Twee jaren in de West werdén terdege besteed Bemanning offerde f 250 „Problemen rond de school'op ouderavond MULO behandeld de ramp in Februari na CLEMATISSTR. 4 De bioscopen IN HET KORT HRP' Jager N.-Brabant 28 Druk oefenprogram November te water iELDERSE COURANT IEUW DEN HELDER werd afgewerkt Zuiderzeesteunwet in de Kamer Lï' /7r. Ms. Ceramthuisgevaren Hr Ms „Deemster" op 1 Dec. in Nieuwediep? De Zevert Provinciën op 17 December in dienst Agentschap Plechtigheid in Overveen Nieuwe lokalen als vergaderzaal GESLAAGD Urker botter was in nood TUSSEN HAAKS EN KUITJE DE secretaris van de Chris telijke gymnastiekvereni ging „Turnlust" is bijzonder actief gebleken. „Het spijt ons zeer," zo berichtte hij, „dat uw vertegenwoordiger in de pauze weg moest, want er zijn nog diverse din gen gebeurd, die het vermel De elftallen voor morgen TIVOLI „Haven der hartstocht" i' WITTE „Schwarzwaldmadel" ZATF.itl» i M>Yb:<»HhK tÖA» Pi&§5S5Sïi J-jE r FREGAT Ilr. Ms. „Ceram dat gistermorgen om klokslag el£ uur liet Nieuwediep binnenvoer, trof de thuishaven aan in een lentelijke sfeer. De driekleur, het vlaggesein en de acht meter lange oorlogswim- pel wapperden vrolijk in de „voorjaarszon"- die de flanken van de sche pen met een licht waas overgoot. Toch konden we ons voorstellen, dat de 91 mannen aan boord van de „Ceram" het frisjes vonden, zo kort na hun verblijf in de tropische gebieden. Met nagenoeg dezelfde be manning als waarmee het fregat op 17 September 1951 de reis naar de West aanving, toen onder bevel van de luitenant ter zee der eerste klasse S. L. de Jong, maakte het onder gunstige weersomstandigheden de thuisreis. Zelfs de beruchte Golf van Biskaje lag er als een olie zeetje bij, en dat wil wat zeggen. Op 28 November omstreeks 13.00 uur zal bij de Kon. Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen te water worden ge laten de onderzeebootjager „Noord-Bra bant", vijfde in de serie van twaalf, welke voor de Koninklijke Marine in Nederland werden geboyd, en de vier de en laatste van de „A-klasse" van deze serie, waarmede dus alle schepen van deze klasse te water zullen zijn gelaten. De tewaterlating zal worden verricht door mevrouw W. BurghardVan der Sluys, echtgenote van de Commandant der Zeemacht in Nederland, schout-bij nacht F. T. Burghard. De onderzeebootjager „Noord-Bra bant" is een dubbelschroef turbine schip, waarvan de grootste lengte 111.30 m bedraagt, de grootste breedte 11.30 m„ gemiddelde diepgang 3.86 en de standaard-waterverplaatsing 2160 ton. Het machinevermogen wordt 45.000 as- paardekrachten, de maximum snelheid 32 zeemijlen per uur. De bewapening zal bestaan uit 4 kanons van 12 cm tegen lucht- en zee doelen, opgesteld in dubbeltcrens. De bemanning zal 246 koppen tellen. Aan de bouw werd begonnen op 1 Maart Hr. Ms. mijnenveger „Beemster", die onder de bepalingen van de weder zijdse wape.ihuip door de Ver. Staten ter beschikking van de Nederlandse regering wera gesteld, zal als perste van een serie naar alle waarschijn lijkheid op 1 December uit de VS. in Nieuwediep aankomen. Dit schip behoort tot de z.g. kust- m.jnen vegers. Deze schepen helbben e 1 stanclaardwaterverplaatsing van 4 1 ton en een grootste lengte van 42.32 m, terwijl de bewapening be staat uit luchtd elgeschut van 20 mm. De romp is van hout, terwijl bij de bouw niet-magnetische metalen zijn gebruikt. De bemanning van elk schip bestaat uit 3 officieren en 37 schepelingen. Op Maandag 17 December zal de kruiser ,,De Zeven Provinciën", zus- teschip van Hr. Ms. kruiser „De Ruy- ter", in dienst worden gesteld. De plechtigheid zal platashebben bij de N.V. Rotterdamse Droogdok Maat schappij te Rotterdam. voor iionneiiieiit-. n Hse nummers Advertenties Klachten e.d. (Advertentie Ing Med.l De luitenant tei» zee der eerste klasse J. W. van de Graaf, die in Augustus 1952 met bet bevel werd belast, heeft ons iets verteld over de verrichtingen van het fregat in de West. De hoofd zaak was uiteraard het gebruikelijke routinewerk v?n ceti s'a'.lonsschip. Zeer veel werd geoefend, zowl in sa menwerking met Hr. Ms. „Willem van der Zaan" als met eenheden van de United States Navy. Het scheepsjournaal bevat ook bij zonderheden over de oefeningen met Hr. Ms. „Karei Doorman" en de acties in het kader van de NATO-oefening „Buffet". Ook met het Squadron I van de M.L.D., bestaande uit Fireflies en onder commando van de luitenant ter zee vlieger der eerste klasse A. E. H. Bijkerk gestationneerd op het vlieg veld Hato (Cura?aol, werden oefenin gen verricht. De vliegers trainden zich in de aanval en de „Ceram" kon schie ten op de manche, die door een Firefly werd gesleept. Bezoeken aan Jamaica, Aruba en Bonaire werden gebracht, alsook aan de Bovenwindse eilanden. Voorts werd een reis gemaakt naar Paramaribo, en daaraan werd gekoppeld een trip naar de hoofdstad van Frans Guyana, om de Gouverneur van Suriname naar zijn Franse collega te brengen. Tijdens het verblijf in de West ver nam men op de „Ceram" het verschrik kelijke nieuws over de overstromingen in het Zuiden. Dat was aanleiding om een inzameling te openen ten bate van de eveneens zwaar getroffen openbare lagere school te Goedereede. Tussen deze school en de „Ceram" bestond reeds een band. omdat de leerlingen het fregat hadden geadopteerd. De bemanning legde een zeldzame offervaardigheid aan de dag. Het prachtige bedrag van rond f 2500 werd bijeengebracht. Dat werd deels geschon ken aan de school te Goedereede en anderdeels in de kas van het Nationale Rampenfonds gestort. Als levende herinnering aan het ver blijf in de tropen maakte het aapje „Kees" de thuisreis mee, warmpjes op- gebrogen in een keurig hokje. Ten over vloede ging het diertje in een fraai vest gekleed Alvorens Hr. Ms. „Ceram" ankerop ging om de haven binnen te lopen, bracht de Commandant Zeemacht Ne derland, schout bij nacht F. T. Burg hard. een bezoek aan boord om schip en bemanning te inspecteren en in het vaderland te verwelkomen. De chef van de Geneeskundige Dienst Zeemacht schout bij nacht P. C. Broekhoff zal op 9 December, 's middags in het Marinehospitaal te Overveen een gedenksteen onthullen. Deze steen eert het in de afgelopen oorlog omgekomen personeel van de Geneeskundige Dienst Zeemacht. Voor de eerste maal konden de ou ders van de ULO-Iecrlingen bijeen komen in de school zelf. De twee nieuwe lokalen zijn immers door har monicadeuren verbonden en kunnen in een handomdraai in een zaaltje van zestien meter worden veranderd. „Van binnen", zo betoogde het enig overgebleven lid van de Oudercommis sie de heer J. Roeper, „ziet het er fraaier uit dan aan de buitenkant". „Het is inderdaad al een grote voor uitgang", sloot het hoofd der school, de heer W. Jouwersma zich bij hem aan. En diverse verdere verbeteringen in de loop van het jaar tot stand ge komen, als een fietsenbergplaats, aan sluiting bij de Vaevo (vereniging die de scholen elke twee maanden van goede reproducties van schilderstuk ken voorziet), radio met pick-up, ge deeltelijk nieuw meubilair, werden dankbaar genoemd. Er bleven natuurlijk de nodige wen sen over, als een tweede fietsenberg plaats (veertig fietsen staan elke dag buiten), aanvulling van het stoelen- materiaal, een bescheiden discotheek enz. Door de ministeriële ontheffing zou voorts ten spoedigste weer een zesde leerkracht kunnen worden aan gesteld. Twee leerkrachten waren in de loop van het afgelopen jaar naar elders vertrokken, de heren Seidel en Brinkerhof. Daarna was het woord aari de heer J. J. Jansen, een der leraren, die „pro blemen rond de school" behandelde. Deze problemen, zo betoogde de spre ker, beginnen reeds als de ouders staan voor de keuze, na de lagere school: wat nu? De consequenties van die keuze zijn, (als eenmaal de MULO gekozen is) de bereidheid vooral met de daad, om dit schoolleven mogelijk te maken. Van studie in eenzaamheid bleek spre ker geen voorstander, omdat ook het latere leven grote concentratie vraagt, en dus oefening vereist wordt en omdat controle van de ouders op het gepresteerde veel moeilijker is. Belangstelling voor het doen en la ten van het kind is hoofdzaak. Veran dering van schooltype, verscheiden heid van onderwijzers, de vloed van huiswerk, dat alles heeit een grote invloed op het kind, dat zich boven dien op een moeilijke leeftijd bevindt, waarin het liefst geen hulp van ande ren aanvaardt. Juist hier kan een prettige belangstelling veel goed doen. Vooral het probleemhoe verdeel ik de beschikbare tijd voor ontspan ning en studie, en voor eventuele hulp in het huishouden, wordt meestal niet door de jeugd zelf opgelost. Hulp van de ouders is hierbij onontbeerlijk. Het juist verschenen MULO-regle- ment werd nog even onder de loupe genomen. Geëindigd werd met de wens dat de nieuwe oudercommissie veel zou bijdragen het contact tussen ouders en school, omwille van het kind, te bevorderen. In de vier va catures van de oudercommissie werd voorzien door de dames Mantje-Man- tje, Peeters, Boot en de heer Van Groningen. Blijkens het voorlopig verslag van de Tweede Kamer wezen zeer vele leden er op, dat er veel klachten zijn over de werking van de Zuiderzee steunwet ten aanzien van de vergoe dingen. Zij spreken als hun mening uit, dat de normen, volgens welke de vergoedingen worden berekend, her ziening behoeven. Het was hun ook opgevallen, dat een groot aantal van de geldelijke tegemoetkomingen is ver laagd als gevolg van de wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening. Met voorbeelden kan worden aange toond, dat een verhoging van de Nood- wet-Drees een zodanige verlaging van de uitkering volgens de Zuiderzee steunwet met zich bracht, dat een ver laging van het totale wekelijkse inko men het gevolg was. Verscheidene leden drongen er in het bijzonder op aan, de normen voor de geldelijke tegemoetkoming aan per sonen van 60 jaar en ouder te ver hogen. Vele leden stelden de vraag, of de minister niet in verband met de ver minderde werkgelegenheid in de vis serij nader overleg met zijn ambtge noot van economische zaken over ver dergaande industrialisatie gewenst of nodig oordeelt. Verscheidene andere leden vroegen hoe de regering tegemoet denkt te ko men aan de nevenbedrijven, die hun werkzaamheid ten gevolge van de ver dergaande inpolderingen steeds minder zien worden, en aan de gemeenten, die de vishallen onrendabel zien worden en het aantal werklozen zien groeien. Gisteravond om elf uur nam de uit kijk van het lichtschip „Texel" een zg. stakellicht waar zes mijl Noordoostelijk van het lichtschip. Direct werd de red dingboot „Prins Hendrik", die zich na- leis met Brest als laatste aanloopha- Voor het Unie-Practijkdiploma Ste nografie Nederlands slaagde Mej. A. Geervliet. Voor het Unie-practijkdiploma Ma- chineschrijven slaagden de dames C. den Hartog, H. v. d. Horst, A. v. d. Knijff, G. Kramer, E. Scheer, C. Vin ken en J. Zegel en de heren J. Krij ger, J. Mobach, H. van Oeveren, J. Schilder en A. Kramer en J. van Vuren. Allen waren leerling van het Insti tuut „Mercurius". - Hr Ms „Marnix" is gistermiddag in de haven teruggekeerd van een oefen bij het wrak van de Belgische trawler „Victoire Roger" op de Noorderhaaks bevond, ter assisteiuie uitgezonden. Om half twee vannacht kreeg de redding boot contact met het in nood verkeren de vaartuig, een Urker botter, waarvan de motor was afgeslagen. De redding boot nam de botter op sleeptouw en bracht het scheepje twee uur later vei lig in de haven van Den Helder. Gisteravond om acht uur is Hr Ms onderzeeboot „Dolfijn" naar Rotterdam vertrokken. Het is morgen hoog water om 8.20 en 20.40 uur, en laag water om 2.30 en 14.45 uur. Maandag is het hoog water om 9.05 en 21.20 uur, en laag water om 3.15 en 15.30 uur. De temperatuur van het zeewater was 11,2 graden Celsius. Luister goed, Sinterklazen! Last ons wel wezen, heren, els Slnterklazen-onderelkaar kun nen we óns niet te diepgaand bezig houden met demes-lingerle. Ik stel dus voor, dat we dat probleem overlaten aan Gerard Worm. Wat dié niet weet van prachtige nylon en perion onderjurken, hemdjes en bijpassende broekjes, Is de moeite van het weten niet waard. De heren-Slntei kla zen worden er deskundig geadviseerd en extra-pret tig geholpen I OEN HELDER: KEIZERSTRAAT (Advertentie, Ing. Med.) 'i&t2^0% -V >x. RRRpifi FEEST QEEN stemmiger tijd dan Sint Nicolaas-tijd, al kun nen de meeste mensen er maar niet aan wennen, dat het reeds bijna December is. Het weer is ons dan ook wel zeer gunstig gezind, dit na jaar. En toch is het nodig, dat wij ens in de goedhei lig man-sfeer verplaatsen: het is een plicht jegens de kinderen, die wéér of geen wéér, het heerlijk avondje vol ongeduld verbeiden. Gisteren werd bericht, dat de Sint op Zaterdag 28 No vember om half drie aan de Binnenhaven zal arriveren. Het is zo, bevestigde het „Centraal Sint Nic3laas-co- mité", dat de organisatie in handen heeft. Ter begroe ting van de grote kinder vriend zullen naar schatting stellig tweeduizend jongens en meisjes aanwezig zijn. Hun toejuichingen zullen nog worden versterkt door wel luidende klanken van drie muziekcorpsen, die Sint en zijn zwarte knecht in op tocht naar het gemeentehuis begeleiden. Dit gaat uiter aard kalmpjes-aan. daar de lieve gast alle tijd moet hebben om naar alle kan ten te wuiven en minzaam lachjes weg te geven. Men beschouwe dit dan als een voorproefje van zijn gaven op de vijfde December, zijn verjaardag. Op het raadhuis wordt de Spanje-vaarder officieel welkom geheten, en dat is weer een feest apart. Mede voor uw verslaggever, die dan een hoogstpersoonlijk contact heeft met Sinter klaas en de gelegenheid krijgt, hem te interviewer, Bij al die gezelligheid wordt intussen wel eens vergeten, dat heel het feest een berg geld kost. En omdat men de Sint tenslotte niet overal voor kan laten opdraaien, wordt in de week van 23 tot en met 28 November een huis-aan-huis-collecte ge houden. Wanneer de collec tanten aan uw deuren klop pen, waarde Gradkanen, strijkt dan eens over uw hart, en bedenkt, dat het er om gaat, zeer vele Helderse kinderen een paar onverge telijke dagen te bezorgen. Het Centraal Sint Nicolaas- ccmité rekent op uw aller fi nanciële steun. De bisschop uit Spanje zorgt voor de rest. RECHTERS QRADUÏJ vernam, dat het tekort aan scheidsrechters nog steeds niet is opgeheven. En wederom is de sub- scheidsrechters-commissie Den Helder en Omstreken bezig, een cursus voor ad- spirant-scheidsrechters te organiseren. De cursus wordt gegeven op een avond in de week, zes weken achter el kaar. De heren Joh. P. Horst en W. Goudswaardt zullen graag zo veel mogeliik deel nemers Inschrijven. Vet lijkt Gradus, dat toch vooral tal van oud-vcetballers met ge noegen de fluit zullen han teren? Op deze wijze blijft men dan immers in de ge liefde sport: Aanmelden kan geschieden aan de adressen: Olivier van Noortstraat 77 en Narcis straat 61. SUIKER £)E afdeling „Den Helder een Omstreken" van- de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken, vernam Gradus, belegt op Woensdag avond 25 November in de Vakschool voor Meisjes aan de Middenweg een bijeen komst, die ook voor belang stellenden toegankelijk is. De directeur der N.V.S., de heer N. Bloemendaal, zal een toe spraak houden, en vervol gens wordt de nieuwe NO- VO-film over de bereiding en toepassing van de insuline vertoond. Hierbij zal dr L. Loopuijt een toelichting ge ven. Deze zal tevens gaarne vragen op medisch gebied, en de suikerziekte betreffen de beantwoorden, en een mededeling doen, welke de aanwezigen ten zeerste zal interesseren. Aldus vermeldt het uitnodingsschrijven, P.S.: Neemt uw ledige in- sulineflesjes mee. Zij heb ben weer enige waaide. DANSEN WCOR de jongelui in het biitrnder werd uw stuk jesschrijver aangesproken d"or vertegenwoordigers dor danssociëteit „Trepsichore". Deze vereniging organiseert op gezette tijden gezellige dansavondjes voor jonge mensen, die dansen kunnen. Er worden dan tevens al lerhande spelletjes gedaan. ..Hoe meer zielen, hoe meer vreugd' en mogelijkheden", zei Wolter Weidema, Brak- k^veldweg 68, en daar kon hij wel eens gelijk in heb ben. De avonden, als boven bedoeld, worden in de bo venzaal van „Postbrug" op het Koningsplein gehouden. NATUUR. U)<> kleine Lia Schuurman kwam helemaal van de Scheidlngsvliet raar Gra dus' bureau om te vertel len, dat de heer W. van Eg- mond een nest met twaalf eierx van een wilde eend in het land had gevonden. Eó ei was stukgevallen en bleek bebroed te zijn, zodat het eendenpaartje kennelijk ook al voorjaarsallures heeft gehad. Gradus voelt zich geen natuurkundige, maar hij gelooft toch. dat hier sprake is van een klein wonder. Eén van de vele in de natuur, waaraan we zo dikwijls achteloos voorbijgaan. Straks kan men, als de nachtvorsten al gaan komen, elf jonge eendjes zien dobberen in de Scheidingsvliet. Hoe be staat het, waarde Gradi- anen! GYMNASTIEK den waard zijn." Hij noemde in de eerste plaats de ver loting en voorts het tweede gedeelte van het program ma. Op gevaar af, dat Gra dus' lezers de secretaris wensen te betichten van „Eigen roemzij het vol gende vermeld: „Onze da mesafdeling liet buitenge woon knap werk zien' aan de hoogbrug, en een vrije oefening werd soepel en le nig voor het voetlicht ge bracht. Onder doodse stilte gaven twee dames een staaltje van hun kunnen te zien op de evenwichtsbalk. De avond werd besloten met een aantrekkelijke knots oefening door de dames en adspirant-dames, die om het middel een rood lint droe gen. De knotsen waren diep rood geschilderd. Het geheel gaf een bijzonder aardig ef fect. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen F. W. M. Hoffmans, Weststraat 111, telefoon 2059 en A. T. M. de Meijer, Javastraat 1, telefoon 2103. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag t waargenomen door de heer D. W. de Bas, Keizerstraat 87, telefoon 2929 (na j zes uur Timorlaan 31, telefoon 2420). Het wekelijkse spreekuur van „Ze- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. Vandaag wordt op straat gecollec teerd ten bate van de stichting voor Christelijke blindenhulp „De fakkels bijeen". Vanmiddag om half drie wordt in het gymnastieklokaal van de ULO Mo lenstraat het Schoolschaaktornooi 1953 voortgezet. Op het Watervogels-terrein wordt 1 vanmiddag de uitgestelde selectiewed strijd voor junioren gespeeld. Onder leiding van de heer E. Peet oom geeft het Stedelijk Muziekcorps vanavond zijn eerste winterconcert in Casino. Vanavond om acht uur wordt in de Bethelkerk aan het Julianapark een evangelisatie-zangdienst gehouden. Het gezelschap „De Postiljon" uit Amsterdam treedt vanavond in „Foi- mosa" op voor de afdeling Den Helder van het I.v.A.O. De voorzitter van het Humanis tisch Verbond, dr P. J. van Praag, spreekt morgenochtend om half elf in de Vrijmetselaarsloge Molengracht voor de Humanistische Gemeenschap alhier. In de bovenzaal van café „Post brug" wordt morgenochtend om half elf de wekelijkse evangelisatie-bijeenKomst voor niet-kerkelijken gehouden. Het model-zeilschip, dat de Zee vaartschool ten geschenke heeft gekre gen van de voorzitter van het College „Zeemanshoop", is morgenmiddag tus sen half Hvee en vier uur in de school te bezientigen. Men verzoekt ons mede te delen, dat de Nederlands-hervormde Zon dagsschool in Nieuw Den Heider met ingang van morgen wordt gehouden om half twee in de noodschool aan de Duinroosstraat. HRC krijgt morgenmiddag om half drie bezoek van ZFC. De experimente- rende roodjakken verschijnen voor deze L doel: Lingbeek; achter: Bot en C. Kra- mer; midden: De Werker, De Jong en A. de Vries; vóór: Hartman, Nieuw- stad, Sperling, P. de Vries en Ten I Braak. Onder de reserves komt ditmaal'' Rijkers voor. Helder heeft de uitwedstrijd tegien E Volendam. De opstelling van de wit- jakken is: doel: Boekei; achter: Puhl en Veenendaal; midden; Mos, Van der Neut en Himpers; vóór: Lamoree, Van 1 der Mieulen, Boon, Schouwenaars en Beekhoven. In de aula van de openbare ULO aan de Pasteurstraat wordt vanavond van acht tot tien uur en morgenmiddag van drie tot vijf uur, onder auspiciën van de „Vijf samenwerkende boekhandelaren", een tentoonstelling van Penguin-uitgaven gehouden. De officiële opening werd verricht door de wethouder van Onderwijs, de heer J. J. Landman, die grote waardering toonde voor het genomen initiatief. 11 De nogal suggestieve titel „Haven!! der hartstocht" dekt een interessante 1, ontspanningsfilm, die tot en met Maan-', dagavond in Tivoli wordt vertoond. Ja-' mes Stewart speelt de hoofdrol in dezef film, die verhaalt van een onderne-i mende oud-marineman, die naar oliej! gaat boren in de stad van Louisiana. i' Met keihard doorzettingsvermogen! tracht Steve Martin zijn milliardenT droom te verwezenlijken en zelfs del charmante Stella Rigaud (Joanne Druil kan hem niet weerhouden. „Haven den hartstocht" is vol actie en brengt del; mixture van avontuur, spanning en ro-|| mantiek, die het altijd „doet" in de[ bioscoop. Hans Richter, die al verscheiden malen in Den Helder op het witte doe is verschenen, speelt t.e.m. Maandag-| avond in de Witte bioscoop in! „Schwarzwaldmadel". De titelrol heeft'i Sonja Ziemann, die met haar charme en haar stem deze kleurige en aantrekke lijke verfilming van Neidhart's operet-, te beheerst. Paul Hórbiger speelt de; rol van kapelmeester Blasius Römer, die tenslotte ook nog een oogje op Bar- bele laat vallen, maar het „Schwarz-1 waldmadel'" tenslotte toch moet over laten aan een jeudiger rivaal CRudolf Prack). Er worden zelfs nog twee ge lukkige paren gevormd, derhalve: eind goed, al goed.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3