uitvoering van „Apollo en N.-Hollands Kleintoneel Jubileumdrive Bridgeclub Wieringer Groningers zagen „De jonge boer" der Wieringer Pleidooien voor verantwoorde en goede handwerken Nieuws uit Anna Paulowna Mevr. Waiboer-van Elteren sprak over Amerikaanse reis JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Winst en verlies voor Tonegido Omvangrijke agenda voor Vrijdag Langedijker Cabaret voor N.K.J.B. Muziek- en toneelavond in Den Oever Jutianadorp Instuifavonden in zeer gezellig gebouwtje Mooie toneelavond te Hippolytushoef Wieringer Plattelandsvrouwen Lezingen en expositie in Den Oever Raad Wieringen Voor plattelandsvrouwen Urk Weekoverzicht visserij Bestuurswijziging van het Grote Fonds Breezand Nieuwe nederlaag voor Breezandse Boys Be Fair verloor ondanks goed begin DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 De zaal van de heer W. Lont te Den lever was Zaterdagavond jl. dicht be et toen de voorzitter van „Apollo", de ïecr Jac. Bakker Cz., de najaarsuitvoe- 'ing van deze muziekvereniging met ien enkel woord opende. „Apollo", dat log enkele uitstekende krachten miste, lie door jongeren waren vervangen, >egon het concert met de vlot gespeelde L.vnwood-mars" van Ord Hume. Een antasie, „Le Rocher de cornillon" van K. L. Doyen volgde. Een zwaar stuk, liet erg in 't gehoor liggend, maar iver het algemeen toch met begrip en oewij'ding gespëeld. Meer in de smaak 'ielen de „Kaiserwalzer" van Joh. Strauss en de „Marionetten wachtpara- ie" van Kühn, terwijl de „Folkloristi- che Paraphrase" (naar oude Westfrie- e danswijzen) van Gerard H. Boedyn ivcneens insloeg. Ook deze compositie, nodern van opvatting, biedt vele moel ij kheden, maar „Apollo" gaf er een uit tekende uitvoering van. Met de „Sky- nastermars" van Sennema werd het oncert, dat bij het publiek veel succes logstte, besloten. ..Het Noordhollands Kleintoneel uit Vinkei (regisseur de heer K. Leguit) daarna voor het voetlicht met de omedie van Heath Mac Gregor, geti- eld „Te elfder ure". We hebben dit ge- eischap, dat reeds eerder met „De ru- vc bolster" in Den Oever kwam, weer net veel genoegen zien optreden. Deze lilcttanten brachten verantwoord, aan edclijke eisen voldoend amateur-toneel, lat gekenmerkt werd door uitstekende olkennis, door vlot en boeiend spel. ïet horten en stoten, dat men nogal :ens van amateurs ziet, ontbrak hier :n het was daarom geen wonder, dat iet publiek het gebeuren op het toneel net aandacht volgde. De dames en he en van het N.H.K. bleken in de ge- 'oerde gesprekken goed op elkaar inge steld te zijn en ook het z.g. stille spel was, in het bijzonder bij mevr. Bouw- man-Vetman als Laura Barrington van prima gehalte. In het vuur van het spel konden sommige spelers wel eens enke le Westfriese klanken laten horen, maar de dictie was verder goed ver zorgd. De aankleding was het resultaat van een hinken op twee gedachten (moder ne èn antieke meubelen in één kamer), maar deze kleine aanmerkingen vallen in het niet bij de uitstekende algemene indruk, die stuk en spelers wisten te wekken. Het heeft dan ook weinig zin om nog meer spelers (sters) apart te noemen. De butler, die niet zo onver stoorbaar was als eerst wel leek, de naïeve flapuit Baps, de huisvriend, Lily de vrouw van de zelfkant, het waren stuk voor stuk treffend weergegeven figuren. Maar we willen de anderen niet te kort doen en daarom hulde aan het hele gezelschap entot ziens in Den Oever. Misschien willen de ouders een vol gend keertje bedenken, dat stukken als „Te elfder ure" niet de meest geschik te kost zijn voor kinderen. 10 Toen Miebet met een paar kop jes thee de voorkamer binnen trad, vond zij Professor Propjos druk bezig met het houdën van een wetenschap pelijke verhandeling over de Bloed- boef-beren, „de enige diersoort ter wereld", zo nep hij uit, „die nog nooit door mensen-ogen is aanschouwd en waarvan het bestaan door de meeste biologen wordt ontkend. Maar ik!", zo riep professor Propjos met verheffing van stem, „maar ik zal de heren het bewijs leveren dat de Bloedboef-Beren wél bestaan, dat zij nog leven, hoog In het Himalaj a-gebergte!" Miebet schrok zo vreselijk van het griezelige woord Bloedboef-Beren, dat zij prompt alle bei de theekopjes uit haar trillende vingers Jiet vallen. Zij kletterden met luid gerinkel op de vloer. „Ooooo", kermde zij, B-b-b-bloed-b-boef-b-b- beren". Prof. Propjos knipperde niet eens met z'n ogen toen de kopjes op de grond tuimelden. Hij ging rustig door met zijn uiteenzetting, doch Jimmy viel hem in de rede. „Met uw verlof, professor", zei hij, „zou ik u een vraag willen stellen. Als deze Bloedboef- Beren dan nóóit door mensen-ogen zijn aanschouwd, hoe is het dan mogelijk dat u zo stellig weet dat zij bestaan? Professor Propjos keek even verstoord naar Miebet, die druk bezig was de scherven van haar theekopjes op te ruimen. „Als deze juffrouw zo beleefd zou willen zijn ons enige ogenblikken alleen te laten", zei hij op kille toon, „dan ben ik graag bereid u het ge heim daarvan te onthullen". Miebet stond met een ruk op en verliet bele digd de kamer. „Als die pedante baardaap nog denkt dat ik 'm een kop thee zal komen brengen, heeft ie 't mis", bromde zij boos. Zaterdag is het gebouwtje, dat enige tijd geleden door de Ned. Hervormde gemeente werd aangekocht, ofticiieei in gebruik genomen. Dit geschiedde op de eerste instuifavond voor jonge ren door ds H. j. Trommel. Deze hoopte, dat het gezellige lo kaal zal voldoen aan de verwachtin gen' de gehele Julianadorpse jeugd goede ontspanning te geven. Naast het eigenlijke werk van de kerk onder jong en oud. is er tevens plaats voor het dorps-verenigingsleven; hiervoor zijn de Donderdag- en Vrijdagavond gereserveerd. Inderdaad gaf het zaaltje een aardige Indruk. In het midden kan men tafel tennis en kamerbiljart spelen en een voetbalspel beoefenen. Aan de kanten kan men schaken, dammen en sjoelen. Ook wethouder mr J. Mulder, spre kende namens het gemeentebestuur, vond het gebouwtje genoeglijk aan doen. De heer Henderikx, die voor de Gemeenschap Julianadorp Vooruit het woord voerde, sprak de wens uit, dat de jeugd mede door deze ontspanning zou leren op eigen benen te staan. Hierna kon de jeugd het spel be ginnen. Deze instuifavonden zijn elke Zaterdag. Met 240 deelnemers uit gehee] Noord. Holland en zelfs uit Friesland aan haar jubileumdrive i.v.m. het 10-jarjg bestaan, had de Wieringer Bridgeclub Zaterdagavond jl. niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De waarnemend voorzitter de heer Nieuwbuurt mocht dit in zijn openings woord, toen allen in hotel De Haan waren verenigd, dan ook met genoe gen constateren. Een bewijs, aldus spre ker, dat de W.B.C. zich in de afgelopen „Loug en Stad" de Medemblikker Groninger vereniging was Zaterdag- ivond naar café Halfweeg te Hippoly- ushoef gekomen om voor de Wieringer Groningers, verenigd in „Groninger Spraok", het toneelspel „De jonge joer", een spel van de Friese schrijver Vbe Brouwer, in het Gronings ver- aald door S. Wattum, op te voeren. De ijke boer Bennema heeft nog één kind iver, een dochter. Hij heeft afgespro ten met 'n kennis, Wiensema, dat diens :oon het volgend voorjaar met die inige dochter, Annie genaamd, zal trou. ven en dan zullen de jongelui het be- Irijf overnemen. Dat is dus volgens het principe: geld bij geld en of de jongelui iet er mee eens zijn komt niet ter ;prake. Annie tenminste voelt er wei- ïig voor, zij heeft een beetje „verke- -ing" met haar vaders knecht Herman. STu voelt Bennema veel voor deze Her- nan, het is een boer naar zijn hart, met /eel liefde voor het bedrijf, maar dit ;aat te ver. Herman verdwijnt en de ionge Job Wiensema komt. Maar Job. Wiensema is een persoon lie in deze gemeenschap niet past. Hij liet in de boerderij een middel om geld ;e verdienen, niaar gevoelt niets voor and en vee. Hij is hardvochtig, voor iet vee, ruw voor het personeel en intziet zich niet zijn a.s. vrouw al voor iet huwelijk te bedriegen door het iienstmeisje Mattje ongelukkig te ma ken. Mattje.bekent dit aan Annie, maar noemt geen naam van de dader en zo meent Annie dat Herman de oorzaak van haar moeilijkheden is. Bennema tracht voor Mattje Herman op te spo ren, en hem Op zijn plichten t.o.v. dit meisje te wijzen. Als Herman opdaagt komen Job Wiensema z'n wandaden aan het licht. Job druipt af en Annie, die Herman nog niet kon vergeten Het tweede herenelftal van Tone gido heeft Zondag in Den Helder het stoute stukje uitgehaald om A.H.V. met 67 te kloppen. Het werd een bijzonder spannende strijd. De Wierin ger heren hadden in de eerste helft een 12 voorsprong veroverd, die na de rust nog werd vergroot. Slechts tegen het einde slaagden de Adel borsten er in om de achterstand tot 6—7 terug te brengen. Dat was goed werk van de Tonegido-reserves. De reserves van de dames moes ten de strijd aanbinden tegen het meer geroutineerde BKC, dat met ne gen dames verscheen. Tonegido vorm de een tiental. Met de rust hadden de Poldersen reeds een 03 voor sprong, die in de tweede helft regel matig werd opgevoerd tot 0—7. On danks de grote nederlaag werd er door de Wieringer dames aardig ge combineerd, maar de „vier-mans" voorhoede miste voor doel de beslis sende stootkracht. De b-adspiranten veroverden 's morgens in Nieuwe Niedorp het eerste winstpunt. De meisjes uit N. Niedorp hadden tot ver in de tweede helft een 1—0 voorsprong, die tamelijk veilig scheen, maar drie minuten voor tijd zette Miek Kooy de gelijkmaker. Beide elftallen blijven de latste plaats delen. De a-adspiranten moesten in de leidster Ons Genoegen haar meerde re erkennen. Met de rust hadden de meisjes uit Schagerbrug een 0—1 voorsprong. In de tweede helft was de strijd bijzonder spannend, maar hoe de meisjes van Tonegido ook zwoegden, de gelijkmaker kwam niet. Ons Genoegen wist er zelfs nog 02 van te maken. Het eerste van de dames is door het zaalhandbal nog steeds op non- actief. Mischien, dat er Zondag een oefenwedstrijd tegen Olympia uit Wieringerwaard, de leidster uit de le klas van de afdeling, wordt ge speeld. trouwt met vaders toestemming met de vroegere knecht. „De jonge boer" is een stuk dat voor al ook de verhoudingen tussen een groepje mensen onderling tracht weer te geven. Daarnaast is het een toneel spel gespeeld met de bedoeling de luis teraar te boeien en daarvoor is in het stuk een romantisch gegeven verwerkt. Dit laatste is wel aanvaardbaar maar de verhoudingen, dus hoe de mensen tegenover elkaar staan, is enkel in het tweede bedrijf in de tekst onvoldoende uitgewerkt. De zwakke moeder, ook zwak wat haar gezondheid betreft, is naar de tekst een te blinde volgeling van haar man. Over die poging om hun dochter aan die rijke boerenzoon te koppelen zal zij enigszins anders heb ben gedacht dan haar man. Dit wordt nergens ronduit gezegd. Als ër later moeilijkheden komen met de as. echt genoot van haar dochter staat zij er vrijwel buiten, zij zegt nooit haar me ning. Maar in het laatste bedrijf is zij de eerste die zinspeelt op een huwelijk van Annie met Herman. Dat is wel goed weergegeven door de schrijver, maar voor de rest is zij te veel figu- rante. Die zwakke uitwerking in het twee de bedrijf stelde de heer Kérbof voor een moeilijke taak de rol van Bennema te spelen, die hij niet tenvolle kon volbrengen. In het veel beter uitge werkte derde bedrijf was hij prima. Z'n vrouw (mevr. Hoekstra) zag door haar spel de tekortkomingen in de tekst enigszins goed te maken. De rol len van Annie en Matje waren in goede handen. Mej. Telkamp en mej. Noor konden deze tenvolle aan. Herman (de heer Blauw) was in het derde bedrijf heel goed op streek. De heer Niewoon- der als Job Wiensema was het goede type van een ruwe .hardvochtige en sluwe jonge boer. De heer Siepel speel de een paar leuke bijrollen als arbei der en postbode. Hij typeerde zeer goed de verhouding arbeider-patroon en de postbode die zo bar nieuwsgierig is naar de herkomst en zo mogelijk iets 10 jaren vele bridge-vrienden heeft verworven. Namens de Bridgeclubs uit Den Hel der welke met 20 paren tegenwoordig waren complimenteerde de heer Bier steker de jubilerende vereniging. Na mens Pubriso (Punnerend) deed dit de heer Duizendstra. Een gedeelte van de deelnemers moest nog in zaal Veerdig worden on dergebracht waarna de strijd, met als inzet het kampioenschap van Wierin- gen kon beginnen. In gezellige sfeer werd in 15 lijnen om de punten gestreden en daarna to gen de rekenmeesters aan het werk. De eretitel kampioen van Wieringen werd met 54 punt behaald door het koppel RademakerSpaans uit Wie- ringermeer, dat daarmede tevens be slag legde op de wisselbeker 2e klasse en een waardebon van f 50. De beker le klasse was voor het be kende koppel N. Twuijver—v. Roekei uit Schoorl, eveneens met 54 punt. Prijswinnaars werden voorts in de diverse lijnen: AI: 1. N. Twuijverv. Roekei, Schoorl 54% p; 2. Fam. En gels, Bergen 49 p.; 3. Fam. Kooij, Wieringen 44 p.; A II: 1. T. LustBorst- gieter, Landsmeer 48 p.; 2. Mevr. Es- huismevr. Lombers, Harlingen 46 p.; 3. BlaauboerRusselman, Wieringen 43p; BI: 1. FrescoSchaap, Har lingen 52 p.; 2. BoederGomes, Den Helder 49 p.; 3. Fam. Vasbinder, Bergen 47 p.; B II: 1. HeegerGeesink, Harlingen 51 p.; 2. Breedden Ouden, Medemblik 49% p.; 3. JasperBugel, Wieringen 43'/, p.; Cl: 1. Fam. Tichel- hoven, Schoorl 53p.; 2. mevr. Vink Jansen. Bergen 5~1 p.; 3. Plugboer de Boorder, Stompetoren 42p.; CII: 1. VisserKemper, Den Heidér 48 p.; 2. mevr. v.d. EemBakker, Bergen 47 p.; 3. Fam. Klomp, Wieringen 46 p.; DI: 1. mevr Heegermevr. v. Rijn, Har lingen 48 2. PoppenKieft, Purmer- end 44'/, p.; 3. mevr. JansenDiesveld, Bergen 43% p.; DII: 1. SchmittDeij- kers, Wieringen 53p.; 2. mevr. de Boorderdr Heringa," Stompetoren 51 p.; 3. mej. v. WijkWiemenga, Bergen 43 p.; EI: 1. KoornWieringen 53 p.; 2. dames Van Wijk, Schoorl 51% p.; 3. mevr. de GraafD. de Graaf, Julianadorp 46 p.; E III: 1. Rutten Bisseling, Den Helder 48 p.; 2. Jooren Bambach, Den Helder 47% p.; 3. v. IngenBeudeker, Wieringermeer 46 GI: 1. OmisClowting, Wieringer- gen 48 p.; 2. de VeerBuis, Wierin germeer 47 p.; 3. J. Takes—-Hollander, Wieringen 46'/ p.; Gil: 1. Rademaker Spaans. Wieringermeer 54p.; 2. D. Bregmanmevr. Bregman, Julianadorp 53% p.; 3. SmitLuijt, Wieringen 47 p.; G I: 1. OmisClowting, Wierin germeer 64'/, p.; 2. MooijeHalfweg, Wieringen 47% p.; 3. Fam. Hofmeester, Purmerend 46p.; HII: 1. Fam. Bruin, Texel 46 p.; 2. Tichelaar- Schoonheden, Julianadorp 46 p.; 3. Dek kerP. Kraan, Wieringen 45 p.; J: 1. v. Leutcnv. Zanten, Texel 52 'A p.; 2. v. EsSiemonsma, Wieringen 50 p.| 3. DekkerSmit, Wieringermeer 44% p. van de inhoud en betekenis van de - j. poststukken die hij moet bezorgen, wil A vereniging leverde Schoorl de y,et„n beste prestatie met 4 koppels en won weten. Het talrijke publiek heeft deze avond kunnen genieten van mooi toneelspel en een als geheel boeiend stuk en waar deerde dit meteen hartelijk applaus. daarmee de beker, Met 3 eerste, 2 tweede en 7 derde prijzen nam Wieringen een behoorlijk aandeel in re winst. Ongeveer 130 dames van de afd. Wieringen van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen waren Vrijdagavond jl. in zaal „Wiron" in Den Oever aan wezig, toen de presidente, mevr. Boon, de bijeenkomst opende. Deze vergade ring stond in het teken van goed hand werk. Mevr. v. d. Poll-Graadt van Rog gen uit Schoorl, die als eerste spreek ster aan het woord kwam, sprak als haar overtuiging uit, dat handwerk het gevoel van saamhorigheid bevordert en door ieder, van welke rang of stand, van welke godsdienstige of politieke overtuiging ook, beoefend kan worden. Voor het handwerk heeft men ver stand nodig van de opzet en men moet de juiste stoffen en kleuren weten te kiezen. Handwerken met opgetekende patronen en kleuren zijn volgens spr. uit den boze. Zij passen meestal niet bij het interieur en bevatten niets per soonlijks. Men kan veel meer genoegen' beleven aan eigen werk. Dat behoeft niet altijd ingewikkeld en bewerkelijk te zijn. Als de kleuren en het mate riaal goed gekozen zijn, kunnen de resultaten ook met toepassing van een voudige steken verrassend zijn. Mevr. Pleging uit Haarlem gaf ver volgens een uiteenzetting over het doel en de werkwijze van de Stichting „Goed Handwerk". Deze stichting wil de kunstzin bevorderen en het hand werk in Nederland op hoger peil bren gen. Zij wil tevens de verkoop van goede en verantwoorde handwerken bevorderen. Zij tracht dit doel o.m. te bereiken door het organiseren van ten toonstellingen van door een keurings commissie goedgekeurde handwerken, door het houden van verkoopdagen, het organiseren van cursussen in goed handwerk, door handwerkrubrieken en publicaties in tijdschriften, etc. In de zaal was een tentooristtelling als bovenbedoeld ingericht. De aan wezige dames konden o.a. prachtige staaltjes van kantkloswerk, Perzisch ajourwerk en smockwerk bewonderen. Ook waren er mooie voorbeelden van kruissteekwerk te zien, benevens een verzameling van handwerkboeken met de meest uiteenlopende technieken. Mevr. Boon dankte de beide dames voor haar leerzame en prettige uiteen zettingen en daarna deelde ze de ver gadering mee, dat er bij voldoende deelname in Januari '54 een cursus in goed handwerken zal aanvangen, waarvoor de leidster thans in Alk maar gedurende een 12-weekse cursus geïnstrueerd wordt. Mevr. G. Stadig-Kooy bracht verslag uit van de dor ar ijgeohaobwend uit van de door haar bijgewoonde Alg. Vergadering van de Bond in Utrecht. Hierna volgde sluiting van deze leer zame bijeenkomst. Vrijdagavond a.s. krijgt de Wieringer gemeenteraad weer een omvangrijke agenda te verwerken. Bij de ingekomen stukken zijn de ge. bruikelijke subsidie-aanvragen. Dit maal van de Stichting Kraamcentrum Den Helder dat f 1.per verzorgings dag vraagt (Raming voor 1954 f400.-). De Oranjever. valt het, ondanks de vaak belangeloze medewerking van de burgerij steeds moeilijker met haar be perkte middelen (uitsluitend contri butie) de viering van de nationale her- denkings- en hoogtijdagen te verzor gen. Voor de openluchtspelen mist men een meer deugdelijke financiële basis. B. en W. zijn van oordeel dat de ver. steun verdient en stelt voor f 150.te verstrekken. De Federatie van V.V.V.'s vraagt i.v.m. haar steeds uitgebreider werk het subsidie zo hoog mogelijk op te voeren. B. en W. stellen voor dit van 10.tot 125.per jaar te ver hogen. De o.l.s. te Westerland vraagt een extra-crediet van f200.voor handen. arbeidartikelen. Vóór de in aanbouw zijnde ULO- schoöl vragen B. en W. nog enige aan vullende credieten, o.a. voor de inrich ting van de aula (stoelen en vitrage) f 5068.voor betegeling van de vloer der centrale verwarmingskelder ad f350.opdat daarop geen olievlekken achterblijven en nog f1182— extra voor inrichtingskosten der lokalen. Van hogerhand heeft men het wen selijk geoordeeld in de aula 'n aparte garderobe, toiletten, 'n podium e.d. te maken opdat bij gebruik der aula de eigenlijke schoolruimte niet behoeft te worden betreden. De kosten dezer voorzieningen, eenvoudig van opzet be dragen 5500.—. Voorgesteld wordt de huur van de dienstwoning van de gem.architect, Mekkenstuinweg 47, vast te stellen op f7.per week exclusief kosten wa terleiding. B. en W. stellen aansluiting voor aan de gemeentelijke Volkscredietbank te Alkmaar. De gemetene Wieringen treedt daarbij op als borg voor de Wie ringer credietaanvragers. Uiteraard worden de credieten aan ingezetenen dan alleen verstrekt na gunstig advies der gemeente. Een niet rendabele uitbreiding der waterleiding voor perceel Hollebalg- weg 7 (J. Slijkerman) zal f41.70 per jaar kosten. B. en W. adviseren gun stig. B. en W. vragen een blanco crediet voor te verlenen medewerking aan aanvragen krachtens de „Premierege ling woningverbetering en -splitsing". In de Rijkssubsidies hiervoor verleend, neemt nl. de gemeente ook 'n deel. Een crediet in rekening-courant wordt gevraagd voor 1954 van f 50 000 krachtens overeenkomst met de N.V. Bank v. Ned. Gemeenten. Voorts wen sen B. en W. 'n kasgeldlening te slui ten bij deze bank van f200.000.—. Voor de bouw van 20 woningen door de Woningbouwver. is benodigd 3475 m2 grond van het gem. bouwterrein te Den Oever. Voorgesteld wordt dit te verkopen voor f 4.50 per m2, dezelfde We zijn er werkelijk een beetje trots op, dat één van ons Nederland mocht vertegenwoordigen op het we reldcongres in Toronto, waar 900 vrouwen uit 27 landen bijeenkwamen, zei mevr. Wuis, toen zij de bijeen komst van de Bond van Plattelands vrouwen opende en ii. het bijzonder naast de gasten uit Wieringerwaard, mevr. Waiboer-vanElteren verwel komde, die van dat congres en haar reis naar Amerika zou vertellen. Nadat de dames van de werkcom- missie, die voor een fleurige tafel versiering hadden gezorgd, waren be dankt, bracht mevr. Waiboer-van Dijke een zeer goed samengesteld ver slag uit van de vergadering in Utrecht en vertelde mevr. Kuipers- Schröder iets over de handwerkcur- sus, waarvoor men zich nog kan op geven. Hierna kreeg dan mevr. Waiboer- van Elteren het woord. Zij vertelde allereerst hoe zij, door een Ameri kaans fonds, in staat gesteld werd de reis te maken en schetste uitvoe-ig de werkwijze en entourage van t congres. De techniek van vergaderen stond er, dat bleek wel uit hetgeen we er van hoorden, op hoog peil. Het bezoek uit Europa en in het bijzonder uit Nederland, dat zich sterk in de sympathie van de Amerikanen mag verheugen, werd zeer geapprecieerd. Bij de verslagen over werk in het eigen land viel het geven van. En gelse cursussen in de Nederlandse af delingen vooral op. Met algemene stemmen werd dan ook het door de spreekster gelanceerde en verdedig de voorstel om te bevorderen, dat in elk land minstens ook nog een an dere taal geleerd wordt, aangenomen, al vonden de Amerikanen wel, dat wij, omringd door ander volkeren, dat gemakkelijker konden doen dan zij. Ook het Nederlandse voorstelelk land bestudeert het werk van een af deling in een ander land, werd aan genomen. Toch, hoe belangrijk het eigenlij ke congreswerk moge zijn, hoger nog stelde mevr. Waiboer het bijeenzijn van mensen uit alle delen van de wereld en het begrip dat gevormd wordt door dit contact. En dan zei spr.! onze stem is via afdeling, lan delijke en internationale bond, hoor baar te maken in de vergadering van de Verenigde Naties, want laatstge noemde bond heeft daarin een advi serende stem. Mevrouw Waiboer vestigde, door het Westfriese costuum, dat zij van mevr. Metzelaar-Knip te Twisk ter leen had, op het congres nog eens extra de aan dacht op Nederland. Het zou ons te ver voeren en we zouden misschien ook in herhalingen vervallen, als wij de spreekster verder volgden op haar reis, na het congres, naar het platteland en enkele steden in de Ver. Staten. De heer Tholen van de Amerikaan- staat Pennsylvanië en een van het be zoek aan de Verenigde Staten door het Koninklijke paar in 1952. Nadat aan hem en aan mevr. Wai boer een aandenken was overhandigd en nog enige huishoudelijke zaken wa ren besprok in verband met de Kerstviering op 22 Dec., sloot mevr. Wuis deze goed bezochte bijeenkomst. prijs die ook vroeger in rekening werd i se voorlichtingsdienst te Amsterdam gebracht. vertoonde twee films, een van de URK, 23 Nov. De afgelopen week werd door twee vaartuigen regelmatig de hoekwantvisserij uitgeoefend. De vangsten varieerden per dag en per vaartuig van 60 tot 92 pond. De note ringen voor deze lijnpaling, welke van tamelijk goede kwaliteit was, varieer den per pond van f 1.05 tot f 1.26. De aanvoer van snoekbaars was nog steeds onbevredigend. De vangsten wa ren over het algemeen gering. Een en kele maal kwam een goede vangst voor van ongeveer 500 pond. De noteringen voor de snoekbaars liepen iets op tot f 0.57 per pond. Rode baars noteerde per pond van f 0.60 tot f 0.72. Voorn en blei noteerden per pond van f 0.07 tot f 0.11. Karper noteerde per pond van f 0.11 tot f 0.15. Aangevoerd werd: 733 pond lijnpa ling; 5161 pond snoekbaars; 238 pond rode baars; 6943 pond voorn en blei; 42 pond karper en 2 pond snoek. Weekbesommingen der lijnaalvissers van f 350f 450. Bij de sleenpetvissers was dit per span van f 180 tot f 480. Staandnetvissers van f 70 tot f 190. De totale omzet aan de afslag be- droeg f 4361.49. Het bestuur van het Grote Fonds te Urk, d_t elk jaar de rente verdeelt onder vissers, heeft enige verandering ondergaan. In de plaats van ds W. Doorenbos, die naar Apeldoorn ver trok, werden benoemd ds H. R. Groe- nevelt, Ger. Predikant alhier. In de plaats van ds c. den Hertog, die naar Huizen vertrok, werd benoemd ds M. Tanis, Chr. Ger. Predikant te Urki terwijl in de plaats van wijlen C. van Eerde zijn zoon G. van Eerde werd benoemd. BAZAR BRACHT f 1100.— OP De bazar van het Goede Doel te Urk, die dit jaar voor de tweede maal werd gehouden voor de T.B.C.-best-'i- ding, heeft goede resultaten opge bracht.. De bruto besomming van de bazar was f 1100. visserijber1chten Zaterdag werd door 18 vaartuigen aangevoerd: 160 pond lijn- of beugaal prijs 1.101.15; 2309 pond snoekbaars, prijs 0.540.57; 113 pond rode baars, prijs 0.680.72; 2266 pond voorn, prijs' 0.08—0.11; 14 pond karper, prijs 0.20. Voorzitter Th. Kloosterman van de Breezander afdeling van de NKJB kon een goed gevulde zaal welkom heten vóór het Langedijker Cabaret Gezel schap voor donateurs en leden van de vereniging optrad met een bont pro gramma. onder de titel: „Blijf liever gezond". Getrouw aan de goede naam, die het gezelschap ook hier heeft, bood het een programma, waarbij te genieten viel van goede zang, en vrolijkheid werd be leefd aan zeer vlot en los gespeelde schetsjes. Twee recepten dus om aan het „Blijf liever gezond" wat mee te helpen. Maarer is ook een geeste lijke gezondheid en die werd, volgens de geestelijke adviseur, die het gezel schap in de pauze daar opmerkzaam op maakte, niet door elk der schetsjes be vorderd. Vooral „Leer om leer", met enig geflirt tussen mevrouw en huis knecht en mijnheer en dienstmeisje, zal daarvoor wel de aanleiding zijn ge weest' Eén der leden van het gezel schap verklaarde na de pauze publieke lijk, dat men geen verkeerde bedoelin gen had met de gespeelde schetsjes en dankbaar de raad aanvaardde, te zor gen, dat men overal kan optreden. Over „Een appel en een ei" zou men misschien nog van mening kunnen ver schillen, maar het eveneens in de twee de helft gespeelde „Inwoning", met lol lige Arie en Guurtje, had zeker wel ieders goedkeuring. Hannie Wolfswinkel, Ati Kuiper, Piet Tromp en Jan Klinkert zongen en speel den o.a. gedeelten uit operettes en het duet uit Masker in blauw vonden we daarbij, onder het vele mooie, wel het alleraan trekkelijkst. Het gaat met de competitie van de Breezandse Boys niet zoals het eigen lijk behoorde te zijn. Uit alle gespeelde wedstrijden werd tot nu toe slechts éen punt vergaard. Toch beschikkende, oranjehemden over een vrij aardige ploeg, een snelle voorhoede, die vol doende gevaar kan brengen voor de te genpartij. Niettemin werden de Bree- zanders Zaterdagmiddag tegen Opper does het kind van de rekening en ver loren met 61. De Breezandse achter hoede was niet bij machte om de plot selinge uitvallen van de Opperdoesqrs te consolideren, jammer, want wat sterkte aangaat waren de Breezanders lang niet de minsten. Wij hebben ech ter alle hoop dat de voorhoede van de oranjehemden nog eens meer doelpun ten maakt dan de tegenstanders. C. Jonker hi twee games de WGW-er PLaan had verslagen, was elke Be Fair aanhanger vol goede moed en verwachtte zeker niemand, dat er nog maar een puntje bij zou komen. Jac. Wei.iers en C Berbee moesten echter alle punten aan WGW P ,en slleen C. Jonker wist nog een punteje in de wacht te slepen door een zege op van Rlel. Hoewel er in het dubbel een kans zat' 8'ng deze ook ver loren. Be Fair verloor met 2 -8. kosteloze inenting tn?eir,y«lf'len''eiweuk ls er gelegenheid tegen fokken. nR h"lnentin« n,°P Woensdag 2 Dec. komt dokter aan He vïV00r 3 uur in scho A n ,l. lkK1?e SIuis en "m half vier in de school .in de Oostpolder. „ma eZand op Donderdag 3 Dec, Banir R,"r mT 0Penbare school (in gang. Burg. Lovinkstraat). winkels tot negen ituk open fe«t met het st' Nicolaas- Ze"Je winkels hier van Za- &J8 November tot en met 5 December tot 9 uur 's avonds open

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4