Stad en omgeving Rotterdams Toneel gaf de V.U. pakkende opvoering van „Gigi" Piloot bracht machine te laag boven Hippolytushoef Enthousiaste zang op concert van „Kunst aan het volk" Schipper Bot en zijn helpers hoekten nog geen succes Elisabeth Versluijs veelbelovend talent IN HET KORT Bergingspomp weigerde op critiek moment Dure aardappels voor Eierlander Een blijspel, dat men spoedig vergeet Met negen borrels achter het stuur Schaaknieuws van „MSC Vandaag opnieuw naar de Victoire Roger Voor de kantonrechter Foto-vliegerij werd met f 25.- beboet Damcompetitie van „ROE" Declamatie door mevrouw Backer-Breed TUSSEN HAAKS EN KUITJE BESOMMINGEN IJMUIDEN ERHdTrs^vZlTEGENSLAGEN GEWEEST< "Ie" het bestuur van de JsïezZn wTuT^ ^avond een gerust hart in Tivoli TnïTr i t keit men de voorgeschiedenis: eerst zou de r 5J jaluf' Spele"' vcrvolgens zou de Nederlandse R tteÏLntr* Ull A o bre"«««< en tenslotte kwam het Rotterdams Toneel met „Otgi". Tweemaal werd de V.U. ziekte gerap- porteerd, en uiteindelijk kwam het er op neer, dat laatstgenoemd ge- zeisclwp liet bestuur uit de brand heeft geholpen. Onze persoonlijke vreugde is daarover zo groot, dat wij het Rotterdams Toneel de povere ieu-e, r ie ongetwijfe d met het luchtige „Gigi" werd gedaan, niet al te zwaar kunnen aanrekenen. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 Het is uiteraard niet nodig, altijd met moderne stukken of gewichtige pro blemen voor het voetlicht te treden, doch van beroeps-tonelisten mogen wij toch naast uitstekend spel wel een voorstelling verwachten, die nog iets te zeggen heeft ook. Als men „Gigi" tot op de draad ontleent, dan vindt men heus wel een strekking, een goede ge dachte, want het valt alleszins te loven, dat de lieve Gigi, van wie tante en grootmoeder een welgestelde maitresse willen maken, de voorkeur geeft aan een degelijk huwelijk. Geen geringe opgave, als men weet, dat het in haar familie niet de gewoonte is, te trouwen en dat het bakvisje als het ware wordt opgedrongen aan de rijke Gaston La- chaille, een grote figuur in het Parijse mondaine leven van omstreeks 1900, waar men gvjl lachte om de dwerg Henri de Toulouse Lautrec.... Onze waardering voor dit verhaal van de Franse schrijfster Colette (vertaald door Anita Loos) is dus niet bijster groot. Het onderscheidt zich niet aanzienlijk van de blijspelen, waarmee de Nederlandse amateur-toneelwereld wordt dood gegooid, hoewel de dialo gen zeker vaak geestiger waren. Moge dit laatste ten gunste van de opvoering spreken, er tegenover stonden toch goedkope effecten, zoals het „geschrok ken uitproesten van whiskey" en „het domme dienstmaagden-gedoe". Onbe perkte lof hebben wij voor dee décors, de algehele aankleding, de gewaden, waarin de dames waren gehuld. Dat gaf fleur en kleur aan de voorstelling, en deed bewondering opkomen voor Max Croiset, de artistieke leider van het gezelschap. En daaraan mogen wij dan tevens verbinden onze buitengewone waar dering voor de spelopvatting van de zeven dames en heren, die „Gigi" op bewonderenswaardige wijze gestalte gaven. Het zou te ver gezocht zijn, in dit opzicht critiek te leveren. Het is trouwens niet nodig. Elisabeth Versluijs was de titelrolvertolkster. Zij speelde zeer sterk en tevens charmant, zonder zich te buiten te gaan aan overdrijving, waartoe de tekst stellig gemakkelijk kan leiden. Zij was Gigi, in alle ogen blikken, reageerde juist en natuurlijk op elke handeling, of zij nu het middel punt vormde of terzijde acteerde. Mag- da Janssens gaf een rake typering van de gemoedelijke grootmoeder, die veel van haar kleinkind houdt, het beste met haar voorheeft, maar toch aarze lend meedoet met de koppelaarsi^ik- tijken van haar zuster Alicia. Niet minder geroutineerd en bevredigend 6peelde Loudi Nijhoff deze Alicia, die eenzaam rijk en „ziel" is. Nell Knoop fungeerde als de zangeres Andrée, de moeder van Gigi. Zij was niet zo over- Berouw komt meestal na de zonde. Zo is het ook met hen, die verslaafd zijn aan de drank. Eenmaal nuchter vervloeken zij hun zwakheden en be loven plechtig nooit meer een glas re zullen aanraken. Jammer alleen, aai er van al die mooie gedachten zo bit ter weinig terecht komt. De chaui- feur J. H. uit Den Helder, die zich gisteren voor de arrondissements rechtbank te Alkmaar verantwoorden moest wegens openbare dronken schap behoorde tot bovengenoemd g - de. Hem werd ten laste gelegd, dat hij met negen borrels in zijn kcbaa achter het stuur van zijn vrachtwagen was gaan zitten. Aan het stopt van een agent werd niet vold gevolg gegeven, zodat de b®"tevlicht toestand van verdochte aan het kwam. Hij was zo ver heen, dat nu niet eens wist of de motor wel 1 ep# „Maar nou hou ik er mee op, ver klaarde de chauffeur, die al veroorde lingen van de kanton- en economische rechter en een tuchthuisstraf van zes maanden achter de rug heeft. naar een dorpje in de buurt va^ venter," voegde hij er aan U. dat daar de verleiding gr°°I zal zijn?" wilde de president giaag ten. „Of bent U misschien van mening, dat er in Don Helder meer cafés zijn. In verband met de marine De officier van Justitie eiste tenslotte een boete van f 150, bij niet voldoen te vervangen door 50 dagen hechten s en intrekking van het rijbewijs, spraak over 14 dagen. De schaakclub MSC heeft de jong ste clubavond besteed aan hang- en inhaalpartijen. De resultaten waren: groep la: R. Th. RoskamK. Lengers 1—0; J. Marsman (2)—Van der Kuyl 0—1; groej lb: T. A. de Haan—J. van Brederode 0—1; Th. de Jeu—P. van Dijk 01; groep 2e: G. Schuckman J. Bruinsma 1—0; J. van Amesfoort— C. J. Bosch 0—1; groep 2b: G. Geus— B. Knopper VsVagroep 3bme vrouw Bosch—L. van Veen 1—0; L. Buys—H. van Amesfoort 0—1; groep 4 (zevende ronde): F. Htlker K. Geus Va—Va; J. Mostert A. f idder 1—0; H. Rigters W. C. Mnlffele 1—0; J. SchaafsmaK. Veenstra 1 0. tuigend als de hierboven genoemden, maar toch rijk aan expressie. Koba Kelling (Sidonia) was een grappige dienstbode. Slechts twee mannen telde de rolbezetting. Leo de Hartogh was de rijkaard Gaston. Als tegenspeler van Elisabeth Versluijs moest hij het nodige presteren, hetgeen hem uitste kend afging. Wim Hoddes sluit de rij. Goed, foutloos, was zijn vertolking van Victor, de huisknecht van tante Alicia. ten tonele. 14 KAR GOUD U STEENS ANCRE ANTI MAGNETISCH 2 IAAB VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL FA. j. BtbMSTERBOER KEIZERSTRAAT 15 TEL. 2626 (Advertentie ing Med.) Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. Het wekelijkse spreekuur van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk is vanavond van half acht tot half negen aan het adres Piet Heinstraat 1. De afdeling Den Helder van de Nederlandse vereniging van suiker zieken houdt vanavond een openbare bijeenkomst in de Vakschool voor Meisjes. Het gezelschap van Rien van Nu- nen geeft heden- en morgenavond in de Marinecantine een voorstelling met het detective-st „De Spooktrein". Voor de buurtvereniging LOKSM brengt „Ooievaar" vanavond in Casi no „Pinky, een blank negermeisje" VOL GOEDE MOED trokken schipper Piet Bot en zijn acht onder nemende assistenten gistermorgen om half tien weer naar het wrak van de .Victoire Roger" op de Noorderhaaksgronden. Twee ben zinepompen stonden op het dek van de waterboot, die in deze dagen als bergingsvaartuig fungeert. Wederom bleef de reddingboot „Prins Hendrik" in de onmiddellijke nabijheid van de amateur-bergers, paraat om bij te springen wanneer er iets mis mocht gaan. De zee was rustig cn het tij gunstig, zodat men van een lage waterstand kon profiteren. Een minder aangename factor was de mist, en deze speelde de bergers tenslotte parten, in samenwerking met de .zoutdeeltjes in de atmosfeer. De machinekamer, het achterruim en de voorpiek van de trawler waren kort na de middag goeddeels leeggepompt, zodat het visruim aan de beurt kon komen. De plaatsen, waardoor het zeewater toegang had, werden provi sorisch gestopt. De ijsbunker. waar mee de „Victoire Roger" is uitgerust, leverde de grootste moeilijkheden op. De zandzakken, die ter dichting wa ren gebruikt, bleken niet opgewassen tegen de druk van buiten en de zuig kracht aan de binnenzijde. Zij bega ven het en tot overmaat van ramp weigerde de grootste pomp op een ge-, geven moment dienst. Waarschijnlijk1 had de kwetsbare benzinemotor teveel te lijden gehad van het zoute water. De kleine pomp wenste evenmin te worden aangeslagen, zodat de bergers met lede ogen moesten toezien bij het opkomen van de vloed. Het waterpeil in het visruim was circa een meter ge daald en de „Victoire Roger" begon al aardig drijfneigingen te krijgen, toen de Noordzee andermaal haar prooi .be sloop, In de namiddag lekten de eerste golfjes over de waterkeringen heen en weldra stroomde het visruim weer vol. Tegen donker worden had de zee op nieuw bezit genomen van machineka mer. achterruim en voorpiek; een te leurstellende ervaring, welke weer een dag van vruchteloze arbeid bezegelde. Onverrichterzake keerden de volhar dende Nieuwediepers gisteravond om half zeven in de haven terug, twijfe lend of zij nog wel een nieuwe poging zouden wagen. Maar indachtig het spreekwoord „De aanhouder wint", besloten zij, vandaag met frisse moed en vol vertrouwen op een goed resul taat de hardnekkige „Victoire Roger" opnieuw te lijf te gaan. MEN BELEEFT HET NIET VAAK. dat een piloot voor de kanton- rechter moet verschijnen, omdat bij zich in de lucht niet aan de regels beeft gehouden. Maar gisteren was bet dan toch zo. Cosinus van B. uit Den Haag bad op 17 Augustus zijn vliegtuig te laag laten komen boven de bebouwde kom van Hippolytushoef. De hoogte bad minder dan vierhonderd meter bedragen, en dat is strafbaar. De boete luidde, conform de eis van mr G. W. von Meijenfeldt, f 25.of 10 dagen. De verdachte oordeelde het ter zit ting allerminst bewezen, dat hij boven de bebouwde kom zou hebben gevlo gen. De waarnemend-kantonrechter, de heer M, C. Schakel, kwam het evenwel niet moeilijk voor, om waar te nemen, of men boven een straten- stelsel of in de nabijheid van de kerk toren was, ja dan nee. Cosmus van B. vertelde, dat hij wel laag had móeten vliegen, omdat er luchtfoto's moesten worden gemaakt. Een vergunning kon hij niet krijgen, hetgeen tevens zou in houden, dat er geen foto's konden wor den vervaardigd. En die moesten er tóch komen. Verbalisant Chr. Joh. V. legde ver volgens aan de hand van een schets de situatie uit, waarbij hij tevens ver klaarde, dat de verdachte zeker geen gevaar had opgeleverd. „Dat ding lod derde rustig door de lucht", zei hij, „nee, gevaarlijk was het niet". En dat nam de ambtenaar van het O.M. gaarne aan. Hij wilde zich niet verdiepen in de achtergronden van deze zaak (het al of niet verstrekken vaii vergunningen door bepaalde in stanties) en eiste f 25.of 10 dagen. Daarmee kon de kantonrechter zich verenigen. De andere ter berechting aangevoer de overtredingen hadden alle op de begane grond plaats gevonden. De aardappelhandelaar P. K. uit Hippoly tushoef had op 23 September op de Gemenelandsweg de veiligheid in ge vaar gebracht, door links op de rech ter rijbaan te gaan rijden, waarbij hij de doorgang niet had vrij gelaten voor een hem achteropkomende motorrijder. Er waren dus twee fouten gemaakt. Tot deze conclusie kwam de ambte naar, nadat ook de motorrijder, die eveneens als verdachte was gedag vaard, aan het woord avas geweest. Deze laatste was onoplettendheid ten- laste gelegd. Mr Von Meijenfeldt legde K. uit, dat hij met zijn vrachtwagen rechts had moeten blijven rijden, om tenslotte een ruime bocht te maken naar de links gelegen inrit van zijn woning. K. had de methode gevolgd, die bij een zijweg wordt toegepast, docb niet bij een inrit, waarvan een ander het bestaan niet kan weten. Hij werd veroordeeld tot tweemaal f 25 of tweemaal 10 dagen. De motorrijder C. werd vrijgesproken. De opperman P. J. M. H. uit Den Hoorn was met klemmen aangetroffen in het duinterrein de Doornrichel. „De gelegenheid maakt de dief", verweer de de verdachte zich, maar dat ging volgens de heren achter de groene ta fel niet op. Zij vonden, dat H straf moest hebben. „Maar u straft mij niet", zei deze, waarop de ambtenaar haastig: „Wie dan wel?" En het ant woord was: „M'n vrouw en kinderen". Daar H. voor eenzelfde overtreding ook al was vóór geweest in 1948, 1949 en 1952, was eigenlijk een zware strat op z'n plaats. Omdat de verdachte evenwel een bescheiden inkomen had, kwam hij er deze keer nog af met f 50,— of 25 dagen met verbeurdver klaring van het in beslag genomene. Veel hoger was de boete voor C. W. uit Eierland, die aardappelen h; geteeld op de grond, die hij er verle den jaar ook voor gebruikte. De W„ die schitterde door afwezigheid, kreeg f 100,of 20 dagen. Men nam aan, dat hij aan de aardappeloogst f 120,voor deel had gehad. Mevrouw J. C.-R. uit Den Helder had haar dochter Antje de school la ten verzuimen. Zij was zelf ziek ge weest, haar vader evenzeer, en haar man vertoefde buitengaats. De kanton rechter vond dit geen excuus en von niste met f 15,of 5 dagen. Lniater goed, Sinterklazen!' Er zijn van die dingen, waar een échte vrouw nooit ge noeg van heeft. Zulke din gen zijn bijv. shawls, die hetzèlfde uitgaanstoilet tel kens een ander accent ge ven. Bij Gerard Worm vindt U op dit gebied ontelbare verrassingen van zwierige zijden ge valletjes tot vlotte warme „blikvangers". De échte vrouw, die aan shawls denkt denkt aan zuivere zijde, pure warme wol en OEN HELDER KEIZERSTRAAT (Advertentie, Ing. Med.) Voor de onderlinge competitie van de Christelijke damvereniging „ROE" werden deze week de volgende par tijen gespeeld: groep a: E. Molema— Js. Keizer 2—0; G. C. Post—W. Post afgebr.T. KeizerTj. Kraak 20; M. de BoerJ. Kraak 20. Groep b: Jn. MolenaarJ. van Zweden 11; D. van LeeuwenP. Louwingen afge br;. C. CramerE. Beetjer 02. fJ[ET BEWONDERING hebben wij gisteravond geluisterd naar hetgeen de heer H. Arisz als directeur van de arbeiderszangvereniging „Kunst aan het volkuit zijn enthousiast medewerkende zangers en zangeressen wist te halen. Het koor uit „Lauda Sion" van Mendelssohn en de beide koren uit „Die Schöpfung" van Haydn riepen ons een beeldhouwer voor de geest' die het marmer reeds in zoverre heeft be werkt, dat de hoofdvormen een imposant resultaat doen verwachten. Deze drie koorwerken stonden als stoere beelden, die in hun grove lijnen de hand van de kunstenaar verraden, maar in de détails nog een nauwgezette bewerking met fijne beitels behoeven. Wat „Kunst aan het volk" hierin presteerde, wekte het vertrouwen, dat de heer Arisz het koor veel verder zal brengen. Het handjevol mannen, in volume niet opwegend tegen de vele vrouwenstemmen, weerde zich met prijzens v:aardig élan. Bovenal trof de grote vreugde om het zingen zelf, die van de gezichten der koorleden viel te lezen. Werden de drie genoemde oratorium fragmenten met een maximum aan expressie en een soms overweldigend fortissimo uitgevoerd, een aantal an dere koorwerkjes trok meer de aan dacht door een gennuanceerder voor dracht. Hier geen stoer beeldhouw werk, maar een ernstig pogen tot dé- NIEUW 1 BEROEPSHALVE bezoekt Gradus talloze avonden. Hij doet dit doorgaans met plezier, vooral, wanneer iets goeds wordt geboden, althans iets, dat de moeite waard is. Men begrijpt, dat hij niet altijd vergenoegd dé feest- of vergaderruimte verlaat, doch dat moet men zich maar niet aantrekken. Voor het ogenblik wil uw stukjesschrijver het met u hebben over het amateur, toneel, en daarbij constate ren, dat Den Helder op dit terrein vele verenigingen kent. Misschien is dit ver heugend (dat is zo moeilijk te bepalen), maar uw Gradus staat toch bepèrking voor. Waarvóór versnippering? Er zijn verenigingen, die qua capaciteiten eigenlijk geen bestaansrecht hebben. Zij bezitten hooguit enkele be kwame krachten, en die kunnen hun spel niet rijpen, omdat zij geen tegenspelers hebben. Dat is sneu. Waarom, zo luidt de vraag, treden zij niet toe tot een gerenommeerde toneelclub om aldus het amateur-to- neelpeil in onze stad. op te voeren? Op deze utijze kan men tot een vereniging ko men, die werkelijk meer dan normale prestaties levert, die iets betekent voor Nieu- wediep en lauweren oogst. Dat is uw Gradus' ideaal. Neemt het hem niet al te kwalijk, toneelvrienden, want de bedoeling is goed. En daarom wil hij gerust melding maken van de ge boorte van een nieuwe to neelvereniging, die de naam „Het Masker" draagt. Op de oprichtingsvergadering werd de heer A. Holtman als re gisseur aangesteld. Het be stuur werd als volgt samen, gesteld: M. Buhre, voorzit ter; A. Holtman, secretaris (Fabrieksgracht 9); C. A. Roos, penningmeester. Voor een dubbeltje per week kan men van „Het Masker" do nateur worden, en voor een kwartje werkend lid. Gradus wenst „Het Mas ker" een goede toekomst, al had hij persoonlijk dus lie ver gezien, dat de enthou siaste leden van deze jonge vereniging de gelederen van reeds bestaande, goede to. neelverenigingen waren gaan versterken. NIEUW 2 j-JETGEEN Gradus in „Nfeuw 1" heeft gezegd, geldt tevens, zij het in min dere mate daar hier sprake is van een bestaande, goed functionnerende vereniging), voor de buurtvereniging „Vrede en Vrijheid", die nu naast een kindercabaret- en een toneelafdeling een caba retgezelschap'kent. Het heet VNA, wat zeggen wil: Ver maak na arbeid, en telt drie en twintig leden. Het eerste optreden van deze nieuwe afdeling is op Dinsdagavond 1 Dec. in Casino. Het pro gramma, dat „Lachen is troef" is getiteld, vermeldt onder andere het optreden van een balletgroejije. Uw Gradus is nieuwsgie. rig, wat deze jongste telg van „Vrede en Vrijheid" er van zal terecht brengen. VOLLEY ^IJN volleybalvrienden her innert Gradus er aan, dat op Zaterdag 28 Nov. in de Marine-Sportschool op de Rijkswerf de stedenontmoe- ting volleybal wordt gehou den tussen Den Helder, Alk maar en Enkhuizen. Uit chauvinistische over wegingen zij Den Helder het meeste succes toegewenst. De eerste wedstrijd begint om kwart over vier. VERKOOP P)E damesafdeling van de Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren is voorne mens, op Dinsdag 1 Dec. in „Formosa" een verkoopdag te houden. Gradus vernam, dat een grote en fraaie col lectie goederen, zowel luxe als gebruikshandwerken, wordt aangeboden. De orga nisatie geschiedt ten bate van het steunfonds van de Algemene Militaire Pen- sioenbond en van de afd. Den Helder van het Rode Kruis. Aldus kan een goede verkoop geen kwaad. EUGENIA UOEWEL Gradus liever in het heden vertoeft dan in het verleden, vraagt hij toch vandaag even uw aandacht voor „Eugenia", het Griekse stoomschip, dat vijf en twin. tig jaar geleden om pre cies te zijn op 24 Nov. 1928 een wandeling scheen te willen maken op onze Hel derse dijk. De zee moet die nacht wel hevig verbolgen zijn ge weest, want zij smeet „Euge nia" als het ware uit het water. Menig schip was in nood geraakt, doch nog nim mer werd een groot stoom, schip óver de gronden ge slagen. Wat zullen de Nieu wediepers de volgende mor gen vreemd hebben op ge keken, toen zij daar „Euge nia" zagen liggen. Daar troonde 105 meter Grieken land tegen de glooiing, en de „Drenthe" van Wijsmuller kon doen wat zij wilde, de Griek kreeg men er niet af. Ook niet, toen men andere krachtmiddelen te baat ging nemen. En zo werd „Eugenia" een bezienswaardigheid, zoals uit onderstaande foto moge blijken. En kapitein Coelu- cundis werd een goede be kende van de gemeenschap, want het oponthoud van „Eugenia" duurde negen maanden. Toen werd zij door hydraulische persen van Den Helder wegge scheurd en verdween zij achter Kaap Hoofd. Korte tijd later, zo hoorde Gradus, leed „Eugenia" an dermaal schipbreuk en was het afgelopen met haar. PRIJS QEZER dagen kwam Gradus er achter (dank zij de medewerking van eenvrien- De „Eugenia" op de dijk. delijke melkslijter), dat de Helderse acrobatengroep „De Morali's" onlangs in Amster. dam een fraai succes heeft geboekt. De Morali's namen daar deel aan een wedstrijd, waarin ook kunstfluiters, goochelaars, zangers en mu zikanten uitkwamen. Het zij meteen gezegd: de heer Heij- ligenberg en zijn medewer kers Dirk Groet, Jo Legroe en Co Legroe behaalden in hun afdeling met het hoog ste aantal punten de eerste prijs. Onder ons gezegd, ver wondert het uw stukjes schrijver niets, daar de Mo rali's bijzonder knap werk leveren. Menigeen in Den Helder heeft zich daarvan kunnen overtuigen. OUDJES QOED nieuws heeft Gradus voor de Helderse ouden van dage». Zij krijgen, bij wijze van Sinterklaas-sur prise, van de directie van Tivoli en de Witte namelijk een gratis filmmiddag aan geboden. Dat geschiedt op Woensdag 2 December om twee uur in de Witte-bios- coop in de Koningstraat. De heer en mevrouw Bakker verrassen op deze wijze de oudjes nu voor de derde ach tereenvolgende maal. Het aardige is, dat een Ne derlandse film wordt ver toond. en nog wel de nieuw ste: „Rechter Thomas" met Piet Bron in de hoofdrol. Voor de filmliefhebbers zij ongemerkt, dat „Rechter Thomas" van Vrijdag 4 Dec. af in de Witte wordt ge draaid, een week lang. PLAATJES £)E drie Helderse fotohan delaren organiseren he denavond in „Formosa" een bijeenkomst, welke door de „Agfa" wordt verzorgd. De heer H. du Mée Jr„ amateur fotograaf, zal een lezing hou den, geïllustreerd met kleu renplaatjes van Zwitserland. Oostenrijk, de Rivièra en Nederland. taillering. Bijzonder verdienstelijk klonken het fijnzinnige „Ave Maria" van Arcadelt en het „Ave Verum" van Mozart, waarin de bassen de prachtige ondertoon met naar omstandigheden redelijk resultaat lieten doorkomen. In „De nieuwe lente" van Olman en „Broeders, verheft u ter vrijheid" van Anton Krelage wist het koor ook de muzikale draagkracht van de tekst te benutten. De werken met piano-bege leiding kregen door de slagvaardige en smaakvolle steun van de heer Nico Visser meer relief dan a capella zou zijn bereikt. De koorzang werd afgewisseld door sopraan-soli, gegeven door mej. Tonny Verschoor uit Haarlem. Haar optreden verried een goede scholing en een grote innerlijke bewogenheid, welke in de stem niet altijd een volwaardig uit drukkingsmiddel vond. Wanneer zij mezza voce zong in het hogere register was haar timbre zeer welluidend en kostte het vibrato haar minder moei te. Het „Care selve" van Handel had den wij graag iets inniger gehoord. De soliste was het best op dreef in de operette-liederen van Nico Dostal en Franz Léhar, die uitstekend werden voorgedragen. „Kunst aan het volk" had nog een medewerkster geëngageerd, en wel mevr. Backer-Breed, de Schager voor drachtskunstenares. Deze hield haar reputatie hoog met het declameren van gedichten (Hélène Swarth en Annie Schmidt), de treffende „Brief in sche mer" van Herman Heijermans en in haar tweede optreden met „Het salie- avondje van juffrouw Pieterse". Dit caricaturale schetsje van Multatuli werd zeer suggestief vertolkt en bracht de zaal beurtelings tot ademloos toe luisteren en uitbundige vrolijkheid. Evenals mej. Tonny Verschoor ont ving mevr. Backer-Breed uit handen van de voorzitter, de 'heer P. de Jong, een boeket, waaraan het publiek een hartelijk applaus verbond. Het is morgen hoog water om 11.20 en 23.10 uur, en laag water om 5.20 en 17.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 9,5 graden Celsius. Besommingen van Dinsdag: IJm. 116, Eveline, f 15750; IJm. 71, Bloemendaal, f 13.000; IJm. 38, Zeelandia, f16.320; IJm. 6,Norma Maria, f25.180; 1 traw ler f28.000; IJm. 221 f9050, HD 79 f7200 (gedeelte); Kw. 67 f2140 (ha ring), Kw. 25 f 1750 (haring), Kw. 54 f1918 (haring); Kw. 189 f470. Aanvoer 6390 kisten. Prijzen per kg: Heilbot 2 802.30; gr. tong 3.60; grm. tong 2.14; kim. tong 2.02; tarbot I 2 201.85; per 50 kg: tongschar 8683, schartong 4830; kl. schol II 3115.50; schar 128, bot 38— 28; v. haring 15.50—11.20; makreel 38— 17.50; gr. schelvis 70—52; grm. schel vis 64—48; kim. schelvis 5044; kl. schelvis I 44—38; kl. schelvis II 25—8; wijting 21—15.50; gr. gul 54—43; midd. gul 41—35; kl. gul 17 5016.50; kl. leng 36—31; kl. haai 26.50; ham 92—80; kim. hake 7467, kl. hake I 55. pontjes 17 13; lommen 31; kl. koolvis zw. 25—16; kl. koolvis wit 46—36; witbaars 16; per 125 kg: gr. kabeljauw 180—102; gr. koolvis zw. 7967; gr. koolvis wit 100 -94, gr. leng 86—70; gr. hake 310—

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3