Stad en omgeving Flonkerende voordracht van drie sonates 't Zand genoot van goede uitvoering „Klein begin" Hulp voor noodlijdende IJselmeervissers Sociaal-economisch onderzoek nog niet beëindigd Prognose moeilijk op te stellen Wim Geus te Sydney op de zesde plaats Kamermuziekavond voor de Muziekkring w u ZOUDEN HET DUO Nap de Klijn (viool) en Alice Heksch pianotekort doen door vol enthousiasme te gei vagen van de grote virtuositeit, waarmede gisteravond het recital voor de Muziekkring ten uitvoer werd gebracht. Beider technisch meesterschap vormde slechts één der factoren, welke de grote muzikaliteit van hun voordracht be- paalden. Opvallend was immers ook de harmonie in hun optreden, de uniformiteit van visie op de composities en het volkomen samengaan van hun spel, door alle nuances heen. Hun collectieve techniek, die de vrucht moet zijn van zeer veel samen musiceren, was niet meer dan een voorname voorwaarde voor het artistieke peil, dat hun spel bereikte. IN HET KORT Leerzame flits-show in Formosa Geen gegevens over Marine beschikbaar Derde klasse-biljart Blank legde beslag op het kampioenschap Bridgecompetitie H.B.C. TUSSEN HAAKS EN KUITJF Hypotheek van een kwart millioen voor rusthuis BURGERLIJKE STAND Alice Heksch (piano) en Nap de Klijn (viool) Bridgers spelen een twaalftallen-strijd Jeugd-basketball Het Sint Nicolaas-feest van de speeltuinen College van curatoren van het Lyceum Concert „Harpe Davids" „Mirjam" en Bazar Lutherse gemeente Artillerieschool heeft de leiding Vanwaar deze hamer? Echt geestig stuk Vragen van Kamerlid beantwoord J1MMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Iets van u bij? De „7 December"-divisie herdenkt gevallenen Boerderijschuur in de as gelegd Data verzending zeepost Maarschalk Paulus werd staatssecretaris Tragische dood van een Parijs' kunstenaar DINSDAG 1 DECEMBER 1953 O'' 3 JUNI VAN HET VIJIUGE JAAR besloot de raad, overeenkom stig een voorstel van B. en W„ tot het doen instellen van een sociaal- economisch onderzoek. De resultaten hiervan werden van groot belang geacht bij het voorbereiden van uitbreidingsplannen. Dit onderzoek, dat werd opgedragen aan het Bureau voor Sociaal-economisch en Stede bouwkundig Onderzoek, kon nog niet worden beëindigd door het uit blijven van gegevens over de verwachte ontwikkeling van de personeels sterkte van de Koninklijke Marine, de Rijkswerf en de onderhouds- inrichting „De Kooy". Het gemeentebestuur heeft de minis ter van Marine gevraagd om een prog nose voor de eerstvolgende tien a vijf tien jaar, om aan de hand daarvan het bevolkingsverloop van de gemeente Den Helder te kunnen schatten. Twee maanden geleden hebben enkele leden van het college van B. en W. deze zaak besproken met de Staatssecretaris van Marine. Het resultaat daarvan was in zoverre negatief, dat de gewenste ge gevens naar alle waarschijnlijkheid wel zullen uitblijven. Aan het Bureau voor Sociaal-econo misch en Stedebouwkundig onderzoek is toen verzocht, het onderzoek zo spoedig mogelijk te voltooien en daar bij rekening te houden met een verdere uitbreiding van het te Den Helder woonachtige personeel van de Konink lijke Marine, de Rijkswerf en de onder- houdsinrichting „De Kooy". Hoe belangrijk dergelijke prognoses zijn moge daaruit blijken, dat voorlopig is afgezien van de bouw van een twee de openbare lagere school in Oud Den Helder. Achter de Wethouder van Loo- school is hiervoor grond gereserveerd, maar het is niet zeker, dat in de toe komst behoefte aan deze tweede school zal blijken te bestaan. In ander verband is reeds gewezen op de omstandigheid, dat de bevolking van de lagere scho len een top-periode is ingegaan met het leerplichtig worden van de in 1946 Onze oud-stadgenoot Wim Geus bezet momenteel in het schaaktornooi om het kampioenschap van Sydney de zes de plaats. Hij begon het tornooi slecht, door uit drie partijen slechts een halve punt te behalen. Uit de laatste vier partijen bemachtigde hij drie en een halve punt, zodat hij thans wellicht op de goede weg is. Zijn grootste succes was de partij tegen leider Viner, welke in remise eindigde. Hier volgt de stand: Viner Purdy Klass Crossley McGrath Geus Mrs Gheysens Gledhill ülealy Mindzosa Diamant Ely Kember Old 7 8 7 7 7 7 8 7 7 6 5 7 7 0 .6% 1 6'A 0 5'/j 1 5 5 4 4 2 Vi 2 2 1% 1% 1 Hier volgt de 10 2.45 3.03 8 2.32 3.22 8 2.20 2.93 8 1.84 2.77 6 2.28 2.69 6 1.99 2.94 6 1.85 2.27 2 1.87 3.12 Geus heeft nu een uitnodiging ont vangen om simultaan te spelen tegen zestig personeelsleden van de Shell. Hij zal dit op twee avonden te Sydney doen. De strijd om het persoonlijk kam pioenschap derde klasse libre van het district Den Helder, die in café Van Stein te Breezand werd gehouden, is gewonnen door Blank. Hij won vijf partijen en verloor er twee. Zijn ge middelde bedroeg 2.45. eindstand: Blank 5 2 De Vries 4 3 Steinman 4 3 Renooy 4 3 Timmer 3 4 Dijkshoorn 3 4 Hoenderdos 3 4 Slot 2 5 Achter de namen van de spelers staan genoteerd: 1. gewonnen partijen, 2. ver loren partijen, 3. punten, 4. gemiddelde, 5. hoogste gemiddelde in één partij. Kampioen Blank liet ook de hoogste serie schrijven; 23. De op één na hoog ste serie was van Dijkshoorn met 22. De tweede ronde van HBC's bridge competitie leverde de volgende resul taten op: A-lijn: KemperDe Vries 61,31; Vis ser—Bakker 57.74; Bakker—Doms 57.14; Dukers—Kerkhof 52.38; Dekkers- Zoon 49.40; HoutkoperRosing 47.02; ForrerBambach 38.69; Grande Snoerwang 36.31. B-lijn: Van de Eist—Droste 72.02; heer en mevr. Schotmans 60.12; heer en mevr. De Groot, BeeldmanJansen, HarjerVeenstra 47.61; heer en mevr. Planken 45.83; Selier—Van Dongen 40.47; mevr. Schneidersmevr. Veen stra 38.69. C-lijn: Spruit—Vries 57.00; Krab— Bouwman 53.00; mevr. Vriesmevrouw Bron 52.00; heer en mevr. Meijer 50.00; BijlsmaJans 46.00; Swennen—Van Praag 42.00. Het is morgen hoog water om 3.40 en 16.35 uur, en laag water om 10.25 en 22.40 uur. De temperatuur van het zee water was 9,9 graden Celsius. geboren kinderen. Het geboortecijfer was in dat jaar opmerkelijk hoog en is sindsdien naar verhouding terug gelopen. Het is dus niet onmogelijk, dat de capaciteit van de scholen over enige jaren aan normale eisen voldoet. Hoe het ook zij, door B. en W. wordt voorgesteld, een gedeelte van het ge reserveerde terrein tijdelijk te bestem men als uitbreiding van de speelplaats van de Wethouder v. Loo-school (pl.m. 130 vierkante meter). Het resterende gedeelte (pl.m. 1000 vierkante meter) kan dienst doen als kweekplaats voor bomen en heesters, ten behoeve van de gemeentelijke Plantsoendienst. Voor het verwezenlijken van deze plannen is een crediet van f 1650 nodig. De diaconie der Nederlands-hervorm de gemeente, welke de bouw van een rusthuis aan de Huisduinerweg voor bereidt, heeft zich tot het gemeen tebestuur gewend met het verzoek, de gemeente Den Helder garant te doen zijn voor de betali g van rente en aflossing ener hypothecaire ge1fl- lening, welke voor de bouw moet worden gesloten. Na overleg met de betrokken commissies van bijstand geven B. en W. er de voorkeur aan, de gewenste financiële hulp te laten bestaan uit het verstrekken van een hypothecaire geldlening van f 250.000, met een rentevoet van 3'/a procent. Zij adviseren de raad, tot deze me dewerking te besluiten op grond van het belang, dat de gemeente bij de bouw van een nieuw rusthuis heeft. Bevallen: A. Hoekstra-Veenhuizcn, d.; A. J. Pronk-Nuijten, z.; I. Salomon- son-Adelerhof, z.; M. Regelink-Schel- tis, d... M. Schoemaker-Forrer, z.; J. Vlaming-Rosloot, z,; A. M. P. Tiggelers -Artz, z. en d.; M. Borst-Eriks, d.; J. F. Springer-Vogt, z.; A. R. Egberts-Kretz- schmar, z.; J. van Faassen-Snieder, d.; M. Smulders-Nooijen, z.; H. Boon-Van der Mast, 2 z. Ondertrouwd: W. Bosscha en N. Klin- genhever; W. Bruin en C. Wiering; J. Koopman en B. van der Kuil; J. Kind en J. Hogenbirk. Gehuwd: P. Goes en M. Slijkerman; P. A. J. van Trier en M. A. Wijnker; J. v. Bergen v. d. Grijp en T. Kom duur; J. L. Boone en J. Visser; K. P. Beek en T. Geus; W. H. de Vries en E. van 't Veer B. M. Bouchier en A. M. J. Hoogenboseh; G. Verhoef en L. Hol- trop; J. Plasse en Th. H. Janssen. Reeds de eerste maten van de de vir tuoos gecomponeerde Chaconne van Vi- tali, briljant en uiterst muzikaal ver tolkt, dwongen de toehoorders tot een sterk geboeide aandacht. Dit was con certeren in grootse stijl, waarin beide instrumenten eikaars supplement vorm den. Beurtelings voerden zij de nauw keurig voorgeschreven strijd om de bo ventoon. Deze eerste compositie leende zich voor schitteren met effecten, maar zo wel de pianiste als de violist toonde over voldoende werkelijk muzikale middelen te beschikken om van een dergelijk goedkoop resultaat te kunnen afzien. Dat gaf hun spel de allure, welke de drie volgende sonates een vorstelijk aanzien gaf. Mozart's sonate K.V. 296, voi vaart en gloed gespeeld en met innig midden deel, trof de luisteraars als een juweel tje van kamermuziek, dat zelfs in de betrekkelijk grote ruimte van de Casi nozaal geheel tot zijn recht kwam. In grootse stijl, met een verantwoord accent op het virtuoze karakter van dit werk, werd Beethoven's „Kreutzer- sonate" uitgevoerd. In het andante met variaties trof ons de prachtige wissel werking tussen beide concerterende instrumenten, waarvan in het laatste presto wat minder sprake was. In dit deel excelleerde de vleugel en scheen de viool de draad te spinnen, welke de rijke figuraties in de pianopartij tot een boeiende eenheid verbond. Vanavond om acht uur komt de gemeenteraad ten Raadhuize bijeen. Het cabaretgezelschap „V.N.A." debuteert vanavond in Casino met de revue „Lachen is troef". Onze stadgenoten C. van der Plas en M. de Vries zijn dezer dagen te Schagen geslaagd voor het diploma Aannemer van Burger- en Utiliteits bouw. Minder „absolute muziek", omdat het melodisch en rhythmisch karakter sterker naar voren kwam, vormde de laatste sonate, die ten gehore werd ge bracht; die in A groot van César Franck. Het muzikale kunnen van Ali ce Heksch en Nap de Klijn werd hier in op een proef gesteld, welke met een zeldzaam gemak, zonder dat ook maar één ogenblik van nonchalance sprake was, werd doorstaan. In een parelende stijl werd dit stukje briljante muziek tot klinken gebracht, 't Ontlokte de toe hoorders een ovatie, waarvoor de con certgevers hun erkentelijkheid betuig den met een toegift. Voor de plaatselijke twaalftallen- competitie bridge zijn de volgende wed strijden gespeeld: afdeling 1: OBC— WBC 818—622, VBC—MOBC 856—584; afdeling 2: VBC 2—BCOO 614—826. Daar het tweede team van RKBC zich uit de afdeling 2 heeft teruggetrokken, moesten in het wedstrijdprogramma een aantal wijzigingen worden aangebracht. Voor December ziet het er nu als volgt uit: Woensdag 2 December: HBCRK BC; Maandag 7 Dec.: OBCMOBC; Woensdag 9 December: VBC 2Royal; Maandag 14 Dec.: HBC 2—WBC 2; Woensdag 16 Dec.: VBC—RKBC. In de juniorencompetitie basketball heeft KVH zich alleen meester ge maakt van de leiding, daar het ver diend met 24—9 won van concurrent HAV. Ulo Ila heeft de topscore opzijn naam gebracht door met liefst 552 van Ulo I te winnen. ABS a versloeg FAC a met 17—4, terwijl FAC ib het net niet kon redden tegen ABS a (5—8). ABS c verloor met 412 van het Lyceum. Bij de adspiranten behield Ulo a zijn leiderspositie tegen de ABS (1613). Op 5 December staat de competitie stil. De fotohandelaren Crone, Zegel en De Boer hebben gisteren in Formosa opnieuw tal van amateur-fotografen een interessante en leerzame avond geboden, die ditmaal werd verzorgd door het Bureau Nationale Flits- actie. Op eenvoudige, doch dikwijls geestige wijze zette Wim Jansen, bekend van enkele radiorubricken, in grote lijnen de flitstechniek uiten. Hij begon met enkele dames en heren uit de zaal zelf te laten flit sen, en later werden de verkregen resultaten onder grote hilariteit ge projecteerd. Het zij gezegd, dat Wim Jansen voor Kodak, Agfa, Philips, II- ford en Gevaert een uitstekend pro pagandist is, die de flitscamera, tot de goedkoopste toe, aanprijst, als ware het een eigen vinding. De avond kan bijzonder geslaagd worden genoemd, r :de door de ver toning van enkele goede reclame filmpjes en een wedstrijd om een camera. Aan enkele heren, wier na men door het lot waren aangewezen, stelde hij vijf vragen, welke alle reeds beantwoord waren in zijn in leiding. De heer J. C. A. Rock uit Huisduinen was de enige, die de vragen juist beantwoordde. Hij werd beloond met een complete flitscamera. Ook voor de kinderen van de Speel tuinvereniging Den Helder wordt het Sint Nicolaasfeest op Zaterdag 5 Dec. georganiseerd. Het wordt in „Casino" gehouden, als volgt verdeeld: 13.30 uur voor de speeltuin Tuindorp (12.45 uur van de tuin afmarcheren), 14.50 uur voor de speeltuin Visbuurt (14.15 uur van de tuin afmarcheren), 16.10 uur voor de speeltuinen Vogelwijk en Oud- Den Helder (15.30 uur van de tuin af marcheren). Door het overlijden van dokter A. J. F. Thorbecke is een vacature ontstaan in het college van curato ren van het gemeentelijk lyceum. Voorts moet worden voorzien in de vacatures, die het periodiek aftreden van de dames mr M. A. Bolhuisvan Gilse en mevr M. FranssenBarrelet met ingang van 1 Januari 1954 mee brengt. De volgende aanbevelingen zijn door B. en W. opgemaakt: 1. dokter F. W. M. Hoffmans, 2. dokter A. T. M. de Meijer; 1. mevr. mr M. A van Bolhuisvan Gilse, 2. mevr. J. M. Quanjervan Zelm van Eldik; 1. mevr. M. FranssenBarrelet, 2. mevr. C. van ProoijenHol. Het kinderkoor „Harpe Davids" en het meisjeskoor „Mirjam", beide on derafdelingen van de Gereformeerde zangvereniging „Hallaluja", geven op Donderdagavond 10 December onder leiding van hun directeur, de heer S. van Zweden, een uitvoering in de Bethelkerk aan het Julianapark. Me dewerking wordt verleend door de heer G. van der Kuyl, orgel, en de Amsterdamse „meester-verteller", de heer J. B. Oosterwelder. Vanmiddag om half drie wordt in de lokalen aan de Wezenstraat de jaar lijkse bazar van. de Lutherse gemeente geopend. Een keur van fraaie handwer ken, door de dameskransen vervaar digd, en vele nuttige en waardevolle artikelen, waaronder speelgoed, die door de mannelijke leden der gemeente zijn gemaakt, zijn vandaag en morgen tentoongesteld. Gedurende beide bazar- dagen vertoeft Sint Nicolaas als een gulle gastheer onder bezoekers en kin deren. De jongste uitslagen van de Marine competitie Nieuwediep waren: Nep- tunus—T.A. 1—1, Hertog Hendrik—De Kooy 3—2, Hertog Hendrik—LSK 33, MijnendienstKIM 53, Mijnen- dienst—T.A. 2-1, KIM-CZM 2-3. Bij gewerkt tot vorige week was de stand: Art. school 8 6 2 0 14 C. Z. M5 4 1 0 9 Conversatie 5 4 0 1 8 Mijnendienst 8 4 0 4 8 M. W. K6 2 2 2 b Hertog Hendrik 7 2 2 3 6 Neptunus 5 2 1 2 5 Bew. Werkpl5 0 3 2 3 De Kooy 7 0 2 5 2 K. I. M6 0 15 1 O. K, B2 0 0 2 0 L. S. K6 2 4 0 8 Het elftal van de L.S.K. neemt buiten mededinging deel. Voor de week van 7 tot 11 December luidt het programma: Maandag 7 December De KooyM. W. K.; Dinsdag 8 December CZM—OKB; Woensdag 9 December Artillerieschool T.A.; Donderdag 10 December Nep tunus—K.I.M. Tussen een collectie in beslag geno men voorwerpen bevindt zich op het hoofdbureau van Politie de circa twee kilogram wegende roodkoperen kop van een hamer. De recherche stelt aanwijzingen omtrent de her komst van dit voorwerp, dat waar schijnlijk ergens werd gestolen, op hoge prijs. Luister goed, Sinterklazen! Echt iets voor Worm, die de vrouwen kent.zo'n prachtig, luxe verpakt en tóch practisch present: twee paar perfecte nylons èn een flesje heerlijke Lanvin-parfum. Een go- schenk, dat degene, die gééft en degene, die ont vangt, évenveel plezier bereidt. Nog maanden nadien! Echt iets vón Worm vóór U! J DEN HELDERKEIZERSTRAAT (Advertentie, Ing. Med.) Vier mannen en één meisje is een geestig blijspel. Men vindt er aardige scènes in en het gegeven maakt, dat de toehoorders zich geen moment ver velen. Het stuk speelt in hotelkringen. Eerst in een bediendenkamer in een hotel in Nederland en daarna in een hotel in Zwitserland. In de bedienden kamer maken we kennis met de meeste personen, die in Holland in het stuk voorkomen. Daar wordt door de kok, de hotelknecht en de aide besloten om samen een kamer te gaan bewonen. Voor zij dat doen gaan ze het er eerst eens van nemen en bespreken in een Zwitsers hotel. De zoon. van de eigenares van het Hollands hotel, die een oogje op de aide heeft, reist het gezelschap na en neemt eveneens zijn intrek in het Zwit sers hotel. Tot de gasten in het hotel behoort ook een jonkheer en nu zien we het komische verschijnsel, dat de kok, de hotelknecht en de zoon van de eigenares van het Hollandse hotel, als mede de jonkheer uit het Zwitserse hotel alle mogelijke moeite doen om een wit voetje te krijgen bij de aide. Ze zijn alle vier stapelgek op haar en zij zelf heeft het schijnbaar niet door. Dat is wel zo ongeveer de hoofd inhoud van het stuk. Een niet nieuw gegeven. Men zou het ook „Muggen om de kaars" hebben kunnen noemen Tenslotte komt alles op zijn pootjes terecht. De aide verlooft zich met de zoon van de eigenares van het Hol landse hotel en de andere aanbidders staan schutterig met bloemen in de hand. „Klein begin" heeft van dit stuk Zondag in zaal Beeldman een zeer be hoorlijke uitvoering gegeven. De hoofd personen waren naar onze smaak be slist voldoende en de bijrollen pasten zich op behoorlijke wijze aan. Tal van scènes werden vlot gespeeld en het pu bliek heeft van harte gelachen en mee geleefd om dit geestige blijspel. Re gisseur M. A. Visser heeft getoond zijn mensen goed in de hand te hebben. Voorzitter P. Slik bracht tenslotte de regisseur hulde, alsmede de heer D. Waker, die keurige décors had ver vaardigd. De voorzitter zelf werd ten slotte door de heer Blom gecomplimen teerd met zijn voorgenomen huwelijk en zijn aanstaande vrouw deelde in de welverdiende bloemenhulde. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Egas betreffende de slechte uitkomsten van de visserij op het LJs- selmeer gedurende 1953 heeft de heer Van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, mede namens de heer Mans- holt, schriftelijk het volgende geant woord: Het is aan de minister en de staats- 16. Drie dagen later namen Jimmy, Jackie en pjofessor Propjos afscheid van Wilgenwolde en van Miebet,die tenslotte een beetje was bijgedraaid en hard had meegeholpen de bagage in orde te brengen. Piet Potlood bracht hen met zijn auto naar Schiphol m hoewel het een grote zevenpersoons Pufley was, kon de bagage er nauwe lijks in. Ook op de luchthaven stond het personeel vreemd te kijken naar deze portie koffers, valiezen en kisten welke deze luchtreizigers meebrachten Alles werd in het lijntoestel naar Cal- cutta ingeladen en nadat de passenfor- maliteiten achter de rug waren, klom men ook de professor, Jimmy en Jackie aan boord van het grote vier motorige toestel, nadat zij hartelijk afscheid hadden genomen van Piet Potlood, die hen nog narien vooral niet te vergeten een paar van die Bloedboef-Beren mee naar huis te nemen. „En daar gaan wij juist voor", zei Jackie tegen zijn vader, omdat hij niet begreep dat Piet Potlood maar een grapje maakte. De verhouding tussen Jimmy en Jackie enerzijds en professor Pedro Propjos anderzijds was overigens hoogst vriendschappelijk. Jimmy noemde hem kortweg prof en Jackie zei oom Pepie tegen hem. O at Pepie had zich in een raar, ruim zit tend, geruit reiscostuum gestoken en in plaats van zijn flambard had hij een klein petje opgezet, dat hij blijk baar van een neefje had geleend die iets bij de padvinderij was. De oude heer verheugde zich overigens in het zonnigste humeur van de wereld. Zijn baard krulde van vreugde. secretaris inderdaad bekend, dat de uitkomsten van de visserij op het IJs- selmeer dit jaar slecht zijn. In ver band daarmede is op 28 October 1953 aan de betrokken gemeentebesturen medegedeeld, dat geen bezwaar bestaat tegen toepassing van de sociaal-econo mische hulpverleningsregeling voor zelfstandigen, respect, de sociale voor ziening, ter aanvulling van de in komsten der vissers, die in de snoek baarsvisserij werkzaam zijn, doch daaruit een onvoldoende opbrengst behalen. Uit het feit, dat de mogelijkheid van toepassing van genoemde regelingen juist is opengesteld om betrokkenen in de gelegenheid te stellen te gaan varen, vloeit voort, dat de staatssecre taris er mede instemt, dat degenen, die voor de afkondiging van bovenbe doelde maatregelen in DUW-verband zijn gaan werken, alsnog gaan varen. In dien bepaalde gemeenten van oordeel zijn( dat zij in verband met haar financiële positie niet over vol doende middelen beschikken voor de toepassing van de sociaal-economische hulpverleningsregeling voor zelfstandi gen, is de staatssecretaris desgevraagd bereid in overleg te treden met de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Financiën, ten einde te bezien in hoeverre het verstrekken van een ho ger subsidie dan het gebruikelijke van 50 pet. gemotiveerd is. Gevonden: Kinderfietsje; pols horloge; Shawl; duimstok; herenrijwiel; gouden armbandje; zilverbon; zadel- dekje; boekje, inhoudende geld; porte. monnaie met enig geld. Verloren: Zilveren polshorloge aan leren bandje; vulpen; zilveren das speld; ring met sleutels; bankbiljet van f 10; zilverbon van f 2.50; chèque en postwissel; portemonnales, inhoudende f 8, t 7.50 en t 2. Namens de Bond Oud-Strijders „7 December" zal traditiegetrouw op Maandag 7 December een krans worden gelegd bij de Indonesische urn in het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam, ter herdenking van de ge vallen kameraden der 7 December-di- visie. De plechtigheid begint te half 12 en is toegankelijk voor alle oud-strijders der 7 December-divisie. Ook voor fami lieleden van gevallen militairen der di visie bestaat gelegenheid, bloemen te leggen bij de urn. Een felle brand heeft gisteren in enkele uren tijds een boerderijschuur in Adorp in de as gelegd. De Groninger brandweer slaagde erin, het woonhuis te behouden. Tien pinken en een koe kwamen in de vlammen om. De winter voorraad hooi werd eveneens een prooi van het vuur. De inventaris was voor f 90.000 verzekerd. De schade is zeer aanz'—'vk. De brand is ontstaan, toen de bewoner, de heer Van'D., bezig was de tanks van de melkmachine met ben zine te vullen. Hij maakte gebruik van een stallantaarn, waardoor gassen nt- snapten en ontbrandden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms Willem Ruys (4 Dec.). Ned. Nw.-Guinea: ms Talisse (5 Dec.); Ned. Antillen: ms Oberon (7 Dec.); Suriname: ms Nestor (9 Dec.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms Arundel Castle (5 Dec.); Canada: ss Nieuw- Amsterdam (7 Dec.); ss Maasdam (8 Dec.); ss American Counseler (10 Dec.); Zuid-Amerika: ss Uruguay Star (14 Dec.)Brazilië: ms Gaasterland (7 Dec.) Australië ss Himalaya (5Dec.); Nw.- Zeeland: via Engeland (5 Dec.). Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkan toren. Volgens dc Berlijnse correspondent van het regeringsgezinde Westduitse blad „General Anzeiger" is de vroegere Duitse veldmaarschalk Paulus op uit- drukkelijke wens van de Sovjet-Unie benoemd tot staatssecretaris aan het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Hij zou tot taak hebben de Oost duitse politie te reorganiseren. Hetzelf de blad meldt, dat de bevelhebbers van Marine en Luchtmacht vorige maand zijn ontheven uit hun functie van on derminister van Binnenlandse Zaken. De 82-jarige Parijse kunstenaar Jean 1 Petit heeft Zondag zelfmoord gepleegd door uit het raam van zijn kamer, op de zesde verdieping, te springen. De kunstenaar, vermaard om zijn minutieuze schetsen van het Parijse1 leven, was, met zijn lange witte baard en zwarte overjas, een bekende figuur 1 in Montparnasse. Voor hij tot zijn daad overging, had hij nog een paar kleine 1 schulden betaald. Lincoln-bommenwerpers van de RAF 1 hebben bombardementen van verschei- dene uren uitgevoerd op schuilplaatsen van de Mau Mau in het Aberdare-ge- - bergte. 6 Mevrouw Else Zaisser, die vroeger aan het hoofd van het Oostduitse mi- nisterie van Onderwijs stend, is gede- i graaeerd tot de rang van Staatssecre taris aan hetzelfde departement.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3