De lingerie emancipeert KASHMIR: droom van gewichtloze warmte Regenkleding nu in alle kleuren van de regenboog Verdwijnt de zomermantel langzamerhand? Uitvallen van Chinese aanvoer deed de prijzen op hol slaan D Als de Sint goed bij kas is misschien....? I Amerikaanse studentes kochten gemak en fleur in huiselijke drachten MONGOOLSE GEIT EN SCHOTS VAKMANSCHAP PRODUCEREN DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 ()P DE HOOGVLAKTEN van Thibet en Mongolië leeft ile Mongoolse geit. Een uiterlijk weinig aantrek kelijk dier met enorme horens en een schoreme lange grove vaclitdie alle kleuren bruin en vuil vertoont. Dit signeur, een nette Hollandse geil zou hem geen blik waardig keuren, is goedig van aard en voorziet de Tliibetaan van melk, boter die pas wordt gegeten waitoieer ze goed ranzig is geworden, vlees en wol voor kleding. Onder de gore buitenvacht echter verbergt dit wonderlijke dier een laag van de fijnste en vlos- sigste haartjes, die de bevolking voor mutsen gebruikt ter bescherming tegen de hevige koude die daar zo vaak heerst. Het endeel van de vachten werd echter, tot hel Amerikaanse handelsverbod met communistisch China van kracht werd, door kamelen, menselijke dragers, vlotten en boten over de ber gen, door de woestijnen en langs de rivieren van l liina vervoerd naar I ientsin. wereldmarkt voor de Kashmir vachten, waaraan de Indische staal Kashmir slechts de naam heeft mogen schenken. UET MERENDEEL van de balen 11 gaat vervolgens naar Schotland, waar één enkel bedrijf sinds tien tallen van jaren vrijwel het mono polie bezit van de juiste manier om frove buitenharen van de hyper- ijne binnenvacht te scheiden. De zeer knappe spinners en wevers van het Schotse Borderland weven er vervolgens de zachtste en mooiste •toffen van, die men ter wereld vinden kan. Naast de weverijen is er echter nog een tweede industrie die Cash- mere verwerkt, de brei-industrie. Sinds eeuwen is het Borderland, het rrensgebied tussen Engeland en echotland beroemd om zijn brei werk, hoofdzakelijk onderkleding en kousen. Het gebied bracht een bij zonder fijne kwaliteit wol voort, die deproducten een zeer goede naam bezorgde. Toen echter zo omstreeks de eeuwwisseling de gebreide on dergoederen meer en meer in on bruik raakten, werd de brei-in- dustrie met ondergang bedreigd. Goede raad bleek in dit geval niet duur te zijn. Lord Cardigan had voor zijn soldaten tijdens de Krimoorlog wollen vesten laten ma ken teneinde de mannen tegen de grimmige winterkoude te bescher men. De Schotten verfden nu hun wol en gingen dergelijke en geslo ten kledingstukken, „jumpers", ma ken. Het succes was enorm. Niet alleen waren sportieve mannen enthousiast, ook de zich emanciperende vrouw, zoekend naar praktische kleding met een prettig uiterlijk greep deze kans aan en weldra werkte Hawick, het aloude breieentrum, weer op volle toeren, ja moest haar capaci teit aanmerkelijk uitbreiden. IN DE EERSTE tien jaren van deze eeuw waren het vooral jumpers met ingewikkelde meerkleurige pa tronen, zg. Intarsia's die populair waren. Later kwamen de effen trui en met, patronen en nog later de fijne, geheel glad en in model ge breide, weldra als „klassiek" aan geduide sweaters, die sedert de twin tiger jaren eigenlijk ononderbro ken eén belangrijk deel van de vrouwelijke garderobe hebben uit gemaakt, zowel enkel als met een „cardigan" samen als twin-set. Met de overwinning van de trui als modieus kledingstuk echter kwam direct de vraag naar luxe. Reeds voor de eerste wereldoorlog waagden de breiers van Hawick zich dan ook aan de Cashmere sweater en weldra verbreidde hun faam zich Klassieke Kashmir twin-set; sweater zowel al!; cardigan zijn geheel in model gebreid. CocJcy, de trouroe kakatoc uit de Londense dierentuin wil blijkbaar graag weten waar charmante truitjes te krijgen zijn. OPI OSSINGEN ZATERDAGSE HERSENGYMNASTIEK 1 Een Italiaanse pas tussen de Spöl- en Ortler Alpen, op een hoogte van 2760 meter. 2 Een van suiker gebakken bal letje. 3 in Zuid-Holland. 4 Met een levensverzekering; hoe ouder je bent. des te meer kost het. 5 Met regenwormen, aan elkaar gelegd een lengte van 1 meter vormend. 6 Iemand, die je goed genoeg kent om van te lenen, maar niet goed genoec om aan te lenen. 7 De Eskimo's. 8 Een man. die neerkijkt op dege nen, die boven hem staan. 9 ,.Niets"doen. 10 R.v. het onthouden van een ge boortedatum (veri-ardag) van een hame. maar het vergeten van haar geboortejaar. Eveneens van zuivere .cashmere" is dit fantasie-vestje van Pringle of Scotland, Hawick. over de wereld. Het heeft echter lang geduurd, voor men het proces tot in alle onderdelen beheerste, en voor vele onderdelen zijn vaklieden nodig wier opleiding zich over vele jaren uitstrekt. De spinners van de 'zeldzaam fijne draden moeten alles op het gevoel doen, de wassers of vollers eveneens: een slag teveel van de wasstamper kan een partij ter waarde van 1200.waardeloos maken. Steeds fijnere producten is men gaan maken, vooral voor Amerika, waar een steeds toenemende vraag naar deze dromen van gewichtloze warmte bestaat. Laatstelijk is ook de intarsia weer op het tapijt versche nen. Veelal op machines uit de ia- ren 19001910 maakt een arbeider op een enkele rij naalden niet meer dan 8 a 12 voorpanden per week, tegenover 288 per weck voor effen voorpanden. In Amerika zijn deze truitjes effen zowel als intarsia zo gezocht, dat, hoewel mede onder in vloed van de regering meer dan tachtig procent van de Britse pro ductie naar de Verenigde Staten gaat, er nog steeds veel meer vraag dan leveringsmogelijkheid bestaat. Vele worden tegenwoordig ook ge maakt om bij cocktailrokken en zelfs als avondkleding te dragen. QE CASHMERE truitjes en twin- sets zijn ideaal te combineren met geweven cashmere stoffen. Man telpakken en rokken van dit mate riaal zijn echter al even schaars en duur als de breigoederen. Sedert de Chinese aanvoer is afgesloten levert alleen Iran nog wat en dat is een mindere kwaliteit. De normaal reeds hoge prijzen zijn daardoor helemaal op hoi geslagen. Honderddertig gul den per meter en honderdvijfen zeventig gulden voor een effen twin- set zijn geen uitzonderingen. Dit heeft tengevolge, dat lamswol, dat, hoewel geen cashmere, toch zeer zacht en fijn is, nu ook reeds enor me prijzen opbrengt. Geen wonder dus, dat de vrouw die zich in het bezit van zulk een konink lijk kledingstuk mag verheugen, het met de tederste zorgen zal omringen. Motten zijn meestal niet gevaarlijk, daar vrijwel alle cashmere blijvend motvrij is gemaakt met het Zwitserse Mitin. Wassen echter moet met zeer veel zorg geschieden in lauw water zonder wrijven, liggend drogen. Ook bij chemisch reinigen moet de nodige voor zichtigheid in acht genomen worden, daar het breisel uiterst teer is. Tegen woordig wordt nog wel eens een kleifl percentage hele fijne nylon mede ver sponnen, wat de stevigste wol ten goede komt. Als Sint erg goed bij kas is en heel goed de weg weet, misschien (Van een mode-medewefkster). WIE ZICH uit vroeger jaren de beige drommen herinnert, die zich op de spitsuren van regen achtige dagen over straat voortbewogen, wrijft zich de ogen uit wanneer hij de.voorjaarscollectie beziet van een moderne regenkledingfabriek. Het beige is vrijwel verdwenen en de tijd, dat men kiezen kon tussen licht beige ofwel „Egyptisch linnen", donkerder beige en donkerblauw, ligt voorgoed achter ons. De regenkleding is een modeproduct geworden, ja is dit zelfs zozeer, dat men wel eens lijkt te vergeten dat een regenjas of -mantel bestemd is om drager of draagster tegen nat worden te beschermen. E HEER A. Kattenburg, president-directeur van Hol- landia-Kattenburg, Europa's, misschien zelfs wel 's werelds grootste regcnklcdingconcern stelde bij de gisteren gehouden persshow, dat de zomermantel bezig is te verdwijnen. Nu kan men zulk een stelling toe schrijven aan chauvinisme, maar een ieder zal moeten toegeven, dat het aantal dames dat zich nog een zomer mantel kan permitteren naast een regenmantel, steeds kleiner wordt en dat in ons land met zijn 200 regen dagen per jaar de rede gebiedt in dat de voorkeur te geven aan de laatste. Hoe dit zij, wie de fleurige producten van de fabrie ken te Amsterdam, Alkmaar, Tilburg en Weesp ziet, kan moeilijk aan hun hekoring ontkomen. De modellen zijn meestentijds zeer simpel gehouden, veelal nog tamelijk wijd, hoewel toch ook enkele rechte modellen voorkwamen. Onder deze omstandigheden is het logisch, dat het accent komt te liggen op stof en kleur. Hier is de keuze enorm: wollen gabardine, Falcolon (acetaat- Een echt Nederlands idee: Poplin-regenmantel me het z.g. „stormscreen" een regenvoorschootje, dat gesloten wordt met een ritssluiting en dè oplossing schijnt te zijn van het natle-rokken-probleem voor onversriitb^'kortweg onTeVnletigbaar" Hoe vrouwelyke weer-en-wind-fietser». J- - k Fraaie wollen-gabardine regenmantel welke door Hol- landia Kattenburg in vele kleuren wordt gebracht. of viscose rayon, geïmpregneerd met z.g. siliconen), ka toenen popeline, tweedstoffen, kameelhaar, nylon, loden en plastic, waarin dan natuurlijk nog allerlei kwalitei ten. Kleuren: alle rustige pastelkleuren: groen, grijs, rood, geel, „mosterd na de maaltijd" ook wel cognac genoemd. Het nare changeant effect is gelukkig vrijwel verdwenen. EEN STEEDS groeiend succes zijn de rayonmantcls, thans voor het eerst onder het merk Falcolon ge bracht. Deze zeer modieuze mantels met hun luxueuze glanzende uiterlijk, welke van een reinigingsvoorschrift zullen worden voorzien, worden door Hollandia nog steeds aangekondigd als „zijden" mantels, al staat zijden dan tussen aanhalingstekens. Een bedrijf, dat altijd be zwaar heeft gemaakt tegen de term ..Egyptisch linnen" voor katoenen regenmantels, mag dit niet doen. Het heeft ook weinig zin, omdat niemand zal denken voor deze bijzonder lage prijs een echte zijden mantel te kunnen kopen. Aandacht verdienen verder nog de prachtige Harris- en Donegaltweed mantels, en de loden producten. Was Joden vroeger een practisch, maar uiterlijk onaantrek kelijke stof, tegenwoordig in prachtige heldere kleuren is het een modestof die er zijn mag. Dames, heren en kinderen zullen van deze wollen jassen en mantels zeker plezier hebben. Tenslotte het plastic materiaal. Dit wordt steeds beter en men meent thans zelfs het euvel der uitscheurende knoopsgaten te hebben over wonnen. Voor dames is er thans een luxe- en een ge wone uitvoering, voor heren en kinderen alleen een gewone. In de kindercapejcs heeft men ook het z.g. bcotch-light aangebracht. Dit, ook op stoffen jassen voorkomende procédé bestaat uit een stukje stof, bijv. k ^"terzijde van de ceintuur en kraag aangebracht, nat bedekt is met een verfstof die glaspoeder bevat. Een achteroprijdende auto of motor wordt door de felle weerkaatsing op de wandelaar of fietser attent ge maakt. De geweven nylon mantels, geleverd in een bii- nyccond V-«r-1 _ii_ ii 1 i J oassend hoesje, worden aangekondigd als onkreukbaar, onverslijtbaar, kortweg onvernietigbaar. Hoe zij zich in' de praktyk zullen houden moet natuurlijk nog blijken. Combinativan winter- en zomer- pyama, pantoffels, mutsje en ochtendjas. OPLOSSING ZATERDAGSE KRUISWOORDPUZZLE HORIZONTAAL: 1 parlement, 8 have, 9 karn, 11 A.C.E., 12 a.h.w., 14 Rio, 15 N.T., 16 otter, 18 pt„ 19 hol, 20 Zus, 21 m.s., 23 Ravel, 25 al, 26 aal, 28 sol, 29 ore, 30 trom, 32 Uden, 33 Oom, 34 wie, 35 bode, 38 luid, 41 als, 42 lap, 44 ree, 45 R.M., 46 melig, 48 ps., 49 rag, 50 kar, 51 n.b„ 53 kemel, 55 we, 56 Ier, 58 rot, 59 bar. 60 Erin, 62 munt, 63 manke ment. VERTICAAL: 1 pact, 2 ave, 3 re, 4 echt, 5 e.k.. 6 nar, 7 trip. 8 hang mat, 10 notulen, 12 atlas, 13 wezel, 16 oor, 17 rul. 22 sar, 24 vos, 25 are, 27 loods, 29 odeur, 31 moe, 32 uil, 35 baronie, 36 olm, 37 bal, 39 iep, 40 dessert. 42 leger, 43 piket. 46 mak, 47 gal, 52 berm, 54 mode, 55 want, 57 Ria, 59 bun, 61 r n„ 62 me. PR IS een en ander aan het gisten op het gebied van de lingerie, nachtkleding en huiselijke drachten. Wij merken er hier nog maar weinig van, maar het daghet in het Westen. Amerikanen zijn de laatste jaren het logisch denken met goede smaak gaan combineren én zulks met waarlijk verbluffende resultaten. Er van uitgaande, dat de vrouw vele uren binnenshuis pleegt door te brengen, sinds het verschijnen van de televisie nog meer dan vroeger, concludeerde men, dat vol ornaat stadskleding voor deze uren zeker niet de meest aangewezene is. Hoe, heeft men zich afgevraagd, zal een vrouw zich op ieder uur van de dag en de nacht het aangenaamst voelen. Daarenboven heeft men, voorzover het ondcrklcding betrof, gezocht naar vormen en materialen die beter dan tot nog toe aan de eisen voldoen. Kfltnpn iHpfllp nndpreTOnd katoen, dertig jaar geleden schijn- XYdlüLIl lULdie UHULTfelUIIU bgar voorgoed door de rayon v^r. i drongen, terug op het oude terrein. VOOr dunne blouses Door de veel grotere eigen stevigte van dit materiaal is het aangewe zen voor onderjurken die het li chaam van buste tot heupen strak omsluiten en zodoende de ideale on dergrond vormen voor dc nauw aan sluitende ceintuurloze japonnen. Men kan deze kledingstukken bovendien zo snijden, dat de beha geheel be dekt is, wat bij de tegenwoordige, vaak zo doorzichtige blouses een groot voordeel is. Deze onderjurken worden in alle modekleuren geleverd. Een nog ver dere ontwikkeling is de katoenen onderjurk met aangesneden strapless beha, zoals zij in Amerika o.a. door Peter Pan worden gebracht. Deze slips worden van achteren of van voren met een treksluiting geslo ten en vormen de ideale basis voor die kledingstukken waarbij de schou ders bloot blijven of onder een rag dunne blouse zo voordelig mogelijk moeten uitkomen. TENSLOTTE de echte „at home fashions", bedoeld voor het ont- vangen van goede vrienden en voor InZJZn? nfr!Tm?t ZL,or?ei een aantrekkelijk uiterlijk van haar, Nauwe lange broek met borduursel die een avond gezenig thuis met en een soepele sweater. echtvriend of toekomstige dit op DIJ DIT ALLES is men tevens een PrÜs weet te stellen. D groep jonge vrouwen gaan be trekken, die te onzent nog volko men buiten de belangstellingssfeer van industrie en handel ligt: de vrouwelijke studente. In de Ver enigde Staten immers is deze steeds groeiende groep beter gesitueerd dan bij ons. Geen collegegeld beta lend, ruimere studiebeurzen krij gend en veelal zelf werkend gedu rende een deel van de dag, kunnen deze meisjes zich veel meer veroor loven dan haar Nederlandse col lega's. Niet minder dan de laatsten echter hebben zij er behoefte aan zich in zo geriefelijk mogelijke kleding in de wonderlijkste houdingen aan de stu die te kunnen wijden, terwiil kamer genoten en vriendinnen ieder ogen blik voor een gezellig praatje ko men binnenlopen. De geringe ijver van deze meisjes om zich te gaan kleden en de vele zorgen van de huismoeder in de vroege ochtend uren, hebben geleid tot het ontwer pen van sets, omvattende pyama- jasje, kort pofbroekje daarbij voor de zomer, lange broek, aan de en kels gesloten, voor de winter, pan toffelsokken van hetzelfde mate riaal en een kamerjas, soms zelfs een koket mutsje. MAAR OOK de huismoeder kan in deze combinatie rustig een paar uur rondlopen onder de blik van leveranciers of bezoekers. Een an dere vinding is het bedjasje van Orlon teddy-stof, dat het tot een genoegen maakt 's avonds in bed te lezen, maar dat de volgende dag ook rustig naar de ijsbaan gedragen kan worden. En dan het tricot pyama-pak, dat als een zeer verfraaide uitgave van de bij ons bekende heren jaeger- conibinations kan worden gezien. Het sluit nauw om het lichaam van de enkels tot de polsen, heeft van voren een knoopsluiting en aan het zitvlak een klep. Een heerlijk warme pyama. Maar een wijde rok erbij, afstekend tegen de de heldere kleur van het breisel, maakt het tot een fleurig warm huispakje. Denk niet, dat we er nu zijn. Al lerlei andere combinaties van 'nacht-, huis- en strandkleding worden ge lanceerd, vaak ook in dezelfde des sins voor moeder en kleine dochter. jlfAAR EVENZEER in de onder- 1" kleding worden nieuwe dingen gebracht. In de eerste plaats is de Onderjurk met shawlbovenstuk, onder een mantelpak een prettige dracht. Hier is de variatie haast onbe grensd. Van toreadorbroeken be zaaid met bergkristal en kanten blouse tot uiterst wijde wollen rok. tot de grond reikend, gedragen met een jersey mouwloze blouse: van nauwe geborduurde broek met sim pele sweater tot effen zwarte broek met daarover een vrolijke schort- jurk met grote zakken en een mouwloos, gedecolleteerd nauwslui tend bovenstuk. De accessoires spelen bij derge lijke kleding natuurlijk een grote rol. Zeker is, dat déze at home kleding een uiterst gezellige, vaak feestelijke sfeer schept, wgt hert gewone, daagse japonnetje meestal niet weet te bereiken, eri waarvoor de echte uitgaansjurk te officieel is. Laten wij hopen, dat ook hier in Nederland of liever in Europa deze Amerikaanse „brain-wave"- producten ingang zullen vinden. Gemak en fleur zijn uiterst wel kome zaken.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 6