Goede vrijetijdsbesteding kan werelden openen Agenda voor de maand December 1953 Wijzigingen en aanvullingen in Agenda voor 1954 De helft van werkend Nederland moet buiten het dagelijks werk voldoening vinden Wat doet de sectie „Jeugd"? MAANDELIJKSE MEDEDELINGEN Een welgekozen liefhebberij activeert de sluimerende krachten in de mens Van het secretariaat van de Stichting .DE HELDERSE GEMEENSCHAP" TWEEDE JAARGANG No. 2 27 NOVEMBER 1953 Bron van rijkdom en levensvreugde VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 iSj[|(llbu<VV Redactie commissie: C. A. Dekkers, P. J. de Klerk ett I. Kristensen Redactie-adres: Singel 150 a, tel. 3555 Secretariaat: Erasmusstraat 14, tel. 2141 toestel 007 (na zes uur: 3524) WEEFT V WEL EENS in een museum de kunst uitingen van vroegere eeuwen bewonderd, of is U wel eens onder de indruk gekomen van een machtige Gothische kathedraal? Zo ja, dan zult U zich ongetwijfeld de vraag gesteld hebben, hoeveel tijd het wel gekost moet hebben om deze hoogstaande kunstwerken te vervaardigen. Met hoeveel liefde en toewijding moet aan deze kunstwerken gearbeid zijn en welk een grote arbeids vreugde zal het de vervaardigers ervan geschonken hebben. Gelijktijdig zult U zich de vraag gesteld hebben: is het nog mogelijk in onze tijd zo iets groots te schep pen? Wij leven in een tijd van groter technisch kunnen, ook in een tijd die geheel anders is ingesteld, dan die waarin prachtige kathedralen werden gebouwd. Nu zou het bouwen van een dergelijk kunstwerk te kost baar zijn en teveel tijd vragen, nog afgezien van de vraag of wij de bekwaamheid en toewijding hiervoor zouden bezitten. Dit is in zekere zin een verlies, ook een verlies aan arbeidsvreugde. Onze tijd is anders geworden. Na een harde strijd van meerdere generaties op sociaal ter rein, is ons door verkorting van de arbeidstijd een zekere hoeveelheid vrije tijd ter beschikking gekomen. Gelijk hiermede ontstond het probleem: hoe wordt die vrije tijd het beste besteed? ZOWEL DE ARBEIDSVREUGDE als de vrije-tijdsbesteding zijn uiter mate actuele problemen in onze samenleving; ze zijn eikaars com plement; beide worden door dezelfde gevaren bedreigd, gevaren, ver oorzaakt door mechanisatie en vrijheidsbeperking. Hoe minder de ar beidsvreugde wordt, des te belangrijker wordt de vrije-tijdsbesteding. Uit recente onderzoekingen in Nederland is gebleken dat 50% der wer kenden, vreugde in hun werk bezaten; 20% was beslist anti-arbeid en de resterende 30% had er weinig belangstelling voor. Deze dingen komen steeds meer in het centrum der belangstelling te staan. Hoe sterk hebben wij de nadelen van geringe arbeidsvreugde ondervonden tijdens en na de bezetting van ons land. J-JET IS GOED dat men zich verdiept in de factoren die de arbeidsvreug de en de levensvreugde bepalen. In dit artikel moeten de vele problemen die zich hierbij voordoen blijven rus ten, het gaat hier uitsluitend om de besteding van de vrije tijd en de wij<.e waarop de Helderse Gemeenschap haar bijdrage hiertoe kan geven. Velen zijn er nog, die niet weten hoe die vrije tijd doeltreffend gebruikt kan worden, voelen deze tijd als leegte en verval len daardoor in verveling. De mogelijkheden voor de besteding van de vrije tijd zijn vele. Niet alle zijn even doeltreffend. Verschillende vormen van vrijetijdsbesteding hebben elk weer hun specifiek problemen, die om een oplossing en op zijn minst om inzicht vragen. Aan het besteden van de vrije tijd kunnen we bepaalde eisen stellen. In de eerste plaats wel deze, dat ze van zuiver individuele aard moet zijn. Aan een bepaalde ont spanning of vorm van ontwikkeling moet behoefte bestaan, een behoefte die uit belangstelling geboren is. We spreken van een liefhebberij en dit sluit in, dat een zekere liefde voor de bepaalde ontspanning of ontwikke ling aanwezig moet zijn. De speciale aanleg van het individu zal haar rich ting bepalen. Stel dat iemand een dagtaak heeft, die hij nauwgezet en met plichtsbesef volbrengt, maar toch zo eenzijdig is dat verschillende facetten van zijn persoonlijkheid hierbij niet geactiveerd worden. Mist hij in zijn werk aesthetische voldoening, de mogelijkheid tot zelfs eenvoudige handenarbeid, een schep pend element, dan zal hij trachten deze dingen te vinden in zijn liefheb berij. Daarom trekt hem bijv. de foto grafie zo aan. En aan deze liefhebberij gaat hij nu zijn vrije tijd geven. Deze vrije tijd is de tijd die overblijft na de dagelijkse dagtaak, de benodigde slaap, de tijd voor voeding, kleding, zorg voor het gezin en dergelijke, die Op gezette tijden kan wen in het atelier van de Noorder Kunstkring aan de Prinsenstraat een tafereeltje waarnemen als dit: enkele leden beproeven hun krachten op het portretteren van een model. we kortweg de verzorgingsuren kun nen noemen. In deze vrije tijd begint hij met de eenvoudigste grondslagen van de foto grafie onder de knie te krijgen, dan gaat hij er op uit de natuur in op zoek naar fotomotieven. Reeds dit zoe ken naar een goed onderwerp brengt hem nader tot de natuur, de natuur waar hij bij het uitoefenen van zijn dagtaak niet mee in aanraking komt. Bij het bepalen van het juiste onder werp komen zaken aan de orde als compositieleer, verdeling van licht en schaduw, weerg. ve van een zekere sfeer en dergelijke. Hij zal door mid del van lectuur en door gesprekken met hen die het reeds verder op dit gebied gebracht hebben dieper in deze dingen doordringen. Mogelijk brengt hem dit ook in aanraking met de schil derkunst en gaat zod-ende een geheel nieuwe wereld voor hem open. De fo tografische opname is gemaakt; nu wacht het ontwikkelen en het vergro ten er van. Alleen maar handwerk, dat routine en vaardigheid vraagt, maar ook nauwgezet werken vergt. Om tot een resultaat te komen is ac curaat en nauwkeurig werken nodig en het verschaft hem eigenschappen, ofwel versterkt en ontwikkelt eigen schappen, die hem bij zijn dagtaak en in zijn leven een goede steun kunnen zijn. Een geringe kennis van schei kunde en optiek voelt hij als onmis baar, zijn belangstelling hiervoor is gewekt en hij wil zich hierin verdie pen. Hoe? Tot nu toe is hij alleen aan het werk geweest, toch is bij hem de behoefte gegroeit eigen werk aan dat van anderen te toetsen en eigen erva ring met die van anderen aan te vul len. Hij zoekt aansluiting bij een fotcv club en zie: in de Helderse Gemeen» schap is opgenomen de Helderse Ama teur Fotografen Vereniging. We spraken al over de nevengebie- den, kennis van de vrije natuur, de beeldende kunst en dan wel speciaal de schilderkunst, de scheikunde, de optica. Het aanschaffen van lectuur over deze onderwerpen zou zijn bud get dat hij voor z'n liefhebberij be schikbaar heeft te zwaar belasten. Bij de Helderse Gemeenschap is aange sloten de Openbare Leeszaal en biblio theek en zeker zal hij daar de lec tuur vinden, waarvoor zijn belangstel ling is ontstaan dank zij zijn liefheb berij. In de Helderse Gemeenschap is ook opgenomen de Helderse Volks universiteit welke lezingen organiseert, die direct of zijdelings met zijn lief hebberij in verband staan. Dit is nu een willekeurige liefhebbe rij, die geworden is tot een doelge richte vrijetijdsbesteding. Als vrij bur ger heeft hij zelf, naar eigen aanleg, vorm en inhoud aan zijn vrije tijd Een groepje leden van de Helderse Amateurfotografen-vereniging. Ge heel rechts de schrijver van het artikel. gegeven. Deze vrijetijdsbesteding is creatief en ontwikkelt in de mens eigenschappen van geest en gemoed, die hem tot hoger peil kunnen bren gen. Het zoeken naar aansluiting in verenigingsverband kwam vrijwillig uit eigen belang en in dit verenigings verband kon hij de mogelijkheid vin den op actieve wijze of meer passief steun en hulp bij zijn liefhebberij te vinden. De Helderse Gemeenschap wil dit verenigingsleven stimuleren en steu nen en daardoor dienstbaar maken aan de ontplooiing van de mens. Zo bestaan vele liefhebberijen. Men kan de noodzaak voelen een tekort aan aesthetisch gevoel te ontwikkelen, zonder behoefte of aanleg tot hand arbeid te hebben. Hierbij kan men zich aangetrokken voelen tot de mu ziek. Hiervoor is het niet direct nodig een of ander instrument te leren be spelen. Ofschoon er voldoende goed kope instrumenten bestaan, zijn de meeste muziekinstrumenten vrij kost baar en is het niet ieder mogelijk het daarvoor benodigde geld uit te geven. Het oudste instrument is het mjnst kostbare het is namelijk de menselijke stem, het is ook tgyeps.-bet woxagawr- ste muziekinstrument én een kostbaar bezit, de mens geschonken. Een goed gebruik eist oefening, een oefening waar de school reeds mee begint. Men kan alléén zingen, velen kun nen zelfs bij hun werk zingen, maar het zingen zal wel hoofdzakelijk in de vrije tijd geschieden en als zodanig een ideale vrijetijdsbesteding vormen. Het zingen kan in het gezin beoefend worden, maar ook kan de behoefte ontstaan, om dit in verenigingsver band te doen. De mogelijkheid hiertoe is ruimschoots aanwezig. Bij de Hel derse Gemeenschap zijn verscheidene zangverenigingen aangesloten. Er is keus te over, keus naar eigen aanleg, godsdienstige of politieke gezindheid. Met de belangstelling voor de zang, is het mogelijk dat ook de belangstelling voor de muziek ontwikkelt. Muziek theorie, muziekgeschiedenis, beschou wingen over muziek, boeken over deze onderwerpen zijn in de Openbare Lees zaal te vinden. Voordrachten en lezin gen over deze onderwerpen worden door de Volksuniversiteit gegeven. JANUARI 1954 6 Woensdag 12 Dinsdag 17 Zondag 19 Dinsdag FEBRUARI 1954 Mouton: Jaarvergadering „De Sportfokker". R.K. Volksbond; Jaarvergadering K.A.V., afd. Gilde. Casino: Kindermiddag „K.A.B.". Casino: „Ballet der Lage Landen" voor H.B.B. 5 Vrijdag 6 Zaterdag 9 Dinsdag 10 Woensdag 18 Donderdag 24 Woensdag 23 Dinsdag MAART 1954 5 Vrijdag 12 Vrijdag 16 Dinsdag APRIL 1954 14 Woensdag 17 Zaterdag 21 Woensdag 26 Maandag MEI 1954 8 Zaterdag 13 Donderdag 21 Vrijdag JUNI 1954 Casino: Gymnastiekuitvoering „Ó.K.K." Casino: Idem. Formosa: Middensoirée Dansschool Siebeling. Casino: Spar-revue. Casino: Idem. R.K. Volksbond: Feestavond K.V.B., afd. Gilde. Casino: Uitvoering W.G.W., afd. Gymnastiek. U.L.O. (Pasteurstraat): Lezing V.U. over de „Johannes Passion". Lutherse Kerk: Wereldgebedsdag voor Vrouwen. Casino (bovenzaal)Concert (amusementsmuziek) IVAO. R.K. Volksb.: Lezing K.A.B. en K.A.V. (Jeugdproblemen) Jubileumconcert Chr. Mannenkoor vervalt. Casino: Feestavond „Postiljon". R.K. Volksbond: Lezingavond K.A.B. Chr. Mil. Tehuis: Lezingavoiid Ned. Chr. Vrouwenbond. Casino: Toneelavond „Tavenu". Casino; Feestavond Buurtver. „Binnenhaven". Nieuwe Kerk: Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest (Muziekkring). Chr. Mil. Tehuis: Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond. 4-5-6 Vrijdag t/m Zondag Casino: Feestavonden H.R.C. 7 Maandag Casino: Soirée „Amicitia". Evenals alle andere secties heeft de -sectie .„Jeugd"met eerbiediging van de zelfstandigheid der aangesloten ver enigingen tot taak de activiteit te stimuleren, een goede onderlinge sa menwerking te bevorderen en mede werking te verlenen aan de uitvoering van de besluiten van de bestuursraad der Gemeenschap. Dat de sectie hierin, zij het gedeel telijk, is geslaagd, moge wel blijken uit de jaarverslagen waarin o.m. mel ding wordt gemaakt van de activiteit der jeugd op Nationale gedenk- of Ook de pers en de radio kunnen ze verschaffen en hiermede komen we op twee belangrijke gebieden van de vrijetijdsbesteding. Doch over pers en radio de volgende keer. Thans willen we volstaan Uw aandacht te vestigen op de oprichting van een Volksmuziek school. De Helderse Gemeenschap kan een culturele daad verrichten door dit te stimuleren en te verwezenlijken. J. VAN HASSELT 1 DINSDAG HBB-gebouw: Bijeenkomst „Nieuwe Koers". Formosa: Verkoopdag Damesafd. K.N.B.O. Postbrug: Bijeenkomst British Women Club. Raadhuis: Vergadering Gemeenteraad. Casino; Cabaretavond V.N.A./Vrede en Vrijheid. 2 WOENSDAG Mouton: Ledenverg. „Sportfokker". Marinecantine: Centraal St Nicolaasfeest (9.00). Casino: Toneelavond H.B.B. („School der Dapperen"). 3 DONDERDAG Lunchroom De Boer: Verg. „Streven naar Beter". Casino: Central St Nicolaasfeest (9.00). Marinecantine :Idem (9.00). Mars door de stad .mm.v. Marinierskapel (15.30). Bustocht Hilversum afd. Den Helder NCRV (16.00). I 4 VRIJDAG Casino en Marinecantine: Als Donderdag. 5 ZATERDAG Casino: St Nicolaasfeest Speeltuinvereniging (14.00) Dennenheuvel: St Nic.feest Huisduiner Belang (15 uur). Marinecantine: St Nic.feest O. S. en O. (3-6 jr) om 13.30 u. Marinecantine: Idem (7-14 jaar) om 16.30 uur. Vertrek van Sinterklaas van Buitenhaven (16,00). C.J.M.V.-gebouw: Instuifavond (elke Zaterdag). Museum Den Helder: (iedere Zaterdag van 19.0021.00). R.K. Volksbond: Ontspanningsavond N.K.J.B. (elke Za terdag om 20.15 uur). 6 ZONDAG Casino: Soirée-dansante „Amicitia". 7 MAANDAG Postbrug: Ledenvergadering KNBO. Elgawa: Lezing I.V.A.O. door de heer Swierstra. 8 DINSDAG Vakschool; V.U.-lezing („Arabia Felix"). Het Honk: Verg. „Onze Kamerzanger". Museum: Verg. Sierduivengroep H. en O. R.K. Volksbond: St Nico] aasbij eenkomst K.A.V. 9 WOENSDAG Postbrug: Contactavond „Glasbaars". Het Honk: Verg. Kanariegroep H. en O. Marinecantine: Causerie Ballonvaart echtpaar Boes man (19.30). Casino: Ontspanningsavond L.S.K./N.S.N. 10 DONDERDAG Postbrug: Clubavond EH.W.V. „De Jutter". Bethelkerk: Concert „Harpe Davids". Formosa (bovenzaal)Ledenverg. N.B.v.G.A. 11 VRIJDAG Bellevue: Kanarietcntoonst. „Onze Kamerzanger" (9-22.00) Casino: Toneelavond W.S.O.V. („Goud en Antiek"). 12 ZATERDAG Straatcollecte Dierenbescherming. Casino: Als Vrijdag. Bellevue: Als Vrijdag. Formosa: Feestavond KNBO (St Nicolaasviering). Elgawa: Instuifavond „Elgawa" (Afscheid St Nicolaas). Prins Hendrik: Gymnastiekuitvoering „Sportlust". 13 ZONDAG Bellevue: Als Vrijdag. Casino: Feestavond W.G.W., afd. voetbal. Prins Hendrik: Gymnastiekuitvoering „Sportlust". 14 MAANDAG Postbrug: Ledenverg. Vrouwengroep P.v.d.A. H.B.B.-gebouw: Lezing H.B.B. (19.30). 15 DINSDAG V.B.Z.-gebouw: Bijeenkomst Marinedameskring (14.30). Casino: Declamatie-avond V.U. door Aafje Top. H.B.B.-gebouw: Bijeenkomst „Nieuwe Koers". 16 WOENSDAG Museum: Verg. Konijnengroep H. en O. Casino: Kerstbijeenkomst R.K. Vrouwenbeweging. 17 DONDERDAG Postbrug; Contactavond „Rasbora". Chr. Mil. Tehuis: Kerstavond Chr. Vrouwenbond. Prins Hendrik: Kerstconcert „Zanglust". 18 vrijdag 19 ZATERDAG 20 zondag 21 maandag 22 DINSDAG H.D.C.-lokaal: Contactavond „De Gup". Casino: Gymnastiekuitvoering „Pro Patria". C.J.M.V.-gebouw: Contactavond Chr. Gym.ver. „Simson" Assaut Adelborsten. Casino; Als Vrijdag. Formosa: .Receptie H.B.B. (15.00). Formosa: Feestavond H.B.B. Assaut Adelborsten. Assaut Adelborsten. Casino: Cabaretavond Jeugdafd. H.R.C. Postbrug: Ledenverg. Postzegelver. „Helder" (19.30). Elgawa: Kerstbijeenkomst Vrouwengroep P.v.d.A. Casino; Feestavond Z.V..SV. 24 donderdag B.L.O.-school: Tentoonst. „H. en O." (t.m. 27 December). 26 zaterdag Bethelkerk: Zangdienst „Ora et Labora". 29 dinsdag Casino (bovenzaal): Jaarwisselingsbijeenkomst ivao H.B.B.-gebouw: Bijeenkomst „Nieuwe Koers". feestdagen, bij de hulpactie „India" en de „knobbeltochten". Deze mochten zich in een grote belangstelling ver» heugen. Vooral tijdens de laatste vergadering werd de goede samenwerking naarvo» ren gebracht. De leden- en bestuurs vergaderingen werden altijd in zeer goede sfeer gehouden, hetgeen des te prettiger is als men weet, dat het be stuur is gekozen uit verschillende jeugdverenigingen, dus uit personen van verschillende geloofs- of politieke rich tingen. De sectie heeft haar medewerking kunnen verlenen tot het door het Ge meentebestuur beschikbaar stellen van een lokaliteit voor een volksdanscur- sus voor jeugdleiders, alsmede tot het verkrijgen van gunstiger voorwaarden voor de jeugd op het kampeerterrein „Donkere Duinen". Tevens zorgde de sectie voor het contact tussen de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap en de Helderse jeugdverenigingen, o.a. inza ke de mededelingen over de regeling reductie jeugdvervoer per Nederland se Spoorwegen, instructiedcg handen arbeid, etc. Over het algemeen is de gang van zaken zo. dat wanneer de leden (dus: de jeugdverenigingen) een bijzondera activiteit wensen, zij dit op een alge mene ledenvergadering of schriftelijk naar voren kunnen brengen. Gaan dB overige leden met het voorstel ac- coord, dan zal b.v. één en ander wor den georganiseerd door het sectiebe- stuur, bijgestaan door enkele leden. Uit het vorenstaande moge blijken, dat de sectie als onderdeel van „De Helderse Gemeenschap" haar taak ern stig en toegewijd tracht te vervullen, SECRETARIS. volgend nummer. Het volgend nummer verschijnt op 24 December. Kopy inzenden s.v.p. vóór 15 December 1954. volksmuziekschool. De demonstratie-avond in „Casino" op 3 November jl. is een groot succes geweest. Bijna vierhonderd personen bezochten deze propaganda-avond. Bin nenkort zullen nadere mededelingen volgen over de start van de Helderso Volksmuziekschool. agenda-gegevens. Willen de secretarissen van vereni gingen, welke een vaste maandelijkse vergadering of contactavond houden, de data voor 1954 (voor zover de loca- liteiten reeds zijn gehuurd) omgaand aan het agendabureau opgeven? De termijn voor opname in het December nummer (agenda voor Januari 1954) sluit 15 December. ANTWOORDKAARTEN. Wanneer Uw voorraad antwoord kaarten is uitgeput, kunt U nieuwe aanvragen bij het Agendabureau. Het adres is nog steeds: Erasmusstraat 14, tel. 2141, toestel 007, na 6 uur: 3524. „johannes passion". De oorspronkelijk op 16 Maart 1954 vastgestelde V. U.-lezing over de „Jo hannes Passion" door de heer Herman Zaal is in verband wet het feit. dat de Toonkunst-uitvoering op 4 Maart plaats heeft verschoven naar Dins dag 23 Februari in de aula van de ULO aan de Pasteurstraat. Wij komen op deze uitvoering t.z.t. terug.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5