Tweede Kamer accoord met de belastingverlagingen Overleg tussen de Grote Vier voorlopig van de baan Finse regering is afgetreden Ook de huurverhoging er door Prins Bernhard^huldigd zijn eerste koerierster Geen Lugano! Voor een kwart ton sieraden gestolen Nobelprijs voor prof. Zernike Opluchting in de vergaderzaal Dijkwerkers aan de maaltijd Laatste dijkgat gaat Vrijdag dicht f Donderdag 5 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1285 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Op klaarlichte dag in de Kalverstraat te A 'dam Hertog van Edinburgh zo nodig regent Verzetsstrijdster herdacht Reina Prinsen op de bres voor de vrijheid Jagan en Burnham naar India en Pakistan NAVO-raad 14 December te Parijs bijeen DE heer Koning herinnerde aan de verdiensten van Reina Prinsen Geerlings, die 23 Juli 1943 met een grote groep verzetsstrijders wegens ondergronds verzet en hulpverlening aan de vijand gearresteerd werd. Zij verleende hulp aan Joodse landgenoten, protesteerde tegen de arbeidsinzet van de studenten, zocht onderdak voor Joodse kinderen en bezorgde illegale bladen. Tevens droeg zij zorg voor de veilige overtocht van „Engelandvaar ders" en trachtte zij reserve-officieren te bewegen tot organisatie van een binnenlands leger. Op 24 November 1943 werd zij gefusilleerd in kamp Oraniènburg, nadat zij kort daarvoor in de gevangenis haar 21e levensjaar had bereikt. Nadat de heer Koning zijn toespraak besloten had met het zeg gen van het zesde couplet van het Wil helmus, dankte de vader van de over leden strijdster, de heer R. J. Prinsen- Geerlings voor de hulde. Radio- en TV-reportages Schedel ontdekt van verschrikkelijke sneeuwman Socialisten contra prem ier Kekkonen WEERBERICHT Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 MUIT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.< (Van onze parlementaire redacteur J-EN ZUCHT van verlichting ging Woensdag door de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Na een hele middag van ingewikkelde discussies en stemmingen over wetsartikelen en amendementen bereikten de wets ontwerpen tot verhoging van de huren, tot wijziging of verlaging van een aantal belastingen en tot coördinatie van de verzekeringswetgeving de finish. De ministers, die al de maatregelen tot compensatie van de huurver hoging, tot uitbreiding van de werkgelegenheid op langere termijn en tot wegneming van de laatste resten der consumptiebeperking, alsmede tot verhoging van de huren hadden verdedigd, kregen handen van vele Kamerleden te schudden. De voorzitter, mr Kortenhorst, roffelde er nog gauw even een wets ontwerp tot regeling van de ongevallenverzekering van personen, die, niet tot het beroepsbrandweerpersoneel behorende, werkzaamheden verrichten bij een gemeentelijke brandweer, doorheen en sloot daarna met een forse hamerslag en met een triomfantelijke en vergenoegde blik de vergadering. ZONDER hoofdelijke stemming verenigde de Kamer zich met de ver laging van de suikeraccijns, met de vrijstelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel, de verlaging van de personele belasting en met het wetsontwerp betreffende de werkgelegenlieidspolitiek. Ook de wetsontwerpen tot wijziging van de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vermogensbelasting en tot wijziging van de huur wet bereikten zonder hoofdelijke stemming de eindstreep, doch hierbij kreeg de communistische fractie aantekening, dat zij tegen was. In Amsterdams drukste winkelstraat, de Kalverstraat, is gistermorgen tussen kwart over elf en kwart over twaalf Uit een onafgesloten Volkswagen een bruine plastic koffer weggenomen. Waarin zich casettes met gouden siera den ter waarde van f 25.000 bevonden. Deze voorraad behoorde toe aan een groothandelaar in gouden en zilveren sieraden van buiten Amsterdam, die een zijner relaties in de hoofdstad be- socht. Hij had verzuimd, zijn auto af te sluiten en dat is hem duur te staan gekomen. De recherche van het Bureau Singel te Amsterdam heeft getuigen opgeroe pen. aaneezien men ten aanzien van de Identiteit van de dader (s) voorhands volkomen in het duister tast. PROF. F. ZERNIKE De gisteren door ons reeds ge uite verwachting is in vervulling gegaan. De Zweedse Academie van ff etenschappen heeft aan de Gro ninger hoogleraar prof. F. Zernike de Nobelprijs voor natuurkunde toegekend. Dit betekent niet alleen epn grote hulde aan deze hard tverkende man der wetenschap en de universiteit waar hij college geeft, doch eigenlijk aan de gehele Nederlandse wetenschappelijke uiereld. Het is de negende maal dal aan een landgenoot een Nobel- prijs ten deel viel Voor verdere bijzonderh-den zie men elders in dit nummer. 'pENSLOTTE verenigde de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met het wetsontwerp tot het treffen van fiscale voorzieningen in het be lang van de werkgelegenheid op lan gere termijn en met de coördinatie- wet sociale verzekering, doch niet, dan nadat de heer Gortzak van C.P.N. de korte verklaring had afgelegd, dat in deze wetten bepalingen voorkomen, waarmede zijn fractie zich moeilijk verenigen kan. Toch stemde de C.P.N voor, omdat deze wetten ook goede dingen behelzen, die zij niet graag missen zou. Zoveel wetten op één middag zij het na dagenlange voorafgaande be sprekingen met het fiat van de Tweede Kamer naar de heren sena toren aan de overzijde van het Bin nenhof voor behandeling ook daar, was zeker een felicitatie aan de mi nisters waard. Temeer, daar zij er allen zonder kleerscheuren zijn afgekomen. Wel waren als uitvloeisel van het monde ling overleg door de regering zelf al enige wijzigingen in de ontwerpen aangebracht en wel zijn nog enkele amendementen aangenomen, doch de bewindslieden zullen er vanwege die amendementen geen enkele nacht minder om slapen. Bepalen we ons tot de Woensdag middag aangenomen en door de rege ring overgenomen amendementen er zijn er heel wat verworpen en in getrokken dan komen we tot het volgende resultaat: met 78 tegen 4 communistische stemmen hechtte de Kamer haar goedkeuring aan een amepdement-Lucas (K.V.P.) om het mogelijk te maken, dat voor de in komsten- en vennootschapsbelasting verliezen van thans gecompenseerd kunnen worden met de winst van het vorige jaar. Een amendement-Bommer (P.v.d.A.) om de huurverhoging voor bedrijfs panden te beperken tot het percen tage, dat voor woningen is voorge schreven, werd aangenomen met 66 tegen 15 stemmen. Er tegen verklaar den zich van de K.V.P. 7 leden, van de K.N.P. 2 leden, van de C.H.U. 1 lid en van de V.V.D. 5 leden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir Witte, had het bestreden met het argument, dat de huurverhoging niet alleen wordt inge voerd vanwege de hogere onderhouds kosten daarop hadden namelijk de voorstanders van het amendement alle nadruk gelegd maar ook om een stap te zetten in de richting van vrije huren. (Zie verder elders in dit blad) Het Britse Lagerhuis heeft gisteren eenstemmig een boodschap van ko ningin Elizabeth goedgekeurd, waarin zij het Huis verzoekt haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, tot regent te benoemen, indien de noodzaak zich hiertoe zou voordoen. Het Huis wordt in de boodschap ge vraagd de wetten op het regentschap, krachtens weike prinses Margaret auto matisch regentes zou worden indien de troonsopvolger, Prins Charles, vóór zijn achttiende jaar koning zou worden, te veranderen alvorens zij haar reis door het Gemenebest maakt. Na 12 uur werken lusten de dijkwerkers, die bezig zijn met het dichten van het dijkgat bij Ouwerkerk, wel een hartig hap je. De kok weet hoe hij zulke verlangens moet bevredigen. Hij Dc~boodschap is" Woensdag In het1 grijpt zijn accordeon en speelt er wat bij. Vrijdagavond valt hopelijk de grote beslissing! Huis voorgelezen. Er wordt voorts in gevraagd, dat koningin-moeder Eliza- betn lid van de regentschapsraad wordt. IN het eerst gebouwde gedeelte van de nieuwe tuinstad Slotermeer te Amsterdam, waar welhaast alle straten herinneren aan hen, die het slachtoffer zijn geworden bij hun verzet tegen de overheersers in de bezettingsjaren is gisteren Reina Prinsen herdacht, die deze maand tien jaar geleden op 21- jarige leeftijd het leven liet in het concentratiekamp Oraniènburg. Zij was de eerste koerierster van de staf van Z.K.H. Prins Bern- hard, die te harer nagedachtenis DRESIDENT Eisenhower heeft giste ren de Russische regering ervan beschuldigd te trachten een viermo- gendhedenconferentie over Duitsland en Oostenrijk tegen te houden. Hij verklaarde: Wij zijn bezig de Sovjet nota, die wij Dinsdag ontvingen, te bestuderen. Zij is negatief en ver werpt het voorstel van de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk voor een spoedige conferentie over Duitsland en Oostenrijk. De nota schijnt een conferentie tegen te houden door on mogelijke voorwaarden te stellen t.a.v. de Europese Verdedigingsgemeenschap, het NAVO-stelsel en de positie van communistisch China. Uit de Sovjet nota blijkt niet de opzet om tot el kaar te komen, maar om zoveel mo gelijk moeilijkheden te scheppen. Volgens het Franse persbureau AFP wenst Moskou éérst een vijfmogend- hedenconferentie tussen ds Grote Vier en communistisch China ter bestude ring van maatregelen om de spanning Dr Jagan, de afgezette eerste minis ter van Brits-Guyana, heeft te Londen verklaard, dat hij en zijn eveneens af gezette minister van Onderwijs, Burn ham, voornemens zijn voorlopig in het buitenland te blijven om de Britse po litiek in de kolonie te bestrijden. „Op 17 November zullen wij onze laatste vergadering in Engeland toespreken. Onmiddellijk daarna vertrekken wij naar India en Pakistan", zo zei hij. Jagan hoopte ook naar New York te gaan om te trachten Brits Guyana op de agenda va® de Ver. Naties geplaatst te krijgen. in de wereld te verminderen. Daarna pas zou een bespreking tussen de Grote Vier over Duitsland worden voorgesteld. Over Oostenrijk zou Mos kou eerst nog via de normale diplo matieke kanalen wensen te onder handelen. Over de oplossing van het Duitse probleem zou de nota melden, dat een viermogendhedenconferentie over Duitsland doelloos wordt als de ver dragen van Parijs en Bonn (Europese leger etc.) worden bekrachtigd. Dan zegt de nota, zou West-Duitsland zich in volle omvang gaan herbewa penen en de Duitsers zouden, mogelijk belust op weerwraak, de mede-onder tekenaars in avonturen storten, die een nieuwe oorlog tot gevolg hebben. Dit alles betekent dus een herha ling van hetgeen in vroegere nota's werd gezegd. De Russen hebben in concreto het voorstel voor de bespre kingen te Lugano genegeerd. Men verwacht, dat een en ander als gevolg zal hebben, dat Frankrijk accoord zal gaan met het Europese Legerverdrag. In Bonn acht men nu de kansen op het tot standkomen van viermogendheden besprekingen gerin ger dan ooit. De raad van ministers van de NAVO zal van 14 tot 16 December te Parijs vergaderen. De militaire commissie van de NAVO, bestaande uit de stafchefs der aangesloten landen, komt op 10 De cember bijeen en de permanente mi litaire groep, bestaande uit vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en Amerika, nog verscheidene dagen eerder. een klimroos heeft geschonken voor de beplanting in de naar haar genoemde straat. J\JADAT de drie-jarige Reina Pit, die door haar vader, de heer G. Pit uit Emmen, naar de verzetsstrijdster is ge noemd, omdat hij zeer nauw met haar de illegale strijd heeft gestreden en ook in Oraniènburg heeft gezeten, het naambord door het verwijderen van de Nederlandse driekleur had ontbloot, plantte de heer J. R. Koning, hoofd van afdeling beplanting, van de dienst der Publieke Werken, in opdracht van Z.K.H. Prins Bernhard, de klimroos onder het naambord. De kleine Reina hanteerde daarna dapper een levens grote schop en wierp de eerste aarde op de plant. Vrijdagavond omstreeks half elf of elf uur hoopt men het dijkgat nabij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveiand, het laatste, dat de ondergelopen Vier- bannenpolder nog met open water ver bindt, te kunnen sluiten. De samenwerkende omroepvereni gingen, nl. de AVRO, KRO, NCRV, VARA en VPRO, verzorgen op het ogenblik reportages van het dichtings- werk. Daarmee is gisteren al een be gin gemaakt, vandaag en morgen gaat men hiermee voort. De technische staf en de reportageploeg, bestaande uit Jan de Troye, Ton Nieuwenhuijzen en Guus Weitzel werken daarbij van het nog droge centrum van Ouwerkerk uit. Gisteren en vandaag zonden en zen den de beide zenders afwisselend de reportages uit, morgen zijn ze via de 298-meter en de 402-meter gelijktijdig te beluisteren. Mocht het dichtings- werk te middernacht nog niet gereed zijn, dan zal ook daarna nog met de uitzendingen worden doorgegaan. De Nederlandse Televisie Stichting zal in een tweetal extra uitzendingen filmreportages brengen van het dich ten van het laatste dijkgat op Schou wen Duiveland. De eerste reportage zal Vrijdagavond worden gegeven, direct na afloop van het door de KRO te ver zorgen programma van 22.00 tot 22.30 uur. De televisieuitzending van Zater dag geschiedt des avonds van 21.00 tot 21.45 uur. Bij deze gelegenheid zullen behalve de filmreportage, ook in een documentair programma enkele des kundigen over de gehele strijd tegen het water sinds de Februari-ramp ver tellen. f» Boeddhistische priesters van een tem pel in de Himalaya hebben aan Indi sche bergbeklimmers een schedel laten zien, die, naar men gelooft, van één van die geheimzinnige schepsels is, die in de streek zouden voorkomen. Zij worden wel „verschrikkelijke sneeuw mannen" genoemd, soms beschreven als een wezen dat het midden houdt tussen een mens en een aap en dan weer als een soort beer. De Indiërs heb ben te Bombay verklaard, dat de sche del bijzonder dik was en bezet met roodbruin haar. De priesters wilden de schedel niet verkopen, maar stonden wel toe dat er foto's van werden ge maakt. De Finse coalitie-regering is gister avond afgetreden, nadat zij Dinsdag in het parlement een vertrouwensvotum had verloren. De oppositie had een motie van wantrouwen ingediend te gen de huisvestingspolitiek van de regering. De ontslagname van de rege ring is gistermiddag om zes uur inge diend door eerste minister Urho Kek konen, leider van de Boerenpartij, die samen met de z.g. Zweedse Volkspartij de coalitie vormde. Zij kwam in Maart 1950 aan het bewind en werd in het najaar van 1951 gereorganiseerd. Ondanks de motie van wantrouwen, die Dinsdag is aangenomen, hadden de eerste minister Kekkonen en zijn mi nisters zich bereid verklaard in functie te blijven, terwijl onderhandelingen worden gevoerd met de andere par tijen om te onderzoeken of er overeen stemming mogelijk was over een com promisprogramma Deze onderhandelin gen eindigden in een impasse, toen de Sociaal-Democraten verklaarden, dat zij bereid waren met de Boerenpartij samen te werken, doch niet zo lang Kekkonen eerste minister was. Gister avond zijn er informele besprekingen gevoerd tussen alle partijen over de vorming van een nieuwe coalitierege ring. In de wandelgangen van het par lement werd voorspeld, dat de nieuwe coalitieregering zou omvatten de So ciaal Democraten (de sterkste partij in het parlement), de Boerenpartij, op één na de sterkste en mogelijke ver tegenwoordigers van andere partijen, uitgezonderd de uiterst links georiën teerde volksdemocraten, die de derde partij in het parlement vormen. Verwachting tot hedenavond: MISTIGE KOUDE OCHTEND Koude ochtend met op vele plaat sen mist, maar in de loop van de dag ook opklaringen met droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. Vrijdag: Zon op 7.43, onder 17.03 Maan op 7.42, onder 16.20 J-]ET is nu zo langzamerhand wel dui delijk geworden: de conferentie van Lugano gaat niet door. Zo nadruk kelijk hebben de Russen het in bun antwoordnota weliswaar niet gezegd, maar uit wat zij in veertien vellen tekst wel hebben betoogd is geen an dere conclusie te trekken. Moskou gaat besprekingen met het Westen uit de weg. Malenkov wil wel met de Westelijke ministers over de Duitse kwestie spre ken, maar dan moet daar eerst een con ferentie aan vooraf gaan, waaraan ook Rood-China deelneemt. Nu kan men de vraag stellen, wat de regering in Pe king van doen heeft met de Europese problemen. Maar daarom gaat het hier met. Deze eis houdt in feite een po ging in, om van Amerika en Frankrijk de erkenning van communistisch-China af te dwingen. Het is nu eenmaal goed politiek gebruik, om geen betrekkin gen te onderhouden met de regeringen, die men niet heeft erkend, hetzij de facto (als bestaand dus) of de jure (als rechtmatig) Aangezien gezegde regeringen hier aan nog in het geheel niet toe zijn, kan dus worden aangenomen, dat er van een conferentie van vijf niets zal ko men. Daardoor is, gezien de Russische taktiek, in feite ook de met name door Churchill zo vurig begeerde ontmoe ting van vier van de baan. Nu ka® de Britse premier nog een ander idee uit voeren: hij kan een persoonlijk gesprek met Malenkov gaan voeren. Dat is iets minder noodlottig, omdat daar geen be slisingen va® enige betekenis kunnen vallen, slechts mogelijkheden en wen selijkheden kunnen worden onderzocht. Voorshands echter lijkt ook hierop de kans zeer gering, nu de Verenigde Staten blijkens onlangs gepubliceerde berichten een matigende invloed op de zeer dynamische Britse premier hebben uitgeoefend. De Amerikanen voelen weinig voor een nauw contact met de Russen, zolang deze niet tonen, tot enige inschikkelijkheid bereid te zijn. Dat zijn ze klaarblijkelijk noch ten aanzien van Duitsland noch inzake Oos tenrijk. Want de status van dit land moet volgens de nota worden geregeld langs de kanalen van het normale di plomatieke overleg. Hetgeen inhoudt, dat er nog in verre toekomst geen uit zicht is op een regeling, die dit land be vrijdt van de bezetting en met name van de terreur van ontvoeringen en politieke druk, die de Russen daar uit oefenen. In Washington heeft men dat steeds ingezien, vandaar, dat daar zonder op houden een politiek is gevoerd, die ge richt is op versterking van de Westerse defensie. Met nog grotere nadruk zal men daar nu de noodzaak van een krachtige defensie, hetzij in NAVO- of in EVG-verband naar voren brengen. Zelfs in Parijs wordt beseft, wat de consequentie van de Pussische houding is: een snelle aanvaarding van de Euro pese Verdedigingsgemeenschap. Dat betekent - ook dat beseft ieder een die met deze vraagstukken heeft te maken dat Duitsland verdeeld blijft. West-Duitsland, opgenomen in en in balans gehouden door de Europese Vor- dedigingsgemeenschap, is voor het Wes ten geen gevaar meer maar een partner, met name nu Adenauer zich in feite bereid heeft getoond, het bezit van het Saargebied op te offeren aan zijn Euro pese politiek Maar voor Moskou dat de hoop op een neutraal Duitsland in rook ziet vervliegen, is deze situatie bepaald onbehaaglijk Het verlangen naar het herkrijgen van verloren ge bied is nog nooit een bron van goeds geweest; het is bepaald niet wijs van de Russen, dat zij nu in het hart van Europa zulk een pijnlijke wonde laten bestaan, terwijl zij een groot stuk good will zouden kunnen heroveren ddor een enkele flinke concessie. Hoe het ook zij: de koude oorlog blijft bestaan en daarmee voor het Wes ten de noodzaak van waakzaamheid on paraatheid. Dat is de enige les. die hier uit valt te trekken, van W

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1