De zaak-White, koude oorlog in de „States" zelf HERSENGYMNASTIEK -n Kwestie moet tot het eind worden uitgevochten r De wekelijkse wereldschouw Ongewenste sfeer PUZZLERUBRIEK van angst in VS BOEKEN BULLETIN MATROZENSHAG Voor aquarium-houders PimPam Pom en de wonderlamp Radioprogramma voor het weekeinde Tussen Amsterdam en /m Parijs Luister eens naar: ZATERDAG 21 NOVEMBER 1858 TOEN HARRY TRUMAN begin Januari van dit jaar tijn presi- dentele jasje aan de kapstok hing, nadat zijn vrouw nog eens voor het laatst de privé>vertrekken van het Witte Huis was doorgewandeld om te onderzoeken of de verhuizers alle eigendommen van de familie Truman wel hadden ingeladen, verscheen er nog één plaatje van Harry S. in de bladen. Men zag daarop de ex-president in zijn een tje rustig wandelen in zijn geboor tedorp in Missouri. Hij toonde daarmee aan dat zijn wens om ver der als gewoon burger te kunnen leven werkelijk wel ernstig mocht worden genomen. Truman kennen de kon men op dat moment echter wel weten, dat hij zijn Democraten toch zeker niet vergeten zou, het geen al spoedig werd bewezen. Doch niemand zou in Januari, na de aanvaarding van het president schap door Dwight D. Eisenhower, hebben vermoed, dat nog binnen het jaar ggns de Verenigde Staten, zowel vriend als vijand bij radio- en televisietoestel zouden zitten om met spanning te wachten op dat, wat Harry sou gaan zeggen.... TOEN de Democraten Trumana be kende stem vernamen, klopten ze elkaar op de schouders en ontdekten weldra, dat de man, die midden in de felheid van wereldoorlog nummer twee het leiderschap van Franklin D. Roo- sevelt had over te nemen, die te be slissen had inzake de atoombom en het bevel gaf de communistische ag- gressie in Korea te keren, nog weinig van zijn oude strijdlust en felheid had ingeboet. De Republikeinen, die voor hun televisie-toestel zaten en op het scherm hun grote tegenstander zagen verschijnen, zittend achter een simpel bureau, doch beschuldigingen terug wijzend en fel hekelend, moet het toch wel onprettig te moede zijn geweest. Daar was ,,ib' weer. En hoe! „Het handboek voor de aquarium- Ile/hebber". Uitgave Drukkerij Hol- landia te Baarn. Deel 1: ,Jn en om het aquarium" door dr A. F. J. Portielje. Deel 3: „Aquartumtech- niek" door ir F. C. W. Sloof. HET AANTAL in een of andere ver eniging georganiseerde aquarium- houders bedraagt zeker tussen de 18 000 en 20.000. Daarnaast beoefenen zeer velen deze liefhebberij, zonder dat zij lid zijn van een of amice organisatie. Deze tienduizenden hebben behoefte aan een goede voorlichting. Wij achten het daarom van Uitgeverij en drukkerij HoUandia te Baarn een goede greep te besluiten tot de uitgave van een „Handboek voor de aquariumliefheb ber" dat vermoedelijk zal bestaan uit vijftien delen, van de hand van ver schillende deskundige schrijvers. De delen 1 en 3 zijn thans verschenen Het eerste deel is van de hand van dr Portielje, de bekende oud-directeur van „Artis". Dr Portielje ia een gebo ren verteller, hetgeen ook uit dit boek blijkt Zo is zijn boek geworden tot een warm pleidooi tot liefde voor de na tuur en tot het brengen van een stukje van deze natuur in de huiskamer. Me nige houder van een tropisch zoet wateraquarium zal het een bezwaar vinden, dat de schrijver weinig ver telt over tropisch» zoetwatervis. De in- houd van dit werk is evenwel zó boet. end en de verteltrant zó vlot dat elke aquariumhouder die toch tevens na. tuurliefhebber is dit boek als een kostelijk bezit zal beschouwen. Het derde deel van het „Handboek" is van geheel ander* aard dan het eerste. Het is van de hand van ir Sloot en behandelt de aquariumtechniek. Het hart van de knutselaar# onder de aquariumliefhebbers en dat zijn er vele zal opengaan bij het in han den nemen van dit boek. Alle hulp middelen om vis in de huiskamer te kunnen houden worden er in bespro ken. En dat niet alleen, maar ook wordt aangegeven hoe men deze hulp- middelen kan (laten) maken en aan welke eisen zij moeten voldoen. Werk tekeningen van aquaria, verwarmines- systemen. filters, pompen, enz. verdui delijken de tekst Hier vindt men ge bundeld het resultaat van jarenlang zoeken naar de best* hulpmiddelen om het teven van de vis in gevangenschap zo dragelijk mogelijk te maken, ja. zelfs om levensomstandigheden te scheppen die op verschillende punten idealer zijn dan het leven in de na tuur. De belde thans verschenen delen van het „Handboek* bevatten elk een prachtig uitgevoerde kleurenplaat ver schillende foto's in zwart-wit waarvan we er enkele minder kunnen bewon deren, en vele duidelijke tekeningen De uitgever stelt zich voor het gehele „Handboek" in de loop van drie tot vier jaar te laten verschijnen De eer ste twee delen van de te verschijnen vijftien staan op een zodanig peil dat we met belangstelling uitzien naar de volgende. Tijdens een politieke bijeenkomst de Republikeinen te Chicago was zo tussen neus en lippen verteld, dat Truman ge durende zijn presidentschap willens en wetens een Sovjet-spion in zün rege ring handhaafde, hetgeen toch in direct lijn mg handhaafde, hetgeen toch ii verband gesteld diende te worden met de veiligheid van de Staat. McCarthy's commissie voor onderzoek naar on- Amerikaanse activiteiten eiste, dat Truman voor de commissie zou ver- schijnen, teneinde daar maar eens te komen vertellen hoe dat zaakje nu eigenlijk wel in elkaar zat. Da man, waarom het geval in wezen draait, Harry Dexter White, is intussen in 1948 overleden, anders zou ook hij wel gegrepen zijn. Truman weigerde aan het verachijningsverzoek gehoor te geven, doch kondigde kort daarop aan via radio-Kanaas een uiteenzetting van zijn standpunt in de zaak-White te geven. Hij zei .Alles te zullen ver tellen". Maandag kwam dan Truman» rede. Hij beschuldigde Herbert Brownwell, de Republikeinse minister van Justitie, die de zaak het eerst in Chicago bad opgerakeld, Van machtsmisbruik en zei, dat de minister met het door hem verwekte incident het McCarthyïsme als demagogisch strijdmiddel in de re- geringspolitiek had gebracht De re- gering „omhelst" daarmee het systeem van senator McCarthy, dat la gegrond vest op het misbruiken van de waar heid en het uitspreken van beschuldi gingen tegen wie dan ook, in naam van het Amerikanisme of de veiligheid. Truman zei, dat hij van de ontrouw van White, die een hoge functie aan ..Financiën" had eerst kennia kreeg, toen de Senaat diens benoeming ali vertegenwoordiger van de V.S. in de directie van het Internationale Mone taire Fonds had bekrachtigd. Er werd hem nl. een rapport van de Centrale Recherche (F.B.I.) ter hand gesteld, waarin de verdenkingen tegen White stonden genoteerd. Tevens bleek echter, dat vele andere personen ook verdacht dienden te worden. Om dit onderzoek ongestoord te laten verlopen, besloot Truman overleg met de minister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, en de toenmalige minister van Justitie, Vin- son, de benoeming van White niet on gedaan te maken. De president zei te hopen, dat zijn rede de ogen van het volk zou openen voor de gevaren voor de persoonlijke vrijheid, die aan het McCartyïsme kleven. |-JET was te begrijpen, dat de heer McCarthy zelf in grote woede ont- stak door Trumans speech. Hij ver zocht direct een groot radio- en tele- visiestation om zendtijd, teneinde Truman „te lijf' te kunnen gaan. De senator kon slechts een spreektijd van tien minuten worden toegestaan, omdat de programma's van het radiostation al gereed waren. Dit aanbod wees McCarthy boos van de hand. Een half uur minstens had hij nodig. Intussen kwam de minister van Justitie Brownwell de volgende dag wel voor de televisie. Hij zei, dat hij Truman geen dom mens wilde noe men, doch wal een man, die in de zaak-White totaal verblind was. De minister hield een uitvoerige speech met allerhande détails en noemde een groot aantal „spionnen", die in de VS voor de Russen zouden werken, waar mee hij zijn hoorders, die toch al in een, door allerhande zware propagan da opgeschroefde, voortdurende angst sfeer voor het Communisme leven, weer meer in een verwarde stemming bracht. Noch hij, noch het hoofd van de Centrale Recherche J. Edgar Hoo- ver, die ook aan het woord kwam, hebben de rede van Truman in feite kunnen weerleggen. Zij moesten zelfs toegeven, dat White door Truman was gehandhaafd na overleg met de minis ters ran Financiën, Justitie en Buiten landse Zaken, al beweerde Hoover, (lat Truman deze leden van lijn regering had overreed, waardoor zij aanvanke lijk tegenkanting opgaven. Men ment niet, dat hierna de storm in de Ver. Staten, die een zniver poli tieke is, daarna wat lnwde. Neen, de zaak-White Is en blijft neg het gesprek van de dag in ondergrondse, drug store, op kantoor en in de huiskamer, Miaachien krijgt ge een indruk van de wijze en de betekenis van dit mon- stergevecht, deze koude oorlog binnen de States self, als wij u vertellen dat het voorname dagblad „The New York Times" er in lijn editie van Woenidag IJ. niet minder dan dertig grote ko lommen aan wijdde,,.. Intussen heeft senator Jenner, de Republikeinse voorzitter vsn de sub commissie voor binnenlandse veilig heid van de Senaat, Donderdag nieuwe „onthullingen" over activiteit van „spionnen" in het departement van Financiën aangekondigd. Deze spion- nage zou zijn bedreven, nadat wijlen Harry Dexter White was benoemd in de directie-van het Monetaire Fonds. Jenner bestreed een telegram van John Snyder, minister van Financiën onder Truman, waarin deze verklaart, dat onder zijn bewind een eind was ge maakt aan de ondermijnende acties in het departement. „Wij weten toeval lig wel beter", tei daarop Jenner. Foster Dulles heeft op verzoek van Jenner de Canadese regering verzocht een daar gevangen zittende Sovjet- «pion (Gouzenko) te mogen verhoren over de Russische spionnage in de VS. Een eerder verzoek werd door Ottawa afgewezen. Nationaal en internationaal is zo de zaak-White, waarover destijds in brede kring practisch niets bekend werd, op geblazen. Vast staat dat een en ander ten rechte of ten onrechte niet bevor derlijk is voor de gemoedsrust van de Amerikaanse „gewone man", die daar door een ongewenste gespannenheid krijgt. Het zal goed zijn, dat dit ge val tot het eind wordt uitgevochten. Indien Truman gelijk krijgt (en de aanval van Republikeinse zijde tegen de ex-president en Democratische lei der kan wel eens als een boemerang werken) sal het goed zijn gelijk door te tasten opdat Eisenhower genood zaakt wordt aan de heksenjagerij en de angstschimmengoochelaar van sena tor McCarthy voorgoed een eind te maken. En daarmede zal niet alleen het prettige en de gemoedirust van de Amerikanen gediend lijn. Pezzlc II. Serie '53—'51. Van lettergrepen tot woorden (Opl.) De 12 woorden, die voldeden aan de omschrijvingen en waren verkregen uit de gegeven lettergrepen, waren de volgende 1 Betuline; 2 Escu(a)do: 3 Zilverrei ger: 4 Interpellatiej 5 Coniferen; I Horatius; 7 Totaliter; 8 InseparabeI 9 Girandole; II Integriteit; II Najade; 12 Goniometrie. De eente letterz geven van boven naar beneden te lezen 'het woord: BEZICHTIGING. Talrijke oplosgingen kwaqien dit maal uit geheel N.-H. binnen. Na lo ting onder de inzenders van een cor recte opl. is de wekelijkse prijs van f 5.ditmaal ten deel gevallen aan: de Heer N. C. v. d. Maden, J. A. Laan- weg 21- Zaandam. GefeliciteerdDeze prijs "zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 12. Serie '53—'54. Welk spreekwoord? Gevraagd worden 13 woorden, die voldoen aan de verder gegeven om schrijvingen en bestaan uit het aantal letters, dat er achter tussen haakjes is aangegeven. De eerste en laatste letters van de gegeven woorden, geven van boven naar beneden gelezen een bekend spreekwoord. Omschrijvingen en aantel lettere. I Koningin van Palmyra uit de derde eeuw onzer jaartelling (7); 2 Zeeuws product (8); 3 Iemand, die nergens voor deugt (8); 4 Land in Europa (10); 5 Bergplaats (4); 8 Ver maning (10); 7 geluid van een dier (6); 8 Naam van een Spaanse dans (6); 9 Stad in Portugal (8); 10 Plaats in de provincie Groningen (7); 11 Doet aan een roofdier denken (8); 12 Heeft ieder mens wel eens nodig (8); 13 Staat tegenover verdediging (6). Welke woorden en welk spreek woord zijn bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 26 November aan de Redactie van dit blad. (Onder de in zenders van een correcte opl. wordt weer een prijs van f 5.— verloot). VAN ROSSEM S (Advertentie Ing. Med.) r>AT ZELFS de atoom bom in trek kan zijn, is wel het laatste, wat wij zouden verwachten. Toch schijnt dit het ge val te zijn. De gewezen Amerikaanse minister Forrestal ontving tijdens zijn ambtsperiode een brief Van een boer, waar in deze hem vriendelijk verzocht een atoombom te sturen. Genoemde boer had uit de krant vernomen, dat de bom, die op Hlrosjima was geworpen, de bodem daar zo vruchtbaar had ge maakt In een P.S.je liet het boertje zijn 2de verzoek los, namelijk om eventjes een 24 uur van te voren gewaarschuwd te wor den, als men soms de bom liet vallen. HU bleef zelf nameluk liever een beetje uit de buurt Maar of men ook zo goed zou willen zUn, de buren niets te vertel len,,. De keerzqde van de medaille is altUd tegen stellend. Ook hier. Op 6 Augustus 1945 om een uur of 8 in de morgen liep in' Hirosjima een mannetje naast zUn paard op de weg. Het paard trok eer» karretje. Wat er daarna gebeurd is, heeft het mannetje nooit geweten, want een minuut later viel de atoombom, die het man netje en zijn paardje* tot onderdelen vormde van een nameloBe. ellende. Het karretje, 'paard en mannetje verdwenen na- melijk spoorloos en nie mand zou ooit geweten hebben, waar zij door de ramp waren weggevaagd, als hun schaduwen niet waren achtergebleven. Het alles verterend licht van de bom drukte als het ware hun schaduwen af In het betonnen weg dek, waar zij nu nog zichtbaar zijn als de stil le, stomme getuigen ven een groot, mateloos leed. Voor vanavond de vol gende vragen: 1. Wat Is hetzelfde als een „bootafbouder"? 2. Welke plant geeft men de naam „Goud- haanseten"? 3. Hoeveel mensen ver orberen hun maal tijd „zittend op de grond"? 4. Wat verstaat men onder „chirologie"? 5: Aan welke stad denken we, als we het over de „Hangen de Tuinen" hebben? 8. Wat is het kenmer kend verschil tussen „insubordinatie" en „muitarlj"? 7. Door wie werd de bekende Franse rid derorde Légion d'hon- neur (Legioen van Eer) ingesteld? 8. Uit hoeveel eiland jes bestaat de eilan dengroep, die onder de naam SCILLY- eilandcn aan de Z.W. kust van Enge land gelegen zijn? 9. De naam AGA KAHN is U bekend, niet waar? Weet U ook nog iets af van de „BELA KHUM"? 10. We hebben U eens de vraag voorgelegd, in welke wereld een „prima donna" op trad. Kunt U ons ook Inlichten, waar wij een „belladonna" moe ten zoeken? Voor de oplossingen zit men ons blad van Dins dag a.s. 178. ..Nu baron," zei Moeder, ter wijl ze Baron Van Pottum aanmoedi gend toeknikte. „Gaat Uw gang. Wenst U maar. Ali zal Uw wens ver vullen „Nou," zei de baron, ..ik wil een mooie zware pijp-een beetje groter da"n die vorige en dan recht... dat is weer eens iets anders hè... en..." Maar vóór hij uitgespro ken was, hód hij zijn pijp aL Een mooie zware pijp en recht óók. Een stuk regenpijp, waarop elke loodgie ter jaloers geweest zou zijn. Met een plof smakte de baron met pijp en al tegen de grond. Ali keek vol genoe gen toe en maakte een beleefde bui ging na zijn kunststuk. „Tot Uw dienst meneerrr d« barrron," zei hij. „Is deze grrroot genoeg?" „Dat was de bedoe ling niet Ali," zei Moeder streng. „To ver weg dat malle ding en gauw... vóór ik je over de knie leg..." ja ze had Ali door. dat merkte de klein» tovenaar wel. Vlug liet hij de zware pijp verdwijnen. „U zult me nu beter begrijpen, meneer de baron," zei Moe der Woeffie, „als ik U zeg, dat zo'n toverlamp niet alleen maar plezier aanbrengt" „Nee, U hebt gelijk," zej de baron, terwijl hij opstond en met zijn tong langs zijn voortanden streek. De zware pijp had hem gevoelig ge. raakt. „Maarre... tja... wat wilt U dan doen met die lamp? Weggooien u toch óók zonde, vindt U niet?" .lm,, op dat ogenblik werd er gebeld. En even later kondigde Johan, de oude getrouwe butler, die weer in dienst was bij de baron, bezoek aan. „Emir Pukkel bin Sukkel uit Bagdad om U te spreken, meneer de baron!" ZONDAG 32 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 1000 KOR, 12.00 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 NCRV. 19.45—24 00 KRO. 8.00 Nieuw*. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuw* en Waterstanden. 9.45 Orgelconcert. 10.00 „In de open deur", cauaerle. 10.30 Ned. Herv. Kerk dienst, Pl.m. 11.45 Vierhonderd-Jarig be staan van de Ned. Herv. Gemeente ln Sittard. 12.00 Klein koor, kamerorkest en sol. 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 18.00 Nieuwe en Kath. nieuws. 18.10 Vocaal Ensemble. 13.40 Boekbeepreking. 13.55 Gram. 14.00 Voor de Jeugd. 14.30 Concertgebouw-or kest en soliste. (In de pauze: pl.m. 15.15 15.30 „Het atoom in dienst van de Vrede", klankbeeld.) 18.40 Katholiek Thulafront Overal. 18.45 Koorzang. 17.00 Gerei, kerkdienst. 18 30 Vocaal Ensem ble, Bach-orkeet en sol. 19.00 Kerkelijk nieuws. 19.08 Gewijde muziek. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", cau serie. 19.43 Nieuws. 20.00 Gram. 20 05 De gewone man. 20.30 Gevar. muziek. 20.50 •Peetoom Dood", hoorspel, 22.03 Sympho- nette-orkest en sol. 22.33 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23 15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.ï 8.00 VARA, 12 00 AVRO. 17.00 VARA, 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.55 Sportberichten. 9.00 „Het internaUonale Tonijnen-Tournooi 1953", causerie. 9.10 Oostenrijkse volksdansen en volksliederen. 9.30 „Geestelijk leven", causerie. 9.45 „Met en zonder omslag". 10.15 „Ach wie flüch- Ug, ach wie nichtig", cantate. 10.40 „De lijfrente", hoorspel. 11.15 Promenade- Orkest en klein koor en aol. 12.00 Sport- overalcht. 12.05 Oude liedjes. 12.33 „Even atrekenen, heren!". 12.45 Pianowedatrijd voor kinderen. 13 00 Nieuws. 13.05 Mede delingen of gram. 13.10 Hammondorgel spel. 13.30 Gevar. muziek. 14.00 Boek beepreking. 14.20 Kamerkoor en -orkest. (In de pauze: 13.05—15.20 Filmpraatje.) 1550 Gevar. muziek. 16.00 Dansorkest. 18.30 Sportrevua. 17.00 Gram. 17.30 Voor de Jeugd, 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.80 Ned. Herv. Kerk dienst. 19.00 Voor de Jeugd. 19.85 Bijbel- overdenking. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.30 „Van Gedser tot Skagen", klank beeld. 21.00 „Studio Europa!". 22-00 Me dedelingen. 22.05 „Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam ij Coxl", hoorspel, 22.35 Gram. 22.45 Actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Idem. MAANDAG 23 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7 00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Sportuitslagen. 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. fdoor F. DE SINCLAHQ J3) Ze keek er l.aastig in, maar blijkbaar was er niets uitgenomen; ook haar rin gen had ze nog aan en haar gouden medaillon en uit haar beursje was ook niets gestolen. Trouwens, déar was het dl# kerels ook niet om te doen geweest dat begreep ze nu wel. Die wilden we ten waar die kostbare zendinz „sneeuw wag gebleven en vooral of die niet aan de politie was uitgeleverd. Maar nu ze aanname», dat dat inderdaad niet het geval was, hadden ze haar maar laten lopen. Ze deed enige «tappen door fcet natte gras langs de stenen muur en dan. de hoek omslaande, was ze ineens op de weg en dat was blijkbaar een vrij drukke verkeersweg. Een paar auto's reden haar al dadelijk voorbij ln beide richtingen, een paar fietsers, een motor. Ze keek om zich heen ten einde rieh wat te oriënteren; ln de verte zag ze een paar hoge gashouders, vage grijze silhouetten van gebouwen en torens. Daar lag Amsterdam! Ineens zag ze een geel bordje van een bushalte. Ze liep er snel naar toe, glne er maar bU staan; misschien mrest ze lang wachten, maar eindelijk zou er toch wel een bus komen! Het begon nu harder te regenen, maar dat kon haar weinig schelen; ze was toch al nat Er passeerden telkens auto's; even dacht ze er over om nu maar eens te liften, want ze werd nu toch wn! een beetje huiverig, voelde zich raar en slap, doch ze verfbeide dat gelift en iiet de auto's maar schieten. Tot ln een» van onder het vladuet het donkergroene complex van een spoor- bus kwam aanronken. Hij was erg vol, maar ze werd toch nog opgenomen; een jongen stond voor haar op. Een kwartier later stopte de bus bij het Amstelstatlon, daar stapte ze uit en nam ze een taxi. En teen. Ineens, was ze weer terug op haar kamer. Ze begon met even neer te zinken ln haar eraoaudje bU het raam om daarin met gesloten ogen even diep diep te ademen, dan kreeg se een neiging om te gas- huilen, maar die bedwong ze en toen schoot ze ln een zenuwachtige lach. Doch tien minuten later atond ze onder de warme dou-he en wreef ze haar hela liif van top tot teen af met geurende, dik schuimende zeep want ze voelde zich onbeschrijfelijk vuil en be smeurd! En dan »og even later lag ze In haar bed: no» even *verd ze wakker, omdat de telefoon ging. maar ze had geen lust om er naar te luisteren en liet maar bellen. Ze wr« trouwens ook bang, dat het weer iet» te maken zou b«hSen met die vervele"d-»n«Tstl»» eescM<»4onl» en daarvan wilde ze zich nu definitief verre ho-'den Niet meer mee Inlaten! Ze lag hier lekker veilig tn haar bei in haar eigen Pn daar bleef ze nu in zo lang ze zelf wou. Het was half elf toen ze na een echt verkwikkende slaap wakker werd en ze voelde nu waarlijk geen spoor meer van de doorgemaakte narigheden. Al leen merkte ze. dat ze honger had en ze verlangde ook erg naar een sterke kop thee. Daar zou ze dan maar eens allereerst voor gaan zorgen. In de brievenbus zat een mededeling van de portier: „Een' dame heeft opge beid met verzoek of u zo spoedig moge lijk no. 68390 wilde opbellen. „Ja. ja", zei ze hardop, maar ze be doelde: „Nee, nee". Het was niet het nummer van Jeanne en da rest kon haar niet schelen! Ze zette thee, smeerde een paar be schuiten; ze had oranjemarmelade en weldra zat ze smakeliik te ontbijten Buiten stond de dag grüa en regen achtig. de straten glommen en er liep een dame. die plotseling met moeite haar paraplu opstak: enige Dat herinnerde baar ineens weer beel sterk aan die griezelige kamer met die gemaskerde kerels. Het leek een ver haal uit een boek, uit een stuiversro man eigenlijk, maar bet was maar al te reëel geweest. Zou ze er nu niet mee gaan naar de politie, naar die inspecteur op het Leidse Plein? Dat was toch wel nodig, maar het ellendige was dan dat ze dan ook al les moest vertellen; ook het eebeim van de GB.A. moest ze dan prijs ge ven en dat kon ze toch nog wet, met de gedachte aan Victor. Want het leek haar toch zo onwaar schijnlijk. zo ongelofelijk dat een man als Victor, een beschaafde geleerde man, iets te maken kon hebben gehad met zulke misdadige praktijken. Ze ker, z« bad van zijn gewone dagelijkse leven, van zijn privé omstandigheden, wel nooit veel afgeweten, maar dèt... Ze schudde het hoofd en stak een dik beboterd en bejamd reepje be schuit in haar mond. De telefoon knerpte. Ze schrok er niet van, maar het ontstemde haar. L f De telefoon is toch eigenlijk een erg onbescheiden ding; hij is altijd maar in staat om ie zelfs in de meest intieme omstandigheden te storen, En dan zo opdringend en aanhoudend! Enfin! Ze trad, haastig wegslikkend wat ze in haar mond had, op het toestel toe, nam de hoorn op. ,4a? Met wie?" „Jij, Mart?" „O, Beate, ik hoor het. Was jij dat nummer dat ik moest opbellen?" ,4a*. „Ik was het juist van plan", jokte ze. „Hoe gaat het?" „Niet goed." „Och kom?" „Nee, Mart, ik wou erg graag dat je «ven bij me kwam. Het is heel drin gend en ik ben niet ln staat om naar jou te komen". „Ben je zo ziek?" „Ja. Maar vraag nu niet meer en noteer even mijn adres; Willem Kes- straat 643, eerste étage. Dat ig dicht bij de Apollolaan tn Zuid. En kom zo gauw mogelijk!" Het gesprek was ineens uit en Marta kreeg de indruk, dat de stem van Beate plotseling erg verzwakte en bijna fluis terend werd. Enfin, z« bad er hoegenaamd geen zin in. maar ze kon dit toch moeilijk weigeren. Of Beate haar nu zou mededeler waar ze zo dringend voor waarschuw de? Marta lachte eens. Dat was heus niet meer nodig! Ze ontbeet wat haastig af, kleedde zich en een kwartier later was ze op weg naar Beate's huis. HOOFDSTUK XVTII. Toen Marta op de kamer kwam, waar Beate bleek te wonen, een eenvoudige zit-slaapkamer. lag Beate daar op eer aivanbed en in de kamer was een jonge man, minder donker van huid, dan zij maar toch kennelijk van een zeer na bije afstamming. (Wordt vervolgd.) 9.35 Waterstanden. 9 40 „Mastklimmen". 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst Jl.OO Radio Philharmonisch Orkest en solist 11.45 Gevar. muziek. 12.25 Voor bo«r en tuinder. 12.30 Land- en Tulnbouwmede- delingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Mll. orkest. 14.00 Schoolradio. 14.30 Grim. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerorkest en solist. 18.00 Bijbellezing. 16-30 Muziek uit de 17de «n 18de eeuw. 17.00 Voor de kleuters, 17.13 Gram. 17.30 Voor de Jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Dr. L. G. M. Jaquet; ..Het Chinese element in Z.-OAzië". 18.00 Koorzang. 18.20 Sport. 18.30 Gram, 18 45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Clavecimbel-recital. 19.30 „Volk en Staat", causerie. 19.45 Orgel- concert. 20.00 Radio-krant 2Q.20 Gram, 20.45 „8cherven-Mie", hoorspel. 21.55 Ge var. muziek. 22.15 Vocaal Ensemble. 22.45 Aovndoverdenking. 23-00 Nieuwe en S.O.S.-berichten. 23 15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 VARA 10 00 VPRO, 10.20—24 00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Voor de Jeugd. 8.00 Nieuws. 8.11 Gram. 8-35 Franse muziek. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 „Onder de pannen", hoorspel. 9.30 Gram. 10.00 „Voor de oude dag", cauaerle. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Sopraan en piano. 10.45 Voor de zieken. 11.40 Voordracht 12.00 Dansmuziek. 12.80 Land- en Tulnbouwmededellngen. 12.84 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuwa. 13.15 Voor de middenstand. 18.10 Gevar. muziek. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Planorecital. 14.45 „De ernst van Ernst", hoorspel. 16 15 Orkest- koor en 10I. 18.45 Voor de Jeugd. 17.15 Gram. 17.80 Inatr. kwintet. 17,50 Mll. commentaar. 18.00 Nieuwa en commentaar. 18.20 Cabaret. 18.45 Parlementair ovar- zicht. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Mu zikale causerie. 19.25 Gram. 19.45 Rege ringsuitzending: Ir. J. C. Glerum: „Doel matig gebruik van de trekker in de land bouw". 20.00 Nieuwa. 20.05 Actualiteiten. 20.10 „In Holland staat een huis", hoor spel. 20.40 Aetherforum. 21.15 Oude en moderne dansen. 21.45 „Nieuwe Buroaux voor Rechtsbijstand", causerie. 2200 Ra dio Philharmonisch Orkest. 22.40 Gram. 23.00 Nieuwa. 23,15 Orgelspel. 23.35— 24.00 Gram.muziek. GRAAG GEHOORDE PLATEN. Liefhebbers van operamuziek kunnen in deze uitzending hun hart ophalen. Fragmenten uit de „Cavalleria Rusticana" van P. Mascagni en „II Trovatore" van G. Verdi worden gezongen door het Nederlands Kamerkoor olv. Rudolf Moralt. (Zaterdag 20.50 over Hilversum I 402 m INDRUKKEN UIT DE PROVEN- CE EN DE RIVIERA. Een gra- mofoonptatenconcert, waarin me lodieuze werkjes uit het zonnige Zuiden worden uitgevoerd. (Za terdag 23.22 uur over Hilversum I 402 m). DAT WAS TOEN....! Een pro- gramma van oude liedjes, uitge voerd door Ans Heiden daal, Paul Marco, Melocanta, Pierre Palla en Peter Kellenbach. (Zondag 12.0512J5 over Hilversum 11 298 m). HET UITMUNTEND NEDER LANDS KAMERKOOR en het Omroepkamerorkest olv. Feliz de Nobel. Uitgevoerd worden de Sch&ferkantate van Bach, Due Madrigali van Andriessen en Liebelliederwalzer van Brahms. (Zondag 14.20—15.50 over Hil versum 11 298 m). STUDIO EUROPA! De AVRO zendt in innige samenwerking met de Deense JStatsradiofonien een vriendschapsprogramma uit, waaraan tal van Deense en Ne derlandse musici medewerken. (Zondag 21.00— 22.00 uur over Hilversum 11 298 m). DIRK WITTE Een program ma, dat is gewijd aan een van onze beste tekstdichters in de kleinkunst. Hieraan werken 0 mee Stella Fontatne, Paul Collm, Henk Stutirop, André de Raaff en Jacquet Schutte. Maandag 1W* 1S.45 over Hilversum II 203 njJ- IN HOLLAND STAAT EEN HUIS. Het bekende veertien daagse bezoek aan de typi Nederlandse familie Doorsnee- De geestige, spitse tekst is va' Annie M G Schmidt. (Maanda 20.1020.40 over Hilversum 298 m|. HET RADIO PH1LHARMON1SC ORKEST olv. Hans Schmidt I' serstedl. Het voert 0. m. uif r mooie Haffner-symphonie ra Mozart. Maandag. 22.00 over Hilversum II 298 m).

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2