VALDA Parijse staatstheaters werden gesloten In 1958 straalvliegtuigen in gebruik r Gerard H. Boedijn zestig jaar N.A.C.O.-chauffeur redde drie kinderen Ernstig bromfiets ongeval te Berkhout Nieuw protest tegen het ontslag Parasiterende zangers en verwende musici maakten reorganisatie noodzakelijk r I)r A. Plesman blikt in de toekomst Dienst Amsterdam-Eelde De kwestie-Dinkelberg Ook Nederlandse boter Naar W.-Duitsland Jan Lemaire gehuldigd TEGEN HOEST PASTI LI-ES oe°rScHrt VALDAMILD Radioprogramma Pinis Pam Pom en de wonderlamp De vakbonden wilden het onderste uit de kan Tussen Amsterdam fdoor F. DE en Jm Parijs MAANDAG l(i NOVUMREK 1Ö">3 WAT de toekomst van de luchtvaart betreft is ook de K.L.M. op haar qm vive. Zij zal de wereldontwikkeling nauwlettend volgen. In 1958 tv orden zogenaamde jetvliegtuigen en vliegtuigen met straal motoren met propellers die snelheden van 600 km per uur kunnen halen, in gebruik genomen. Zodra dit economisch verantwoord is, zullen ook atoomvliegtuigen worden ingezet. Dit alles deelde de pre sident-directeur van de K.L.M.dr A. Plesman, mede tijdens een bij- eenkomst van de Groninger Commerciële Club in een inleiding over verkeer en wereldontwikkeling. Hij zag de oplossing van de gevaren, die nog aan atoomenergie kleven, binnen de 15 jaar. De toestellen sullen dan sneller zijn dan het geluid en boven de 1220 km per uur uitkomen, liet ligt in de bedoeling dan een supernet van lange af- standsvliegluigen met atoomkracht te pr ojecteren, waarbij een non stop dienst zul worden ondernomen tussen Amsterdam en Sydney. nAARBIJ zullen in een toestel 180 passagiers kunnen worden vervoerd. Binnen tien jaar zullen de straalvlieg tuigen voor passagiersdiensten worden ingezet. „De KLM heelt het verwijt ge troffen", zo vervolgde de heer Plesman „dat men niet direct helicopters heeft ingezet, evenals de Sabena". De heer Plesman kondigde aan, dat het nog wel enkele jaren zal duren voor de KLM zo ver is. Over de vooruitgang en re sultaten van onze nationale luchtvaart maatschappij toonde de president-di recteur zich overigens zeer tevreden. In 1951, 1952 en 1953 is een redelijke winst gemaakt. De winst over het lo pende jaar zal waarschijnlijk 9 millioen gulden bedragen. Hij constateerde, dat er thans een omzet is van ongeveer driehonderd millioen gulden. yERVOLGENS merkte de heer Ples man op, dat de KLM overweegt een dienst AmsterdamEelde in te leggen, zodra de startbanen op Eelde klaar zijn. Alvorens' een besluit hieromtrent wordt genomen, zal een onderzoek worden in gesteld of een dergelijke dienst econo misch verantwoord is. De laatste keer, dat iets dergelijks werd georganiseerd bedroeg het verlies zes ton. Uitvoerig ging dr Plesman vervolgens in op zijn plan voor internationale samenwerking, dat hij onder de aandacht van verschil lende regeringen en hooggeplaatste au toriteiten heeft gebracht. Het plan komt neer op een zeer intensieve samenwer king tussen de landen, die verbonden zijn in de International Council. Het plan is niet tegen de Europese integra tie. Men zal gelijktijdig kunnen starten. Het is hier geen kwestie van studie, maar van élan. (Eigen bericht) Bij de ernstige ongevallen, waarvan we vandaag in deze krant melding moeten maken, had er nóg een kunnen komen. Op de 1'rovinciaieweg bij Zijde wind zijn Zaterdagmiddag drie kinde ren uit één gezin als door een wonder aan de dood ontsnapt toen zij, rakelings voorlangs een dienstbus van de NACO, overstaken. De chauffeur, de heer A. Oldersma uit Schagen, slaagde er in de kinderen te ontwijken door zeer krach tig remmen en omdat hij met grote tegenwoordigheid van geest zijn bus de berm inreed. Toch werd nog één der kinderen, een drie en een halfjarig knaapje uit het gezin Wit, door de naar links zwenken de autobus geraakt. Het is, vermoede lijk met een beenbreuk, naar Alkmaar overgebracht. De chauileur was op de plotselinge manoeuvre van de kinderen volmaakt onvoorbereid. Zij renden voor de bus uit en probeerden daarna over te ste ken. De twee grootsten konden dank zij de zwaai van de bus en het krachtige remmen nog juist in veiligheid komen, doch het kleinste kind werd ver moedelijk door de achterbumper van de bus tegen het asfalt geslingerd. Bescherm Uw auto EIS DIT MERK POLISHES-CLEANERS-WAXES. Zorg dat Uw auio niat van het winterweer heeft te lijden. Bescherm lak- en chroomwerk tegen alle weersinvloeden. Dat spaart Uw kostbare auto. Niet iedere auto kan op dezelfde wijze worden behandeld. VALMA heeft echter voor elke auto het juiste onderhouds middel, Vraag Uw garagehouder. V 1 21 (Advertentie Ing. Med.) De componist Gerard H. Boedijn te Hoorn wordt op 19 November zestig jaar. Hij heeft zich vooral na de oorlog internationale .bekendheid verworven als componist van talrijke muziekstukken voor harmonie en fan fare en als stijlvernieuwer van het re pertoire der blaasmuziek. In opdracht van de Nederlandse re gering heeft hij enige jaren geleden de „Landelijke suite" gecomponeerd. Andere alom in West-Europa ge speelde werken voor blaasmuziek van zijn hand zijn „Halewijn" het sympho- nisch gedicht „Sint Hubertus", „de vijf epigrammen van de schoolmeester", „Marche gammatique" etc. Ook voor beiaard heeft Boedijn vele werken geschreven. Zo componeerde hij in opdracht, van de stad Rotterdam ter gelegenheid van de Caland-herden- king de .Caland suite'', speciaal voor het carillon van het Rotterdamse stad huis. Zijn „partita voor beiaardwerd vorig jaar door de bieaardschool te Mechelen met een eerste prijs be kroond. Boedijn is jurylid van de Nederland se Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen. Hij is ook een diri gent geweest van tal van koren en corpsen. Thans heeft hij nog slechts ae directie van de harmonie „Kunst na Arbeid" in zijn woonplaats en van nei Enkhuizer Mannenkoor. (Eigen bericht). Zondagmiddag heeft op het Parallel- weggetje te Berkhout, dat langs de Rijksweg no. 7 loopt, een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij dc brom fietser Gocdemans uit Haarlem een schedelbasisfractuur heeft opgelopen. De heer Gocdemans heeft geremd om vaart te minderen, daai de weg met zand was bestrooid. Niettemin is Qe bromfiets geslipt en is hij zo ongeluk kig terechtgekomen, dat hij per v- kenauto naar het Sint Jansgasthuis moest worden vervoerd. Zijn dochten, van omstreeks twaalf jaar, dat op ae bagagedrager zat, liep hoegenaamd geen letsel op. Zeer sympathiek was de geste van een passerende ah10"?®" bilist.'die op weg was naar Leeuwarden en zich bereid verklaarde bei naar de ouderlijke woning in Haaucm te brengen. De l' and van de heer Gocdemans is critiek. De ontslagkwestie Dinkelberg, welke destijds, vooral in de kringen der Fede ratie van V.V.V.'s boven het Noordzee, kanaal, de nodige beroering heeft ver wekt, heeft nog steeds geen einde ge vonden. Dit mogen wij althans conclu deren uit een nieuwe brochure, welke de heer J. J. Dinkelberg te Koog aan de Zaan, het licht heeft doen zien en waarin hij o.m. onder voorbehoud van een beroep op de kantonrechter de rechtsgeldigheid van het aan hem als directeur der Federatie gegeven ontslag betwist. Uit dit verweerschrift, waarin de heer Dinkelberg zich op een 23-tal punten verantwoordt en waarin hij fel reageert op de beschuldigingen, welke op de laatstgehouden algemene vergadering op Texel aan zijn adres werden geuit, stippen wij aan, dat op 6 Nov. jl. beide partijen van gedachten hebben gewis seld met het doel tot een oplossing van alle geschilpunten te geraken en daarna een basis te zoeken, waarop de belan gen van de Federatie weer door de heer Dinkelberg zouden kunnen wor den behartigd. Het initiatief tot deze bespreking was van de heer Dinkelberg uitgegaan en nu deze niet tot het be oogde resultaat heeft geleid, heeft hij in de reeds eerder genoemde brochure aan alle aangesloten afdelingen zijn verweerpunten kenbaar gemaakt. Aan het einde betoogt de heer Din kelberg nog, geen genoegen te kunnen nemen met hetgeen op zeer discrimi nerende wijze door de voorzitter der Federatie jegens hem in het openbaar is gezegd, dat hij zich niet slechts in eer en goede naam acht aangetast, maar dat hij ook financiële schade lijdt, wel ke hij niet voor zijn rekening wenst te nemen. Officieel is bekendgemaakt, dat voor een bedrag van 2.175.000 DM aan goe deren uit Nederland mag worden in gevoerd. Daarbij is invoer tot een be drag van 1 millioen DM aan slachtaf val, 1 millioen DM aan snijbloemen en bindgroen en 175.000 DM aan vruchten pasta. Tevens werd bekendgemaakt, dat boter mag worden ingevoerd. Een waardegrens werd daarbij niet genoemd. Talloze kunstbroeders en -zusters, w.o. Rika Hopper, hebben Zaterdag Jan Le maire gelukgewenst met zijn vijftigjarig jubileum als beroepstoneelspeler. Reeds vóór zijn twintigste jaar stond Jan voor het eerst „om den brode" op de planken. Ook Ome Jan van Zutfen kwam felici teren en de jubilaris een geschenk aan bieden. Gisteren was een geheel gevuld City-theater getuige van Lemaire's jubi leumvoorstelling, waarin deze de zeven rollen van „De brand in de Jonge Jan" vertolkte. Bij wijze van dankbetuiging declameerde Jan Lemaire „Branding" van Adama van Scheltema. (Advertentie, Ing. Med.) DINSDAG 17 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7-45 Morgengebed en LiturgUche i.alender. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 ..Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12 30 12.33 Land. en Tuinbouwmededellngen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Gevar. programma. 14.50 Gram. 15.00 Idem. 15.30 „Ben je zestig!". 16 0(T Voor de zieken. 16.30 Zickenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Felicitaties voor de Jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Broeder Casi- mirus: „Papoea-jeugd in Merauke". 18.00 „Dit is Leven", causerie. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.VU.: D. v. d. Meulen: Drie belangrijke gebieden in Arabië". 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 21.15 Gram. 21.20 „Ken een haan een ei liggen?". 21.15 Orgelconcert. 22.00 „Ouders en kinderen", causerie. 22.15 Blaaskwintet. 22-45 Avondgebed en Litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Vo caal Ensemble. 23.5024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 AVRO (7-50—8.00 VPRO) - 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano voordracht. 12.00 Metropole-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12-33 Voor het platteland. i2.40 Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Amerik, muziek-kaleidoscoop. 14-30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.4.5 Reportage of gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus.muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.0.5 Paris vous parle. 19.10 Koorcoijcert.- 19.35 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. Programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Lichte muziek. 21.50 Sport. 22.05 Amus.muziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23-15 Nek York calling. 23.2024.00 Gram. 173. Het aardige plaatsje Dierendorp was weer een attractie rijker gewor den. „Het dorp met de wonderlamp", zo noemde men het al in de krant En van heinde en verre kwamen nieuwsgie riger. naar Dierendorp om te proberen een glimp op te vangen van de wonder lamp of alleen maar in de hoop, dat er wéér een wonder zou gebeuren. En onder al degenen, die naar Dierendorp trokken, waren er ook, die de hele af stand te voet aflegden. Dat waren zij, die geen geld hadden om trein of bus te betalen en die ook niet in het be zit waren van een fiets of auto. En zo marcheerden daar een deftige edel man uit het vet re Oosten, gevolgd door zijn knecht, naar Dierendorp. Want Emir Pukkel bin Sukkel had na de bootreis geen cent meer over om de bus te betalen. „Als ik eerst maar weer die wonderlamp in mijn bezit heb", mompelde de emir. „Dan is liet leed gauw genoeg geleden." En een derge lijk gesprek werd ook gevoerd door twee landlopers, die langs een andere weg op Dierendorp aans apten. „Als ik maar eerst die wonderlamp in mijn bezit heb", zei Billie. „Dan zal ik je een nufnmertje snelwensen laten zien". „Wat wens je het eerst?", vroeg Karei, tje zijn kleine metgezel. „Eerst een broodje en een kop koffie", zei Billie. lk rammel van de honger." „Maak er twee broodjes en tv. oe kon pen koffie van", verzocht Kareltje. „lk heb óók hongerl" (Advertentie Ing. Med.) Televisie-programma. NCRV. 20.15— £1.45: 1. Journaal; 2. Weerberichten; 3, Voordracht. - Pauze. - 4. „Rechts gaat voor", programma over links- en rechts- handigheid; 5. Dagsluiting. OORLOGSSCHEPEN IN BREST De torpedobootjager „Marnix" en het op leidingsschip „Paets van Troostwijck" zijn in de haven van Brest aangekomen. De gezagvoerders brachten een bezoek (Van onze correspondent te Parijs). |)E VIER Parijse staatstheaters zijn nu al veertien dagen lang ge sloten. Het gehele, bijna drieduizend man sterke personeel is ontslagen en de poorten van de eerbiedwaardige gebouwen wor den door politieagenten bewaakt. De een-en-ncgentig toneelknech ten van de Opera waren namelijk in staking gegaan, met het ge volg dat het practisch niet meer mogelijk was in het Paleis van Garnier (zoals men de Opera noemt) te spelen. De Franse minister van Kunstzaken is hierop erg boos geworden en heeft onmiddellijk bevel gegeven zowel het Théatre Francais, het Odcon, de Opéra als de Opéra Comique te sluiten. De vier nationale theaters zullen nu geheel gereorganiseerd worden. DEZE op zichzelf natuurlijk bijzon der vreemde geschiedenis, waar in Parijs erg veel over gesproken en geschreven wordt, heeft de vraag nog eens opgeworpen in hoeverre deze staatstheaters in onze moderne tijd nog levensvatbaar zijn. Het gro te verschil tussen b.v. de Comedie Frangaise, die nog door Molière is gesticht en de particuliere schouw burgen op de boulevards is, de Co- médie Frangaise, die in de eerste plaats een opvoedende taak heeft, terwijl de -boulevardtheaters zich la ten lichten door de smaak van het publiek, speelt voornamelijk oude stukken op een ouderwets degelijke manier. Er wordt nooit geëxperi menteerd en nieuwe ideeën komen in het Huis van Molière niet binnen. Aangezien de Parijse staatsthea ters zuiver culturele instellingen zijn, waarbij de artistieke directeuren zich niet om commerciële overwegingen behoeven te bekommeren, terwijl bo vendien de toegangsprijzen aan merkelijk lager zijn dan bij de par ticuliere schouwburgen, ligt het voor WONDEN GENEZEN SNELLER MET (Advertentie Ing Med.) 29) Had men haar bedrogen en mis bruik gemaakt van haar goede trouw, van haar onnozelheid eigenlijk? Het ware zo! Maar zij zou dan in ieder ge val loyaai blijven en zo het moest; till the bitter end! In ieder geval had zq bij die laag- bij-de-grondse smokkelhandel in „sneeuw" bij haar weten part noch deel gehad én het gaf haar een vol doening te bedenken, dat ze die ene partij helemaal had vernietigd en dat ze door dat te doen de bende een scha de had berokkend, welke dat begreep ze nu heel goed, in de duizenden liep! Wat ze eerst naar Parijs had ge bracht, wist ze niet. Vriesendorp had er haar iets van laten zien, ingepakt en wel en dat waren in geen geval do zen en kartonnetjes met verdovende middelen geweest; het had ook veel meer gewicht; het woog zelfs zwaar, zodat ze te geredelijker kon geloven en misschien nog kon geloven dat het toen toch machine-onderdelen waren geweest. Vraagstekens! Vindt u goed. dat ik een sigaret op steek?" vroeg ze en ze presenteerde de tegenóver haar zittende inspecteur er meteen een uit haar koker. „Want daar snak ik al zo lang naar. na al die ze nuwschokkende belevenissen! „O, kijk es aan! In plaats dat u m« de eer laat, juffrouw de Wilde. Maar heel graag! Mag ik u En hij knipte zijn aansteker en bood haar vuur. „Zo, zo, ja. Had u zoveel zenuw schokkende belevenissen?" vroeg hij lachend. „En in het vliegtuig mocht u niet roken!" „Nee, dat was het juist", antwoordde ze, maar ze wist op hetzelfde ogenblik dat dit een dom antwoord was. „Dus de zenuwschokkende belevenis sen! waren al in Parijs begonnen", merkte hij ook dadelijk op, terwijl hij haar wel lachend, maar toch heel scherp aanzag. „Met welk doel was u deze keer in Parijs, juffrouw de Wil de?" „Hetzelfde doel als de vorige keer". „Als de vorige keer? Toen had u een opdracht van professor de Raat. Ging u dan nu ingevolge een soort posthu- me opdracht?" „Zo iets. Maar evenmin als de vori ge keer wens ik me daarover uit te laten!" Hij knikte. „Dat is heel loyaal van u tegenover de nagedachtenis van een dierbare overledene. Maar juffrouw de Wilde, het gaat ditmaal nu toch om iets an ders. Ik ga niet proberen om u op een jokkentje te betrappen, wat overigens een klein kunstje is. ik zal u liever eenvoudig vertellen wat ik weet van uw bewegingen en handelingen om daarna misschien tot een belang rijk resultaat te komen! Misschien ook niet! Maar ook het streven is schoon, zegt men wel eens! U heeft dan gistermiddag om twaalf uur ongeveer in een kamer bij Schil ler een samenkomst gehad met me neer Vriesendorp. Ik neem aan daf u weet, dat die meneer eigenlijk geen Vriesendorp heette". „Ja. hij zei dat zijn naam eigenlijk Van der Meer was". „En ook dat was niet waar. Maar die meneer was er misschien zelf mee in de war, want hij werkte met een verbijsterend aantal pseudoniemen! Zijn eigenlijke naam was Gerrit Jo- hannes Grafhomt, als u dat soms in teresseert". „Niet bijzonder. Maar was hij elec- trotechnisch ingenieur?" „Helemaal niet. Hij heeft vele ba nen gehad, maar hij had geen enkel diploma; hij is bookmaker geweest, hij heeft agenturen gehad in brandblusap- paraten en duikerpakken: hij heeft in limonade gehandeld, in radiotoestellen, in stofzuigers natuurlijk, in auto's, noemt u maar op! Een zeer veelzijdig man! Hij is een paar maal gefailleerd en heeft ook al eens gezeten wegens bedrieglijke bankbreuk; enfin, de mor- tuus nil nisi bene, maar dat is ten op zichte van hem wel een beetje moei lijk, want hij was een zeer onfrisse sinjeur, al leek hij zo in uiterlijk en manieren soms heel wat! Hoe kwam u eigenlijk aan die relatie?" „Indirect door professor de Raat". „Hoezo indirect?" „Dat woord ontviel me; ik neem het terug". Hij lachte „Goed. Dus hij was u aanbevolen door professor de Raat. 'n Beetje pijn lijk, zo'n aanbeveling! Enfin. Maar ik ga verder met uw belevenissen. U had dat onderhoud met Vriesendorp. Daar na heeft u samen met hem in het re staurant koffie gedronken; hij nam een uitsmijter en u twee spiegeleieren met ham. u merkt wel met welk een fijne déta'illering mijn waarnemingen zijn gedaan! Ja, dat is geen half werk!" Ze glimlachte. „Heel interessant voor u! Vooral die spiegeleieren met ham, daar kan heel wat inzitten". „Ja, zeker, maar het interessantste komt nog. Maar toen was u al weg. U is om 2 uur met een taxi cn een suit- case naar Schiphol gegaan. U had ook een paraplu met een bruine knop en een kettinkje cn dat tasje daar en u droeg ook het beige mantelpakje, dat u op 't ogenblik aan beeft!" „Hulde!" zei Marta spottend en ze stompte haar sigarettenpeukje af in de asbak. „Dank u. Rookt u nu soms een siga ret van mij?" „Graag!" Ze staken beiden opnieuw op. „Wilt u een kop koffie?" „Nee, dank u: ik heb er in het vlieg tuig al twee gehad. Maar laat ik er u niet van afhouden". Hij schudde het hoofd. „Doet u heus niet. Ik ga verder". De Inspecteur vervolgde: „Toen u weg was, ongeveer vijf minuten later werd de heer Vriesendorp door de loudspeaker van de portier aan de te lefoon geroepen. Hij ging naar de cel. Enfin, juffrouw de Wilde. L'histoire se répète. Toen de portier na enige tijd zag, dat het licht in de telefooncel nog brandde, maar hij geen hoofd meer ontwaarde voor het toestel, deed hij de celdeur open cn vond toen de heer Vriesendorp daar op de vloer liggen. (Wordt vervolgd.) de hand dat de staat bij iedere voor stelling handenvol geld moet leg gen. Dit wordt door iedereen aan vaard. Levensvatbaar zijn die na tionale theaters al lang niet m*er. De grote vraag is echter hoeveel geld de staat vóór subsidies kan uit trekken. AM EENS na te gaan in hoeverre A' de Opéra van Parijs nu te veel geld uitgeeft heeft een Franse krant de Opéra vergeleken met de Scala te Milaan cn Covent-Garden in Lon den. Toen bleek, dat de Parijse Opéra jaarlijks een subsidie krijgt van liefst tien millioen gulden, ter wijl de beroemde Italiaanse opera van Milaan het met drie millioen gulden en Covent-Garden met slechts anderhalf millioen guldens moet doen. Nu speelt de Parijse opera jaar lijks wel 480 keer tegen de Scala van Milaan 200 en Covent-Uarden 280 maal, maar dit neemt toch niet weg dat het Paleis van Garnier per voorstelling verreweg het meeste aan de staat kost. Bij iedere voorstelling van de Opéra past de staat 20.000 gulden bij. Wanneer u een avond naar Faust gaat kijken en u betaalt vijf guldens voor uw plaats, dan kost die plaats in werkelijkheid ruim 15 gulden; het ministerie van kun sten legt er het verschil van 10 gul dens per plaats bij. Bij de Scala di Milano is dat verschil 7 gulden bij de Covent-Garden 4 gulden. Daarbij dient men echter niet te vergeten dat de Parijse Opéra een ballet in dienst heeft van 80 personen (Mi laan 65, Londen 35), een orkest van 140 musici (Milaan 105 en Londen 85) en een koor dat 94 -zangers telt (Milaan 121 en Londen 45). TOCH SCHIJNEN deze sterke be- I zettingen niet in hoofdzaak de oorzaken te zijn van de geweldige bedragen die de Opera nodig heeft. De musici, de technici, de dansers en de belichters zijn ondergebracht in machtige syndicaten, die de be langen van hun leden fel verdedigen. Misschien wel eens te fel. De musici werken bijvoorbeeld slechts 17 uur per week, maar zij worden betaald alsof zij heel hun tijd ter beschikking van dc Opéra stellen. In iverkelijkheid zorgt hun vakvereniging er voor dat zij niet meer dan 17 uur behoeven te wer ken opdat zij alle tijd hebben om er iets bij te verdienen. Het gevolg is dat er van de 140 musici nooit meer dan 70 tegelijk aanwezig zijn, zodat de Opéra eigen lijk twee orkesten moet onderhou den. Dit gaat in mindere mate ook op voor de toneelknechten, die 40 uur werken en geen overuren willen maken. Maar daarbij blijven de moeilijk heden niet. Naast e~Vle van de beste zangers, waarover Frankrijk beschikt heeft de Opéra ook een heel stel zeer middelmatige artistcn in dienst, die een behoorlijk maandin komen hebben, die „monsieur de 1 Opera" op hun visitekaartje mo gen zetten, maar die eigenlijk nooit zingen. Ze zijn door middel van een machtige politieke vriend bij de Ouera gekomen, waar zij als een soort rentenierende ambtenaren le ven. Andere, ronduit slechte zangers of zangeressen kunnen niet ontslagen worden, aangezien hun vakbond zich hier met grote vastberadenheid te gen verzet. Van het ballet kan vrij wel hetzelfde gezegd worden. Al deze moeilijke verhoudin gen zijn nu eindelijk op springen uitgelopen. De minister heeft iedereen op straat gezet en de onderhandelingen over een even tuele hervatting van het werk vorderen maar heel langzaam. Iedereen is er echter van over tuigd dat een fikse reorganisa tie de Parijse staatstheaters geen kwaad zal doen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7