Algemene instemming over vestigingswet bedrijven de De ex-marineman mr Zaaijer in Fonteijn en de ring OMO-huis gaat naar Eindhoven Verdachte kreeg wettelijk recht zijn zaak te bepleiten President Quirino verslagen V.N. weigeren afkeuring van Frans beleid in Tunis Beperking van aantal zaken vond weinig aanhang Open overleg Eisenhower is tegen dagvaarding Truman Belgisch scheepje bij Texel gestrand Mossadeq houdt visie fanatiek vol Donderdag 12 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna 78e Jaargang No. 1291 In de Tweede Kamer heerst DE Vestigingswet kleinbedrijven 1937, waarbij zoals de naam reeds doet vermoeden zekere eisen worden gesteld, waaraan moet zijn voldaan, wil men van de overheid vergunning krijgen een bedrijf te vestigen, heeft in menig opzicht gunstig voor de midden stand gewerkt. Vernietig niet wat u wilt verdedigen Truman keek „niet somher genoeg Gelukkige dag voor oud-Texelaar Eert rijk idee op een bridge-avond Philippijnen toonden hun opgekropte woede WEERBERICHT Anti-Sovjet propaganda in Leuna-fabrieken Saarlandse Bondsdagleden verliezen nationaliteit Geen meerderheid voor resolutie „Slavin liet haar Tom in de steek Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Fostgironummer 449041 Telefoon 2345 IffiMI TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... 1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.0b per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.< (Van onze parlementaire redacteur) De goede bedrijfuitvoering, waarmede niet aleen het belang is gediend van de ondernemer zelf, maar ook van het kopend publiek, vorderde indertijd de uitvaardiging van de Vestigingswet kleinbedrij ven. Zij was wenselijk in het algemeen belang. Toch mag men niet blind zijn voor haar tekortkomingen. Bij de regeling van de vestiging van bedrijven kan te weinig rekening wor den gehouden met de gedifferentieerde structuur en de wijze van be drijfsuitoefening in de verschillende takken van bedrijf. De regering heeft deze tekortkomingen als van zo ernstige aard ge voeld en zo zeer de noodzaak van een nieuwe regeling van deze mate rie begrepen, dat zij een verbeterde Vestigingswet bedrijven, ter ver vanging van die van 1937, indiende. President Eisenhower heeft zich uit gesproken tegen dagvaarding van ex-president Truman voor de commis sie voor anti-Amerikaanse activiteit. Zoals men weet is de oud-president voor de commissie gedaagd om te worden verhoord in de kwestie-Dexter White. Eisenhower achtte het ondenk baar dat Truman willens en wetens de Verenigde Staten zou benadelen. Ook diende men er voor op te passen, dat men in zijn strijd tegen ondermij nende invloeden niet juist dat vernie tigde wat men wil verdedigen. Truman heeft geweigerd mede te delen of hij aan de dagvaarding ge hoor zal geven. Oud-minister Byrnes, thans gouverneur van Zuid-Carolina, heeft medegedeeld, dat hij zijn staat niet zal verlaten, maar wel bereid is, schriftelijke vragen te beantwoorden of een subcommissie te ontvangen die hem wil verhoren. Dexter White, in 1948 overleden nadat hij in 1946 was benoemd tot directeur van het Internationaal Mo netair Fonds, wordt ervan beschuldigd, een communistische spion te zijn ge weest. Met name verwijt men hem, dat hij het plan voor de stichting van het IMF heeft opgesteld met de be doeling, de Sovjet-Unie te helpen bij haar herstelwerk. Ook zou hij het plan-Morgenthau hebben ontworpen, dat de bedoeling had, van Duitsland een zuivere landbouwstaat te maken en het aldus te verzwakken in zijn positie van Ruslands nabuurstaat. Het plan werd door de geallieerden ver worpen. Het Belgische vissersvaartuig Oos tende 265 „Victoire Roger" is gister avond omstreeks kwart over negen bij de Noorder Haaksgronden ten Zuid- Zuidoosten van het lichtschip „Texel" aan de grond gelopen. De reddingboot „Prins Hendrik" van de KNZHRM uit Den Helder is onmiddellijk uitgeva ren en heeft de bemanning van vier koppen aan boord genomen. (Zie verder elders in dit blad) KTA een langdurige schriftelijke voor. bereiding kwam zij Woensdagmid dag in de Tweede Kamer in openbare behandeling. Zij is van toepassing op kleinhandels- en ambachtsbedrijven, op hotel-, café-, of restaurantbedrijven en op andere bedrijven in besloten ruimten, waar men rechtstreeks met het publiek in aanraking komt. Daar vallen niet onder de landbouw, de vis serij, het bankbedrijf, het verzeke ringsbedrijf en het vervoerbedrijf. De vestiging van een bedrijf bindt de wet aan een vergunning. Die ver gunning wordt echter uitsluitend ver leend als voldaan is aan de eisen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. Het spreekt vanzelf, dat de wet tal rijke bepalingen bevat, die een rich- tige uitvoering van de regeling moé ten waarborgen. Daarin komt niet voor en dat is een kwestie van ge wicht het behoefte-element. De wet beperkt dus niet het aantal bedrijven, als er naar het oordeel van de over heid al voldoende zijn. Wat dat betreft, neemt de regering zeer positief het standpunt in, dat behoudens het stéllen van objectieve vestigingseisen de ontwikkeling van de middenstand zoveel mogelijk dient te worden vrijgelaten. Geschiedt dit niet, zo oordeelt zij, dan dreigt het ge vaar, dat de bedrijfstakken, waarin het behoeftecriterium wordt toegepast, gesloten eenheden worden, waarin de prikkel tot vooruitgang der indivi duele ondernemers afneemt en plaats maakt vpor zelfgenoegzaamheid en verstarring op ieder gebied. (Zie verder elders in dit blad) QOK DINSDAG is de strijd om de be voegdheid van het hof, dat Mossa deq moet berechten, voortgezet. Ditmaal bracht de verdediger van de Perzische cx-premier, kolonel Bozorgmehr, met wie de „zieke man" zich intussen weer had verzoend, al zijn argumenten tegen de berechting van zijn cliënt door een militair hof naar voren. Hij meende, dat een burgerlijk hooggerechtshof hier diende recht te spreken en betoogde verder, dat het Perzische parlement eerst dient te beslissen, of Mossadeq soms nog premier is. De ex-premier, die bij herhaling ver klaart, een ziek man te zijn, toont bij de behandeling van zijn zaak een merk waardig uithoudingsvermogen. Hij heeft reeds meer dan tien uur het woord gevoerd om de incompetentie van het militaire hof aan te tonen en verklaarde Dinsdag, dat hij nog drie dagen zal spreken. Daarna zou hij de zittingen niet meer bijwonen. In zijn verweer heeft de ex-premier onder meer gezegd, dat hij van vele misdaden wordt beschuldigd, maar dat hij er slechts één heeft begaan: hij heeft geweigerd de wensen van vreemdelingen in te willigen en hen gedwongen, hun handen van Perzië's nationale hulpbronnen af te trekken. Een persfotograaf die Dinsdag avond een foto wilde nemen van ex-president Truman, nadat deze' was gedagvaard om voor de Com- grescommissie voor ondersoek naar anti-Amerikaanse activiteit te verschijnen, beklaagde zich er over, dat Truman „niet somber genoeg keek". „U doet niets an ders aan glimlachen", aldus zijn klacht. Truman grijnsde opnieuw en verklaarde: „V zult van mij geen plaatje kunnen maken, waarop ik somber kijk". Het gelukkige echtpaar Jouwersma-Kok (Van onze speciale verslaggever) JNJf WETEN we hoe we zouden moeten reageren als men ons op een goede dag zou komen vertellen .dat we met een eenvoudige slag zin een droomhuis ter waarde van 40.150,dan wel dit bedrag in contanten hadden gewonnen. Het jonge echtpaar Jouwersma—Kok uit het onbekende gehucht Zeelst in de gemeente Zuidhoven (5 km van Eindhoven) heeft het ons voorgedaan. De man zei, bleek wordend toen men hem gisteren met een smoesje uit zijn Philipslaboratorium naar ,,'t Zilveren Seepaert" haalde en hem vertelde, dat hij het lang zamerhand legendarische Omo-huis had gewonnen: „Als u me nu gezegd had: u had 100 gulden gewonnen.... Maar nee dat is te veel En na zo'n mededeling ga je gewoon door met ademhalen en ga je er na drukkelijk over staan prakkezeren dat je de bekroonde slagzin: „Sinds Omo domineert is alles dubbel blank" sa men met je vrouw bedacht had. j-]ET IS GISTEREN hard tegen hard gegaan voor het Haagse gerechts hof, waar de ex-sergeant-konstabel A. H. F. Fonteijn uit Amster dam, die nu al bijna twintig jaar lang tevergeefs opponeert tegen het bem in 1935 te Den Helder gegeven ontslag uit de Koninklijke Marine, voor het eerst het wettelijk recht heeft gekregen en benut om in een officieel onderzoek in het openbaar beschuldigingen te uiten tegen vele figuren der Marine, rechtelijke instanties en regeringsfunctionarissen, die naar hij steeds volhoudt verantwoordelijk zijn voor het volgens hem geheel onrechtmatige ontslag wegens bronchiale aslhma, of die dit ontslag later tegen beter weten in met opzet hebben gehandhaafd. J-JEX IS thans zeker, dat de nationalist Ramon Magsaysay zyn rivaal voor het presidentschap der Philippijnen, de liberale president Quirino, met een meerderheid van drie tegen een heeft verslagen. Quirino heeft zijn nederlaag toegegeven. Hoewel er enige slacht offers zijn gevallen,, zullen deze ver kiezingen in de geschiedenis van het eilandenrijk gelden als de eerste onbloedige revolutie in dit land. Verwachting tot hedenavond: OVERDRIJVENDE WOLKEN VELDEN Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. Vrijdag: Zon op 7.56, onder 16.52 Maan op 13.21, onder 23.05 Te Manilla is men van oordeel, dat deze verkiezingen niet slechts een an dere partij aan de macht hebben ge bracht, maar dat in feite de bevolking van de Philippijnen uiting heeft ge geven aan een sinds jaren opgekropte woede. Indien de verkiezingen dit maal net als in 1949 gepaard waren gegaan met zwendel en terreur, zou men dit land in de armen van de com munisten hebben kunnen drijven. De verpletterende nederlaag van Quirino is een gevolg van het feit, dat de be volking van zijn anti-Amerikaanse campagne niet gediend was. De bevol king heeft zelf leren denken en volgt haar leiders niet langer blindelings. Er kan geen sprake meer zijn van een autoritaire regeringsvorm; het leger is niet langer bereid als politiek instru ment te dienen. In de onder Sovjet-beheer staande Leuna-fabrieken in Merseburg in de Oostduitse provincie Saksen-Anhalt wordt nog steeds antirussische propa ganda gemaakt, aldus meldt, het com munistische provinciale blad „Freiheit". Reeds zijn velen gevangen genomen. JyJADAT hij tevergeefs de Amster damse rechtbank, het Amsterdamse en vervolgens het Haagse gerechtshof in de talloze zittingen, waarin hij we gens gepleegd smaadschrift terecht heeft moeten staan, verzocht had hem toe te laten te bewijzen, dat wat hij zei waar is, is het uiteindelijk de hoogste rechterlijke instantie van ons land geweest, welke hem deze kans heeft gegeven. Dit geschiedde op grond van een rapport, dat was opgemaakt door een door de Amsterdamse rech- ter-commissaris benoemde commissie van drie artsen en waarin werd ge zegd, dat Fonteijn niet aan asthma lijdt en dat er geen aanwijzingen zijn, dat hij het ooit heeft gehad. Ook gisteren weer was de ex-Marine man ten laste gelegd, dat hij in 1949 in een pamflet de drie artsen in Den Helder, die hem hebben afgekeurd, beledigd heeft door hen in dit pamflet van valsheid in geschrifte te beschul digen. De procureur-generaal, mr J. Zaaijer, zei in zijn requisitoir, dat hij wel ge dwongen was de reeds bekende feiten te memoreren, omdat, de pers ten on rechte zo'n grote belangstelling in deze zaak toont en omdat zij telkens be richten ten bate van Fonteijn lanceert Wat betreft de vernietigde stukken zei mr Zaaijer, dat dit na vijftien jaar vol komen in overeenstemming met de archiefwet was geschied. Felle critïek oefende de procureur-generaal uit op de rechter commissaris, die naar zijn mening veel verder was gegaan dan de passieve rol, welke liet hof hem had toebedeeld. Eigener beweging had hij, aldus mr Zaaijer, artsen benoemd, die Fonteijn zijn gaan onderzoeken, en geen spoor van asthma hebben ge vonden. De procureur-generaal meen de echter, dat de juistheid van de afkeuring niet is na te gaan en dat Fonteijn geen schijn of schaduw van bewijs heeft geleverd en dus schuldig is aan smaadschrift. Hij eiste twee maanden voorwaardelijk alsmede hon derd gulden boete, subs. twintig da gen hechtenis. De raadsman van Fonteijn, mr E. de Jongh Swemer, gaf een overzicht van de gebeurtenissen rond de „Zeven Provinciën" in 1933, doch al spoedig stond de procureur op om bezwaar tegen het zijns inziens beledigende betoog te maken. De raadsman sloeg hierop een deel over en verklaarde, dat volgens het militaire keuringsre- glement, dat in 1935 van kracht was, Fonteijn alleen kon worden afgekeurd op grond van asthma, welke ongenees lijk werd geoordeeld of waarvan de genezing vruchteloos was beproefd Onmiddellijk na zijn afkeuring had Fonteijn zich als particulier door 31 artsen laten onderzoeken en eenstem mig luidde hun oordeel: „Geen asth ma". Uitvoerig ging de raadsman in op wat hij vervalsingen noemde in Fonteijns ziekenboekje. Het werkelijke motief tot het ontslag was volgens hem geweest, dat men Fonteijn als „ongewenst element" in de Marine niet langer wenste te handhaven. Twee der betrokken Marine-artsen, dr Krul en dr Reilingh, zouden in die dagen tot Fonteijn hebben gezegd: „Ze moes ten al jullie onderofficieren van de „Zeven Provinciën" ontslaan (Zie verder elders in dit blad) De Westduitse Bondsdag hoeft Woens dag „krachtig geprotesteerd" tegen het besluit van de autoriteiten van Baar land om de in de Westduitse bonds dag gekozen Saarlanders Karl Walz (christen-democraat) en Hermnnn Trit- telvitz (sociaal-democraat) en de echt genote en kinderen van Walz het Saar landse staatsburgerschap te ontnemen. Teneinde volledig te zijn mogen we hier ook de handleiding geven voor de opgetogen gedragingen van de vrouw: „Is het 't huis? Ja, ik moet het wel geloven met zoveel mensen aan m'n deur. O wat enig! Wat ben ik nu blij dat we zoveel antwoorden in stuurden, wel tien". Welke slagzin heeft het gewonnen? Die dubbel blank? ,,'s Nachts om 3 uur, na een bridge avond, hebben we hem gemaakt. Ik heb de volgende morgen 10 pakken Omo gelijk moeten kopen om alle ideeën te kunnen verzenden". Als toeschouwer zeggen wij, dat het bepaald een genoegen is een jongge huwd echtpaar, dat al 4 jaar huisloos van pension tot pension trekt een der gelijke prettige boodschap te kunnen brengen. Wat of het paar zal kiezen, het geld of het huis? vraag je natuurlijk. „Dat weten we nog niet", zegt de gelukkige drs in de scheikunde. „Daar zullen we eerst rustig over moeten nadenken". Hoe het zij, voor de aankoop van een nieuwe fiets zal drs Jouwersma thans stellig niet meer behoeven te wachten tot hij omtrent Kerstmis zijn tantième van Philips ontvangen heeft en de nieuwe jas voor mevrouw Jou wersma zal nu ook wel aangeschaft kunnen worden. Je moet maar het geluk hebben door Vrouwe Fortuna uitverkoren te worden. En dat uit 1.008.064 candidaten Wedden trouwens dat de Texelaren zullen zeggen: „We hadden het altijd wel gedacht"? Ze kennen de heer Jou wersma. Hij is de zoon van het hoofd der ULO-school op het eiland en woonde er twaalf jaar, voordat hij in Amsterdam aan de Vrije Universiteit scheikunde ging studeren. Ze zullen hem echter het fortuintje niet mis gunnen. Daarvoor mogen ze hem te graag. QE VOORZITTER van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr F. H. A. de Graaff, heeft in de rede, waar. mee hij het congres van zijn organisa tie in Arnhem opende, de loonpolitiek aan de orde gesteld. Hij heeft dat ge daan op een wijze, die hem de sym pathie van elk zinnig denkend mens moet verzekeren. Tot dusverre is er op het stuk vaa deze voor ons volk zo belangrijk» kwestie min of meer in schema's van zwart-wit gedacht. Men verweet de vakbeweging, dat zij star vasthield aan een uiterste aan overheidsinmenging om der wille van de inmenging zelf. Daartegenover las de Raad van Vak- centralen uit verschillende uitlatingen van werkgeverszijde, dat de weder partij hunkerde naar de spoedige te rugkeer van het roze-rode verleden ener volledige vrije loonvorming, los van elke invloed van de regering. Nu is intussen wel gebleken, dat de vakbeweging in dit opzicht veel min der dogmatisch denkt dan wel wordt aangenomen, maar dat haar voorkeur voor handhaving van het bestaande stelsel zij het ook met zekere ver zachtingen wordt ingegeven door de vrees, dat de verschillen in beloning tussen de bedrijfstakken al te groot zul len worden. Volledige vrijheid in het loonbeleid moet, zo ziet zij het althans, in feite leiden tot aantasting van het levenspeil van vele arbeiders, die door de tot dusverre gevoerde politiek fi nancieel althans enigermate aan hun trekken zijn gekomen. Mr De Graaff nu heeft duidelijk ge maakt, dat er ook voor hem nog geen sprake kan zijn van een volledige vrije bepaling van het loonpeil in de indus trie. Hij blijkt te beseffen, dat men niet van de ene dag op de andere een vol komen andere koers kan gaan volgen, zonder brokken te maken. Wat hij ech ter wel wil en daarvoor is veel te zeggen is dit: meer dan tot dusverre moet de bevoegdheid om in deze bin dende beslissingen te nemen worden overgedragen aan het bedrijfsleven zelf; zowel de Sociaal-Economische Raad als de Stichting van de Arbeid moeten hier een grotere zeggenschap hebben. De Raad zou dan de economi sche mogelijkheden in de verschillende bedrijfstakken moeten bekijken, de Stichting zou in overeenstemming hier mee het evenwichtspunt tussen deze mogelijkheden en de verlangens der werknemersorganisaties moeten bepa len. Men is zelfs bereid, om bepaalde algemene richtlijnen te aanvaarden. Wat ons nog het meest voor de heer De Graaff heeft ingenomen is zijn openhartige uitspraak, dat zijn organi satie nog geen uitgewerkt plan heeft' voor de overgang naar een vrijere loon vorming. Deze zal met een zekere ge leidelijkheid moeten geschieden en door ernstig overleg moeten worden voor afgegaan. Dat betekent, dat die moge lijkheden voor het overleg er zijn. Wie zich niet van te voren op een bepaald schema vastlegt, maar bewust de ruim te voor een vrij gesprek over de beste oplossing voor dit probleem openhoudt, bewijst, dat hij in de goede zin van het woord zakelijk denkt. Die laat niet de emotie, maar de rede aan het woord. Wanneer alle bij deze kwestie betrok ken partijen er net zo over denken, is er een goede kans, dat er binnen af zienbare tijd een regeling tot stand komt, welke een eind maakt aan de van boven opgelegde uniformiteit in de bepaling van het arbeidsloon, maar ons tegelijkertijd behoedt voor allerlei wil de loonacties naar Frans model. De Nederlandse vakbeweging heeft tot dusverre deze acties weten te voor. komen, door haar leden te wijzen op de noodzaak van de gebrachte offers voor het herstel van ons land. Zij heeft aan stakingsgymnastiek geen behoefte, omdat zij de kwade kanten daarvan uit het verleden kent. Wanneer zij de ze kerheid heeft, dat het overleg, dat van werkgeverszijde wordt gewenst, niet de bedoeling heeft de verworvenheden van na de tweede wereldoorlog aan te tasten, zal ook zij de nuchterheid op brengen, die hier noodzakelijk is. Van W. Een resolutie, waarin wordt aange drongen op directe onderhandelingen tussen Frankrijk cn Tunesië „teneinde het recht van het Tunesische volk op zelfbeschikking te verwezenlijken", heeft in de Algemene Vergadering der Het Arabische slavenmeisje Jean Kawahkib, dat door de Britse matroos Tommy Flynn kortgele den aan boord van zijn schip naar Engeland gesmokkeld is en daar met hem in het huwelijk trad, is na tien dagen van hem geschei den en zal aan een college te Londen gaan studeren. Zij heeft reeds vele aanbiedingen van filmmaatschappijen ontvangen. VN niet de vereiste twee-derden van het aantal stemmen behaald. In de vorm van een door IJsland in gediend amendement op de resolutie van de Aziatisch-Arabische groep waarin werd aanbevolen alle stappen te doen om de onafhankelijkheid en souvereiniteit van Tunesië té verwer kelijken. had het voorstel 32 tegen 16 stemmen bij 11 onthoudingen gekre gen Toen de geamendeerde resolutie in stemming werd gebracht, was de uitslag echter 31 tegen 18 stemmen, bij tien onthoudingen. De Algemene Ver gadering weigerde dus een besluit te nemen, dat het Franse bewind afkeurt. PAULUS MILITAIR RAADGEVER DER OOSTDUITSE REGERING Volgens de Noordwestduitse Radio- omroep zou de gewezen veldmaar schalk Paulus (die zich in de afgelo pen oorlog na de door de Duitsers ver loren „slag om Stalingrad" aan de Russen overgaf) thans militair raad gever der Oostduitse regering zijn,

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1