Stoomboot uit Spanje bracht de Sint in Nieuwediep Geen paard, maar een auto Jubilerend „Soli Deo Gloria" te Breezand gaf prima uitvoering Hr. Ms. „Beemster" behouden over Atlantische Oceaan ,,'n Kerel" met vriendinnetjes voor „Gruno" op de planken Zie ginds komt de „Hobein". IN HET KORT Officiële ontvangst ten Raadhuize Verzwaring van zeedijk bij Oud Den Helder Woningbouw ten Oosten van Jan Verfailleweg Regeling storingsdienst Fa. Van Kalsbeek opent winkel in Nieuwstraat Proef met vuilnisvaten van standaardtype Geschenken voor Hr Ms kruiser De Ruyter Nieuwe werkobjecten voor werkloze handarbeiders TUSSEN HAAKS EN KUITJE De heer L. Riebot werd gehuldigd Kort naar afmeren naar het Bassin Autoriteiten kwamen in de Hoek aan boord Stuk met zwakke tekst en weinig handeling Bouwkaswoningen aan de Abel Tasmanstraat Zand Tentoonstelling mooier dan vorig jaar „Concordia" verzorgde dej feestavond K.A.B. MAANDAG 30 NOVEMBER l!»ïsS MISSCHIEN ZIJN ER onder de duizenden kinderen, die Zaterdag middag op de Binnenhaven stonden te trappelen van ongeduld in afwachting van de komst van Sint Nicolaas, wel geweest, die hebben opgemerkt, dat de befaamde „Stoomboot uit Spanje" de inderdaad wat exotisch klinkende naam van „Hobein" draagt. De ouderen onder de belangstellenden hebben natuurlijk Hr Ms „Hobein" herkend, die vroeger onder de naam „Doornbosch voer. Er was geen reden om te zingen over een huppelend paardje, maar wel stond de goede Sint vriendelijk wuivend aan dek, geflankeerd door twee levensgrote Zwarte Pieten. We leven in een moderne tijd, en daarom zal het de jeugd niet hebben verbaasd, dat de goede Sint in een open auto plaats nam. Als het luis terrijke middelpunt van een juichen de stoet trok deze zegewagen door de stad naar het Raadhuis, waar de officiële ontvangst van de hoge be zoeker plaats vond. Staande op het balkon sprak de burgemeester, mr G. D. Rehorst, de Sint een welkom toe. Ook de grijze Naar wij vernemen, zijn bij de Rijks waterstaat plannen in voorbereiding tot het verzwaren van de Helderse Zeewering ter hoogte van Oud Den Helder. In verband hiermede zal voor lopig worden afgezien van het aan leggen van een plantsoen tussen de Dijk en de Theorodus Rijkersstraat. Op 20 October besloot de raad, over eenkomstig het voorsiel van B. cn W., tot de bouw van 138 woningen ten Oosten van de Jan Verfailleweg. Intus sen is het project, naar aanleiding van een door de commissie van bijstand v uitgebracht advies, enigszins gewijzigd. Het voorziet nu in de bouw van 140 woningen, 133 schuurtjes en 10 garages. Voor de bouw is spoedshalve onders hands prijsopgaaf gevraagd aan de heer J. Molenaar Kz. te Koedijk, die tot volle tevredenheid van het gemeente- bestuur betrokken is bij de nieuwbouw aan de Pasteurstraat en H..A. Lorentz- straat. Hij heeft zich bereid verklaard, het werk voor f 1.564.JI1 uit te voeren. Dit bedrag achten B. en W. aanvaard baar, en zij stellen de raad daarom voor, de opdracht aan de heer Mole naar te verstrekken. Door de in het plan aangebrac! Sr wijzag'ing is het in totaal benodigde crediet ge stegen van 2.153.308 tot 2.165.500 (waaronder 512.200 wegens grond- kosten). Verder wordt voorgesteld, het aan leggen van de bij dit complex beho rende riolering voor 48.860 onder hands op te dragen aan de gebr. fa. én J, Meijer te Den Helder. De storingsdienst der gemeente- water- en lichtbedrijven is deze week als vólgt geregeld: Ijllëctriciteit: Maandag A. A. Cor- nielj'c (Ruyghwep 201, telefoon 2842), Dinsdag J. P. Agema Fabrieksgracht 16, telefoon 3594), Woensdag F. Kra mer (Niasstraat 17. telefuon 2877), Dr idefdag W. Oostendorp (Reiger straat 8, telefoon 2457. Vrijdag A. Schutte (Jacob Beenstraat 25, tele foon 2431), Zaterdag en Zondag A. A. CoiTilelje (Ruyghwep 201, telefoon 2842). Gas en water: H. J. Bennink (Binnenhaven 147, telefoon 2882), S, Bi.v 'leer (Ceramstraat 32, telefoon 34()ï.i, D. Oostendorp (Van Limburg Stirumstraat 24, telefoon 2452). bisschop zelf voerde het woord. Eer biedig zwijgend luisterde de schare naar de wijze vermaningen, dus van uit de hoogte en via een geluids installatie werden uitgedeeld. En natuurlijk werd met vreugde de me dedeling begroet, dat Sint Nicolaas zal trachten, alle te zijner ere ge organiseerde feestelijkheden persoon lijk bij te wonen. In het kader van Oud en jong bevolkten de trottoirs langs de route, welke de open auto met Sint Nicolaas door de stad volgde, van de aanlegsteiger naar het Raadhuis. Een ware zegetocht! deze ontvangst, die door het Centraal Sint-Nicolaascomité was voorbereid, lag het voor de hand, dat de bis schop met de hand op zijn oude hart beloofde, de kinderfeesten in Casino en in de Marinecantine, op Woens dag, Donderdag en Vrijdag, te zul len bijwonen. De kinderen uitten hun vreugde over de behouden aankomst van hun grote vriend door enthousiast Sinter klaasversjes te zingen. Na afloop van de oficiële ontvangst recipieerde Sint Nicolaas in de raadzaal. Verwelkomd door duizenden jui chende schoolkinderen arriveerde Sint Nicolaas met de „Hobein" in Den Helder. Deze foto werd tijdens het afmeren van de „stoomboot uit Spanje" genomen. Het duo Nap de Klijn (viool) en Alice Heksch (piano) geeft heden avond onder auspiciën van de Muziek- kring Den Helder een recital in Ca sino. Drie plaatselijke fotozaken orga niseren vanavond een z.g. „Flits-show" in „Formosa", waaraan medewerking wordt verleend door de heer Wim Jansen. Vanavond om zes uur wordt in de Nieuwstraat het fraaie nieuwe win kelpand geopend, dat de fa. H. K. van Kalsbeek heeft doen bouwen op de plaats, waar twee (weggebombardeer de) woningen hebben gestaan. Deze nieuwe zaak betekent een belangrijke uitbreiding voor het bedrijf, dat in het complex aan Binnenhaven, Nieuwe Brugstraat en Achterbinnenhaven te weinig expansie-mogelijkheden vond. Onder architectuur van de heer P. Baard werd de winkel met bovenwo ning gebouwd door de fa. Modder en Cuperus. De fa. Buijs nam de electri- sche installatie en het loodgieterswerk voor haar rekening, de fa. Sanders het schilderwerk en de fa. Schippers het aanbrengen van de granito-vloer. In het ruime interieur zijn allerhande huishoudelijke artikelen, serviesgoede ren, luxe voorwerpen en speelgoederen op overzichtelijke en aantrekkelijke wijze opgesteld. Het geheel maakt een moderne en welverzorgde indruk. Reeds enige maanden geleden kwam in de raad (in verband met de aan schaffing van een nieuwe vuilnis wagen) een proefneming met uni forme vuilnisemmers ter sprake). In aansluiting daarop komen B. en W. thans met het voorstel, tweeduizend van dergelijke emmers met een in houd van 33 liter aan te schaffen, en hiermede een proef te nemen bij de verdiepingbouw in Oud en Nieuw Den Helder en ook in verband met de te nemen route van de ophaal dienst te Huisduinen. Voor dit doel wordt een crediet van f 15.700 gevraagd. De minister van Marine heeft een plaat met spreuk van Michiel de Ruy ter geschonken voor de onlangs in dienst gestelde kruiser „De Ruyter". Oud-minister De Booy schonk een zil veren model van de vorige „De Ruy ter". Ook van verschillende bedrijven werden geschenken ontvangen. Zo is de kruiser nu o.a. een orgel, een piano, enige schilderijen en een encyclopaedie rijk. In overleg met de directeur van Open bare Werken heeft de plaatselijke ad viescommissie Werkvoorzieningsrege ling Handarbeiders een viertal nieuwe objecten voor werkloze handarbeiders gecreëerd: le. De aanleg van een plantsoen aan de Jan Huygen van Linschotenstraat, op het braakliggende terrein, dat voor de bouw van garages is gereserveerd: 2e. De aanleg van een plantsoen aan de Kanaalweg, op een strook grond voor „Navgis", waarop geen bebouwing is geprojecteerd; 3e. Het treffen van voorbereidende maatregelen voor de aanleg van plant soenen ter weerszijden van het Chris telijk Tehuis voor Militairen aan de Kanaalweg, voor de ter plaatse in aan bouw zijnde woningen; 4e. Het treffen van voorbereidende maatregelen voor het aanleggen van een plantsoen aan de Klaas Duitsstraat, voor de Wethouder van Loo-school. De kosten van uitvoering van deze werken, waarmee naar schatting 312 manweken gemoeid zullen zijn, worden op f 21.283 begroot. Het is morgen hoog water om 2.4' en 15.35 uur, en laag water om 9.25 er. 21.30 uur. Luister goed, Sinterklazen! Zégt U dat niets: zak doekjes met handrol zoompjes? Let dan maar eens op uw vrouw, als haar visite er deli caat mee geurtZak doekjes betekenen iets voor een vrouw. De nieuwe Zwitserse „stof fels", die Gerard Worm speciaal voor haar im porteerde, betekenen zelfs véél. Voor haar én voor U als U tenminste een échte Sinterklaas wilt zijn. OEN HELDER: KEIZERSTRAAT (Advertentie, Ing. Med.) „gOLI Deo Gloria", Gode alleen zij de eer. Met dat doel voor ogen werd op 4 September 1923 de Christe lijke muziekvereniging opgericht, die Vrijdag jl. ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan een jubileumuit voering gaf in de zaal van de heer Blokdijk. Men had er goed aan gedaan, af te wijken van de gewoonte, in het ver enigingsgebouw aan de Zandvaart te concerteren, want dit had de belang stellenden deze keer zeker niet kunnen bevatten. De ere-voorzitter, de heer J. Hooimeijer, die na het zingen van Psalm 138 vers 1, schriftlezing van Psalm 135 en gebed, et woord voer de, heette eerst alle aanwezigen en in het bijzonder de vertegenwoordigers van de harmonie Concordia, de Tiro- ler Kapel uit Den Helder en Broeder en mevr. Boon welkom. Spr. wees in zijn toespraak op de moeilijkheid, HET WAS Hr Ms „Beemster" niet aan te zien, dat zij aan het eindpunt was van een trip over de Atlantische Oceaan, toen zij gistermorgen om elf uur het Nieuwediep binnenstevende. De oorlogsbodem, die op het Algiers Naval Station enkele maanden geleden van de Amerikaanse Marine werd overgenomen, heeft een voorspoedig, zij het ook niet gemakkelijke reis gehad. Er was geen „officieel welkom" in de thuis haven, maar vele familieleden van de opvarenden en talrijke voorbij- gangers toonden hun belangstelling voor de aankomst. Hr Ms „Beemster" werd afgemeerd aan de Onderzeebootsteiger, maar haar was geen lange rust gegund, want drie uur later kwamen de sleepboten langs zij om haar naar het Bassin te brengen. Op de boeg van de mijnenveger, die er „kant" en goed onderhouden uitzag, prijkte het registratienummer 105. Wij nemen aan, dat dit t.z.t. zal plaats ma ken voor een met „M 8" beginnende aanduiding. Gelijk bekend, behoort Hr Ms „Beemster" tot een serie kust- mijnenvegers, die onder de bepalingen van de wederzijdse wapenhulp ter be schikking van de Nederlandse rege- Als een man weduwnaar is geworden, tracht hij zijn leed dikwijls te vergeten door troost te zoeken bij een vriendinnetje. Zo ook Hans, de landbouwer uit het toneelstuk ,,'n Kerel", dat Zaterdagavond door de Groninger vereniging „Gruno" in Casino werd opgevoerd. En daar onze Hans goed hij kas is, kan hij zich de weelde veroorloven er meer vriedinnen op na te houden. Om echter zekerheid te krijgen om trent de ware motieven van de genegenheid, die deze dames voor hem koesteren, veinst hij „aan de appellatten te hangen", een Groningse uit drukking voor: „in staat van faillissement verkeren". En natuurlijk, als de armoede de voordeur binnenkomt, gaat de liefde de achterdeur uit. Het toneelstuk, geschreven door W. J. Elssema, viel niet op door een oor spronkelijke tekst, integendeel, het be vatte uitdrukkingen en spreekwijzen, die door het vele gebruik aan kracht hebben ingeboet. Aan de tonelisten de taak er toch iets van de maken. De heer D. Bloem Jr., die als Hans de hoofdrol vertolkte, stond voor een zware opgave. Dat hij nagenoeg zon der haperen blijk gaf zijn rol ie ken nen, verdient alle respect. Hij was echter te passief in zijn reacties, meer pantoffelheld dan ,,'n Kerel". Het valt ook niet mee als men voortdurend tussen twee vuren zit, te weten tussen Ketricn en Anne, respectievelijk dienst bode en huishoudster. Hoewel de rol van Ketrien, vertolkt door Mevr. Streutker-Kruizinga, af en toe d r de souffleur werd overgenomen, ver staat zij de kunst van de mimiek uit stekend. Anne werd door Mevr. v. d. Belt-Bontekoe op beminnelijke wijze uitgebeeld. De heer K. Komduur ka rakteriseerde heel goed de knecht. De vriendinnen Hillie (Mevr. T. Heider- Bosboom) en Gré (Mej. T. Streutker) werden met de nodige flair voor het voetlicht gebracht, hoewel eerstge noemde in een te snel tempo sprak. Mevr. R. Bosboom-Blauw veroverde aller harten door de sympathieke wij ze waarop zij Meuke, het oude vrouw tje, gestalte gaf. De rollen van de heer V. d. Kaap als smid en de heer H. Bloem als manufacturier waren te klein om er een oordeel over te vellen. Het slot van het laatste bedrijf was wel het aardigst, omdat er meer han deling in voorkwam dan in de voor gaande bedrijven. Nog een opmerking: Het doet af breuk aan de „realiteit" van een to- sneelspel, wanneer enkele tonelisten, voordat ze weer „op" moeten, als toe schouwer in de zaal gaan zitten. Dit werkt ontnuchterend, waardoor het stuk minder waardering oogst, dan anders het geval zou zijn. Alle medewerkers werden door de voorzitter, de heer Bloem, verblijd met een presentje, waarbij de toneelmees ter, de heer Roos, niet werd vergteen. Zoals bekend, heeft de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten de bouw van 33 woningen aan de A.bel Tasmanstraat in voorbereiding. Van particuliere zijde hebben zich 21 gega digden voor zo'n woning gemeld. Uiteraard is het van belang, dat aan het gehele complex tegelijk kan wor den begonnen, en daarom heeft de N.V. aan het gemeentebestuur ver zocht, voor de resterende woningen in het project deel te nemen. De stich» tingskosten hiervan worden op f,197.625 geraamd, waarvan naar schat ting een kleine f 95.000 voor rekening der gemeente zou komen. Aan de- raad wordt thans voorgesteld, in deze geest een besluit te nemen. ring zijn gesteld. Ook Hr Ms „Bedum", die morgenochtend om elf uur binnen loopt, behoort tot deze serie. Deze schepen, die veel gelijkenis ver tonen met de mijnenvegers van het BYMS-type, maar iets groter zijn, heb ben een standaard-waterverplaatsing van 400 ton. De grootste lengte is 42,32 meter en de bewapening bestaat uit luchtdoelgeschut van 20 millimeter. De bemanning bestaat uit veertig koppen, waaronder drie officieren. Comman dant van Hr Ms „Beemster" is de lui tenant ter zee der tweede klasse A. W. Crince le Roy. Op weg naar Den Helder heeft Hr Ms „Beemster" Zaterdag Hoek van Holland aangedaan. De oorlogsbodem werd daar bezocht door vice-admiraal A. de Booy, bevelhebber der Zeestrijd krachten en waarnemend chef van de Marinestaf, generaal-majoor A. H. Noble van het Amerikaanse korps Ma riniers, hoofd van het adviesbureau van Militaire Bijstand te Den Haag, de Amerikaanse marine-attaché captain Bertholf en commander W. C. Avery van de Amerikaanse marine. De tentoonstelling van werkstukken van de Nederlands Hervormde brei- krans, die in één van de lokalen van de openbare lagere school werd gehou den, was naar onze smaak mooier dan wij in voorgaande jaren hebben gezien. De zaal was door de heer H. Kooij op zeer smaakvolle wijze aangekleed en de werkstukken, in grote getale aan wezig, waren buitengewoon fraai. Van de attracties werd een druk ge bruik gemaakt. De taart werd gewon nen door mevrouw Jongerling, de worst door mevrouw Oosterkamp en het schortje door mevrouw Braak. Onder toezicht van de Rijkspolitie werd de verloting gehouden en daarmee behoor de deze uitstekend geslaagde bazar weer tot het verleden. HET LAG OP DE STRAAT Bij de Rijkspolitie in 't Zand kan men inlichtingen bekomen over een gevonden portemonnaie met inhoud, alsmede over een bankbiljet. op bovengenoemde grondslag een ver eniging op te richten, maar vooral O' in het verdere bestuur ook steeds het Soli Deo Gloria tot gelding te doen komen. In Breezand, met z'n vlottende bevolking, is ledenverlies een gewoon verschijnsel. Maar ook om andere re denen dan vertrek naar elders gingen leden heen. Een, die trouw bleef, alle dertig jaren lang, was de heer L. Rie bot en dat, terwijl het hem door ziekte van zijn vrouw zeker niet gemakkelijk was, zijn krachten altijd weer aan de vereniging te geven. Naast gelukwensen bood spreker de heer Riebot een oorkonde en „een rokertje" aan en voor zijn vrouw, als uiting van dankbaarheid aan haar, die 1 haar man zovele avonden terwille van de vereniging miste, een plant. „Soli" speelde slechts een vijftal 1 nummers, maar we geloven niet, ooit met zoveel genoegen naar haar con- certen geluisterd te hebben. Zeker, in deze zaal kwam de muziek wat beter tot haar recht dan in het te kleine verenigingslokaal en er bliezen ook een paar leden van Winnubst mee, maar doorslaggevend was dat toch niet. Er was, onder de bekwame lei- ding van de heer H. B. Schenkels, J blijkbaar extra goed gestudeerd en gerepeteerd en jammer dat de so- praan-saxophoon niet beter in 't ge- heel paste de samenklank was ook goed. Een mooie ouverture en vooral de wals Zwaluwenvlucht verdienen extra vermelding. De pauze werd gebruikt voor het aan de man brengen van loten en i daarna trad de „Tiroler Kapel" op, die gevormd is uit leden van „Win-; nubst" uit Den Helder. Dat vrolijk groepje gaf, onder de „elegante" di-: rectie van de heer Bronsema en met medewerking van mej. Greuter, een! kleine twintig nummertjes, marsen,! polka's, walsen, mazurka's en jodel- liedjes weg, die stuk voor stuk grote waardering vonden en ook verdienden. Iets zachter blazen door het orkest of/en beter gebruik van de microfoon, zou bij de zangnummers o.i. wel tot' nog beter resultaat geleid hebben, maar we sluiten ons volkomen aanl bij de dankwoorden van de heer Hooi meijer aan het adres van de Tiroler' Kapel: het optreden was een "er aangename verrassing. J7R bestaan, merkte de ere-voorz. ook op, banden tussen Winnubst en| Soli, want zij hebben dezelfde direc-. teur. De heer Schenkels is niet ge-J makkelijk, maar een trouw en dege-1 lijk, een goed dir ent, zei spr. en I bood hem bloemen aan voor zijn j vrouw. Ook mej. Greuter kreeg bloe-j men. De heer Mahieu, voorzitter van Win-) nubst, sprak zeer sympathieke woor den tot de jubilerende vereniging en' na de Avondzang, sloot de heer Boon' met dankgebed deze geslaagde uit voering. De feestavond van de KAB, die in1' de zaal van de heer De Wit in 't Zand^ werd gehouden is een succesvolle' avond geworden, zowel door de mas-'' sale opkomst als door de wijze, waarop de toneelvereniging „Concordia" uit Breezand een opvoering gaf van het toneelstuk „Stormeiland" van Rob Bertina. De heer Raatgers opende de b ijeen-j de|' komst en verwelkomde speciaal bezoekers uit Burgerbrug. „Stormeiland" is een stuk, dat zeer/ veel van de medespelenden vraagt. Hetj1 speelt in de kamer van een vuurto,; renwachter, waarin de pleegzoon Ariq' reeds zeer jong is opgenomen, als.1 drenkeling van een vergaan schip. Tussen Arie en Jan ontstaat een'! conflict, als blijkt, dat Arie geen lust!- heeft aan de zeekant te blijven en!j het reddingswerk te verrichten in dd, reddingboot. Hij heeft zijn hart ver-i pand aan de vliegerij. In het laatste bedrijf komt een schipbreuk aan de orde, waarbij de reddingboot vergeefs: tracht het schip te bereiken. Per vlieg tuig wordt dan een lijn overgebracht! Het vliegtuig zelf dat, men raadt het reeds, werd bestuurd door Arie, storl daarbij in zee en Jan redt ten 'slotte j r,le' waarbij hij tot het inzicht komtJ j e geheel verkeerd heeft be oordeeld. De verzoening komt tot stand, en er heerst weer begrip tussen des twee jonge mannen. De verschillende medespelenden konden hun taak goed aan. De dankwoorden van de heer Raatgers waren dan ook ten volle ver diend.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3