Holl. Mij van Landbouw te Anna Paulowna vergaderde Van het eiland Texel DSS en IVA1 en 2 boekten in eerste klasse opnieuw succes Kooger schooljeugd wacht op nieuwe varkens Dokev-revue werd volkomen succes Engeland behield eilandjes Jonge vrouw maakte brokken Schagen blijft DSS 4 op de voet volgen JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Blank en Steinman hebben de leiding Ellen Warmond en Remco Campert bekroond Dehr Van Balen Blanken werd gehuldigd Crematie van wijlen de heer D. Kaan Maandagse markt op Texel Dammen op het eiland Callantsoog Wordt bouw van huizen onderhands opgedragen? Hippolytushoef Deze auto was anders Urk Van de groene tafel De Merletten 2 leidt in derde klasse A Derde klasse-biljart Litteraire prijzen WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 Direct na de opening van de afde- lingsvergadering van de Holl. Mij van Landbouw sprak de voorzitter, de heer Jac. Lindenbergh, do onlangs geridder de heer G. C. van Balen Blanken toe die penningmeester van de afdeling is. Spreker feliciteerde de heer Van Balen namens de afdeling met de verleerde koninklijke onderscheiding. Daarmee werd, zo zeide spr., naar onze mening, naast de waardering voor Uw werk als dwectcur van de Zaaizaadvereniging Anna Paulowna, ook die voor Uw ar beid op ander agrarisch terrein tot uiting gebracht. We zijn er trots op, dat een lid van onze afdeling deze eer te beurt viel en willen onze felicitatie graag van een bloemenhulde vergezeld laten gaan. De voorzitter bood daarop een mooie bloemenmand aan en besloot met de wens, dat de heer Van Balen Blanken de versierselen, behorende bij het ridderschap, nog lang moge dragen. De heer Van Balen, dankend voor de tot hem gerichte woorden en voor de bloemenhulde, verzekerde, dat de ver leende onderscheiding een grote verras sing voor hem was. Na Hare Majesteit dankte hij degene, die hem had voor gedragen. Hij wilde er niet naar vis sen, maar wist nog steeds niet wie dat was. Met veel plezier heeft hij in de H.M.v.L. in de Z.A.P. gewerkt. Hij dankte voor het vertrouwen, dat in hem werd gesteld en hoopte nog lang werkzaam te mogen zijn voor het vak, dat z.i. door de onderscheiding ook ge ëerd werd. De heer Lindenbergh deed hierna enige mededelingen. Het proefveld Voor de eigen afdeling en die van Wie- ringerwaard en Waard en Groet is thans bij de heer G. Schenk op de hoek van de Grasweg en het Oude Veer. Het is een ha groot. Voor de mussenbestrijding in de Oostpolder pioet men zelf in het geweer komen. Uit iedere weg zullen twee personen, ln samenwerking met de Voorlichtings dienst, de zaak ter hand nemen. De heer Dijken, assistent van de Voorlich- lichtingsdienst, deelde nog mede, dat men grof gaas diende te gebruiken, waar de mussen wel door kunnen. Er ender wordt vergiftigde tarwe gelegd. Men laat het een dag liggen en dan moet alles worden begraven, want het ls buitengewoon gevaarlijk spul. De afscherming met gaas moet dan ook zo rijn, dat andere dieren er beslist niet bij kunnen komen. De heren Lindenbergh en D. Geer- ligs zullen de afdeling op de Algeme ne Vergadering vertegenwoordigen (de heren Delver en Meeldijk zijn plaats vervangers). De candidatuur J. C. Dij ken voor de verkiezing van een voor zitter zal gesteund worden. De heer F. de Hartog heeft bedankt. Bij de rondvraag werd erkend, dat het bestuur verzuimd had de tuinders liit te nodigen voor de cursusavonden. Zij zijn van harte welkom. Het is niet gelukt alle inwoners in de gemeente, die aangesloten zijn op t Zand, een aansluiting aan het net van Anna Paulowna of Breezand te be zorgen. De heren Geerligs en Wilms deelden mede, wat er aan de hand is met de bieten. De laatste, bestuurslid van de Fries-Groningse suikerfabriek, wist te Vertellen, dat door een overheidsmaat regel 40 millioen kg bieten in plaats van naar Groningen naar Dinteloord gezonden moeten worden. De fabriek kan daar niets aan doen. Maar de monsters gaan wel naar Groningen en men wordt, ook al gaan de bieten daar Ook te Breezand. in zaal Blokdijk heeft de Dokev-revue „Confetti" een volmaakt tevreden publiek opgele verd, zo tevreden zelfs, dat men nog een extra-avond heeft moeten inlassen. Plm. 250 toeschouwers hebben op deze laatste avond genoten van de prestaties van allen die aan deze revue hebben meegewerkt. Aan het slot van de eerste opvoering ln Breezand, werden vele medewerkers (sters) letterlijk in de bloemetjes gezet. Dokev's voorzitter, de heer J. Vergou we, ontving bloemen uit handen van de vereniging. De heer Siewers en na tuurlijk ook zijn echtgenote (beiden waren nl. in feeststemming wegens hun 40-jarig huwelijksfeest) ontvin gen bloemen, bovendien werd de heer Siewers nog verrast met een rokertje. Voorts kreeg mevr. SiewersTotté bloemen, terwijl één van de mede werksters, mej. D. de Rechter (die bin nenkort in het huwelijk treedt* even eens bloemen ontving. Het Pc/lder's sa- lcnorkest ontving voor de belangeloze en uitstekende medewerking een gro te taart, zodat alle musici die avond hun longen konden laten rusten en hun maag aan het werk zetten. Ten slotte ontving mevr. Prins, die menige avond aan de vele repetities heeft op geofferd nog een aangename verrassing in de vorm van een enveloppe met in houd. Wij van onze kant willen niet nala ten, DOKEV's leiding en bestuur te complimenteren met hetgeen met deze revue is gepresteerd en hopen dan ook van harte, dat wij nog menige keer van een dergelijke uitvoering het ge noegen mogen smaken. POSTZEGELAUTOMAAT BIJ HET STATION Het doet werkelijk wat grootsteeds aan de mooie blauwe postzegelauto maat, die de P.T.T. bij de ingang van het station heeft geplaatst. Een nuttig instrument op die plaats, dunkt ons, ook op zijn tijd voor de bewoners van de Spoorbuurt, die immers wat ver van de beide kantoren in de gemeente woren. SCHAAKCLUB „VAN EWIJCKSLUIS" De uitslagen van de laatst gespeelde co i petitie wedstrijden zijn: Eerste klasse: L. LoerS, Brommer 19, C. MareesA. Loer 0—1. vecde klasse: A. G. A. Cornelissen G. Janssen 0—1, J. Hoep—A. Kies 01, A. KooyM. Spigt Nr, A. Phi- hpscnR. Janssen 0—1. Derde klasse: G. Hoep—F. Selhorst Vz—Vi. M. de Jong—A. Janssen 0—1. J. Keuris—C. J. Dietvers 10. niet heen, toch uitbetaald naar de ge middelden van de Fries-Groningse. Deze kwestie leverde ook moeilijk heden met de schippers op. De reis naar Dinteloord is wel langer, maar de vervoersprijs lager, want naar Gro ningen, over het IJselmeer, geldt zee- beviachting. De overheid, die de maat regel nam omdat door de hoge produc tie de campagne bij sommige fabrie ken anders van te lange duur zou wor den, zal met de schippers ook wel tot een accoord komen. De heer P. Reitsma, de spreker voor de derde cursusavond, had tot onder worp „Bestrijding van abortus en an dere veeziekten". Hij beperkte zich tot de gevreesde en veel moeilijker dan de t.b.c. te bestrijden ziekte van de be smettelijke verwerping Daar van een gelijksoortige spreekbeurt door de heer Reitsma op Wieringen een uitgebreid verslag in onze krant werd gegeven, mogen we daar wel naar verwijzen. Dat de heer D. Kaan zeer gezien was en zich in zijn leven vele vrienden verwierf bleek Maandag. Behalve de familie waren vele anderen naar Westerveld gelogen, waar de crematie plaats vond. Aanwezig waren burge meester-dijkgraaf, mr M. Th. Mijnlieff burgemeester Baken van Winkel en Nieuwe-Niedorp, vroeger ontvanger der gemeente Anna Paulowna, notaris Komen van Wieringerwaard, de heer C. Keyzer, secr. van de Polder, de heer Doets. gemeente-secretaris, meer per soncn, die een functie bekleden in het Polderbestuur, dc heer J. Geerligs, de heer Breur en verder personeel en oud- personeel van de Boerenleenbank agenten van de beetwortelsuikerfabriek en nog vele andere personen, die in ambtelijke en vriendschappelijke rela tie tot de overledene stonden. Volgens zijn wens werd niet gespro ken. Slechts ds Meyer sprak enige woorden van troost. De zoon, de heer D. Kaan, dankte allen, voor de eer aan zijn vader bewezen. Anna-Paulowna ZO'N MAANDAGSE MARKT in de winter is een merkwaardig ding. Het is tenslotte toch bedoeld als veemarkt. En zeker, er komt ook nog wel een enkel koetje, er staan altijd wel een paar schaapjes en steeds zijn er wat kalveren, die met grote dierenogen die vreemde wereld inkijken. Alleen biggen, ja biggen zijn er in overvloed. Van die kleine rose schreeu wende dingen, die sprekend lijken op de marsepeinen varkentjes van de Sint Nicolaastafels. Maar de boeren heersen toch in aantal over de dieren. En terwijl wij even neusden langs de kramen met coupons stoffen („spot goedkoop") en de nylons („üzersterk, mijnheer; om bij Uw vrouw in de gunst te komen") de man met de ijzerwaren (allemaal merkgoed en tweemaal zo goedkoop als in de win kel; niet goed, geld terug") en even de klokkendokter een vakkundige blik in een oude wekker zagen werpen, ter wijl de schaarse kooplui de bij elkaar warmte zoekende schapen stonden te betasten en te knijpen, zonder veel enthousiasme en dan een bod deden met een gezicht van: ik ben stapel gek dat ik zoveel geld weggeef, ble ven die biggenkreten ons maar in de oren klinken. Die biggen achtervolgden ons ge woon. Biggen?.... De Koog.... Zwan natuurlijk. Het lijkt vreemd, maar het is heus een logische volgorde. En omdat op die Maandagse markt ieder te vindien is, die boert, van boe ren leeft of zijn boterham langs de weg verdient, was Zwan gauw gevon den. In de zaal van hotel Texel, waar de géur hangt van koffie, sigaren en Schiedam, waar zaken worden afge handeld en prijzen worden besproken, waar briefjes van 25 tot duizend uit dikke portefeuilles over tafel worden geschoven, bracht Evert ons een „bak kie troost" en is Zwan, nog altijd trots op zijn initiatieven het goede resultaat daarvan, nog eens van wal gestoken. Ja die biggen. Wanneer we begon nen? 's Kijken., dat was Juni. Ja, we hadden in de oudercommissie een kas tekort (kastekort is wel de meest ver spreide epidemie) en ik stelde toen voor varkens te gaan houden, dat kwam eigenlijk omdat ik de schillen, die in De Koog door niemand worden opgehaald productief wilde maken. Met het te verdienen geld konden we de kas weer op dreef helpen, spaar potten van schoolreizen aanvullen, mis schien wel eens een filmtoestel aan schaffen en.... Ja die plannen zijn er wel. En waar kwamen toen die varkens vandaan? Wel, vier man waren bereid hon derd gulden te fourneren en garant te staan voor alle risico. Langeveld le verde gratis de eerste baal voer, Bak- ker's ijzerhandel een trog en enkele boeren voorzagen ons van stroo. Ja zo begon het. Zwan zelf stelde een varkenshok .beschikbaar en kocht twee zeugen. Dat is hem wel toever trouwd: goede en niet te duur. Ze kregen de schone namen Bea trix en Irene en groeiden als kool van de schillen die de schooljeugd in De Koog verzamelde. Er werd een bokkenwagen geschar- terd en Klaas Kikkert, die ook niet wilde achter blijven schonk twee bin nenbanden en legde er bovendien nog twee goede buitenbanden om. En Beatrix en Irene groeiden als kool. De 13-jarige Jan Paulus Kikkert uit de zesde klas werd tot bedrijfsboer be noemd, twee maal per dag bezocht hij de zeugen en liet ze sloeberen. 's Avonds en tijdens het weekeinde deed opper,baas Zwan dat werk. De schillen werden gesorteerd en in grote ketels gekookt (hetgeen van de zomer bijna het einde van twee veel belovende bloeiende zeugen heeft ge kost, toen de boel in brand vloog). En Beatrix en Irene groeiden als kool. In Augustus liepen er achter Beatrix elf biggenkindertjes in de zon te dar telen. Nu zijn de biggen weer verdwe nen f 475 brachten ze op. Verkocht op een goed moment en tegen een goede prijs. Niet door Jan Paulus natuurlijk. Voor zulke dingen heeft Zwan nog een betere neus. „En hoe gaat het met de schillenophalerij?" Ja dat blijkt wel het zwakke punt te zijn. De wil is goed maar de activi teit moet nog al eens aangespoord worden. Maar dat wordt aanstonds wel be ter. Het hok ziet nu wat leeg. Maar ondertussen groeit Irene als kool en over een kleine drie weken staat de schooljeugd van De Koog weer trots rond de kraamkamer. Dan komt er weer meer werk aan de winkel. Eén is er die met meer dan onge wone spanning op de komende dingen wacht. Dat is dan Paulus. Want zijn baas is zo tevreden over de trou we knecht en bedrijfsboer dat Irene een spruit zal moeten afstaan. Daar gaat Jan Paulus dan mee fokken. Zijn eigen veestapel. En van het spek op de varkensrug gen groeit de schoolkas maar vetter en vetter. We gaan de stoep weer af naar het marktplein. De slager drijft een paar nuchtere kalveren weg. Een grote veewagen ontfermt zich over de schapen. Rose dartelen de biggen en verdringen elkaar. Ze schreeuwen. In de eerste klasse van de onder linge competitie van de Damclub Texel was het deze keer een „zwarte" avond voor de wit-spelers. De koplopers-kwa men tot de volle winst, en C. van Heerwaarden bezorgde P. Jansen de eerste nederlaag. De uitslagen waren N. de GraafJ. Ros 02; S. Bakker Joh. D. Bakker 0—2; P. JansenC. van Heerwaarden 0—2; C. van der WerfJ. Vinke 2; P. KooiC. Dij ker 02; G. DrosS. van Heerwaar den 0—2. Van Zeijlen staat in de tweede klas se eenzaam bovenaan. Hij behaalde uit zijn negen partijen de volle bmt. Heel in de verte volgt de rest. Vinke, die van Van Zeijlen verloor, behield toch de tweede plaats. De resultaten warenW. J. BoonJb. van Heer waarden 20; A. VinkeW. A. van Zeijlen 02; J. HooijbergJ. Kikkert 0—2; H. Gomes—J. N. Rijk 2—0. In de derde klasse komt D. van de Werf de leiders dicht op de hielen. Hij won zelf van Koorn (nummer 2), terwijl A. de Vries remise noteerde tegen nummer 1, Siem van Heerwaar- den. De uitslagen: Joh. BarhorstJ. van de Vijver 02; Siem van Heer waardenA. de Vries 11; Jn. Bar horst—F. van Sambeek 11; D. van de Werf—Jb. Koorn 20. Uit de agenda voor de Donderdag avond te houden raadsvergadering blijkt, dat B. en W. de bouw van zes woningen aan de Zeeweg en de Jewel- weg onderhands wensen op te dragen aan de aannemer A. van der Heiden te Baarn voor f 53.800. Bij de openbare aanbesteding was de laagste inschrij ving 59.886, afkomstig van de fa Van Eekeren en Zoon te Keinsmerbrug, ter wijl de begroting f 53.760 bedroeg. Met deze firma kon men niet door middel van bezuinigingen tot het bedrag der begroting komen, terwijl de aannemer Van der Heiden wèl volgens bestek en tekeningen de bouw wil uitvoeren. Het ministerie van Wederopbouw heeft reeds toestemming tot gunning ver leend. In deze vergadering zal tweemaal moeten worden gestemd over onder werpen, waarover in de laatste bijeen komst de stemmen staakten: het voor stel tot verhoging van de jaarwedde van de gemeentewerkman met f 200 in verband met het toezicht bij de ge meentelijke douche-inrichting en het voorstel tot vaststelling van een nieu we verordening op de heffing van straatbelasting. UITSPRAAK RECHTBANK De rechtbank te Alkmaar heeft A. C. K. uit Callantsoog veroordeeld tot f 10.of 5 dagen. K. had geweigerd een mesthoop weg te halen waarvoor hij door de politie was geverbaliseerd. lllgllSil -v Het internationale hof te Den Haag heeft beslist dat de Min- quiers en Ecrehous eilandjes aan Engeland toebehoren. Het betrof hier een vanaf het jaur 1066 daterend geschil tussen Engeland en Frankrijk over het eigendomsrecht van deze eiland jes. Op de foto het aan Engeland toegewezen eilandje Marmoutier. J-Jet charmante jonge vrouwtje V. J. L. uit Hippolytushoef stond er een beetje schuldbewust bij toen niet minder dan 5 getuigen de president van de arrondissementsrechtbank kwa men vertellen, welke capriolen zij met een personenwagen had gemaakt. De 68-jarige C. R. was daarvan het slachtoffer geworden. Zijn rijwiel werd door de auto gegrepen en hij zelf moest met een kniefractuur wor den weggebracht. Mevrouw zou enige dames naar een bepaald adres bren gén. Zij bézat echter geen rijbewijs. Les had ze wel gehad. Een paar keer. Maar deze wagen was anders dan degenen, waarin zij vroeger gereden had. Ongelukken bleven er dan ookj niet uit. In de Hoofdstraat in Wie- ringen waren er enige moeilijkhe den met optrekken, verdachte ver loor de macht over haar stuur en kon de botsing niet meer vermijden. De officier van Justitie vond het hoogst onverantwoordelijk wat de bestuur ster had gedaan. Hi> eiste daarom een boete van 250 subsidiair 60 dagen hechtenis en toewijzing van de civie le actie ten bedrage van f 198. De raadsman, mr Knüwer, bracht verschillende verzachtende omstan digheden naar voren. Verdachte was er door een bevriende familie sterk op aangedrongen om de wagen weg te rijden,, De families' staan nu als vij anden tegenover elkaar", aldus de verdediger. Verder wilde hij het slachtoffer betichten van het feit, dat hij te veel over het midden van de rijweg had gezwalkt. Doch hier kwam de officier van Justitie tegen op. „Ik zie geen enkel reden om de schuld in de schoenen van de heer R. te schuiven" merkte laatstgenoemde scherp op. „Hij is een man op leeftijd en zit niet meer op de fiets als een jongen van een jaar of zestien". Uit spraak over 14 dagen. VISSERIJBERICHT Dinsdag werd door 10 vaartuigen aangevoerd: 657 pond snoekbaars, prijs 0.520.55; 14 pond rode baars, 0.60; 274 pond voorn, 0.070.09. Het Rotterdams Toneel zal op 6 Decem ber de eerste voorstelling geven van „Ik heb je lief, Valerie", van Marcel Achard," regie: Ko van Dijk. In de eerste klasse van de tafeltenniscompetitie boekte IVA 1 een 91 overwinning op Disnie 3. IVA 2 deed het nóg beter en zegevierde inet 100 over hetzelfde team. DSS keerde met een grote overwinning op Dito naar de Kaasstad terug (91). IVA gaat thans aan de kop, op de voet gevolgd door Disnie, dat een iets minder gemiddelde heeft. De stand is: IVA Disnie 2 DSS IVA 2 de Merletten Dito Disnie 3 0 0 8 30—10 0 0 8 29—11 1 1 5 26—14 1 1 5 25—15 1 2 1 10—20 1 4 1 14—36 0 4 0 6—34 In de tweede klasse raakte IVA 4 uit de running door met 64 van DSS 2 te verliezen. HCSC incasseerde haar vierde nederlaag, nu tegen WGW, dat haar eerste overwinning behaalde (4 6). IVA 5 verloor met 7—3 van IVA 3. De stand is in de 2e kl. is: IVA 3 Tempo DSS 2 WGW IVA 4 IVA 5 HCSC 1 1 2 0 31—19 27—13 21—19 16—14 17—23 16—24 12—28 25—15 24—26 19—1 26—24 18—22 17—13 2—28 In 3 A won DSS 3 met 100 van HCSC 3. IVA 6 versloeg IVA 7 (8—2). De stand is hier: de Merletten 2 4 3 0 IVA 6 5 3 0 LTTV 2 2 0 DSS 3 5 2 0 IVA 7 4 11 HCSC 2 3 11 HCSC 3 3 0 0 De uitslagen in 3 B waren: Komeet DTO 64Disnie 5Dito 2 4—6 LTTV 2—Treffers 3—7; St. Victor— Disnie 4 010. In de vierde klasse A zette DSS 4 haar zegereeks voort. Nu werd van Merletten 3 gewonnen (2—8). Scha gen volgt DSS 4 op de voet. Het ver sloeg IVA 9 met 100. De verdere uitslagen waren. LTTV 4Schagen 2 7—3; Bef air—WGW 2 2—8. De stand is: DSS 4 5 5 0 Schagen 5 5 0 WGW 2 5 3 0 IVA 9 5 2 0 Merletten 3 4 11 Befair 5 11 LTTV 4 5 10 Schagen 2 4 0 0 In 4 B werden de volgende resulta ten behaaldKomeet 2—Donato 64 Donato 3Dito 3 010; Treffers 3 Komeet 3 100; DTO 2Donato 2 7—3. In 4 C: Be quick 2—ODI 2 9—1; DSS 5—ODI 4—6; Treffers 2—LTTV 3 8—2. In 4 D: Tempo 2—WTTV 9—1; Pur- merendPurmerend 3 91. In 4 E: Purmerend 4Vice Versa 6—4; Purmerend 2-Purmerend 5 10—0. Bij de dames was de grootste ver rassing de overwinning van DSS op Dis nie (64). Treffers won gemakkelijk 0 10 47—3 0 10 39—11 2 6 27—33 4 21—29 3 16—24 3 18—32 2 14—36 0 8—32 van DSS 2 (10—0). De spanning in de 3e kl. dames is nu groot. DSS heeft de leiding overgenomen. DSS 5 4 0 1 8 31—19 Treffers 5 4 0 1 8 30—20 Disnie 4 3 0 1 6 2614 LTTV 4 112 3 16—24 DSS 2 4 0 1 3 1 7—33 Dito 4 0 0 4 0 15—25 De verdere uitslagen zijn: 4 A: IVA —HCSC 4—6; HCSC 2—Schagen 9—1; LTTV 2—St. Victor 1—9. 4 B: ODI— Dito 2 4—6; ODI 2—Dito 2 4—6; Do- nato 2—Dinato 5—5; Disnie 2—Treffers 3 8—2. Voor het komende weekeinde is er een beperkt competitieprogramma, in verband met de uitwisseling met de afdeling Haarlem, welke te Beverwijk wordt gespeeld. In café Van Stein te Breezand is gis teravond de eindstrijd begonnen om het biljartkampioenschap derde klasse libre van het district Den Helder. Dijkshoorn won zijn partij tegen De Vries in vier en dertig beurten, en Hoenderdos zegevierde in 44 beurten over Renooy, die op 83 bleef staan. Blank bleef in 35 beurten baas over Timmer, en Steinman hield op het nippertje Slot onder zich. Timmer noteerde vervolgens een overwinning op Renooy, die het niet verder bracht dan 64. Blank kon ook zijn tweede partij in winst omzetten, al had hij tegen Hoenderdos 49 beur ten nodig. Slot behaalde zijn eerste winst ten koste van Dijkshoorn. Stein man versloeg ten slotte nog De Vries. Hieruit zal men concluderen, dat Blank en Steinman na de eerste avond samen de leiding hebben. Eerstge noemde bracht de hoogste serie (23) op zijn naam. 11. „Eigenlijk is mijn mededeling dat de Bloedboef-Beren nooit door men sen-ogen zijn aanschouwd niet gehéél juist", zei professor Propjos, terwijl hij zijn stoel wat dichter naar die van Jimmy trok, „want één mens ter we reld heeft ze wèl gezien. Dat was een stokoude Tibetaanse monnik, die ze eens aanschouwde en die zelfs een stu die heeft gemaakt van hun levensge woonten, want hij verbleef ongeveer drie maanden in hun midden. Hij stel de later zijn bevindingen te boek en dat boek.... (hier begon professorden van uw vriend Potlood, waarde 4-** fluictov/iM /4or KaaI- i «- L ...li heer zei hij. „Die heeft mij gezegd: als er een mens ter wereld is die u moet meenemen naar het Himalaja- gebergte dan is dat Jimmy Brown. Als u die weet over te halen met u mee te gaan, dan kunt u er helemaal zeker van zijn dat u met een stuk of wat Bloedboef-Beren thuis komt!" Nu was het Jimmy die met een ruk van zijn stoei op stond. „Heeft-ie dat durven te beweren!" riep hij uit. „Maar dat noem ik brutaal!" Propjos te fluisteren) dat boek is in mijn bezit, 't Ligt bij mij thuis achter slot en grendel. Geheel overbodig ove rigens, want ik ken het van de eerste tot de laa'ste letter uit mijn hoofd". Jimmy knikte. „En waarom professor?" vroeg hij recht op de man af, „waar om ver.telt u juist mij dit alles? Waar om maakt u mij deelgenoot van deze zaak die toch eigenlijk 'n geheim is?" Er trok nu toch een glimlach over het gezicht van de professor. „Op aanra- In de aula van de Amsterdamse Ge meente Universiteit is vandaag voor de zevende keer de jaarlijkse Reina Prinsen Geerligs-prijs voor het beste li teraire werk van een auteur tussen de 20 en de 35 jaar uitgereikt op de sterf dag van de illegale werkster Reina Prinsen Geerligs. De bekroonde inzen dingen zijn de dichtbundels „Proef tuin" van Ellen Warmond, 23 jaar, te Rotterdam en „Berchtesgaden" van Remco Campert, 23 jaar, te Amster dam. De jury bestond uit Anna Bla- man, Hella Haasse, Adr. Morriën, Ber- nard Rijdes en Adr. v. d. Veen. Er waren 26 manuscripten ingestuurd, Ellen Warmond, die met de bundel „Proeftuin" haar debuut maakt, beeldt een wereld uit van een mens, die zich volkomen verlaten voelt. Over Cam- perts gedichten zegt de jury: Door Camperts verzen waaien Europese vla gen, beweegt een continentale wind met bosgeuren, met de geur van sneeuw in de bergen en de geur van brandende hou'.blokken. Dood en le" ven, vernietiging en wedergeboorte liggen vlak bij elkaar en stromen on ophoudelijk in elkaar over. De pru®< groot tweehonderd gulden, zal door de beide winnaars gedeeld moeten wor den. De Amerikaanse vlce-prcsldent, Richard Nlxon, die een reig maakt door bet Verre Oosten, is per vliegtuig uit Manilla naar de Birmese hoofdstad Rangoon ver trokken. Voor het hooggerechtshof te Helsinki Is het proces begonnen tegen zeven Fin nen, die hebben gespionneerd ten nadele van de Sovjet-Unie.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4