P.v.d. A. stelt geen vertrouwen meer in Indonesië Doodstraf tegen Mossadeq geëist Bestuur over N.-Guinea moet Nederlands blijven HarryTruman: „Ik kom niet" Kapitale boerderij bij Opmeer in de as gelegd De polder Schouwen valt langzaam droog Oud-premier wil geen gratie Truman weer in het nieuws Groot PTT-kantoor bij C.S.-Amsterdam Lady Churchill naar Stockholm Straaljager vermist Twee betogers in Teheran gedood Sterke troepen der VS moeten blijven Leegpompen duurt nog een maand De zaak-White WEERBERICHT Dr Adenauer: Lijk van doodgeschoten vrouw gevonden Schade geschat op f 200.000 Israël wil overleg met Jordanië Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, en - VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 129? Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.< (Van onze parlementaire redacteur) £)E HEER GOEDHART van de PvdA heeft gistermiddag tijdens de openbare behandeling van de begroting van Overzeese Rijksdelen in de Tweede Kamer een opvallende verklaring afgelegd. ..Mijn frac tie heeft nooit een voortgaand bestuur van Nederland over Nieuw Guinea als een bijzonder begerenswaardig goed nagestreefd", zo zeide bij ongeveer. ,.De grote afstand, waarop dit gebied van Nederland ge legen is. de onbekendheid van grote delen ervan en de noodzaak om enorme kapitalen te investeren, wil men Nieuw-Guinea tot een land van economische betekenis maken, zijn daarvan de oorzaken. Zo lang ge hoopt kon worden, dat in Indonesië stabiele verhoudingen zouden weerkeren, was er bij ons een sterke neiging om aan de wensen van Indonesië ten aanzien van Nieuw-Guinea tegemoet te komen. De des integratie van Indonesië doet ons de toekomst van deze staat echter somber inzien. Daarom is van de PvdA geen aandrang te verwachten het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Dat zou op dit ogenblik in alle opzichten onverantwoord zijn". Ex-president Harry Truman heeft gisteren geweigerd gehoor te geven aan de dagvaarding door de commissie voor on-amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden voor onder vraging in de zaak-White. Truman schreef aan de voorzitter van de com missie: „Ondanks een persoonlijke be reidheid om met uw commissie samen te werken, voel ik mij door mijn plicht jegens het volk van de VS ge dwongen niet op uw' dagvaarding in te gaan. Ik handel aldus in overeen stemming met de bepalingen van de grondwet der VS. Er is een lange rij precedenten, beginnend bij George Washington zelf in 1796", aldus Tru man. Intussen heeft de voorzitter van de commissie, Velde, de ondervraging van Truman, die op heden was vastgesteld, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Hij zal eerst een bestuursvergadering, van de commissie bijeen roepen. Binnen enkele jaren, waarschijnlijk ln 1955. zullen de Amsterdammers rechts naast het Centraal Station, aan de andere zijde van het water de zgn. Oostelijke doorgang, hoog boven de weg op het spoorwegcomplex tussen Oosterdok en de De Ruyterkade een nieuw postkantoor zien verrijzen. In het nieuwe gebouw zullen worden ondergebracht de expeditie en de be stelling van de brievenpost en de pak- ketpost, de inklaring, de directie en de daarbij behorende administratieve af delingen. Deze diensten waren tot dus verre gehuisvest deels in het postkan toor CS, deels in het hoofdpostkan toor. Met de bouw van het nieuwe post kantoor, de wijzigingen van het spoor wegcomplex, de verbinding, o.a. met lopende banden met de perrons van het CS en de moderne, gemechani seerde transport- en sorteerinstallaties, is een bedrag van bijna 15 millioen gulden gemoeid. Te Stockholm is officieel bekend gemaakt, dat lady Churchill op 9 De cember in de Zweedse hoofdstad de Nobelprijs voor de Letteren, welke aan Sir Winston is toegekend, in ontvangst zal komen nemen Zoals bekend is de Britse premier zelf wegens drukke werkzaamheden verhinderd te komen BOOT MET BRITSE MARINIERS GEZONKEN Een boot met aan boord een aantal Britse mariniers is volgens de kust wacht Donderdagavond op de rede vari Plymouth vergaan. De Sovjet-regering heeft een officieus onderzoek ingesteld naar de voorwaarden voor het lidmaatschap van de UNESCO Verwachting tot hedenavond: VEEL WIND Overwegenu zwaar bewolkt met voornametijk in het Noorden van het land enige regen Krachtige en aan de kust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind Weinig ver anderd g in temperatuur. Zaterdag- 7,"n nn 7.58. onder 16.51 Maan op 13 50, nnder 0.0Ö J-JET WAS BEKEND, dat de socialis tische ministers al veel eerder tot het inzicht gekomen waren, dat het bestuur over Nieuw-Guinea in Neder landse handen behoort te blijven. In de P.v.d.A.-fractie drong die erkenning veel moeilijker door, maar thans heeft deze fractie zich dus duidelijk uitge sproken. De politieke partijen trekken nu alle één lijn. Er is over Nieuw-Guinea overigens niet zo heel veel gezegd. De Kamer wacht het rapport af van de parlemen taire delegatie, die Nieuw-Guinea be zocht heeft. Wanneer dat verschenen is, zal er nog genoeg gelegenheid be staan om over dit gebiedsdeel van ge dachten te wisselen. Ook over Suriname en de Nederland se Antillen putte de Kamer zich niet uit in breedvoerige beschouwingen. Binnenkort zullen de besprekingen tus sen de Nederlandse regering en de ver tegenwoordigers van deze gebieden over de definitieve status beginnen: het was verstandig, dat men de onderhan delingen niet wilde doorkruisen. Zo bleef er niet veel over. Met het gevolg, dat in een snel tempo mevrouw Fortanier-de Wit (V.V.D.) en de heren Van de Wetering (C.H.), Lemaire (K.V. P. Goedhart (P. v. d. A.>, Corneligsen (V.V.D.) en Gerbrandy (A.R.) hun op merkingen tot de minister van Over zeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, hadden gericht. Men achtte de vooruitzichten voor de conferentie met de West zeer gun stig; men sprak een duidelijke afkeu ring uit jegens de Verenigde Naties, die van Nederland eisen, dat het rap porten over Suriname en de Antillen zal uitbrengen, waarmede deze gebie den eigenlijk als koloniën bestempeld worden en verlangde van de regering, dat zij in haar weigering om die rap porten uit te brengen zou volharden en men vroeg geregelde voorlichting over de ontwikkeling van Suriname. Verschil van mening demonstreerde zich over het karakter van het onder wijs en de gezondheidszorg op Nieuw- Guinea. De heer Goedhart wilde hier in de eerste plaats een taak opgedra gen zien aan de overheid, maar de heer De Graaf vond dat zending en missie voorop moesten gaan en de overheid diende aan te vullen. Er zijn voorts vragen gesteld over de resultaten van het bezoek van minister Luns aan Australië, met name, of 1 et op het gebied der defensie van Niet'. s- Guinea nog wat heeft opgeleverd. Dinsdagavond zullen we het ant woord van minister Kernkamp horen, want dan zet de Kamer de behandeling van zijn begroting voort. Een Thunderjetstraaljager van de vliegbasis Eindhoven is niet terugge keerd van een oefenvlucht, waarvoor gistermorgen omstreeks kwart voor elf is gestart. Men vreest, dat de straal jager in het IJsselmeer is gestort, maar ondanks uitgebreide opsporingsacties door vliegtuigen en schepen was het vermiste toestel vannacht nog niet ge vonden. De bestuurder was de 23-jari- mt sergeant-vlieger Joh. C. A. Rotterdam. NA EEN requisitoir van zeven uur heeft de openbare aanklager van het Militaire Gerechtshof in Perzië, brigade-generaal Azemodeh, tegen de twee en zeventig-jarige ex-premier dr Mossadeq de doodstraf geëist, daaraan toevoegend van mening te zijn, dat het Hof wel zeker bevoegd is de zaak tegen de ex-premier te behandelen. Mossadeq heeft reeds gezegd niet in hoger beroep te zullen gaan en geen gratie te zullen aanvaarden. Perzische troepen hebben te Teheran op demon stranten geschoten, die betoogden ten gunste van ex-premier Mossadeq. Twee betogers kwamen daarbij om het leven. Tenminste twintig per sonen zijn aangehouden. Militairen en politie beletten in stromende regen communisten en andere aanhangers van Mossadeq een door hen aangekondigde algemene staking ten uitvoer te leggen. Honderden winkels in de Perzische hoofdstad bleven gesloten uit sympathie voor de ex-premier. MOSSADEQ maakte gisteren een eind aan zijn verdedigingsrede, waarmée hij drie dagen is bezig geweest. Steeds weer bestreed hij de bevoegdheid van het Hof om zijn zaak te behandelen. Toen hij zijn rede eindigde, klapte hij zijn boekje met aantekeningen dicht, sloeg er met de vuist op en verklaar de „Ik zal niet meer spreken". Maar later wenste hij toch weer het woord... Toen de openbare aanklager zijn rede begon, vouwde Mossadeq demonstratief zijn armen over elkaar, legde er zijn hoofd op en deed alsof hij sliep. De aanklager noemde de ex-premier ver scheidene malen een „verrader", „op standeling" en komiek". Zijn spotter nijen waren „leuker dan die van Char- lie Chaplin" zei hij. Mossadeq beschik te in Augustus over alle macht en mis bruikte deze. Zelfs als de volksverte genwoordiging normaal had gewerkt, zou Mossadeq zijn wil hebben doorge dreven. Hij was vastbesloten zijn oog merken te verwezenlijken, hetzij als opvolger van de Sjah, hetzij als de eerste Perzische presidentDerhalve ben ik van mening, dat de beklaagde ter dood moet worden veroordeeld. Mossadeq wilde toch weer het woord. De voorzitter merkte op, dat hij toch al drie dagen had gesproken, doch de beklaagde stoorde zich daaraan met en begon''te spreken De openbare aankla ger heeft mij een vijand van de Sjah ■enoemd. daar wil ik op antwoorden, k zal binnen twee dagen veroordeeld djn Ik wil nu mijn testament als ver- ordeelde bekend maken. Ik ben een 'ers, die zijn gehele leven tegen het rolonialisme heeft gestreden. Tk heb ■ns land zi.in gezag in het buitenland hergeven Maai het buitenland wil niet. lat ons volk weer wakker wordt Het vil hiér macht uitoefenen en de Slab ■mirte schuiven Gij vaderlandse of- iciéren, luistert naar mij Dit Hof is speciaal gevormd om mij te veroorde len. U bedrijft struisvogelpolitiek. Het leger nioet niet tegen zijn wil het land verraden. Ik verklaar hier, dat Perzië een vwst nodig heeft. Anderen zijn liever vleiers en zij benadelen hun land. Het land moet de staatslieden, die Perzië willen verdedigen, beschermen. Ook onze vorst moet beschermd worden. Dit is de enige manier waarop een land, dat zijn vrijheid wil verdedigen en naar waarheid streeft, kan handelen. De laatste woorden die Ik. aan het einde van mijn leven, uit, zijn: „Ik hem er nimmer naar gestreefd Sjah of president van Perzië te worden", al dus Mossadeq. „Ik ben van het begin af aan van mening geweest dat het overlijden van Stalin eerder ongunstig dan gunstig is geweest voor een vermindering der in ternationale spanning", aldus de Wesl- duitse bondskanselier, dr Adenauer, in een door hem aan een vertegenwoordi ger van „Stars and Stripes", het Ame rikaanse legerblad in West-Duitsland. toegestaan onderhoud. „In de ogen van de Russen was Sta lin een God, die het zich zou hebben kunnen veroorloven tot een regeling met het Westen te komen. Doch geen van zijn eventuele opvolgers bezit ook maar een grein van Stalins persoon lijke gezag in het gehele communisti sche gedeelte der wereld, dat hem zou toestaan iets weg te schenken van Sta lins nalatenschap aan de communisti sche gemeenschappen en tot overeen stemming met het Westen te komen", vervolgde hij. Sprekend over het in te stellen Europese leger, zeide Adenauer: „Het stichten der Europese Verdedi gingsgemeenschap (EVG) en het opne men hierin van Duitse contingenten kan geen substituut vormen voor de ook dan nog noodzakelijke aanwezig heid van Britse en Amerikaanse troe pen op het Europese vasteland". Adenauer meende, dat de Ver. Staten „ernstig een versterking hunner strijd krachten in Europa, hetzij door het ter beschikking stellen van atoomwapens, hetzjj op andere wijze, moeten over wegen". Hjj wees er op, dat de Russen in Oost-Du itsland een sterke troepen macht op de been hebben en dat het daarom van uitnemend belang is dat sterke Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland als tegenwicht dienen. De Westduitse bondskanselier besloot met de opmerking: „Alle gepraat over een mogelijke terugtrekking der Ame rikaanse troepen geeft slechts aanlei ding tot het ontstaan van gevoelens van vrees en onbehagen". Door de Arnhemse gemeentepolitie is in een Woning op de Hommelse weg te Arnhem het lijk gevonden van een vrouw, de 33-jarige M. H., die ver moedelijk reeds in de nacht van Zon dag op Maandag jl. tengevolge van een schotwond is overleden. In verband hiermee is te Maastricht de bewoner van het bewuste pand. de 48-jarige magazijnbediende J. W. aangehouden. Het onderzoek door het parket en de Arnhemse recherche is nog in volle gang. Ongeveer 1500 Duitsers zullen on 15 November deelnemen aan een grote herdenkingsplechtigheid bij het monu ment ter nagedachtenis van maarschalk Kommel aan de ingang van het Duits- Italiaanse kerkhof te Tel Issa op het slagveld van Alamein. (Van een onzer verslaggevers) Een enorme brand heeft gisteren in de namiddag gewoed te Opmeer waar bij de kapitale boerderij van de heer G .Veeken aan de Vekendweg totaal is verwoest en de inventaris is ver brand. Tegen half zes kwam mevrouw Veeken in het achterhuis, zag dit vol rook staan en zag bovendien dat er vlammen naar boven lekten. De koeien waren juist 's middags op stal gezet en de heer Veeken was met een broer en een zoon aan het melken. Ze konden alle dieren, een twintigtal, lossneden «n naar buiten drijven. Het was de hoogste tijd want toen mensen en dieren de boerderij hadden verlaten, sloegen de vlammen al door het rieten dak naar buiten. De nieuwe motorspuit van Spanbroek-Opmeer was na vijf minuten ter plaatse maar tegen de machtige vuurzee kon ze weinig uitvoeren. De spuiten van Hoogwoud en Sijbekarspel kwamen ter assistentie en gezamenlijk slaagde men er in de naast gelegen boerderij, welke ook eigendom is van de heer Veeken, te behouden. Een hooiberg ging echter ook in vlammen op. De verbrande boer derij werd bewoond door het echtpaar Veeken, een broer en een zuster als mede een zoon van het echtpaar. De mensen hebben letterlijk niets van Het leegpompen van de polder Schouwen vordert goed, al zal het nog wel een maand duren, alvorens de polder geheel zal zijn ontwaterd. De zeven aan het Zierikzeese haven kanaal opgestelde pompen werken dik wijls op volle kracht, doch ook komt af en toe enige stagnatie voor, indien de wind het water naar de Westhavendijk te Zierikzee opstuwt. krij|en de pom pen volop water te verwerken, doch waait de wind uit „de verkeerde boek", dan loopt het water in tegenoverge stelde richting, waardoor de pompen uitvallen. Aangezien de werkzaamheden thans zover zijn gevorderd, dat hele stukken land droog zijn komen te liggen, zal zeer binnenkort een begin worden ge maakt met het treffen van voorzienin gen om het water te kunnen spuien. Zo liep dezer dagen een van de ingenieurs van landbouwherstel in de polder om zich ter plaatse van de toestand op de hoogte te stellen, toen hij bij een dam kwam. waar aan de ene zi.ide het water twee meter hoger stond dan aan de andere zijde. Resoluut pakte hij een schop en groef daarmede een geul, waardoor het water aan dé'andere kant van de dam in de richting van de pom pen kon komen. Verscheidene wegen zijn reeds berijdbaar, hoewel hier en daar nog moeilijk begaanbare stukken voorkomen. Grote, zware fceien gaan van hand tot hand vanuit de schuiten om op de zinkslukken te worden gewor pen, waarna deze zakken op de zee bodem voor de caissons. huisraad en kleren kunnen redden. Ook een betrekkelijk nieuwe Citroën, die op de dors was gestald, is verbrand. Over de oorzaak van de brand is nog niets definitiefs te zeggen. De schade wordt zeer voorlopig geraamd op ruim twee ton. De heer Veeken was verzekerd. Alle bescheiden zijn echter ook ver brand. Israël heeft aan Jordanië voorgesteld te New York onmiddellijk directe on derhandelingen te beginnen over de kwesties,, die tussen de beide landen bestaan en betrekking hebben op de veiligheid. QE voormalige president van de Ver enigde Staten, Harry S. Truman, is plotseling uit de voor hem overigens betrekkelijke vergetelheid van het ambteloze burgerschap gerukt. Opnieuw prijkt zijn naam in vette kapitalen op de voorpagina's van de dagbladen. De oorzaak van deze even onverwachte als spectaculaire come back ligt in het feit, dat de huidige minister van Jus titie, Herbert Brownell Jr., de beschul diging heeft geuit, dat Truman Harry Dexter White tot directeur van het Internationale Monetaire Fonds zou hebben benoemd, nietegenstaande de toenmalige president uit een rapport van de Federale Recherche geweten zou hebben, dat White een „Russische spion" was. Hij werd deswege gedag vaard vandaag voor de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden te verschijnen. Truman, die geen ogenblik de indruk heeft gevestigd, van deze dagvaarding geschrokken te zijn, heeft de commis sie te verstaan gegeven, dat hij niet zal verschijnen. Hij beroept zich daar bij op precedenten, waarvan de eerste zich reeds ten tijde van George Was hington heeft voorgedaan. Deze zaak, welke de gemoederen in de Verenigde Staten voorlopig nog wel bezig zal hou den, kent verschillende facetten. In de eerste plaats is daar de verklaring van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Bvrnes, dat Truman het rap port van de Federale Recherche heeft gelezen, doch desondanks White op de hoge post benoemde. Truman heeft de aantijging van Byrnes, die allerminst een politieke vriend van de oud-presi dent is, glimlachend geïncasseerd en aan verslaggevers verteld, dat hij zich van het rapport niets herinnert. De „New York Times" is thans evenwel met het bericht gekomen, dat Truman heeft toegegeven, dat Whites benoe ming een fout was. „Zodra dat wij ontdekten, dat White ontrouw was, 'hebben wij l}em ontslagen", aldus zou' de vroegere bewoner van het Witte Huis hebben verklaard. Deze medede ling pleit niet voor de nauwkeurigheid, waarmede tijdens het democratisch be wind hoge functionarissen werden be noemd. Overigens speelt ln deze affaire de politiek een overheersende rol. Onge acht of Truman al of niet een foutieve beslissing heeft genomen kj,n mPn zich niet onttrekken aan de indruk, dat het balletje Is opgegooid om politiek ge win. De republikeinen hebben tot nu niet aan de 't.e> hoee verwachtingen van hun kiezers ktmnen voldoen en hebben met lede ogen moeten consta- eren. dat zich een kentering in de vmnathie ten gunste van de verslagen -artij voltrekt 0P wijze en het tijd- tin waamn do he«rhiiMif>ing tegen Tritman wem ..-li -Pn 31 tP op_ vallend in de richting van een «tont". W. M.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1