden, maar „die kunnen wij te boven komen met de hulp van Christelijke leiders. Ook de linkse (rode) groepen zouden met rust worden gelaten, mits zij zich niet tegen de godsdienst ke ren", aldus Daljono. De voorzitter van de Christelijke Partij, mr Tambunan, die dezer dagen Celebes bezocht, deelde in een inter view mee, dat de Christenen in Cele bes bezorgd zijn over de stemmen, die zijn opgegaan tot omvorming van de republiek tot een Islamstaat. Hij zei met de autoriteiten te hebben gespro ken over de geloofsdwang, die de ter roristen uitoefenen op de Christen- Toradja's. De autoriteiten hadden mr Tambunan toegezegd aandacht aan de kwestie te zullen schenken. In Bireuen (Atjeh) hebben zich honderden opstandelingen met hun be wapening overgegeven. Bij een gevecht tussen Langsa en Lhokseumawe werden 38 opstandelingen gedood. De „Chicago Tribune" schrijft, dat de atoomspion David Greenglass, wiens getuigenis er toe bijdroeg, dat de Ro- senbergs op de electrische stoel kwa men, voor de commissie van onder zoek van McCarthy „het gehele ver haal van de communistische spionnage" in de radar-laboratoria te Fort Mon- mouth in New Jersey heeft verteld. Er bestaat nu geen twijfel meer aan, al dus het blad, of Russische agenten heb ben de radargeheimen gestolen. Heden is in Rotterdam aangekomen het Zweedse schip „Blenda" met een inventaris voor vier kleuterscholen, be stemd voor het rampgebied van Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Deze zending is een geschenk van de Zweedse hulporganisatie „Radda Bar- nen" aan het Nederlandse Roode Kruis. Men hoopt voor Kerstmis de inventa ris voor 40 scholen te hebben ver scheept. „Radda Barnen" had voor de slacht offers van de watersnoodramp van Februari een groot bedrag ingezameld. Het Nederlandse Jeugd Roode Kruis heeft als bestemming hiervoor het her stel van de inventaris der kleuterscho len in het rampgebied voorgesteld. On geveer 75 scholen krijgen nieuw meu bilair en ontwikkelings- en spelmate riaal. Het gehele project vergt een be drag van ongeveer f 250.000. In Engeland zijn gevallen van myxo- n-atose, de gevreesde konijnen2iekte, ge constateerd, aldus ls officieel door het Britse ministerie van Landbouw bekend maakt In Garrelsmeer (gemeente Lopper- sum) heeft zich gisteren een droevig motorongeval voorgedaan, waarbU een negenjarige jongen werd gedood en een volwassen man en zün achtjarig doch tertje ernstig werden gewond. De eigenaar van een motorrijwiel, J.v. d. M„ die stuurman is op een coas ter, reed in het dorp Garrelsmeer, terwijl hij voorop de benzinetank de negenjarige J. B. en op de duo zijn achtjarig dochtertje liet meerijden. De jongen mocht de motor besturen, ter wijl v. d. M. de handen op de rug hield. Zeer waarschijnlijk is de jongen de macht over het stuur kwijtgeraakt. Dé motor reed evenwel op een gegeven ogenblik tegen een cementen paaltje, dat aan de kant van de weg stond, vloog over de kop en kwam met de Gouverneur Van Baal van Nieuw Guinea heeft Zaterdag te Biak, onder zeër grote belangstelling, het nieuwe hotel van de KLM aldaar officieel ge opend. De gouverneur wenste de KLM een behouden vaart toe in haar deel neming aan de verdere ontplooiing van Nieuw Guinea. Er volgde een zeer geslaagde cocktailparty en een voet- baltornooi, waaraan zes elftallen uit verschillende plaatsen deelnamen. Op vragen van een raadslid hebben B. en W. van Utrecht medegedeeld, dat bij liet onderzoek naar de mogelijkheid om een helicopterverbinding met Utrecht tot stand te brengen, zowel van de zijde van de gemeente als van de zijde van de Ka mer van Koophandel contact is opgeno men met de Belgische luchtvaartmaat schappij „Sabena". Daarbij ls komen vast te staan, dat de „Sabena" vooralsnog niet in staat zal zijn haar helicopternet in Ne derland uit te breiden als gevolg van een tekort aan materieel. Nitetemln is geble ken, dat de „Sabena" in beginsel niet af wijzend staat tegenover een uitbreiding van haar net in Nederland. Door de ge meente Utrecht zijn reeds plannen in studie genomen. Overzicht van de plechtigheid op de erebegraafplaats in de duinen bij de zeeweg te Bloemendaal. Mevr. Enny Mols de Leeuwe tijdens haar declamatie van de tekst, die op de herdenkingsplaten is aange bracht. berijders tegen een boom terecht. Het knaapje, dat onder de motor kwam te liggen, was op slag dood. De man liep een schedelbasisfractuur op en zijn dochtertje werd ernstig aan het hoofd gewond. Zij zijn in zorgwekkende toe stand naar het Academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. Men herinnert zich nog wel (le ivalvis Jonas, die destijds in ons land werd tentoongesteld. Jo nasmaakte ook een triomph- tocht door Frankrijk. Thans dreigt het gevaar, dat /te' op gezette dier in Frankrijk in be slag zal worden genomen omdat twee financiële groepen, o.a. uit Nederland elkaar het bezit er van betwisten. Een Rikshakoelie ls gedood en vier personen zijn gewond toen de politie te Lucknow (India) Zaterdag „uit zelfverde diging" tweemaal het vuur op een woe dende menigte opende. HOGE COMMISSARIS IN INDONESIë NAAR NEDERLAND Het a.s. bezoek van de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië aan Nederland betreft een uitgesteld rou- tinebezoek en staat in geen enkel ver band met eventuele onderhandelingen met Djakarta over opheffen van de NederlandsIndonesische Unie. (Van een onzer redacteuren OP 27 Nov. 1945 werd de Erebegraafplaats te Bloemendaal door H.M. Koningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Bernhard ingewijd. Er zijn sindsdien 8 jaar verlopen. Acht jaar, waarin men aan de voltooiing van een stijlvol monument heeft gewerkt. Zaterdagmiddag volgde het sluitstuk, nl. de onthulling van de herdenkingsplaten door Z.E. de minister-president dr W. Drees. Het is een ontroerende manifestatie geworden, waarbij door enkele sprekers het accent werd gelegd op onze plicht om nooit te vergeten en het besef, dat het verzet niet vergeefs is geweest. Uit alle gewesten waren de familieleden van de mannen en vrouwen, die hun leven offerden voor de vrijheid van ons volk, naar deze plaats gekomen. QNDER hen bevonden zich vele autoriteiten uit het openbare leven. H.M. Koningin Juliana Au Z.K.H. Prins Bernhard lieten zich vertegen woordigen door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. De plechtigheid werd geopend met een bijeenkomst in de spreekruimte, waar het Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel het „Ecce, Quodon-.o Moritur Justus" van Jacol as Gallus ten ge hore bracht. Daa. na werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Stichting de Erebegraafplaats, de heer J. Smallenbroek, die dank bracht aan de Stichting 19401945 en het Nationaal Steun Fonds, die de tot standkoming van de begraafplaats heb ben mogelijk gemaakt. Sprekende over het verzet getuigde hij van het grote ideaal, dat de gevallenen voor ogen had gesiaan. Het ging niet in de eer ste plaats om het resultaat, maar veel meer om de daadwerkelijke vervul ling van een roeping. De heer Smal lenbroek eindigde aldus: „Zii dit mo nument een e-'uigenis van dankbaar heid en trouw, een getuigenis vooir ons, onze kinderen, het gehele Neder landse volk tot in verre geslachten. Daartoe helpe ons God". \\/IJ moeten ons bewust maken van de offervaardigheid, die de geval lenen aan den dag hebben gelegd en de leegte, die is ontstaan, bij hen die achterbleven", zo sprak vervolgens Z.E. minister-president dr W. Drees, wiens redevoering or de aanwezigen een diepe indruk maakte. Spreker had eens gelezen, dat binnenlands verzet tegen overheersing eigenlijk nutteloos is. Alleen legers zouden in staat zij de vrijheid te doen terugkeren. H„ achtte dit echter een miskenning van de waarde van de strijd om de vrij heid, van de B.S., van de spoorweg staking. van de betekenis van het Ne derlands verzet. Dit verzet, dat zich kenmerkte door hulp aan de onder drukten. verweer tegen de vijand, behoud van de geestelijke waardigheid en waarborging van de zelfstandig heid. Minister Drees wees er verder op, dat herdenl ingen genaard gaan. met berouw. Berouw, omdat de hou ding van ons volk niet altijd in over eenstemming is geweest met de offers, die gebracht ziin. berouw ook, omdat niet alles zo gegroeid is zoals de ge vallenen in beste verwachtingen had den gezien. Spreker besloot met te zeggen, dat boewei ons volk godsdien stig en politiek gespleten is met regio nale verschillen en geschillen, in deze *n*aven mannen en mouwen laeen van alle richtingen, die eendrachtig eestreden hadden voor de zaak van VTnh.eid. menselükheid en recht. Na de rede van de mir.ister-presi- rfont werd f®oor het Knmerkpor oï.v, tl? tle Nobel de eerste twee cou pletten van he« Wilmus gezongen. Toen klonk in het verstilde duinland- sehan het weluld van een klok Pn be gaven allen zich naar de Erebegraaf plaats. waar de onthulling van de herdenkmgsniaten geschiedde. De tekst van de herdenkingsplaten van mr H M van RardwUk werd vpor- ra dnnr V r we. Deze ontroerende plechtigheid werd besloten met een kranslegging.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1