Brandweer heeft ook belangrijke preventieve taak OMEGA Snelle bouw aan de Kanaalweg H.B.S.V. gaf vlotte vertolking van „Boeven en madeliefjes" St Mie. cadeaux Firma J. v. d. WITTE CLEMATISSTR. 4 Predikbeurten Cuypers'„Te Deum" hoogtepunt van concert in Nieuwe Kerk J. BEEMSTEBB8EB Tijd van enorme watermassa 's bij blussingswerk is voorbij Lezers spreken Spuitgasten werken veel effectiever HET HELDERS HOEDENHUIS Demonstraticlokaal van het gasbedrijf IN HET KORT HELDERSE COURANT NIEUW DEN HELDER Seizoen der schoorsteenbranden aangebroken.... Brand isoleren Slechte schoorstenen Adviezen Het ideale cadeau voor Moeder Hef wereldmerk Horloge Geslaagde avond met komische thriller Herenpolshorloges vanaf J 12.75 Agentschap Mannenkoor genoot keurige steun van het Bergens Klein Vrouwenkoor Concoursnummers van uitstekend gehalte Een dankbare stem VRIJDAG 27 NOVEMBER 195', ER IS EEN TIJD GEWEEST, waarin de kwaliteiten van de brandweer werden bepaald naar het aantal stralen, waarmee een vuurzee werd aangepakt en de hoeveelheid water, die in de kortst mogelijke tijd in de vlammen werd geworpen. Hoe meer rook, vlammen en vonken, hoe groter het puhliek, dat luider juichte naarmate de brandweerlieden wilder door elkaar liepen. Die echte ouderwetse branden, in ouderwetse woningen vol houtwerk en stofnesten, waren bijzonder spectaculair. Het was een dooie boel in de stad, wanneer niet minstens eens in de maand zo'n gratis vuurwerk te beleven viel. Vooral als er mensen (vrouwen in nachtgewaad of ijselijk schreeuwende kinderen) op het laatste nippertje door onbekende helden uit rook en vuur werden weggesleept, kon het publiek in extase geraken. Dagenlang werd dan nagepraat over het schokkende evenement en over de kranige brand weermannen, die zulke ontzaglijke massa's water hadden weggespoten. Veel is intussen veranderd, maar wie zal niet eerlijk bekennen, dat hij een brand (mits niet in de eigen woning of bij de naaste buren) toch wel een in teressante attractie vindt? Bij elk „fik kie" staan jongens de hoogte te schat ten, die de spuitgasten met hun stra len wel kunnen bereiken, en het is he lemaal feest, wanneer een Magyruslad- der aan het blussingswerk te pas moet komen. Maar de brandweerlieden zelf hebben een andere kijk op de zaak gekregen. De strijd tegen de „Rode Haan" is op een veel „wetenschappelijker" leest ge schoeid. En men mag nog zoveel be zwaren hebljen tegen allerlei getheo retiseer, de samenleving vaart er toch wel bij, de dat de brandweerdeskun digen het werk van de brandweer veel effectiever hebben gemaakt dan vroe ger. WET IS nog maar weinige jaren ge leden, dat wij naar aanleiding van een gesprekje met de toenmalige brand weercommandant het Helderse publiek adviseerden, in geval van brand de ra men en deuren zoveel mogelijk geslo ten te houden. De toevoer van zuurstof wordt dan tot een minimum beperkt, zodat het vuur minder snel om zich heen grijpt. Daarbij komt, dat het mo derne alarmsysteem de brandweer bin nen zeer korte tijd ter plaatse doet zijn. In de meeste gevallen kunnen de spuit gasten dus volstaan met het blussen van een z.g. „begin van brand". De kleine kern van beroepsbrand weerlieden is doorlopend present in de brandweerkazerne aan le Javastraat, waar het rollend materieel startklaar staat. Wordt alarm gemaakt voor een brand binnen de bebouwde kom, dan zijn slechts luttele minuten nodig, om één of meer motorspuiten ter plaatse te krijgen. Intussen haasten de betrokken leden van de betrokken wijkploeg (be horende tot de z.g. „plichtbrandweer", die uit personeel van enkele gemeen telijke diensten bestaat) zich naar de brand, die zodoende binnen zeer korte tiid een hecht team van terdege ge oefende bestrijders tegenover zich vindt. Hoe minder spectaculair het werk van de brandweer verloopt, hoe beter. Zo is het tegenwoordig. Een brand wordt eerst behoorlijk „verkend", om dat men moet weten, waar de brand haard zit. Dan is het zaak, het vuur te isoleren, de zuurstoftoevoer te be perken en de vlammen te doven. Dat laatste gebeurt meestal vanzelf, zodra het vuur te weinig zuurstof krijgt. Van daar het succes, dat met de moderne nevelblussing wordt bereikt. In plaats van enorme watermassa's, die door het vuur met luidruchtig gesis en een he vige rook- en stoomontwikkeling wordt begroet, wordt bij deze methode de brand bestreden door het vuur als het ware te verpakken in een dichte mas sa fijn vernevelde waterdeeltjes, die sterk isolerend en afkoelend werken. Het effect van deze methode is groot en van waterschade is vrijwel geen 6prake meer. Over enkele maanden krijgt de Helderse Brandweer een nieu we autospuit, die met zo'n moderne mistblusinstallatie is uitgerust. Maar intussen bewijst het thans in gebruik zijnde materieel, gehanteerd door be kwame en goedijgetraindè brandweer lieden, uitstekende diensten. CEDEiLT 1 Januari van dit jaar moest de brandweer welgeteld 67 maal uitrukken. De weinige branden van enige omvang waren uoor spelende kin- deien veroorzaakt. Een ruime plaais namen de (schoorsteenbranden in, die in de meeste gevallen hun oorzaak von den in een onueugdeiuke constructie van het rookkanaal. Deze week moest de brandweer nog ingrepen b(j een schooi steenbranuje in ue ruuistraat. Do bewoonster had oe kachel aangemaakt, waarna de pap.eren p<op in een ander rooagat, aangesloten op iie,zeilde rooic- kanaal, in brand was geraakt. Tot ernstige gevolgen kwam het niet, maar wel werd voor de zoveel ste maai bewezen, hoe gevaarlijk het is, wanneer meer dan een kacnel op hetzende rooKKanaai wordt aangeslo ten. in verscneidene dubbel-bewoon- de huizen komt een dergelijke onge wenste situatie voor. riet gevaar schuilt dan niet aueen in de moge- lijxneid van tegentrek of andere cir- Cu.atie-moeilij Kneden, die tot een SLiiooioteenoiand oi erger kunnen lei den, maar ook in de kans op het ont- Snapt/vii van Koienaamp. Vandaar, dat de brandweer gaarne voldoet aan verzoeken tot het contro leren van rookkanalen. Sedert 1 Januari iyo3 werden 47 aanschrijvin gen aan huiseigenaren gericht, met het dringend advies, verbetering in de bestaande toestand van schoorste nen aan te brengen. Dit werk ziet de brandweer als een onderdeel van zijn belangrijke preventieve taak. De brandblusmiddelen in openbare ge bouwen worden periodiek gecontro leerd, want - zo meent de comman dant van de Brandweer, commissaris A. Hensums: „Een schuimblusser die niet werkt is veel gevaarlijker dan helemaal géén!" y)OORKOMEN is beter dan genezen, I dat geldt ook het brandgevaar. Werp niet achteloos een brandende si- I gaar, sigaret of lucifer wegRook niet in garages, waar zich licht ont brandende stoffen, gassen of materia len bevinden Was nimmer kleding in benzine in een afgesloten ruimte, waarin vuur brandt! Gebruik geen petroleum bij het aanmaken van kachel of haardZet geen kleren op rekjes e.d. zo dicht bij de kachel, dat zij in brand kunnen raken Knoei niet met zekeringen, als de ze zijn doorgeslagen, want kortslui ting is dan een onmiddellijke oorzaak van brand 1 Laat de schoorsteen tijdig vegen, ter voorkoming van schoor steenbrand! Laat de electrische strijk bout niet aanstaan als de bel gaat en wees in liet algemeen uiterst voor- zichtig met clccctrischc apparaten, in het bijzonder met kacheltjes, omdat uitstralende warmte zeer bedrieglijk is! een leuke shawl vlotte handschoenen een elegante hoed Bezichtigt eens de collectie in d. dijkstra-geervliet Spoorstraat 112 (naast a.HJ (Advertentie Ing. Med.) (Advertentie. Ing. Med.) dai iedereen kerf! Dealer voor Den Helder verdiend in de hulde. Ook vanavond zal het succes stellig groot zijn. Na afloop vermaakten de jongelui zich op de dansvloer. Men had zich voorzien van de medewerking van de heer G. C. Siebeling en het kwartet Ben Libosan. EE/V tiental HBS'ers heeft in Casino een zeer redelijke vertolking ge geven van „Boeven en madeliefjeseen thriller op een divaas niveau, geschreven door George Balson en vertaald door Marijke de Nes. Het stuk werd enkele weken geleden door het Helders R.K. Toneel op gevoerd. „Boeven en madeliefjesis van het Paul Vlaanderen-genre, heeft dus niets om het lijf, is toch amusant, zelfs griezeligen men beleeft er enkele genoeglijke uurtjes aan. De jongelui van de HBSV gingen er gisteravond geheel in op, zowel de spelers als de toeschouwers. Er gebeu ren vreemde dingen in het grote huis van miss Van Loon: lampen gaan aan en uit, er sluipen vreemde kerels rond, er is een moord geweest en er gebeurt er één, en men ziet, hoe het recht zegeviert over een „gehaaide" bende die dom genoeg is om fouten te maken en tegen de lamp te lopen. Laat ons hiermee volstaan, voor wat de inhoud betreft. Hedenavond brengt HBSV „Boeven en madeliefjes" nog maals op de planken, en het zou niet zo aardig zijn, de nieuwe toeloop van argeloze toeschouwers nu reeds de ge heimen te ontsluieren. Wel willen wij iets zeggen over de prestaties van de tonelisten, die tezamen met de regis seur, de heer H. J. R. Smith, voor een geslaagde ontspanningsavond hebben gezorgd. Een erg belangrijke figuur in het stuk is het leraresje Fluffy Pryde, die met gevoel voor humor en sfeer ge stalte kreeg door Tini Lanser. Zij droeg menig situatie, en zij had er zelf ken nelijk veel plezier in. Dit was in feite de schaduwzijde van haar optreden, daar uiteraard elke rol, hoe zot die moge zijn, vólkómen serieus dient te worden opgevat. Deze kleine terecht wijzing terloops: zij is goed bedoeid. De aandacht die wij aan haar rol schenken, is het bewijs, dat Tini er iets goeds van heeft gemaakt. Zij kan echter nóg beter. Wellicht kan zij onze raad vanavond in praktijk brengen. En dan onze complimenten voor Jess van Waveren, die als Jody Long veelal de juiste toon wist te treffen en haar bescheiden rolletje aldus ten volle tot zijn recht deed komen. Joop beheer had ieders sympathie als David Brew- ster, die er op uit is, zijn onschuld te bewijzen. Scheer verstond zijn taak en werd daarbij correct ter zijde gestaan door Swaan Tammes, die zijn verloof de Jean Caldwell uitbeeldde. De rol van de huisbewaarder Proclor was toe vertrouwd aan Jaap Visser, die door grimeur Polman keurig was bewerkt en aldus voldeed aan de wensen, welke men op het gebied van de geheimzin nige misdadigersfiguren mocht nebben. Jaap Visser trof zelf bijna de juiste houding, maar het was jamnier, dat zijn handelen en spreken niet geheel in overeenstemming waren met zijn verschijning. Leen de Heer (Higgins), Tilia Swaters (Rosalie), Wim Swaters (Steve Latham), Irma Walbuom (Miss Van Loon) en Paul Kleimeer (veld wachter) droegen evenzeer veel bij tot het welslagen van deze avond. Toen de laatste scène was gespeeld barstte een stormachtig applaus los. De heer Smith werd door zijn pupillen voor het voetlicht geroepen en deelde 1e klas reparaiie-inrichiing, goud en zilver, Gedipl. horlogemaker keizerstraat 103 lAdvertentu Ing. Med./ Het perceel Koningstraat 84 zal wor den ingericht als demonstratielokaal voor de toonzaal van het gemeentelijk gasbedrijf. Daarvoor moeten voorzie ningen worden getroffen, welke onder andere bestaan in het verwijderen van een tussenwand (twee ruimten worden één geheel), het plaatsen van een po dium en een aantal andere benodigd heden. Dc kosten worden geraamd op f 3.500. Het college van B. en W. ver zoekt de raad thans een crediet van f 3500 beschikbaar te stellen. In het Tivoli-theater wordt van heden- tot en met Maandagavond ver toond „De zoon van niemand". De Wit te bioscoop biedt op deze avonden „Een nieuwe morgen". De kanarietentoonstelling van „On ze Kamerzanger" op 10, 11, 12 en 13 De cember, welke in de tuinzaal van „Bel- levue" zou worden georganiseerd, wordt nu gehouden in het voormalige „Extase" aan de Koningstraat. De gymnastiekvereniging „O.K.K." geeft Zaterdag in Formosa een soiree. In zaal „Mouton" heeft de postdui venvereniging „Het Noorden" Zaterdag een feestavond. Zondagavond treedt de amuse mentsvereniging ,,'t Centrum" op in Casino. Voor de Helderse Bestuurdersbond wordt op Woensdag 2 December in Ca sino ten tonele gevoerd „School der dapperen". voor Abonnementen.Advertenties Losse nummers Klachten e.d. DEN HELDER: Ned. Herv. gem„ Nieuwe kerk, Wetstraat, 10.30 uur da K. van Drimmelcn; Palmstraat, 10 uur ds Borghardt, 19 uur vicaris Grimm; Huisduinen, 19 uur ds Borghardt (HA) Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur c' Hartkamp, 10.45 uur ds Hartkamp, 1 uur ds Swcn; Rehnbothkerk, 10 uu ds Swcn, 17 uur ds Hartkamp. Chr. Geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur ds I. van de Knijff. Geref. gem„ Janzendwarsstraat, Donderdag 19.30 uur ds P. J. Dorsman, Ned. Herv. predikant uit Staphorst. Evang. Luth. kerk, Wezenstraat. 10.30 uur dr J. A. Stellwag. Vrij Evang. gem., Hoogstraat, 10.15 en 17 uur cand. Nij- kamp, theol. stud. uit Utrecht, 12 uur kinderkerk. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der laatste da gen, Weststraat, 10.30 uur samenkomst. Baptisten gem., Spoorstraat, 12 uur Zondagsschool, 16 uur de heer W. Veenstra uit A'dam. Oud Kath. kerk. Middenweg, 10 uur heilige mis, 10 uur kinderkerk Van Galenstraa.. Doops gezinde gem., Kerkgracht, 10.30 uur ds J. J. J. van Sluijs. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur samen komst, 12 en 14.30 uur Zondagsschool. —Leger des Heils, Spoorgracht, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur openluchtsamenkomst (Spoorstraat) 20 uur heilsbijeenkomst. JULANADORP, Ned. Herv. Gem. 10 uur ds H. J. Trommel (medew. kerkkoor). Geref. kerk, 9.30 uur leesdienst, 14.15 uur as Swen. CALLANTSOOG: Ned. Herv. gem., 19.30 uur ds H. J. Trommel. Luister goed, Sinterklazen! U weet, heren, hoeveel echt beklagenswaardige vrouwen wij tijdens onze ochtendlijke verkennings tochten hebben ontmoet. Lieve wezentjes, machte loos overgeleverd aan de terreur van de Hollandse ochtendkilte. Spoor deze vrouwtjes op, toon U een échte Sinterklaas in uw verrassing en haal zo'n heeriijk warme peignoir vor haar bij Gerard Worm. Het moet uit zijn net het geril in Holland! OEN HEIDERKEIZERSTRAAT (Advertentie, Ing. Med.) EEN DOOR ZIJN AFWISSELING en sterke contrasten zeer boeiend vocaal concert iverd gisteravond in de Nieuwe Kerk gegeven door het Koninklijk Helders Mannenkoor met medewerking van het Klein Vrouwenkoor uit Bergen, dat onder leiding staat van onze oud stadgenote mevr. C. Morée-Dol. Hoewel de muzikale zeggingskracht van één enkele menselijke stem in deze uitvoering slechts bij uitzonde ring werd benut, konden de zeer vele aanwezigen het kerkgebouw was nauwelijks groot genoeg om alle belangstellenden te bergen een overtuigende indruk krijgen van de universaliteit der zangkunst. Een grote verscheidenheid van menselijke gevoelens, opgeroepen zowel door alledaagse dingen als door diep-religieuze zekerheden, werd door beide koren met grote muzikaliteit verklankt. Het mannenkoor bewoog zich daarbij voornamelijk in een sfeer van stoer heid en zelfvertrouwen. Verscheidene passages, die uiterst melodieus en teer werden voorgedragen, konden het man nelijke karakter van deze koorzang slechts accentueren. Het is waar, dat de |N EEN VERRASSEND TEMPO komen de étagewoningen aan de Kanaalweg „de grond uit". Van dag tot dag is duidelijk te constateren, welke vorderingen worden gemaakt. Vorige week wapperde de driekleur, omdat de eerste dekspanten waren geplaatst, en gisteren zagen we al een schoorsteen verrijzen. De heer De Vries, die met de heer Zoon de dagelijkse leiding heeft van het werk, hoopt volgende week dertig woningen „onder de kap" te hebben. Als het meeloopt kunnen de eerste huizen in Februari worden betrokken en is het hele werk in Juli 1954 opgeleverd. fa keizerstraat 15 De aannemersfirma Y. Kroonenburg uit Heiloo, die de woningen bouwt in opdracht van de heren Matser en Van Egteren te Hilversum, heeft zestig mensen aan het werk. De bouw ge schiedt trapsgewijs, zodat de arbei ders over het hele complex verspreid zijn. Terwijl men nog bezig is aan de funderingen van de blokken aan weerszijden van het Tehuis voor Mili tairen, naderen de woningen aan het andere einde van het complex al het stadium, waarin de dakpannen wor den aangebracht. De snelheid, waarmee het werk wordt uitgevoerd, treit temeer als men weet, dat precies vijf maanden gele den het gras van het bouwrijpe ter rein werd afgemaaid. Een kleine vijf honderd betonpalen werden ingeheid alvorens het beton voor de funderin gen konden worden gestort. Daarna gingen, te beginnen aan de zijde ian het Helden der Zeeplein de metselaars onder leiding van uitvoerder Speets aan de slag. Toen kwam er tekening in de bouw, die nu al zover is gevor derd, dat de voorbijganger zich een aardig beeld kan vormen van het ge heel. Er komen 132 woningen, merendeels in drie woonlagen. Van het type A (met drie slaapkamers) worden er 78 gebouwd, van het type B (met 2 slaapkamers) 38, en verder 10 van het type C (drie slaapkamers), 1 van het type D (drie slaapkamers), 3* van het type E (drie slaapkamers) en 2 van het type F (vier slaapkamers). De schuurtjes, die bij de woningen beho ren, worden groepsgewijze Op gezette afstanden gebouwd. Omdat zij lager zijn dan een woonverdieping vormen zij een aardige onderbreking in het gehele complex. En tenslotte: tot vreugde van ve len, die zich de oorspronkelijke plan nen herinneren, komen de huizen met het „front" naar net Leiders Kanaal te staan 1 Een overzicht van de nieuwbouw aan de Kanaalweg, waar 132 étage woningen „uit de grond worden gestampt". Plaatsing van deze slukKen oetekeni niet, dat de redactie met de inhoud instemt. 'Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Nu men met de bouw van de nieu we woningen op de Kanaalweg bezig is, is het mij een genoegen een woord van hartelijke dank te brengen aan de gemeenteraad van Den Helder. En ik geloof dat ik de tolk mag zijn van vele inwoners dat te bouwen wo ningen niet met de voorzijde naar de dijk, doch naar de Kanaalwegzijde ge bouwd worden. Er was namelijk voor dat men met de bouw zou .beginnen sprake van, om de voorzijde naar de dijk te plaatsen. Dat zou het aspect van Den Helder zeker niet ten goede zijn gekomen. Daarom dit dankwoord. U dankend, mijnheer de redacteur voor de verleende plaatsruimte, teken ik, J. GOUDSWAARD, Hoogstraat 25, Den Helder. drie werkjes uit het eerste optreden niet zo gaaf werden uitgevoerd als het KoninKiijK Helders iviannenxoor dat bij vroegere gelegenheden deed. Met name Scnuberi's „Liebenad enkele onzekere en minder zuivere momenten (had dit werk te lang in de kast ge legen?), maar later op oe avond her vonden de zangers nun homogeniteit en hun nauwgezet reageren op ae dui delijke en inspirerende directie van de neer n. j. Arisz. Siepnen Foster's „Old black Joe", Imjaioi s ballade „Die zwol! Kauoer (met een iyngevoeng voorgedragen ba- riton-soio) en het „Siavenxoor" van Verdi waren goede Dekenoen uit het repertoire van net koor, maar voor de meeste aanwezigen naooen de beide concoursnummers nog de charme van het onoekenoe. „De zon van Otto de Vaal en „Gloria in excelsis Deo" van D. W. van Leeuwen werden met toe passing van alle middelen, oie aan de ..ooizang xieur en expressiviteit ver lenen, uitgevoerd. Zonoer enige weile- iii.g voiguen oe mannen hun directeur langs aiie crescendo s en decrescendo's en doorliepen zij het gehele gamma van vüiume-nuances. Van heel ander, veel ingetogener karakter, was het optreden van het zeldzaam gedisciplineerde vrouwen koortje, dat onder lëiding van mevr. C. Morée-Dol als het ware het boven- klavier van het omvangrijke stemmen- orgel bespeelde. Het Bergens Klein Vrouwenkoor bestaat uit selecte mede werksters, wier stembanden bijzonder harmoniërende klanken voortbrengen. De dirigente heeft 11 mogelijkheden, die haar ten dienste stonden, rijkelijk benot bij de uitvoering van een aan tal sfeervolle werkjes. Drie geharmo niseerde Oud-Nederlandse liederen (een charmant en toch devoot rhythme in de begeleiding van de sopraan-solo) en een setmmingsvol „Avondliedeke" van J. Zaagmans hadden een specifiek vrouwelijk cachet. Zelfs „La garde pas- se" en het fleurige jagersliedje van Blattmacher kregen deze vrouwelijke toets, zonder daaronder te lijden. Een sympathieke geste tegenover het Helderse publiek was de uitvoering van een vriendelijk gedichtje, dat enige tientallen jaren geleden door een oud stadgenoot werd geschreven en speciaal voor het dameskoortje op muziek werd gezet door mevr. Morée. Het behelst een herinnering aan het door de zee beheerste Nieuwediep, in eenvoudige woorden vastgelegd. De muziek sloot zich hierbij gevoelig aan. Het Bergens Klein Vrouwenkoor voerde dit werkje met een ingetogen en toch sugestieve voordracht uit. Het vormde een melo dieuze inleiding tot het monumentale koorwerk, waarmee het concert werd besloten. Voor de laatste maal betrad het man nenkoor het podium, voor de uitvoering van de compositie, die aan het reper toire kon worden toegevoegd dank zij wijlen de heer A. J. Leewens en de toonkunstenaar Hubert Cuypers. Het voor dubbelkoor geschreven „Te Dcum Laudamus" van laatstgenoemde stelde de uitvoerenden, en niet in de laatste plaats de organiste mevr. A. Graaff- Kamp, voor zware eisen. Met grote be zieling en getuigend van een grondige voorbereiding sloeg het Koninklijk Hel ders Mannenkoor zich door de tech nische moeilijkheden, die de partituur in ruime mate bevatte, heen. Het orgel volgde wat moeizaam en vormde soms (tengevolge van de gedecentraliseerde opstelling) een remmende factor wel ke echter door de strakke directie van de heer Arisz volledig werd overwon- nen- ^?et imposante werk vormde een waardig besluit van een concert, dat de hooggespannen verwachtingen tenvolle rechtvaardigde.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3