Eer van de oudste inpoldering komt toe aan Callantsoog Uit de achtertuin van Oom Sam Jaar geëist tegen straatrover Vasteland van Noord-Holland eindigde bij Petten Eeuwenlange strijd tegen het water Marktoverzicht van Purmerend Churchill stuit op tegenstand Noorderkwartier aan de zee ontrukt Nova Roma Dijk aangelegd DE Allerheiligenvloed had echter nog Nieuwste polders Greenglass uit nieuwe beschuldigingen Lodge bepleit verwerping Russisch voorstel De verdachte verklaart dronken te zijn geweest Vrachtauto botste tegen viaduct Belangrijke dag voor de Vierbannenpolder Ontslag bij tapijtfabriek Landbouwtelling Dec. Indiaanse dansers komen naar Europa Opperhoofden vervloeken een waterreservoir Krantenjongen was tegen sa la ris verh oging Communiste geworden op grootvaders verzoek Plesz haalde een strop GEESTELIJK LEVEN i5-43, B 21-36' C U-24 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 W/E DE KAART VAN NOORD-HOLLAND uit 1288 bekijkt, zoals deze in de zestiger jaren van de vorige eeuw is gereconstrueerd door mr G. de Vries, ziet dat er veel meer water was dan we op dit ogenblik ooit zouden vermoeden. In feite hield het vasteland van Noord-Ilolland op in de buurt van Petten er waren trouwens twee dorpen„Pethem bi der Zipe" en „Pethem dat Hontsbosch" hiet. Ten Noorden daarvan waren wat eilanden: het vloedwater stroomde door galen tussen de duinenrijen naar binnen naar de Zijpe en de Zuiderzee. gENOORDEN PETHEM laf dus een aantal eilanden: om precies te z\jn vier. Het eerste kleinere eiland bezat green dorp, op het daarop volgende eiland 't Oghe lag het dorpje Callinghe, terwijl op het \oordeljjkste eiland het dorp Huusdunen was gelegen. Nu zul len we misschien de benaming „eiland" niet al te zeer moeten nemen naar onze tegenwoordige begrippen, want bjj eb viel het erachter liggende moerassige slik droog, zodat men wel te voet van Huusdunen naar Callinghe zou kunnen komen als het ebtjj was. Het eiland 't Oghe was in het bezit van het geslacht Brederode. In een oud privilege, gedateerd 10 April 1328, ge geven door Hendrik van Brederode en zijn vrouw Isabella de Fontaines aan hun onderzaten van Callinghe in den Ooge, blijkt dat de bewoners van Cal linghe al een dijk hadden aangelegd van slik en wier. Want in dat privilege werd hun toestemming gegeven de dijk te laten beweiden. Deze dijk omsloot de tegenwoordige Zandepolder. We mogen de dijken uit die tijd al lerminst vergelijken met de stoere zee weringen van tegenwoordig. In onze moderne tijd zijn we niet meer geneigd een stuk land aan de zee prijs te geven en al zouden de dijken breken, zoals in Februari van dit jaar in het Zuiden; dan probeert men alle land terug te winnen. Zo ver waren onze voorvade ren niet. Zij beschikten noch over het materiaal, noch over de mankracht om zich fel te verdedigen tegen het water. Al$ de dijk brak, dan werd er achter een nieuwe dijk gelegd en ging het overstroomde gebied verloren. SS J^OMT aan de Callantsogers de eer toe van de eerste inpoldering in Noord hollands Noorderkwartier, de Zijpe was wel het grootste object, De eerste plan nen daarvoor dateren uit de tijd van Graaf Aelbrecht, die omstreeks 1383 een dijk liet leggen tussen Petten en Callantsoog. Het plan was toen meteen een andere dijk te leggen tussen het Oghe en de Keins. Als die di.ik inder daad gelegd was, dan zou de gehele Zijpe ingedijkt zijn geweest. Helaas is PURMEREND, 24 Nov. 1953 De handel in de vette koeien zette in de vroegte al heel slepend in en dat werd er later op de dag toen de aan voer nogal aanhield niet beter op, zodat de handel een heel stug ver loop had en de prijzen niet beter wa ren. Op de geldemarkt, waar het aan bod minder wordt, was nog wel wat belangstelling, maar de verkoop ging zeer kalm aan, daar de prijzen niet beter waren. Met de verse melkkoeien blijft het maar een heel slepende be weging. Beter ging het op de nuchte re kalverenmarkt, daar was een vrij vlugge handel, niet alleen naar de slachtkalveren, maar ook naar de fok kers was weer een goede vraag, z"- dat daar weer hoge prijzen werden besteed. Op de wolveemarkt was het ook weer heel goed, de aanvoer was niet te groot, maar de lammeren waren weer zeer gewild en de prij zen waren dan ook weer iets vaster. Met de vette schapen ging het wel niet zo vlot, maar er was toch aar dig vraag naar. Met de bokken en geiten was het weer stugger. De aan voer was wel groot genoeg. Met de vette varkens was het ook mis. De aanvoer daarvan was veel te groot, zodat de prijzen lager werden inge zet en wel op f 1.82. Voor enkele van de beste werden nog een paar centen meer uitgelegd. Ook in de vette zeu gen had de handel een stug verloop. Op de biggenmarkt was het al niet veel beter. Het aanbod was wel iets minder dan de vor'je week, maar het was er ook vrij stil. Op de paarden markt was ook weinig handel. En de pluimveemarkt was er ook weer niet beter op: een stugge gang met lagere prijzen. Aangevoerd 833 runderen waaron der; 360 vette koeien van 2.10 tot f 2.60 p. kg Stug145 melk- en kalf- koeien f 680 tot 1050 stil; 243 gelde koeien 575 tot 725 kalm; 38 p'inken 400 tot 625 kalm37 graskalveren 195 tot 325 matig214 nuchtere kalveren v. d. slacht 48 tot 125 vlug, nuchtere kalveren fokkers 70 tot 130 vlug; 10 •tieren 525 tot 1350 stug1471 vette schapen 85 tot 130 goed, lammeren 70 tot 110 vlug; 65 bokken en geiten 15 tot 65 stug; 214 vette varkens 1.70 tot 1.84 p. kg stug; vette zeugen 1.68 tot 1.74 p. kg stug; 900 schrammen 38 tot 92 stug; biggen 34 tot 50 stil; 7 fokzeugen 240 tot 375 stug36 Paar den 550 tot 800 stug. Totaal dieren 8740. 4200 oude kippen en hanen rode en witte van f 2.tot f 2.15 p. kg; 600 oude kippen en hanen blauwe van 2.10 tot 2.35 p. kg; 800 eenden van 1.25 tot f 3 p. stuk; 700 konijnen van f 2.— tot f 6.75 p. stuk200 gan zen van 12.50 tot 15.50 p. stuk; 6000 kipeieren van f 17.— tot f 18.per 100 stuks; 600 eendeieren van f 10. per 100 stuks. het niet zo ver gekomen: de dijk tus sen Petten en Callinghe bleek niet sterk genoeg en bezweek, waarmee de plannen voor de Zijpe voor ruim 160 jaar van de baan waren. Ware de inpoldering toen wel ge lukt, dan zou de polder een geheel an dere naam hebben gekregen. Hij zou namelijk Nova Roma worden gedoopt (Nieuw Rome) omdat men voornemens was er de zeven kerken van Rome in te bouwen. De octrooien tot het leggen van de Zijperdijk dateren van 1552 en 1562. Toen in 1570 de polder in cultuur was gebracht, braken de dijken tijdens de Allerheiligenvloed. In 1571 was de dijk hersteld, doch de Spaanse bevelhebber Sonoy zette in 1572 de Zijperpolder uit defensie-overwegingen weer onder wa ter. Zo ziet men dat de geschiedenis zich steeds herhaalt: ook in de jongste oorlog werden o'm militaire redenen dij ken doorgestoken of stukgebombar- deerd. De Zijpe heeft toen echter een lange tijd, 24 jaar, onder water ge staan. Het zou tot 20 September 1596 duren, voordat een nieuw octrooi werd verleend. meer onheil aangericht. Tussen het dorp Callantsoog en de Groote Keeten was, van Groote Keeten af, de duin richel voor de helft weggeslagen, er lag nog slechts een vlak strand, waar over bij eb en vloed het water van de Noordzee spoelde. Pas in 1610 werden de plannen tot het aanleggen van een zanddijk, de zogenaamde Oldenbarne- veltsdijk uitgevoerd. Vanwege de Sta ten van Holland werd de gehele dijk bepoot en beplant. Nog steeds kan men bezuiden Groote Keeten en bij Duinoord zien, waar deze dijk is ge legd. Door het aanleggen van deze Olde- barneveltsdijk was een einde gekomen ana het bestaan van de vier eilanden, nadat door de Zijperdijk al een ver binding tussen Callantsoog en Petten was gevormd. Het vloedwater, dat eer der door de stroomgaten naar binnen kon vloeien, kon nu nog slechts door het Marsdiep naar binnenstromen. Het achter de duinen aangeslibte land had dus niet meer het volle geweld van de vloeden te doorstaan en kon daardoor beter aanslibben. Het afstromende eb- water kon ook niet meer tussen de duinen door naar de Noordzee en zocht een andere weg. Doordat hier en daar al wat dijkjes waren gelegd werd het langzaam maar zeker in eén bepaalde baan gedwongen en zo ontstond het Nieuwe Diep, waarvan de monding la ter de haven van Den Helder zou wor den. Omstreeks het jaar 1600 was trou wens al begonnen met het inpolderen van weer een groot stuk land. Op 6 September 1597 werd aan Adriaan Maertensz Coetenburch uit Alkmaar octrooi verleend tot he'. inpolderen van de Wieringerwaard. QAARNA heeft het lange tijd geduurd voordat weer met inpolderen werd begonnen. Als eerste was nu de pol der Het Koegras aan de beurt, die nog steeds door het zeewater ,werd over stroomd en daarom terecht ten dele de naam van „Het Brakke Veld" droeg. Met het graven van het Noordhollands Kanaal in de jaren 18191823 werd meteen de Koegrasser Zeedijk gemaakt, zodat de slikken droog kwamen te lig gen. Daarna volgde de inpoldering van Anna Paulowna in 18451847. De kop van Noord-Holland in zijn tegenwoordige vorm is dus nog niet zo oud. Weliswaar ligt het gehele gebied omsloten door zware dijken en kan, door het bouwen van de afsluitdijk, de Zuiderzee niet veel kwaad meer aan richten, maar toch liggen alle polders beneden de zeespiegel. Al die vrucht bare landen, waar het vee graast, waar de bloembollen groeien en talrijke an dere gewassen worden verbouwd, wa ren eens het domein van de zee. Wie even nadenkt kan daarom niet anders dan respect hebben voor de voorvaderen van eeuwen terug, die zonder mechanische hulpmiddelen, met slechts de wind, die de molens aan dreef, gemaakt hebben dat Hollands Noorderkwartier een vruchtbaar land is, waar velen gelukkig kunnen leven; onbewust van het feit, dat op de plaat sen waar ze leven en werken, eens de golven van de zee heer en meester De Britse premier Sir Winston Chur chill heeft te kampen gekregen met oppositie in eigen gelederen. Concer- vatieve Legerhuisleden verzetten zich gisteren tegen zijn besluit, om de pen sioenen van officieren uit de eerstè wereldoorlog te herzien. Zijn uiteen zetting over deze kwestie werd onaan vaardbaar genoemd. Ook op het stuk van de televisie stuit hij op veel verzet. De regering wil een nieuwe televisiemij naast dc BBC oprichten, welke haar zenders aan particuliere organisaties zal ver huren voor het verzorgen van program ma's. Televisiedeskundigen zijn tegen dit voorstel. Een grote groep leden van het Hogerhuis onder leiding van de conservatief Lord Halifax heeft thans besloten, zich scherp tegen het voor stel te verzetten. Het komt vandaag en morgen in het Hogerhuis in behande ling. De Amerikaanse communist David Greenglass, kroongetuige in de affaire- Rosenberg en zelf wegens spionnage tot een langdurige gevangenisstraf veroor deeld, heeft verklaard, dat een door zijn zwager gestichte spionnagegroep op het gebied van radar waarschijnlijk nog steeds bestaat. Zijn verklaring is door MacCarthy voorgelezen in een speciale zitting van de senaatscommis sie voor onderzoek. Daarmee wilde de senator kracht bij zetten aan zijn be schuldiging, dat er spionnage is bedre ven in het radarlaboratorium van de legerverbindingsdienst. Adlai Stevenson heeft in een rede van het parlement van de staat Georgië een scherpe aanval gedaan op de repu blikeinse agitatie. Hij wees er op, dat deze het vertrouwen in beide partijen heeft geschokt en het land heeft bena deeld. Voorts betoogde hij, dat Truman meer dan wie ook heeft gedaan om de opmars van het communisme een halt toe te roepen. De Amerikaanse gedelegeerde Henry Cabot Lodge heeft in de politieke com missie der Verenigde Naties aangedron gen op verwerping van het Russische ontwapeningsvoorstel. Dit omvat een onvoorwaardelijk verbod van atoomwa penen, vermindering met een derde van de strijdkrachten der Grote Vijf binnen een jaar, afbraak van alle steunpun ten overzee en verbod van oorlogspro paganda. Lodge meende, dat deze reso lutie niets nieuws bevat en dat de Rus sische beschuldigingen tegen de V.S. oudbakken en versleten zijn. SJARET OPVOLGER VAN BEN GOERION? Mosje Sjaret, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, is door het politieke comité van de Israëlische ar beiderspartij gekozen als enige candi- daat voor het premierschap, als opvol ger van premier David Ben Goerion, Tegen de grondwerker M W. J. K. uit Nijmegen, die er van werd be schuldigd in de nacht van 3 op 4 Mei te hebben gepoogd de 72-jarige Nij- megenaar P. A. L. v.d. P. te beroven en daarbij geweld te hebben toegepast, is gisteren voor de Arnhemse recht bank één jaar gevangenisstraf geëist. Verdachte, die ter zitting verklaarde die avond dronken te zijn geweest en zich niets te herinneren, zou de heer V. d. P, die met zijn echtgenote op weg naar huis w as, op de Groene- woudseweg overvallen hebben en hem onder bedreigingen in de Engelse taal geslagen en geschopt hebben om hem daarna een shawl om de hals te wer pen met de opzet de man te wurgen. Door het hulpgeroep van de vrouw, Gisteren reed een zware vrachtauto tegen het spoorwegviaduct in de lijn Maastricht-Lanakcn (België). De be stuurder van de vrachtwagen had na het lossen van steenkolen vergeten de laadbak omlaag te zetten. Door de he vige schok werden twee sporen, be stemd voor het goederenvervoer naar de Boschpoort (goederenstation in Maastricht) omhooggedrukt, zodat de rangeerdienst gedurende bijna een uur moest worden gestaakt. Nadat een loco motief met een goederenwagen over het viaduct was gereden, kwamen de sporen weer in de normale stand. Een belangrijke dag was het gisteren voor de Vierbannenpolder van Duive- land. Er werd namelijk een aanvang gemaakt met het droogmalen van deze polder, waartoe acht pompen aan de Zeedijk bij Ouwerkerk en twee grote pompen aan de Noordzijde bij Stevens- sluis in werking werden gesteld. De directie van de tapijtfabriek „Trio" te Huizen heeft aan ongeveer 50 arbeiders ontslag aangezegd. Van de zijde der directie van deze fabriek, welke surséance van betaling heeft, vernemen wij dat de orderporte feuille het niet meer mogelijk maakt, dat de fabriek met meer ploegen werkt zoals men geruime tijd heeft gedaan. De arbeiders zijn naar huis gezonden met behoud van salaris, zolang de ver gunning tot ontslag dat aangevraagd is, niet is verleend. waarop een passerende wielrijder te hulp snelde, moest de aanrander de oude heer loslaten. Eerst had hij even wel nog in diens binnenzak gevoeld of er een portefeuille viel te bemach tigen. Even later werd verdachte door de politie in de St Annastraat aange houden en opgesloten. Uit de getuigen verklaringen bleek, dat verdachte, in tegenstelling met zijn bewering, die avond niet onder de invloed had ver keerd. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. OMTREK. De Provinciale Voed- selcommissaris voor Noord- en Zuid- Holland maakt bekend, dat van 122 December de „Landbouwtelling De cember 1953" zal worden gehouden, waartoe alle geregistreerden worden opgeroepen om op zitdagen gegevens omtrent de veestapel, het gebruik vaq grasland, de op het grasland uitge strooide hoeveelheid stikstof, de ar beidskrachten enz. te verstrekken. Voor het slagen van de telling is het noodzakelijk, dat de geregistreerde het hem toegezonden oproepformulier op de zitting ingevuld aan de teller ter hand stelt. Er wordt op gewezen, dat het inventarisatieformulier op de zit ting door de geregistreerde of diens gemachtigde moet worden ondertekend, zodat alléén inzending van het oproep formulier niet voldoende is. De bedrijven zullen niet door de tel lers worden bezocht, zodat het komen op de zitdagen dringend nodig is. (Van onze correspondent) UIT DE achtertuin van Oom Sam heeft een gezelschap Crow-Indianen hun reservaat in de heuvelachtige streken van de staat Montana tijdelijk verlaten om een zes- maandse danstournee door Europa te maken. Daarbij voert hun pad door Nederland, dan België waar zij telkens een week zullen blijven en vandaar naar Frankrijk en Noord-Afrika. Met Donald en Agnes Her- tenneus (Deernose), Tom Geelstaart (Yel- lowtail) en Lloyd Mildemild (Littlewind) hebben wij vóór hun grote avontuur een lang en boeiend gesprek gevoerd. Aan het einde ervan waren wij een roodhuid al thans in het gezicht. Onze kennis van India nen bleek nl. niet verder te strekken dan wat herinneringen uit Karl May's boeken en de niet altijd even vriendelijke grapjes, die Amerikaanse caricaturisten aan Indianen wijden. De Amerikaanse bleekgezicht stelt zich de roodhuid van vandaag nl. voor als een gehurk te figuur, die in de Zuid-Westelijke staten voor een miserabel vervallen winkeltje in een deken gewikkeld zit en souvenirs verkoopt. „Het erg ste is", zei een der dansende Crow-Indianen, „dat het vaak blanken zijn. die aldus uitgedost, de belangstelling van dé toeristen trachten te wekken". Beseffend, dat hij kennelijk sprak met iemand, die het peil der landbouw, waar van het merendeel der roodhuiden leeft, niet te hoog aansloeg, stelde hij ons voor aan Henry Old Coyote, een van zijn mede-stamgenoten, die tijdens de oorlogsjaren mecanicien in de Amerikaanse luchtmacht was. „Denk dus niet", kregen wij te horen, „dat wjj ons land om ploegen mét een kromme spijker aan een stok: Henry zorgt ervoor, dat onze tractoren in per fecte conditie zijn. Wat broodnodig is. Want wij zijn allen bóeren of ranchers. Gemiddeld hebben wij een 500 acres (ruim 200 hectaren) land te bewerken". Er bestaat geen twijfel aan, dat de leden van dit gezelschap, dat onder leiding van Re- ginald en Gladys Laubin de reis naar Europa maakt, stuk voor stuk welgestelde lieden zijn, die zich kunnen veroorloven een half jaar lang hulpkrachten op te trommelen en voor het vee en het gewas te zorgen. Gladys en Reginald Laubin zijn verindiaan- ste bleekgezichten. Aan hen danken wij een rijke schat van nieuwe gegevens omtrent de snel vervlietende cultuur van het geleidelijk uitstervend Indiaanse ras. Gladys wilde missio naris worden. Vlak vóór zij tot deze stap be sloot besefte zij echter, dat er dicht bij huis een belangrijke missie te vervullen was: het boekstaven én conserveren van Indiaanse ge bruiken, die geleidelijk zelfs onder de stam men meer en meer in onbruik raken. „Boven dien meende ik, dat de Indianen in de V.S. behalve zij, die zich met het blanke ras ge mengd hadden niet de status hebben ver kregen, waarop zij, als de oudste bewoner van dit continent recht hadden". Met haar man, afkomstig uit een intens- muzikale familie, besloot zij, dat op dit gebied hun beider toekomst lag. Hun werk is door de Indianen ten volle erkend. Menige stam zond formele deputaties naar de nederzettingen der Crow-Indianen in Montana, waar de Laubins thans wonen, en hun zowel het ere-lidmaat- schap van de stam aan te bieden als te ver zoeken ook hun culturele geschiedenis verder te onderzoeken. Als folkloristen der roodhui den zijn de Laubins ongeëvenaard. Nu nemen zij hun Indiaanse vrienden waardig in houding en spraak mee op deze reis door Europa, om de buitenwereld meer inzicht te geven in wat in het modern spraak gebruik een Indiaanse „pow-wow" heet, een geestelijke samenkomst. („Pow-wow", vertelde Hertenneus, was oorspronkelijk de naam voor de medicijnman, die zijn stamgenoten opriep voor zijn bezweringen en daarvan is de hui dige betekenis uiteraard afgeleid). De dansen, die het gezelschap in Europa zal uitvoeren, zijn de typische Indiaanse volksgebruiken, voornameli.ik geënt op de bewegingen van dier en vogel in dos en prairie, die op het toneel zullen worden uitgebeeld. Niet minder belangrijk echter zal een ele ment van de reis zijn, dat niet op het pro gramma is vastgelegd. Met wat voor indruk van Europa's bleekgezichten zullen deze ont wikkelde Indianen straks bij hun stamgenoten in Montana terugkeren? DAT DE VERHOUDING tussen roodhuid en bleekgezicht niet altijd zo welwillend is als onder deze leden van de Crow-stam, bleek deze week wel, toen Opperhoofd Henry Gevlekte Kraai en zijn 70-jarige collega Bennie Gevlekte Wolf protesteerden tegen het feit, dat de Yankee- bleekgezichten één der jachtvelden van Cheyenne en Arapahoe-Indianen tot water-reservoir hadden verklaard. Toen de protesten niet baatten ensce neerden de opperhoofden een plechtige ceremo nie, waarin zij de vloek uitspraken over dit voormalig meer. De vloek, verklaarden zij, zou de vissen verhinderen te bijten en de wilde eenden op grote afstand van de oevers hou den. Oef. AMERIKA'S krantenjongens vormen een ras opzichzelf. Elk jaar wordt één hunner ge kozen tot de eerste man van het gilde een enorme eer en tevens een belangrijke stoot naar een betere toekomst. De Amerikaanse droom omtrent de krantenjongen, die het tot millionnair bracht, wordt immers nog alom ge huldigd. Geen groter man, dan hij die zich van de nederigste functie omhoog weet te werken tot een machtige figuur. Maar raakt er de klad in? Hunkeren de krantenjongens eerder naar pensioenen dan carrières? Eén hunner, Frank Tureo, die in Seattle kranten verkoopt, heeft een protest laten horen op de vergade ring van Amerika's grootste vakvereniging, de American Fedcration of Labor, waar de ge delegeerden met grote meerderheid van stem men een salaris-opslag van liefst 10.000 dollar hadden verleend aan voorzitter en secretaris. Turco was in de oppositie. „Ik verdien maar 2.400 dollar per jaar en jullie salaris wordt nu 35.000 dollar, zei hij verontwaardigd. Geluk kig voor de Amerikaanse droom, dat Turco's mcde-krantcnlopers hemuitfloten. EEN ANDERE Amerikaanse droom werd, nog méér op het nippertje, gered. Lucille Ball, de populaire televisie-actrice, over wie wii reeds schreven toen de geboorte van haar kind weken achtereen het onderwerp was van de programma's, waarop zij en haar mede-ster en echtgenoot Desi Arnas het huiskamerpubliek vergasten, heeft slechts met de hakken over het t.v.-scherm haar carrière behouden. Een Congres-commissie, steeds op jacht naar confi- mumsten had nl. ontdekt, dat Lucille in de dagen voor haar televisie- en financiële glorie nog was gedaagd, in Los Angelos lid van de communistische partij was geweest. In alle vorige gevallen had dit onherroepelijk het ein de van welke openbare carrière ook betekend. Een andere actrice, Jean Muir, door een com missie van communisme beschuldigd, ook al bezwoer zij, dat de Congressionele speurders het spoor bijster waren geraakt, zag zich voor goed uit alle studio's verbannen. Maar Lucille Ball, wier programma „I love Lucy" is geti teld, had klaarblijkelijk zelfs de parlementa riërs om haar pink gewonden. „Ik heb nooit iets aan communisme gedaan", bekende zij, „maar ik herinner mij op verzoek van miin grootvader een lidmaatschapsformulier te heb ben ingevuld. Ik zie nu in hoe fout dat ge weest is". Er zijn er nu, die de verrassende milddadig heid, waarmee de Congresleden deze bekente nis aanvaardden, bestempelen als „meten met twee maten". Temeer daar de jacht op sub versieve elementen met grote hardnekkigheid wordt doorgezet. Anderen spreken echter heel voorzichtigjes, hun vreugde uit over dit „pre cedent" en hopen dat niet de persoonlijke po pulariteit van „verdachten" bij de speurders doch veeleer de mate van subversieve actie beslissend zal zijn bij het maken of breken van reputaties. Q NGEB ROKEN, in kracht of reputatie, hakt de 64-jarige Vladimir Plesz aan één stuk van Manhattan's rotsen, dat hij in 1926 voor een habbekrats had gekocht, in de verwachting, dat de gemeente zijn bezit spoedig zou onteigenen (en compenseren) voor de bouw van een snelverkeersweg. Hij vergiste zich echter 25 meter. Van zijn rots heeft hij weliswaar een prachtig uitzicht op de voorbij snorrende auto's, maar Plesz be seft, dat een brok louter rots in Zwitserland eerder een bezit mag worden genoemd, dan hier. Nu kon hij voor 50.000 dollar zijn perceel laten effenen, zodat men er althans een huis, een fabriek of slechts een parkeer terrein van zou kunnen maken. Maar 50.000 dollar is een bom duiten, meer dan Plesz bijeen kan brengen. Mei zijn zoons hakt hij nu dag-in, dag-uit, jaar na jaar aan dat ha telijke stuk rots. Hij rekende ons voor, dat hij gezien het huidige tempo waarin de mannen werken tegen het jaar 2253 met le taak gereed zal zijn Het Hongaarse voetbalelftal Is gis termiddag in Engeland aangeko men. De aanvoerder, Ferenc Puskas, verscheen op een bijeenkomst ter ere van zijn mannen met blij ge laat en voorzien van een grote mascotte. ZONDAGSONTHEILIGING GAAT VOORT De commissie door de kerkeraad van de Geref. Kerk van Santpoort be noemd om te streven naar beperktheid van Zondagsarbeid in de burgerlijke gemeente heeft de kerkeraad gerap porteerd dat zij haar ernstige bezorgd heid moet uitspreken over de vele Zondagsarbeid die verricht wordt. Zij wekt de kerken op voor de rechte waardering van de Zondag haar mede werking te verlenen. De kerkeraad besloot deze zaak zo krachtig mogelijk te steunen. BEZWAREN TEGEN DE KINDERDOOP Ds J. Starrenburg, Ned. Herv. predi kant te Sluiskil heeft in overleg met zijn kerkeraad een bezwaarschrift in gediend bij de classicale vergadering in betrekking tot de kinderdoop. In de laatste doopdienst waren vier kinde ren, die gedoopt zouden worden, maar het kind van de predikant werd ge zegend. Ds Starrenburg twijfelt reeds lang aan de Bijbelse geldigheid van de Kinderdoop. Hij had zijn houding t.a.v. zijn eigen kind bij de doop niet tevoren bepaald, maar tijdens de doopdienst werd hij naar zijn mededeling weer houden om zijn eigen kind te dopen. Thans is een bezwaarschrift van deze predikant bij de meerdere vergadering in behandeling. NED. HERV. KERK Bedankt voor Goutum, A. Faber te Boxum. Beroepbaarstelling ds P. J. Barnouw, voorg. van de Ned. Prot. Bond te Schiedam, stelt zich beroep baar. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hemelum, A. M. Frans- sen, cand. te Finsterwolde. GEREF KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Examens. Aa nde Theol. Hoge school te Kampen is geslaagd voor het cand. examen de heer F. v. d. Bos te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande, B. Bij- leveld te Noordeloos. WOGNUM, 23 Nov. Prei 8—10; knol- bieten A 55,10 en B 4; rode kool 3,30— 7.70; spruitkooi 15—23; 6000 kg witlof 7-20; andijvie 6-12,30; bloemkool 8-Z 19; Notarisappel 61; Winterlauwtje 9—19.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5